Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poart, intr!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sans de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie s se 螽registreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzic, Politic, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Chestii funny
Ieri la 22:25 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Ieri la 16:00 Scris de Anahoret

» N綼cut 螽 Rom滱ia... rom滱
Ieri la 15:24 Scris de Anahoret

» Ce nu mi-a placut azi
Ieri la 14:56 Scris de Anahoret

» ENGLISH
Ieri la 14:52 Scris de Anahoret

» GMO - Nume... compoziții... consecințe!
Sam 25 Feb 2017, 20:30 Scris de Emil Condor

» Una... Alta... 螽 politic
Vin 24 Feb 2017, 23:39 Scris de Ion

» PSD
Vin 24 Feb 2017, 18:52 Scris de Emil Condor

» Drumetie prin imparatie
Vin 24 Feb 2017, 18:50 Scris de Emil Condor

» Sfaturi de sanatate
Vin 24 Feb 2017, 18:45 Scris de Emil Condor

» NASA
Vin 24 Feb 2017, 18:41 Scris de Emil Condor

» BANCURI
Vin 24 Feb 2017, 13:41 Scris de ostrovna

» Apocalipsa
Joi 23 Feb 2017, 17:10 Scris de Emil Condor

» OFF TOPIC
Mier 22 Feb 2017, 20:32 Scris de Emil Condor

» LUMEA IN CARE TRAITI
Mier 22 Feb 2017, 19:50 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 22 Feb 2017, 18:59 Scris de ostrovna

» Casuta din padure
Mier 22 Feb 2017, 17:44 Scris de Emil Condor

» Stiri politice internationale
Mar 21 Feb 2017, 20:20 Scris de Ciprian

Cuvinte-cheie
monarhia caleidoscop poezii poezie brasov romania folos istorie 23 curiozitati topic diverse sibiu problema 1 cuvinte stiri bancuri triste dolion drumetie exista popasul zilei limba maxime
Februarie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Ve演ile triste

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Urmatorul
AutorMesaj
Franz Schneider

Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 55
Localizare : Intr-o vagauna din Romania
Data de inscriere : 09/09/2008

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mier 16 Apr 2014, 23:16

Dumnezeu sa o odihneasca in pace !

Ne doare ca-n lumina sa / Pamantul tine-o lume rea ..."
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8239
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Joi 17 Apr 2014, 08:35

@dolion a scris:
Poeta Nina Cassian care s-a nascut la Galati si traia in New York a murit la varsta de 89 de ani, potrivit unor surse apropiate familiei acesteia.
Nina Cassian a decedat in urma unui stop cardiac. Ea a murit “linistita”, in resedinta ei, potrivit surselor citate.
Serviciul memorial va avea loc luni, 21 aprilie, la ora 15.00 (ora locala, n.r.), la Riverside Memorial Chapel din New York.
Nina Cassian, nascuta Ren嶪 Annie Cassian, s-a nascut pe 27 noiembrie 1924, la Galati, si traia de mai multi la New York (SUA).
Nina Cassian a fost o cunoscuta poeta, eseista si traducatoare.

Sursa: mediafax.ro

A fost o persoana foarte interesanta, acum am aflat si eu dintr-un scurt documentar de la televizor. E bun si televizorul la ceva, de data asta chiar mi-a adus informatii faine. E numita marea seducatoare a literaturii romane. Ea se denumea "cea mai atragatoare femeie urata" si mai spunea ca " "Eu nu sunt o amanta, o culcareata. Eu sunt o iubareata".

http://stirileprotv.ro/stiri/stirileprotv-special/cea-mai-atragatoare-femeie-urata-din-istoria-literaturii-romane-nina-cassian-a-murit-dar-lasa-in-urma-o-poveste-unica.html

http://www.mediafax.ro/cultura-media/biografie-nina-cassian-marea-seducatoare-a-literaturii-romane-12473795
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 69
Localizare : colisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Joi 17 Apr 2014, 17:05

Dumnezeu s-o odihneasca-n pace!

eu o comemorez cu aceste versuri scrise chiar de ea:

姷 ara lui Mur-n Gur

姷 ara lui Mur-n Gur,
Totu-mi este pe m綼ur.
C滱d m scol de diminea,
Nu la 榮pte, ci la zece,
Vine-o tav cu dulcea
波-un pahar cu ap rece.

波 dulceaa zice: ia-m!
波 paharul zice: bea-m!
Ia-m! Bea-m!
U榣r de zis!
姷s gura s-o deschizi,
Nu-i deloc a榮 u榣r!
- Ajutor! Ajutor!
Linguria, grijulie,
姲i deschide gura mie.
Ei, a榮 mai merge, zic,
Dac m ajui un pic!

Dar e timpul s fac baie!
Apa intr 螽 odaie
Cu volanele-i albastre.
- Ne-adres緆 domniei voastre!
- Cum dorii s fii sp緄at?
Uite-a榮, culcat 螽 pat!
Cum dorii s fii l綦t?
Uite-a榮, 螽 a演ernut!
Iar acum, prosopul cel pufos
Se 螽clin, moale, p滱 jos
- Eu s v frec a vrea, pe spate
- Nu, vai de mine, nu se poate!
姷treab-te 槐 螽treab-m
Cum pot s ies din plapum?
Afar-i frig, 螽 pat e cald
La urma urmei, nu m scald!

姷 ara lui Mur-n Gur,
C蒪ti o gur c漮 o 滾r,
波 螽dat-i pic-n ea,
Tot ce vrei 槐 tot ce ai vrea!
S綖m緄ue-n foi de vi,
Sup cald, toc緋i,
Cozonac, compot, halvi
C漷n綷iori 槐 ciulama,
Mur綟uri, et cetera.

Am m滱cat, de m-am umflat!
Nu-i nimic, o macara, iat c pe sus m ia
波 m-a榷az dup plac,
Colo-n umbr-ntr-un hamac.
Hua-hua, ce s zic,
Bine-i c滱d nu faci nimic.
Leciile stau pe mas,
Dar de lecii nici nu-mi pas.
Stau 槐 mo緅 螽 hamac,
Ele singure se fac.

- Drag aritmetic, nu 演iu ce te-mpiedic
S rezolvi vreo trei probleme!
Eu de fleacuri nu am vreme!
Draga mea gramatic,
Nu fi antipatic!
Nu fi, z綦, nesuferit!
波 transcrie 螽tr-o clipit
Exerciiile mele!
Vezi c eu n-am timp de ele!
Hai, draga mea istorie,
N-am chef s am memorie!
溮ne minte tu mai bine,
Cine s-a luptat cu cine,
姷 ce an, 槐-n care loc!
Eu s-nv裻 nu am timp deloc!

姷 ara lui Mur-n Gur,
Am prieteni pe m綼ur!
Vrei s vi-i prezint cumva?
S-a f綷ut! Poftii 螽coa'!
瀛ta-i Puiu-prinde-mu演e,
Asta-i Lica-vreau-galu演e.
瀛ta-i Mi-str滵ba-nas
瀛ta-i Du-mielul-gras
Asta-i Sanda-somn 螽 gene
波-綼ta-s eu: burduf de lene.

Toat-toat ziulica,
Ai v罳ut? Nu fac nimica.
波 programul se 螽carc.
Astfel, nu e de mirare,
C ceva m-mbie parc
波 m trage la culcare.
Ah! 姲i este somn de pic!
波-apoi, prea mult am vorbit cu voi!
C滱d vorbesc mai multi榣r
Obosesc 螽grozitor!

姷 ara lui Mur-n Gur
Somnul repede te fur!
Nici n-ai timp s spui la lun
... Noapte bun!...

poezie de Nina Cassian

Numarul mesajelor : 21160
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Vin 18 Apr 2014, 16:12

Scriitorul columbian Gabriel Garcia M嫫quez, laureatul premiului Nobel pentru literatura pe 1982, a murit, joi, la varsta de 87 de ani.
Informatia a fost confirmata de o sursa apropiata familiei prestigiosului scriitor.
Pe 8 aprilie, Gabriel Garcia M嫫quez a fost externat dintr-un spital din Ciudad de Mexico, intr-o stare de sanatate considerata "delicata" si dupa opt zile de tratament impotriva unei infectii pulmonare, informeaza MEDIAFAX.
Presedintele columbian Juan Manuel Santos a declarat, miercuri, ca scriitorul suferea de o "pneumonie", care se afla "sub control", si nu de un cancer limfatic, asa cum a scris presa din Mexic in ultimele zile.
Ultima aparitie publica a lui Gabriel Garcia Marquez a avut loc pe 6 martie, cand scriitorul a stat la poarta resedintei sale din Ciudad de Mexico, unde locuia de peste 30 de ani, pentru a-i primi pe jurnalistii veniti in vizita cu ocazia aniversarii sale. Scriitorul si-a intampinat oaspetii zambitor, a primit cadouri si a acceptat sa se lase fotografiat, fara a acorda insa interviuri.
In ultimii ani, Gabriel Garcia Marquez si-a redus aparitiile si declaratiile in mass-media din cauza sanatatii sale precare.
In 2012, fratele scriitorului, Jaime Garcia Marquez, spunea ca acesta sufera de dementa, informatia nefiind confirmata oficial. De asemenea, in 1999, scriitorul a fost diagnosticat cu cancer limfatic.
Una dintre capodoperele lui Gabriel Garcia Marquez, romanul din 1967 "Un veac de singuratate", incepe cu povestea unei familii care nu mai poate sa il ingrijeasca pe batranul lor bunic, senil.
Nascut pe 6 martie 1927, in localitatea columbiana Aracataca, Gabriel Garcia Marquez locuia in Mexic de cateva decenii si, slabit din cauza acestui cancer, nu a mai scris nimic de la cel mai recent roman al sau, "Memoria de mis putas tristes" ("Povestea tarfelor mele triste"), aparut in 2004.
Gabriel Garc燰 Marquez a primit premiul Nobel pentru literatura in anul 1982. In nuvelele si romanele sale se reunesc, in mod firesc, fantasticul si realitatile de zi cu zi, scriitorul fiind inclus, de altfel, de multi critici literari in categoria romancierilor realismului fantastic sud-american. Cel mai popular roman al sau este "Un veac de singuratate" (1967), vandut in peste 30 de milioane de copii si tradus in peste 25 de limbi straine, dar foarte cunoscute sunt si "Cronica unei morti anuntate" (1981), "Dragostea in vremea holerei" (1985), "Generalul in labirintul sau" (1989) si "Povestea tarfelor mele triste" (2004). Scriitorul era cunoscut, de asemenea, si pentru faptul ca era un sustinator al ideologiei comuniste.

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Vin 02 Mai 2014, 22:13

Lumea ciclismului este 螽 doliu, dup ce marele ciclist roman Marin Niculescu, ce a cștigat Turul Rom滱iei 螽 1951, a 螽cetat din viaț 螽 aceast sear, la Spitalul Universitar din Capital, la v漷sta de 91 de ani.
Cei care și doresc s-și ia adio de sprinterul de excepție, o pot face duminc, la Capela Elefterie, iar 螽humarea va avea loc marți, 螽 Cimitirul C綖緆idarii Vechi.

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 06 Mai 2014, 10:27

Lumea cinematografiei sovietice este 螽 doliu dup ce Tatiana Samoilova, ce a fost premiat la Festivalul de la Cannes pentru rolul din filmul ”Zboar cocorii”, s-a stins din viaț la Moscova. Ea a murit chiar 螽 ziua 螽 care ar fi 螸plinit 80 de ani.
Tatiana Samoilova s-a n綼cut pe 4 mai 1934, 螽 Sankt Petersburk, fost Leningrad, 螽 familia Evgheni Samoilov și a devenit celebr 螽 1957, dup ce a interpretat rolul Veronika 螽 drama "Zboar cocorii", regizat de Mikheil Kalatozishvili, un film extrem de apreciat pe plan internațional și recompensat cu trofeul Palme d'Or la Festivalul de la Cannes.
Pentru acela槐 rol, ea a c熇tigat o meniune special 槐 a fost nominalizat la premiul BAFTA la categoria "cea mai bun actri str緅n".
Printre altele, Tatiana Samoilova a fost actri 螽 trupa Teatrului Maiakovski din Moscova, iar 螽 1967 a interpretat rolul principal din filmul "Anna Karenina", o ecranizare a romanului omonim de Lev Tolstoi, regizat de Aleksandr Zarkhi.

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 12 Aug 2014, 20:58

Lumea filmului este 螽 doliu, dup moartea 螽dr緁itului Robin Williams. Actorul de 63 de ani a fost g綼it 螽 stare de incon演ien 螽 casa sa din California, iar prima ipotez luat 螽 considerare de anchetatori este sinuciderea.

„姷 aceasta diminea, mi-am pierdut soul 槐 pe cel mai bun prieten, 螽 timp ce lumea a pierdut unul dintre cei mai iubii arti演i 槐 unul dintre cei mai frumo槐 oameni. Inima 螸i este sf熇iat de durere. 姷 numele familiei lui Robin, v cer s ne respectai intimitatea 螽 aceste momente de profund durere. 姷 amintirea lui sper緆 c atenia nu se va 螽drepta c綟re moartea lui Robin, ci c綟re nenum綖atele momente de bucurie pe care le-a d綖uit milioanelor de oameni“, a declarant soia actorului, Susan Schneider, pentru „The New York Times“.

V prezint c漮eva lucruri mai puin cunoscute despre marele actor:

1. Numele s綦 螽treg era Robin McLaurin Williams.
2. 姷 copil綖ie, era supraponderal 槐 nimeni nu voia s se joace cu el. A榮 a 螽ceput s 蹎i vorbeasc pe voci diferite 槐 s inventeze personaje.
3. 姷 anul 1997, a fost votat "cel mai amuzant om 螽 via" de revista "Entertainment Weekly".
4. A fost prieten foarte bun cu actorul Christopher Reeve. Dup accidentul tragic al acestuia, Robin Williams s-a deghizat 螽 doctor pentru a-i face o surpriz la spital.
5. Sportul s綦 preferat era rugby.
6. 姽 pl綷ea s mearg cu bicicleta 槐 f綷ea uneori curse cu ciclistul Lance Armstrong.
7. 姷 filmul de animaie "Aladdin" a improvizat 80% dintre replici.
8. 姷 liceu, colegii s緅 l-au votat "persoana care, cel mai probabil, nu va reu槐 螽 via".
9. Show-urile sale preferate de televiziune erau “Doctor Who” 槐 “Star Trek”.
10. 姷 anul 2009, a suferit o operaie pe cord deschis, fiindu-i 螽locuit valva aortic. Dup intervenie, a devenit vegetarian.

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 12 Aug 2014, 21:06

Robin Williams a murit. Acesta a reu槐t, prin stilul caracteristic, s 蟊 redea sperane actorului Christopher Reeve 螽 momentul 螽 care acesta a r緆as paralizat 螽 urma unui accident de c緄綖ie. Williams a reu槐t s 螿 fac pe acesta s z滵beasc 槐 s spere 螽 continuare.

Talentul actoricesc al lui Robin Williams a reu槐t s sensibilizeze foarte muli oameni. Dup tragica sa dispariie, mediile de socializare au fost inundate de omagii aduse geniului s綦 comic, dar 槐 c緄durii umane pe care o emana.

Surprinz綟or, una din cele mai frumoase povestiri despre Williams nu are leg綟ur cu activitatea sa sub lumina reflectoarelor 槐 arat ce fel de om era cu adev綖at 螽 spatele scenei, aminte演e businessinsider.

姷 1995, actorul Christopher Reeve i-a spus Barbarei Walters c „蹎i dore演e s moar“ dup ce a r緆as paralizat 螽 urma unui accident de c緄綖ie. Soia lui Reeve chiar i-a spus c dac dore演e s mearg mai departe 螽 acest sens, vor „g綼i o soluie pentru a face asta“. Dar a ad綦gat: „E演i acela槐, 螽 continuare. 波 noi te iubim“.

Salvarea lui Reeve

Mai t漷ziu, dup plecarea ei, Reeve st綟ea 螽tins pe patul de spital, cufundat 螽 g滱duri negre.
Dintr-o dat, un doctor a dat buzna 螽 camera sa strig歍: „姷toarce-te!“. „Cum?“, a r綼puns surprins Reeve care 演ia c, paralizat fiind, nu poate face a榮 ceva. Dar doctorul a insistat: „姷toarce-te!“
Reeve era pe punctul de a chema o asistent 螽 momentul 螽 care a realizat c nu era vorba despre un doctor ci despre Robin Williams, vechiul s綦 prieten.
Atunci Reeve a izbucnit 螽 r滻. Mai t漷ziu i-a povestit lui Walters: „Am realizat 螽 acea clip c dac pot r歍e, voi putea supravieui“.

Robin Williams a fost descoperit f綖 suflare luni la domiciliul s綦 din California. Poliia din Marin County, din statul american California, a precizat 螽tr-un comunicat c un „individ de sex masculin, declarat mort la ora 12:02, a fost identificat drept Robin McLaurin Williams, 螽 v漷st de 63 de ani, rezident 螽 Tiburon, 螽 California“ 槐 c o cauz probabil a decesului ar fi „sinuciderea prin asfixiere“. Poliia a anunat deja iniierea unei anchete „cu privire la cauzele 槐 circumstanele decesului“.Williams a fost v罳ut ultima dat 螽 via de soia sa, duminic sear, 螽 jurul orei locale 10:00. O autopsie este programat pentru mari, la biroul de medicin legal din Marin County.n

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Joi 14 Aug 2014, 20:55

Drama lui Robin Williams: ce se ascundea 螽 spatele z滵betului

Robin Williams ne-a f綷ut s r歍em de milioane de ori, de槐, c漮eodat, o lacrim 螽 colul ochiului era inevitabil. Puin lume b緋uia, 螽s, dramele 槐 fr緆滱tarea din spatele z滵betului. Considerat unul dintre cei mai mari actori ai generaiei sale, atunci c滱d nu se afla 螽 lumina reflectoarelor, Robin Williams purta r罳boaie cu demonii personali: alcoolul, drogurile 槐 depresia.

姷 spatele actorului care ne-a f綷ut s r歍em de at漮ea ori se afla omul Robin Williams – zdrobit sub talpa unui „gigant“ numit Hollywood.

Publicaia american „The Guardian“ a realizat, 螽 2010, un interviu cu Robin Williams, interviu ce a luat o direcie nea演eptat pentru jurnali演i. De槐 convorbirea ar fi trebuit s se axeze pe revenirea actorului pe marile ecrane, 螽 filmul „World's Gratest Dad/Cel mai bun t綟ic din lume“, dialogul a „螽ceput s curg“ abia atunci c滱d 螽 discuie a fost adus subiectul dependenelor sale.
„Eram nedemn, am f綷ut lucruri care au creat dezgust; lucruri dup care este greu s-i revii“, spunea Robin Williams, cu patru ani 螽 urm, citat de site-ul theguardian.com
Potrivit jurnali演ilor aceleia槐 publicaii, pe parcursul interviului, se 螽t滵pla destul de des ca, atunci c滱d Robin Williams deschidea gura s rosteasc „doar cuvinte f綖 leg綟ur, ca o duzin de straturi diferite puse unul peste altul, care luau, 螽 cele din urm, forma unui propoziii“. Fapt ce i-a f綷ut, inevitabil (pe reporteri - n.r.), s se 螽trebe dac discursul haotic al fostului actor are leg綟ur cu abuzurile sale din trecut.

P滱 la na演erea lui Zacahry Pym Williams, cel mare mare dintre copiii s緅, 螽 1983, cocaina 槐 alcoolul au fost „sarea 槐 piperul“ 螽 dieta regretatului actor. Atunci, 螽 1983, Williams a spus, pentru prima dat, stop. 20 de ani mai t漷ziu, 螽 2003, 螽s, undeva 螽 Alaska, ceva s-a 螽t滵plat, iar Williams s-a luat din nou de m滱 cu vechiul s綦 „companion“ – alcoolul.
„Eram 螽tr-un ora mic, de unde puteai vedea cap綟ul lumii, de槐 nu se afla acolo. 波 atunci m-am g滱dit: b綦tur. M-am g滱dit c, poate, alcoolul va ajuta, pentru c m simeam singur 槐 speriat. Am crezut c o s ajute, dar a fost cel mai cumplit lucru din lume“.
„Te simi 螽sufleit 槐, oarecum, minunat. Urm綟orul lucru pe care 螿 cuno演i sunt necazurile 槐 e演i izolat“, acestea sunt cuvintele alese de omul care ne-a adus de nenum綖ate ori z滵betul pe buze, prin interpret綖ile sale excepionale, pentru a descrie „prima gur de alcool“. 波, 螽tr-adev綖, necazurilor nu le-au luat mult p滱 s apar: „姷 prima s綯t緆滱 te mini pe tine 螽sui 槐 鞜i spui c te poi opri, dar corpul 鞜i spune c nu poi renuna acum; poate mai t漷ziu. Apoi dureaz trei ani de zile p滱 te opre演i“.
Odat cu recidivarea lui Robin Williams, au ap綖ut, 螽 presa internaional, 槐 vocile care f綷eau leg綟ura 螽tre moartea prietenului s綦, actorul Christopher Reeves (interpretul personajului Superman - n.r.). Dac Reeves nu ar fi murit, 螽 2004, Williams s-ar fi oprit din b綦t? Nu. Fostul actor a negat aceste supoziii: „Nu. Este un lucru mult mai egoist dec漮 at漮. Se leag de faptul c e演i speriat 槐 te g滱de演i c asta (consumul de alcool – n.r.) va 螽l綟ura temerile, dar nu este a榮.“

De ce a dat cu piciorul la tot pentru o sticl „a uit綖ii“?
De se temea Robin Williams?
De ce una dintre cele mai mari vedete ale cinematografiei se simea singur 槐 speriat?
Ce l-a determinat s revin la vechile obiceiuri?
„Totul“, m綖turisea regretatul actor, pentru „The Guardian“: „Totul. E un sentiment general de... arggghh. Este plin de team 槐 anxietate“.

De槐 a c罳ut din nou 螽 patima alcoolului, Williams a stat departe de cocain, pentru c „演ia c l-ar fi omor漮“: „Cocaina – paranoia 槐 impotena, ce mai distracie. Nici cea mai mic parte din mine nu s-a g滱dit vreodat se se 螽toarc acolo. Conversaii f綖 sens p滱 la miezul nopii, apoi trezitul la apus, c滱d te simi ca un vampir nehr緋it. Nu.“

姷tr-un final, la cap綟ul a trei ani 螽 care mintea 槐 g滱durile i-au fost tulburate de alcool, a fost familia care l-a salvat, trimi緋du-l 螽tr-o clinic de reabilitare. Iar, de atunci, din 2005, Williams a fost abstinent, dar a continuat s mearg la 螽t滎nirile Alcoolicilor Anonimi. La 螽ceputul lunii iulie s-a internat 螽 centrul de abilitare Hazelden din Minnesota (SUA), unde urma un program de abstinen de la alcool, descris drept „un proiect 螽 12 pa槐 care poate forma 槐 schimba fiecare aspect al vieii“.

Numarul mesajelor : 13489
Varsta : 59
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 19 Aug 2014, 12:10

A murit Dinu Patriciu ,Dumnezeu sa l ierte Sad
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 19 Aug 2014, 20:07

Dinu Patriciu a murit, la varsa de 64 de ani, rapus de cancer. Pentru omul de afaceri, politician si unul dintre cei mai bogati oameni din Romania, viata nu a fost lipsita de controverse. Patriciu a reusit, in sase ani, sa piarda o avere uriasa, de doua miliarde de euro.
De profesie arhitect, Patriciu a infiintat prima societate comerciala la noi tara, in anul 1990. S.C. Alpha Constructii si Investitii Imobiliare S.A. era un cabinet de arhitectura. Primul SRL infiintatat dupa Revolutie a devenit offshore cu o istorie incalcita, potrivit Realitatea Tv.
Dinu Patriciu a devenit insa cunoscut in urma afacerilor in domeniu petrolier, dupa preluarea de la stat a rafinariei Petromidia Navodari. Petromidia a devenit ulterior Rompetrol Rafinare, fiind vanduta pentru 2 miliarde de dolari catre Kaz Munai Gaz, tranzactie controversata si astazi.
In anul 1996, omul de afaceri a fost inclus, pentru prima data de agentia Reuters, intr-un top al "Noilor imbogatiti din Romania", care au facut rapid avere dupa Revolutie, conform Digi 24.
In 2006, Dinu Patriciu, unul dintre cei mai bogati oameni din Romania la acea vreme, a cumparat ziarul Adevarul. In 2010, la fel ca toate afacerile sale, si ziarul se confrunta cu mari probleme financiare. Doi ani mai tarziu, Patriciu a vandut toate publicatiile pe care le detinea, inclusiv ziarul "Adevarul".

Dinu Patriciu a ajuns la fundul sacului. Pe fund se mai gasesc doar 250 de milioane de euro

Nici afacerile cu pariuri sportive n-au fost un pariu castigator pentru omul de afaceri. in 2010, Patriciu deschide Bet Cafe Arena, afacere care nu inregistreaza profit nici la patru ani dupa deschidere. O alta afacere paguboasa pentru Patriciu a fost lantul de magazine Mic.ro.
Daca in 2007 fusese cel mai bogat om din Romania cu o avere estimata la peste 3 miliarde de euro, Patriciu a pierdut in sase ani doua miliarde de euro incasate din vanzarea Rompetrol, cazand de pe locul intai in Top 300 (editia din 2007) pe locul 17 (editia actuala).
In ultimii ani, odata cu declinul afacerilor, Dinu Patriciu a inceput sa acumuleze mari datorii la stat, la banci si chiar la angajati. Una dintre putinele companii pe care le mai avea in portofoliu, Marexin (Marine Resources Exploration International BV), nu a achitat taxele datorate la stat si nici salariile angajatilor, scrie Capital.
O alta companie, DP Holding (firma de baza a lui Dinu Patriciu), s-a indreptat impotriva lui Patriciu pentru recuperarea datoriilor. Astfel, judecatorii nu l-au iertat pe Dinu Patriciu, acesta ajungand sa fie executat silit in circa 80 de dosare.

Patriciu scapa de executare silita. Peter Imre, bun de plata

Dupa propria marturisire a magnatului roman, averea sa se rezuma in ultimul an la doar 191 de milioane de euro.
Patriciu mai detinea o banca in Georgia si o firma de taxi aerian inregistrata in Marea Britanie.
Pe lista companiilor care il urmareau pentru datorii se afla BCR, CEC Bank, Raiffeisen Leasing, Unicredit Leasing, Vodafone Romania, Orange Romania, Romtelecom, Allianz Tiriac, Rompetrol Downstream, CEZ Vanzare, CEZ Distributie, Apa Nova, Rosal Grup, Meridian Taxi si Medlife.

Asa ca, Geta, nu stiu daca-l mai ajuta iertarea lui Dumnezeu!

Numarul mesajelor : 22334
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Joi 21 Aug 2014, 02:04

C滱d vine „cum綟ra cu coasa”, nu se 螸piedic de averile tale.
Oric漮 ai agonisi 螽 viat, nu poti schimba cu nimic sf漷situl.
Iar despre iertare, aceea poate avea loc p滱 螽 ultima clip a vietii, dup moarte totul e zadarnic.

dolion

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mier 03 Sept 2014, 09:05

Actria Margareta Pogonat a murit duminic, la v漷sta de 81 de ani, din cauza unui cancer, a declarat pentru MEDIAFAX Anca Rusescu, fiica artistei.
Fiica artistei a mai declarat pentru MEDIAFAX c trupul ne螽sufleit al acesteia va fi depus la capela cimitirului Iancu Nou din Bucure演i, iar 螽morm滱tarea va avea loc mari, la ora 12.00.
Toi cei care vor s 蟊 aduc un ultim omagiu pot merge mari, 螽ainte de 螽morm滱tare, la capela cimitirului.
Margareta Pogonat s-a n綼cut pe 6 martie 1933, la Ia槐, mama sa fiind actri, iar tat緄 s綦, om politic.
A absolvit Institutul de Art Teatral 槐 Cinematografic din Bucure演i 螽 anul 1959, la clasa profesorului Alexandru Finti, dup care 槐-a f綷ut debutul 螽 spectacolul de teatru "Dou lozuri", 螽 care a jucat 螸preun cu Grigore Vasiliu Birlic.
La 螽ceput a colaborat cu Teatrul de Stat din Boto榮ni, Teatrul Naional din Ia槐 槐 Teatrul de Stat din Ploie演i.
Din 1974 槐 p滱 螽 1998, c滱d s-a pensionat, Margareta Pogonat a jucat doar pe scena Teatrului Nottara din Bucure演i, 螽 piese precum "Patru lacrimi", "Oameni felurii", "Sentimente 槐 naftalin" 槐 "Omul care face minuni".
姷 cinematografie a debutat 螽 anul 1957, cu rolul din filmul "Pas綖ea furtunii", al綟uri de Mircea Albulescu, 泱efan Ciubot綖a滾, Paul Sava, Costache Antoniu 槐 Fory Etterle. A mai jucat 螽 filme precum "Dou lozuri" (1957), "Lumin de iulie" (1963), "Meandre" (1966), "Legenda" (1968), "Tineree f綖 b綟r滱ee" (1968), "Pope Joan" (1972), "Zestrea" (1972) 槐 "Trei scrisori secrete" (1974).
姷 1975, Margareta Pogonat a jucat 螽 filmul "Actorul 槐 s緄baticii", de Manole Marcus, distins cu dou premii ale Asociaiei Cinea演ilor din Rom滱ia. A mai jucat 槐 螽 "Gloria nu c滱t" (1976), "Reg綼irea" (1977), "Clipa" (1979), "Visul unei nopi de iarn" (teatru TV, 1980), 螽 serialul "Lumini 槐 umbre" (1993), "Gaiele" (1993), "Binecuv滱tat fii, 螽chisoare" (2002), serialul "Cuscrele" (2005) 槐 "Margo" (2006).
Margareta Pogonat a lucrat 槐 ca regizor, pun滱d 螽 scen spectacole precum "Cineva are s vin" (de Jon Fosse), "Caii la fereastr" (de Matei Vi槃iec) 槐 "Gustul mierii" (de Shelagh Delaney).
De asemenea, a predat actoria la universitate.
姷 2009, Margareta Pogonat a primit premiul UNITER pentru 螽treaga activitate.
姷 1967, a primit medalia Meritul Cultural clasa I, "pentru merite 螽 domeniul artei dramatice".

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mier 03 Sept 2014, 20:30

RIP
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6805
Localizare : Deocamdat pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mier 03 Sept 2014, 22:08

@dolion a scris:
Actria Margareta Pogonat a murit duminic...
Duminic, 11 mai 2014. Am aflat la data respectiv. Dumnezeu s-o odihneasc. A fost o femeie foarte frumoas 槐 o actri talentat.

Numarul mesajelor : 22334
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Joi 04 Sept 2014, 04:35

Dau si eu o lacrim pentru o artist bun si, vorba lui Anahoret, o femeie foarte frumoas. Sad

dolion

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Joi 04 Sept 2014, 07:39

Da, eram confuz cand am citit stirea... stiam ca s-a intamplat, dar ma gandeam ca-mi joaca memoria feste! Scuze pentru o stire reluata... unde am citit era prezentata ca fiind de ultima ora.

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 23 Dec 2014, 07:43

Joe Cocker a murit la varsta de 70 de ani suferind fiind de cancer...

http://www.bbc.com/news/entertainment-arts-30582761

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 23 Dec 2014, 19:33

Mi-a pl綷ut (槐-mi place) mult Joe Cocker.

O melodie care a f綷ut 螽conjurul lumii de n-歉e ori, dar c禓i din cei care au v罳ut filmul "Nou s綯t緆滱i 槐 jum綟ate" 演iau, la vremea respectiv, c este a lui Joe Cocker?

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 23 Dec 2014, 20:17

Filmul a aparut in 1986... nu stiau multi de Joe Cocker, dar eu primeam de "dincolo" benzi de magnetofon cu ultimele noutati in materie de muzica si discografia respectiva, asa ca ii cunosteam pe cei consacrati; mi-aduc aminte ca la primirea unei noi benzi, ne instalam toata familia confortabil sa facem "auditie"... ce vremuri!

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 23 Dec 2014, 21:05

@dolion a scris:
Filmul a aparut in 1986... nu stiau multi de Joe Cocker, dar eu primeam de "dincolo" benzi de magnetofon cu ultimele noutati in materie de muzica si discografia respectiva, asa ca ii cunosteam pe cei consacrati; mi-aduc aminte ca la primirea unei noi benzi, ne instalam toata familia confortabil sa facem "auditie"... ce vremuri!

Plopeniul nu este un ora mare. 姷 1990 avea vreo 10.000 de suflete, 螽 timp ce uzina din localitate avea vreo 22.000 de angajai. Laughing Acum, din cauza emigraiei masive... cred c-au mai r緆as vreo 8.000 de tr緅tori.

Dar altceva voiam s spun. A榮 mic cum era ora滾l, 螽 anii de care ai amintit tu, atr緁ea la discotec tinerii din localit裻ile 螽vecinate, chiar 槐 de prin Ploie演i, uneori. Asta pentru c R緂u, cel care d緂ea discotec la clubul uzinei, avea un frate fugit 螽 RFG. De acolo primea 槐 scule 槐 muzic... thumb_yello

Am apreciat la el c 螽 afar de zb滱uial avea 30-40 de minute de audiie. A榮 luam contact cu nout裻ile de pe pia. La Plopeni s-a ascultat "Zidul" 螽 acela槐 an 螽 care s-a lansat (p-綼ta mi-l amintesc, fiind fan Pink Floyd) sau, tot a榮, 螽 '79 se dansa 螽 discotec pe Chiquititta a lui Abba.

O, tempora! old Laughing

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 23 Dec 2014, 21:17

Mai degraba Mais o sont les neiges d’antan? (unde sunt z綯ezile de alt緂at?) a lui Fran蔞is Villon, cu 500 de ani 螽 urm... metafora fiind un mod de a ilustra frumusețea trecutului care nu mai poate fi reg綼it ast罳i.
Pe cand Cicero, cu mai bine de 2000 de ani 螽 urm, suspina o tempora, o mores (螽 traducere aproximativ – ce timpuri! ce obiceiuri), deplangand starea de corupție, lipsa moralitții și a verticalitții contemporanilor s緅. Societatea era v罳ut de marele orator ca fiind 螽 plin dec緂ere moral...

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 23 Dec 2014, 21:29

@dolion a scris:
Mai degraba Mais o sont les neiges d’antan? (unde sunt z綯ezile de alt緂at?) a lui Fran蔞is Villon, cu 500 de ani 螽 urm... metafora fiind un mod de a ilustra frumusețea trecutului care nu mai poate fi reg綼it ast罳i.
Pe cand Cicero, cu mai bine de 2000 de ani 螽 urm, suspina o tempora, o mores (螽 traducere aproximativ – ce timpuri! ce obiceiuri), deplangand starea de corupție, lipsa moralitții și a verticalitții contemporanilor s緅. Societatea era v罳ut de marele orator ca fiind 螽 plin dec緂ere moral...

Tocmai de aceea m-am oprit numai la "O, tempora" 槐 n-am mai continuat.

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Dum 28 Dec 2014, 00:03

"A plecat dintre noi un mare nationalist, Vlad Hogea, prietenul si camaradul meu. Dumnezeu sa-l odihneasca! A plecat dintre noi un mare nationalist, Vlad Gabriel Hogea, care pe 9 ianuarie 2015 ar fi implinit 38 de ani. A plecat la cele vesnice subit, cu mult inainte de vreme, lasand in urma o familie sfasiata de durere si colegi de idei si de credinta care nu-l voi uita niciodata", a scris deputatul Bogdan Diaconu.
Sus In jos
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 69
Localizare : colisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Dum 28 Dec 2014, 00:50

@ostrovna a scris:
"... Vlad Hogea, ... A plecat dintre noi ....
Pace lui!
Nasterea Mantuitorului sa-i deschida portile cerului...

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   

Sus In jos

Ve演ile triste
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 16 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: