Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Ce mi-a placut azi
Vin 28 Apr 2017, 19:18 Scris de Anahoret

» BANCURI
Vin 28 Apr 2017, 18:49 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Vin 28 Apr 2017, 18:28 Scris de Anahoret

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Vin 07 Apr 2017, 22:54 Scris de Anahoret

» CAMERA DE WHISKY
Mier 05 Apr 2017, 00:48 Scris de Emil Condor

» Semnificatii istorice ale zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:39 Scris de dolion

» Subiectul zilei
Mar 04 Apr 2017, 07:36 Scris de dolion

» PREFERINTE MUZICALE (II)
Dum 02 Apr 2017, 10:55 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Sam 01 Apr 2017, 10:02 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
monarhia istorie drumetie curiozitati caleidoscop triste romania zilei maxime cuvinte folos popasul exista sibiu problema poezii limba topic stiri dolion diverse 1 brasov bancuri 23 poezie
Aprilie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Va mai exista Romania ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22357
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 04:17

Ion,

Ultimele două postări făcute de tine ar trebui să fie citite de toti românii, chiar dacă pe alocuri sunt dureroase - asa a fost mereu: adevărul a durut.

Si, corectă expresia acelui marocan, continuată de tine: "De-ar fi numai astea!".

În una din zile o să scriu si propriile-mi impresii de călătorie în România, călătorie făcută (întâia oară) după 20 de ani de la emigrare.

Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 06:56

Ok. este clar ca -noi, romanii- mai avem multe bube-n cap, nimeni nu contesta asta. Dar nici sa dam in extrema cealalta si sa regretam epoca ceausista nu e bine - nu se fura deloc mai putin nici atunci, singura diferenta este ca jaful se musamaliza mai bine, ca nu exista presa de investigatie/internet si ca nu se stia cit se fura de mult. Dovada unde suntem acum - securistii jefuitori de ieri sunt "oamenii de afaceri"/infiltratii din pozitiile-cheie de azi. Chestie de ... semantica.
Este de-nteles ca devenim "isterici", vazind cum adevarul despre Decembtie 1989 este minimalizat si trucat, daca nu chiar uitat. Si ca un complice la asasinarea a sute de romani nevinovati este azi presedinte de onoare al unui partid "social-democrat". Si ca se gasesc stupizi si multi care inca-l aplauda si casca gura la el.
Dupa cum este -la fel de inteles- sa devenim "isterici" vazind ca mereu ajungem sa alegem raul cel mai mic si ca nu ne putem impaca cu/asuma trecutul printr-o lege a lustratiei, de exemplu.
Ce se-ntimpla azi cu noi -ca popor- este un efect al neacceptarii si mai ales al ne-asumarii propriului trecut. Si nu pentru ca am privi numai in trecut, ci pentru ca vrem sa-i bagam mizeriile sub pres, afisind scuza convenabila ca trebuie privit doar spre viitor.

Iar daca multi se asteptau ca dupa 20 de ani sa gaseasca aici numai lapte si miere, sorry...este de inteles, dar este si o dovada ca au uitat [si nu este un repros!] ce a-nsemnat comunismul ceausist pentru degradarea romanului, cum i-a schimbat -in rau- insasi filosofia vietii si mentalitatile. Mentalitati care fie nu se mai pot schimba (decit prin reinnoirea generatiilor), fie -in cazul fericit- se pot schimba, dar greu si in zeci de ani.

Dar exista si cealalta fatzeta a monedei smile : exista un nou inceput, ne-am cistigat libertatea, inclusiv de a ne alege/asuma un drum sau altul. Zidurile exterioare ale inchisorii. numite Romania, au fost darimate...Restul depinde doar de noi, de fiecare in parte, sa avem puterea de a ne elibera -acum- de propriile inchisori, sa ne darimam propriile ziduri, ridicate mirsav, caramida-cu-caramida, zi-de-zi, clipa-de-clipa, timp de zeci de ani de ceausism formator de "om nou" Sad ...
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 52
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 08:59

@Ion a scris:

Povești din vacanță
(De-ar fi numai astea!)

Interesantă poveste și atât de reală. Regăsesc la tot pasul aspectele enumerate. Crying or Very sad Sper că peste ani vom avea altfel de povești.

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6888
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 09:53

Trei precizări.

@Ion a scris:
Ajungem la iesirea din autostrada, la Pitesti. N-am vazut asa ceva nicaieri in lume. Stam la rand si vedem ce se intampla. Nu se respecta nimic. Unul,cu un 4 x4, enervat, face stanga spre Craiova, prin dreapta celui din stanga sa, care astepta sa faca si el tot stanga, dar spre Pitesti, care, la randu-i, taie calea celor care veneau dinspre Bucuresti, care, intrand in intersectie, ii blocheaza pe cei dinspre Pitesti, care, furiosi si ei, claxoneaza tare si lung.
Ieșirea spre Craiova din autostradă s-a rezolvat, s-au făcut pasaje. La fel și pentru Râmnicu Vâlcea, s-a făcut șosea de centură, nu trebuie să-ți mai blestemi ziua în care te-ai născut traversând Piteștiul. În schimb, "șoferii" au rămas aceiași.

@Ion a scris:
Am vizitat si centrul orasului Craiova. Frumos. Fara semnul exclamarii. Prea contrastant cu restul orasului si cu realitatea. O oaza de lumina, muzica si liniste, intr-un oras, intr-o lume bulversata de atata violenta. Intr-o seara am vazut fantana cantatoare. Jocul de lumini si muzica buna te imbiau la dans. Nimeni nu dansa insa. Intr-un oras in care reclamele sunt scrise, si afara si in magazine, numai in engleza(!).
Aceeiași impresie am avut-o și eu despre Craiova. Să fiu iertat, dar acolo nu merg niciodată cu plăcere. Dacă în alte orașe caut să-mi mai prelungesc cu o zi delegația, acolo nu stau decât strictul necesar. Și pe mine nu m-a impresionat deloc fântâna cântătoare. Mi se pare chiar kitsch. În schimb mi-a plăcut Parcul Romanescu (Poporului); m-aș plimba la nesfârșit acolo.

@Ion a scris:
Am cumparat ciocolata Poiana, vin de Murfatlar, si niste malai. Nici multumesc, nici "have a good day" la casierie. Nicio fata impodobita de acel zambet cu care te intampina obligatoriu vanzatorii din alte parti. Si nici cei 3 banuti rest pe care trebuia sa-i primesc.
Cred că ține și de oameni. Același supermarket îl avem și noi în Ploiești -- de fapt cam toate din țara asta le avem: Selgros, Metro, Carrefour, Billa, Kaufland, Penny, Practiker, Bricostore -- dar la casă ți se spune "bună ziua" și ți se dă restul până la ultimul bănuț. În oricare dintre supermarketuri ai merge. Iar la produsele alimentare care se manipulează cu mâna, sunt folosite mănușile. La Kaufland, unde sunt produse de patiserie la autoservire, la cele care nu sunt ambalate, precum chiflele, există un clește cu care le poți lua sau sunt agățate mănuși de plastic, dacă vrei să pipăi produsele.

În rest, tot ceea ce ai zis, cam așa a rămas, din păcate.

Vizitator

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 12:03

Acelasi lucru voiam sa spun si eu despre hipermarketurile Carrefour, Kaufland, etc. Se da restul pana la ultimul banut (desi eu de cele mai multe ori platesc cu cardul) si vanzatorii chiar sunt amabili, te saluta si la sosirea la casa si la plecare (de la casa). Iar despre manusi, la fel. Fiind autoservire esti obligat sa-ti pui o manusa cand iti iei singur chifle. Iar vanzatoare care sa numere banii cu manusa inca n-am vazut, in primul rand pt ca persoana care serveste nu primeste ea banii... Surprised. Evident ca pana la perfectiune mai este insa prefer de o mie de ori aceste hipermarketuri in locul 'magazinului din colt' unde trebuie sa stau la coada si sa ma serveasca vanzatoarea iar acolo chiar se intampla sa nu primesc rest sau sa-mi taie salamul fara manusa....
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6888
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 12:23

La noi, "magazinul din colț" de unde luăm pânie, este ținut de o pereche de tineri. Pâinea neambalată ne-o dau cu mănușă. Alte produse alimentare neambalate nu vând. Și restul se dă la bănuț și când se întâmplă să nu aibă mărunt lasă de la ei spunând: "Lasă că-mi aduceți altă dată". În plus, stau de vorbă cu noi, ne întrabă de sănătate. Dar ei au o altă mentalitate: sunt conștienți că vânzările lor depind de noi care, în fond, suntem vecinii. Însă sunt și celelalte magazine -- mai ales în piață -- unde servirea și igiena lasă de dorit.

Acum nu vreau să pic nici în extrema cealaltă. Am cumpărat pâine ambalată și pe etichetă scria: "După ce desfaci ambalajul ești prima ființă care atinge acest produs". Asta mi se pare deja paranoia. Cum paranoia mi se pare și gătitul la restaurant cu mănuși chirurgicale: atâta timp cât personalul este la zi cu vizita medicală și se respectă regulile de igienă normale, cred că este suficient.

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 12:43

Păi mă călugăre, și fandoseala face parte din viața noastră cea de toate zilele.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 13:11

@Anahoret a scris:
La noi, "magazinul din colț" de unde luăm pânie, este ținut de o pereche de tineri. Pâinea neambalată ne-o dau cu mănușă. Alte produse alimentare neambalate nu vând. Și restul se dă la bănuț și când se întâmplă să nu aibă mărunt lasă de la ei spunând: "Lasă că-mi aduceți altă dată". În plus, stau de vorbă cu noi, ne întrabă de sănătate. Dar ei au o altă mentalitate: sunt conștienți că vânzările lor depind de noi care, în fond, suntem vecinii. Însă sunt și celelalte magazine -- mai ales în piață -- unde servirea și igiena lasă de dorit.
Da, asta pentru ca ei sunt cei care vand efectiv. La magazinele mele 'din colt' sunt vanzatoare care n-au niciun interes si nici macar prin vis nu s-ar gandi sa ma intrebe de sanatate. Bine, nici sa stau acuma la povesti in magazin parca n-as vrea. Exact asta e motivul pt care imi place Carrefour si celelalte:)
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4462
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 16:29

Azi e "Ziua Unirii".

"We need one another,
Take my hand together!"
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 16:31

Voiam sa zic de fapt:

Hai sa dam mana cu mana
Cei cu inima romana

O zi buna!

Ion
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 16:49

Cand ne e greu, sa fim impreuna,
Cand ai nevoie,usor, ia-ma de mana !
Cand ne e dor unii de altii,
Sa ne-ntalnim, sa ne avem ca fratii,

Cand ne-ntalnim unii cu altii,
Sa ne iubim, si sa traim ca fratii !

Ion
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 24 Ian 2010, 17:03

Multumesc yzzy. Sunt sigur ca vor fi mai bune. Anahoret ne incurajeaza deja in acest sens.

Multumesc Anahoret pentru "disecarea" pertinenta si frumoasele actualizari-realizari.
Era normal, scuzati-mi lauda de sine, ca dupa critica mea sa se fi intamplat sa schimbe in bine cate ceva. Pe ici pe colea, macar,..... prin partile esentiale. Vorba lui Nenea Iancu.

Parcul Poporului, de pe vremea comunistilor, sau Parcul Romanescu, dupa numele celui care l-a facut, este unul din cele mai frumoase parcuri naturale "din sud-estul Europoei".
Asa ne spunea, cu legitima mandrie, profesorul nostru de geografie.
Chiar daca exagera un pic.

Fudulia, fandoseala, cum ii zici, bade Liviu, nu sunt rele.
Dar sa nu se intreaca masura.
Cum bine zice proverbul:

"Prostul pana nu-i fudul, parca nu e prost destul."

O zi buna tuturor!
Ion
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8264
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 09:41

@cactus a scris:
superb articolul lui Patriciu...

http://www.adevarul.ro/dinu_patriciu_-_opinii/O_tara_de_vis_7_193850618.html

Nu mi se pare deloc superb. Ce sa admir? Faptul ca lui e bine si el nu e genul care sa planga pentru ca romanii nu stiu sa-si croiasca o Romanie a lor? Desigur, daca fiecare ar gandi ca el, ne-ar fi mai bine. Dar nicaieri in lume nu gasesti o tara in care toti sa gandeasca la fel.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 09:47

Mihaela a scris:
De existat va exista Romania... Depinde cum isi va duce existenta (care poate fi dusa in mii de feluri...)

Daca isi va duce existenta ca o tara de mana a doua, mai bine sa-si schimbe numele! Cand rostesti un nume, te gandesti la cea mai mare implinire. Cand spui zapada, adaugi imediat "unde sunt zapezile de altadata?..." Nu vreau sa fie o Romanie unde locuitorii sa se intrebe "Unde e Romania de altadata?"
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 09:49

@Ion a scris:
Patriciu asta e mongol?
mogul=membru al dinastiei mongole de origine timurida care a domnit in India.

La figurat, mogul are sensul de persoana foarte importanta, cu puteri discretionare. smile Dar cred ca stiai! Very Happy
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 09:56

@Ion a scris:
Nu stiu daca e vorba de jaf, sau numai de jaf.
Sau e vorba de afaceri. Ca asa zice el. Ca e om de afaceri. Cum naiba fac unii de se imbogatesc, nu stiu?!....
Cum saracesc cei multi, stiu. Ca fac parte din ei. Muncesc, muncesc, si iar muncesc.

Daca il cunoasteti pe Patriciu, si daca aveti posibilitatea, va rog sa-i transmiteti urmatorul vechi proverb chinezesc:

"La baza fiecarei bogatii e o o hotie"

Asta si pentru ca isi trage numele de "mogul" tot din Asia.

Poti saraci si din prostie. Oricum, n-ar fi firesc sa fim toti saraci. Dar nu e firesc sa fie diferente mari intre bogati si saraci.

ca o paranteza:
Socrii au vrut sa tinem banii de la nunta pentru masina, pe Cec, cum era inainte de '89. Degeaba le-a spus sotul sa ii schimbam in valuta dupa '89! Praful s-a ales de ei. Apoi am investit banii mei pe care i-am primit cand am ajuns in somaj, in 1992, in producerea de pufuleti. Acolo nu puteai castiga decat daca faceai ceva ilegal... nu ma pricep. Ce stiu e ca socrii n-au vrut sa scumpim pufuletii, asa ca profitul in toti cei trei ani au fost doua perechi de sandale, mie si soacra-mii!! Cand a murit soacra-mea, mai aveam ceva bani deoparte, care s-au dus toti pe cavou.
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 09:58

@zaraza26 a scris:
@Ion a scris:
Patriciu asta e mongol?

La figurat, mogul are sensul de persoana foarte importanta, cu puteri discretionare. smile Dar cred ca stiai! Very Happy

de aia interzice legea sa-ti bati copii; dar expresia s-a pastrat... so funny!

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 11:46

@Anahoret a scris:
@Ion a scris:
"La baza fiecarei bogatii e o o hotie"
Din păcate nu este singurul... parcă-parcă încep să regret vremurile alea de dinainte de '90. Atunci, măcar, furau mai puțini și mai cu frică. Pe Ștefănescu, falsificatorul de vinuri, Ceaușescu l-a împușcat. Dacă am judeca și acum cu aceeași măsură am rămâne fără politicieni. Laughing

Este jaf generalizat în România! Toți fură! În afară de Mult Stimatul și Iubitul Nostru Președinte (fie-i numele lăudat ) și de Eminența Sa, Premierul Boc.

Doamne feri sa regreti! N-ai de unde sa stii cat se fura inainte, ca erau mai fricosi, nu? Adica nu se aratau in vazul lumii.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 11:47

@cactus a scris:
@zaraza26 a scris:
@Ion a scris:
Patriciu asta e mongol?

de aia interzice legea sa-ti bati copii; dar expresia s-a pastrat... so funny!

Nu inteleg la ce copii si la ce expresie te referi... scratch
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 12:01

@Ion a scris:
Si iata si parerea mea, dupa o scurta vizita in vacanta in Tara, in octombrie 2007.
Fara sa fi stiut, bineinteles, de articolul lui Cartarescu.

Povești din vacanță
(De-ar fi numai astea!)

Doare, intr-adevar! Personal, cum nu prea am ocazia sa vad aglomeratiile romanesti ("autostrada", iesitul la iarba verde) traiesc intr-o atmosfera idilica. De vreo doua luni de zile si casierele de la micul/marele magazin din oras ne spun "Buna ziua!" Sunt inca șocată. In oras numai la celalalt magazin, la Plus, am intalnit asa ceva. El e deschis de vreo doi ani. Noi, cei de pe aici, suntem obisnuiti cu ce ai descris. Unii nu fac nimic sa schimbe ceva, altii incearca.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 12:03

@Cristina a scris:
Ok. este clar ca -noi, romanii- mai avem multe bube-n cap, nimeni nu contesta asta. Dar nici sa dam in extrema cealalta si sa regretam epoca ceausista nu e bine - nu se fura deloc mai putin nici atunci, singura diferenta este ca jaful se musamaliza mai bine, ca nu exista presa de investigatie/internet si ca nu se stia cit se fura de mult.

Este clar ca avem multe bube-n cap. La asta nu vad decat ca trebuie sa muncim mult ca sa ne vindecam de bube. Despre hotie am scris mai sus.
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 25 Ian 2010, 18:25

"Bugetul trebuie echilibrat,
Tezaurul trebuie reaprovizionat,
Datoria publica trebuie micșorata,
Aroganța funcționarilor publici trebuie moderata și controlata, și
Ajutorul dat altor țari trebuie eliminat pentru ca Roma sa nu dea faliment.
Oamenii trebuie si învețe din nou sa munceasca în loc sa traiasca pe spinarea statului."

(Cicero , anul 55 înainte de Cristos)

In concluzie, nu s-a modificat (mai) nimic -nici la case mai mari- de 2065 de ani Wink ...
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 27 Ian 2010, 02:13

Si tezaurul nostru ar trebui adus de la rusi
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 27 Ian 2010, 10:58

@zuum a scris:

Cu Rusia e greu de negociat. Ca de dat inapoi si gata, nu mai poate fi vorba...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tezaurul_Rom%C3%A2niei
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Dum 31 Ian 2010, 09:12

@zaraza26 a scris:
@zuum a scris:

Cu Rusia e greu de negociat. Ca de dat inapoi si gata, nu mai poate fi vorba...
http://ro.wikipedia.org/wiki/Tezaurul_Rom%C3%A2niei

Zaraza are dreptate; poate fi sters definitiv de pe lista, chiar daca a fost o talharie de cea mai ordinara spetza. Un motiv (dintre multele - inclusiv personale) pentru care urasc Rusia si tot ce apartine de ea.

In alta ordine de idei..

NOUL IMN AL POLITICIENILOR ROMANI

Hai sa dam mîna cu mîna
Sa furam tot ce s-aduna,
Sa-nvîrtim hora hotiei
Pe pamîntul României!

Ordinea si cinstea piara!
Piara fraierii din tara!
Între noi sa nu mai fie
Decît jaf si smecherie!

Contu-n banca de te tine
Vino sa te prinzi cu mine
La hotie cu unire
Si pe functii cu-nfratire!

Unde-i unul nu-i putere
Sa se puna de-o avere,
Unde-s doi puterea creste
Si tara se praduieste!

P-amîndoi în fund ne doare
Ca în haos tara moare.
Eu ti-s frate, tu-mi esti frate,
Sa furam cît se mai poate!

În guvern hai cu grabire
Sa-l secam dintr-o sorbire,
Ca sa creasca banu' mare
Mai rapid în buzunare.

Dam pomana s-un piscot
Prostului cu drept de vot
Ca oricum în România
Noi facem paranghelia.

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   

Sus In jos

Va mai exista Romania ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 40Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: