Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Ieri la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
drumetie brasov frig comment-143 sibiu curiozitati este placut romana 23 istorie Când Limba 1 problema English
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Homosexualitatea

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 22:03

@Emil Condor a scris:
Dia, când ai scris asa mare si colorat, te-ai gândit la mine, nu-i asa?
Stii că am nevoie de ochelari să citesc, iar dacă nu-i găsesc, totusi să fiu capabil de a citi, nu?

Bineînțeles ca nu am scris pentru tine. Tu știi prea bine cum trebuie sa te porți cu specimene de genul asta.

Eu in locul tău pentru un user care nu face altceva decît sa jignească ceea ce eu si multi alți aici pe forum veneram si este tot ce avem mai Sfînt pe lumea asta, ori l-as alunga ori l-as obliga sa-si schimbe numele.
Faptul ca a ales acest nume este însuși o jignire la adresa mea.

Dar în fine cînd o sa-mi creez eu un forum din astia nu o sa permit nici sa citească forumul, nu sa aibă si drepturi egale cu mine si cu ceilalți forumiști.
Eu l-as arunca afara ca pe o măsea stricată.

Scuza-ma te rog pentru faptul ca îmi ies din pantofi uneori, dar ma enervează la culme. Îmi aduce aminte de lepra aialaltă.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 22:25

Stiu... doar glumeam referindu-mă la mărimea si culoarea scrisului.

Tot ce doresc este să nu folosim cuvinte jignitoare, asa cum amândoi o faceti destul de frecvent.
Nu o să ajungem nicicând la aceeasi părere asupra unor aspecte ale vietii, asa că nu are rost să iesim din albia proprie cedând nervilor.

cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 23:09

daaaa so funny!

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Sam 14 Mai 2011, 23:25

Laughing Laughing

Ciprian

Numarul mesajelor : 1324
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 08:10

Citat :
de unde le scoți? Ți-a vorbit vreun tufiș în flăcări sau ți-ai folosit același raționament ca și până acum. Aș prefera, sincer, boschetul, pentru că ar avea șanse mai mari să aibă dreptate.
Și apropo, dacă vezi asta drept o jignire atunci încearcă să percepi în același fel și spusele tale. Pentru că nu-s fanatic și am o mulțime de îndoieli și lacune, atât în cunoaștere cât și-n cultură. Dar observ că-i la mod printre creștini să-i acuze pe agnostici și atei că sunt fanatici, asta în timp ce musulmanii se aruncă în aer în numele domnului, creștinii luptă împotriva lor pentru că-n războiul acesta sunt ajutați de d-zeu (vezi declarația de război a lui Bush din 2001/2002). Iar fanaticii materialiști ce fac în tot acest timp? Se chinuie să afle leacurile diverselor boli, să cunoască cercetând, să afle, chiar dacă ce-ar afla s-ar putea opune lucrurilor pe care le știu deja. Tot așa sunt și eu... dacă mi-ai prezenta dovezi privind existența lui d-zeu (și nu niște cuvinte dintr-o care contrazise de realitate - vezi potopul), atunci fericit aș accepta faptul că există. Asta nu sună prea extremist, nu-i așa? De aceea probabil o vei și ignora și te vei întoarce în temnița ghilimelelor tale demonstrate.
1. Nu mi-a vorbit o tufa, ci ...stimabilul Iisus! De acolo stiu, si de la tovarasii pe care i-am intalnit si din carti.
2. Aha, aveti indoieli si lacune acum? Nu se vede, dupa cum de bine predicati.
3. Nu am stiut ca exista un razboi religios la ora actuala. Si ce trebuie sa vad in declaratia lui Bush, ca nu inteleg, nici ce are de a face cu... orice (dar ce sa ma mai surprinda)?
3. Sunteti de-a dreptul nostim (si ridicolul este astfel si de data asta). Adicatelea, Darwin, Hitler, Huxley sunt maica Teresa al materialismului evolutionist?! Pai da, ca si ei s-au chinuit sa eradice boala... evreiasca si mongoloida (care este un termen introdus de evolutionisti) si chiar homosexuala! Dar ce sa mai zicem de credinciosii Stalin, si Pol Pot si Mao?
4. Dovezi vreti? Problema nu este cu dovada. Tot asa zicea si "filozoful" de Bertrand Russell, ca nu a avut dovezi. Lasa ca a gasit fata-sa!
5. Ce e realitatea? Ca absoluta nu poate sa fie, iar inteles nu mai exista (adica asta sustine filozofia materialista cea mai evoluata, postmodernista)?
Citat :
Evoluționismul pur și simplu ar mult mai puține bube, lacune, elucubrații și pseudoștiințe decât facerea lui d-zeu. Dar asta nu-l face imbatibil, spre deosebire de d-zeu, ci dimpotrivă: foarte ușor de demontat ori verificat: prin fosilele și straturile în care au fost găsite.
No, ca m-ati facut curios: Cum este demonstrata evolutia, si cum poate sa fie "foarte ușor de demontat ori verificat: prin fosilele și straturile în care au fost găsite". Cum ziceati ca asteptati, ca eu nu mai retin alea perle? Oricum, iata ca si eu!
Citat :
este verificată prin zeci de mii și sute de mii de dovezi arheologice, este supusă zi de zi la nu-știu-câte teste pe care zi de zi le trece. Asta-i diferența: credința îți cere să crezi fără dovezi, ba chiar în pofida acestora, pe când știința îți cere să crezi prin prisma argumentelor și dovezilor. Iar în spatele evoluției se ascunde aceleași procese și procedee ștințifice care stă la baza construirii avionelor, a mașinilor și-a internetului
Adica, ce anume? Ca sarea calatoreste pe proteina, e verificata... arheologic?!
Si aici m-ati facut si mai curios: "în spatele evoluției se ascunde aceleași procese și procedee ștințifice care stă la baza construirii avionelor, a mașinilor și-a internetului"?
Cum vine asta, ma rog frumos? Sau nu ar trebui sa ma mire de nimic; daca din broasca iese print...

Ultima editare efectuata de catre Ciprian in Lun 16 Mai 2011, 08:14, editata de 2 ori
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 08:11

@ Dia:
nu prea aveti simtul umorului. Ca doar stimabilul isi da toata stradania sa ne amuze!
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 08:35

@Diaporevomenos a scris:

.....bla bla bla ...

so funny!

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Cogito, ergo sum

Numarul mesajelor : 41
Data de inscriere : 03/05/2011

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 09:53

Scuze, am postat mesajul la religii si culte.
In primul rand ai dreptate asupra lucrarii lui Blaise Pascal, din lipsa de timp am scurtat povestea printr-o expresie "demonstreze-probabilitati-exisita". Imi cer scuze, nu am intentionat sa induc in eroare.
Nu vreau sa intru in polemica la acest capitol, dar in prima faza userul Ciprian folosise un citat corect din Dawkins, dar trunchiat in opinia noastra, la care amandoi "i-am sarit in cap".

Nu pot sa nu observ ca viziunea ta despre Biblie/crestinism/Dumnezeu este destul de simplista, la fel cum in general crestinii vorbesc despre teoria evolutiei "in trei cuvinte": omul s-a tras din maimuta (asta e tot ce stiu din teoria evolutiei, si pe asta bat moneda). Si ma acuzi ca nu citesc Biblia corect ci o citesc asa incat "sa-l scot pe Dumnezeu" si "nu-mi-l modelez" pe Dumenzeu corect, cu alte cuvinte ca nu sunt fundamentalist, ca sa-mi poti relpica apoi : uite cate contradictii are, deci e un fals. Hei!!! Biblia nu are un manual de instructiuni atasat, asa ca o citesc asa cum imi dicteaza constiinta si gandirea mea.
Citat:
Cum poate fii universul nedeterminat din moment ce d-zeu l-a creat și a intervenit și încă mai intervine în creația sa? Pentru astea cică-s rugăciunile și tot pentru asta a fost papa beatificat. Pentru că d-zeu intervine.

Citat:
Este un nonsens ceea ce spui tu. Din moment ce-i omnipotent, nimic nu-l limitează…

Ei, uite ca eu pro-creez un copil, si cu toate ca uneori actionez ca un factor determinant pentru el, asta nu inseama ca este un om determinat. Si copilul (cu toate riscurile de a se imbolnavi, suferii accident, , etc) mi-l doresc in dauna unui robot - care m-ar asculta orbeste. -aici trage tu concluzia-
Daca ma joc box cu copilul me de 8 ani n-o sa-i unflu ochii si nici n-o sa-l trantesc de toti peretii sa-i demonstrez ca-s atotputernic (in raport cu el), si daca in jocul nostru se impiedica ramane la latitudinea mea daca-l prind sau nu, daca-l prind, il prind ca-l iubesc, daca nu-l prind asta nu inseamna ca-l urasc, poate invata ceva din cazatura. Poate sa invete sa fie atent pe unde calca sau poate sa invete ca eu n-o sa intervin oricand/oricum, are libertate indiferent bine/rau. "Coborarea la mintea copiulului" este autolimitare care n-are nimic a face cu puterea reala.
Daca ar fi un copil "filozof" si l-as lasa sa cada ar putea gandi ca-l urasc. Daca i-as explica de ce l-am lasat sa cada n-ar intelege.
Citat:
Adică intră în atribuțile lui să îndemne oamenii la genocid, la viol și infanticid, să dea porunci, să judece, dar să ajute… nu. Asta nu. În niciun caz. Într-un astfel de d-zeu crezi? Unui astfel de d-zeu te închini?

In posturile trecute am tot repetat ca evreii ca sa-si legitimizeze actiunile considerau un ddumnezeu care indeamna la genocid. Sa fim productivi sa nu ne mai intoarcem la puncte stabilite deja.
Citat:
Pe baza dovezilor pe care le aveam și a multor, multor zeci de ani de cercetări științifice, se pare că am apărut în urma unui complex proces evolutiv.

Si de-aici incep sa devin eu carcotas. "se pare" ofera-mi un raspuns in clar alb sau negru cum il vrei tu de la mine.
Citat:
Creștinii nu cred că asta ar fi, ci dimpotrivă. Că biblia a fost scrisă prin intervenția lui. Faptul că tu te disociezi acum de cei care iau ad literam biblia nu-i demonstrează decât un singur lucru: cu cât un om e mai inteligent cu atât încearcă să-l modifice mai mult pe d-zeu, iar în cele din urmă să renunțe deloc la el.
Și tot aici să-ți mai spus și de falsa libertate… un om ce s-a născut acum 1.000 într-un trib subsaharian și care n-a auzit în viața lui de d-zeu și care s-a închinat zeilor locali, confrom lui d-zeu ar ajunge în iad. De ce? Iar tu o să-mi spui că era libertatea lui să caute prin lume adevărul… Așa cum este probabil și a oamenilor care se nasc într-o anumită religie și care o adoptă din acest simplu motiv: că s-au născut acolo. Și care să fie religia cea adevărată din moment ce ele se bat cap îm cap și fiecare, se pare, are un iad în care cei care nu cred în d-zeul lor or să ajungă. De unde știi tu că aia adevărată nu-i mormonismul? Că inventatorul ei spune că un înger venit de la d-zeu i-a vorbit. Așa spun și nenumărați arabi care se aruncă ca disperații în aer omorând creștini. Ei cred că d-zeu le cere asta și că o să-i răsplătească pentru asta. De unde știi tu că nu-i adevărat?

Nu anticipa ce o sa spun. Ca eu o sa spun ca numai o minte de fundamentalist poate gandi ca Dumnezeu este limitat (aici la propriu zic) sa trimita un mahomedan (spre ex.) in iad, din simplul fapt ca "a avut nesansa" sa se nasca in Sudan spre exemplu, si caruia i-au fost spalati creierii in mod sistematic (ca si crestinilor) asa incat cat cel putini in domeniul "credintei" este robot.
Citat:
Cum ți-am spus și-n mesajul precedent… și tu ți-ai inventat un d-zeu care să ți se muleze după caracter și cunoștiințe. Așa face fiecare creștin pentru a deveni imbatabil. Unde biblia se contrazice, ori vorbește despre răutatea lui d-zeu vin
e cu tot felul de explicați ca să-l scuze…. Este îngrijorător de trist.

Ok e opinia ta! Eu cred in exegeza, si a nu astepta de la evrei sa fi fost mai buni ca celelalte popoare. Biblia a fost scrisa prin prisma culturii de atunci si doar prin prisma culturii de atunci pot trage concluzii - asta nu inseamna a inventa scuze. Ca evreii l-au vazut capricios,crud, si violent pe Dumnezeu la fel ca celelate popoare pe divinitatile lor, e o gandire mai realista decat a citi Biblia avand pretetia ca omului care a scris-o i-a fost soptit la ureche. Si tu ma sustii aici, Dumnezeu in viziunea este mulat dupa caracterul si cunostintele mele, la fel ca evreul antic care vedea pe Dumnezeu prin prisma cunostintelor lui (inclusiv despre bine si rau).
Citat:
Aha… deci unde-i rău în biblie și-a închipuit omul, iar unde-i bine a fost autenticul d-zeu… În niciun caz nu putea omul să inventeze toate astea, așa cum există zeci de alte religii politeiste ori monoteiste care se pretind sau s-au pretins cândva, adevărate. Auzi, dar tu de ce nu crezi în Buda? Este mult mai blând, cu mult mai puține contradicții și cu mult mai multă logică… Oare e pentru că ai fost crescut de mic în religia asta? (iarăși falsa alegere)

smile) Nu cred in reincarnarea din gasca in om si iar in peste etc.... in functie de binele sau raul ce l-am facut, iar pentru mine ce traiesc acum e realitatea nu un alt timp/spatiu/univers.. si-mi pace sa savurez ceea ce-mi ofera viata sport, calatorii, etc... nu infometare si ascetism. Poate am exagerat, la fel cum faci tu cu crestinismul, dar nimic nu mi se pare logic la budism, si asta e probabil pentru ca vin dintr-o cultura care are un alt concept despre viata. In schimb sunt foarte de acord ca suntem tributari culturii si siritului in care am fost crescuti (mai mult sau mai putin). Si recunosc ca si eu sunt (mediu zic eu), si din pricina culturii in care am fost crescut il pun pe Dumnezeu cel care "a declansat" Big Bang-ul" (pe care cultura in care am fost crescut 'nu-l inghite', de aia sunt mediu)... dar ateismul si lumea stiintifica nu-mi ofera o alta alternativa, nici macar una.

Citat:
în big bang și evoluție. Vrei să afli ceva anume, îți stau la dispoziție.

N-o sa umblu dupa lacunele teoriilor cu aparitia a 25 cred, de specii care nu-si aveau locul in pre-cambrian, sau cu improbabilitatea aparitiei la intamplare a orice ceva...etc
ca probabil ai raspunsuri partiale, dar inaine de asta am 3 probleme mai mult de logica decat de stiinta:
1. Cum a aparut "supa primordiala" sau punctul de maxima energie si masa?
2. Cum functioneaza funcioneaza regula selectiei naturale de a fost posibil sa se desparta toata viata de pe pamant, in doua regnuri vegetal si animal? Ca pentru mine cele doua regnuri nu se aseamana de loc, si mi-e greu sa cred ca aceeasi regula le-a "calauzit"..
3. Cum au aparut emotiile la animale? Din doua puncte de vedere: nu le ajuta cu nimic la supreavietuire (ba de multe ori le impiedica) si mi se pare cea mai mare diferenta intre cele doua regnuri. Cum a aparut la om spre exemplu setea de cunoastere si iubirea de arta, lucru intalnit in exclusivitate la om si de ce omul nu mai vrea sa respecte insasi "legea care l-a creat" selectia naturala.
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 10:52

@Ciprian
[quote]Ciprian a scris:
In primul rand, noi doi nu "discutam".
Iisus a scris:
Asta se vede din felul în care tu nu răspunzi la nicio întrebare. Tu doar arunci cu elucubrații (de felul: "<>. Asta este o afirmatie stiintifica si sta la baza cunoasterii umane.") pe care mai apoi nu le susții, ci ai impreasia că simplu fapt că sunt într-o carte scrisă acum mii de ani le face adevărate.

Sunt foarte de acord cu userul Iisus, ca nu vrei sa raspunzi la intrebari, si stai "acolo sus undeva" fara ca cineva sa te poata aborda, si comentezi.
Daca ne-ai prezenta pe scurt parerile tale despre Biblie, aparitia universului,etc... ai sa vezi cu ce usurinta iti vom gasi bube, Iisus (din prisma agnosticului, scuze pentru speculatie) si eu din prisma crestinului. NU E CORECT ceea ce faci, si spre deosebire de tine Iisus a acceptat provocarea de a raspunde la intrebari.
Sus In jos
Iisus

Numarul mesajelor : 355
Data de inscriere : 11/12/2009

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 18:20

@Ciprian a scris:
...

Da' să răspunzi la întrebări știi? Poți?
Că până acum, pare-se, credința ta e formată exclusiv din lacunele altora.

Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 18:22

@Cogito, ergo sum a scris:
In primul rand

Am luat act de mesajul tău și am să-ți răspund puțin mai târziu. Momentan am puțin treabă.

Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 18:26

@Diaporevomenos a scris:

Πσαλμ 18: 25-26
25
Cu cel bun, vei fi cu el bun, cu omul neprihănit tu vi fi neprihănit;
26
cu cel curat, curat vei fi cu el și cu cel stricat te vei porta după stricăciunea lui.

Dacă așa-i vorba creștinule, atunci nu te mai da cucernic și plin de duc. Tu însuți recunoști prin acest spuse că ești un produs al mediului în care trăiești. Apropo, nu uita să te comporți cu maimuțele precum o maimuță, iar cu un homosexual precum un... (pentru 5 puncte scrie răspunsul corect:
A - orb
B - homesexual
C - pălămidă).

Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 20:54

@Iisus a scris:
@Diaporevomenos a scris:

Πσαλμ 18: 25-26
25
Cu cel bun, vei fi cu el bun, cu omul neprihănit tu vi fi neprihănit;
26
cu cel curat, curat vei fi cu el și cu cel stricat te vei porta după stricăciunea lui.

Dacă așa-i vorba creștinule, atunci nu te mai da cucernic și plin de duc. Tu însuți recunoști prin acest spuse că ești un produs al mediului în care trăiești. Apropo, nu uita să te comporți cu maimuțele precum o maimuță, iar cu un homosexual precum un... (pentru 5 puncte scrie răspunsul corect:
A - orb
B - homesexual
C - pălămidă).

Uite de data asta nu te contrazic pentru ca ia răspuns corect.
Cu o maimuța trebuie sa te porți după maimuțăriile ei. Nu poți sa-i citești unei maimuțe Biblia ca nu înțelege nimic. Tu de exemplu ești o maimuțoi si eu ma port cu tine ca cu un maimuțoi, pentru ca degeaba scriu eu versete din Biblie pe forum tu tot nu înțelegi nimic.
Cit despre orb, tu ești un orb de dai in gropi cu lumînarea aprinsa si eu incerc sa te aduc la lumina.
Despre homosexuali nu pun man in foc e posibil sa fii si homosexual, ca prea ii pupi in cur pe homosexuali.
Despre pălămida nu știu, nu-mi vine sa cred ca poți sa fii si peste.
Sus In jos
Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 21:07

@Diaporevomenos a scris:
@Iisus a scris:

A - orb
B - homesexual
C - pălămidă).

Uite de data asta nu te contrazic pentru ca ia răspuns corect.
Tu de exemplu ești o maimuțoi si eu ma port cu tine ca cu un maimuțoi,

Caravasăzică recunoști că atunci când ești în preajma unui homosexual te comporți asemeni lui. În public te dai anti-gay, dar îi privat nebune... îți lucesc ochii după torsurile altora

cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 21:28

io v-as sugera sa va mai domolitzi cu expresii de soiul asta. Asa taiatzi cheful tuturor nu numai sa intervina in discutii ci chiar si cheful de a mai citi ce scrieti. Dispute pe diferite teme sunt inerente chiar si in viatza virtuala dar daca degenereaza in certuri intre persoane deja se intrece masura. Disputazi ideile dar lasatzi persoanele in pace (inclusiv sau poate in primul rand propriile voastre persoane). Sau, avetzi forumul exclusiv la dispozitia voastra. Imi vetzi spune ca n-am decat sa nu citesc ceea ce scrieti - si e ok dar si voi trebuie sa intelegeti ca si aici este o comunitate deja quasi-virtuala si nu puteti pretinde altora sa nu citeasca (asculte) cand altii se cearta. Sorry dar am dreptate si regret ca am intervenit. Adminul poate oricand sa stearga ce am scris.
Si inca ceva - adevar absolut nu exista si nimeni pe lumea asta nu poate afirma ca este singurul detinator al vreunui adevar - oricare ar fi el.

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 22:04

In primul rand ai dreptate asupra lucrarii lui Blaise Pascal, din lipsa de timp am scurtat povestea printr-o expresie "demonstreze-probabilitati-exisita". Imi cer scuze, nu am intentionat sa induc in eroare.
Nicio problemă.
Nu vreau sa intru in polemica la acest capitol, dar in prima faza userul Ciprian folosise un citat corect din Dawkins, dar trunchiat in opinia noastra, la care amandoi "i-am sarit in cap".
Ok. În ce mă privește, citatul acela nu reprezintă viziunea lui Dawkins în materie ci face parte din modul de-a aduce în dezbatere opiniile altora pentru a le contra-argumenta. Ceea ce userul respectiv ar fi trebuit să știe, din moment ce emfatic susținea că știe sigur cine-i respectivul.
E ca și când ai da un citat din Einsten și ai lăsa să se înțeleagă că respectivul credea în d-zeul biblic.
În fine... much ado about nothing
Nu pot sa nu observ ca viziunea ta despre Biblie/crestinism/Dumnezeu este destul de simplista, la fel cum in general crestinii vorbesc despre teoria evolutiei "in trei cuvinte": omul s-a tras din maimuta (asta e tot ce stiu din teoria evolutiei, si pe asta bat moneda).
Nu știu cât de simplistă este, din moment ce admit că am citit-o și implicit știu ce susține, plus că am lecturat și destui autori ce se străduiau într-un fel sau altul să o explice (spre exemplu sf. augustin mi-a produs o gravă ulcerație intelectuală). Simple sunt în fond chestiunile de logică contradictorie pe care le aduc în discuție, chestiuni pe care tu încerci să le explici într-un mod propriu, care nu converge decât arareori și incidental cu gnoseologia creștină.
Si ma acuzi ca nu citesc Biblia corect ci o citesc asa incat "sa-l scot pe Dumnezeu" si "nu-mi-l modelez" pe Dumenzeu corect
nici vorbă de așa ceva, pentru că-n primul rând nu cred într-un d-zeu, iar în al doilea nu cred în vreo concepție "corectă" legată de vreun presupus d-zeu. Ceea ce faci tu este că te îndepărtezi de la normele acceptate de anumite culte/secte și-ți creezi unul/una propiu/e. Ceea ce nu mi se pare tocmai corect.
cu alte cuvinte ca nu sunt fundamentalist, ca sa-mi poti relpica apoi : uite cate contradictii are, deci e un fals.
Nicidecum. Ți-am explicat mai sus cum stă treabă, dar mă repet: după ce criterii interpretezi tu? Căci, dacă aș sta și eu să iau acum biblia ad literam unde ar corespunde unui anumit scop și alegoric doar pentru a corespunde aceluiași scop, aș putea afirma că d-zeu este de fapt satana și că-n tot acest timp n-a făcut decât să păcălească lumea că-i de fapt d-zeu.
Așadar, ori o luăm așa cum este, ori aplicăm criterii universal valabile și (aproape) unanim acceptate. Altfel orice discuție se dătâmă înainte să se cădească. E cum ar spune Dawkins: "când sunt întrebat la tribunal dacă am fost în NY pe data cutare, eu nu-i răspund: depinde ce înțelege cultura europeană prin am fost."
Hei!!! Biblia nu are un manual de instructiuni atasat, asa ca o citesc asa cum imi dicteaza constiinta si gandirea mea.
Se presupune c-ar fi vorba de cuvântul lui d-zeu, de sfaturile pe care le dă el oamenilor și de ceea ce le cere. Nu cred că vorbele deității ce-a creat omul ar avea nevoie de instrucțiuni. Căci, dacă interpretez și eu porunca "să nu omori" drept "să nu omori oameni buni", apoi d-zeul ăla mă pedepsește, chiar dacă am acționat conform propriei mele conștiințe și gândiri.
Ei, uite ca eu pro-creez un copil, si cu toate ca uneori actionez ca un factor determinant pentru el, asta nu inseama ca este un om determinat. Si copilul (cu toate riscurile de a se imbolnavi, suferii accident, , etc) mi-l doresc in dauna unui robot - care m-ar asculta orbeste. -aici trage tu concluzia-
Ce decizie mai e și asta?
- ești liber să alegi, dar dacă nu alegi ce ți-am spus eu să alegi atunci îți vei petrece eternitatea în iad.
Sincer, cum își sună? E ca și când i-au spune copilului că mergeți la joacă și că el poate să facă tot ce vrea, dar dacă nu face întocmai ce-i spui tu atunci o să-l biciu pentru tot restul zilelor sale.
Sper că n-ai avut așa părinți...
Daca ma joc box cu copilul me de 8 ani n-o sa-i unflu ochii si nici n-o sa-l trantesc de toti peretii sa-i demonstrez ca-s atotputernic (in raport cu el), si daca in jocul nostru se impiedica ramane la latitudinea mea daca-l prind sau nu, daca-l prind, il prind ca-l iubesc, daca nu-l prind asta nu inseamna ca-l urasc, poate invata ceva din cazatura. Poate sa invete sa fie atent pe unde calca sau poate sa invete ca eu n-o sa intervin oricand/oricum, are libertate indiferent bine/rau. "Coborarea la mintea copiulului" este autolimitare care n-are nimic a face cu puterea reala.
Vezi ce ți-am zis mai sus. Nu știu cum își iubești tu copiii, dar dacă-i iubești cu nuiaua, ori cureaua, atunci nu ești un părinte prea bun. Cât despre d-zeu... el ne iubește cu flăcările veșnice, genocid, viol etc.
Iar treaba cu prinsul este iar pusă eronat: dacă d-zeu nu te prinde atunci ajungi în iad. Tu ca părinte, nu ți-ai prinde copilul, știind asta? Oricât de mult l-ai lăsa să aleagă singur, când este în fața unei asemenea pedepse extreme nu l-ai ajuta?
Așa-i și cu d-zeu și cu toți cei care se fac vinovați din simplul motiv că nu sau născut în religia în care trebuia sau în timpul în care trebuia.
In posturile trecute am tot repetat ca evreii ca sa-si legitimizeze actiunile considerau un ddumnezeu care indeamna la genocid. Sa fim productivi sa nu ne mai intoarcem la puncte stabilite deja.
Să fim clari, nu este un punct de comun acord stabilit, așa că nu văd în asta nicio repetiție. Explicația pe care încerci să mi-o dai nu mă satisface, iar răspunsul simplist la ea ar fi: păi dacă evreii au inventat un atare d-zeu ca să-și justifice faptele, nu-i lesne de imaginat că au făcut așa în toate situațiile, asemenea multor alte civilizații de-a lungul timpului? Prin ce este acest d-zeu mai presus de unul imaginar, precum Moloch ori Ball ori Buda?
Si de-aici incep sa devin eu carcotas. "se pare" ofera-mi un raspuns in clar alb sau negru cum il vrei tu de la mine.
Nu sunt un om al certitudinilor și nici al adevărurilor absolute, dar dacă aș fi obligat să aleg între da sau nu aș alege da.
Nu anticipa ce o sa spun. Ca eu o sa spun ca numai o minte de fundamentalist poate gandi ca Dumnezeu este limitat (aici la propriu zic) sa trimita un mahomedan (spre ex.) in iad, din simplul fapt ca "a avut nesansa" sa se nasca in Sudan spre exemplu, si caruia i-au fost spalati creierii in mod sistematic (ca si crestinilor) asa incat cat cel putini in domeniul "credintei" este robot.
Și totuși nu mi-ai răspuns. Îl trimite pe cel care nu i se închină în Iad? Că biserica așa zice, biblia așa zice, d-zeu așa zice. Iar dacă zice așa, înseamnă că așa și face. Că doar d-zeu e d-zeu și nu minte. Iar dacă nu admiți asta atunci ar trebui să reconsiderăm toată biblia și să ajunge la concluzia enunțată de mine mai sus, că d-zeu=satan.
Ok e opinia ta! Eu cred in exegeza, si a nu astepta de la evrei sa fi fost mai buni ca celelalte popoare. Biblia a fost scrisa prin prisma culturii de atunci si doar prin prisma culturii de atunci pot trage concluzii - asta nu inseamna a inventa scuze. Ca evreii l-au vazut capricios,crud, si violent pe Dumnezeu la fel ca celelate popoare pe divinitatile lor, e o gandire mai realista decat a citi Biblia avand pretetia ca omului care a scris-o i-a fost soptit la ureche. Si tu ma sustii aici, Dumnezeu in viziunea este mulat dupa caracterul si cunostintele mele, la fel ca evreul antic care vedea pe Dumnezeu prin prisma cunostintelor lui (inclusiv despre bine si rau).
Ceea ce-l face pe d-zeu o ființă pur imaginară. Sper însă că n-ai să-mi spui acum: "până la un punct", ca după aia să-ți alegi tu arbitrar un punct de unde d-zeu să nu mai fie așa crud (începând probabil cu noul testament) și să-mi zici că de acolo devine real.
Ne reîntoarcem de unde am plecat: pe ce anume te bazazi făcând asta și după ce criterii? Pentru că singurul vizibil este că ți-l mulezi pe d-zeu după propria ta înțelegere. Ceea ce nu-l face pe d-zeu tău în niciun caz real, ba dimpotrivă.
Nu cred in reincarnarea din gasca in om si iar in peste etc.... in functie de binele sau raul ce l-am facut, iar pentru mine ce traiesc acum e realitatea nu un alt timp/spatiu/univers.. si-mi pace sa savurez ceea ce-mi ofera viata sport, calatorii, etc... nu infometare si ascetism. Poate am exagerat, la fel cum faci tu cu crestinismul, dar nimic nu mi se pare logic la budism
Îți dai seama sper, că așa cum ție ți se pare absurd acest Buda, tot la fel și alte religii îl văd pe D-zeu. Iar pentru un agnostic ori ateu cu toții sunt complet lipsiți de sens. Dar tu, pentru că te afli într-o anumită religie tinzi că crezi că toate mai puțin a ta sunt greșite. Tot la fel stă treaba și cu mormonismul... crezi că a venit îngerul la Smith și i-a zic să Hristos a fost crucificat și-n America? Mormonii cred asta la fel de categoric precum Ciprian crede-n d-zeul biblic. Iar din moment ce sunt în vădită contradicție unul cu altul, care-i cel adevărat?
asta e probabil pentru ca vin dintr-o cultura care are un alt concept despre viata.
se numește îndoctrinare. Gândește-te doar la procentul celor care cred fără să fii citit biblia. Și gândește-te la procentajul infim al celor care-și schimbă religia, nu în urma căsătoriei, ci ca urmare a cercetării altor credințe.
In schimb sunt foarte de acord ca suntem tributari culturii si siritului in care am fost crescuti (mai mult sau mai putin). Si recunosc ca si eu sunt (mediu zic eu), si din pricina culturii in care am fost crescut il pun pe Dumnezeu cel care "a declansat" Big Bang-ul" (pe care cultura in care am fost crescut 'nu-l inghite', de aia sunt mediu)... dar ateismul si lumea stiintifica nu-mi ofera o alta alternativa, nici macar una.
La ce fel de alternativă te referi? Dacă te referi la viață după moarte, atunci da, nu-ți oferă niciuna. Și asta pentru că nici ateismul și nici lumea științifică nu-ți oferă ceva care se împotrivește dovezilor pe care le avem.
Sper că ai văzut cum umblă șarlatanii pe internet cu apă vindecătoare, ghicitoarele cu globul de cristal ș.a.m.d. Asta-i oferă și religia: credința în ciuda evidențelor. Pe când lumea științifică nu-ți oferă un nou tip de cristal ori o nouă apă vindecătoare, pentru că ea nu născocește lucruri inexiste și inutile pentru a lua bani de la oameni. Ea ielaborează în schimb laptopuri ca să vorbim acum de la mii de km depărtare, elaborează telescoape tot mai puternice, ca să vedem tot mai mult în spațiu și să explicăm cum s-a format totul. Rolul științei este de-a explica, nu de-a inventa lucruri imposibil de dovedit.

Pentru a nu încărca acest topic cu lucruri ce na-u nicio legătură cu subiectul dezbătut aici am creat un nou subiect, intitulat Evoluție și evoluționism, unde am să încerc să-ți răspund la întrebări.
Adresa topicului este aceasta: http://luminalumii.forum-gratuit.ro/t1468-evolu539ie-537i-evolu539ionism#111306

Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 22:09

@cactus a scris:
io v-as sugera sa va mai domolitzi cu expresii de soiul asta. Asa taiatzi cheful tuturor nu numai sa intervina in discutii ci chiar si cheful de a mai citi ce scrieti. Dispute pe diferite teme sunt inerente chiar si in viatza virtuala dar daca degenereaza in certuri intre persoane deja se intrece masura. Disputazi ideile dar lasatzi persoanele in pace (inclusiv sau poate in primul rand propriile voastre persoane). Sau, avetzi forumul exclusiv la dispozitia voastra. Imi vetzi spune ca n-am decat sa nu citesc ceea ce scrieti - si e ok dar si voi trebuie sa intelegeti ca si aici este o comunitate deja quasi-virtuala si nu puteti pretinde altora sa nu citeasca (asculte) cand altii se cearta. Sorry dar am dreptate si regret ca am intervenit. Adminul poate oricand sa stearga ce am scris.
Si inca ceva - adevar absolut nu exista si nimeni pe lumea asta nu poate afirma ca este singurul detinator al vreunui adevar - oricare ar fi el.

Ceartă e cam mult spus, ne mai hârjonim și noi, deși pare-mi-se că Dia le cam pune la inimă. Prea le zice cu patos Very Happy În fine, nu știu de ce spui că ai avea dreptate din moment ce-i adevărat că poți foarte bine să nu mai intri pe astfel de subiecte. E lucru știut că eu nu stau după voi și nu vă urmăresc discuțiile. Nu-ți cer asta ca pe-o favoare, dar când ai tot restul forumului la dispoziție, de ce simți nevoia să intri taman aici?

În fine...

Iisus

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 22:12

@Emil Condor a scris:
Vreau să te întreb ceva: pot să mă adresez către tine folosind un alt nume, nu pseudonimul ce-l ai acum? Mi-ar fi mai usor... smile

Știu c-ai mai făcut-o până acum, așa că nu văd de ce-mi ceri voie. Sau poate au uitat cum mă cheamă: Alex.

Ciprian

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 23:07

[quote="Cogito, ergo sum"]@Ciprian
Citat :
Ciprian a scris:
In primul rand, noi doi nu "discutam".
Iisus a scris:
Asta se vede din felul în care tu nu răspunzi la nicio întrebare. Tu doar arunci cu elucubrații (de felul: "<>. Asta este o afirmatie stiintifica si sta la baza cunoasterii umane.") pe care mai apoi nu le susții, ci ai impreasia că simplu fapt că sunt într-o carte scrisă acum mii de ani le face adevărate.

Sunt foarte de acord cu userul Iisus, ca nu vrei sa raspunzi la intrebari, si stai "acolo sus undeva" fara ca cineva sa te poata aborda, si comentezi.
Daca ne-ai prezenta pe scurt parerile tale despre Biblie, aparitia universului,etc... ai sa vezi cu ce usurinta iti vom gasi bube, Iisus (din prisma agnosticului, scuze pentru speculatie) si eu din prisma crestinului. NU E CORECT ceea ce faci, si spre deosebire de tine Iisus a acceptat provocarea de a raspunde la intrebari.
Bine-nteles ca nu vreau sa raspund la intrebari! Surpriza mare!
Parerile mele sunt bine cunoscute stimabilului, ca doar un pseudo de asa calibru nu are nevoie de explicatii. Nu am avut deloc impresia ca stimabilul nostru user ar fi avut nevoie de explicatii de la unul ca mine ( si aici nu aveti decat sa mergeti oriunde in urma sa vedeti cum se adreseaza stimabilul).
Si nu e corect? Serios? Dar cum e sa te prezinti pe un forum cu un nume ca al lui? Corect?
Dar cum e sa faci pe toti acefali si ignoranti? Corect?
Dar cum e sa batjocoresti tot ce omul are drag si sfant? Corect?
Dar cum e sa "argumentezi" cu propaganda? Corect?
Dar cum e sa faci pe altul prost, dar el sa nu faca uz de logica, ba chiar elementara? Corect?
Daca vrea sa-si arate superioritatea, sa o arate, adicatelea sa o demonstreze, nu sa se limiteze in a ataca orice dupa argumentele savantilor sovietici.
Sa-l vad cum poate, logic, sa-si sustina materialismul evolutionist, care se bat cap in cap?
Sa-l vad cum poate sa sustina ca e agnostic, dar de stiut, le stie pe toate. Aia e corect?
Sa-l vad cum poate sa sutina ca e ateu, fara sa-si rezume argumentul la... credinta.
Corect, ziceti? Dar imi ziceti unde stimabilul se explica? Ca tot ce am vazut de la acesta sunt doar atacuri la Biblie. ATAT!
Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 23:14

Citat :
Nu știu cât de simplistă este, din moment ce admit că am citit-o și implicit știu ce susține, plus că am lecturat și destui autori ce se străduiau într-un fel sau altul să o explice (spre exemplu sf. augustin mi-a produs o gravă ulcerație intelectuală). Simple sunt în fond chestiunile de logică contradictorie pe care le aduc în discuție, chestiuni pe care tu încerci să le explici într-un mod propriu, care nu converge decât arareori și incidental cu gnoseologia creștină.
Citat :
Ceea ce faci tu este că te îndepărtezi de la normele acceptate de anumite culte/secte și-ți creezi unul/una propiu/e. Ceea ce nu mi se pare tocmai corect.
Citat :
Nicidecum. Ți-am explicat mai sus cum stă treabă, dar mă repet: după ce criterii interpretezi tu? Căci, dacă aș sta și eu să iau acum biblia ad literam unde ar corespunde unui anumit scop și alegoric doar pentru a corespunde aceluiași scop, aș putea afirma că d-zeu este de fapt satana și că-n tot acest timp n-a făcut decât să păcălească lumea că-i de fapt d-zeu.
Așadar, ori o luăm așa cum este, ori aplicăm criterii universal valabile și (aproape) unanim acceptate. Altfel orice discuție se dătâmă înainte să se cădească. E cum ar spune Dawkins: "când sunt întrebat la tribunal dacă am fost în NY pe data cutare, eu nu-i răspund: depinde ce înțelege cultura europeană prin am fost."
Citat :
Se presupune c-ar fi vorba de cuvântul lui d-zeu, de sfaturile pe care le dă el oamenilor și de ceea ce le cere. Nu cred că vorbele deității ce-a creat omul ar avea nevoie de instrucțiuni. Căci, dacă interpretez și eu porunca "să nu omori" drept "să nu omori oameni buni", apoi d-zeul ăla mă pedepsește, chiar dacă am acționat conform propriei mele conștiințe și gândiri.
Citat :
Să fim clari, nu este un punct de comun acord stabilit, așa că nu văd în asta nicio repetiție. Explicația pe care încerci să mi-o dai nu mă satisface, iar răspunsul simplist la ea ar fi: păi dacă evreii au inventat un atare d-zeu ca să-și justifice faptele, nu-i lesne de imaginat că au făcut așa în toate situațiile, asemenea multor alte civilizații de-a lungul timpului? Prin ce este acest d-zeu mai presus de unul imaginar, precum Moloch ori Ball ori Buda?
Citat :
Ceea ce-l face pe d-zeu o ființă pur imaginară. Sper însă că n-ai să-mi spui acum: "până la un punct", ca după aia să-ți alegi tu arbitrar un punct de unde d-zeu să nu mai fie așa crud (începând probabil cu noul testament) și să-mi zici că de acolo devine real.
Ne reîntoarcem de unde am plecat: pe ce anume te bazazi făcând asta și după ce criterii? Pentru că singurul vizibil este că ți-l mulezi pe d-zeu după propria ta înțelegere. Ceea ce nu-l face pe d-zeu tău în niciun caz real, ba dimpotrivă.

Deuteronomul 24:1
Când cineva își va lua o nevastă și se va însura cu ea și s-ar întâmpla ca ea să nu mai aibă trecere înaintea lui, pentru că a descoperit ceva rușinos în ea, să-i scrie o carte de despărțire, și, după ce-i va da-o în mână, să-i dea drumul din casa lui.

Matei 19:7
„Pentru ce, dar”, I-au zis ei, „a poruncit Moise ca bărbatul să dea nevestei o carte de despărțire și s-o lase?”
Matei 19:8
Isus le-a răspuns: „Din pricina împietririi inimilor voastre a îngăduit Moise să vă lăsați nevestele; dar de la început n-a fost așa".

Sus In jos
Cogito, ergo sum

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 23:25

@Iisus
Binenteles, ca o sa se adauge la lista ta, de contradictii...
Isus tine cont de factorul uman in interpretarea legii, intelegi?

@Ciprian
Citat :
Iisus a scris:
Sunt perfect de acord cu argumentația ta, așa ca să-ți spun în ce cred: în big bang și evoluție.
Citat :
nici vorbă de așa ceva, pentru că-n primul rând nu cred într-un d-zeu, iar în al doilea nu cred în vreo concepție "corectă" legată de vreun presupus d-zeu.

si de-aici dezvolti tu, ca doar n-o sa-ti spuna omu' si ce a mancat dimineata.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Lun 16 Mai 2011, 23:52

@Iisus a scris:
@Emil Condor a scris:
Vreau să te întreb ceva: pot să mă adresez către tine folosind un alt nume, nu pseudonimul ce-l ai acum? Mi-ar fi mai usor... smile

Știu c-ai mai făcut-o până acum, așa că nu văd de ce-mi ceri voie. Sau poate au uitat cum mă cheamă: Alex.
O fac din cauza altora care au obiectat fără să stie despre ce e vorba.
Ok, Alex! Nu am uitat nici măcar scolile ce le-ai urmat începând cu cea elementară, liceul si facultătile - adevărat că nu sunt sigur dacă ai terminat pe ultima, cam în perioada aceea ai pleca la nordici. Ori moshul meu (Google) m-a informat un pic eronat? Dar... nu contează, nu-i asa?

Să auzim de bine, Alex dragă!

Ciprian

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 17 Mai 2011, 00:16

si de-aici dezvolti tu, ca doar n-o sa-ti spuna omu' si ce a mancat dimineata.
Sa dezvolt ce? Ca ma intrece la jigniri. Si nu sunt interesat ce a mancat, ci doar daca si-a curatit gura!
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 17 Mai 2011, 00:23

@Iisus a scris:
@Ciprian a scris:
...

Ce conteaza daca stiu sau pot? Nu era ideea ca nu stiu si nu pot?
Asa ca am sa ma limitez a comenta cunostintele altora, in special a celor imgamfati si plini de sine. Sau nu e corect? lol
PS
A propos de lacune. Ziceati lui Cogito, mai devreme, in stilul elegant care va caracterizeaza, ca omul are lacune intre sinapse. Doar de fapt divers, intre sinapse exista lacune, ca fara de ele nu pot functiona!
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   Mar 17 Mai 2011, 23:27

@Ciprian a scris:
@Iisus a scris:
@Ciprian a scris:
...

Ce conteaza daca stiu sau pot? Nu era ideea ca nu stiu si nu pot?
Asa ca am sa ma limitez a comenta cunostintele altora, in special a celor imgamfati si plini de sine. Sau nu e corect? lol
PS
A propos de lacune. Ziceati lui Cogito, mai devreme, in stilul elegant care va caracterizeaza, ca omul are lacune intre sinapse. Doar de fapt divers, intre sinapse exista lacune, ca fara de ele nu pot functiona!

Mai Cipriane
Rumegus asta, sa muta de aici pe un al subiect după ce sa luat fără rost de toți care respecta Biblia, crezînd ca va face acolo alta brînza.
La noi aici e un proverb pentru cazurile astea:
Găina cu același cur, ori unde sa-r duce tot aceleasi oua face!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Homosexualitatea   

Sus In jos

Homosexualitatea
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: