Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
brasov frig USL curiozitati altaintrebare nobel sibiu informatica romana comment-143 English placut drumetie Când jazz problema istorie monumente este 23 1 Limba triste
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ISTORIE DIVERSA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 01 Apr 2011, 10:20

Imperialismul acesta de provincie este inca o dovada ce arata cit de "uniti" suntem noi, romanii. Desi ii invidiaza pe unguri - la cit de uniti sunt acestia- citiva romani din Banat nu au nici cea mai mica retinere sa-i denigreze pe romanii ("miticii") din Bucuresti, si invers. Dorinta de segregare si kosovizare a unor banateni precum lucianbureriu deriva inclusiv din faptul ca de vina sunt intotdeauna altii pentru problemele noastre -in acest caz, doar "vladicii"de la Bucuresti. Ca sa induci ideea ca doar bucurestenii sunt de vina pentru inapoierea si dezastrul provocate de comunismul stalinist si ceausist ce au distrus intreaga tara (adica inclusiv Bucurestiul) este cel putin superficial, ca sa nu spun stupid, de-a dreptul.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 06 Mai 2011, 11:05

Vă dau un exemplu impresionant. E vorba de familia mamei mele, Grădișteanu, una mai puțin cunoscută decât Bălăceanu sau Golescu. În veacul al XVII-lea, la un moment dat, unul dintre fii marelui vistier Bunea Grădișteanu, Vîlcu, la rândul său un mare boier, îl susține în lupta pentru tron pe Gheorghe Duca. În 1678 însă, ajunge domn Șerban Cantacuzino, iar Vîlcu Grădișteanu, care fusese de partida celorlalți, e prins, schingiuit și tras în țeapă. Dar fata lui Vîlcu era măritată cu fratele lui Vodă, faimosul spătar Mihai Cantacuzino. Dacă vă duceți acum la biserica veche de la Sinaia, pe care Mihai Cantacuzino a construit-o, veți vedea pe fresca ctitorilor, la stânga, pe acest spătar împreună cu a doua nevastă și 18 copii, majoritatea adoptați. La extrema stângă însă, e prima lui nevastă, îmbrăcată în negru, ca și cum ar fi în doliu, dar și Vîlcu Grădișteanu. Așa că, în același loc, îi ai și pe călău, și pe victimă. Erau rude. Asta e istoria Țării Românești. Toți erau rude între ei, dar se mâncau și se omorau.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/neagu-djuvara-s-a-stricat-ceva-in-creierul-acestui-popor-876439.html

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 06 Mai 2011, 11:06

“Românii au învățat că boierii au fost întotdeauna trădători, în timp ce Vodă a fost mereu un patriot care se sprijinea pe popor. Niște prostii! E o minciună istorică, un clișeu care rezistă până astăzi”
Neagu Djuvara, istoric

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 06 Mai 2011, 11:11

În cele cinci luni în care am luptat pentru cucerirea Odessei, regimentul meu a beneficiat de serviciile a 3000 de oameni. Știți câți oameni valizi mai erau la final? 92. Dacă ai dezvălui asta unui american, ar spune că nu se poate. Uite că în armata română s-a putut! Se pare ca nemții au vrut doar încercuirea orașului, dar ambiția lui Antonescu a impus cucerirea. Noi de fapt nici n-am ocupat orașul decât în momentul în care rușii s-au decis să-l părăsească. Și după ce am pierdut 17.000 de soldați, doar pentru a intra în momentul în care sovieticii au plecat, ce face Statul Major român? Se instalează în clădirea în care fusese Statul Major sovietic, fără să cerceteze dacă nu cumva e minată. După câteva zile, a explodat clădirea. Atunci, Antonescu, într-un acces de furie, a decretat ca pentru fiecare ofițer superior să se împuște un anumit număr de evrei. Așa ceva nu se poate înscrie decât în categoria crimelor împotriva umanității. Antonescu ne pare un erou pentru că îl comparăm cu toate secăturile politice pe care le-am avut de atunci.

http://www.evz.ro/detalii/stiri/neagu-djuvara-s-a-stricat-ceva-in-creierul-acestui-popor-876439.html

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 06 Mai 2011, 11:17

“În calitatea mea de istoric, știu că, de cele mai multe ori, renumele definitiv al unui creator după moarte este invers proporțional cu laudele care i s-au adus atunci când trăia. Așa că am impresia, acum, că mi se fură ceva din renumele viitor. Aș vrea să fiu lăsat în pace și peste 50 de ani să fiu judecat”
Neagu Djuvara, istoric

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Sam 07 Mai 2011, 12:39

Încă o mostră de incultură a lui Nicolae Prelipceanu; în „România liberă“, bătrînul ogar fără talent scrie: „Așa cum se spune că ar fi făcut un grup de moți în 1784, cînd un trimis al Imperiului Austro-Ungar“... Hopaaa! Stop cronometru! La ora aceea a Istoriei, nu exista nici un Imperiu Austro-Ungar. Acesta a fost creat abia în 1867 (dualismul).

Alcibiade

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 22 Mai 2011, 11:32

Inchizitia? Cel mai bun tribunal din lume

In secolul trecut si intr-o buna parte a secolului nostru a primat ideea ca tribunalul Inchizitiei a fost cel mai odios din istorie. Opera celebra a savantului american Henry Charles Lea a imortalizat aceasta teorie intr-o serie de neuitate invective. Dupa el, Inchizitia spaniola ar fi actionat cu duritate impotriva evreilor si musulmanilor ramasi in Peninsula Iberica dupa caderea emiratului de Granada in 1492. De asemeni, tot Inchizitia ar fi fost responsabila pentru uciderea unui numar incalculabil de asa-zise vrajitoare, in marea vanatoare de vrajitoare care a avut loc in secolele al XVI-lea si al XVII-lea.

Pe la sfarsitul anilor 60, Inchizitia spaniola a inceput sa ridice valul secretului de pe dosarele vechi de peste 300 de ani, iar mai tarziu intreaga arhiva inchizitoriala a devenit accesibila. Surpriza a fost enorma.

In primul rand, s-a dovedit ca Inchizitia spaniola nu vanase niciodata vrajitoare. Dimpotriva, intr-un proces ramas celebru de la inceputul secolului al XVII-lea, autoritatile locale arestasera 1800 de persoane acuzate de vrajitorie. Documentele Inchizitiei arata ca inchizitorii insisi nu credeau deloc in vrajitorie. Credeau ca in cele mai multe cazuri vrajitoria era o halucinatie provocata de consumul de droguri extrase din plante. In situatia de mai sus amintita, Inchizitia a trimis un comisar care, cu multa prudenta, reuseste in 2 ani sa aplaneze situatie in asa fel incat aproape toti cei 1800 de copii si femei sunt trimisi acasa si numai vreo 4-5 primesc pedepse usoare.

De curand, Gustav Henningsen si John Tedeschi au publicat rezultatele unei anchete si mai interesante. Inchizitia spaniola nu era cruda, dar era extraordinar de organizata. A lasat o arhiva aproape computerizata privind 40 000 de cazuri de autodafeuri, procesele de trista amintire intentate persoanelor banuite de erezie sau conversiune formala la catolicism. Marea surpriza care a urmat studiului acestor procese a fost ca numai relativ putine dintre ele se soldau cu moartea acuzatului: mai precis, 1,8 %. Teza lui Lea, dupa care mii de victime inocente ar fi fost ucise an dupa an, apare ridicola.

Dar daca Inchizitia nu vana vrajitoare in Spania, o facea poate in alte parti ale Europei?

Deja de peste 20 de ani savantii au constatat ca marea vanatoare de vrajitoare a avut loc nu in Spania si aproape deloc in Italia, ci in primul rand in Germania, Tarile de Jos si Franta (incluzand nordul Italiei, sub stapanire franceza). In afara de Franta, e vorba de teritorii in mare parte protestante. Mai mult, din partea catolica a Germaniei, Inchizitia se retrasese de mult la inceperea proceselor (1589), iar in Franta nu a jucat absolut niciun rol.

Dar daca Inchizitia nu putea nicidecum sa arda vrajitoare pe rug, cine le ardea?

In toate cazurile, autoritatile locale, la cererea populatiei. De-a lungul intregului secol al XVII-lea, Parlamentul din Paris, adica Tribunalul Suprem al regatului, trimite emisari in provincii nu ca sa acuze, ci ca sa le apere pe asa-zisele vrajitoare de populatia dezlantuita. In cele din urma, Ludovic al XIV-lea decide sa-i arda pe judecatorii locali in loc de a arde vrajitoarele, asa cum doreau si apele se calmeaza. Mai mult, in 1682 Ludovic da o celebra ordonanta prin care declara ca vrajitoria nu exista. Ca urmare, vrajitoarele nu mai pot fi acuzate de… vrajitorie, intrucat crima aceasta nu e recunoscuta de justitie. Procesele iau sfarsit dupa aceasta data.

In tarile protestante, vanatoarea a produs cele mai numeroase victime. Recordul e fara indoiala detinut de Tarile de Jos, dar nici Germania nu s-a lasat cu mult intrecuta. Protestantii erau catolici fundamentalisti si tineau foarte mult ca femeia sa aiba o morala nepatata. De aceea ardeau pe rug femei pana si daca sotul le descoperea noaptea cu nasturii descheiati la camasa de noapte. Presupunerea era ca, fiind vrajitoare, avusesera contact sexual cu un demon si numai asa se explica de ce vesmintele nu le erau in ordine.

De aici inainte va trebui sa ne ferim (ca de foc!) sa mai comparam tribunalele comuniste si teroarea serviciilor secrete din Est cu Inchizitia. Unul dintre ultimele numere ale revistei Church History, pe care l-am pus anume langa colectia completa a operelor lui Henry Charles Lea ca sa se bata intre ele noaptea, cand nu-mi supraveghez biblioteca, afirma nici mai mult nici mai putin decat ca Inchizitia a fost cel mai bun si echitabil tribunal pe care omenirea l-a avut vreodata.

Aceasta, fara nicio indoiala, nu se poate spune despre tribunalele comuniste. Nu se va putea spune niciodata.

Ioan Petru Culianu, Lumea Libera, nr. 109, 3 noiembrie 1990.

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 23 Mai 2011, 09:50

Asasinarea lui Culianu. După 20 de ani Sad

21 mai 1991 – o zi neagră pentru cultura română. La această dată, în jurul orei 13, istoricul religiilor Ioan Petru Culianu, în vârstă de 41 de ani, a fost asasinat cu sânge rece într-un grup sanitar al Universității din Chicago. Era ziua Sfinților Constantin și Elena, ziua onomastică a mamei sale. Un glonț tras în ceafă cu un pistol – un modus operandi care indică o execuție cvasi-rituală, în orice caz simbolică. Barbarul act pare să conțină o „semnătură“ și un „mesaj“ amenințător: „Cine face ca el ca el va păți“. Numele ucigașului, identitatea celor din spatele acestuia, motivele și circumstanțele asasinatului au rămas până astăzi necunoscute.

Mai toți comentatorii asasinării lui I.P. Culianu consideră că „fosta“ Securitate română nu ar fi străină de acest asasinat, executat într-o perioadă politică extrem de fluidă și de tulbure a societății românești (începutul anilor Ž90).

http://www.revista22.ro/asasinarea-lui-culianu-dup259-20-de-ani-10579.html

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 08 Ian 2012, 15:41

Capitala Rusiei a fost mutata, timp de trei ani, in Delta Dunarii - Libertatea.ro

Oricât ar părea de ciudat, Rusia secolului X a avut, pentru trei ani, capitala în Dobrogea. Acest lucru s-a întâmplat în vremea lui Sviatoslav. Descoperirile arheologice recente de la Nufăru au confirmat că acolo a fost o cetate a lui Sviatoslav, despre care vorbesc cronicile vremii.

Conform primei cronici slave răsăritene - Cronica lui Nestor - dinastia rusă a fost fondată în anul 862 de Rurik, un domnitor ce aparținea tribului varegilor (așa cum le spuneau grecii scandinavilor). Vikingul și frații lui au fondat un stat cu capitala la Novgorod. Igor, fiul lui Rurik, și Sviatoslav, nepotul legendarului conducător, au acaparat și cetatea Kievului, creând ceea ce istoricii au numit Rusia Kieveană.
«Aici se adună toate bunurile»

Sviatoslav (942- 972) a devenit faimos pentru numeroasele războaie purtate la sud de Rusia, cu imperiul Hazaria și cu Primul Imperiu Bulgar, el fiind considerat cel care a provocat prăbușirea acestora. În timpul deselor campanii, Sviatoslav a prins drag de ținuturile dobrogene, care atunci făceau parte din Imperiul Bulgar și i-a scris mamei sale: “Nu-mi place să stau la Kiev; vreau să trăiesc în Pereiaslavețul de pe Dunăre. E centrul tuturor pământurilor mele. Aici se adună toate bunurile: aur, țesături, vin și tot felul de fructe din Grecia; argint și cai din Cehia și Boemia; blănuri, ceară, miere și robi din Rusia”. Așa că în 968 a atacat cetatea din Deltă și a stabilit capitala Rusiei la Pereiaslaveț, localitate identificată mai târziu ca fiind satul Nufăru, din județul Tulcea.

Trei ani mai târziu, Sviatoslav și-a găsit sfârșitul. Cronica lui Nestor spune că hanul peceneg Kurya l-a ucis pe țarul rus și și-a făcut cupă de băut din craniul acestuia, în timp ce noua capitală a Rusiei a fost cucerită de bizantini. Ulterior, Pereiaslaveț s-a numit Prislava, apoi Domnița Maria și Ada Marinescu, iar acum poartă denumirea de Nufăru.
Bizantinii au reconstruit-o din temelii, în piatră

Comuna Nufăru se află la 12 kilometri de Tulcea, pe brațul Sfântu Gheorghe al Dunării. Cuprinde, în afara localității cu același nume, satele Malcoci, Victoria și Ilganii de Jos. Sub actualele așezări s-au descoperit numeroase vestigii arheologice. Pe lângă câteva urme ale unor case din lemn, asemănătoare cu locuințele kievene, s-au găsit ruine unei cetăți ridicate în ultimul sfert al secolului al X-lea de către Imperiul Bizantin, odată cu înfrângerea lui Sviatoslav și recucerirea regiunii Dunării de Jos în vremea împăratului Ioan Tzimiskes.

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 08 Ian 2012, 17:16

E posibil ca informațiile arheologice sa fie corecte. Asa se explica dezvoltarea slavona și extinderea ei în Bulgaria Iugoslavia și Cehia. Numai România a păstrat nealterata nația si limba din cauza civilizației romane. Mai ales in Muntenia, unde se vorbește limba romana pura. Au trecut pe acolo turci, greci, evrei, dar adevărata limba româna, nu a fost alterata de nici una din ele. Se vede și azi în dialectul celorlalte regiuni unde uneori, nu înțelegi ca vorbesc românește.
Ma bucur ca am trait in Braila si am invatat acea limba romaneasca care are rădăcinile ei in cultura Romei.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 08 Ian 2012, 17:47

Mda, limba noastră-i o comoară, dar câti mai pun pret pe acea comoară pentru a o păstra la forma ei pură, nealterată?
Să nu se înteleagă că mă refer la dezvoltarea continuă a limbii, care este un proces neîntrerupt si normal, ci la schimbarea ei radicală prin folosirea cuvintelor de alte origini drept românesti! Mi se pare mie sau celellate natiuni îsi respectă limba proprie mai mult decât o face poporul nostru ce se lasă influentat de oricine „îi vizitează casa”!
Unii vor spune că e normal să se întâmple asta, dar văd că nu e tot atât de „normal” să se întâmple si în alte tări. Să fim noi mai flexibili decât altii? Mai inteligenti? Ori mai slabi...

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Dum 08 Ian 2012, 18:04, editata de 1 ori
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 08 Ian 2012, 18:02

@Emil Condor a scris:
Mda, limba noastră-i o comoară, dar câti mai pun pret pe acea comoară pentru a o păstra la forma ei pură, nealterată?
Să nu se înteleagă că mă refer la dezvoltarea continuă a limbii, care este un proces neîntrerupt si normal, ci la schimbarea ei radicală prin folosirea cuvintelor de alte origini drept românesti! Mi se pare mie sau celellate natiuni îsi respectă limba proprie mai mult decât o face poporul nostru ce se lasă influentat de oricine „îi vizitează casa”!
Unii vor spune că e normal să se întâmple asta, dar văd că nu e tot atât de „normal” să se întâmple si în alte tări. Să fim noi mai flexibili decât altii? Mai inteligenti? Ori mai slabi...

Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 08 Ian 2012, 18:17

Acum o să mă întorc la mesajul postat de Cistina
@Cristina a scris:
Asasinarea lui Culianu.

Una din afirmatiile lui:
„ ...nu este nici o diferenta intre mitul preistoric al unei religii "primitive" si mitul construit de un savant ca Einstein sau Hawking.”

Interesant, nu?

Si încă un comentariu ce mi se pare semnificativ:

„Mâna asasină care a apăsat în acea zi fatidică pe trăgaci nu a ucis doar o minte sclipitoare, ci a distrus și una din puținele șanse pe care această cultură minoră și închistată în prejudecăți a avut-o de a se impune, încă o dată, în arena culturii universale printr-un titan al gândirii, printr-o marcă intelectuală de geniu. Cu trecerea timpului, părerile de rău își pierd forța mobilizatoare. Până când adevărul morții marelui savant nu va ieși la lumină, an de an, pe 21 mai, Ioan Petru Culianu va fi asasinat din nou și din nou.
Și cum, într-o logică a devenirii, Ioan Petru Culianu nu poate fi disociat de Mircea Eliade, cuvintele lui Horia-Roman Patapievici sunt revelatorii: "Descoperirile lor ar fi putut schimba din temelii o cultură. Dar după dispariția lor nu a urmat nimic. Străpungerile și iluminările prilejuite de creația lor au rămas, în țările care le-au dat naștere, lipsite de orice consecințe. Odată ei plecați, noi am recăzut în întuneric. Bâjbâim, complet lipsiți de geniu."

dolion

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mar 28 Feb 2012, 20:45

Atunci când ne gândim la evenimente ce au apărut în istorie de-a lungul ultimilor 100 sau 200 de ani, există cu siguranță unele care au produs mari emoții și consternare în rândul opiniei publice. Unul din aceste evenimente ar fi scufundarea vasului Titanic, ce a avut loc în anul 1912.
Considerată a fi de mulți una dintre cele mai mari tragedii a secolului al XX-lea, scufundarea vasului Titanic își are originea în.iezuiți! Vă vine a crede sau nu, vasul Titanic nu s-a scufundat dintr-o eroare de pilotaj, așa cum toți știm această poveste, ci este urmarea unei conspirații puse la cale de iezuiți. De ce au făcut-o? Citiți în întregime acest articol.

Iezuiții, împreună cu marile familii Rotschild, Morgan și Rockefeller, pun la cale crearea lui Federal Reserve Bank

Începând cu anii 1830, SUA nu deținea o bancă centrală, așa cum aveau alte țări europene. Iezuiții (societatea secretă și ocultă a Vaticanului) își doreau foarte mult o bancă centrală și în America, cu ajutorul căreia să poată manipula banii în întreaga lume financiară.
În 1910, șase oameni s-au întâlnit pe Insula Jekyll (SUA) pentru a pune bazele unei bănci centrale a Statelor Unite, bancă pe care ei au numit-o Federal Reserve Bank. Acești oameni erau: Nelson Aldrich și Frank Vanderlip, ambii reprezentând imperiul financiar a lui Rockefeller; Henry Davison, Charles Norton și Benjamin Strong, ce-l reprezenta pe J.P. Morgan; și Paul Warburg, ce era emisarul dinastiei bancare Rothschild din Europa. Se pare că familia Rothschild erau agenții bancari ai iezuiților, deținând astfel cheia bogăției Bisericii Romano-Catolice.
Interesantă e relația dintre cele trei familii atotputernice. Familia Morgan era apropiată de familia Rothschild, și asta de când firma londoneză a Morganilor a fost salvată de la ruina financiară de către Banca Angliei în anul 1857. Dar Banca Anglliei se știe că în acea perioadă era sub influența familiei Rothschild. După aceea, Morgan a fost în toată perioadă ca "agent financiar" a familiei Rothschild. În schimb, Rockefeller și cu Morgan erau mari competitori; dar, în final, au ajuns să lucreze împreună creând un cartel național bancar, denumit Federal Reserve.
Familiile Rothschild, Morgan și Rockefeller erau în schimb "infiltrate" de iezuiți, așa că ele serveau interesele Ordinului Iezuiților. Unii ar putea să conteste asocierea între o familie de evrei (cum e Rothschild) cu un ordin creștin (cum sunt iezuiții). Vreau doar să le reamintesc faptul că atunci când există bani și dorința pentru putere, diferențele religioase dispar instantaneu.

Titanicul, proprietatea familiei Morgan

Să revenim însă la Titanic. Construcția navei a început în anul 1909 la șantierul naval din Belfast (Irlanda de Nord). Belfast-ul era un port protestant și se știe aversiunea iezuiților față de protestanți. Cui aparținea Titanicul? Celebra navă era construită la comanda societății White Star Line, companie care era controlată de familia Morgan. De altfel, Titanicul a fost construit la ordinul dat de iezuiți lui J.P. Morgan.

Cine nu e cu noi, va muri înecat în largul mării.

Această navă "rezistentă" ar putea servi ca "navă a morții" celor care s-ar fi opus planurilor iezuiților de a crea Federal Reserve. Existau în acele timpuri o serie de oameni bogați și puternici care ar fi putut bloca crearea lui Federal Reserve; de aceea, era necesar ca puterea și bogățiile lor să le fie luate din mâinile lor. Ei ar fi trebuit să fie distruși prin mijloace pe care nimeni să nu le suspecteze vreodată c-ar fi vorba de niște crime. Nimeni n-ar fi trebuit să-i suspecteze vreodată pe iezuiți. Așa că Titanicul era vehiculul perfect pentru uciderea celor care se împotriveau creării lui Federal Reserve.
Pentru a îndepărta orice suspiciune, pe vasul Titanic au fost invitați să călătorească mulți irlandezi, francezi și italieni, toți de religie romano-catolică. Dar oameni care puteau fi ușor de lepădat. La fel, și mulți protestanți s-au îmbarcat pe celebrul vas. Dar nu aceștia erau ținta iezuiților, ci oamenii cei bogați și puternici de care iezuiții doreau să scape.

Trei mari bogătași se aflau pe vasul Titanic

Cine credeți că se aflau pe nava Titanic? Trei dintre cei mai bogați și mai importanți oameni ai momentului: Benjamin Guggenheim, Isador Strauss și John Jacob Astor. Benjamin Guggenheim (1865-1912) a fost un mare om de afaceri american; Isador Strauss (1845-1912), proprietarul celebrelor magazine Macy, iar John Jacob Astor (1864-1912) era probabil cel mai bogat om al timpurilor sale. Averile lor cumulate, în banii actuali, erau de circa 11 miliarde de dolari.
Toți acești trei oameni au fost încurajați să mergă pe Titanic, "palatul plutitor". Dar ei trebuiau să fie uciși în această călătorie marină, pentru că iezuiții știau că toți trei s-ar folosi de bogăția și de influența lor pentru a se opune creării lui Federal Reserve Bank.

Edward Smith, căpitanul vsaului Titanic, era iezuit

Căpitanul vasului Titanic era Edward Smith. Acesta a colindat apele Atlanticului de Nord timp de 26 de ani și era la vremea aceea cel mai experimentat pilot naval al rutelor din America de Nord. Dar, el lucra de mulți ani pentru J.P.Morgan. De fapt, Edward Smith era un "ajutor de preot iezuit". Nu era propriu-zis preot, ci îl ajuta pe acesta în slujbele de la biserică. Edward Smith a servit cu abnegație Ordinul Iezuiților.

Căpitanul primește indicații de la superiorul său iezuit ce să facă cu nava Titanic

Într-un film documentar realizat în 1986 de National Geographic și intitulat "Secretele Titanicului" apar dezvăluite multe lucruri interesante. Unul din acestea s-ar referi la faptul că, atunci când Titanicul a părăsit sudul Angliei pe 10 aprilie 1912, Francis Browne, un episcop iezuit, s-a îmbarcat la bordul lui "Titanic". Acesta era cel mai puternic iezuit din Irlanda și răspundea direct generalului Ordinului Iezuiților din Roma. Iată ce se spune în filmul documentar:
"Un preot, pe nume părintele Francis Browne, a surprins aceste instantanee ale pasagerilor vasului, mulți dintre ei aflați într-un voiaj către eternitate. Următoarea zi, Titanicul face ultima oprire la Queenstown (Irlanda). Aici, mulți imigranți irlandezi se îmbarcă pentru a se îndrepta spre noile lor case din America. Și, din fericire, părintele Browne se dă jos din Titanic. El îi face o ultimă fotografie căpitanului Smith care coboară de pe puntea vasului".
Iată deci complotul iezuit: părintele Francis Browne se îmbarcă pe Titanic, fotografiază victimele, îi transmite indicații căpitanului vasului, amintindu-i de jurământul său ca iezuit, și apoi, a doua zi dimineață, părăsește nava.

Ordinul iezuit: "Scufundă Titanicul!"

Probabil că Browne i-a spus căpitanului Edward Smith ce să facă în apele Oceanului Atlantic. Iezuitul general i-a povestit lui Francis Browne ce se va întâmpla, iar acesta i-a relatat căpitanului Smith restul poveștii. Nu cred că am exagera prea mult dacă am spune că lui Edward Smith i s-a dat ordinul de a scufunda Titanicul. Iar căpitanul a făcut exact ce i s-a cerut.

Iezuiții cred că sunt îndreptățiți să execute crime în numele lui Dumnezeu

Pentru cei care nu cunosc prea bine filozofia iezuiților, dăm citire din cartea lui W. C. Brownlee, - "Instrucțiunile secrete ale iezuiților":
"Prin 'ordinul lui Dumnezeu', Iezuitul general este îndreptățit să omoare pe cei inocenți, să jefuiască, să execute toate neorânduirile și asta pentru că Papa este 'Domnul vieții și al morții' și al tuturor lucrurilor".
Mai jos, un fragment din cartea lui G.B. Nicolini - "Istoria iezuiților":
"Nu există în istoria umanității vreo organizație care să rămână timp de peste 300 de ani nealterată de schimbările societății și care să nu exercite o influență atât de mare asupra destinului omenirii (.) 'Scopul scuză mijloacele' este maxima ei favorită și un iezuit este astfel gata să comită orice crimă".
Cine dorește să afle mai multe despre iezuiți și istoria lor, poate citi pe larg acest articol: http://www.lovendal.net/wp52/ordinul-iezuitilor-al-vaticanului-si-papa-cel-negru-adevaratii-conducatori-ai-lumii/.

Jurământul iezuit te transformă în.păpușă

Cei care vor să facă parte din Ordinul Iezuit trebuie să depună un jurământ, un jurământ care spune printre altele că: "Mă voi considera ca un trup mort, fără voință sau inteligență, voi fi ca un crucifix care nu se împotrivește voinței celui care-l deține". Atunci când o persoană intră în Ordinul iezuit, atunci ea este legată de stăpânul (învățătorul) său iezuit până la moarte.

Căpitanul trebuia să devină un martir al iezuiților și să scufunde nava

Edward Smith, fiind în Ordinul iezuit, a devenit un om fără voință sau inteligență. El trebuia să comită orice crimă pe care i-o cerea Ordinul. Lui Edward Smith i s-a cerut martiriul. Aflat la bordul Titanicului, Edward își cunoștea datoria, fiind sub jurământ. Căci Titanicul a fost construit doar pentru dușmani. Și a fost construit ca să se scufunde.
Deși era căpitan de atâția ani, și știa foarte bine cum să conducă o navă, Edward Smith mergea cu Titanicul la viteză maximă, cu o viteză de 22 de noduri, într-o noapte întunecată, fără lună, printr-o zonă cunoscută ca fiind plină de blocuri de gheață. Asta și urmărea: ca vasul să se izbească de vreun bloc de gheață. Să mai aducem aminte că Edward Smith a primit în noaptea tragediei Titanicului nu mai puțin de 8 telegrame în care i se cerea să fie atent, dar el le-a ignorat pe toate? De ce? Știa foarte bine că vasul sigur se va izbi de un bloc de gheață.nimic nu-l mai putea opri pe omul ce jurase credință iezuiților, scopul său suprem fiind scufundarea navei.

Zbuciumul din mintea căpitanului

Istoria a zugrăvit o imagine foarte tragică a căpitanului Smith în ultimele ore ale tragediei Titanicului. Atunci când era timpul ca să se coboare bărcile de salvare, lui Smith nu i-a păsat deloc, și a trebuit ca unul din ajutoarele sale să se apropie de el, pentru a da ordinul mult așteptat. Personalitatea sa legendară și tăria de caracter a lui Smith se pare că l-au părăsit în acele clipe. Poate că în mintea lui Smith se dădea o luptă.dacă să-și îndeplinească misiunea de căpitan al mării sau dacă să-și asculte maestrul său iezuit și să scufunde nava.
Ca un făcut, nava Titanic nu a fost dotată cu bărci de salvare suficiente pentru a-i salva pe toți pasagerii. În plus, n-au fost disponibile decât focuri de alarmă albe, în loc de roșii, așa că alte nave aflate în apropiere au perceput că cei de pe Titanic au o... petrecere! (în lumea marină, focurile de alarmă roșie sunt cele care arată nevoia de ajutor)

Ca o concluzie.

Și astfel, una dintre cele mai mari tragedii ale secolului XX, scufundarea Titanicului, pare a fi opera Ordinului iezuiților. Nava cea mai rezistentă, "palatul plutitor" al lumii, Titanicul, a fost creat doar pentru a fi mormântul celor bogați, celor care se opuneau creării lui Federal Reserve Bank. În aprilie 1912, odată cu scufundarea Titanicului, orice opoziție împotriva înființării lui Federal Reserve a fost eliminată.
Banca Centrală a SUA a fost înființată în decembrie 1913 și astfel s-a împlinit și visul iezuiților. Dar cu ce sacrificiu uman...

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 16 Dec 2012, 13:21

Sunt de acord că România a fost victima unui viol istoric, dar am fi nerealiști dacă am ține-o una și bună, talibanic, că noi vrem înapoi, in integrum, "fecioara" din '46...

George Pruteanu

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 02 Iun 2014, 18:02

Din cele mai vechi timpuri, zvonul a reprezentat o modalitate de emergenta a opiniei publice, o cale de dezvoltare a comunicarii în diverse comunitati, precum si un mijloc de întarire a relatiilor existente la nivelul unui grup uman în interiorul caruia se dezbateau anumite probleme de actualitate. Apropierea dintre indivizi, cauzata de împartasirea, uneori preferentiala, a unor informatii cu caracter de noutate, a determinat de-a lungul vremii transformarea acestui act de comunicare într-o cale importanta si credibila de difuzare si comentare a stirilor de interes.

http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/zvonul-cea-mai-periculoasa-arma-tuturor-razboaielor

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 19 Dec 2014, 08:21

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 19 Dec 2014, 16:16

Istoria, de la Miklos Horthy la domnul Gyorgy Frunda

27.03.2014 19:30, Răzvan Zamfir

L-am auzit pe Gyorgy Frunda vorbind despre istorie. Istoria demitizata si golita de nationalism desuet. Istoria, asa cum o vrea spusa domnul Frunda. L-am auzit vorbind despre politica, despre UDMR si, apoi, despre istoria relatiilor interetnice din Ardeal. Pana la un punct, l-am auzit, dar nu l-am ascultat. In fond, de ce as face-o? Imi plac mai mult oamenii care stiu sa se reinventeze, sa nu devina monotoni. Iar domnul Frunda, fost si probabil viitor senator, imi pare monoton. Mereu la Putere, indiferent de Putere.

http://www.certitudinea.ro/articole/istorie/view/istoria-de-la-miklos-horthy-la-domnul-gyorgy-frunda

Numarul mesajelor : 252
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Vin 19 Dec 2014, 22:50

@dolion a scris:
Atunci când ne gândim la evenimente ce au apărut în istorie de-a lungul ultimilor 100 sau 200 de ani, există cu siguranță unele care au produs mari emoții și consternare în rândul opiniei publice. Unul din aceste evenimente ar fi scufundarea vasului Titanic, ce a avut loc în anul 1912.
Considerată a fi de mulți una dintre cele mai mari tragedii a secolului al XX-lea, scufundarea vasului Titanic își are originea în.iezuiți! Vă vine a crede sau nu, vasul Titanic nu s-a scufundat dintr-o eroare de pilotaj, așa cum toți știm această poveste, ci este urmarea unei conspirații puse la cale de iezuiți. De ce au făcut-o? Citiți în întregime acest articol.
stimate domn, am citit articolul  cu mare atenție.
ceea ce pot să spun este că dumneavoastră, urmând spusele celor de la national geografic (care nu este nici pe departe o instituție științifică și academică, ci una pur politică) vă aflați într-o mare eroare.
eu personal știam de foarte mult timp că dezastrul vasului titanic nu s-a datorat unei erori de pilotaj, ci orgoliului uman: pretenția constructorilor scrisă pe vas "nici dumnezeu nu-l poate distruge!"
cine vrea să înțeleagă bine istoria acestei catastrofe trebuie să înceapă cu romanul "Wreck of The Titan" a lui Morgan Robertson, scris cu 14 ani înainte de a se construi nava și a se întâmpla dezastrul.
căpitanul vasului nu pute fi nici iezuit și nici catolic; coroana anglicană interzicea categoric catolicilor un astfel de post.
mai nou - conform lui dan brawnn - organizația catolică criminală nu mai sunt iezuiții, ci opus dei.
mă întorc însă la national geografic și-ți voi povesti 2 întâmplări trăite de mine personal cu această instituție politică, de propagandă și dezinformare.
cu vreo 8 ani în urmă am urmărit și eu un documentar al lor cu privire la dispariția unui gen de păsări. doar că data dispariției acestot zburătoare dată ca fiind certă de domnii de la ng. era una. cauza dispariției era apariția omului (homo erectus). puse datele în confruntare (cele pe care le aveam la acea dată, doarece între timp și pe aici s-au mai schimbat datările), erau numai vreo 50 de mii dea ni între dispariția zburătoarelor și apariția lui nenea  biped. drept urmare le-am scris cerând lămuriri cum a putut această infamă creatură OM să distrugă înainte de a fi?
răspunsul: "ești un ignorant și un bigot religios!"; articolul în cauză a fost șters de pe internet.
cea de-a doua experiență a mea cu ng. a fost în legătură cu publicarea "Evangheliei lui Iuda".
domnii de la ng. în capitolul 4 datau evanghelia după 250 era creștină, probabil pe la 300.
în cap. 6 afirmau (aceeași domni) că "scartarea acestei evanghelii și a altora asemănătoare este opera lui Irineu din Lyon" (domn care murise pe la 190-200).
iarăși le-am scris: i-am întrebat cât de genial a putut fi acest om de a reușit să "scarteze" cu vreo 50 de ani înainte de a fi scrisă?
răspunsul: n-am mai avut acces pe internet până nu mi-am cumpărat un alt pc.

concluzie: eu de la așa maeștrii nu am de învățat nimic și nici nu vreau să învăț ceva. Dumnezeu să-i ierte!

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 21 Dec 2014, 07:51

Moartea familiei Ceaușescu și acțiunile următoare

Pe 25 decembrie 1989, evenimentul cel mai important l-a constituit judecarea, condamnarea la moarte și execuție a soților Ceaușescu. La Târgoviște, evenimentele au scăpat de sub control. Fostul conducător Nicolae Ceaușescu și soția acestuia, Elena Ceaușescu, au fost asaltați și duși într-o cameră și judecați pentru faptele lor. Aceștia au fost acuzați de: genocid, subminarea economiei naționale, subminarea puterii de stat și acte de diversiune. Nicolae și Elena Ceaușescu nu au recunoscut în nici un moment legitimitaea procesului. La procesul restrâns pe care l-au avut cei doi conducatori s-a stabilit pedeapsa cu moartea. Foștii lideri au fost împușcați cu sute de gloanțe, practic i-au făcut de nerecunoscut. Cei doi soți comuniști nu au înțeles ce li se întâmpla.

Problema apare în momentul în care cei care le-au hotărât sentința la moarte nu au dorit un proces liber, într-o încăpere deschisă la care să participe și cetățenii. De ce le-a fost frică? Personal, mă gândesc că le-a fost teamă să nu fie condamnați ca cei doi. Familia Ceaușescu merita un proces liber în care și populația României să aibe un cuvânt de spus, să le hotărască soarta deoarece cetățenii au fost cei care au trait modului de viață drastic implementat de Nicolae Ceaușescu. Ar fi fost un proces drept cu urmări clare. Poate cetățenii ar fi hotărât ca cei doi să fie închiși pe viața, nu uciși cu brutalitate. Da, soarta istoriei nu s-ar fi schimbat deoarece aceștia erau închiși, iar noul regim își avea cuvântul lui de spus. Posibil Ceaușescu ar fi suferit mai mult dacă ar fi văzut cum lumea se bucură de libertate, ar fi fost martorul unor importante schimbări pentru istoria României.

Ceaușescu a murit crezând că cetățenii români îl iubesc și că el a făcut tot ce e mai bine pentru țară. A murit cu această impresia deoarece a dus mult prea departe cultul personalității, acțiune care îl făcea să se simtă iubit de populație, deși acestă gândire, el a perceput-o total greșit.

http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/moartea-familiei-ceau-escu-i-ac-iunile-urmatoare

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 21 Dec 2014, 07:53

Discuția despre ceea ce s-a întâmplat în România acum 25 de ani nu se va încheia niciodată. Un sfert de secol se dovedește a fi o perioadă de timp prea scurtă pentru a permite o abordare rece, departe de patimile umane și mai ales de cele politice.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 21 Dec 2014, 08:24

Ghidul nazist al Crăciunului: Fecioara Maria era germană, iar Arhanghelul Gavriil era transformat într-o zeiță ariană

Un ghid nazist în care Fecioara Maria devenea germană, iar Arhanghelul Gavriil era transformat într-o zeiță ariană a fost descoperit într-o arhivă a orașului Dresden.
Ghidul de 20 de pagini oferea instrucțiuni de împodobire a bradului de Crăciun și le recomanda cititorilor să înlocuiască obișnuitele colinde de Crăciun cu cântece mai „germanice“, care cinsteau maternitatea, recoltele și natura, relatează dailymail.co.uk. Ghidul a fost realizat pentru membrii partidului în noiembrie 1937 de către organizația Heimatwerk, ramura din Saxonia a Partidului Nazist. El nu a fost publicat, dar li s-a distribuit funcționarilor de partid pentru a-i convinge pe aceștia că populația sprijinea noile metode naziste.
Ghidul începea prin a transmite că „nicio sărbătoare nu este la fel de germană precum Crăciunul“ și îi instruia pe cititori cum să orneze bradul. Svastica trebuia în mod obligatoriu să se afle în vârful acestuia. Având în vedere că religia era privită ca un rival al mișcării naziste, cititorilor li se spunea că sărbătoarea nu este sub nicio formă creștină.
„Sărbătoarea a fost introdusă împotriva dorinței bisericii. Preoții a trebuit să o reinterpreteze în favoarea lor mai apoi, într-o lumină creștină. Adevăratul mister al Crăciunului German poate fi înțeles numai de aceia care îi simt originalitatea și autenticitatea“, preciza manuscrisul. Ghidul făcea parte din strategia naziștilor de a deturna Crăciunul, transformându-l într-o adulare păgână a miturilor și legendelor germanice, care se aflau în centrul sărbătorilor. „Maria este mama germană“, susținea manuscrisul, iar „Iisus nu mai stă într-un pătuț, ci într-un leagăn, pentru reînnoirea constantă a poporului german“.
Cadourile, erau sfătuiți părinții, trebuia să fie parte a unui joc de-a v-ați ascunselea, astfel încât „întreaga sărbătoare să fie celebrată fără Hristos, să fie un jubileu al germanicului și al fertilității“.
Hitler, văzut ca Mesia de mulți germani, devenea zeul poporului german, potrivit propagandei. Familiile erau sfătuite să spună o rugăciune la masa festivă: "Am petrecut Crăciunul în câmp, în timpul luptei, cu germanii. Cineva a fost mereu cu noi ... El este și acum cu noi. Îl slăvim“. Rugăciunea nu i se adresa lui Iisus, ci lui Hitler, „salvatorul germanilor“.

http://www.historia.ro/exclusiv_web/mediafax/articol/ghidul-nazist-al-craciunului-fecioara-maria-era-germana-arhanghelul-ga

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Dum 21 Dec 2014, 10:18

La Târgoviște, Ceaușeștii au fost condamnați și executați, însă nu au fost judecați.
Noul regim s-a grăbit să scape de ei. Este unul dintre motivele pentru care eu nu spun niciodată "Revoluția din 1989", ci "evenimentele din decembrie 1989".

În perioada aia a fost o fierbere ca-ntr-un acvariu cu piranha. Iar când Ceaușescu pomenea despre "agenturili străine", era printre puținele ocazii când spunea adevărul gol-goluț.

Pe de altă prte, se vede că Dumnezeu nu doarme, iar Ceaușeștii au avut parte de o "judecată" și o moarte așa cum și ei au "oferit" altora. Dovadă că nimeni nu pleacă din lumea asta cu factura neplătită! Twisted Evil

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mar 23 Dec 2014, 21:57

Casa lui parinteasca, la Leresti, Campulung-Muscel

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mar 23 Dec 2014, 22:02

Istoricul si etnograful rus Nikolai Durnovo (1876-1936): ” Ma pun si scriu a mia oara, ca Basarabia trebuie sa fie româneasca.”

https://cersipamantromanesc.wordpress.com/2013/11/05/istoricul-si-etnograful-rus-nikolai-durnovo-1876-1936-ma-pun-si-scriu-a-mia-oara-ca-basarabia-trebuie-sa-fie-romaneasca/

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   

Sus In jos

ISTORIE DIVERSA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: STIINTA :: ISTORIE-
Mergi direct la: