Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
English USL romana informatica frig comment-143 23 problema monumente Când Limba triste este jazz 1 altaintrebare curiozitati istorie sibiu nobel placut brasov drumetie
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ISTORIE DIVERSA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
VOTAN

Numarul mesajelor : 630
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/11/2010

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 16:09

Da,ar fi necesara o REVOLUTIE,nu vanzoleala care a fost.

Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 16:51

@zaraza26 a scris:
@cactus a scris:
Corect si de acord cu ce ai scris mai sus; si ? ce propui ? o noua revolutie ? ar fi necesara DAR ce scrii pe steagul acelei revolutzii; ceva care sa inflacareze si sa electrizeze masele in asa fel incat sa iasa sa se lupte si eventual sa moara. Or, acuma si aici ce i-ar mai putea electriza pe mioritici ? Ai tu vreo idee cu adevarat mareatza ? Cu adevarat MARE ????M-as bucura sa ai dar tare ma tem ca nu... si daca o ai, iesi tu in fatza sa chemi multzimea sa tzi se alature ?

Nu e textul lui, e jos un link...

Nu o idee ar trebui, ci curajul de a-ti lasa familie, prieteni, tot, si sa te expui in fatza tuturor si sa le insufli curaj. Atat.

absolut de acord: si cum vezi tu infaptuit acest gest de catre mase mari de oameni; vorba poetului: "Ce-i mana pe ei in lupta ?" Nu o idee ? Nu un plan ? Nu CEVA care sa mobilizeze populatzia spre o schimbare ?..

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 17:25

@VOTAN a scris:

in memoria celor care au suferit si murit in '89, eu m-as abtine a o numi "vinzoleala" , Votan Rolling Eyes

ps: in rest, hai la lupta cea mare ! Laughing si sa nu uitati furcile si bitele Wink ... Ca romanu' prefera sa-si arate muschii si sa se omoare unu' p-altu', in loc sa schimbe lumea, catifelat ca cehii, sau pasnic si democratic, prin vot responsabil, de exemplu.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 18:37

@Cristina a scris:
@VOTAN a scris:

in memoria celor care au suferit si murit in '89, eu m-as abtine a o numi "vinzoleala" , Votan Rolling Eyes

ps: in rest, hai la lupta cea mare ! Laughing si sa nu uitati furcile si bitele Wink ... Ca romanu' prefera sa-si arate muschii si sa se omoare unu' p-altu', in loc sa schimbe lumea, catifelat ca cehii, sau pasnic si democratic, prin vot responsabil, de exemplu.

corect; un vot concertat ar fi solutzia ideala; DAR - sunt capabili romanii de ceva concertat ? (asta, asa in general - nu legat exclusiv de Base plus gashka)

Sus In jos
VOTAN

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 19:06

ehe,am fost si eu pe acolo...!!!

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 19:31

@cactus a scris:
@Cristina a scris:
@VOTAN a scris:

corect; un vot concertat ar fi solutzia ideala; DAR - sunt capabili romanii de ceva concertat ? (asta, asa in general - nu legat exclusiv de Base plus gashka)

Si pe cine sa votam??
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 19:33

@cactus a scris:
@zaraza26 a scris:
@cactus a scris:
Corect si de acord cu ce ai scris mai sus; si ? ce propui ? o noua revolutie ? ar fi necesara DAR ce scrii pe steagul acelei revolutzii; ceva care sa inflacareze si sa electrizeze masele in asa fel incat sa iasa sa se lupte si eventual sa moara. Or, acuma si aici ce i-ar mai putea electriza pe mioritici ? Ai tu vreo idee cu adevarat mareatza ? Cu adevarat MARE ????M-as bucura sa ai dar tare ma tem ca nu... si daca o ai, iesi tu in fatza sa chemi multzimea sa tzi se alature ?

Nu e textul lui, e jos un link...

Nu o idee ar trebui, ci curajul de a-ti lasa familie, prieteni, tot, si sa te expui in fatza tuturor si sa le insufli curaj. Atat.

absolut de acord: si cum vezi tu infaptuit acest gest de catre mase mari de oameni; vorba poetului: "Ce-i mana pe ei in lupta ?" Nu o idee ? Nu un plan ? Nu CEVA care sa mobilizeze populatzia spre o schimbare ?..

In primul rand trebuie sa stii pe cine sa pui in loc. Altfel ne intoarcem la situatia din 1989-1990. Dam jos pe unii si in locul lor se duce cine se nimereste. Adica oportunistii. affraid
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Cristina

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 19:51

@cactus a scris:
sunt capabili romanii de ceva concertat ?
Eu sunt convinsa ca suntem capabili smile . Totusi, romanul a fost capabil, in 20 de ani, sa invete democratie cit au invatat altii in 100 Wink . Cu-atit mai mult cu cit politrucii incearca -zilnic- sa-l mentina in bezna apocaliptica, iar clasa politica a ramas in urma electoratului la capitolul maturitate politica: romanul vrea azi solutii, de la niste partide ce trebuie sa colaboreze in interes national, nu sa se certe toata ziua si sa promita ce nu pot face.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 20:37

@zaraza26 a scris:

Si pe cine sa votam??
Zaraza, scuza-ma ca intervin, dar aceasta este o intrebare la care nimeni nu va putea raspunde -concret- in locul tau smile . La modul general, da, se poate raspunde, dar tu stii foarte bine raspunsul, deja hug2 . Ca si multi altii, de altfel secret ...

Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 53
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 20:45

@Cristina a scris:
@zaraza26 a scris:

Si pe cine sa votam??
...La modul general, da, se poate raspunde, dar tu stii foarte bine raspunsul, deja hug2 . Ca si multi altii, de altfel secret ...
Cam greu cu votul . Uninominalul adoptat e total aiurea. Iar alt mod de vot văd că nu prea se grăbește cineva să adopte. Și în plus și chestia cu unicameralul o fost lăsată baltă. doh

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 20:53

De acord cu tine, Yzzy. Dar ca si un copil, democratia se naste greu si se educa si mai greu. In plus, asa cum am mai spus, clasa noastra politica este mult in urma electoratului, daca nu chiar rupta de realitate. Dar nici nu pot afirma ca ea nu a evoluat, nu mai avem clasa politica din anii 90, totusi. Dupa dec.89 mi-am facut si eu o gramada de iluzii cum ca lumea se va schimba peste noapte in bine, azi -insa- sunt mai precauta, dar speranta si increderea in neamul meu - asa cum e el, cu bune si cu rele- nu mi le voi pierde niciodata. respect

Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 53
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 21:01

@Cristina a scris:
.... Dupa dec.89 mi-am facut si eu o gramada de iluzii cum ca lumea se va schimba peste noapte in bine, azi -insa- sunt mai precauta, dar speranta si increderea in neamul meu - asa cum e el, cu bune si cu rele- nu mi le voi pierde niciodata.

Subscriu! Wink Wink Wink

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
cactus

MesajSubiect: Istorie !   Mar 14 Dec 2010, 21:06

Mărturii ale istoriei

http://roncea.ro/2010/10/28/ un-documentar-cutremurator-a- fost-odata-in-transilvania- marturii-si-filmari-despre- atrocitatile-maghiare-la- ocuparea-ardealului-video/

Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 07:33

Mda...Chiar este cutremurator. Si este bine ca nu se uita bravo ... Si nici eu nu uit, chiar daca iert Wink .

Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 10:11

@Cristina a scris:
eu nu uit, chiar daca iert
Asta e vorba sotiei si de fiecare data cand mi-o serveste, o intreb cu ce ma incalzeste ca ma iarta, dar nu uita sa-mi scoata ochii de cate ori si-aduce aminte!

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 10:22

@dolion a scris:
@Cristina a scris:
eu nu uit, chiar daca iert
Asta e vorba sotiei si de fiecare data cand mi-o serveste, o intreb cu ce ma incalzeste ca ma iarta, dar nu uita sa-mi scoata ochii de cate ori si-aduce aminte!
Si ce-ti raspunde? idee
ps: pe sotul meu il incalzeste foarte mult faptul ca-l iert smile (asa cum ma iarta si el pe mine Wink ) , dar daca mi-ar pune aceeasi intrebare ca si tine, i-as raspunde foarte simplu: a ierta nu inseamna automat a oferi celuilalt posibilitatea de a repeta aceeasi greseala, la infinit.

Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 10:31

N-am zis ca repet greseala, dar isi aduce aminte in timpul discutiilor si nu rateaza ocazia de a fi sarcastica! Dar si eu o iert, ca mi-e draga!

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 10:37

@dolion a scris:
N-am zis ca repet greseala,
Nici eu smile .
@dolion a scris:
dar isi aduce aminte in timpul discutiilor si nu rateaza ocazia de a fi sarcastica!
Pai, deh, poate c-ai pus-o rau de mamaliga Laughing , mai stii...Sau poate ca greseala ta a ranit-o foarte mult...
@dolion a scris:
Dar si eu o iert, ca mi-e draga!
love

Sus In jos
VOTAN

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 11:34

Dar de varianta,uit ,iert,dar ma razbun ati auzit? oh da!

Vizitator

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 14:47

Inca n-am ajuns la un nivel atat de inalt dpdv spiritual incat sa uitam, sa iertam si sa mai intoarcem si celalalt obraz. Eu una spun clar ca nu pot sa fac asta. Dar nici nu merg pana in panzele albe sa urmaresc omul si sa-l prind la cotitura. La un moment dat efectiv nu-mi mai pasa. Dar de fiecare data aud despre cutarica (ala de m-a trantit) cum e si el trantit la randul lui. Probabil au altii grija mai mult decat mine. thumb_yello
Sus In jos
VOTAN

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 15:16

Eu caut sa ignor,ca sa-mi apar linistea.

Vizitator

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 15:24

Pai cel mai simplu este sa fii spectator si sa faci galerie.
Sus In jos
VOTAN

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 15:30

Poti sa fi spectator si fara sa faci galerie! De ce sa nu uit si sa-mi tin mintea incarcata cu lucruri care dor??De ce sa nu iert cand a tine manie te umpli tu insuti de negativitate?Si cu razbunarea sti ca e arma prostului!Deci,ramane sa ignor!!!!!

Vizitator

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 15:35

Daca ai fi citi postarea mea aia de dinainte poate ca ai fi inteles ce am vrut sa spun. Dar asa repeti acelasi lucru pe care l-am spus si eu in proportie de 90%. Eh, ce sa fac acum? Nu-mi pasa == ignor!! Dar merg inca si mai departe si o sa te iert! thumb_yello mwah! dance
Sus In jos
VOTAN

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Dec 2010, 15:42

Asta e,ca tot pe graba sunt,ca mereu pica curentul.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   

Sus In jos

ISTORIE DIVERSA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: STIINTA :: ISTORIE-
Mergi direct la: