Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Astazi la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Astazi la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
1 jazz romana placut nobel problema curiozitati sibiu istorie este drumetie brasov triste frig 23 Când Limba comment-143 English
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
tomi

Numarul mesajelor : 117
Data de inscriere : 15/09/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Joi 20 Noi 2008, 10:30

@zuum a scris:
@Emil Condor a scris:
Nu Zuum! Nu muri!
Mai ai multe de făcut - nu le lăsa baltă. smile

Nu vezi ca de ras !

Ia numa auzi : A lăsa promovate asemenea învățături este o crimă la adresa umanității. Parca vorbeste impuscatu si alta nu ! aplauze aplauze aplauze

Deasemene, a impune oamenilor ce sa faca sau ce sa nu faca nu este crestinesc deloc!
Totusi exprimarea lui Mircea poate ca a fost putin mai nefericita.
Sus In jos
MIRCEA

Numarul mesajelor : 245
Data de inscriere : 09/10/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Sam 22 Noi 2008, 11:16

Zuumule, dac-ai să mori de rîs, să nu ai impresia că vei mai și învia pentru a fi în continuare la fel de batjocoritor.

Tomi, mai bine te-ai abține ca să nu fii în aceeaș barcă cu Zuum.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Sam 22 Noi 2008, 21:56

@MIRCEA a scris:
Tomi, mai bine te-ai abține...
Nu. Nu sunt de acord cu afirmatia asta.
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Dum 23 Noi 2008, 05:28

@Emil Condor a scris:
@MIRCEA a scris:
Tomi, mai bine te-ai abține...
Nu. Nu sunt de acord cu afirmatia asta.

La Mircea astea nu sunt niste 'afirmatii' , este o manie ...obsesiva!
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Dum 23 Noi 2008, 13:33

Da, n-am specificat de la ce să se abțină Tomi.
Eu cred că el o înțeles de la ce.
De la a mai susține un batjocoritor pe care Biblia oricum îl adoarme.
Zuum (topicul FACEREA-INTÎIA CARTE A LUI MOISE) a scris:

Biblia mă adoarme
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Dum 23 Noi 2008, 16:28

Stiam la ce te-ai referit, Mircea, stiam exact dar am postat gândind la un mod general de întelegere: doresc ca nimeni să nu se abtină în a posta pe forumul nostru. Eu am luat-o pe latura asta... Tomi este un user fain de tot, un om cu multe calităti deosebite si nu as vrea să-l pierdem dintre noi. Si la Zuum tin foarte mult - la el problema este, asa cum afirmă personal: are doar o viată virtuală pe forum si îi place să nască mai multă vorbă decât unii, dar si aceea este bine pentru un forum de discutii. Eu asa cred. Gresesc?

Mie îmi sunt dragi toti userii ce-i avem în prezent:
suntem 50 dar valorăm cât 5.000 din alte părti! bravo
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Dum 23 Noi 2008, 16:51

50 ...excelent Emile, felicitari inca o data !

Unde putem vedea la ce subiecte este participarea mai activa, cand...ceva statistici ma intelegi!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Dum 23 Noi 2008, 16:53

Hai că pun statisticile pentru toti. Vor fi afisate jos, în partea de jos a forumului.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Dum 23 Noi 2008, 16:56

@MIRCEA a scris:
Da, n-am specificat de la ce să se abțină Tomi.
Eu cred că el o înțeles de la ce.
De la a mai susține un batjocoritor pe care Biblia oricum îl adoarme.

Mircea tu sustii sus si tare ca esti crestin din ala adevarat, de la Isus direct, fara cei 2000 de ani de stramosi intre care se numeau ortodocsi, in care caz de ce nu apreciezi adevarul cand cineva il spune.
Un crestin adevarat...nu "musca" cum musti tu pe cine nu te aproba , nu numai dar il urmaresti cu insistenta si critici pe ori si unde.
Eu am spus adevarul , Biblia ma adoarme mai ales cand citesc seara la culcare. Este un adevar. N-am criticat sau batjocorit continutul ei, asta se intampla! Dumnezeu care le vede pe toate stie. De ce sa ma prefac?
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Dum 23 Noi 2008, 22:30

Sinceritatea ta, dac-ar fi inofensivă, te-aș aprecia; dar nu-i.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Lun 24 Noi 2008, 06:55

@MIRCEA a scris:
Sinceritatea ta, dac-ar fi inofensivă, te-aș aprecia; dar nu-i.

Deci am o .....sinceritate ofensiva ! Rolling Eyes Te rog explica-mi ce e aia?
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Lun 24 Noi 2008, 15:08

Înseamnă că nu știi nici ce-nseamnă a fi vinovat din culpă.
Adică fără să-ți dai seama faci niște greșeli care sînt încriminate de codul penal ca și infracțiuni pasibile de sancțiuni/pedepse pentru corectare/reparare.
Unii oameni devin infractori din neștiință, prezentînd chiar pericol public.

Ceva în genul acesta ești și tu. Pentru că nu cunoști suficient de bine Cuvîntul Domnului, dai cu presupusul, și spui din auzite numai ce-ți convine, nicidecum ce-i corect.
De aceea îți spuneam să tragi semnalul de alarmă. Este spre binele tău.
Cercetează mai amănunțit Cuvîntul Domnului, și întreabă dacă este corect ce vrei să postezi, înainte de a citi părerea ta și altcineva care astfel ar fi indus în eroare.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Lun 24 Noi 2008, 15:54

Citat :
[quote="MIRCEA"]Înseamnă că nu știi nici ce-nseamnă a fi vinovat din culpă.
Adică fără să-ți dai seama faci niște greșeli care sînt încriminate de codul penal ca și infracțiuni pasibile de sancțiuni/pedepse pentru corectare/reparare.Unii oameni devin infractori din neștiință, prezentînd chiar pericol public.

Asta inseamna ca a mea va fi Imparatia Cerurilor...!

Citat :
Ceva în genul acesta ești și tu. Pentru că nu cunoști suficient de bine Cuvîntul Domnului, dai cu presupusul, și spui din auzite numai ce-ți convine, nicidecum ce-i corect.De aceea îți spuneam să tragi semnalul de alarmă. Este spre binele tău.
Cercetează mai amănunțit Cuvîntul Domnului, și întreabă dacă este corect ce vrei să postezi, înainte de a citi părerea ta și altcineva care astfel ar fi indus în eroare.

Eu sunt un om cinstit si ma bazez pe ce spune Biblia. Ti-am servit citate din Biblie si se vede treaba ca ori citeste din 5 in 5 ori citesti vreo revista cu cancanuri altfel n-ai fi asa departe de Cuvantul biblic.
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Mar 25 Noi 2008, 00:08

Să vedem dcă ai curajul să spui asta la bara de judecată.
Împărăția Cerurilor este a celor pe care i-a ales Domnul încă inainte de întemeierea lumii.
Așa că degeaba te-nghesuiești. Vei fi întors de la ușă, din cauză că n-ai haine de nuntă.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Mar 25 Noi 2008, 04:02

@MIRCEA a scris:
Să vedem dcă ai curajul să spui asta la bara de judecată.
Împărăția Cerurilor este a celor pe care i-a ales Domnul încă inainte de întemeierea lumii.
Așa că degeaba te-nghesuiești. Vei fi întors de la ușă, din cauză că n-ai haine de nuntă.

Mircea astea sunt parerile si dorintele tale personale. Pe Dumnezeu nu-l cheama Mircea! Oricum tu nu vei fi de fata , sper sa fi in alte focuri!
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Mar 25 Noi 2008, 19:30

@Zuum a scris:
Asta inseamna ca a mea va fi Imparatia Cerurilor...!
Oricum tu nu vei fi de fata , sper sa fi in alte focuri!

Neștiința nu te scutește de pedeapsă. Nu te exonerează de răspundere penală.
Speranța ta este deșartă. Eu cred că voi fi în completul de judecată; poate chiar procurorul care te acuză. Tot ce este scris aici pe Forum, te va întîmpina la bara de judecată. Tot ce-ai postat tu, îți va sta împotrivă, dacă nu te corectezi. De fapt trebuie să vezi că-ți sapi groapa singur, ca să ți-o pregătești după măsura ta. Și nu-i de glumă.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Mier 26 Noi 2008, 07:20

@MIRCEA a scris:
Neștiința nu te scutește de pedeapsă. Nu te exonerează de răspundere penală.
Speranța ta este deșartă. Eu cred că voi fi în completul de judecată; poate chiar procurorul care te acuză.

Curios! Isus a oferit pacatosilor un model de dragoste, toleranta si iertare. Ceva ce nu se vede la tine. Insa e de inteles sa ai asemenea manifestari de cruzime si vanitate fiindca , dupa cum ai afirmat, tu servesti unui altfel de Dumnezeu .
Scrii cumva dintr-o institutie cu profil ????

Citat :
Tot ce este scris aici pe Forum, te va întîmpina la bara de judecată. Tot ce-ai postat tu, îți va sta împotrivă, dacă nu te corectezi. De fapt trebuie să vezi că-ți sapi groapa singur, ca să ți-o pregătești după măsura ta. Și nu-i de glumă.

Nu pot sa o iau decat ca gluma, daca vorbesti serios inseamna ca esti deranjat rau la mansarda si n-am nici o satisfactie sa-mi pierd timpul cu un gagautz!
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Mier 26 Noi 2008, 23:51

Adică cu alte cuvinte m-ai făcut și nebul. Nu mă supăr, că doar și Pavel a fost făcut nebun. De ce n-ar avea pereche?
Crezi că ai scăpat de mine dacă ai folosit epitetul de ,,găgăuță"?
Nu scapi tu chiar așa de ușor.
Cum ai greșit, cum te taxez.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Joi 27 Noi 2008, 00:18

scratch ...Exclamation Question... scratch
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Joi 27 Noi 2008, 05:38

@MIRCEA a scris:
Adică cu alte cuvinte m-ai făcut și nebul. Nu mă supăr, că doar și Pavel a fost făcut nebun. De ce n-ar avea pereche?Crezi că ai scăpat de mine dacă ai folosit epitetul de ,,găgăuță"?Nu scapi tu chiar așa de ușor.Cum ai greșit, cum te taxez.

Pai ce mai astepti, da-i drumul nu mai tine in tine ideile alea geniale, le asteptam cu nerabdare. Pana acum ioc argumente doar obisnuita balaceala in noroiul amorului propriu....deja...io..... 😴
Sus In jos
MIRCEA

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Joi 27 Noi 2008, 11:25

Doar atîta poți să vezi cînd ești treaz, dar dacă tot ai adormit, vise plăcute.
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Joi 27 Noi 2008, 11:27

@Emil Condor a scris:
scratch ...Exclamation Question... scratch

Asa ziceam si io...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Mar 09 Dec 2008, 20:37

@MIRCEA a scris:
Tomi, care-i problema ta? Ai vre-un rol în toată povestea asta?
Aici este o discuție care n-are nevoie de arbitru/intermediar/avocat.
Dacă ți se pare interesant citește și meditează.

Pedagogia diferă de la un practicant la altul.
Nu-i obligatoriu să placă oricui, felul cum o aplic eu.
Dar Zuum trebuie neapărat scos din greșeală.
Dacă au încercat și alții să-l scoată, și n-au reușit, iată că eu insist spre binele lui.

Citește din urmă postările lui la toate topicurile!
Este strigător la cer cîte învățături false poate să izvorască din el.
A lăsa promovate asemenea învățături este o crimă la adresa umanității.

Și problema ta care a fost aici Mircea, de l-ai oprit pe Tomi să vorbească ? Poate ăsta-i motivul pentru care nu ami activează. Consideri că așa trebuie să procedeze un creștin?

Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Mar 09 Dec 2008, 22:16

Exact cum zice Abbilbal nu trebuie sa oprim pe nimeni sa-si spuna parerea pentru ca de aceea exista un forum sa discutam.
Desigur ca nu toti impartasim aceleasi idei sau aceleasi convingeri.
Daca toti am fi pe aceeasi lungime de unda ai citi la postari numai:,,da,, ,,da ai dreptate,, ,,da asa este,, Desigur banal.Cert este ca fiecare sustinem ca detinem adevarul dar numai bunul Dumnezeu stie

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   Sam 13 Dec 2008, 23:15

@Restauratorul a scris:
1-Ce este Sufletul unui om?Cum arata si ce culoare are are Sufletul unui om?Animalele au suflete?Plantele au suflete?Atomii au suflete?
2-Ce este trupul unui om?De ce exista rase umane diferite pe pamant?
3-Pot exista si alte tipuri de fiinte rationale in Univers?Cum ar putea arata Sufletele lor?Cum ar putea arata trupurile lor?

Eu gasesc intrebarea asta un semn de mare inteligenta. Mie nu mi-a venit niciodata in gand intrebarea asta inainte de a afla ce este sufletul.
Intrebarea asta ca si raspunsurile voastre pune in evidenta atat lipsa de stiinta despre ceva esential care este pomenit zilnic de fiecare din noi cat si surprinderea multora fata de intrebarea in sine !

Nota 10 plus cu laude pt. o astfel de intrebare !

Eu stiu raspunsul foarte foarte exact la intrebarea asta dar probabil, asa cum se intampla intiotdeauna cu lucrurile auzite pt. prima data de la un necunscut, ca nu ma va crede nimeni asa ca mai bine tac. Apreciez insa f. mult intrebarea Restauratorului si voi citi raspunsurile voastre pt. a ma distra un pic :-)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?   

Sus In jos

Sufletul si trupul. - Ce este sufletul? - Ce este trupul?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 3Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: