Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 01:18 Scris de Ion

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 21:08 Scris de Ion

» POPASUL DOLION (III)
Ieri la 07:59 Scris de dolion

» Chestii funny
Mar 21 Mar 2017, 22:20 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Mar 21 Mar 2017, 07:02 Scris de Anahoret

» Va mai exista Romania ?
Lun 20 Mar 2017, 16:49 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 20 Mar 2017, 15:48 Scris de Emil Condor

» OFF TOPIC
Lun 20 Mar 2017, 15:36 Scris de Emil Condor

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 19 Mar 2017, 23:20 Scris de ostrovna

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 19 Mar 2017, 08:58 Scris de dolion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 18 Mar 2017, 18:18 Scris de Ion

» FOTOGRAFIE
Mier 15 Mar 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Lun 13 Mar 2017, 22:05 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 11 Mar 2017, 00:29 Scris de Anahoret

» Subiectul zilei
Vin 10 Mar 2017, 09:35 Scris de dolion

» muzică, nu mieunat!
Mar 07 Mar 2017, 22:16 Scris de Ion

» PSD
Sam 04 Mar 2017, 20:35 Scris de Emil Condor

» Brexit
Vin 03 Mar 2017, 12:09 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
cuvinte topic popasul dolion triste 1 stiri istorie exista zilei poezie limba monarhia 23 brasov drumetie folos curiozitati poezii sibiu maxime bancuri romania problema caleidoscop diverse
Martie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

MITĂ (spagă, bacsis...)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22348
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: MITĂ (spagă, bacsis...)   Mier 23 Sept 2009, 05:37

Tot ce se poate spune despre arhicunoscutul obicei de a da mită.

- Ce pozitie aveti fată de folosirea mitei?
- Primiti sau dati mită?
- Câtă tolerantă aveti asupra utilizării ei?
- Si orice legat de acest subiect...

Anahoret

Numarul mesajelor : 6841
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Joi 24 Sept 2009, 00:40

Emile, vrei să-l bat pe Balzac la romane-fluviu? Să scriu "Comedia românească"?

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Joi 24 Sept 2009, 01:32

Ce spui tu sună bine pentru discutiile pe tema asta: nu se vor mai sfârsi. Laughing

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Joi 24 Sept 2009, 17:48

@Emil Condor a scris:
Tot ce se poate spune despre arhicunoscutul obicei de a da mită.

- Ce pozitie aveti fată de folosirea mitei?
- Primiti sau dati mită?
- Câtă tolerantă aveti asupra utilizării ei?
- Si orice legat de acest subiect...
In momentul de fata nu am nicio pozitie fata de mita (multumesc lui Dumnezeu), insa am avut o perioada in care m-am lovit crunt de sistem si a trebuit sa dau spaga numai ca sa ma lase sa traiesc ban . Eu niciodata n-am luat mita pentru ca mi-am dorit prea mult sa fiu un om liber asa incat pana la urma am si devenit sunny
Toleranta ar trebui sa fie, teoretic, zero, insa realitatea este de multe ori mai sumbra decat ar trebui, asa incat uneori esti nevoit sa faci lucruri pe care le urasti, pentru ca "asa e-n tenis" Laughing ...
Eu consider mita si ceea ce se da la doctori atunci cand ajungi in spitalele de stat iar domniile lor nu te trateaza decat conditionat...
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Vin 25 Sept 2009, 00:49

Mihaela a scris:
Eu consider mita si ceea ce se da la doctori atunci cand ajungi in spitalele de stat iar domniile lor nu te trateaza decat conditionat...
Acest fel de doctori ar trebui să încheie activitatea lor... la zid!

Anahoret

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Vin 25 Sept 2009, 06:08

@Emil Condor a scris:
Acest fel de doctori ar trebui să încheie activitatea lor... la zid!
Atunci să vezi economie la buget! Laughing
Răd amar pentru că asta-i realitatea în România. A devenit un lux să te îmbolnăvești. Iar în spital dai șpagă de la infirmiera care trebuie (dacă vrea) să-ți schimbe lenjeria și până la medicul care te-a operat. La medicul de familie tot cu șpaga merge: nu dai banul, nu vezi rețete gratuite (la care ai dreptul, că plătești asigurare) sau compensate.

Spunea cineva că, dacă este o chestie mai serioasă, este mai rentabil să te operezi în Austria, mai ales că acum suntem și noi cetățeni europeni (că până acum eram hotentoți sau eschimoși). Zicea că te costă ceva mai mult decât în România (cu șpaga neaoșă cu tot), dar acolo medicii chiar au grijă de tine.

Vizitator

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Vin 25 Sept 2009, 19:54

Nu cred ca voi intelege vreodata de ce medicii de la noi trebuie sa primeasca spaga? Cand a luat nastere acest obicei? Cine l-a initiat si de ce? Pentru ca doar la noi in tara se practica asa ceva. In absolut toate tarile lumii (alea cat de cat civilizate) nu exista acest (odios) obicei.

Prin 1998 am fost in Germania si brusc a inceput sa ma doara foarte tare o masea. Nu puteam sa stau asa si evident am mers la un cabinet de specialitate unde am fost extrem de surprinsa de comportamentul medicului. Aveam asigurare, nici nu se punea problema vreunei spagi, cred ca m-ar fi dat afara daca as fi incercat si a fost extrem de amabil si evident mi-a rezolvat problema intr-un mod foarte profesionist. A glumit, mi-a spus ca este surprins de engleza mea invatata la scoala si a zis ca ei nu invata engleza in scoala, ceea ce se cunoaste. Am ramas efectiv cu gura cascata (si dupa ce am plecat de acolo -- glumesc). sunny
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 26 Sept 2009, 00:16

Daca tot ai spus de dentist.
Eu am o dentista cu cabinet particular, merg la ea de foarte multi ani.
Niciodata nu am dat nici un ban in plus decat tariful legal afisat.
Comportamentul dentistei si a celor doua asistente oe care le are este impecabil.
Ca si conditiile de la cabinet.
Are aparatura si materiale din Germania, este la curent cu toate noutatile.
Are si examenele pentru implant.
Programarile se fac pe calculator, fiecare pacient are fisa pe calculator.

Sora mea de la Sibiu mi-a spus ca in Sibiu exista o clinica privata foarte buna,
cu preturi foarte normale.
Ea si-a facut acolo o operatie de hernie abdominala foarte dificila.

Si in Oradea exista o clinica particulara foarte buna, cred ca 'Sf.Ana" se numeste.

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 26 Sept 2009, 00:20

Mihaela a scris:
Nu cred ca voi intelege vreodata de ce medicii de la noi trebuie sa primeasca spaga? Cand a luat nastere acest obicei? Cine l-a initiat si de ce? Pentru ca doar la noi in tara se practica asa ceva. In absolut toate tarile lumii (alea cat de cat civilizate) nu exista acest (odios) obicei.
Istoria noastră ca natiune, arată că mereu am fost corupti într-un fel sau altul. Din păcate!
Este adevărat că nu toti sunt corupti dar... prea multi!

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 26 Sept 2009, 10:43

@Emil Condor a scris:

Istoria noastră ca natiune, arată că mereu am fost corupti într-un fel sau altul. Din păcate!
Este adevărat că nu toti sunt corupti dar... prea multi!
Sincer Emil, eu cred ca toti rugă

Nu se pune problema de spaga la cabinetele particulare. Doar in institutiile DE STAT unde medicul sau functionarul primeste sarariul de la STAT (adica si de la mine) iar eu sunt asigurata adica mai platesc odata pentru ca el sa-si ia salariul.
Cabinetele particulare au alt regim, nu le platesc eu, deci pot sa faca ce vor. E oarecum ilogic sa fie adus in discutie aici un srl...
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 26 Sept 2009, 20:01

Mihaela, aici toate cabinetele medicale, oricât de private ar fi, au suport guvernamental si mă refer la cel financiar. Multe din spitale sunt particulare, nu municipale, chiar dacă sunt si din astea. Cred că e la fel si în România, nu?
Fiecare vizită făcută la doctor îi aduce acestuia, cel putin 80 de dolari doar pentru consultatie iar acei bani sunt plătiti de Ministerul Sănătătii, deci de Stat, care suntem noi, e adevărat.

Mita este ilegală aici.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 26 Sept 2009, 20:24

Eu am vrut sa spun ca intr-un cabinet particular (cel putin aici la noi) nu esti nevoit sa dai spaga deoarece platesti contravaloarea consultatiei. Medicul se bucura ca te duci la el la cabinet pentru ca in mare parte banii incasati sunt ai lui. Intr-un spital de stat insa, medicii procedeaza diferentiat, nu trateaza toti pacientii la fel sau ma rog in functie de afectiunea sau boala fiecaruia, ci pacientii sunt tratati in functie de spaga pe care o dau. Spun toate lucrurile astea intr-o perfecta cunostinta de cauza. Exceptiile sunt extrem de rare si exista, insa doar pentru a confirma regula.

Emil, mita este si aici ilegala
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 26 Sept 2009, 20:26

După ce am trimis mesajul, chiar la asta am si gândit: mita e probabil ilegală peste tot. smile

Anahoret

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 26 Sept 2009, 23:07

Scârbos este că unii medici au cabinete private, unde te consultă pe bani (cu chitanță etc.), iar pentru investigații sau internare te trimit la spitalul unde lucrează și acolo dai șpagă. Frumos, nu?

Să nu mai zic că și stomatologii noștri te trimit, pentru radiografii, la anumite cabinete iar dacă "pui botu' " îți faci radiografie la preț de cinci stele. Asta pățit-o eu. Prima dată m-am dus unde m-a trimis (doctorul mi-a spus să zic că vin din partea lui, probabil are niște procente, în funcție de pacienții trimiși) însă a doua oară (la altă intervenție) n-am avut timp să mă duc acolo și am fost undeva mai aproape de mine. Așa am putut constata care-i diferența de preț. Calitatea radiografiilor a fost aceeași.

O chestie interesantă pe care am auzit-o de la șoferul cu care am fost la Brad. Medicul său de familie i-a prescris un medicament, destul de scump, care "întâmplător" se găsește într-o anumită farmacie. A mai căutat și la alte farmacii din București dar nu l-a găsit.

Ce părere aveți despre medicii noștri "discriminați"?

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Dum 27 Sept 2009, 00:04

Care o fi cauza ca medicii nostri sau mai bine zis "personalul medical" din spitalele de stat iau "mita"?

Iau inainte sau dupa prestarea serviciului medical?

O pretind?

S-au doar o primesc?

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 03 Oct 2009, 10:45

In vreme ce bugetarii cu salarii nesimtite fac greva, angajatii din privat ingroasa numarul somerilor!

Agentiile de ocupare a fortei de munca le spun romanilor care se gandesc sa-si schimbe serviciul ca s-ar putea sa se angajeze in alta parte abia peste un an.Potrivit unui studiu, in aceasta situatie sunt 12% dintre somerii romani. De vina este criza, care in anumite domenii a redus locurile de munca aproape la jumatate.Cifrele sondajului sunt descurajante pentru cei care se gandesc la o schimbare de cariera. 17% din respondenti spun ca si-au gasit un loc de munca abia dupa jumatate de an. Cei mai norocosi, 34%, au reusit in trei luni.Sondajul a fost realizat intre 10 si 17 septembrie, la nivel national, in randul a peste 5.700 de romani someri. Marja de eroare este de 3%. Oficial, in Romania sunt inregistrati peste 700.000 de someri. Sursa http://stirileprotv.ro/stiri/social/tineti-cu-dintii-de-firma-la-care-munciti-sau-riscati-sa-stati-acasa-un-an.html

http://www.urbaniulian.ro/2009/10/02/in-vreme-ce-bugetarii-cu-salarii-nesimtite-fac-greva-angajatii-din-privat-ingroasa-numarul-somerilor/

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 03 Oct 2009, 11:39

@aurora a scris:
Care o fi cauza ca medicii nostri sau mai bine zis "personalul medical" din spitalele de stat iau "mita"?

Iau inainte sau dupa prestarea serviciului medical?

O pretind?

S-au doar o primesc?

Personalul medical ia mită din lăcomie. Dorința de a face cât mai mult este mai puternică decît omenia. Și atunci recurg la mită, pe care o iau de când pacientul deschide ușa cabinetului și până părăsește patul spitalului.

Mita este de la caz la caz pretinsă prin cerere directă (pentru treaba asta te costă atât...) sau indirect, prin felul de băgare în seamă al pacientului.

Mai bine să nu ai treabă cu doctorii, chiar dacă-ți sunt prieteni, sau mai bine zis trăiești cu iluzia că ești prieten cu un medic.

Anahoret

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Sam 03 Oct 2009, 14:22

În 2000 mi-am scos un chist care-mi crescuse la mâna stângă. Am avut proasta inspirație să mă duc la Spitalul Militar din două motive: era mai aproape de gară și credeam că au specialiști mai buni. Mi s-au făcut formele pentru ambulator însă nu mi-au scos chistul până nu am dat șpagă. Nu mi-au cerut de la obraz, însă mă tot amânau. A doua zi după ce am introdus în buzunar pliculețul fermecat, eram operat.

La vreo câtva timp m-am întâlnit la Diham, în Bucegi, cu o cunoștință care este medic. M-a întrebat ce am pățit la mână și i-am spus că mi s-a scos un chist ceva mai mic decât un bob de mazăre. "Și așa de mare tăietură ți-au făcut?" "Păi pe mine m-a operat un colonel, nu un medic" i-am răspuns! Laughing Laughing Laughing

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Dum 04 Oct 2009, 17:31

@Anahoret a scris:
"Păi pe mine m-a operat un colonel, nu un medic" Laughing
Asa ceva se întâmpla în România de pe vremea când eram încă acolo!
Acelasi individ le făcea pe toate!

Când spun că nu trebuie să te dai pe mâna doctorilor, stiu ce zic!

aurora

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Dum 04 Oct 2009, 23:47

@Emil Condor a scris:
Când spun că nu trebuie să te dai pe mâna doctorilor, stiu ce zic!
Si ce ar fi trebuit sa faca Anahoret, sa nu opereze chistul acela?

Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Dum 04 Oct 2009, 23:50

Saptamana viitoare inchei un tratament de 2 saptamani la dentist.
Ma costa strict ce scrie in liste de preturi
50 lei o extractie
10 sedinte de laser x 10 lei sedinta

nici o floare, nici o bomboana in plus.

Sunt tentata sa duc doctoritei si celor 2 asistente niste ciocolata,
pentru zambetul cu care am fost tratata de fiecare data.
Sa le duc?

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Lun 05 Oct 2009, 00:06

Gestul de a oferi un buchet de flori sau o ciocolată cuiva, personal nu-l includ la categoria "mită".

În 2004 am fost si eu la dentist în Săcele - era un doctor ungur - si nu mi-a acceptat niciun ban în plus. Sincer m-am mirat de atitudinea lui.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Lun 05 Oct 2009, 09:41

@aurora a scris:
50 lei o extractie

Sa le duc?
Este un serviciu efectuat de o firma particulara, n-are nicio legatura cu vreo institutie a statului.
Nu inteleg de ce nu te duci sa dai ciocolata si flori instalatorului care ti-a montat centrala sau la magazinul din colt de unde cumperi painea, sau la supermarketul unde iti faci cumparaturile, pentru ca nici acolo nu platesti nimic in plus si de asemeni poti primi zambete!? Si sunt tot firme particulare la fel ca si cabinetele particulare.
Da bine, stiu ca la noi la romanica trebuie sa dam bani in plus la dom' doctor.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Si daca nu-i dam dublu inseamna ca dom'doctor e generos Twisted Evil
Eu n-am nimic cu doctorii ci cu oamenii care nu gandesc.
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 52
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Lun 05 Oct 2009, 20:02

Mihaela a scris:

Nu inteleg de ce nu te duci sa dai ciocolata si flori instalatorului care ti-a montat centrala sau la magazinul din colt de unde cumperi painea, sau la supermarketul unde iti faci cumparaturile, pentru ca nici acolo nu platesti nimic in plus si de asemeni poti primi zambete!?...
Nu pot fi decât de acord cu tine. Urăsc în aceeași măsură și să primesc și să dau "ceva" unei anumite persoane, doar pt că își face treaba pt care e plătit! Evil or Very Mad

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   Lun 05 Oct 2009, 23:21

Mihaela a scris:
@aurora a scris:
50 lei o extractie

Sa le duc?
Este un serviciu efectuat de o firma particulara, n-are nicio legatura cu vreo institutie a statului.
Nu inteleg de ce nu te duci sa dai ciocolata si flori instalatorului care ti-a montat centrala sau la magazinul din colt de unde cumperi painea, sau la supermarketul unde iti faci cumparaturile, pentru ca nici acolo nu platesti nimic in plus si de asemeni poti primi zambete!? Si sunt tot firme particulare la fel ca si cabinetele particulare.
Da bine, stiu ca la noi la romanica trebuie sa dam bani in plus la dom' doctor.... Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad Si daca nu-i dam dublu inseamna ca dom'doctor e generos Twisted Evil
Eu n-am nimic cu doctorii ci cu oamenii care nu gandesc.

Instalatorului, daca am fost multumita, i-am dat o tuica. oh da!

Nu degeaba am intrebat de ce credeti ca in sistemul sanitar de stat se primeste/cere "mita".
Pentru ca salariile sunt mici, mult prea mici, pentru ca toate utilitatile (medicamente, paturi, lenjerie, etc etc)
sunt insuficiente pentru a fi date egal sau din abundenta tuturor pacientilor.
Eu cred ca fiecare actiune de genul asta, are o cauza.

Eu am o consideratie speciala pentru anumite profesii, care cred eu ca sunt profesii de har,
pe care nu le poate face bine, oricine : medici, profesori, arte.
Ma gandesc cat invata un medic, practic pentru un medic invatatura nu se termina toata viata.
Ma gandesc ca un medic trebuie sa aiba asigurata o viata buna, decenta, fara grija zilei de maine.
Pentru ca daca vreau ca medicul care ma opereaza sau ma ingrijeste sa fie bun, sa fie cu mintea
in intregime la mine, la boala mea, nu trebuie sa aiba grija ca nu are bani sa-si plateasca ratele
sau taxele.

Si totusi exista medici care nu pretind mita! Si cred ca acestia sunt majoritatea.
Si cred ca de multe ori se da mita, pentru ca a devenit un obicei, o convingere ca daca nu dai,
nu e bine.
Am o prietena cardiaca. A fost la Timisoara la Institutul inimii, unde si-a platit toata medicatia
(a cumparat-o din oras de la farmacie) si a platit ceea ce i s-a cerut pentru interventie.
Nu stiu daca si cat a fost mita. Nu a dat nimic personalului de ingrijire din spital.
A fost si la Cluj la institutul inimii, unde nu a platit nimic.

De multe ori, dam dupa ce primim serviciile.

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: MITĂ (spagă, bacsis...)   

Sus In jos

MITĂ (spagă, bacsis...)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: