Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poart, intr!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sans de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie s se 螽registreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzic, Politic, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Societatea 槐 valorile ei
Ieri la 23:05 Scris de Emil Condor

» Politica se face cu... caricaturi
Ieri la 14:52 Scris de Ion

» BANCURI
Joi 19 Ian 2017, 13:41 Scris de ostrovna

» CAMERA DE WHISKY
Mier 18 Ian 2017, 12:54 Scris de Anahoret

» Una... Alta... 螽 politic
Lun 16 Ian 2017, 23:28 Scris de ostrovna

» Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Lun 09 Ian 2017, 12:31 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Ian 2017, 08:48 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Dum 01 Ian 2017, 13:34 Scris de ostrovna

» LA MULTI ANI
Lun 26 Dec 2016, 16:40 Scris de alex andrei

» Stii care sunt diferentele dintre raceala si gripa?
Vin 09 Dec 2016, 15:23 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Dum 04 Dec 2016, 14:01 Scris de ostrovna

» N綼cut 螽 Rom滱ia... rom滱
Sam 03 Dec 2016, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mier 30 Noi 2016, 15:11 Scris de Ion

» CANADA
Mier 30 Noi 2016, 05:11 Scris de Emil Condor

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 29 Noi 2016, 10:18 Scris de dolion

» ION
Vin 25 Noi 2016, 19:38 Scris de Ion

» ENGLISH
Vin 25 Noi 2016, 18:09 Scris de Emil Condor

» Curiozit裻i off topic
Lun 14 Noi 2016, 15:21 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
diverse 1 dolion caleidoscop maxime drumetie poezii curiozitati exista limba folos topic romania istorie sibiu stiri triste brasov bancuri 23 problema popasul cuvinte monarhia zilei poezie
Ianuarie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Ve演ile triste

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21159
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Lun 02 Noi 2015, 20:32

Un martor al tragediei petrecute vineri seara in Club Colectiv le-a adresat lui Raed Arafat si Comandamentului pentru Situatii de Urgenta o scrisoare deschisa in care a povestit pas cu pas noaptea de cosmar prin care a trecut, relateaza hotnews.ro

Va scriu pentru ca am reusit sa ies la timp din Colectiv si am vazut toate operatiunile smurdului, pompierilor, salvarii, jadarmilor si politistilor. De-asta am convingerea ca intr-o situatie de amploare (un cutremur de peste 7 grade, sa zicem), vor pieri incredibil de multi bucuresteni. Daca veti actiona ca acum, la un an dupa ce n-ati reusit sa gasiti supravietuitorii accidentului din Apuseni, pe cei din lacul Siutghiol, singura sansa este sa plecam toti, absolut toti din tara asta. Sa ramaneti singuri, sa va plimbati in liniste printre mormanele de moloz si polistiren din ruinele Bucurestiului.
Citesc peste tot despre mobilizarea exemplara a fortelor de interventie si-mi vine sa urlu: care mobilizare? nimeni nu a stiut ce sa faca, haosul intre pompieri, smurd si salvari a fost mai mare decat in randul oamenilor care au reusit sa iasa la timp. Cei mai multi dintre supravietuitori au fost scosi de cei iesiti in prima linie, nu de pompieri.
Asadar va intreb deschis si astept un raspuns detaliat: ce-o sa faceti, care sunt pasii in cazul unui cutremur si cum va pregatiti oamenii – atat cei care intervin in situatii de urgenta cat si pe noi, cetatenii. Cum pregatiti invatatorii si copiii din scoli. Pe cei din institutii publice, pe cei din blocurile si casele vechi, pe turistii care se ingramadesc cu miile in hrubele din centrul vechi.
Stiu, sunt foarte multi; singura sansa este sa incepeti de azi. Au fost mai putin de 200 de raniti si toate spitalele din bucuresti (oras de peste 2 milioane) au fost coplesite?? Nu exista sange, plasma, medicamente specifice. Ce-o sa fie cand vor fi mii? Dar zeci de mii? Foarte multi traiesc in blocuri de peste 50 de ani, toate predispuse prabusirii. Doar ei sunt zecile de mii.
Mai jos descriu ce s-a intamplat pas cu pas in seara de vineri cu noi si cu voi. Hotarati singuri daca v-ati mobilizat exemplar.
In club nebunia a inceput exact asa cum a declarat toata lumea: focul s-a intins de la o flacara de cativa centimetri si a urcat la tavan in cateva secunde. In primul moment parea ceva minor, vocalul trupei a cerut un extinctor. A aparut imediat un bodyguard cu un tub de dimensiunea stingatoarelor de masina. A imprastiat un fel de spuma de ras intr-un jet penibil care nici macar n-a ajuns pana la flacara. S-a lasat pagubas in urmatoarea secunda, noi am inceput sa cautam iesirea. Desi eram relativ aproape, surpriza: usile erau deja blocate de oameni, eu reactionasem lent. Spatiul de intrare in club este un vagon de santier, metalic, pe laterala caruia este decupata usa dubla de pvc/termopan. Doar una dintre usi era deschisa, insa a doua a cedat repede. Am reusit sa ies chiar cand valul de fum negru, fierbinte, s-a repezit spre noi. Din spate s-a auzit un bubuit, cineva a strigat “o sa explodeze, fugiti!”. Eram deja afara. Trei dintre prietenii mei, si ei. M-am indreptat spre curtea mare sunand la 112 (ora 22:33). De data asta surpriza buna: stiau deja, pompierii sunt pe drum. Mi-am cautat din priviri prietenii.
Pana in momentul acesta nu-mi parea nimic foarte grav. Apoi m-am intors la intrarea in club. O mare de trupuri in vagonul metalic din care ieseau maini intinse. Cativa oameni trageau de ele. Prietena care iesise ma intreba disperata daca i-am vazut sotul, daca iesise. Nu, nu il vazusem.
Am inceput sa trag si eu de maini. “Ne rupeti picioarele, nu mai trageti”. Oamenii erau cazuti in multe straturi, cu picioarele prinse jos. Cu greu reuseam sa extragem cate unul si-l puneam cativa metri in spate. In curand spatiul s-a umplut, am inceput sa-i punem in laterala. Cineva m-a rugat sa caram o fata pana in curtea mare. Inca niciun pompier, nicio salvare. Aparusera doi politisti, li se striga “unde sunt pompierii”. Se auzeau sirene, cineva striga “s-au ratacit pe drum!” (nu stiu daca asta e un adevar, multi au spus asa - e complicata intrarea in clubul asta). I-am rugat pe cei 2 politisti sa puna mana sa ajute oameni: noi nu avem voie, pompierii fac asta.
Am dat un sms sotiei plecata din Bucuresti (ora 22:50), gandindu-ma ca raman fara baterie si o sa auda stirile mai tarziu. “Sunt ok, nu-ti face griji daca o sa vezi stirile”. Am folosit toata seara reperul minutului cu sms-ul.
La intrare mainile intinse erau acum negre. Si fierbinti.
Cand ii scoateam unii aveau gura plina de sange, nu stiam decat ca misca toti. Unui baiat pe care il scosesem afara inca ii ardeau hainele si parca nu vedeam asta. Cineva a inceput sa i le rupa.
Cativa incercau sa sparga fara succes lacatele de la usa laterala a vagonului de fier.
Dupa inca un drum in curtea mare a aparut masina de pompieri si in curand 2 salvari. Cativa au inceput sa intinda furtune. Salvarile au fost imediat coplesite, sa vina multe, sa vina mai multe. Nu veneau, accesul e dificil. Sa-i ducem in strada, a strigat cineva inspirat si operatiunea a inceput instantaneu. Mutau oameni din curtea mica in rondul de la Maternitatea Bucur. Acolo erau deja cateva salvari si smurd. Toti insa au ramas acolo, blocati si nauciti, nestiind cum sa procedeze - accesul e dificil. N-a iesit nici macar o targa din smurd sa alerge spre intrarea clubului atunci, nici una. Toti din masinile astea se-nvarteau panicati asteptand ordinele haotice. Noroc ca oamenii aduceau in viteza raniti si salvarile au inceput sa-i preia.
Repede inapoi. Doi pompieri foarte tineri isi pusesera mastile sa intre. Au iesit insa destul de repede si au inceput sa se dezechipeze. “ Ce faceti, e plin de oameni inauntru. Nu mai avem oxigen. Luati alte butelii. Nu avem, trebuie sa vina.”
Aici ar trebui sa fac o pauza de 100 de ani. Cati oameni or fi murit pana sa vina ceilalti pompieri cu alte butelii?
La al doilea drum in strada caram un tip corpolent impreuna cu alti 2. L-am pus langa roata din spate a unui smurd si am fugit inapoi. Cativa jandarmi au blocat gangul, cred ca ceilalti 2 au trecut printre ei, eu nu. S-a facut cordon, a inceput mobilizarea. M-am intors langa smurd, un pompier ii facea masaj cardiac tipului corpolent si chel. “Ai nevoie de ceva? Un balon, ar trebui un balon”. Urmatoarea salvare era la 2 metri, am cerut un balon. A venit o asistenta/medic repede si l-a schimbat. Avea parul castaniu prins intr-o coada lunga, actiona rapid si exact. E salvat, mi-am spus.
Incepusera sa vina foarte multe ambulante, jandarmii faceau perimetru incercand sa scoata privitorii din strada, se umpluse de televiziuni. Trecuse peste jumatate de ora. Inauntru nu stiu daca mai traia cineva. “Probabil nu era nimic de facut, s-a intamplat atat de repede totul incat nu avea nimeni ce sa faca.” Asta spun multi oameni care au fost acolo.
Am sunat unul din prietenii cu care iesisem. Statea aproape, fugise sa ia haine, o patura, apa. Brusc, mi-a venit o idee. Cu o ora mai devreme taxiul ma adusese gresit la concert, la capatul strazii. Auzisem muzica din strada, vazusem niste geamuri. Am fugit acolo, pe Tabacarilor, unde erau parcate 2 masini de pompieri. Langa ele probabil soferii. “Ce faceti, de ce stati, sunt geamuri inspre strada. Sunt blocate, am incercat”. Nu-mi venea sa cred, m-am dus spre geamuri. Erau blocate cu bca pana in partea de sus unde era o gura de ventilatie. Bca-ul acela care zboara la un ciocan, mi-am spus. N-am inteles pana acum de ce acele geamuri imense n-au fost eliberate de bca si folosite ca intrare in club. Sunt in strada, nu poate fi invocat accesul dificil.
In piata era acum nebunie. Pompieri, smurd, ambulante, vanzoleala. Jandarmii facusera cordon. Aparuse o masina de pompieri – centru de comanda, m-am oprit vizavi de ei. “Pregatiti centrala, care e codul? 131 sau 141? E 131”. Deschid usi, apasa butoane, invart 2 foi A4. Dupa cateva minute: “Baai, e 141, am primit eu sms acum”. (poate eu am inteles gresit numerele, voi insa sper ca ati priceput situatia). 15 metri mai incolo, langa roata din spate a unui Smurd, cineva punea cearsaful alb peste un tip chel si corpolent.
De la inca 100 de metri, prietena care-si cauta sotul ne-a dat prin telefon prima veste ingrozitoare. Am aflat inca una abia a doua zi.
Ne-am reintalnit afara peste minute bune. Venisera si parintii lui si alte 2 prietene. Blitzurile si microfoanele ciuguleau din ei fara mila. Am plecat de acolo sa putem sa ne privim ingroziti in liniste.
La 4.10 treceam pe jos, spre casa, pe langa gardul Casei Poporului. Macarelele de la Santierul Neamului erau puternic luminate. Nu se poate, mi-am spus, asa trebuie sa fie noaptea, luminate. Apoi am auzit voci, indicatii de santier, nu fantasmam, se lucra.
Ei bine, vreau un raspuns si la intrebarea asta: la ce spital, scoala, autostrada se construieste si noaptea in tara asta?
Nu vrem demisia, probabil o sa vina altii si mai nepregatiti. Ati fost acolo si ati vazut. Vreau sa raspundeti la intrebarea de la inceput:
Ce-o sa faceti, care sunt pasii in cazul unui cutremur si cum va pregatiti oamenii – atat cei care intervin in situatii de urgenta cat si pe noi, cetatenii. Cum pregatiti invatatorii si copiii din scoli. Pe cei din institutii publice, pe cei din blocurile si casele vechi, pe turistii care se ingramadesc cu miile in hrubele din centrul vechi.

Multumesc pentru raspuns,
Adrian C.

http://stirileprotv.ro/stiri/incendiu-in-colectiv/scrisoare-deschisa-de-la-un-martor-al-tragediei-din-club-colectiv-catre-autoritati-imi-vine-sa-urlu-care-mobilizare.html

Numarul mesajelor : 4334
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Lun 02 Noi 2015, 22:05

"ce que nous ressentons face à la mort, c'est un peu comme ce petit être qui quitte le ventre r嶰onfortant de sa maman pour entrer dans un monde inconnu. c'est un m幨ange d'angoisse et de curiosit."

"ce qu'il faut revendiquer, ce n'est pas l'嶲alit qui est illusoire. de la naissance à la mort, il y a in嶲alit : quand l'enfant na褾, le père et la mère sont forts et il est faible ; et quand il sera devenu fort, ses parents seront devenus faibles. ce qui est n嶰essaire à la vie même, c'est la solidarit."
( L'Abb Pierre )

''Les hommes politiques ne connaissent la misère que par les statistiques. On ne pleure pas devant les chiffres. (L’Abb Pierre)
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4334
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Mar 03 Noi 2015, 01:04

http://www.gds.ro/Opinii/2015-11-03/morti-si-prizonieri-dictatura-coruptiei.-sau-liberi-si-vii/

姷 memoria celor disp綖ui, 螽tre care 槐 cei doi chitari演i de la trupa Goodbye to Gravity, amintesc aici c漮eva versuri din piesa c滱tat 螽 ultima lor apariie pe scena de la Colectiv: „We’re not numbers/ we’re free/ we’re so alive/ cause the day we give in/ is the day we die (…) Fuck all your wicked/ Corruption“.
Nu suntem numere, suntem liberi, vii 槐, da, murim abia atunci c滱d ced緆 螽 faa corupiei.

Repet aici citatul de mai sus:
'Les hommes politiques ne connaissent la misère que par les statistiques. On ne pleure pas devant les chiffres. (L’Abb Pierre)
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Joi 10 Dec 2015, 14:08

Gheorghe Gruia, fostul campion mondial la handbal, declarat cel mai mare handbalist din istorie, a murit, miercuri, 螽 Mexic. "M滱a de aur a handbalului rom滱esc", 螸plinise 75 de ani 螽 data de 2 octombrie, potrivit Agerpres.
Gheorghe Gruia a facut parte din ''Generatia de Aur'' a handbalului romanesc, castigatoare a patru titluri mondiale.
S-a nascut la Bucuresti. A fost din tinerete pasionat de sport, practicand atletismul, voleiul si, bineinteles, handbalul. A castigat campionatul national de juniori la aruncarea sulitei si la triplu salt, iar la 21 de ani era deja in prima liga de volei din Romania. La aceeasi varsta, a decis sa se dedice, in intregime, sportului preferat: handbalul.
姷 1961 a ajuns la echipa de handbal a clubului Steaua, iar 螽tre 1963 - 1973 a cștigat opt titluri naționale. Cu echipa militar a cștigat și Cupa Campionilor Europeni, 螽 1968.
A facut parte din lotul echipei nationale de handbal a Romaniei. A fost campion mondial in 1964, in Cehoslovacia. In finala, Romania a trecut, cu scorul de 25-22, de selectionata Suediei, iar Gheorghe Gruia a marcat unul din goluri. Astfel, devenea campion mondial la numai doi ani si jumatate dupa ce se apucase de jucat handbal.
A fost medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de Vara din Munchen 1972, fiind golgheter al competitiei, cu 37 de goluri inscrise.
La Campionatul Mondial de Handbal din 1967, a castigat bronzul, alaturi de reprezentativa Romaniei. Gheorghe Gruia a fost unul din principalii marcatori ai competitiei, cu 34 de goluri, fiind considerat cel mai bun jucator al turneului.
In 1968, a facut parte din echipa castigatoare la Campionatele Mondiale Universitare, disputate in Germania.
Gheorghe Gruia nu a evoluat niciodata pentru echipele nationale de juniori sau de tineret ale Romaniei, fiind selectionat direct la echipa mare, la doar un tur de campionat de la debutul sau in prima liga de handbal. A jucat 127 de meciuri internationale, in care a marcat 736 de goluri.
Sase ani mai tarziu, este din nou campion al lumii alaturi de tricolori, la Campionatul Mondial din Franta, 1970. in cadrul turneului, a marcat 30 de goluri, iar in finala disputata impotriva Germaniei de Est si castigata de Romania cu 13-12 a punctat de patru ori.
Din 1973 și p滱 螽 1978, Gruia a fost antrenor și profesor la Academia de 姷alte Studii Militare, cu specialitatea handbal.
Desemnat 螽 1992, de c綟re Federația Internațional de Handbal, drept cel mai valoros handbalist din toate timpurile la campionatele mondiale din 1964 și 1970. Locuia 螽 Mexic din anul 1978, unde a fost director tehnic al echipei naționale de handbal a ț綖ii, director la departamentul sport al televiziunii Televisa, profesor universitar la Universitatea Nacional Autonoma de Mexico.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Numarul mesajelor : 22241
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Sam 12 Dec 2015, 22:14

@dolion a scris:
Gheorghe Gruia...
"M滱a de aur a handbalului rom滱esc"...
Unul dintre puținii sportivi pe care i-am apreciat extrem de mult... thumb_yello

dolion

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Dum 24 Ian 2016, 07:18

MAREA MAESTR INTERNA溓ONAL ELISABETA POLIHRONIADE A MURIT

Cel mai cunoscut nume al ultimelor decenii ale șahului rom滱esc, marea maestr internațional, Elisabeta Polihroniade, s-a stins din viaț, s滵b綟, la v漷sta de 80 de ani.
Trupul ne螽suflețit al campioanei va fi depus, marți, la Biserica Domnița B緄așa din București. 姷morm滱tarea va avea loc la M緋綼tirea Cernica.
”Regina șahului” a editat mai multe c綖ți de profil și a realizat timp de aproape 40 de ani o emisiune de televiziune.
Daca maine as lua-o de la capat si mi s-ar da un palat si oricat de multi bani, dar mi-ar fi refuzat dreptul la sah si la calatorii, as refuza categoric. N-am regretat o clipa drumul asta. Si daca n-ar fi fost sahul? Muzica! Stiu sa cant la pian, dar n-am facut-o de multa vreme
declara Elisabeta Polihronade intr-un interviu acordat Jurnalul National.
Elisabeta Polihroniade a devenit maestru internațional 螽 1960, iar din 1982 este mare maestru internațional. A fost campioan național 螽 1966, 1970, 1971, 1972, 1975, 1976 și 1977 槐 a fost și reprezentant a Rom滱iei la Jocurile Olimpice.
A deținut funcțiile de director al revistei rom滱e de șah Gambit și de vicepreședinte al Uniunii Internaționale a Șahului Școlar.

Fostul senator Marius Marinescu a fost cel care a dat vestea dispariei celei care a fost mare maestr internaional. Elisabeta Polihroniade a fost r綯us de un cancer la pancreas.
"Ne-a p綖綼it s滵b綟, la ora 17:45, doamna Elisabeta Polihroniade, la v漷sta de 80 de ani, 螽 urma unei suferințe 螽delungate. Doamna Elisabeta Polihroniade a fost unul dintre marii șahiști ai lumii, mare maestru internațional și campioan național pentru o mare perioad de timp. Elisabeta Polihroniade mi-a fost o bun prieten. A fost o mare iubitoare de animale, de frumos, de oameni, de tot ce 螽seamn viaț. Membr de onoare a Federației pentru Protecția Animalelor și Mediului, Elisabeta Polihroniade, 螽 acțiuni civice, a avut un rol 螽semnat pentru protecția mediului și ap綖area drepturilor animalelor. Trupul ne螽suflețit al regretatei Elisabeta Polihroniade va fi depus marți la Biserica Domnița B緄așa din București. 姷morm滱tarea va avea loc la M緋綼tirea Cernica. M leag de doamna Elisabeta Polihroniade iubirea faț de animale și de șah. Dumnezeu s o odihneasc 螽 pace. Condoleanțe familiei și prietenilor", a spus Marius Marinescu pentru DC News.

Numarul mesajelor : 13414
Varsta : 59
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Dum 24 Ian 2016, 13:27

R.I.P.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ve演ile triste   Astazi la 10:26

Sus In jos

Ve演ile triste
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 18 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 10 ... 16, 17, 18