Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 01:18 Scris de Ion

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 21:08 Scris de Ion

» POPASUL DOLION (III)
Ieri la 07:59 Scris de dolion

» Chestii funny
Mar 21 Mar 2017, 22:20 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Mar 21 Mar 2017, 07:02 Scris de Anahoret

» Va mai exista Romania ?
Lun 20 Mar 2017, 16:49 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 20 Mar 2017, 15:48 Scris de Emil Condor

» OFF TOPIC
Lun 20 Mar 2017, 15:36 Scris de Emil Condor

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 19 Mar 2017, 23:20 Scris de ostrovna

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 19 Mar 2017, 08:58 Scris de dolion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 18 Mar 2017, 18:18 Scris de Ion

» FOTOGRAFIE
Mier 15 Mar 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Lun 13 Mar 2017, 22:05 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 11 Mar 2017, 00:29 Scris de Anahoret

» Subiectul zilei
Vin 10 Mar 2017, 09:35 Scris de dolion

» muzică, nu mieunat!
Mar 07 Mar 2017, 22:16 Scris de Ion

» PSD
Sam 04 Mar 2017, 20:35 Scris de Emil Condor

» Brexit
Vin 03 Mar 2017, 12:09 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
cuvinte zilei bancuri romania curiozitati drumetie poezii triste exista folos diverse topic popasul sibiu maxime 1 23 dolion problema poezie istorie limba caleidoscop stiri brasov monarhia
Martie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Veștile triste

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Urmatorul
AutorMesaj
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 69
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Lun 29 Dec 2014, 02:30

La FINAL de an, Guvernul acordă o nouă finanțare Secretariatul de Stat pentru Culte, pentru susținerea activității cultelor, în valoare de 12,3 milioane lei, după ce la începutul lunii decembrie a alocat mai multe imobile Bisericii.
În bugetul pe anul 2014, Guvernul a alocat 30 de milioane de lei pentru biserici. Ulterior, Executivul a deblocat din fondul de rezervă mult mai mulți bani pentru mănăstiri, catedrale și centre eparhiale. OPARTE dintre hotărâri au venit și ca urmare a vizitelor pe care mai marii Guvernului le-au făcut în diverse lăcașe de cult.

Nu mai puțin de 20 de milioane de lei s-au alocat în luna octombrie, în plină campanie electorală. În 22 octombrie, Guvernul a suplimentat bugetul Secretariatului GENERAL al Guvernului, din Fondul de rezervă, cu 14 milioane lei. Banii au fost distribuiți pentru finanțarea a 13 mânăstiri, catedrale și centre eparhiale din județele Iași, Neamț, Olt, Sibiu, Galați, Tulcea, Brașov și Cluj - Napoca. Cu doar o săptămână înainte, în 15 octombrie, Guvernul a repartizat alte șase milioane de lei, din fondul de rezervă bugetară, pentru finanțarea a două catedrale din MADRID și Barcelona.

mai multe la adresa: http://www.gandul.info/stiri/guvernul-face-de-craciun-un-cadou-bisericii-13737895

Numarul mesajelor : 22348
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Lun 29 Dec 2014, 04:18

@alex andrei a scris:
La FINAL de an, Guvernul acordă o nouă finanțare...
Vestile triste se tin lanț!
Cea mai tristă dintre ele: Guvernul nostru „spărgător de milioane” este încă la conducere!

dolion

Numarul mesajelor : 21182
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Joi 08 Ian 2015, 12:46

S-a produs în Franța actul de agresiune locală pe care, autorii lui, vor să ne facă să credem că este un adevărat act terorist! Așa cum este și normal, acest lucru a inflamat imaginația "scenariștilor" din mass-media, care se calcă pe picioare acum cu fel de fel de explicații! Iar când este vorba de fantezii... ține-i Doamne!
Domnilor (și doamnelor), păstrați-vă calmul și detașați-vă de "ceea ce se vede" și judecați cu luciditate.
Acțiunea în sine, ca organizare și mod de desfășurare este făcută ca la carte și are amprenta și "mirosul" unei acțiuni militare de comando, simplă și eficientă!... Cu dotarea necesară, cu cunoașterea perfectă a scenei "faptei", înarmarea excepțională a făptașilor, cunoașterea detaliilor interioare și a "țintelor", etc., etc.
Acum rămâne doar să vedem în foarte scurt timp cine va face "pasul" următor, ca să "organizeze" tragerea foloaselor.
Cât de naiv trebuie să fii, ca să crezi o explicație conform căreia, niște fapte (de altfel pe deplin condamnabile) comise de acei oameni de presă în 2012, ar fi abia acum pedepsite?!?... Sună cam ca în bancul acela cu Ion (sfântul nostru drag ), care s-a dus să-l pedepsească pe ungurul Janoș pentru că l-a omorât pe Mihai Viteazul. Pentru că omul abia acum a aflat!...
Iar acum, în conexiune directă cu pretextul invocat de atacatori, vă invit să vă reamintiți o situație în care obiectul batjocorii "domnilor" francezi a fost poporul român:

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 11 Ian 2015, 18:27

Francezii încearcă să scape de tigani si acum dau de adevărata problemă natională.

dolion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Mar 20 Ian 2015, 18:10

Iustin Capră a murit. De duminica, inventatorul se internase la Spitalul Județean de Urgență Ploiești, după ce a acuzat dureri mari de burtă și stări de greață, potrivit click.ro.
Potrivit primelor informații, bărbatul a suferit un infarct, iar medicii nu au mai putut face nimic.
Necropsia, care se va efectua marti, va stabili care este adevărata cauza a decesului.
Iustin Capră este unul dintre cei mai cunoscuți inventatori români, obținând numeroase premii la saloane internaționale. Printre distincțiile obținute se numără premiul "Ifia Eco", obținut la Geneva, în 2008) pentru cea mai bună invenție ecologică, respectiv un Triciclu electric sau hibrid (realizat împreună cu Marian Velcea), Diploma Salonului Internațional de invenții de la Geneva, Medalia de Aur la Salonul Internațional de Inventică Pro Invent 2009-Cluj-Napoca, Premiul Arca 2007 pentru întreaga activitate.
Printre invențiile sale se numără un rucsac zburător, construit în anul 1956, un aparat portativ pentru zbor individual, pentru care inventatorul a fost la acea vreme arestat, fiind bănuit că l-a făcut pentru a fugi din România.
Conform paginii oficiale de pe o rețea de socializare, la trei ani și jumătate de la realizarea rucsacului zburător invenția lui Iustin Capră a fost brevetată de americani și folosită de cosmonauți la deplasările intercapsulare, iar în anul 2002 americanii au recunoscut oficial că ideea i-a aparținut inventatorului român.
Iustin Capră a construit mașini nepoluante fără volan și fără pedalier, cu comenzi făcute de la un buton de pe carcasa fotoliului, a construit mai multe prototipuri de mașini și motorete, alimentate de acumulatori.
Capră, care a fost de profesie inginer și a lucrat ca ofițer de aviație, locuia în județul Prahova, unde s-a născut.

"De meserie eu sunt român, iar la asta nu voi renunța niciodată, chiar dacă cei din jur mă privesc ca pe un tataie țicnit", scria Iustin Capră în urmă cu o săptămână pe pagina sa de pe o rețea de socializare.

Citeste mai mult pe RTV.NET: http://www.romaniatv.net/a-murit-inventatorul-justin-capra_196497.html#ixzz3PNWthyYE

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Mar 27 Ian 2015, 14:01

Cântărețul grec Demis Roussos a murit în noaptea de sâmbătă spre duminică, la vârsta de 69 de ani, a confirmat pentru Le Figaro fiica sa Emily.
Cântărețul de origine greacă Demis Roussos, pe numele său adevărat Artemios Ventouris Roussos, s-a născut pe 15 iunie 1946 în Egipt, influențele muzicii egiptene simțindu-se în muzica sa. La zece ani, a devenit interesat de jazz și a început să cânte la trompetă. În timpul crizei de la Canalul Suez, Roussos a emigrat împreună cu familia sa în Grecia, unde a fost nevoit să-și întrețină familia cântând în baruri. În prima formație, The Idols, a cântat, inițial, la chitară bass, calitățile sale vocale fiind descoperite accidental. În 1968 a început să lucreze cu Vangelis Papatanassiou și Loukas Sideras, luând ființă Aphrodite's Child, al cărui prim album s-a vândut în peste un milion de copii numai în Franța, făcându-l celebru în întreaga lume.
În anii 70' a lansat albume de succes ca "My Reason", "Happy To Be On An Island In the Sun", "Good Bye My Love, Good Bye", precum și "Time" și "Voice and Vision".
În 1978, cântărețul s-a retras de pe scenă și s-a dedicat familiei. El a scos albumul "The story of Demis Roussos" în 1985, după ce avionul în care călătorea a fost deturnat de teroriști, care l-au ținut captiv în Beirut. De atunci a militat, prin muzica sa, pentru pace în lume și protejarea mediului înconjurător.
Demis Roussos a concertat de mai multe ori în România.

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Vin 30 Ian 2015, 06:03

Demis Roussos prin muzica lui a reusit de-a lungul anilor să încânte milioane de oameni, printre care mă număr si eu.

Uite-așa, încet, încet plecăm unul câte unul... dar viața merge înainte.

dolion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 15 Mar 2015, 14:57

Actorul Eusebiu Ștefănescu a murit în noaptea de sâmbătă spre duminică, la Spitalul Militar din Capitală, la vârsta de 70 de ani, a declarat pentru AGERPRES soția artistului, Vali Ștefănescu.

Potrivit familiei actorului, Eusebiu Ștefănescu va fi înmormântat la Cimitirul Bellu, pe Aleea Artiștilor, la o dată ce urmează să fie stabilită.
Actorul George Ivașcu, managerul Teatrul Metropolis, a declarat duminică, pentru AGERPRES, că prin moartea actorului Eusebiu Ștefănescu teatrul românesc "a mai pierdut unul dintre actorii cultivați".
"Îmi pare nespus de rău că și Sebi (n.r. Eusebiu Ștefănescu) ne-a părăsit, pentru că era un actor elegant, un actor rasat, știa o mulțime de poezii, era încântător de fiecare dată când ne întâlneam. Din păcate, teatrul românesc a mai pierdut unul dintre actorii cultivați și un actor de mare, mare anvergură", a declarat George Ivașcu.
El a afirmat că Eusebiu Ștefănescu, deși grav bolnav, și-a dorit să urce pe scenă și să joace, în spectacolul "Bădăranii" pentru "publicul lui".

Actorul Eusebiu Ștefănescu s-a născut la 3 mai 1944 la Câmpina, județul Prahova. A absolvit Institutul de Artă Cinematografică și Film din București, în 1967. Actor al Teatrului din Ploiești timp de 16 ani, apoi, pentru o vreme, al Teatrului Mic din București, Eusebiu Ștefănescu a jucat, din 1996, la Teatrul Național 'I.L. Caragiale'. A fost profesor universitar doctor și decan al Facultății de Arte din cadrul Universității Hyperion.
Pe scena Teatrului Național din București a jucat în numeroase piese, printre care: "Numele Trandafirului" de Umberto Eco, "Generația de sacrificiu" de I. Valjan, "Moartea unui comis voiajor" de Arthur Miller, "Și mai potoliți-l pe Eminescu" de Cristian Tiberiu Popescu, "Vedere de pe pod" de Arthur Miller, "Tărâmul celălalt" de Dusan Kovacevic.
În 2008, a făcut parte din distribuția piesei "Eduard al III-lea", atribuită lui William Shakespeare, în regia lui Alexandru Tocilescu.
S-a făcut remarcat și în filme precum "Falansterul" (1979, r. Savel Stiopul), "Întoarcerea lui Vodă Lăpușneanu" (1980, regia: Malvina Urșianu), "Liniștea din adâncuri" (1982, regia: Malvina Urșianu), "O lumină la etajul zece" (1984, regia: Malvina Urșianu), "Colierul de turcoaze" (1985, regia: Gheorghe Vitanidis), "Noi, cei din linia întâi" (1986, regia: Sergiu Nicolaescu), "Figuranții" (1987, regia: Malvina Urșianu), "Maria și marea" (1988, regia: Mircea Mureșan), "Miss Litoral" (1990, regia: Mircea Mureșan), "Liceenii Rock 'n' Roll" (1992, regia: Nicolae Corjos), "Trahir" (1993, regia: Radu Mihăileanu), "Triunghiul Morții" (1999, regia: Sergiu Nicolaescu).
A publicat volumele "Retorica limbajului scenic — Magul captiv" (2003), "Magister vitae sau magia oralității" (2006), "Arhivarul clipei — Din culisele scenei" (2009, memorii), "Glasul sângelui" (2011), "Preschimbarea la față" (2012, poezii).
În 2003 a fost declarat Cetățean de onoare al Municipiului Ploiești și din mai 2012 al Municipiului Fălticeni. În decembrie 2011, actorul Eusebiu Ștefănescu a fost distins cu Premiul de excelență "Ștefan Iordache", pentru activitatea didactică și artistică, în domeniile teatrului și filmului, acordat de Asociația culturală "Diallog".

AGERPRES/(AS — autor: Oana Ghiță, Petronius Craiu, editor: Mihai Simionescu)

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Lun 30 Mar 2015, 07:17

Actrița americană Shirley Temple a murit la vârsta de 85 de ani, din cauze naturale, luni, în locuința ei din Woodside, California, informează bbc.co.uk.
A câștigat un Oscar special în 1935, la vârsta de șase ani. Până în prezent, Shirley Temple a rămas cea mai tânără persoană recompensată cu premiul Oscar.

Numarul mesajelor : 4437
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Lun 06 Apr 2015, 01:25

S-a stins din viata, zilele trecute, Paul Grigoriu- ''o voce de aur''.

Aveti, mai jos, un interviu mai vechi cu el:

https://www.youtube.com/watch?v=oBQ9KO26s78

Ce mi-a placut in acest ionterviu este opinia lui depre ''Canalele de stiri" din Romania.
Sunt niste "canale'', dar nu de stiri. Ci de ''canalizare".
Dar nici de ''canalizare'' a opiniei telespectatorilor.
Ci de ''canalizare a mizeriei".
"Des egouts", cum zice si Paul Grigoriu ca se spune in franceza la canalele pentru apele reziduale.
Ce e drept ''mizeria'' pe care o toarna unii jurnalisti pe unele canale de stiri, in ochii telespectatorilor, e mult mai daunatoare societatii decat mizeriile ce le poarta apele reziduale din
canalizarile localitatilor...

Sa-i fie tarana usoara!
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Mar 15 Sept 2015, 07:19

Fondatorul PRM Corneliu Vadim Tudor, în vârstă de 65 de ani, a murit luni, la ora 18:30, în Centrul Clinic de Urgență de Boli Cardiovasculare al Armatei, unde a fost dus după ce i s-a făcut rău.

Ultima cafea

Hai, Moarte, să bem o cafea
Ți-o fac cu caimac, aromată
Mai leapădă-ți coasa cea grea
Și mantia asta ciudată.
Te rog să iei loc în fotoliu
Nu mă supără dacă fumezi
După cine ești, Moarte, în doliu?
De ce tot suspini și oftezi?
E foarte fierbinte cafeaua
Nu te grăbi, că te frigi
Mai lasă-mi pe cer, încă, steaua
Dacă eu am să mor, ce câștigi?
Ai venit să mă iei în persoană
Prea mare onoare îmi faci
Din toată specia asta umană
Numai pe mine mă placi?

Autor: Corneliu-Vadim Tudor.
Ultima sa poezie!...

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Numarul mesajelor : 13502
Varsta : 59
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Mar 15 Sept 2015, 12:26

offf Doamne atat de rau imi pare,sunt mahnita pana la lacrimi nici nu pot plange desi sotul meu e maghiar ,"fiara maghiara" avea lacrimi in ochi cand i-am spus,asa la poreclit un apropiat a lui Vadim se numea Valentin Dinescu de la PRM,din orasul meu,prieten cu noi din pacate si el a plecat in biblioteca cerului la 56 de ani tot fulgerator,doar el stia sa recite "Mistretul cu colti de argint" de ne cutremuram ,Dumnezeu sa-i odihneasca pe amandoi si sunt sigura ca vor sta cu Dumnezeu la o cafea ca au ce vorbi,sunt de o inteligenta si cultura incomensurabila Sad((((
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Mier 16 Sept 2015, 00:35

@dolion a scris:
...Corneliu Vadim Tudor...
Încă un român adevărat ne-a părăsit...

Ion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Mier 16 Sept 2015, 15:23

@Emil Condor a scris:
@dolion a scris:
...Corneliu Vadim Tudor...
Încă un român adevărat ne-a părăsit...

Nu stiu de ce, dar mie nu-mi plac oamenii care exagereaza.
Acestia sunt numiti, in politica, extremisti.

Mie mi se pare ca astfel de oameni se joaca cu sentimentele mari, ca sa fie,
la randul lor, numiti "mari".

De aceea nu sunt de acord nici cu denumirea de "roman adevarat".
Imi plac oamenii simpli. Care nu vorbesc. Ci, pur si simplu, ei sunt oameni,
ca toti oamenii.

Toti se intrec acum in a spune: "mare stelist", "mare patriot", ''mare poet''....

Cat a fost in viata, era el vinovat de toate exagerarile.
Acum, sunt vinovati toti cei care nu fac altceva decat sa continue cu exagerarile.
De data aceasta, insa, la adresa lui.

Sa asteptam ca timpul sa-l judece si sa-l aseze la locul cuvenit.
In Istorie, ca om politic. In literatura, ca poet si jurnalist.

Acum, nu putem spune mai mult decat se spune, in mod obisnuit, in asemenea situatii:
Dumnezeu sa-l ierte! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Joi 01 Oct 2015, 10:24

Cantareata de muzica populara Lucretia Ciobanu, a murit miercuri, la varsta de 90 de ani.

"A decedat miercuri, in jurul orei 19.30, la Bucuresti, la varsta de 90 de ani. In octombrie ar fi implinit 91 de ani. Nascuta la 27 octombrie 1924, in localitatea sibiana Toparcea, Lucretia Ciobanu a mai fost numita "Doamna muntilor". Ea va fi depusa vineri, la capela Cimitirului Ghencea civil din Bucuresti unde este inmormantat si sotul ei, inmormantarea urmand sa aiba loc sambata", a declarat miercuri seara, pentru Agerpres, interpretul Marcel Parau, apropiat al regretatei Lucretia Ciobanu.

Fostii colaboratori ai cantaretei au aflat vestea miercuri seara, chiar in sala de repetitii, cand se pregateau pentru spectacolul omagial de joi, de la Bucuresti, 'In Memoriam Marioara Murarescu - Din Inima pentru Romani'. Printre cei mai afectati colaboratori de la Sibiu este coregrafa Ansamblului Profesionist "Junii Sibiului", Silvia Macrea.

"Eu am crescut cu ea, am facut turnee cu tata, cu ea, in strainatate. (...) Pentru tot folclorul romanesc este o mare pierdere. Noi, sibienii si noi, artistii de la "Junii Sibiului" putem spune ca am pierdut o mama. O mama pe care o sa o purtam in cantecele si dansurile noastre populare, pentru ca dansa a adus folclorul din Marginimea Sibiului pe culmile cele mai inalte. Daca familia va fi de acord, dorim ca, de anul viitor, sa transformam Festivalul "Vara, vara, primavara", in Festivalul National de Folclor 'Lucretia Ciobanu'", a declarat Silvia Macrea.
Aceasta a precizat ca tot ansamblul "Junii Sibiului" va fi prezent la capela unde va fi depusa Lucretia Ciobanu, toti artistii urmand sa fie imbracati in costume populare.
Lucretia Ciobanu a primit din partea Consiliului Judetean Sibiu titlul de "cetatean de onoare al judetului Sibiu".

Cine a fost Lucretia Ciobanu

Lucretia Ciobanu s-a nascut la 27 octombrie 1924 in localitatea Toparcea, judetul Sibiu. De mica, a fost fascinata de doinele cantate din fluier de oierii care-si manau turmele peste vai si dealuri. Cand s-a despartit de localitatea natala avea doar 14 ani, potrivit site-ului www.bestmusic.ro.
Prin vocea radioului a descoperit cantonetele italienilor. A fascinat-o aceasta muzica. In anul 1953, Lucretia Ciobanu a castigat un premiu national la Festivalul Mondial al Tineretului si Studentilor, unde a interpretat doua strofe dintr-o doina, ''Uite, bade-n ochii mei''. A inceput sa cante apoi in aceeasi orchestra cu Ioana Radu si Ion Luican.
Maria Tanase si Lucretia Ciobanu au deschis prima emisiune difuzata de Televiziunea Romana. A avut numeroase aparitii in emisiunile folclorice. Indragita interpreta iubea doinele ardelenesti, pe care le-a mostenit de la strabuni, precizeaza site-ul amintit.
''Am cunoscut tara intreaga... N-a ramas nimic necolindat... Cu valiza-n mana si... drumul la gara. Toate trenurile le stiam. De cele mai multe ori mergeam cu masina de la IRTA. Erau inchiriate toate vechiturile. Dormeau satele linistite si noi impingeam de ele vara, iarna... Dar totul mergea struna, ca eram tineri'', declara artista intr-un interviu in Jurnalul National, in 2008.
Melodiile populare jienesti interpretate inconfundabil de Lucretia Ciobanu, dar si invartitele din zona Sibiului, sunt foarte cunoscute de iubitorii de folclor: ''Pleaca oile la munte'', ''Codrule, batranule'', ''Ridica-te negura'', ''Cine n-are dor pe vale'', ''Ia uitati-va feciori'', ''Vino, iute, dorule''. Lucretia Ciobanu a dus cantecele din Marginimea Sibiului pana departe, in America si Canada.
''Mergeam cu un magnetofon si culegeam de la muzicanti, dar numai ardeleni, numai banateni... M-am inspirat din ceea ce era apropiat de noi, cei de la Marginimea Sibiului, fiindca astia au creat fara lautari, fara influente lautaresti. Toata ziua erau cu fluieru-n gura: prin munti, pe dealuri, prin vai, prin paduri... Am cules o serie intreaga de piese, de viata lunga, mi-a placut sa cant foarte mult natura, si bine am facut'', spunea artista in interviul amintit.
La 2 august 2013, in cadrul celei de-a XXI-a editii a festivalului de folclor Cantecele Muntilor, Lucretia Ciobanu a primit titlul onorific de Cetatean de Onoare al judetului Sibiu.
A fost decorata de Presedintia Romaniei, la 29 noiembrie 2002, cu Crucea nationala Serviciul Credincios clasa a III-a, ''pentru crearea si transmiterea cu talent si daruire a unor opere literare semnificative pentru civilizatia romaneasca si universala'' (Decretul nr. 977 din 29 noiembrie 2002 privind conferirea unor decoratii nationale, publicat in Monitorul Oficial nr. 911 din 14 decembrie 2002). Ulterior, i-a fost conferit, la 7 februarie 2004, Ordinul Meritul Cultural in grad de Mare Ofiter, Categoria D - "Arta Spectacolului", ''in semn de apreciere a intregii activitati si pentru daruirea si talentul interpretativ pus in slujba artei scenice si a spectacolului'' (Decretul nr. 36 din 7 februarie 2004 privind conferirea Ordinului si Medaliei Meritul Cultural, text publicat in Monitorul Oficial nr. 172 din 27 februarie 2004).

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/a-murit-cantareata-de-muzica-populara-lucretia-ciobanu-doamna-muntilor-avea-91-de-ani.html

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Mier 07 Oct 2015, 18:35

Paula Iacob a murit!

Avocata Paula Iacob s-a născut la 20 februarie 1932, la București. A devenit studentă la Facultatea de Drept din București la numai 16 ani și a absolvit cursurile la vârsta de 20 de ani. A fost ziaristă la "Sportul popular".
Paula Iacob a intrat în Baroul București în 1954, iar la începutul anilor '90 a fost avocata lui Nicu Ceaușescu.
A fost președinte fondator a Federației Române a Asociațiilor, Centrelor și Cluburilor UNESCO. A fost și președintele Asociației Femeilor de Carieră Juridică.
S-a remarcat prin pozițiile sale publice în apărarea drepturilor animalelor.
A fost căsătorită cu avocatul Niculaie Iacob și are o fiică.
Avocata Paula Iacob a murit marți, 6 octombrie 2015, potrivit televiziunilor de știri.
În urmă cu o lună, Paula Iacob a suferit un accident vascular. La acel moment a fost transportată de urgență la Spitalul Floreasca din Capitală, unde a fost ținută sub supraveghere la terapie intensivă, după care a fost mutată la Spitalul Bagdasar-Arseni.
La finalul anului 2014, a căzut pe stradă și a avut nevoie de intervenția medicilor pentru rănile grave suferite. În plus, a fost suferit o fractură de șold și a avut nevoie de două intervenții chirurgicale, recuperându-se, în vara anului 2015, într-o clinică de profil din România.

http://jurnalul.ro/stiri/observator/paula-iacob-a-murit-cine-a-fost-paula-iacob-biografie-698168.html

Despre faptul ca a fost turnatoare la securitate in oribilii ani 50, frangand zborul a sute de tineri inzestrati, nu spune nimeni nicio vorba... deh! despre morti numai de bine!

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Vin 09 Oct 2015, 13:40

R.I.P.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Sam 31 Oct 2015, 19:33

27 de tineri au murit în incendiul de la Clubul Colectiv din București.
Oare să fie acesta un semnal de alarmă asupra modului impropriu în care sunt construite clădirile din România?

Păcat de tinerii aceia!
Dar... ...nimic nu e la întâmplare.

http://adevarul.ro/news/eveniment/incendiu-club-colectiv-chitaristul-trupei-goodbye-to-gravity-printre-cei-decedati-1_56347825f5eaafab2c2e5063/index.html

ostrovna

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Sam 31 Oct 2015, 21:47

R.I.P. si putere pentru cei care au ramas sa-i planga ,nu exista durere mai mare mi s-a sfasiat sufletul in mii de bucati aseara cand am aflat de aceasta mare tragedie iar lacrimi amare au udat pamatul inimii mele.Sa le fie somnul lin ,sa ajunga in biblioteca cerului alaturi de ingeri ,maine la noi e ziua celor plecati ,aprindeti lumanari si puneti o floare si pentru ei suflete atat de fragede,ranitilor sa le rugam de sanatate ,Doamne ajuta si iarta-ne si pe noi care am ramas pe aici in lumea asta atat de incorsetata!
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 01 Noi 2015, 00:41

Nu, nu e vorba de felul in care sunt construite cladirile din Romania.
Ci de modul incorect in care sunt folosite. Asta ca sa nu zic inconstient.
Intr-o incapere cu o capacitate maxima de 80 de persoane au intrat 400!!!???...

La meciul cu Steaua, de la Baia Mare, daca nu ma insel, erau ticsiti in stadion,
si multi cu bilet nu au mai putut intra.

Intr-o supraaglomerare, probabilitatea de a se intampla o catastrofa este foarte mare.

"Unde nu-i cap, vai de picioare!''

Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 01 Noi 2015, 16:01

Un proverb englezesc spune ca trebuie sa te ingrijesti de monedele mici.
Cele mari au grija singure de ele insele.

Extrapoland la oameni, am putea spune ca oamenii, cei multi si ''mici'', ar trebui sa-si poarte de grija singuri.
E o falsa perceptie ca oamenii "mari", acei ce sunt alesii nostri, considerati ca fiind puternici,
ar putea sa poarte de grija celor multi. Ei au, mai intai, grija de ei. Si, apoi, de multime.
Si puterile lor sunt limitate.

Ca aici e vorba de iresponsabilitate din partea alesilor si a patronilor de cluburi este si asta adevarat.
Dar tu, tu care intri intr-o asemenea incapere ''neincapatoare'' nu ai nicio raspundere?
Nu vezi ca nu e loc nici sa te misti?
De la 80 la 400 e o mare diferenta, nu?
Chiar asa de inconstienti sa fi fost toti? Sa nu vada acest lucru?

Prin 1922 John Galsworty, autorul trilogiei "Forsyte Saga", in prefata, spune depsre tehnica moderna a anilor de atunci, ca omul e stapanit de tehnica, preferand sa beneficieze de avantajele acesteia, in loc s-o stapaneasca el pe ea, pe tehnica moderna.

Iata ca tehnica aceasta, cu privire la folosirea artificiilor, nu e stapanita cum trebuie de om si culege "avantajele" folosirii incorecte a acesteia, in conditii de nesiguranta.

Sa dea Dumnezeu omului mintea de pe urma!
Si sa-l fereasca de mai rau, cum zice o vorba din popor.
Pana una alta, insa, mai trebuie sa te feresti si tu singur.

Dumnezeu sa-i odihneasca in Pace!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 01 Noi 2015, 17:14

@Ion a scris:

La meciul cu Steaua, de la Baia Mare, daca nu ma insel, erau ticsiti in stadion,

Intr-o supraaglomerare, probabilitatea de a se intampla o catastrofa este foarte mare.

Ambele aspecte sunt extrem de importante si TREBUIE luate în calcul:
capacitatea și modul cum este construită o clădire (ieșiri în caz de incendiu, material rezistent la foc...).

abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 01 Noi 2015, 19:32

Au mai murit doi și mai sunt câțiva în stare foarte gravă. Nu se știe dacă vor supraviețui.

Ion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 01 Noi 2015, 20:41

@Emil Condor a scris:
@Ion a scris:

Ambele aspecte sunt extrem de importante si TREBUIE luate în calcul:
capacitatea și modul cum este construită o clădire (ieșiri în caz de incendiu, material rezistent la foc...).

Cladirea a avut initial alta destinatie. Se numea Fabrica ''Pionierul".
Deci aici avem de a face cu o schimbare de destinatie.
Problema este daca cladirea corespunde(a) sau nu noii destinatii .
Asta tine de autoritatile care au dat aprobarea respectiva.

S-ar putea ca incaperea sa fie ceva mai mare decat capacitatea
pentru care a fost aprobata. Se declara mai putin ca sa se plateasca mai putin.
Asta e alta ilegalitate, care se intoarce impotriva celui care a mintit.

Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Veștile triste   Dum 01 Noi 2015, 21:27

A propos de declaratii false.
Pe vremea comunistilor, ca sa plateasca impozit mic, unii declarau 5 pogoane in loc de 5 ha.
Au furat statul atunci Dupa '89 au venit cu actele reale pentru 5 ha.

Asta e omul nostru.
Aflu chiar acum de la TV ca chiar asa au declarat, impartind spatiul ca fiind ocupat de birouri,
toalete, bar, etc....
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Veștile triste   

Sus In jos

Veștile triste
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 17 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: