Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Ce mi-a placut azi
Vin 28 Apr 2017, 19:18 Scris de Anahoret

» BANCURI
Vin 28 Apr 2017, 18:49 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Vin 28 Apr 2017, 18:28 Scris de Anahoret

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Vin 07 Apr 2017, 22:54 Scris de Anahoret

» CAMERA DE WHISKY
Mier 05 Apr 2017, 00:48 Scris de Emil Condor

» Semnificatii istorice ale zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:39 Scris de dolion

» Subiectul zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:36 Scris de dolion

» PREFERINTE MUZICALE (II)
Dum 02 Apr 2017, 10:55 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Sam 01 Apr 2017, 10:02 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
istorie exista stiri limba bancuri sibiu brasov poezii 23 monarhia curiozitati maxime triste cuvinte caleidoscop diverse problema popasul zilei romania dolion folos drumetie topic poezie 1
Aprilie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Homosexualitatea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Joi 12 Mai 2011, 23:42

@Cogito, ergo sum a scris:
Citat :
Cogito, ergo sum a scris:
...suntem oameni cu libertate de opinie, de exprimare, etc.
Iisus a scris:
Și iată-ne intrând pe mirificul tărâm al dialectii... Auzi, dar toate bolile astea din lume de ce anume le permite?

Libetatea!!!
Ai perfectă dreptate! thumb_yello
Multi nu înteleg că, de fapt libertatea duce si la bolile mentionate de userul Iisus...
Chiar si cei ce se nasc handicapati sunt asa din cauza libertătii părintilor - consumul de droguri ori ce a ales respectivul să consume fără control, poate ceva iradiatii de la locul de muncă, loc pe care fiecare si-l alege într-o libertate deplină.
Totul, absolut totul este relatat la libertatea noastră de a decide.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Joi 12 Mai 2011, 23:52

Dia si Iisus,
Judecati doar mesajele, nu si persoanele ce le scriu, vă rog!

Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 69
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 13 Mai 2011, 00:52

@Emil Condor a scris:
Citat :
Cogito, ergo sum a scris:
...suntem oameni cu libertate de opinie, de exprimare, etc.
Iisus a scris:
Și iată-ne intrând pe mirificul tărâm al dialectii... Auzi, dar toate bolile astea din lume de ce anume le permite?

Libetatea!!!
Ai perfectă dreptate!
Multi nu înteleg că, de fapt libertatea duce si la bolile mentionate de userul Iisus...
Chiar si cei ce se nasc handicapati sunt asa din cauza libertătii părintilor - consumul de droguri ori ce a ales respectivul să consume fără control, poate ceva iradiatii de la locul de muncă, loc pe care fiecare si-l alege într-o libertate deplină.
Totul, absolut totul este relatat la libertatea noastră de a decide.

Mai sunt si cazuri in care bolile acestea sunt admise de Dumnezeu pentru slava Lui.
Știu ca e jenant ce am scris, dar din păcate pentru cei ce nu înțeleg, asta este voia Lui.

Ιωάννης 9

1 Cînd trecea, Isus a văzut pe un orb din naștere.
2 Ucenicii Lui L-au întrebat: „Învățătorule, cine a păcătuit: omul acesta sau părinții lui, de s'a născut orb?”
3 Isus a răspuns: „N'a păcătuit nici omul acesta, nici părinții lui; ci s'a născut așa, ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu

Iată aici un exemplu in care se vede clar că Dumnezeu este acel ce face si orbul si mutul, dar tot El il vindecă.

10 Moise a zis Domnului: „Ah! Doamne, eu nu sînt un om cu vorbirea ușoară; și cusurul acesta nu-i nici de ieri, nici de alaltăieri, nici măcar de cînd vorbești Tu robului Tău; căci vorba și limba mi-este încurcată.”
11 Domnul i-a zis: „Cine a făcut gura omului? Și cine face pe om mut sau surd, cu vedere sau orb? Oare nu Eu, Domnul? 12 Du-te, dar; Eu voi fi cu gura ta, și te voi învăța ce vei avea de spus.

29 Isus a plecat din locurile acelea, și a venit lîngă marea Galileii. S'a suit pe munte, și a șezut jos acolo.
30 Atunci au venit la El multe noroade, avînd cu ele șchiopi, orbi, muți, ciungi, și mulți alți bolnavi I-au pus la picioarele Lui, și El i-a tămăduit;
31 așa că noroadele se mirau, cînd au văzut că muții vorbesc, ciungii se însănătoșează, șchopii umblă și orbii văd; și slăveau pe Dumnezeul lui Israel.
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 13 Mai 2011, 08:11

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Cogito, ergo sum

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 03/05/2011

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 13 Mai 2011, 10:57

pct.1,2,3,4:
Am spus libertate si univers nedeterminat. Deci asa cum nu Dumnezeu creaza copii cu probleme, si nu determina cati copii sa aiba un cuplu, asa nu Dumnezeu a creat ebola.
Deci exista varianta 3 Dumnezeu nu vrea ca nevinovatii sa sufere, dar nu intra in atributiile lui sa fie doctorul universului. Dumnezeu este limitat de propriile legi (si aici ma refer si la cele fizice, si la cele sa-i zic conceptuale de libertate, de a nu impune binele cu forta).
Daca Dumnezeu ar trazni toti ateii, ai zice, ce Dumnezeu este si asta de isi impune cu forta ideile desi mi-a dat liber arbitru, la fel e si cu natura, Dumnezeu nu impune binele cu forta in natura.
Si aici recunosc si sunt de acord cu tine ca logica mea are lacune, pentru ca cele prezentate mai sus nu este un raspuns pentru toate.
Dumnezeu limitat, Isus a plans, i-a fost foame. - corect
Dumnezeu limitat, Isus inviaza, se inalta la cer. - incorect

Dar nu mi se pare corect sa ma contrazici cu privire la virusul HIV, pe baza teoriei conspiratiei.
Citat :
Nu, tocmai că nu suntem. Pentru că dacă am fi fost și am fi fost creați anapoda, atunci n-am fi avut sentimente ca să suferim de pe urma metehnelor creatorului nostru.
Bun, am inteles ce zici: ca n-avem cum sa fim creati anapoda (roboti), ca atunci n-am avea sentimente. Aici sunt foarte curios in ce crezi tu?Cum am aparut?

pct. 5-10: Repet ce am zis ca Dumnezeul barbos, si instigator la ura si violenta, este in conceptia unui evreu tribal. Si mai spuneam, ca nu Dumnezeu trazneste, ci oamenii. Deci un dumnezeu care pune oamenii sa comita atrocitati, din cauza ca sfintenia lui nu-i permite (sau alte motive), nu e dumnezeul meu.
Citat :
Treaba e că acele cuvinte îi sunt atribuite lui d-zeu și nu evreului de rând...
Aceeasi e si parerea mea. Si daca citesti "Leviticul 20:1 Domnul a a vorbit lui Moiese si a zis"-trag concluzia ca a treia persoana a banuit ce i-a zis Dumnezeu lui Moise. Si tinand cont ca Leviticul a fost scris cu cel putin 1000 de ani dupa Moise, ma face sa cred ca mai sunt inca alte inca alte multe persoane, care au banuit ce a banuit altul ca iar fi zis Dumnezeu lui Moise.
Pe vremurile alea era ceva obisnuit sa crezi ca ploaia, eclipsa, boala, victoria in batalie, etc... sunt aduse de Divinitate, si asta era si conceptia evreilor, nu ca lor nu le mai ajungea tara - Dumnezeu i-a pus sa produca genocid.
Repet dumnezeul care instiga la violenta nu e dumnezeul meu, indiferent de timpul istoric. Si n-am incercat sa explic de ce Dumnezeu a procedat cum a procedat, nu, am incercat sa explic de ce evreului i s-a parut ca Dumnezeu doreste toate treburile alea.

"Credinta mea irefutabila". Ti-am zis ca e parerea mea actuala care este posibil sa mai mi-o schimb... Si spre deosebire de alti crestini despre care vorbesti tu, n-am sa bat pe nimeni, n-am sa-l trimit in iad pe nimeni, si n-o sa ma bat cu pumnul in piept ca adevarul e la mine.
Iar, nu inteleg de ce-ti freci mainile de bucurie cand deduci din ce am scris eu ca moralitatea nu e venita de la Dumnezeu. Pentru ca si cu alta ocazie am zis ca Biblia nu e ghid moral sau codul bunelor maniere (nu mai stiu sigur).
Ca in China e moral sa mananci supa de fetus uman, si in Romania nu. Si ca in Romania e moral sa injunchi porcul de ignat si sa-l chinui si in vest nu. etc... asta imi spune ca moralitatea se shimba si de-a lungul timpului si de-a lungul spatiului. Si trebuie sa ma supun ambelor "legi" atata timp cat ele nu contravin, si intr-o tara libera nu prea vad cum sa contravina. Si intr-o tara ne-libera nu prea pot sa vorbesc de moralitate....nu vad ce nu as respecta.

Iar, nu mi se pare corect din partea ta sa condamni pe cineva ca aduce "argumente" (de fapt nici argumente n-au fost) rupte din context vis-a-vis de Richard Dawkins. La fel tu mi-l aduci pe Blaise Pascal care a fost crestin. "he of the wager" Pascal a incercat sa demonstreze prin legea probabilitatilor ca Dumnezeu exista, asa-numitul pariu pascalian.
Pascal nu condamna credinta, de fapt condamna religia. Care religie transforma in dogma orice i se pare ca este adevarat, atat timp nu se contrapune cu interesele ei, si e gata sa impuna toate parerile ei indiferent ca vrei sau nu.

In incheeree, am recunoscut ca logica mea are lacune. Dar tu, acuzandu-ma ca logica mea are lacune, inseamna ca tu detii o logica fara lacune, de aceea te invit sa-mi prezinti credinta (daca vrei sa o numesti asa, daca nu certitudinea) ta referitor la aparitia universului, aparitia omului, etc... si rugamintea mea vine si in urma faptului ca e fair-play ca intr-o discutie sa dispunem de aceleasi date unul despre celalalt, si din nevoia sa ne masuram cu aceleasi unitati de masura. Si daca logica ta intradevar nu are lacune, n-am nici o problema sa o accept.
Sus In jos
Iisus

Numarul mesajelor : 355
Data de inscriere : 11/12/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 13 Mai 2011, 18:33

pct.1,2,3,4:
Am spus libertate si univers nedeterminat.
Cum poate fii universul nedeterminat din moment ce d-zeu l-a creat și a intervenit și încă mai intervine în creația sa? Pentru astea cică-s rugăciunile și tot pentru asta a fost papa beatificat. Pentru că d-zeu intervine.
Deci asa cum nu Dumnezeu creaza copii cu probleme, si nu determina cati copii sa aiba un cuplu, asa nu Dumnezeu a creat ebola.
Nu, d-zeu nu creează copii cu probleme, dar d-zeu a făcut universul, pământul, omul… Mai puțin ebola, se pare… Căci o fi și asta un soi de copil, cine știe….
Deci exista varianta 3 Dumnezeu nu vrea ca nevinovatii sa sufere, dar nu intra in atributiile lui sa fie doctorul universului.
Adică intră în atribuțile lui să îndemne oamenii la genocid, la viol și infanticid, să dea porunci, să judece, dar să ajute… nu. Asta nu. În niciun caz. Într-un astfel de d-zeu crezi? Unui astfel de d-zeu te închini?
Dumnezeu este limitat de propriile legi (si aici ma refer si la cele fizice, si la cele sa-i zic conceptuale de libertate,

Este un nonsens ceea ce spui tu. Din moment ce-i omnipotent, nimic nu-l limitează…
de a nu impune binele cu forta.
Dar răul de ce-l impune cu forța? Vezi molimile trimise asupra egiptenilor, vezi muntele Stir, vezi distrugerea aproape totală a oamenilor în timpul potopului. Asta intră sub incidența atribuțiilor lui, se pare… Binele însă… nu. Deși culmea, nu este orice soi de d-zeu, el este binele întruchipat. Întruchipat în ce, te întreb, în diavol? Căci mie așa îmi pare…
Daca Dumnezeu ar trazni toti ateii, ai zice, ce Dumnezeu este si asta de isi impune cu forta ideile desi mi-a dat liber arbitru, la fel e si cu natura, Dumnezeu nu impune binele cu forta in natura.
Dar, dragule, altceva decât să trăznească nu poate? Nu poate să se arate lor, ca să creadă și ei în el și nu într-o biblie plină de fapte sângeroase?
Si aici recunosc si sunt de acord cu tine ca logica mea are lacune, pentru ca cele prezentate mai sus nu este un raspuns pentru toate.
Le văd, pentru că sunt atât de vizbile încât n-au cum să treacă neobservate.
Dar nu mi se pare corect sa ma contrazici cu privire la virusul HIV, pe baza teoriei conspiratiei.
Dar nici n-am făcut asta… ți-am spus doar că virusul HIV nu intră sub incidența bolilor pe care i le-aș reproșa lui d-zeu, din simplul motic că acesta este făcut în laborator.
Bun, am inteles ce zici: ca n-avem cum sa fim creati anapoda (roboti), ca atunci n-am avea sentimente. Aici sunt foarte curios in ce crezi tu?Cum am aparut?
Pe baza dovezilor pe care le aveam și a multor, multor zeci de ani de cercetări științifice, se pare că am apărut în urma unui complex proces evolutiv.
pct. 5-10: Repet ce am zis ca Dumnezeul barbos, si instigator la ura si violenta, este in conceptia unui evreu tribal.
Creștinii nu cred că asta ar fi, ci dimpotrivă. Că biblia a fost scrisă prin intervenția lui. Faptul că tu te disociezi acum de cei care iau ad literam biblia nu-i demonstrează decât un singur lucru: cu cât un om e mai inteligent cu atât încearcă să-l modifice mai mult pe d-zeu, iar în cele din urmă să renunțe deloc la el.
Și tot aici să-ți mai spus și de falsa libertate… un om ce s-a născut acum 1.000 într-un trib subsaharian și care n-a auzit în viața lui de d-zeu și care s-a închinat zeilor locali, confrom lui d-zeu ar ajunge în iad. De ce? Iar tu o să-mi spui că era libertatea lui să caute prin lume adevărul… Așa cum este probabil și a oamenilor care se nasc într-o anumită religie și care o adoptă din acest simplu motiv: că s-au născut acolo. Și care să fie religia cea adevărată din moment ce ele se bat cap îm cap și fiecare, se pare, are un iad în care cei care nu cred în d-zeul lor or să ajungă. De unde știi tu că aia adevărată nu-i mormonismul? Că inventatorul ei spune că un înger venit de la d-zeu i-a vorbit. Așa spun și nenumărați arabi care se aruncă ca disperații în aer omorând creștini. Ei cred că d-zeu le cere asta și că o să-i răsplătească pentru asta. De unde știi tu că nu-i adevărat?

Si mai spuneam, ca nu Dumnezeu trazneste, ci oamenii.
Și potopul? Tot oamenii!? Și molimile? Și Sodoma și Gomora?
Deci un dumnezeu care pune oamenii sa comita atrocitati, din cauza ca sfintenia lui nu-i permite (sau alte motive), nu e dumnezeul meu.
Cum ți-am spus și-n mesajul precedent… și tu ți-ai inventat un d-zeu care să ți se muleze după caracter și cunoștiințe. Așa face fiecare creștin pentru a deveni imbatabil. Unde biblia se contrazice, ori vorbește despre răutatea lui d-zeu vine cu tot felul de explicați ca să-l scuze…. Este îngrijorător de trist.
Aceeasi e si parerea mea. Si daca citesti "Leviticul 20:1 Domnul a a vorbit lui Moiese si a zis"-trag concluzia ca a treia persoana a banuit ce i-a zis Dumnezeu lui Moise. Si tinand cont ca Leviticul a fost scris cu cel putin 1000 de ani dupa Moise, ma face sa cred ca mai sunt inca alte inca alte multe persoane, care au banuit ce a banuit altul ca iar fi zis Dumnezeu lui Moise.
Nu doar în Levitic. Moise, imediat ce-o coborât de pe munte și i-a văzut pe ăia închinându-se în fața vițelului, a comandat să fie masacrați. Trei mii de oameni spune biblia că ar fi omorât Moise în acea zi… I s-a întâmplat ceva? Nicidecum! S-a dus înapoi la domnul, iar domnul i-a dat alte tăblițe.
Apoi sunt și alte zeci de istorisiri care conțin astfel de fapte. Nu la toate se aplică faptul că nu știau, pentru că multe sunt dictate de d-zeu direct.
Pe vremurile alea era ceva obisnuit sa crezi ca ploaia, eclipsa, boala, victoria in batalie, etc... sunt aduse de Divinitate, si asta era si conceptia evreilor, nu ca lor nu le mai ajungea tara - Dumnezeu i-a pus sa produca genocid.
Aha… deci unde-i rău în biblie și-a închipuit omul, iar unde-i bine a fost autenticul d-zeu… În niciun caz nu putea omul să inventeze toate astea, așa cum există zeci de alte religii politeiste ori monoteiste care se pretind sau s-au pretins cândva, adevărate. Auzi, dar tu de ce nu crezi în Buda? Este mult mai blând, cu mult mai puține contradicții și cu mult mai multă logică… Oare e pentru că ai fost crescut de mic în religia asta? (iarăși falsa alegere)
Repet dumnezeul care instiga la violenta nu e dumnezeul meu, indiferent de timpul istoric. Si n-am incercat sa explic de ce Dumnezeu a procedat cum a procedat, nu, am incercat sa explic de ce evreului i s-a parut ca Dumnezeu doreste toate treburile alea.
Păi dacă d-zeu i le-a spus, el ce-ai fi vrut să zică? Stai doamne că nu-i așa?
Ti-am zis ca e parerea mea actuala care este posibil sa mai mi-o schimb...
Asta e întotdeauna un pas înainte.
Si spre deosebire de alti crestini despre care vorbesti tu, n-am sa bat pe nimeni, n-am sa-l trimit in iad pe nimeni, si n-o sa ma bat cu pumnul in piept ca adevarul e la mine.
Din nefericire ești în minoritate. Spun din nefericire pentru că te-aș prefera oricând în locul acelor ipocriți.
Iar, nu inteleg de ce-ti freci mainile de bucurie cand deduci din ce am scris eu ca moralitatea nu e venita de la Dumnezeu. Pentru ca si cu alta ocazie am zis ca Biblia nu e ghid moral sau codul bunelor maniere (nu mai stiu sigur).
Am discutat mai demult cu Ciprian o chestiune asemănătoare în care dorea să-mi demonstreze cum morala ne vine de la d-zeu… Tu se pare că te-nrezi într-un altfel de d-zeu…
Iar, nu mi se pare corect din partea ta sa condamni pe cineva ca aduce "argumente" (de fapt nici argumente n-au fost) rupte din context vis-a-vis de Richard Dawkins. La fel tu mi-l aduci pe Blaise Pascal care a fost crestin.
Nu-i de loc la fel! Pentru că el a citat ceva FALS din Dawkins. Adică niște cuvinte care i-au fost atribuite, deși el a spus întocmai contrariul. În schimb eu n-am modificat cuvintele lui Pascal.El este fără îndoială creștin și nici n-am susținut vreo clipă altceva. Dar că văd adevăr în acele cuvinte ale sale legate de intoleranța religioasă, așa că le pot folosi ca “argumente”, tot așa cum și cineva poate folosi idei din proza lui Dostoievsky atât pentru a-l argumenta, cât și pentru a-l combate pe d-zeu.
Observi acum diferența?
"he of the wager" Pascal a incercat sa demonstreze prin legea probabilitatilor ca Dumnezeu exista, asa-numitul pariu pascalian.
Nu, nu asta a încercat, ci altceva. Să demonstreze, prin prisma probabilităților inventate de el, că este mai benefic să crezi în d-zeu fie că există, fie că nu există, decât să nu crezi. E cu totul și cu totul altceva decât ce-ai spus tu….
Și apoi… abstractizările care stau la baza probabilităților sale sunt cât se poate de eronate. Pentru că el pornește de la premiza că un lucru, oricare al fi el, are 50% șanse să existe și tot 50% să nu existe. Pascal a fost ridiculizat de Bertrand Rusell folosind parabola ceștii de cafea care ar exista în spațiu, între orbita pământului și cea a lui marte, dar a cărei existență nu poate fi verificată nici măcar folosind cel mai avansat telescop din lume. Crezi că acea ceașcă are tot 50% șanse de existență?
In incheeree, am recunoscut ca logica mea are lacune. Dar tu, acuzandu-ma ca logica mea are lacune, inseamna ca tu deti o logica fara lacune
Nu, nu asta înseamnă. Ci cel mult că are vizibil mai puține decât a ta.
de aceea te invit sa-mi prezinti credinta (daca vrei sa o numesti asa, daca nu certitudinea) ta referitor la aparitia universului, aparitia omului, etc... si rugamintea mea vine si in urma faptului ca e fair-play ca intr-o discutie sa dispunem de aceleasi date unul despre celalalt, si din nevoia sa ne masuram cu aceleasi unitati de masura. Si daca logica ta intradevar nu are lacune, n-am nici o problema sa o accept.
Sunt perfect de acord cu argumentația ta, așa ca să-ți spun în ce cred: în big bang și evoluție. Vrei să afli ceva anume, îți stau la dispoziție. Vrei doar să te documentezi pentru a te dumiri, o mulțime de cărți îți stau la dispoziție. Cărți pe care presupun că le-ai citit, așa cum și eu am citit biblia, coranul, textele vedice, pe augustin și toma d'aquino și multe altele.

Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 13 Mai 2011, 18:38

@Diaporevomenos a scris:
Mai sunt si cazuri in care bolile acestea sunt admise de Dumnezeu pentru slava Lui.
Știu ca e jenant ce am scris, dar din păcate pentru cei ce nu înțeleg, asta este voia Lui.
Prin intermediul bibliei din care continui să citezi cu ostentație, d-zeu ți-a trimis următorul mesaj:

"Hrana s'o mănînci ca turte de orz, pe cari le vei coace în fața lor cu balegă de om.``
Și Domnul a zis: ,,Așa își vor mînca pînea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre cari îi voi izgoni.`
Eu am zis: ,,Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n'a fost pîngărit niciodată; din tinerețea mea și pînă acum, niciodată n'am mîncat dintr'un dobitoc mort sau sfîșiat, și nicio carne necurată n'a intrat în gura mea.``
El mi -a răspuns: ,,Ei bine, iată că îți dau balegă de bou în loc de balegă omenească, și-ți vei face pînea pe ea.``"

Poftă bună, dia.

Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 13 Mai 2011, 19:24

@Iisus a scris:
@Diaporevomenos a scris:
Prin intermediul bibliei din care continui să citezi cu ostentație, d-zeu ți-a trimis următorul mesaj:

"Hrana s'o mănînci ca turte de orz, pe cari le vei coace în fața lor cu balegă de om.``
Și Domnul a zis: ,,Așa își vor mînca pînea spurcată copiii lui Israel printre neamurile printre cari îi voi izgoni.`
Eu am zis: ,,Ah! Doamne, Dumnezeule, iată, sufletul meu n'a fost pîngărit niciodată; din tinerețea mea și pînă acum, niciodată n'am mîncat dintr'un dobitoc mort sau sfîșiat, și nicio carne necurată n'a intrat în gura mea.``
El mi -a răspuns: ,,Ei bine, iată că îți dau balegă de bou în loc de balegă omenească, și-ți vei face pînea pe ea.``"

Poftă bună, dia.

Mai Rumeguș eu de dragul Domnului sunt dispus sa mănînc si turta de orez cu băliga de bou, dar sa vedem tu ce c- - - t o sa mănînci cînd o sa te prezinți in fata Lui Dumnezeu sa dai socoteala de ce c- - - t mîncai pe forum la adresa LUI.
Sus In jos
Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Vin 13 Mai 2011, 20:02

@Diaporevomenos a scris:
@Iisus a scris:
Poftă bună, dia.
Mai Rumeguș eu de dragul Domnului sunt dispus sa mănînc si turta de orez cu băliga de bou, dar sa vedem tu ce c- - - t o sa mănînci cînd o sa te prezinți in fata Lui Dumnezeu sa dai socoteala de ce c- - - t mîncai pe forum la adresa LUI.
Dacă tu crezi că-i mai bine să mănânci rahat de bună voie decât obligat, atunci pentru a doua oară îți urez: poftă bună. Cât despre fanatismul tău religios, cred că dacă te-ai fi născut prin Afganistan ori Pakistan, te-ai fi aruncat liniștit în aer în numele lui Alah.

Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 02:12

@Iisus a scris:
Dacă tu crezi că-i mai bine să mănânci rahat de bună voie decât obligat, atunci pentru a doua oară îți urez: poftă bună. Cât despre fanatismul tău religios, cred că dacă te-ai fi născut prin Afganistan ori Pakistan, te-ai fi aruncat liniștit în aer în numele lui Alah.

Iar dacă tu crezi ca e mai bine sa mănînci rahat obligat, decît de buna voie, na-i decît sa mănînci cit vrei.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 05:51

@Diaporevomenos a scris:
@Iisus a scris:
...să mănânci rahat... obligat...
...sa mănânci rahat... de buna voie...
Tot un... rahat! Oricum îl iei... Laughing
Cu lingura, sau furculita, cu polonicul... tot rahat rămâne. Laughing

Are rost lupta asta oarbă, oare? O luptă în care nu poate exista învingător!
Voi nu întelegeti că mergeti pe căi total diferite si nicicând nu vă veti întâlni pe una si aceeasi cale?
Fiecare crede că doar calea lui e adevărată si amândoi gresiti.
Asa cum bine spune Cogito, ergo sum, toti au lacune si implicit gresesc, chiar si cei ce se cred perfecti, as zice eu, mai ales acestia.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 05:58

@Iisus a scris:
...doresc să te poți vedea exact așa cum ești, nu cum îți închipui tu că ești.
Poate fi valabil la oricine, nu-i asa? smile

Ciprian

Numarul mesajelor : 1280
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 06:06

Citat :
Am discutat mai demult cu Ciprian o chestiune asemănătoare în care dorea să-mi demonstreze cum morala ne vine de la d-zeu…
In primul rand, noi doi nu "discutam".
In al dolilea rand, nu am cautat sa demonstrez nimic. Si in nici un caz morala, care este un subiect mult prea pretentios.
Citat :
Nu-i de loc la fel! Pentru că el a citat ceva FALS din Dawkins. Adică niște cuvinte care i-au fost atribuite, deși el a spus întocmai contrariul.
A, iarasi mincinosul trece la atac personal! Asta una nu am sa permit!
Inca o data in plus, va folositi de cuvinte in mod liberal... schimbist!
Faceti confuzie intre "afirmatie" si "demonstratie", stimabile.
Eu nu am pus cuvinte in gura nimanui, nu am mintit ca sunt ghilimele unde nu erau, nu am mintit ca am citit ce nimeni nu putea sa citeasca.
Si daca am demonstrat ceva, am demonstrat doar toate cele de mai sus.
No acuma, hai iarasi cu numaratul, sa vedem unde avem castig:
Doua la primarie, unul la perfectura....
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 06:08

pct.1,2,3,4 ...

Către userul Iisus: Iar, nu mi se pare corect din partea ta sa condamni pe cineva ca aduce "argumente" (de fapt nici argumente n-au fost) rupte din context vis-a-vis de Richard Dawkins. La fel tu mi-l aduci pe Blaise Pascal care a fost crestin.
Păi, „metodele” altora nu sunt acceptate, chiar dacă sunt identice cu alea proprii, nu-i asa? smile

Te citesc cu plăcere, asa cum am intuit că va fi, chiar de la primele tale mesaje. bravo thumb_yello

Ciprian

Numarul mesajelor : 1280
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 06:22

@Emil Condor a scris:
@Iisus a scris:
...doresc să te poți vedea exact așa cum ești, nu cum îți închipui tu că ești.
Nu la oricine. Cei fanatici in materialismul evolutionist nu au indoieli ca ei sunt cei privilegiati in a cunoaste absolutitivitatismul adevarului absolutist, cu toate ca tot rationamentul lor se reduce la sare calatorind pe proteina. Ei, da' vezi tu, sarea mea e mai buna decat proteina ta! Si culmea (pregatiti-va stimabile ghillimelele si minciunile ca si pe asta ati citit-o si altceva trebuie inteles), marele preot Darwin, cand a impins rationamentul mai departe, s-a vazut incoltit de indoiala: Cum poti sa stii daca ce omul gandeste este adevar, cand toata gandirea asta vine da la o maimuta?
Sus In jos
Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 11:07

@Ciprian a scris:
Citat :
Am discutat mai demult cu Ciprian o chestiune asemănătoare în care dorea să-mi demonstreze cum morala ne vine de la d-zeu…
In primul rand, noi doi nu "discutam".
Asta se vede din felul în care tu nu răspunzi la nicio întrebare. Tu doar arunci cu elucubrații (de felul: "<>. Asta este o afirmatie stiintifica si sta la baza cunoasterii umane.") pe care mai apoi nu le susții, ci ai impreasia că simplu fapt că sunt într-o carte scrisă acum mii de ani le face adevărate.
@Ciprian a scris:
[In al dolilea rand, nu am cautat sa demonstrez nimic. Si in nici un caz morala, care este un subiect mult prea pretentios.
Prea bine, fie.
@Ciprian a scris:
Citat :
Nu-i de loc la fel! Pentru că el a citat ceva FALS din Dawkins. Adică niște cuvinte care i-au fost atribuite, deși el a spus întocmai contrariul.
A, iarasi mincinosul trece la atac personal! Asta una nu am sa permit!
Ți-ai dorit să mă amuzi sau pur și simplu n-ai realizat că numind pe cineva mincinos înseamnă că-l ataci personal? Adică mă acuzi pe mine de faptele tale. Tipic creștinesc.
@Ciprian a scris:
Inca o data in plus, va folositi de cuvinte in mod liberal... schimbist!
M-am referit strict la aceste cuvinte: "One of the things that is wrong with materialist evolution is that it teaches us to be satisfied with answers which are not really answers at all." care nu-i aparțin lui Dawkins.
Cât despre celălalt ți-am explicat de unde provine confuzia ta și răuvoința celor care-l citează: e stilul omului de-a vorbi și din alte puncte de vedere, ceea ce nu și înseamnă că le susține. Și ți-am mai și spus, că din moment ce știi exact cine-i Dawkins ar fi trebuit să știi și lucru ăsta, pentru că-n cărțile sale el numește d-zeul biblic și biblia în sine o ipoteză, nu o teorie.
@Ciprian a scris:
Faceti confuzie intre "afirmatie" si "demonstratie", stimabile.
Eu nu am pus cuvinte in gura nimanui, nu am mintit ca sunt ghilimele unde nu erau, nu am mintit ca am citit ce nimeni nu putea sa citeasca.
Ți-am explicat acolo la ce-am făcut referire. Dar, datorită modului tău de-a ignora comple orice explicații și argumente ce contravin părerilor tale preconcepute, te comporți ca un boxer ce și-a prins adversarul în colț: îi dă și-i dă. Însă în cazul adversarul este doar unul imaginar. Ceea ce nu te oprește bag de seamă...
@Ciprian a scris:
Si daca am demonstrat ceva, am demonstrat doar toate cele de mai sus.
Dar de ce nu-mi demonstrezi și lucrurile pe care le treci drept adevăr: cum că d-zeu făcând lumea este un adevăr științific. Afirmația asta, care mult mai importantă decât ghilimelele pe care te chinui să le "demontrezi" de-a lungul a vreo trei mesaje, de ce n-o demonstrezi? Ori nu este la fel de importantă și pentru tine?

Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 11:11

@Diaporevomenos a scris:
@Iisus a scris:

Iar dacă tu crezi ca e mai bine sa mănînci rahat obligat, decît de buna voie, na-i decît sa mănînci cit vrei.

Treaba este că probabilitatea de-a fi obligat să-l mânci este infimă, aproape nulă, pe când decizia de-al mânca de bunăvoie o iei tu tocmai temându-te c-ai putea fi obligat.
Și atunci, de ce să-l mănânci de bunăvoie?

Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 11:40

@Ciprian a scris:
@Emil Condor a scris:
Nu la oricine. Cei fanatici in materialismul evolutionist nu au indoieli
de unde le scoți? Ți-a vorbit vreun tufiș în flăcări sau ți-ai folosit același raționament ca și până acum. Aș prefera, sincer, boschetul, pentru că ar avea șanse mai mari să aibă dreptate.
Și apropo, dacă vezi asta drept o jignire atunci încearcă să percepi în același fel și spusele tale. Pentru că nu-s fanatic și am o mulțime de îndoieli și lacune, atât în cunoaștere cât și-n cultură. Dar observ că-i la mod printre creștini să-i acuze pe agnostici și atei că sunt fanatici, asta în timp ce musulmanii se aruncă în aer în numele domnului, creștinii luptă împotriva lor pentru că-n războiul acesta sunt ajutați de d-zeu (vezi declarația de război a lui Bush din 2001/2002). Iar fanaticii materialiști ce fac în tot acest timp? Se chinuie să afle leacurile diverselor boli, să cunoască cercetând, să afle, chiar dacă ce-ar afla s-ar putea opune lucrurilor pe care le știu deja. Tot așa sunt și eu... dacă mi-ai prezenta dovezi privind existența lui d-zeu (și nu niște cuvinte dintr-o care contrazise de realitate - vezi potopul), atunci fericit aș accepta faptul că există. Asta nu sună prea extremist, nu-i așa? De aceea probabil o vei și ignora și te vei întoarce în temnița ghilimelelor tale demonstrate.
@Ciprian a scris:
ca ei sunt cei privilegiati in a cunoaste absolutitivitatismul adevarului absolutist, cu toate ca tot rationamentul lor se reduce la sare calatorind pe proteina.
Ia vezi ce-am scris mai sus. Cât despre absolutism nici nu poate fi forba, ăsta-i rezolvat credincioșilor ce se-ncred în lipsa oricăror dovezi și nici despre adevăr absolut. Ăsta-i tot pentru cei ce știu fără să cunoască. Fără să cerceteze, fără să gândească.
Evoluționismul pur și simplu ar mult mai puține bube, lacune, elucubrații și pseudoștiințe decât facerea lui d-zeu. Dar asta nu-l face imbatibil, spre deosebire de d-zeu, ci dimpotrivă: foarte ușor de demontat ori verificat: prin fosilele și straturile în care au fost găsite. Pe când, dacă vorbim de d-zeu... nu există un singur lucru pe lumea aceasta care să-l probeze. Te închini și nu-ți răspunde - alta e voia lui. Te închini și se întâmplă să primești ce ți-ai dorit - d-zeu a vrut. Păcat însă că ascultă mai degrabă rugile celor care caută loc de parcare în moll, decât pe cele ale betegilor. Căci, serios vorbind, ai văzut tu până acum să-i crească unui beteag membrul lipsă. Dar deh, mai discriminează și d-zeu...
@Ciprian a scris:
Ei, da' vezi tu, sarea mea e mai buna decat proteina ta!
este verificată prin zeci de mii și sute de mii de dovezi arheologice, este supusă zi de zi la nu-știu-câte teste pe care zi de zi le trece. Asta-i diferența: credința îți cere să crezi fără dovezi, ba chiar în pofida acestora, pe când știința îți cere să crezi prin prisma argumentelor și dovezilor. Iar în spatele evoluției se ascunde aceleași procese și procedee ștințifice care stă la baza construirii avionelor, a mașinilor și-a internetului. În legătură cu astea de ce nu te revolți? De ce nu-ți arunci tv-ul pe vereastră și nu te izolezi prin vreo peșteră unde să poți trăi fără a mai apela la știință? Știi de ce? Pentru că toate acestea nu-ți atacă direct credința... adică știința e bună, doar să nu-mi demonstreze că d-zeu minte, că altfel nu mai e bună...
Ei bine, oamenilor de știință nu le pasă de tâmpeniile unora sau altora, iar treaba lor e să aducă la suprafață adevărul, oricare ar fi acesta. Chiar dacă ar demonstra că evoluția este greșită. Nu contează, pentru că ei nu se chinuie să susțină dinainte ceva, ei se chinuie să afle.... Asta spre deosebire de creștinii care știu, așa că neagă tot ce află.

Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 13:38

Mai Rumeguș, e un proverb la voi in România in care se spune ca : Cînd doi oameni iți spun ca iești beat, tu al treilea trebuie sa te duci sa te culci.
Tu cînd vezi ca toată lumea te scuipa de ce nu te duci dracului sa ne lași forumu in pace.
Nu vezi ca este dement?
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 13:57

un "crestin" a scris:

Tu cînd vezi ca toată lumea te scuipa de ce nu te duci dracului sa ne lași forumu in pace.
Nu vezi ca este dement?
"adevarat" crestin Laughing ... si orto-dox, pe de-asupra ...
sau , ma rog, e-vangheli(e)st ... ce-o fi ...

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 14:41

@Cristina a scris:
un "crestin" a scris:

Nu vezi ca este dement?
"adevarat" crestin ... si orto-dox, pe de-asupra ...
sau , ma rog, e-vangheli(e)st ... ce-o fi ...

Si ma rog ce vroiai sa scrie:
Cînd vezi ca toată lumea te scuipa pentru ca iești dement si te te cerți cu toți pe forum, ramai aici printre noi sa ne faci nervi si viata grea.

Dar pentru ca si tu ești in asentimentul lui de asta sai scris prostia asta .
Luați-va de mana si duceți-va la Polul Nord si stați acolo pana va voi chema eu.
Sus In jos
Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 15:44

@Diaporevomenos a scris:
Mai Rumeguș, e un proverb la voi in România

locuiesc în Germania. Mai exact în Bonn. Dacă ai îndoieli sunt sigur că adminul îți poate confirma.
@Diaporevomenos a scris:
in care se spune ca : Cînd doi oameni iți spun ca iești beat, tu al treilea trebuie sa te duci sa te culci.

Ia trimite un om treaz între doi bețivi și verifică cât adevăr conține acest proverb.
@Diaporevomenos a scris:

Tu nu-ți observi ipocrizia, creștinule? Nu vezi cum citezi din biblie în vreme ce mă "scuipi"?
Dar, probabil că, așa cum iadul lui Aligheri e făcut din nouă nivele, tot așa avea și raiul:
pe primul, lângă miel, stau martirii. Adică cei care-și leagă TNT de brău și se aruncă-n aer
pe al doilea, la fundul mielului, stau cei care omoară homosexuali, pe cei de-o altă religie ș.a.m.d. Dacă te-ai fi născut acum 4-5 sute de ani, aici ai fi ajuns și tu
pe al treilea sunt cei care-i scuipă pe homosexuali, atei etc
.
.
pe al șaselea sunt cei care iau bilia ad literam, dar nu fac tot le spune domnul, pentru că morala...a evoluat între timp
.
.
pe al nouălea sunt cei care încearcă să-l închesuie pe d-zeu printre știința zilelor noastre.
Apoi începe iadul. Pentru tot cei care nu s-au născut în religia nepotrivită, pentru tot cei care pun la îndoială existența lui d-zeu, pentru tot cei care gândesc cu propriul lor cap ș.a.m.d
@Diaporevomenos a scris:
Nu vezi ca este dement?

Cui te adresezi?

Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 17:32

Πσαλμ 18: 25-26
25
Cu cel bun, vei fi cu el bun, cu omul neprihănit tu vi fi neprihănit;
26
cu cel curat, curat vei fi cu el și cu cel stricat te vei porta după stricăciunea lui.

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 20:38

Dia, când ai scris asa mare si colorat, te-ai gândit la mine, nu-i asa?
Stii că am nevoie de ochelari să citesc, iar dacă nu-i găsesc, totusi să fiu capabil de a citi, nu? Laughing

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 20:42

@Iisus a scris:
locuiesc în Germania. Mai exact în Bonn.
Te-ai cam plimbat în ultima perioadă!
As zice că în ultimul an ai rezidat în cel putin 3 - 4 tări...
La Bonn ai găsit ceea ce căutai? Sper asa să fie. thumb_yello

Vreau să te întreb ceva: pot să mă adresez către tine folosind un alt nume, nu pseudonimul ce-l ai acum? Mi-ar fi mai usor... smile

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   

Sus In jos

Homosexualitatea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 6Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: