Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Corupția din România
Ieri la 17:53 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Mier 19 Iul 2017, 18:01 Scris de Ion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 19 Iul 2017, 07:02 Scris de dolion

» BANCURI
Mier 19 Iul 2017, 07:01 Scris de dolion

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Ce mi-a placut azi
Lun 10 Iul 2017, 15:13 Scris de zaraza26

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Dum 09 Iul 2017, 11:29 Scris de Anahoret

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» Invatamant
Lun 03 Iul 2017, 16:41 Scris de Ion

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

» Politica se face cu... caricaturi
Vin 30 Iun 2017, 14:29 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Vin 30 Iun 2017, 13:37 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
23 istorie
Iulie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Homosexualitatea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 18:35

Biblia o condamna dar ni se baga pe gat ca vrem , ca nu vrem. Mai greu este cand trebuie sa-ti educi copii in acest spirit de "toleranta" fata de.....pacat si imoralitate! Mad
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 18:50

Este bine zoom ca ai deschis acest topic pt ca acolo la politic nu prea statea bine. Eu am luat comentariul meu de acolo si l-am adus aici. smile

Mihaela a scris:
@Anahoret a scris:

Dacă fiul/fiica v-ar spune că și-a schimbat orientarea sexuală, ați fi la fel de deschiși față de opțiunea lor? Sau totul este OK atâta timp cât privește pe alții?

Nu de alta, dar simt așa, un parfum de ipocrizie în topic. Bine, s-ar putea să mă înșele și simțurile că sunt puțin răcit.
Anahoret, exista oameni care au copii homosexuali. Si ce crezi ca fac? Ii omoara cu pietre? Sau ii alunga de acasa? Eu nu cred ca un parinte ar face asa ceva, inafara de cazul in care vrea sa-si atraga mania lui Dumnezeu. Aceste lucruri fac parte din dramele vietii, asa cum unii se nasc infirmi sau cu malformatii teribile.

Eu pot sa dau doar un exemplu care m-a impresionat aproape pana la lacrimi. Manuela Harabor, actrita care are un fiu autist si pe care il iubeste, il ingrijeste si il ia cu ea peste tot si chiar se mandreste cu el. Am auzit-o spunand ca a fost cu baiatul ei la Iasi in pelerinaj la Sf. Parascheva si ca de cand a acceptat aceasta boala a lui este mai linistita si l-a 'intalnit' pe Dumnezeu.

M.H. spune printre altele: "Să ai un copil autist e un mod de viață, nu o povară” -> http://www.jurnalul.ro/stire-copii-speciali-intr-o-romanie-autista/manuela-harabor-voi-avea-toata-viata-un-copil-de-6-7-ani-137826.html

sau "De cand am invatat sa accept boala lui, ma bucur de toate progresele facute. Am inteles ca este un destin pecare trebuie sa-l duc la capat. Fiecare mica reusita a lui pentru mine este un lucru imens" -> http://www.eva.ro/divertisment/vedete/suferintele-si-sperantele-manuelei-harabor-articol-6136.html

Nu avem de unde sti pentru ce trebuie sa purtam anumite poveri insa eu as zice ca daca ni s-au dat inseamna ca exista un motiv serios.
Singurul lucru pe care ar trebui sa-l facem, noi cei care ne consideram normali, este sa-i multumim lui Dumnezeu ca ne-a ferit. Ca de aruncat cu injurii si acuze e mult prea usor. smile
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 19:08

Mihaela a scris:
exista oameni care au copii homosexuali.
Asa este, Mihaela...Dupa cum exista oameni care au copii heterosexuali, la fel de (ne)fericiti precum cei homo- sau bi-sexuali. Nu orientarea sexuala a copilului ar trebui sa fie baza iubirii unui parinte. Cind iti iubesti copilul, ti-l iubesti cu bune si cu rele, iar daca intr-adevar ii doresti fericirea, vei dori ca EL sa fie fericit in primul rind, si doar apoi sa te gindesti la tine sau la societatea ce-l condamna conform unor prejudecati/stereotipuri.
Mihaela a scris:
Eu pot sa dau doar un exemplu care m-a impresionat aproape pana la lacrimi. Manuela Harabor, actrita care are un fiu autist si pe care il iubeste
Iar eu pot da exemplul unei tragedii in care o mama realizeaza prea tirziu ca dragostea neconditionata pentru fiul ei gay este mult mai importanta decit credinta ei intr-un Dumnezeu homofobic si razbunator. Aceasta drama a fost transpusa inclusiv in exceptionalul film "Prayers For Bobby" (Rugaciuni Pentru Bobby) , pe care-l recomand tuturor celor ce au bunavointa de a intelege profunzimea si complexitatea fenomenului gay:

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 20:05

Nu va mai lasati amagiti de politica ! In cazul de fata politica bate religia !
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 21:09

@zuum a scris:
... Mai greu este cand trebuie sa-ti educi copii in acest spirit de "toleranta" fata de.....pacat si imoralitate! Mad
Nu cred ca-si educa nimeni copiii astfel incat sa devina pacatosi si imorali... Insa intoleranta cred ca e o problema la fel de serioasa (si spinoasa) ca si homosexualitatea.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6929
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 21:46

Deja se pare că avem două nuanțe: copilul pe care "ți-l iubești cu bune și cu rele"; nimeni nu-și educă copiii "astfel încât să devină păcătoși"...

Hopa....!!!! Ce ne facem oameni buni? Homosexualitatea deja devine din "normal" ceva "tolerabil"?!
Țî-țî-țî-țî-țî-țî... nu se poate

Sfântă ipocrizie! Twisted Evil

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Lun 11 Ian 2010, 21:50, editata de 1 ori
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 21:49

@Anahoret a scris:
Deja se pare că avem mai multe nuanțe: copilul pe care "ți-l iubești cu bune și cu rele", nimeni nu-și educă copiii "astfel încât să devină păcătoși"...

Hopa....!!!! Ce ne facem fetelor? Homosexualitatea deja devine din "normal" ceva "tolerabil"?

Nu cred că e ipocrizie la ...fete.
Cred că noi, femeile, tolerăm mai ușor, devierile copilului, eu nu le consider păcate. Acuma sincer, dacă copilu tău ți-ar zice că e altfel, te-ai dezice de el? Eu nu.

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 21:51

"Ce ne facem fetelor" era o formulă generică.
Dovadă că, în timp ce postai tu, eu modificam ce scrisesem. Tocmai ca să nu se interpreteze restrictiv.
Ideea de bază rămâne aceeași: suntem toleranți și este normal atât timp cât se întâmplă la alții.

Sau, poate oi fi eu de modă veche. Dar, sincer să fiu, nu aș fi deloc fericit să aflu că fi-miu (Doamne ferește!!!!) ar fi poponar.
Dacă pentru alții din prezentul forum poate fi o mândrie...

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 22:05

Cum sa-ti dezici copilul? Asta nu se poate, e copilul tau si-l iubesti pana la moarte!

Descoperi azi , cand a implinit deja sa zicem 30 de ani, ca s-a trezit peste noapte "gay" ! Sigur ca-l accepti si-l iubesti.
Maine, vine politia si zice ca l-a gasit drogat intr-un sant! Il accepti si-l iubesti ca e al tau.
Poimaine violeaza un copil...il tolerezi, e al tau, il iubesti..

Si tot asa...nu conteaza ce face, e al tau, il iubesti...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 22:11

@Anahoret a scris:
Deja se pare că avem două nuanțe: copilul pe care "ți-l iubești cu bune și cu rele"; nimeni nu-și educă copiii "astfel încât să devină păcătoși"...

Hopa....!!!! Ce ne facem oameni buni? Homosexualitatea deja devine din "normal" ceva "tolerabil"?!

Nu Anahoret. Ideea mea este urmatoarea: nu vreau sa arunc cu injurii si cu pietre in ei. Atat.
N-am spus ca homosexualitatea ar fi o chestie normala/anormala, fericita/nefericita sau altfel ci doar ca acolo unde este nu poate fi ucisa ci acceptata. Aruncarea cu injurii si scuipat spre homosexuali nu rezolva nimic. smile
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 22:13

De multe ori nu se ajunge la pietre, e de ajuns sa afirmi ca nu esti de acord cu asta si arunca ei cu pietre
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 22:27

@zuum a scris:
De multe ori nu se ajunge la pietre, e de ajuns sa afirmi ca nu esti de acord cu asta si arunca ei cu pietre
Pai daca cineva te-ar privi cu dispret si ti-ar spune ca nu e de acord cu nimic din ceea ce faci tu, probabil ca n-ai fi prea incantat nici tu smile
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 11 Ian 2010, 22:39

Mihaela a scris:
acolo unde este nu poate fi ucisa ci acceptata. Aruncarea cu injurii si scuipat spre homosexuali nu rezolva nimic. smile
Homosexualitatea nu se "întâmplă". În afară de o predispoziție nativă (pe care nimeni nu o neagă) mai este și rodul educației. Iar dacă individul nu a avut parte de educația adecvată într-o familie "majoritară" (că dacă zic "normală" sar ONG-urile pe mine) sunt de acord să îl tolerăm dar nu să îl încurajăm prin legiferarea căsătoriilor între homosexuali și prin acceptarea adopției copiilor de către astfel de "familii".

A propos: când am spus "să îl încurajăm"... nu am avut în vedere nimic homosexual... Laughing Laughing Laughing

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 12 Ian 2010, 02:52

Mihaela a scris:
@zuum a scris:
Pai daca cineva te-ar privi cu dispret si ti-ar spune ca nu e de acord cu nimic din ceea ce faci tu, probabil ca n-ai fi prea incantat nici tu smile

Intre oameni atitutinea asta este de condamnat indiferent daca e homosexual sau nu. Dispretul apare atunci cand cineva sau ceva contrariaza majoritatea .
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 12 Ian 2010, 06:08

ma intreb daca este condamnata numai de biserica crestina
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 12 Ian 2010, 08:15

Ideea de familie nu se rezuma doar la uniunea dintre barbat si femeie, ci la dreptul unui om de a isi intemeia o familie. Iar biserica nu condamna pacatosul, ci pacatul in sine. Cum bine a spus si Mihaela, homosexualitatea poate fi condamnata (la fel cum condamni curvia si dezmatul), dar homosexualii pot fi intelesi si integrati in societate, in loc sa fie condamnati si tratati precum criminalii, violatorii sau tilharii. Biserica nu poate condamna dragostea (ca relatie curata si sincera intre oameni), iar un numar din ce in ce mai mare de cercetatori ai scripturilor si teologi recunosc acum ca scripturile nu condamna relatiile homosexuale pline de dragoste si responsabilitate. Interpretarile habotnice ale scripturilor trebuiesc schimbate, la fel cum acum 150 de ani -in SUA- a fost schimbata conceptia potrivit careia sclavia ar fi fost un "dar" al lui Dumnezeu. Homosexualitatea nu este un simplu moft al oamenilor pacatosi, este o dorinta instinctiva, dobandita genetic. Ea nu poate fi considerata pacat (atunci si cei bolnavi de cancer sau diabet ar trebui considerati pacatosi?!), de altfel intreg conceptul de "pacat" cred ca este gresit si subiectiv interpretatat, adesea.
ps: sa nu uitam ca au existat oameni valorosi care erau homosexuali sau bisexuali - Ceaikovski, Leonardo da Vinci, Andre Gide, Oscar Wilde, Freddy Mercury. Au fost/sunt si ei tot oameni. Vedem doar raul din ei, nu si ce este bun. Iar atunci cand facem asta, noi suntem cei ce riscam a deveni pacatosi.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 12 Ian 2010, 18:38

@zuum a scris:
ma intreb daca este condamnata numai de biserica crestina
Pot să spun că în antichitate, cel puțin în Grecia Antică, nu era o problemă să fii homosexual. Sunt cunoscute eforturile lui Alcibiade de a-l seduce pe Socrates. Același Alcibiade care, exilat în Sparta, a sedus-o pe regină! Very Happy

Atât numai că, până și în Grecia Antică, familia era heterosexuală iar homosexualitatea era, mai degrabă, o convenție socială. Nu știu dacă termenul pe care l-am folosit (convenție socială) este cel mai potrivit. Sper că ați înțeles ce vreau să spun.

Pe de altă parte, așa cum am înțeles din "Sodoma și Gomora", creștinismul condamnă homosexualitatea. Ceea ce, la rigoare fiind analizat, este de înțeles: homosexualii (cel puțin în epoca în care au fost scrise textele biblice) nu pot procrea.

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Mar 12 Ian 2010, 18:47, editata de 1 ori
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 12 Ian 2010, 18:46

@Cristina a scris:
Ideea de familie nu se rezuma doar la uniunea dintre barbat si femeie, ci la dreptul unui om de a isi intemeia o familie.

Nu cred ca a avea o famile reprezinta un drept, este mai mult o obligatie. Familia nu e o idee ci o institutie necesara pentru a creste si educa urmasi, pentru a perpetua specia intr-un cadru social propice si civilizat.
Un cuplu fara copii e doar un cuplu, cam greu se poate numi familie.

Citat :
Iar biserica nu condamna pacatosul, ci pacatul in sine. Cum bine a spus si Mihaela, homosexualitatea poate fi condamnata (la fel cum condamni curvia si dezmatul), dar homosexualii pot fi intelesi si integrati in societate, in loc sa fie condamnati si tratati precum criminalii, violatorii sau tilharii.

he,he ..iubesc tradarea dar urasc pe tradator! NU prea merge asa. Trebuie sa ne hotaram si sa alegem ce este bun si ce este rau.
N-ai cum sa accepti o fapta pentru ca o incadrezi intr-un concept abstract si sa integrezi pe cel care o face.
Ce e rau e condamnabil , e pacat. A fura e rau si e un pacat. a ucide e rau si e un pacat. A te regula in orificiu anal e contra naturii din moment ce acel orificiu ( in mod genetic sic) are alte functii de baza. Natura ( sau Dumnezeu) pe scara evolutiei a cread un organ dupa necesitatea functiei. Deci pana la urma este contra evolutiei! Legea e data sa-i pedepseasca pe cei care fac rau altora indiferent de ce se intampla sub plapuma.

Citat :
Biserica nu poate condamna dragostea (ca relatie curata si sincera intre oameni), iar un numar din ce in ce mai mare de cercetatori ai scripturilor si teologi recunosc acum ca scripturile nu condamna relatiile homosexuale pline de dragoste si responsabilitate.

Da-ne un exemplu ....din Biblie dar chiar si asa cateva exemple de "dragoste curata si sincera" dintre x si x sau z si z nu justifica acceptarea in randul societatii a cuplurilor homosexuale.

Citat :
Interpretarile habotnice ale scripturilor trebuiesc schimbate, la fel cum acum 150 de ani -in SUA- a fost schimbata conceptia potrivit careia sclavia ar fi fost un "dar" al lui Dumnezeu. Homosexualitatea nu este un simplu moft al oamenilor pacatosi, este o dorinta instinctiva, dobandita genetic. Ea nu poate fi considerata pacat (atunci si cei bolnavi de cancer sau diabet ar trebui considerati pacatosi?!), de altfel intreg conceptul de "pacat" cred ca este gresit si subiectiv interpretatat, adesea.

Cei bolnavi de cancer mor mai devreme decat homosexualii, daca e sa pui semnul egal intre o orientare sexuala si o maladie terminala. Sclavii in America au fost adusi din motive economice nu religioase.
Dupa ce etapa de dezvoltare a fost depasita le-a dat drumul si au dus-o mai rau ca inainte. Libertatea pe hartie pe care au dobandit-o nu le-a tinut nici de foame si nici de frig. Scalvia a fost si este prezenta pe tot globul.
In Biblie sclavia nu era numai neagra ci avea toate culorile. Era chiar si acolo o parte dintr-o "oranduire social-culturala" si nimeni nu o condamna,nici macar sclavii.

Citat :
ps: sa nu uitam ca au existat oameni valorosi care erau homosexuali sau bisexuali - Ceaikovski, Leonardo da Vinci, Andre Gide, Oscar Wilde, Freddy Mercury. Au fost/sunt si ei tot oameni. Vedem doar raul din ei, nu si ce este bun. Iar atunci cand facem asta, noi suntem cei ce riscam a deveni pacatosi.

Eu credeam ca aceste personalitati sunt adulate si apreciate pentru arta lor, pentru geniul lor si nu pentru faptul ca au fost homosexuali. De aia au ramas in istorie, pentru ca erau homosexuali? N-am mai auzit asta pana acum.
Cred ca e cazul sa stabilim o ierarhie a valorilor cand vorbim de geniu, de creatia umana, nu cred ca a fi gay este o valoare ??????
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22373
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mier 13 Ian 2010, 01:18

@Cristina a scris:
Ideea de familie nu se rezuma doar la uniunea dintre barbat si femeie, ci la dreptul unui om de a isi intemeia o familie.
De acord că familie nu este doar uniunea dintre doi, ci si procrearea de urmasi. A întemeia o familie nu înseamnă doar a avea sex. Sexul poate fi si în grup, iar acel grup nu este familie!

FAMILIE - Formă socială de bază, întemeiată prin căsătorie, si care constă din sot, sotie si descendentii acestora.

zuum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mier 13 Ian 2010, 01:58

@Emil Condor a scris:
@Cristina a scris:
De acord că familie nu este doar uniunea dintre doi, ci si procrearea de urmasi. A întemeia o familie nu înseamnă doar a avea sex. Sexul poate fi si în grup, iar acel grup nu este familie!

FAMILIE - Formă socială de bază, întemeiată prin căsătorie, si care constă din sot, sotie si descendentii acestora.

Da, dar nu esti politically correct !
Doi barbati se pot casatori si pot infia trei copii , voila famelia!
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mier 13 Ian 2010, 12:46

Cum spuneti voi...smile
ps: eu ramin la parerea ca homosexualii, bisexualii, lesbienele etc trebuie tratati -si ei- ca oameni responsabili - avind in vedere ca nu fac rau nimanui -daca se casatoresc si adopta un copil orfan, vezi milioanele de "familii" "normale" care-si bat joc de proprii lor copii.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mier 13 Ian 2010, 14:09

@Emil Condor a scris:
@Cristina a scris:

Citat :
De acord că familie nu este doar uniunea dintre doi, ci si procrearea de urmasi
"urmasi" sunt si cei infiati. In aceasta privinta, toti oamenii, indiferent de orientarea sexuala, au aceleasi drepturi, de a avea urmasi.

Citat :
A întemeia o familie nu înseamnă doar a avea sex.
Sexul poate fi si în grup, iar acel grup nu este familie!
"sex-ul" nu inseamna familie, indiferent de orientarea sexuala a partenerilor.

Cred ca in epoca noastra este greu sa mai definim conceptul de "familie" asa cum este in dictionar.
"întemeiată prin căsătorie, și care constă din soț, soție și din descendenții acestora" ---> familia poate fi si fara casatorie (si partenerii sa aiba drepturile legale pe care le da si casatoria), fara deosebire de sex (deci nu se mai vorbeste de soț-soție) și cu copii infiati, deci nu descendenți directi.
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21337
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mier 13 Ian 2010, 17:25

Iată care este topul celor mai cunosute personalități gay din toate timpurile.

Cezar și Domițian, puteau avea orice bărbat la picioare, căsătoriile între homosexuali nefiind interzise de niciun legiuitor sau de vreun principiu.

Despre Cezar, faimosul lider al Romei Antice care i-a sucit mințile Cleopatrei, se spune că ar fi întors capul și după bărbați, drept pentru a fost numit „bărbatul tuturor femeilor și femeia oricărui bărbat". Tot Cezar este atras și de dictatorul Nicomede IV al Bitiniei. Acest zvon s-a răspândit rapid, iar Cezar a ajuns să fie numit „Regina Bitiniei" de către unii din adversarii săi politici.

La rândul lui, Nero s-a căsătorit cu un sclav, un exemplu urmat mai târziu și de împăratul roman de origine siriană, Elagabal.

Tiberius și Caligula au șocat lumea prin preferințele sexuale și excentricități, iar Traian și Hadrian sunt alți doi monarhi ale căror înclinații homosexuale nu mai erau un secret pentru nimeni.

Platon, cel mai cunoscut discipol al lui Socrate, a deprins nu doar tainele filosofice de la maestrul său. Fondatorul Academiei a fost un homosexual activ în vremea tinereții și a avut o mulțime de amanți. În lucrarea sa „Simposium", pentru a ilustra cea mai înaltă formă a iubirii, Platon dă exemple din relații homosexuale.

În schimb, Leonardo da Vinci a fost nevoit să se confrunte cu legea, fiind arestat pentru că ar fi întreținut relații sexuale cu un bărbat de 17 ani. Acesta a fost achitat însă din lipsă de martori. Până la sfârșitul vieții, cel care a reprezentat geniul Renașterii, a trăit cu contele Melzi.
Despre cel mai faimos tablou al sau, „Monalisa", se spune că este de fapt autoportretul faimosului artist.

La fel de celebru și la fel de gay a fost și Michelangelo, care a sculptat cu atâta măiestrie formele perfecte ale lui „David".

Dacă despre Goethe și Oscar Wilde se știe că au fost homosexuali, orientarea lui Shakespeare este încă incertă.

Nu același lucru se poate spune și despre Piotr Ilici Ceaikovski. Deși a fost căsătorit, pentru faimosul compozitor mariajul s-a sfârșit repede, iar orientarea sexuală a artistului a ajuns să fie cunoscută și de binefăcătoarea sa, care i-a retras generoasa finanțare de 6.000 de ruble pe an.

Celebrul Hans Christian Andersen, care a scris peste 100 de povești pentru copii, este cunoscut însă și pentru înflăcărarea cu care iubea bărbații. După ce a fost refuzat de mai multe femei, Andersen și-a încercat norocul cu un dansator, cu un tânăr duce de Saxa și cu Edvard Collin.

În cazul lui Oscar Wilde, relația cu lordul Alfred Douglas îl aduce în declin. După patru ani, este arestat și acuzat de relații homosexuale, la vremea respectivă interzise în Anglia. Câțiva ani mai târziu primește o noua condamnare pentru aceiași faptă și mai ales pentru viață libertină pe care o are, afișându-se public cu relațiile sale.

Dar și paginile istoriei noastre dezvăluie personalități care își împărtășeau focul amorului cu reprezentanții sexului tare.

„Cuvioasa" purtare ale unora dintre domnitorii români menționată în cronicile istorice îl desemnează și pe Radu cel Frumos, care nu iși păstra nici el iubirea doar pentru sexul frumos și își dădea frâu liber senzualității.

La rândul său, domnitorul Petru Cercel era unul dintre favoriții lui Henric al III-lea, regele Franței care, se spune că avea o curte întreagă de baiețandrii la dispoziția lui.

Alexandru cel Mare, rege al Macedoniei, nu-și oferea nici el iubirea doar pentru partea femeiască a umanității.

Politici vicioase...

George Washington, primul președinte al Statelor Unite, s-a ferit să-și declame deschis iubirea pe care o nutrea pentru Alexander Hamilton, ministrul sau de Finanțe.

Un alt părinte al Americii, Abraham Lincoln, este bănuit că ar fi avut cel puțin o relație homosexuală. El a împărțit, în tinerețe, o cameră și același pat cu un negustor pe nume Joshua Speed. Deși ulterior s-a căsătorit, Lincoln a continuat să-i trimită scrisori „deosebit de tandre" lui Speed.

Și pentru că vorbim de oficiali americani, nu este de neglijat și cazul celebrului J. Edgar Hoover căruia îi plăcea să se îmbrace în rochii lungi, negre, atunci când se întâlnea cu partenerul său.

Vedete... cu secrete

Elton John, pe numele său adevărat Reginald Kenneth Dwight, este unul dintre primele personalități reprezentative secolului nostru care și-a recunoscut înclinația sexuală. La sfârșitul anului 1970 declara că este bisexual. Deși se căsătorește cu Renate Blauel, după cinci ani, declară că a fost o căsătorie de compromis, iar el este de fapt homosexual.
Câțiva ani mai târziu, prietenul sau, Ryan White, moare după ce este diagnosticat cu SIDA.

Viața personală a lui Freddie Mercury a fost una foarte tumultoasă. După o lungă prietenie cu Mary Austin, începe o relație cu unul dintre producătorii săi.
Acesta începe apoi să frecventeze localurile gay din New York, unde întâlnește diferiți parteneri de scurtă durată. În anul 1985 începe relația cu Jim Hutton, care rămâne alături de Freddy până la moartea lui.
Cu o zi înainte să moară, Freddie a recunoscut oficial într-un comunicat de presă că are SIDA, după ce a încercat în nenumărate rânduri să ascundă acest lucru.

După numeroase presiuni din partea presei, George Michael a confirmat că este homosexual. A avut o relație cu Anselmo Feleppa, care a decedat din cauza virusului Hiv. Melodia „Jesus to a Child" a fost compusă special în memoria lui Anselomo.
Implicat în nenumărate scandaluri sexuale, cel mai mediatizat este însă cel din 1998, când a fost prins întreținând relații sexuale cu un bărbat într-o toaletă publică.

Se poartă... gay

Și în breasla designerilor, succesul profesional ascunde pasiuni homosexuale. Armani, Dolce Gabbana, Dior și Versace, Yves Saint-Laurent și Pierre Berg sunt nume consacrate în domeniul modei și la fel de cunoscute pentru această înclinație.

Gianni Versace este una dintre cele mai cunoscute personalități gay din istorie, legătură memorabilă fiind cea cu Antonio D'amico cu care a trăit vreme de 11 ani. A fost asasinat în anul 1997 de Andrew Cunanan, care în ultimile 3 luni de viață a ucis doi dintre amanții lui și pe Gianni Versace din motive neclare.

Michael Callen, artistul trupei „The Flirtations", Clay Aiken, cel care a a participat la emisiunea „American Idol" și celebrul blogger american Perez Hilton se numără, de asemenea, printre personalitățile care și-au recunoscut fantezia senzuală.

Nicoleta Găleteanu

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Joi 14 Ian 2010, 14:43

Citat :
homosexualii, bisexualii, lesbienele etc trebuie tratati -si ei- ca oameni responsabili - avind in vedere ca nu fac rau nimanui -daca se casatoresc si adopta un copil orfan, vezi milioanele de "familii" "normale" care-si bat joc de proprii lor copii.

Doar pentru ca sunt homosexuali ? ca si cand a fi homosexual este o virtute !
Oamenii oricum s-ar comporta ei in intimitate nu trebuie sa faca rau societatii, daca fac rau sunt pedepsiti de lege.
De ce amesteci doua chestii diferite?

Homosexualii care adopta copii, toate cazurile cunoscute au dat gres. Copiii care cresc in aceste "familii" sunt lipsiti de modelul mama/tata care se vede peste tot, de la doua muste incalecate pana la cai, elefanti,pisici,pasari si oameni ! Vad si se intorc la tata si la tata- care daca sunt surprinsi in intimitate in figura 69 ( ce vrei copiii sunt curiosi) nu prea pot explica fenomenul ! Si de aici-tragedia! Copii terminati psihic si complet dezorientati care de multe ori isi pun capat vietii.

Pai daca homosexualii sunt tati buni si mame exemplare de ce nu si prostituatele, si ele au drepturi!

Ce societate in care copiii sunt crescuti in promiscuitate! bravo
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 06 Mai 2011, 09:00

@Diaporevomenos a scris:

Am pus pe un alt topic aceasta reclama faimoasa din Timișoara. Nu știu dacă ai văzut-o.
Cînd am văzut ce vrea sa reprezinte mi-am adus aminte ca la noi aici in Grecia, exista o expresie care se folosește in cazurile cînd cineva, este o lichea ticăloasa si un nenorocit, i se zice:

"Πούστης από κούνια"

Mi se pare mie sau ai ceva impotriva homosexualilor? nu se poate

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   

Sus In jos

Homosexualitatea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 6Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: