Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
este 1 nobel 23 altaintrebare drumetie jazz monumente istorie English frig USL informatica romana comment-143 sibiu Limba triste curiozitati placut brasov problema Când
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ISTORIE DIVERSA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Feb 2017, 14:23

@Anahoret a scris:
Cu câțiva ani în urmă am primit un e-mail de la un fost coleg care s-a stabilit în Franța și descria "magrebizarea" țării în felul următor (este valabil și pentru țigănizarea României).

Anul 0: se nasc doi copii, un francez și un arab.
A7: amândoi copiii merg la școală.
A18: amândoi copiii termină liceul.
A19: francezul merge la facultate, arabul se angajează.
A21: francezul merge la master, arabul are 1 copil.
A22: francezul se angajează, arabul are 2 copii.
A25: francezul are prima promovare, arabul are 3 copii.
A27: francezul își permite o locuință, arabul are 4 copii.
A29: francezul este într-o relație, arabul are 5 copii.
A31: francezul și-a întemeiat o familie și are 1 copil, arabul are 6 copii.

Ce am scris este din memorie, dar respectă ideea e-mail-ului pe care l-am primit.
Mădălin Voicu (încă senator, pentru că are și el drăgălășenii cu Codruța Kovesy) spunea la o emisiune TV: "Românilor, apucați-vă să faceți copii că, dacă nu, în 50 de ani România se va scrie cu 2 R. Voi aveți unul-doi, țiganii au 7. Este adevărat, le mor 3, dar rămân cu 4". Mi-am permis să folosesc ghilimelele pentru că am reținut citatul în proporție de peste 90%, atât de mult m-a impresionat.

Celor care chiar cred asa ceva, le spun doua idei:
1. nu cred in chestii din astea cu daca si cu parca. Nu le poti schimba, nu le poti verifica, dar poti sa iti vezi de viata ta.
2. nu ma deranjeaza sa se schimbe lucrurile pe pamant, asa a fost dintotdeauna si asa va fi. Nimic nu este static.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Ciprian

Numarul mesajelor : 1328
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 16 Feb 2017, 09:54

@Emil Condor a scris:
Poate unii au urmărit acest video, deja, dar am văzut că este relativ nou postat și...
Bineînțeles că cele mai multe lucruri prezentate, le cunoaștem.
Românii cu titlurile lor pompase: Istorie furată, film cenzurat, ultima revelație, complot mondial. Îmi aduce aminte de nu-ș' ce ziar, imediat după revoluție. Pe prima pagină, cu litere de o șchioapă: "Cu cine se culcă Petre Roman" (că, de, vezi Doamne, cică era frumos!) doar că să afli, undeva, pe cele pagini: "Cu nimeni, pentru că Petre Roman își iubește soția". Așa și cu istoria furată a Transilvaniei: aproape totul a fost predat în școală, în clasele gimnaziale, cred. Singurul caz de "istorie furată" ce-mi trece mie prin cap a fost după revoluție, cu Cofariu, român getbeget, pe care ungurii, mai deștepți, au reușit să-l "magiarizeze forțat"(ha, ha) agențiilor de presă străine. Nu mi-a plăcut tonul filmului: toată premiza filmului e slabă, zic eu, cu noi având drepturi de zece mii de ani asupra gliei, pe când ungurii sunt niște derbedei necivilizati, pe care românii i-au învățat să scrie și să citească, prezintă pe Huniazi că pe niște trădători de neam și țară (și e MATIA, fraților, nu "Matei"), nu pomenește de loc de Școala Ardeleană- presupun pentru că erau greco-catolici, și nu rromâni verzi, din cei ortodocși. Cu filme și atitudini de astea, nu facem altceva decât să justificam jocul și mașinațiunile politice de care știu foarte bine să se folosească atât Budapesta, dar cât și (dacă nu mai mult) Bucureștiul

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1328
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 16 Feb 2017, 10:02

@zaraza26 a scris:
@Anahoret a scris:
Cu câțiva ani în urmă am primit un e-mail de la un fost coleg care s-a stabilit în Franța și descria "magrebizarea" țării în felul următor (este valabil și pentru țigănizarea României).

Anul 0: se nasc doi copii, un francez și un arab.
A7: amândoi copiii merg la școală.
A18: amândoi copiii termină liceul.
A19: francezul merge la facultate, arabul se angajează.
A21: francezul merge la master, arabul are 1 copil.
A22: francezul se angajează, arabul are 2 copii.
A25: francezul are prima promovare, arabul are 3 copii.
A27: francezul își permite o locuință, arabul are 4 copii.
A29: francezul este într-o relație, arabul are 5 copii.
A31: francezul și-a întemeiat o familie și are 1 copil, arabul are 6 copii.

Ce am scris este din memorie, dar respectă ideea e-mail-ului pe care l-am primit.
Mădălin Voicu (încă senator, pentru că are și el drăgălășenii cu Codruța Kovesy) spunea la o emisiune TV: "Românilor, apucați-vă să faceți copii că, dacă nu, în 50 de ani România se va scrie cu 2 R. Voi aveți unul-doi, țiganii au 7. Este adevărat, le mor 3, dar rămân cu 4". Mi-am permis să folosesc ghilimelele pentru că am reținut citatul în proporție de peste 90%, atât de mult m-a impresionat.

Celor care chiar cred asa ceva, le spun doua idei:
1. nu cred in chestii din astea cu daca si cu parca. Nu le poti schimba, nu le poti verifica, dar poti sa iti vezi de viata ta.
2. nu ma deranjeaza sa se schimbe lucrurile pe pamant, asa a fost dintotdeauna si asa va fi. Nimic nu este static.
1. Dacă și cu parcă? Adică, nu e adevărat? Și ce faci dacă lași pe altu' să trăiască, da' nu te lasă el pe tine? No?
2. Nu va deranjează? Presupun că așa gândeau și ăia pe Titanic, din orchestră, ce continuau să cânte în timp ce podeaua era la 45 de grade: "de, nimic nu e static!"

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Cavitate imensă în piramida lui Keops   Dum 05 Noi 2017, 12:27

O echipă multinațională de cercetători care efectuează lucrări nonivazive de cercetare în piramida lui Keops, în cadrul proiectului „Scan Pyramids”, au anunțat descoperirea unei cavități „uriașe, de mărimea unui avion”. Știrea a făcut vâlvă atât printre specialiști, cât și printre profani. Totuși, două zile mai târziu, un arheolog egiptean din respectiva echipă a criticat anunțul inițial, spunând că nu este vorba despre o „descoperire” în adevăratul înțeles al cuvântului. Mai jos am postat teaserul pentru articolul inițial, publicat de Agerpres, cu linkul respectiv, precum și cu link pentru criticile arheologului egiptean. Mie mi s-au părut interesante ambele articole. Sper să vă placă și vouă

Cercetătorii au descoperit o cavitate uriașă, de mărimea unui avion, în piramida lui Keops

Un grup de cercetători a anunțat joi, într-un studiu publicat în revista britanică Nature, descoperirea unei cavități uriașe, de mărimea unui avion, în mijlocul piramidei lui Keops din Egipt, una dintre Cele șapte minuni ale lumii, informează Agenția France-Presse.

Descoperirea se datorează proiectului ScanPyramids din care fac parte cercetători egipteni, francezi, canadieni și japonezi. Din anul 2015, echipa analizează interiorul piramidei, folosind tehnologii avansate, non invazive, care permit scanarea monumentului pentru a descoperi eventuale goluri sau structuri interne necunoscute și pentru a afla mai multe despre metodele antice de construcție învăluite încă în mister.

Monumentul, cu o înălțime de 139 de metri și o lățime de 230 de metri, domină platoul Gizeh, de la marginea orașului Cairo, lângă Sfinx și piramidele lui Kefren și Mikerinos.

„Există o mulțime de teorii despre existența unor eventuale camere secrete în interiorul piramidei. Dacă le-am crede pe toate, ar fi haos!”, se amuză Mehdi Tayoubi, codirectorul proiectului ScanPyramids. „Dar niciuna dintre acestea nu prevedea existența unei cavități atât de mari”, a adăugat acesta.
ARTICOLUL INTEGRAL »» https://is.gd/0oRMFA
ARTICOUL URMĂTOR »» https://is.gd/7e0Ynt

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mar 14 Noi 2017, 09:50

Articolul propus spre lectură mai jos vine ca un răspuns (târziu) la aberațiile unui politician PSD pe care refuz să-l numesc.

Pagina de istorie: "Tarzan din Carpați", omul care s-a ascuns de comuniști timp de 33 de ani
Una dintre cele mai spectaculoase povești din istoria rezistenței armate opuse de români comunismului este cea a lui Grigore Sandu , supranumit "Tarzan din Carpați". Povestea lui a fost spusă, pentru prima dată, de Ion Rațiu, în 1990, în ziarul său care apărea la Londra: Românul liber/Free Romanian. Aflați fabuloasa poveste a omului care s-a ascuns 33 de ani de comuniști din Pagina de istorie.

Grigore Sandu a fost membru al organizației Sumanele Negre. Grupul lui a avut o existență scurtă, până în decembrie 1949, când securiștii au reușit să îi prindă pe cei mai mulți dintre membrii acestei grupări. Grigore Sandu a scăpat, însă, deoarece el avea și o experiență mai bogată în lupta de gherilă. Când a fugit în munți, avea asupra sa inclusiv arme și muniție.

A fost numit "Tarzan din Carpați" datorită unor tehnici speciale care i-au asigurat supraviețuirea în clandestinitate timp de 33 de ani. Grigore Sandu a reușit să îi evite pe securiștii trimiși pe urmele sale pentru a-l aresta prin faptul că, de când cădea zăpada și până primăvara, el se refugia între crengile copacilor și se deplasa din cracă în cracă. Astfel, el evita să lase urme pe zăpadă.
ARTICOLUL INTEGRAL »» https://is.gd/Kz5wWs

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 15 Noi 2017, 14:11

@Anahoret a scris:
Articolul propus spre lectură mai jos vine ca un răspuns (târziu) la aberațiile unui politician PSD pe care refuz să-l numesc.

Pagina de istorie: "Tarzan din Carpați", omul care s-a ascuns de comuniști timp de 33 de ani
Una dintre cele mai spectaculoase povești din istoria rezistenței armate opuse de români comunismului este cea a lui Grigore Sandu , supranumit "Tarzan din Carpați". Povestea lui a fost spusă, pentru prima dată, de Ion Rațiu, în 1990, în ziarul său care apărea la Londra: Românul liber/Free Romanian. Aflați fabuloasa poveste a omului care s-a ascuns 33 de ani de comuniști din Pagina de istorie.

Grigore Sandu a fost membru al organizației Sumanele Negre. Grupul lui a avut o existență scurtă, până în decembrie 1949, când securiștii au reușit să îi prindă pe cei mai mulți dintre membrii acestei grupări. Grigore Sandu a scăpat, însă, deoarece el avea și o experiență mai bogată în lupta de gherilă. Când a fugit în munți, avea asupra sa inclusiv arme și muniție.

A fost numit "Tarzan din Carpați" datorită unor tehnici speciale care i-au asigurat supraviețuirea în clandestinitate timp de 33 de ani. Grigore Sandu a reușit să îi evite pe securiștii trimiși pe urmele sale pentru a-l aresta prin faptul că, de când cădea zăpada și până primăvara, el se refugia între crengile copacilor și se deplasa din cracă în cracă. Astfel, el evita să lase urme pe zăpadă.
ARTICOLUL INTEGRAL »» https://is.gd/Kz5wWs

Shocked
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 04 Dec 2017, 15:28

Am mai postat în forum fragmente din articolele apărute în rubrica „Arhiva orală” a agenției de știri RADOR. De data aceasta este un interviu cu unul dintre supraviețuitorii Partidului Național Țărănesc, care vorbește despre vânătoarea de oameni desfășurată de PCR în anii imediat următori alegerilor din 1947. Având în vedere ce se întâmplă în perioada asta nu numai în țară, ci și în Europa... mă cam trec fiori. Cei care au prins ororile perioadei 1936-1945 (la nivel european) și perioadei comuniste la noi (1947-1965 și până în 1989) au îmbătrânit ori au trecut în veșnicie. Cei care astăzi sunt la conducerea formațiunilor emergente în politica națională dar și europeană (majoritatea cu vârste între 30-50 de ani) n-au prins „vremurile grele” și nu-i de mirare că discursul lor s-a radicalizat, apropiindu-se tot mai mult de retorica perioadei anilor '30. Discursuri care n-au adus nimic bun nici atunci și nu vor aduce nici acum.

„O singură soluṭie: plecarea...”
În martie 1945 s-a instalat, cu ajutorul sovieticilor ocupanṭi, primul guvern comunist. În toamna anului următor au avut loc alegerile parlamentare câștigate de comuniști prin falsuri grosolane. Pentru mulṭi dintre români s-a stins atunci și ultima speranṭă de întoarcere la un regim cu adevărat democratic.

1947 a fost un an hotărâtor în planul comuniștilor de distrugere a vechilor orânduieli, unul dintre obiective fiind desființarea partidelor de opoziṭie. În vară au și reușit, cu ajutorul înscenării de la Tămădău – o tentativă de plecare din ṭară soldată cu arestarea unor conducători ai Partidului Naṭional Țărănesc. Între timp, câṭiva membri ai Organizaṭiei de Tineret PNȚ încercaseră și ei să fugă în Occident dar fuseseră prinși și arestaṭi pentru manifestele pe care le răspândiseră în centrele universitare. Despre toate aceste situaṭii care duceau spre o singură soluṭie, plecarea, iată câteva mărturii cu valoare de document, aflate în Arhiva de istorie orală.

Costel Ceacu, profesor, membru al Tineretului Universitar al PNȚ

„Pe data de 28 [mai], la partid, Emil Ghilezan mi-a spus că a doua zi dimineață la ora 5 jumătate să fim pregătiṭi [de plecare]. [...] Ne-a spus să venim pregătiți cu cămăși, cu izmene, cu toate și cu o mică valijoară. Am aflat după aia, el pleca în străinătate și urma să ne ia pe amândoi, că îl ajutasem să devină senator...”
ARTICOLUL INTEGRAL »» https://tinyurl.com/yckwfum4

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 06 Dec 2017, 13:36

@Anahoret a scris:
[...]

Am citit tot... Sad
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Ieri la 23:13

O istorie mai puțin cunoscută a Timișoarei, un oraș care-mi este tare drag. Mai drag chiar decât Ploieștiul! Laughing

Timiș: Capitala Europeană a Culturii 2021 - legende din spatele ferestrelor închise
Timișoara are un trecut ascuns în legende seculare adevărate, de descoperit pentru turiștii anului 2021, când va avea statutul de Capitală Europeană a Culturii, iar tocmai de aceea oamenii de cultură ai cetății au întocmit deja trasee turistice tematice pe parcursul cărora vizitatorii vor fi fascinați să afle că pășesc pe locuri pe care altădată pasul era purtat de bărci sau că în spatele ferestrelor închise dăinuie povești de dragoste sau idei care "din nimic au creat o lume nouă".

Spre exemplu, foarte puțini, chiar și dintre timișoreni, cunosc faptul că în Biserica Piaristă, care are și o mănăstire, împărăteasa Maria Tereza a participat la o mesă, iar în anul 1809, când Napoleon intra în Viena, Coroana Sfântului Imperiu a fost adusă de la Viena și ascunsă în subsolul acestei biserici.

Și deși este cunoscută ca Mica Vienă, Timișoara a fost o provocare dintotdeauna, așa cum spunea unul dintre cronicarii turci din Evul Mediua: "este cea mai frumoasă cetate din Transilvania, este superbă, râvnită, este o fortăreață foarte înstărită, de necucerit. Nu știu cine va îndrăzni să o cucerească vreodată. Curg apele de-a lungul ei, în interiorul ei și în jurul ei. Este o cetate minunată". Într-adevăr, cetatea Timișoarei nu a putut fi cucerită, în ciuda deselor atacuri și asedii, decât de două ori — de otomani în 1552 și mai apoi de habsburgi în anul 1716.

Alături de istoricul Ioan Hațegan, muzicologul Luciana Ianculescu derulează proiectul "Descoperă Timișoara", care dă culoare spațiilor cetății prin poveștile ce vor fi publicate în curând într-un volum dedicat orașului și personalităților marcante care au trecut pe aici și au lăsat în urmă amintiri ce nu au fost șterse de istorie.
ARTICOLUL INTEGRAL »» https://tinyurl.com/yamzdc3p

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   

Sus In jos

ISTORIE DIVERSA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 10 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: STIINTA :: ISTORIE-
Mergi direct la: