Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
23 sibiu placut curiozitati problema Când drumetie triste brasov este English nobel 1 altaintrebare frig Limba USL monumente informatica romana comment-143 istorie jazz
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

ISTORIE DIVERSA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:47

"Ploua cu pisici si caini"....
Casele erau acoperite cu snopi de paie sau coceni, fara scanduri dedesubt. Acoperisul casei era singurul loc in care animalele se puteau adaposti de frig. Drept pentru care cainii, pisicile si alte vietati mai mici (soareci, gandaci etc.) se cuibareau in paiele care acopereau casa. Cand ploua, paiele deveneau alunecoase si animalele cadeau uneori direct peste oameni. In acea perioada a aparut zicala "Ploua cu pisici si caini". Adapostirea animalelor in acoperis a fost si motivul pentru care s-a inventat baldachinul. Insecte sau diverse materii fecale puteau murdari asternutul la orice ora. Cineva a avut geniala idee de a intinde deasupra patului un cearsaf, pentru protectie...

razvan11000 - Locatie: Toronto,On,CA

Ultima editare efectuata de catre dolion in Mier 08 Dec 2010, 17:49, editata de 1 ori
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:48

Pragul...
Bogatasii isi faceau podeaua casei din dale de piatra, care deveneau alunecoase pe vreme umeda.. Pentru marirea aderentei in timpul mersului, se presara prin casa pleava. Reimprospatate succesiv, straturile de pleava amestecata cu apa atingeau uneori grosimi apreciabile. La deschiderea usii de la intrare, exista pericolul ca amestecul de pleava cu apa sa curga afara din casa. Problema a fost rezolvata prin inventarea pragului.

razvan11000 - Locatie: Toronto,On,CA

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:51

Rosiile sunt otravitoare....
Pe vremea aceea, in fiecare bucatarie exista un cazan metalic mare, atarnat deasupra focului, pentru gatit. Carnea era destul de rara, asa ca oamenii mancau mai mult fiertura de legume. In zeama ce ramanea de seara se adaugau a doua zi apa si legumele si tot asa. Astfel, o parte din mancare ajungea sa fie veche de saptamani. Cei mai instariti mancau din
vase realizate dintr-un aliaj care continea si plumb, pentru ca acesta putea fi prelucrat mai usor. Alimentele acide dizolvau plumbul, care ajungea in organism si provoca otravirea sau chiar moartea. Din aceasta cauza, rosiile au fost considerate in urmatorii 350 de ani ca fiind
otravitoare.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:52

Farfurii din coaja de paine...
Saracii mancau din niste bucati de lemn scobite, care tineau loc de farfurii. Vasele se mai faceau si din paine foarte veche, din care se scotea miezul si care rezistau cateva mese bune. Ambele variante de "farfurii" nu erau spalate niciodata dupa folosire. De aceea, se intampla
des ca vasele sa faca viermi... Painea se impartea intre membrii familiei, in functie de statutul fiecaruia. Cei care munceau capatau coaja inferioara, din partea de jos a painii, restul familiei partea din mijloc, mai mult miez, iar oaspetii primeau coaja superioara.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:53

Priveghiul...
Pentru baut rachiu sau whisky erau folosite cesti din plumb. Combinatia alcool-plumb fiind atat de toxica incat ii scotea pe multi din uz pentru cateva zile. Chefliii gasiti intinsi pe marginea drumului erau considerati morti si pregatiti pentru inmormintare. Inainte insa de a fi ingropati li
se mai dadea o sansa - erau asezati pe masa din bucatarie timp de cateva zile. Asteptind ca "mortul" sa-si revina - ceea ce se intampla de multe ori - rudele si prietenii mancau si beau in jurul mesei. Asa a aparut obiceiul priveghiului.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:54

Salvat de clopotel...
Cei care din greseala erau ingropati de vii erau salvati de un clopotel. Teritoriul Angliei este locuit de multi, multi ani, asa ca, la inceputul secolului al XVI-lea, a inceput sa fie criza de locuri de veci. Solutia a fost scoaterea sicrielor mai vechi, depunerea osemintelor in niste
depozite si refolosirea spatiului pentru un mort "proaspat". La deschiderea vechilor sicrie s-a constatat ca unul din 25 era zgariat de unghii pe interior. Dandu-si seama ca unii semeni de-ai lor au fost ingropati de vii, englezii au inventat un mecanism de salvare a celor
ingropati de vii. De mana "mortului" era legata o sfoara, care, printr-o gaura in sicriu, era legata la un clopotel, montat langa mormant. Patrulele din cimitir supravegheau clopoteii. De aici vine vorba "saved by the bell" ("salvat de clopotel").

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:57

In Egiptul antic, inima era considerata organul inteligentei, nu creierul. Egiptenii nu credeau ca creierul ar avea vreun rol important. De aceea in timpul mumificarii, il scoteau si il aruncau, in timp ce inima era pastrata la mare cinste.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:58

Cel mai scurt razboi din istorie a fost cel dintre Anglia si Zanzibar in anul 1896. A durat nici mai mult nici mai putin de 38 de minute.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 17:59

Egiptenii din antichitate isi radeau sprancenele ca semn de doliu pentru moartea pisicilor lor.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 18:00

In Roma antica, seful familiei, adica tatal, putea in mod legal sa-si omoare orice membru al familiei sau orice servitor.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 19:24

Arheologii de la Muzeul Județean de Istorie și Artă din Zalău, au făcut o descoperire unicat pentru nord vestul României.
Pe șantierul arheologic de la Leșmir, pe locul unde vor fi construite sonde de extragere a petrolului, cercetătorii au găsit câteva sute de grame de semințe perfect conservate, puse la fundația unei locuințe, a căror vechime depășește 6000 de ani.

http://www.historia.ro/exclusiv_web/actualitate/articol/descoperire-unicat-nord-vestul-transilvaniei

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 19:27

Primul ofiter roman cazut pe Frontul de Est

Primul ofiter din Armata Română, cazut pe Frontul de Est, a fost capitanul de aviatie Constantin Ionescu, din cadrul Flotilei VIII Bombardiere a Forțelor Aeriene Române.
Acesta a fost comandantul primei escadrile, comune româno-germane, de bombardiere, ce au traversat Prutul in zorii zilei de 22 iunie 1941, in primele minute ale Operatiunii ”Barbarossa”. Escadrila avea ca misiune bombardament de la joasa altiutudine impotriva obiectivelor militare sovietice din Basarabia si Sudul Ucrainei. Niciun bombardier din acea escadrila nu s-a intors la baza. Toate avioanele au fost doborate de sovietici deasupra Basarabiei si Ucrainei. Capitanul de aviatie Constantin Ionescu a fost declarat disparut in lupta. In cursul anului 1941 a fost decorat de M.S. Regele Mihai I cu ”Virtutea Aeronautica” cu insemne de razboi.
Au existat relatari ale unor prizoneri de razboi români, repatriati in cursul anilor 1960 din prizonierat din U.R.S.S., ca ar fi fost vazut intr-un lagar de prizonieri de razboi din Siberia, insa nu se cunoaste nimic despre soarta sa dupa data de 22 iunie 1941.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 19:36

Dacii liberi – Adrian Paunescu

Noi n-am avut nevoie
Sa luam adeverinte
Ca vietuim acasa,
In patrie la noi,
Am fost si vom ramane
De-a pururi dacii liberi
Si iubitori de pace,
Si vrednici de razboi.

La Sarmisegetuza,
La focuri, cu Zamolxe,
Si stelele din ceruri
Din sange ni se rup.
Nu ne-au invins romanii
Si-am ris de toti barbarii
Strigand la ei cu steagul
Facut din cap de lup.

Aceasta dam de stire,
De sub pamantul nostru,
Urmasilor in care
Reinviem acum.
Femeile iubindu-si
Sa nasca dacii liberi
Spre razbunarea noastra
Pe cel din urma drum.

Numiti si tara noastra
Cu numele ei dacic
Iubiti pe nou venitii
Dupa atatia ani,
Dar vesnic tineti minte
Ca peste dacii liberi
Au tot calcat invazii
Si altfel de romani.

Noi am ramas in glie
Si devenim padure,
Si devenim recolte,
Sa va hranim pe voi,
Si temelia tarii
S-o intarim cu oase
Si iubitori de pace,
Si vrednici de razboi.

Cu tot ce nazareste
Din firea noastra veche,
Dam Romelor de stire,
Prin ierburi murmurand,
Ca numai oboseala
Ne-a asezat sub scoarta,
Dar daca e nevoie
Ne vom scula oricand.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Mier 08 Dec 2010, 19:40

Fascinatia comorilor dacice

Teritoriul Romaniei s-a bucurat din cele mai vechi timpuri de reputatia unui tinut al aurului si al comorilor, asa cum pentru spanioli erau pamanturile proaspat descoperite in America.

Aurul dacilor urmarit de romani in razboiul lui Traian echivaleaza cantitativ, in traditia transmisa, cu aurul aztecilor. Catre comorile din Carpati si-au intors de-a lungul timpului ca spre un teritoriu fabulos privirea multi aventurieri si amatori de imbogatiri subite.

In Istoria Bucurestilor, Iaon Ionescu Gion ne vorbeste de existenta unor harti rare care circula printre capii ortodocsi ai bisericii constantinopolitane pe care ar fi fost insemnate manastirile la care erau ingropate comori. Harta a ajutat la exploatarea sistematica a tezaurelor ascunse, care au fost scoase din tara. De aici credinta calugarilor si patriarhilor greci ca din tarile romanesti oricati bani s-ar lua se vor gasi in continuare altii. In plin secolul XVIII, domnitorul Alexandru Ipsilanti lansa o campanie de sapaturi particulare cu conditia ca jumatate din bunurile dezgropate sa revina domniei.

Cat de mari au fost aceste comori, intrate de obicei in alte maini decat cele romanesti, ne-o arata prima descoperire importanta din Transilvania din 1543, in albia raului Streiul, unde sunt descoperiti peste 400.000 de galbeni de aur cu efigia lui Lysimach.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 09 Dec 2010, 09:59

Despre dilemele industrializarii interbelice

PAULA MIHAILOV

Atunci cand in Romania mijeau zorii industrializarii, tarile occidentale din Europa trecusera deja de a doua revolutie industriala. Pretul platit de romani pentru industrializare pe un teren deloc pregatit a fost unul mare: inmultirea datoriilor externe, cresterea nemultumirii populatiei, sugrumata de taxe si impozite.

„Industria si comertul tanjesc si scaderea consumatiei provoaca stingerea furnalelor si o reducere a intregii productii industriale. Somajul a ajuns o boala endemica si, daca nu mai putem exporta totdeauna grau, in schimb, am inceput sa exportam muncitori.“ Constatarile apartin omului politic liberal Gheorghe Tatarescu, rostite in 1930 si reflecta realitatea dureroasa a industriei romanesti interbelice.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 09 Dec 2010, 10:00

RADACINILE RAULUI.

Tara preponderent agrara, Romania a incercat sa gaseasca in industrializare o solutie la criza economica din care parea a nu mai iesi. Spre deosebire de tarile dezvoltate ale continentului european, care parcursesera deja etapele industrializarii, statul roman inca nu reusise sa dezvolte o industrie nationala eficienta. Cauzele au fost multiple, de la greselile guvernantilor pana la inapoierea populatiei, de la dominatia capitalurilor straine la inmultirea datoriilor externe acumulate. Alternanta la putere a guvernelor (liberal sau taranist), care aplicau teorii economice diferite, si perpetuarea structurilor si relatiilor sociale invechite au tinut pe loc dezvoltarea economiei romanesti. Lucru ce se va resimti cel mai tare in anii crizei mondiale dintre 1929 si 1933.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 09 Dec 2010, 10:00

LUNGUL DRUM DE LA TARA LA ORAS.

Dupa unirea celor trei provincii romanesti in 1918, numarul lucratorilor in industrie a crescut, mai ales datorita celor provenind din zona Transilvaniei, unde functionau mai multe fabrici si ateliere miniere si metalurgice cu capital maghiar sau austriac. Problema majoritatii muncitorilor romani era ca acestia proveneau aproape toti din mediul rural, fiind insuficient pregatiti pentru munca industriala.
Din nefericire, unul dintre obstacolele intampinate de muncitorimea romana era lipsa educatiei minime. Lipsa mijloacelor de trai ii obligase pe cei mai multi sa abandoneze scoala in favoarea muncii la camp. In perioada interbelica, nu numarul mic al scolilor a determinat numarul mare de analfabeti sau semianalfabeti, ci lipsa de intelegere a parintilor in fata eforturilor si efectelor benefice ale invataturii pe termen lung.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 09 Dec 2010, 10:02

CONDITII DE MUNCA SI DREPTURI SOCIALE.

Lucratorii care ajungeau totusi sa se angajeze in marile fabrici sau uzine ale vremii aveau de suportat conditii de munca deloc usoare. Industria romaneasca inca nu depasise stadiul renuntarii la munca manuala, nepermitandu-si cumpararea de masini si utilaje. Iar daca acestea existau, nu erau multi muncitori capabili sa le manevreze. Pe langa frigul, caldura sau mizeria excesive de la locurile de munca (cele mai infecte pareau atelierele mici), lucratorii industriali erau prost platiti. Iar in momentul izbucnirii crizei generale (1929), pentru a achita datoriile externe, Guvernul taranist condus de Iuliu Maniu a marit numarul taxelor si impozitelor si a redus salariile muncitorilor cu pana la 73,8%. Cei mai afectati au fost lucratorii din minerit, din productia petroliera si muncitorii agricoli.
Inmultirea numarului muncitorilor a determinat guvernantii, in alianta cu patronii, sa decida ameliorarea conditiilor de munca ale lucratorilor industriali. Un muncitor mai bine platit si ingrijit produce mai mult si mai bine. Astfel ca, din 1925, s-a legiferat repaosul duminical, din 1928 s-a introdus ziua de lucru de opt ore si s-au stabilit normele de ocrotire a femeilor si minorilor. Din 1929, s-a generalizat contractul colectiv de munca si ajutorul de somaj.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 09 Dec 2010, 10:02

LA COADA EUROPEI.

In ciuda acestor legi, rezultatele muncitorilor romani, asa cum sunt prezentate in cifrele din Anuarele Statistice ale Romaniei in acel timp, surprind prin comparatie cu cele din Apus. Un lucrator roman producea de doua sau de trei ori mai putine bunuri in industrie si de sase, sapte ori mai putine bunuri in agricultura decat unul din Vest. Ca dovada ca daca in Anglia venitul national pe cap de locuitor era de 376 de dolari, in Germania, de 337 de dolari, un muncitor roman castiga doar 76 de dolari. In 1927, de exemplu, la o populatie de peste 17.600.000 de locuitori, existau doar 538 de intreprinderi metalurgice, 825 pentru prelucrarea lemnului si 840 din industria alimentara. Exportul Romaniei era de sase ori mai mare decat importul, cele mai exportate produse fiind zacamintele brute ale solului si subsolului. Aproape jumatate din numarul intreprinderilor romanesti aveau pana la cinci angajati, lucru ce nu le permitea realizarea unei productii care sa satisfaca intregul volum de cerere al populatiei. Intreprinderile de peste 500 de muncitori nu depaseau 12%.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 09 Dec 2010, 10:03

MUNCITORII ISI CER DREPTURILE.

Dupa modelul tarilor europene, si in Romania a fost introdusa practica incheierii contractelor de munca. Pentru ca semnarea unor astfel de acte presupunea insa angajarea patronilor in respectarea legislatiei muncii si plata a numeroase taxe pentru salariat, numarul contractelor colective de munca a fost infim. In ideea imbunatatirii traiului lor, muncitorii au pledat pentru impunerea si pastrarea regulilor de semnare si respectare a contractelor de munca, recurgand chiar la proteste. In general, cele mai des intalnite cauze ale grevelor muncitoresti au fost legate de salariile mici, conditiile proaste de munca etc. De obicei, grevele muncitoresti au fost inabusite cu forta, soldandu-se chiar cu morti si raniti.
Comparativ, daca in anii 1915, 1916 numarul grevelor era mai mic din cauza slabei dezvoltari a industriei, a necunoasterii regulilor unui conflict de munca de acest gen, numai intre 1922 si 1929 s-au inregistrat 500 de greve, la care au participat peste 100.000 de muncitori. In anul care a marcat punctul culminant al crizei, 1933, au avut loc 92 de greve, care au afectat 272 de intreprinderi. La ele au participat 14.842 de salariati (dintre care numai jumatate erau inscrisi in sindicate), iar din cauza grevelor s-au pierdut peste 90.000 de zile de lucru.
In asemenea conditii de trai, muncitorii nu au fost transformati o data in masa de manevra politica pentru un partid sau altul. Inmultirea numarului de angajati a atras la randu-i includerea muncitorilor in platformele si programele politice ale guvernantilor sau aspirantilor la guvernare.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Joi 09 Dec 2010, 10:05

MICUL „PARIS“

Orasul romanesc interbelic este un sat mai mare, cum ar spune unii istorici, unde doar centrul este ingrijit, curatat, luminat electric, cu strazi pavate, cu canalizari de apa curenta. Periferia a ramas la stadiul mahalalelor mizere, cu bordeie din pamant, unde serviciile de curatenie abia daca treceau de doua, trei ori pe luna. Anchetele sanitare realizate la cererea Ministerului Sanatatii in 1938 prezinta concluzii deloc magulitoare pentru aspiratiile Romaniei: din 176 de orase ale tarii, 123 nu erau canalizate si 74 dintre ele nu aveau apa curenta. Despre canalizare la sate nici nu poate fi vorba. In Bucuresti, din 670 km de strazi, doar jumatate erau iluminate electric. Desi „suferea“ de multe neajunsuri, nedemne pentru o capitala europeana, Bucurestiul interbelic a fost recunoscut ca „micul Paris“.

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 12:15

Ziua Nationala a demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, cat de putin avem si cat de mici suntem. Ne-am chinuit sa descoperim un punct de care sa ne agatam, care sa ne faca mandri si sa ne dea curaj in timpuri grele. Dincolo de cateva exceptii, exagerate si ele oricum de dragul sarbatorii, ne-am trezit din nou singuri si abandonati in bratele nimicniciei pe care am mostenit-o.

Suntem o tara ale carei simboluri exprima doar tristetea, durerea sau resemnarea placuta in fata mortii. De la razesii lui Stefan cel Mare care isi parjoleau ogoarele si otraveau fantanile, pentru a-i flamanzi pe cotropitorii otomani, iar apoi se ascundeau in paduri, pana la contemporanii nostri care fug din tara pentru a-si gasi implinirea pe alte meleaguri, dar se intorc ratati motivand ca dorul de casa i-a facut sa nu se adapteze acolo, avem o istorie care exprima doar fuga.

Am fugit mereu de toate. Ne-am retras din calea invadatorilor si i-am lasat pe toti sa ne corceasca dupa cum au vrut, ne-am inventat Miorita ca sa ne usuram constiinta neputintei in fata destinului, ne-am dus intotdeauna de partea celui mai puternic, doar doar om castiga si noi ceva, ne-am injosit cat am putut de mult rostind totusi mandri vorbe ce tradau filosofia de viata ieftina - "capul plecat sabia nu-l taie!"

Slabiciunea noastra a marcat tot ce am lasat in urma in istorie. Pana si istoria am reusit sa o pacalim, retragandu-ne la propriu in munti pentru o mie de ani. Fara ev mediu, fara renastere, suntem un popor nascut acum 150 de ani, dar care are fantasme antice. "Urmasii lui Traian..." nu au facut decat sa boicoteze civilizatia. Oricat am dori sa cautam dovezi in istorie ale unor fapte cu adevarat eroice, gesturi de neinteles in nebunia lor, nu gasim decat acte de tradare, compromisuri ieftine, miliarde de lasitati si o nesecata dorinta de a ne sustrage luptei.

Nu ne-am atacat niciodata vreun vecin, dar ne-am plans mereu ca nu am putut sa crestem pentru ca am fost asezati la hotarul civilizatiilor. N-am avut niciodata un ideal in care sa credem cu totii, nu ne-am iubit niciun lider pana la capat, ne-am tradat si ne-am furat intre noi, pentru ca a fost mai usor decat sa aplicam barbaria asta strainilor. Asa cum nici nu am putut sa ne iubim sau sa credem in noi.

Nu am cunoscut macar o singura perioada in care sa debordam de vitalitate, sa ne inaltam deasupra necesitatilor biologice. Practic, nu am existat decat in postura de victima. Ce ma enerveaza cel mai mult la noi este dorinta de a insela istoria. Ne mintim singuri cu o lejeritate de speriat. In ciuda oricaror realitati, ne-am falsificat vietile, pentru a inventa scuze si explicatii. In incercarea de a ne echilibra constiinta, ne-am transformat in Luceferi neintelesi, in genii pustii si in miorite sacrificate.

Ce pretentii de civilizatie sa ai de la un astfel de popor, daca el nu a cunoscut niciodata mandria de a fi invingator. Paralizati in fata oricarei intreceri sau razboi, ne-am adaptat precum o bacterie la orice conditii ne-au impus mereu altii. Luati prezentul, treceti-l prin aceasta sita si veti avea raspunsuri la toate nefericirile de astazi. Cand a fugi cat mai departe de tara este singura masura a succesului, iar pentru cei ramasi functioneaza doar filosofia resemnarii placute in fata esecului, nu poti sa mai speri la un destin exceptional.

Dincolo de fatalism, boala si mai mare care ne roade inimile este lipsa visurilor, credinta oarba in niste idealuri si incercarea nebuna de a le indeplini. Aici si acum. Aceasta lipsa nu poate fi explicata prin nimic. Sa nu ne mai facem iluzii nici in legatura cu ortodoxia noastra si nici cu vitregia istoriei. Ne lipseste pur si simplu organul necesar construirii unei mari idei. Asa cum ne lipseste credinta. Nu credem in nimic cu adevarat, decat in supravietuirea biologica. Ironic, nici macar asta nu va ramane dupa noi.

http://www.ziare.com/social/romani/o-tara-ratata-si-fericita-1059699

Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 12:51

Corect si de acord cu ce ai scris mai sus; si ? ce propui ? o noua revolutie ? ar fi necesara DAR ce scrii pe steagul acelei revolutzii; ceva care sa inflacareze si sa electrizeze masele in asa fel incat sa iasa sa se lupte si eventual sa moara. Or, acuma si aici ce i-ar mai putea electriza pe mioritici ? Ai tu vreo idee cu adevarat mareatza ? Cu adevarat MARE ????M-as bucura sa ai dar tare ma tem ca nu... si daca o ai, iesi tu in fatza sa chemi multzimea sa tzi se alature ?

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 13:01

@dolion a scris:
[...]Am fugit mereu de toate. Ne-am retras din calea invadatorilor si i-am lasat pe toti sa ne corceasca dupa cum au vrut, ne-am inventat Miorita ca sa ne usuram constiinta neputintei in fata destinului, ne-am dus intotdeauna de partea celui mai puternic, doar doar om castiga si noi ceva, ne-am injosit cat am putut de mult rostind totusi mandri vorbe ce tradau filosofia de viata ieftina - "capul plecat sabia nu-l taie!"

Slabiciunea noastra a marcat tot ce am lasat in urma in istorie. Pana si istoria am reusit sa o pacalim, retragandu-ne la propriu in munti pentru o mie de ani. Fara ev mediu, fara renastere, suntem un popor nascut acum 150 de ani, dar care are fantasme antice. "Urmasii lui Traian..." nu au facut decat sa boicoteze civilizatia. Oricat am dori sa cautam dovezi in istorie ale unor fapte cu adevarat eroice, gesturi de neinteles in nebunia lor, nu gasim decat acte de tradare, compromisuri ieftine, miliarde de lasitati si o nesecata dorinta de a ne sustrage luptei.

Nu ne-am atacat niciodata vreun vecin, dar ne-am plans mereu ca nu am putut sa crestem pentru ca am fost asezati la hotarul civilizatiilor. N-am avut niciodata un ideal in care sa credem cu totii, nu ne-am iubit niciun lider pana la capat, ne-am tradat si ne-am furat intre noi, pentru ca a fost mai usor decat sa aplicam barbaria asta strainilor. Asa cum nici nu am putut sa ne iubim sau sa credem in noi.

Nu am cunoscut macar o singura perioada in care sa debordam de vitalitate, sa ne inaltam deasupra necesitatilor biologice. Practic, nu am existat decat in postura de victima. Ce ma enerveaza cel mai mult la noi este dorinta de a insela istoria. Ne mintim singuri cu o lejeritate de speriat. In ciuda oricaror realitati, ne-am falsificat vietile, pentru a inventa scuze si explicatii. In incercarea de a ne echilibra constiinta, ne-am transformat in Luceferi neintelesi, in genii pustii si in miorite sacrificate.

Ce pretentii de civilizatie sa ai de la un astfel de popor, daca el nu a cunoscut niciodata mandria de a fi invingator. Paralizati in fata oricarei intreceri sau razboi, ne-am adaptat precum o bacterie la orice conditii ne-au impus mereu altii. Luati prezentul, treceti-l prin aceasta sita si veti avea raspunsuri la toate nefericirile de astazi. Cand a fugi cat mai departe de tara este singura masura a succesului, iar pentru cei ramasi functioneaza doar filosofia resemnarii placute in fata esecului, nu poti sa mai speri la un destin exceptional.

Dincolo de fatalism, boala si mai mare care ne roade inimile este lipsa visurilor, credinta oarba in niste idealuri si incercarea nebuna de a le indeplini. Aici si acum. Aceasta lipsa nu poate fi explicata prin nimic. Sa nu ne mai facem iluzii nici in legatura cu ortodoxia noastra si nici cu vitregia istoriei. Ne lipseste pur si simplu organul necesar construirii unei mari idei. Asa cum ne lipseste credinta. Nu credem in nimic cu adevarat, decat in supravietuirea biologica. Ironic, nici macar asta nu va ramane dupa noi.

http://www.ziare.com/social/romani/o-tara-ratata-si-fericita-1059699

E o viziune exagerata. Ceva asemanator am auzit la radio, fara exagerari insa. Am avut o perioada in care am debordat de vitalitate, cum spune autorul - 1848. Nu ne-am retras ca sa fim cotropiti. In textul asta abunda exagerarile, asa ca nu mai are rost sa imi irosesc energia cu mincinosii.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   Lun 13 Dec 2010, 13:07

@cactus a scris:
Corect si de acord cu ce ai scris mai sus; si ? ce propui ? o noua revolutie ? ar fi necesara DAR ce scrii pe steagul acelei revolutzii; ceva care sa inflacareze si sa electrizeze masele in asa fel incat sa iasa sa se lupte si eventual sa moara. Or, acuma si aici ce i-ar mai putea electriza pe mioritici ? Ai tu vreo idee cu adevarat mareatza ? Cu adevarat MARE ????M-as bucura sa ai dar tare ma tem ca nu... si daca o ai, iesi tu in fatza sa chemi multzimea sa tzi se alature ?

Nu e textul lui, e jos un link...

Nu o idee ar trebui, ci curajul de a-ti lasa familie, prieteni, tot, si sa te expui in fatza tuturor si sa le insufli curaj. Atat.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ISTORIE DIVERSA   

Sus In jos

ISTORIE DIVERSA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: STIINTA :: ISTORIE-
Mergi direct la: