Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Ce mi-a placut azi
Vin 28 Apr 2017, 19:18 Scris de Anahoret

» BANCURI
Vin 28 Apr 2017, 18:49 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Vin 28 Apr 2017, 18:28 Scris de Anahoret

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Vin 07 Apr 2017, 22:54 Scris de Anahoret

» CAMERA DE WHISKY
Mier 05 Apr 2017, 00:48 Scris de Emil Condor

» Semnificatii istorice ale zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:39 Scris de dolion

» Subiectul zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:36 Scris de dolion

» PREFERINTE MUZICALE (II)
Dum 02 Apr 2017, 10:55 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Sam 01 Apr 2017, 10:02 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
23 bancuri cuvinte romania poezie stiri monarhia istorie folos problema caleidoscop limba topic 1 curiozitati exista sibiu maxime triste popasul poezii drumetie zilei brasov diverse dolion
Aprilie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Viața la țară

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Viața la țară   Mier 16 Dec 2009, 12:30

În timpul comunismului multă lume pleca de la sat la oraș, să stea "la bloc".
Acum mulți se întorc la sat, căutând liniștea, aerul curat.
Eu n-am trăit la sat, doar vacanțe. Singură nu m-aș aventura spre o astfel de viață.
Iată însă câțiva oameni care au ales "viața la țară".

Au renunțat la confortul orașului pentru liniștea satului
Nina Klaus Berger, o nemțoaică de 44 de ani, s-a îndrăgostit atât de tare de România
încât a renunțat la o carieră în diplomație pentru o viață în zona rurală a Transilvaniei.

În urmă cu doi ani, ieșeanul Lucian Grigore, un tânăr de 29 de ani, și-a luat soția și toate lucrurile dragi
și s-a mutat într-o casă din localitatea Valea Adâncă, aflată la circa zece kilometri de Iași.
A renunțat la un apartament spațios cu trei camere în oraș, la vecini și la prietenii care-i stăteau aproape.

Angela și Desideriu Szabo trăiesc din pictură și speologie la 150 de kilometri de civilizație, stăpâni pe propriul lor deal

Toți spun „Nu m-aș mai muta înapoi la bloc", „Nu există comparație cu orașul"...
O fi greu? o fi ușor? Se poate adapta un "orașean", născut, crescut, trăit la oraș?

Fosta diplomată gătește cu plăcere mămăligă, zacuscă și salată de vinete.
Nu mai folosește aragazul sau alte aparate de gătit,
ci spune că s-a obișnuit doar cu mâncarea preparată pe sobă, fie iarnă, fie vară.

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Mier 16 Dec 2009, 13:03

Despre Viata la tară e mult de vorbit - cred că e foarte inspirată deschiderea acestui topic.
Voi veni si eu cu multe date, mai ales după ce mă voi muta acolo. Very Happy Dar si înainte de aceea...

Anahoret

Numarul mesajelor : 6888
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Mier 16 Dec 2009, 13:10

Viața la țară nu înseamnă doar povești spuse în fața căminului în care pâlpâie focul. Înseamnă și multă muncă, mai ales dacă ai și animale în curte. Cu toate astea, dacă ai un venit decent, și ceva economii ca să-ți dotezi casa cu niște utilități moderne, viața la țară poate fi o plăcere, în sensul că îți lucrezi grădina de plăcere, pui oameni să-ți cosească fânul din livadă și ții merele în fân pentru la iarnă.

Dar dacă este să trăiești la țară din munca pământului și nu ai măcar un tractoraș cu care să-ți faci treburile... atunci viața este un calvar. Mai ales dacă te-ai născut la oraș.

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Mier 16 Dec 2009, 18:34

Am zis ca eu n-am trait la tara niciodata, vreme indelungata,
maxim 2-3- saptamani de vacanta, deci mai degraba musafir.
Si casele rudelor sunt destul de bine dotate, utilate, cun apa in casa,
instalatie de baie, incalzire, internet, digi tv sau cablu...
si totusi, cum spune Anahoret, pentru ei, care traiesc acolo, muncesc si se intretin din munca (si salar, sau pensie, dar si munca la camp, sau gradina, si animale-vaca (vaci, vitel), porc (porci), iepuri, pasari) viata este grea, munca multa, obositoare, cu program fix si continuu (ca animalele cer mancare, nu rabda)... si esti "legat" de casa... nu pleci cand vrei si cat vrei.

Da, sa traiesti ca pensionar, sau "rentier" adica cu venit substantial,
cu ajutoare... hm, sa pleci cand vrei (mai nasol ca eu nu stiu sa conduc!)
sa faci ce vrei si cand vrei... hmm... asa poate mi-ar placea.

Sotzul zice ca eu sa fac de mancare... si zice ca imi asigura si tv si internet

Dacă nu putem să fim buni, să încercăm să fim măcar politicoși. ( Nicolae Steinhart )
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Mier 16 Dec 2009, 18:52

Îți dau exemplul Plopeniului "meu". flower

Acolo, din multe privințe, se poate socoti că sunt la țară. Există însă cele patru elemente necesare vieții (apă, gaze, canal, asfalt) plus "Al cinicilea element Laughing" -- Internetul.

Avem aproximativ 800 mp de teren pe care am pus tot ce se poate pune într-o grădină. Mai puțin legume pentru că, dacă nu stăm permanent acolo, nu le putem îngriji. Din punctul nostru de vedere este maximul pe care ți-l poți permite în România fără să devii sclavul pământului.

Animale... am zis că vom crește găini pentru ouă (nasol va fi cu sacrificatul lor fiindcă mie mi-e milă să le tai). Asta ar fi o problemă, pentru că te cam leagă de casă. Însă aici intervine relația pe care ți-o construiești cu vecinii: pleacă ei -- ai grijă de animalele lor, pleci tu -- au grijă de animalele tale.

În rest... la casă niciodată n-ai timp să te plictisești: mereu ai câte ceva de reparat. Laughing

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Joi 17 Dec 2009, 00:35

Relatie buna cu vecinii, mie mi se pare absolut necesara cand locuiesti la tara.
Sa le fii de ajutor si de incredere, si sa te bucuri de la ei de acelasi lucru.

Hm... daca ma gandesc, asta ar fi foarte necesar si la bloc... cu toate astea,
eu pe multi vecini ii stiu din vedere, dar nu stiu la ce etaj macar locuiesc.
Si stau in blocul asta de peste 30 de ani!
Si daca as fi la necaz... nici nu stiu daca m-as duce sa sun la usa la cineva.

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Joi 17 Dec 2009, 00:49

Lasă că eu stau la bloc cu patru etaje și nu cred că mai știu jumătate din vecinii de pe scară. De 10 ani fac naveta (plec înaintea lor și vin acasă după ei) iar week-ednd-urile mi le petrec, de cele mai multe ori, la Plopeni sau la Slănic.

Cu vecinii de la țară... depinde de vecini. Și acolo sunt jigodii, să știi. Uite, eu am avut probleme cu un vecin din cauza unui amărât de gard. Până la urmă s-a rezolvat, dar cu nervi și cu amenințarea că-l dau în judecată. Bine că vinde nesimțitul și nu mai am parte de el. Cei care se mută acolo par oameni de treabă.

Deci... tâmpiți sunt peste tot.

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Joi 17 Dec 2009, 04:00

Asa cum am spus în trecut, tot ce doresc este să mă retrag la tară, numai că aici "la tară" nu este acelasi lucru pe care îl stim în România cu toate că multe sunt comune. În the country, aici ai de toate ca la oras. Dar în plus sunt multe altele: parcă esti mereu în camping, toti te salută chiar dacă nu te cunosc, usa casei o lasi deschisă si pleci o lună oriunde doresti fără să-ti fie teamă de "vizitatori". Aerul e mai curat, linistea e mai odihnitoare, ai mai mult chef de plimbări pe jos decât ai avea în oras (cel putin asa simt eu).
Alimentele consumate sunt mai pure, apa la fel...

Am ochit deja o fermă micută (Hobby Farm), asta însemnând că produci ceva doar pentru tine, nu ca afacere, cu peste 50 acri de teren, 27 acri de pădure, un râulet printre copaci si 6 cai de întretinut, fiecare cal aducând un profit de $1000 pe lună, iar munca la ei fiind o adevărată plăcere, nimic exagerat. Acum sper ca fata si ginerele să nu se răzgândească - vrem să mergem împreună.

Personal mor de nerăbdare să ajung ziua aceea.
Oh! Nici Internetul nu o să ne lipsească.

Promit să vă trimit poze călare pe cal, cu pusca sub brat căutând rate, gâste, curcani sălbatici, căprioare, iepuri si tot ce ne stă la dispozitie prin pădurile de acolo. Câtă hrană! sunny

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Dum 06 Noi 2011, 06:11

dolion

Numarul mesajelor : 21218
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Dum 06 Noi 2011, 07:49

Da, asa cum e prezentata, e faina povestea... ma gandesc insa la serile lungi de iarna, singuri acolo la mama zmeilor... nu prea ma incanta. Curios e tratamentul lui cu soda... n-am auzit pana acum.

Vizitator

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Dum 06 Noi 2011, 11:09

@Emil Condor a scris:
http://www.adevarul.ro/actualitate/travel/Cum_sa_fii_fericit_traind_fara_curent_0_584941964.html

Mi se pare o poveste destul de interesantă.
Omul ala nu a fost niciodata atins de civilizatie. Probabil faptul ca nu stie ce e ala curent electric il ajuta sa stea departe de asa ceva Very Happy Caci odata ce ai folosit binefacerile lui, eu cred ca e greu sa renunti... scratch Zic si eu. smile
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Dum 06 Noi 2011, 11:16

@Emil Condor a scris:
Asa cum am spus în trecut, tot ce doresc este să mă retrag la tară, numai că aici "la tară" nu este acelasi lucru pe care îl stim în România cu toate că multe sunt comune. În the country, aici ai de toate ca la oras. Dar în plus sunt multe altele: parcă esti mereu în camping, toti te salută chiar dacă nu te cunosc, usa casei o lasi deschisă si pleci o lună oriunde doresti fără să-ti fie teamă de "vizitatori". Aerul e mai curat, linistea e mai odihnitoare, ai mai mult chef de plimbări pe jos decât ai avea în oras (cel putin asa simt eu).
Alimentele consumate sunt mai pure, apa la fel...

Am ochit deja o fermă micută (Hobby Farm), asta însemnând că produci ceva doar pentru tine, nu ca afacere, cu peste 50 acri de teren, 27 acri de pădure, un râulet printre copaci si 6 cai de întretinut, fiecare cal aducând un profit de $1000 pe lună, iar munca la ei fiind o adevărată plăcere, nimic exagerat. Acum sper ca fata si ginerele să nu se răzgândească - vrem să mergem împreună.

Personal mor de nerăbdare să ajung ziua aceea.
Oh! Nici Internetul nu o să ne lipsească.

Promit să vă trimit poze călare pe cal, cu pusca sub brat căutând rate, gâste, curcani sălbatici, căprioare, iepuri si tot ce ne stă la dispozitie prin pădurile de acolo. Câtă hrană! sunny
Mi se pare tare interesant! thumb_yello

Apropos de faptul ca la tara lasi usa deschisa. Very Happy A stat la noi o perioada de timp o nepoata de la tara, era o fetita in clasa a 9-a. Bine, era matura de ziceai ca are 20 de ani. Si la inceput, aproape de fiecare data cand venea de la scoala lasa usa de la apartament larg deschisa. Prima data cand am iesit din camera mea si am gasit usa larg deschisa m-am speriat ingrozitoor!! Laughing Laughing Nu stiam ce s-a intamplat!!! Mi-a trebuit ceva timp sa-i explic ca aici nu numai ca usa de la intrare se inchide, ba chiar se incuie cu cheia. Pana a invatat ea toate astea si-a gasit loc la camin si a plecat de la noi. Very Happy

Emil, eu sper ca la ferma aia de care zici se poate pune si internet. De fapt poti sa-ti iei internet mobil. Very Happy Wink
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21218
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Dum 06 Noi 2011, 11:34

Sa-mi pastrezi si mie o camaruta pentru cand voi iesi la pensie...

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Dum 06 Noi 2011, 16:35

Oh, dacă ai realiza câtă plăcere mi-ar provoca! hug

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Lun 07 Noi 2011, 02:18

Mihaela a scris:
...sper ca la ferma aia de care zici se poate pune si internet. De fapt poti sa-ti iei internet mobil. Very Happy Wink
Da, oriunde as pleca, se poate avea acces la Internet direct de la satelit. No problem at all![i]

Mutarea de care vorbeam în trecut a rămas în asteptare, pe moment.
Asta pentru că fata are alt fel de planuri în prezent. Păcat!
Nu as vrea să plec doar eu cu sotia...
Cine stie, poate într-o zi vom reusi mutarea pe care o visez.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Lun 07 Noi 2011, 12:06

@Emil Condor a scris:

Mutarea de care vorbeam în trecut a rămas în asteptare, pe moment.

Ye ye ye dans asta insemnand ca tu stai aici cu noi. Very Happy hug
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Viața la țară   Lun 07 Noi 2011, 17:24

Da, mai amân acea... viată la tară!
Speram să trec la poezie prin mutarea mea dar văd că rămân la capitolul... povesti. Laughing
O să vină si ziua aceea! sunny

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Viața la țară   

Sus In jos

Viața la țară
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: