Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 01:18 Scris de Ion

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 21:08 Scris de Ion

» POPASUL DOLION (III)
Ieri la 07:59 Scris de dolion

» Chestii funny
Mar 21 Mar 2017, 22:20 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Mar 21 Mar 2017, 07:02 Scris de Anahoret

» Va mai exista Romania ?
Lun 20 Mar 2017, 16:49 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 20 Mar 2017, 15:48 Scris de Emil Condor

» OFF TOPIC
Lun 20 Mar 2017, 15:36 Scris de Emil Condor

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 19 Mar 2017, 23:20 Scris de ostrovna

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 19 Mar 2017, 08:58 Scris de dolion

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 18 Mar 2017, 18:18 Scris de Ion

» FOTOGRAFIE
Mier 15 Mar 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Lun 13 Mar 2017, 22:05 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Sam 11 Mar 2017, 00:29 Scris de Anahoret

» Subiectul zilei
Vin 10 Mar 2017, 09:35 Scris de dolion

» muzică, nu mieunat!
Mar 07 Mar 2017, 22:16 Scris de Ion

» PSD
Sam 04 Mar 2017, 20:35 Scris de Emil Condor

» Brexit
Vin 03 Mar 2017, 12:09 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
23 maxime triste istorie romania stiri caleidoscop monarhia bancuri brasov poezii sibiu drumetie poezie 1 cuvinte problema popasul dolion topic diverse curiozitati exista limba folos zilei
Martie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Va mai exista Romania ?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul
AutorMesaj
Ciprian

Numarul mesajelor : 1270
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Joi 20 Feb 2014, 11:34

@Ion a scris:
De bogatia materiala beneficiaza decat cei care o au si urmasii acestora.
Nu în mod obligatoriu.
Citat :
De cea spirituala pot beneficia cei care o au si cei care vor.
Aproape pe gratis si nu necesita un efort prea mare.
Nu sunt de acord. Ce e de valoare e greu de obținut, indiferent. Iar beneficiul de pe urma celor spirituale implică sacrificiu. Întotdeauna.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4437
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mar 25 Feb 2014, 23:53

Sportivi, medaliați la Soci cu piese din tezaurul României! Rusia explică: “S-a stricat topitoria”

tezaur_romanesc_soci_medaliiCriticați în repetate rânduri, organizatorii Jocurilor olimpice de iarnă revin în atenția publicului printr-o nouă gafă tipic rusească! Mai mulți câștigători ai probelor olimpice au fost văzuți purtând la gât fragmente din tezaurul României, oficialii ruși recunoscând că li s-a stricat topitoria chiar în pragul Olimpiadei.

“Mă uitam la patinaj, tocmai anunțaseră clasamentul”, spune un istoric aflat întâmplător în public. “Nu mi-a venit să cred când am văzut cum îl premiază pe Yuzuru Hanyu cu un talger de aur din comoara de la Pietroasele. Alți sportivi se plimbau pe acolo purtând la gât lingouri, bijuterii și alte piese rare inscripționate cu tot felul de nume de voievozi."

"Atunci mi-am dat seama ce se întâmplă: ăstora nu le funcționează topitoria! Așa o organizare! Să nu poți tu să faci o medalie cinstită, să spânzuri omului de gât ditamai paftaua boierească furată de la români...”, adaugă spectatorul.

“Ne cerem scuze pentru incident și garantăm că topitoria va fi pusă în funcțiune în cel mai scurt timp posibil! Îi rugăm pe sportivii medaliați să ne restituie piesele de o valoare inestimabilă, ca să le turnăm din ele niște decorații corespunzătoare”, a răspuns președintele Vladimir Putin, nevoit să urle din pricina unei defecțiuni a microfonului.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mar 25 Feb 2014, 23:59

Mi se rupe....

Daca spui decat atat, te gandesti la sensul figurativ ironic, mai degraba, nu?

Daca vei continua, precizand ce sau de ce, atunci vei afla...
Va las "placerea" sa continuati sa spuneti ce si de ce " mi, vi, ni ...se rupe", dupa
"Ruperea USL-ului" de azi....
Romania e rupta de.... bucurie, de durere, de....???!!!
Nu se stie....

Numai Dumnezeu poate sa mai stie, daca va mai exista Romania...
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22348
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 00:24

Este firească ruperea Aliantei USL - nicicând nu ar fi trebuit să existe.

Acum ce să cred? Mai bine doar să sper că poporul mai are o sansă la alegerile următoare.

dolion

Numarul mesajelor : 21182
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 07:21

N-ai precizat care popor! De poporul ce locuieste intre granitele Romaniei, m-am lamurit cu "varf si-ndesat"

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 14:26

In mod evident tara asta nu mai are vreo speranta de iesire la liman, daca nu se intampla ceva surprinzator. Nu stiu ce trebuie sa apara, ca sa dispara toata mizeria asta de partide.
Absolut toate partidele actuale sunt mici PCR-uri, care vor sfasia Romania. Ne indreptam catre cel mai negru scenariu posibil. Nu intrevad absolut nici-un politician care sa tina tara in stabilitate. Parca e un film de groaza care nu se mai termina.
Se va schimba ceva doar cand nu vom mai fi simpli spectatori la un film prost, la care stam doar pentru ca am platit biletul.
Da, suntem o țară și un popor de rahat (dovedim zilnic asta), dar, că hâr, că mâr, cu toată imaginea proastă pe care am împrăștiat-o în lume, am intrat totuși într-o uniune europeană. Greu (o să trebuiască să crape generații întregi de oameni, că despre schimbarea lor în bine mi-am luat orice speranță), dar pană la urmă valorile europene or să prevaleze și în țara asta, unde șmecheria, hoția, lenea și prostia sunt coordonate generale.
Părerea mea e că schimbarea în bine a României n-are cum să fie făcută de un român (sau mai mulți, oricat de mulți). Chiar și românii plecați în străinătate, oricat de mult ar sta acolo, cand vin înapoi o iau de la capăt cu tarele de comportament și conștiință cunoscute. Trebuie aduși încetul cu încetul funcționari străini care să-i înlocuiască pe cei români puși pe șpăgi și pe stat degeaba. Pentru început, ar trebui înlocuite organele de control și justiție (ar trebui să răspundă direct Bruxelles-ului, nu vreunui românaș de la București), pe urmă, conducerile spitalelor, școlilor, organelor de mediu. Nu există domeniu de activitate bugetar, unde românii să-și facă treaba cum trebuie.
Știu că sună radical, dar cu cat se vor lua măsuri radicale mai repede, cu atat România se va însănătoși mai repede. Dacă vreți o altă măsură radicală, dar cu efecte absolut benefice pe termen lung: desființați biserica ortodoxă din România și dați mînă liberă unei religii populare mai vrednice.

Culese de prin comentarii

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 14:32

@dolion a scris:
N-ai precizat care popor! De poporul ce locuieste intre granitele Romaniei, m-am lamurit cu "varf si-ndesat"
Cel de pe "listele permanente". Votantul, adica. Pentru ca numai atunci are valoare. Cand voteaza.
Ca, in rest, ocupati fiind cu ciolanul, n-au timp de popor.
S-au certat pentru ceva aducator de bunastare pentru popor?
Nu. Pentru "democratie". Ca asta ii tine de foame si il apara de boli si alte alea.
Mai e un pic pana sa inceapa acel popor sa cante:
"Hai la lupta cea mare!"....
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 14:45

Trebuie aduși încetul cu încetul funcționari străini care să-i înlocuiască pe cei români puși pe șpăgi și pe stat degeaba

In anii 70-80 era o firma belgiana la Combinatul Chimic de la Isalnita-Craiova, "Ci-Betra".
In fiecare dimineata, ai nostri nu incepeau munca inainte de ora 10.
Cand intrau in pauza. Belgienii ziceau buna dimineata si se scuzau ca nu pot participa "la greva lor", ca au treaba.
Azi asa, maine asa, pana cand au intrebat cat tine greva. Ca nu se mai termina.

Dupa ce au aflat obiceiul romanului, belgienii s-au adaptat si ei.....
No comment!
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13502
Varsta : 59
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 21:18

@Emil Condor a scris:

Acum ce să cred? Mai bine doar să sper că poporul mai are o sansă la alegerile următoare.

Offf ,Doamne Sad
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 23:41

@Ion a scris:
Mai e un pic pana sa inceapa acel popor sa cante:
"Hai la lupta cea mare!"....
Evenimentele din Ucraina pot fi contagioase...

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 23:51

@dolion a scris:
Știu că sună radical, dar cu cat se vor lua măsuri radicale mai repede, cu atat România se va însănătoși mai repede. Dacă vreți o altă măsură radicală, dar cu efecte absolut benefice pe termen lung: desființați biserica ortodoxă din România și dați mînă liberă unei religii populare mai vrednice.

Culese de prin comentarii
Mda, ceva trebuie făcut. În modul cum decurg lucrurile în prezent, nu se poate ajunge niciunde decât la faliment national.

Chestia cu BOR mi se pare - hai să zic - interesantă.
De ce? Pentru că această organizatie religioasă este, de fapt, tot politică.
Dar vedeti voi, BOR poate fi falimentată usor, chiar foarte usor:
oamenii să nu mai facă nicio vizită la absolut nimic ce apartine bisericii.
Fără enoriasi, normal să dispară în timp.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mier 26 Feb 2014, 23:56

@ostrovna a scris:
@Emil Condor a scris:

Offf ,Doamne Sad
Da, ai dreptate, Geta, de El are nevoie România.
Dar nu de dumnezeul catolic, sau cel ortodox, ori baptist, penticostal, adventist sau jehovist! Nu, nu!
Poporul are nevoie de Dumnezeul adevărat, Cel care învată să nu furi, să nu ucizi, să nu minti, să nu urăsti, să...
... să iubesti aproapele tău ca pe tine însuti.

Ion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Vin 07 Mar 2014, 01:19

Mihai Gâdea, desființat chiar și de Vocea Rusiei, după emisiunea cu Antonescu: "Un linșaj mediatic în toată regula. O imagine dezolantă a lipsei de profesionalism"
Un articol de: B1.ro | 06 Mar 2014, 12:49

Până și site-ul Vocea Rusiei tratează amplu prestația realizatorului și directorului Antena 3, Mihai Gâdea, în emisiunea în care a fost invitat liderul PNL, Crin Antonescu. Publicația notează că emisiunea a fost „un linșaj mediatic în toată regula”, oferind „imagine dezolantă a lipsei de profesionalism” a prezentatorului TV.

„Mihai Gâdea a fost făcut knock-out de Crin Antonescu, într-o confruntare la care liderul liberal fusese chemat pentru un linșaj mediatic, dar din care a ieșit învingător cu scor de forfeit”, scrie Vocea Rusiei.

„Faptul că Mihai Gâdea, starul și directorul Antenei 3, îi pregătise lui Crin Antonescu, Președinte al Senatului României și al PNL, un linșaj mediatic în toată regula, a devenit evident încă din primele minute ale unei emisiuni anunțate cu surle și trâmbițe. Ceea ce ar fi trebuit să fie, în socotelile echipei Ponta-Voiculescu, punerea la zid a lui Antonescu în ochii opiniei publice, a ricoșat cu un efect devastator pentru organizatorii evenimentului”, notează site-ul citat.

„A-i reproșa Președintelui Senatului României că s-a întâlnit cu Președintele României în chestiuni nedestinate publicului, prin urmare fără să anunțe presa că se deplasează la Cotroceni, e o stupiditate demnă de talibanii afgani în relație cu pretinsa cruciadă creștină împotriva lor. Liderii României nu au sub nici o formă obligația de a-i da raportul lui Mihai Gâdea despre ceea ce în orice țară normală se petrece în spatele ușilor închise”, mai scrie site-ul apropiat Rusiei.

„Eforturile Antenei 3 de corectare mediatică e eșecului major al domnului Gâdea din seara de 3 martie, excesiv mediatizat a doua zi, au fost întâmpinate cu deplină lipsă de considerare și derâdere de publicul român, conform reacțiilor înregistrate pe internet. Orice comentariu în plus ar fi redundant”, adaugă Vocea Rusiei.

Comentariile venite din partea site-ului Vocea Rusiei se înscriu într-un lung șir de aprecieri asupra prestației stânjenitoare avute de Mihai Gâdea în emisiunea cu Crin Antonescu. Majoritatea publicațiilor și analiștilor au apreciat că emisiunea a fost doar o tentativă eșuată de linșaj mediatic din partea postului controlat de mogulul Dan Voiculescu, tentativă din care cel mai șifonat a ieșit chiar directorul Antena 3, Mihai Gâdea.

Citește mai multe despre: Vocea Rusiei, Crin Antonescu, Mihai Gadea, linsaj mediatic
Recomandă stirea: email

Ads by Media ViewerAd Options
EVZ.ro

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Sam 08 Mar 2014, 18:03

Mihai Gâdea... ...and flash the toilet!

dolion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Sam 05 Apr 2014, 08:46

O convorbire între doi ambasadori ruși riscă să stârnească mai multe scandaluri diplomatice internaționale, după ce oficialii ruși jignesc mai multe țări și glumesc că Rusia va prelua țările baltice, România, Bulgaria, Catalonia, Veneția, Scoția, Alaska, dar și „Californialand”, „Miamiland” și „Londonland”. Despre România și Bulgaria, unul dintre ei susține că un oficial UE l-a tras deoparte și i-a spus „Ascultă, luați-le voi înapoi!”. Convorbirea telefonică în care Igor Nilokaevici Chubarov și Serghei Viktorovici Bakharev, ambasadorii ruși în Eritrea, respectiv Zimbabwe și Malawi, a fost publicată pe YouTube pe un cont nou creat, sub numele de „Michael Berkan”, fiind primul clip postat de acest utilizator. Autenticitatea înregistrării nu a fost confirmată, dar nici infirmată până acum de diplomații ruși. La începutul convorbirii, Chubarov îl felicită pe Bakharev pentru faptul că Zimbabwe a votat împotriva rezoluției prin care ONU a decis că nu recunoaște referendumul prin care Crimeea a fost anexată de Rusia. Chubarov continuă prin a-și exprima surprinderea că Eritrea s-a abținut de la vot. După alte câteva politețuri, Chubarov începe să glumească despre cum încearcă să-i convingă pe ceilalți șefi de misiuni diplomatice din țări UE că referendumul din Crimeea este doar începutul, iar tendințele imperialiste ale Rusie vor continua.

Igor Nilokaevici Chubarov: Acum am o sarcină simplă, pentru moment spun doar un lucru-cheie șefilor de misiuni. Le repet: „Fraților, am luat Crimeea, dar nu este afurisitul de sfârșit. (râde) În viitor vă vom lua afurisita de Catalonia, Veneția, precum și Scoția (pronunțat greșit astfel încât numele țării să însemne „tărâmul vitelor” - n.r.) și Alaska. Și nu vom fi mulțumiți nici cu asta (râde)”.

Serghei Viktorovici Bakharev: În primă instanță, vom fi.

Igor Nilokaevici Chubarov: De acord, doar în primă instanță, apoi ne vom mai gândi. Toate acele afurisite de limitrofe, de exemplu Letonia, Estonia și alți europeni, dar și românii și bulgarii, le vom tăbăci fundurile în direcția corectă - acolo unde trebuie să fie.

Serghei Viktorovici Bakharev: O, nu, e mai bine să nu ne atingem de ei, n-o să-i lovim. Ar fi mai bine pentru noi să deranjăm „Californialand”, „Miamiland”, astfel de locuri părisite (râde).

Igor Nilokaevici Chubarov: Ai dreptate, practic, 95% din afurisiții noștri de cetățeni sunt în „Miamiland”! (râde)

Serghei Viktorovici Bakharev: Exact.

Igor Nilokaevici Chubarov: Avem drepturi depline să organizăm un referendum.

Serghei Viktorovici Bakharev: La fel și-n „Londonland”!

Igor Nilokaevici Chubarov: Da, cu siguranță, ai dreptate. O să-i lăsăm o perioadă pe români și bulgari, lasă-i să rămână în UE deocamdată (râde).

Serghei Viktorovici Bakharev: Alături de statele baltice.

Într-un ton ușor mai serios, notează jurnaliștii străini, Chubarov îi spune tovarășului săi că un înalt oficial european i-a spus că Rusia ar trebui să ia înapoi România și Bulgaria.

Igor Nilokaevici Chubarov: Apropo, am vorbit de curând cu șeful de departament/delegație UE despre tot soiul de lucruri, eram pierduți în mulțime și mi-a zis: „Ascultă, luați înapoi acele România și Bulgaria”. „Absolut, nu”, i-am răspuns. „Fraților, n-o să se aleagă nimic din asta”. Serghei Viktorovici Bakharev: Distrează-te în continuare cu toate astea. (râde)

Pe 16 martie, autoritățile regionale din Crimeea au organizat un referendum prin care populația a fost întrebată dacă dorește alipirea peninsulei la Rusia și dacă vrea întoarcerea la Constituția din 1992, care prevedea mai multă autonomie față de Ucraina pentru Republica Autonomă din Crimeea. Aceasta după ce, în urmă cu o lună, președintele ucrainean Viktor Ianukovici fusese demis de Parlamentul de la Kiev, la fel și Guvernul controlat de el, după mai bine de trei luni de proteste față de regimul pro-rus condus de Ianukovici și apropiații săi. Autoritățile locale din Crimeea au catalogat schimbarea de putere drept lovitură „fascistă” de stat, poziție adoptată și de Rusia. Locuitorii din Crimeea au votat în procent covârșitor - peste 96% - pentru alipirea la Rusia. La recensământul din 2001, cel mai recent, peste 58% din locuitorii peninsulei s-au declarat ruși, 24,3% - ucraineni și 12% -tătari.

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 07 Apr 2014, 10:32

SCHIMBAM REGULA!

Candidatule! Asculta ce vreau eu, inainte de a-mi face tu o oferta!

1. Respectarea rezultatului referendumului din 2009 pentru reducerea numarului de parlamentari la cel mult 300.
2. Imprescriptibilitatea infractiunilor de furt din bani publici, comise de demnitari.
3. Demnitarii si familiile lor (copii, parinti), sa isi asume obligatia de a folosi doar sistemul public de sanatate. In caz contrar isi pierd calitatea de demnitar. Doar asa s-ar putea schimba ceva in sistemul public de sanatate.
4. Copiii/nepotii demnitarilor vor invata doar in sistemul public de invatamant de stat. In caz contrar isi pierd calitatea de demnitar. Poate asa se va schimba ceva in invatamant.
5. Orice pedeapsa primeste un demnitar pentru infractiuni comise in timpul mandatului, sa fie dublata.
6. Averea demnitarilor care nu poate fi justifica sa fie confiscata, la fel si a rudelor care nu o pot justifica.
7. Parlamentarii care nu au initiat nicio lege pe toata perioada mandatului, sa restituie 50% din sumele primite ca indemnizatie. Nu sunt acolo doar pentru a incasa un salariu pe care multi dintre noi, nu il au.
8. Interzicerea totala a traseismului politic. Pleci din partid, renunti si la functia obtinuta.
9. Parlamentarii care prin vot s-au opus solicitarii Parchetului pentru cercetarea altor demnitari, sa nu mai aibe dreptul de a candida pentru functii publice timp de 10 ani.
10. Interzicerea prin lege a dreptului parlamentarilor de a se pronunta in privinta cercetarii unui demnitar.
11. Redeschiderea tuturor dosarelor care s-au inchis prin prescriere, ale fostilor si actualilor demnitari.
12. Cheltuielile parlamentului sa fie reduse cu 50% fata de nivelul actual. Un stat sarac nu poate suporta costurile unui parlament bogat.
13. Produsele/serviciile din institutiile de stat sa fie in proportie de 70% produse in Romania.
14. Reintroducerea pedepsei cu moartea pentru infractiuni deosebit de grave.
15. Inasprirea pedepselor din codul rutier. Despre cat de aspre sa fie, sa-i intrebam pe cei care si-au pierdut copiii sau parintii in accidente rutiere.
16. Puscariasii sa munceasca pt. cazare, mancare, ingrijire medicala. Ei ne fura, ne talharesc, ne violeaza copii sau parintii si noi ii tinem pe banii nostril! In puscarie munca sa fie obligatorie, mai putin cauzele medicale certe.
17. Castrarea pedofililor si a violatorilor.
18. Pentru traficantii de droguri, inchisoare pe viata.
19. Marirea alocatiei pentru copii la cel putin 150 lei.
20. Parintii care nu-si trimit copiii la scoala, sa fie decazuti din drepturi.
21. Interzicerea exploatarii zacamintelor de orice fel, prin metode care duc la distrugerea pe termen lung a mediului inconjurator.
22. Reimpadurirea terenurilor defrisate, costurile urmand sa fie suportate sau imputate tuturor celor care le-au defrisat sau trebuiau sa apere padurile, nu sa le distruga!
23. Interzicerea vanzarii pamantului agricol romanesc catre straini. Copiii si nepotii nostri, vor trebui sa-si creasca copiii. Noi daca avem astazi pamant romanesc, avem datorita strabunilor nostri care nu l-au vandut, ci s-au jertfit sa-l pastreze.
24. In procesele castigate la CEDO , daunele sa fie platite de catre judecatorii care au dat sentintele. Nu trebuie sa platim noi pentru ca si-au bagat ei bani in buzunare.
25. Executarea silita a datornicilor Bancorex, pentru recuperarea sumelor nerestituite.
26. Tranzactiile in cash intre persoane fizice, sa nu fie limitate de suma. In actul de vanzare-cumparare sunt parti: notarul, vanzatorul, cumparatorul. De ce trebuie sa primeasca banca un comision?
27. Inlocuirea prin lege a denumirii de rrom, cu denumirea de tigan.
28. Deschiderea unui proces impotriva tuturor guvernantilor, a celor care se fac vinovati de distrugerea industriei.
29. Depolitizarea autoritatilor de reglementare si control (fisc, media, protectia consumatorului, etc).
30. Desecretizarea tuturor contractelor civile facute cu statul roman. Contractele de achizitie din bani publici sa fie transparente si sa nu fie acceptata nicio forma de secretizare.
31. "Catedrala Neamului" sa devina in totalitate scoala pentru copiii defavorizati, camin pt. batranii fara ajutor si spital social – administrarea si costurile sa fie in sarcina Bisericii Romane.
32. Anularea subventiilor de la buget catre cultele religioase.

Voi vota cu cel care stie sa raspunda asteptarilor mele. Daca cineva considera ca ceea ce am scris mai sus, contravine Constitutiei, legislatiei (multe legi fiind facute special pentru a servi intereselor clientelei politice), normelor europene, precizez ca asta va trebui sa faca cel care imi cere votul si care astfel se obliga: sa initieze legi, sa le corecteze pe cele gresite, sa gaseasca solutii, asa incat lucrurile sa functioneze in favoarea cetateanului.

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Lun 07 Apr 2014, 18:54

Ești SCLAV la Stat!
By radu on September 22, 2013

Ai auzit bine, SCLAV!
Nu cetățean, nu contribuabil, nu om, ci pur si simplu SCLAV! Nu mă crezi? Ia fii atent! Statul Român te lipsește de 80% din venituri în fiecare lună.

Iată cum:

La salariu 45%

Data viitoare când iei salariul numără bine banii. Acum mai număra-i odată. A doua oară ai numărat banii pe care statul tocmai ți i-a luat sub forma de bir denumit eufemistic impozite, taxe sau asigurări. Nu te uita pe fluturaș că nu o să găsești acolo datele complete, ci o ficțiune contabilă numită salariu brut. Întreabă însă pe patronul tău cât a virat la stat în luna asta ăi vei vedea cât plătești în mod real la stat. Pentru că statul e perfid. Deși iți ia banii tai, nu ți-i ia pe față. Nu te invită la un ghișeu să-ți ia banii din buzunar. Nu,… îl pune pe șeful tău să îi dea chiar înainte ca tu să-i vezi. Mai exact, la un salariu net în mână decent de vreo 3000 RON , iată cât iți ia statul din buzunare pentru privilegiul de a fi contribuabil în țara ta:

Asigurări sociale: 1338.7 RON – Ăștia cică ar fi banii de pensii și alte pomeni sociale pe care trebuie să-i plătești în numele solidarității sociale. Daca i-ai investi însă într-un fond de pensii private cu un randament de numai 10% pe an, te-ai putea retrage în numai 10 ani nu în 40 cât iți cer ei să lucrezi…Sau ai putea trimite cel puțin un copil la grădiniță, școală, liceu privat.

Sănătate: 457.64 RON – Ăștia sunt banii pe care-i plătești pentru servicii medicale infecte si medicamente compensate pe care nu le găsești. În schimb o asigurare privată excelentă găsești la jumătate din preț. Dacă doamne ferește e nevoie de o operație….fără șpagă…by!

Impozit: 571.41 RON – Ăștia sunt banii fără destinație, cu care statul poate să facă ce vrea, și chiar face, fără sa-ți dea ție vreo socoteală.

Șomaj + diverse: 90.18 RON – Ăștia sunt banii pe care nu o să-i vezi niciodată, în șomaj nu intri că specializarea ta e căutată și oricum nu poți trăi cu ceă 400 RON de la stat, iar de restul taxelor nici n-ai auzit darmite să aibă sens.

De exemplu, ce e contribuția pentru concedii? Ti-a dat statul bani vreodată când ai fost in concediu? Sau garantarea salariilor? Singurul care-ți garantează salariul este patronul care aleargă după clienți. In total 45% din fondul de salarii se duce automat la stat. Fie că vrei, fie că nu vrei.

La cumpărături 25%

Te bucuri că ai luat salariul, nu? Chiar dacă e doar jumăte din cât valora efortul muncii tale… Te duci imediat la cumpărături, faci plinul cu benzina, plătești facturile si dările locale. Felicitări, statul ți-a mai luat o bună parte din venit:

TVA 24% – printre cele mai mari din lume

Accize pe benzină, alcool si alte produse de lux – “aliniate” la standarde europene

Rovinieta, taxe de timbru, proprietate, taxa radio, taxe eco. Multe dintre ele nici măcar nu le ști deși sunt sub nasul tău. Vezi certificatele verzi si taxa radio care vin cu factura de la electricitate sau taxa pe punga de plastic?

Peste 200 de taxe si impozite plătite de firmele de la care tu cumperi servicii si bunuri și care se adaugă la prețul de raft. TVA-ul iți mănâncă 20% din jumătatea din buzunar. Restul taxelor mărunte adunate cam tot pe-atât. Mașina si “luxul” restul de 5%.

Prin căpușe 10%

Statul își căpușează propria economie și te pune să plătești mult prea mult pentru serviciile căpușate. Hai sa vedem căpușele:

Blatul: Regiile și firmele de stat sunt de mult timp niște găuri negre ale economiei. Cat ne costa ele? Miliarde de Euro în fiecare an. De exemplu, anul trecut România a plătit, fără sa știi, un miliard de Euro pentru CFR, pentru ca așa a vrut pixul lui Ungureanu. Anul acesta o să plătim 800 de milioane pentru Oltchim, dar din pixul lui Ponta. Ei au semnat, dar tu plătești.

Glazura: Firmele private cu monopol de stat. Adică acelea care au plătit la stat pentru privilegiul de a avea zero competiție. Lipsa competiției duce la prețuri mai mari. Pe care tot tu le plătești.

Cireașa de pe tort: Birocrație, alt produs eminent al statului. Aprobări peste aprobări, aprobări pentru aprobări, procese interminabile, documentație stufoasă. O armată de funcționari, judecători, avocați, notari publici, contabili, experți de toate soiurile care produc doar maculatură și câștigă o avere din jungla legislativa din România. Pe care tu o plătești! Statul controlează astfel direct sau indirect aproximativ o treime din economie. Pe care tu o plătești! Din aia 30% cat îi mai ai în buzunar statul iți mai ia așadar încă 10%.

80% statul, 20% tu – cine pe cine slujește?

Cum se numește o relație în care cineva iți ia patru cincimi din cât produci și-ți lasă o cincime, doar atât cat să mănânci și să te-mbraci? Caută bine în istorie și vei găsi o singură definiție: SCLAVAGISM! Doar pentru că nu vezi lanțurile cu care ești legat de către stat, nu înseamnă ca ele nu sunt acolo. Ia încearcă sa nu-ti plătești taxele. Poți? Poți să te duci la magazin și să zici vreau să cumpăr produsul ăsta dar refuz sa plătesc TVA? Încearcă poate găsești!…Sau poți să zici, eu am asigurare privată de sănătate, nu mă interesează să mai plătesc la stat? Sau poți să zici că nu mai ești “solidar social” și să nu mai plătești CAS-ul? Hmm… Sau poți să te duci în control la CFR să vezi pe ce aruncă banii?

E timpul să devii din nou stăpân pe banii tăi. E timpul ca statul, să te slujească el pe tine, nu tu pe el. E timpul să schimbăm regula! Probabil noi greșim la fel ca și în cazul alimentației, unde pentru a ne păstra sănatatea intactă ar trebui să consumăm, 80% legume și fructe crude și nepreparate termic (adică hrană bazică) și doar 20% hrană preparată termic (adică hrană acidă) dar fără carne! Noi facem exact invers și se pare că și statul face exact la fel cu noi. Prepararea termică a mâncărilor e practic o manipulare a ei, cred că are o legătură…de fapt sunt convins că are,… noi ne manipulăm hrana 80% în loc de 20% iar cei ce ne conduc ne manipulează viața 80% în loc de 20%. Reanalizează-ti alimentația, recâștigă-ți libertatea ! Pare SF? OK, stai 20 de min. lângă o vitrină de carne în ce megamarketing vrei și privește atent cumpărătorii, studiază-i …apoi stai 20 de min. la raionul de legume-fructe! Vei descoperi singur și sigur ceva…, mai mult n-am voie să-și spun acum. Vorbim după ce afli legătura pe e-mail. Baftă!

radu_roncea@yahoo.com

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mar 08 Apr 2014, 02:51

@dolion a scris:
Ești SCLAV la Stat!

Ai auzit bine, SCLAV!
Nu cetățean, nu contribuabil, nu om, ci pur si simplu SCLAV!
Indiferent de functia ori functiile ce le avem, rămânem asa cum ne-am născut: sclavi.
Într-o formă sau alta, tot sclavi suntem.

Astea-s afirmatiile mele de pe timpul când eram (vorba lui Cactus Perfectus) flecău.  smile 

dolion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mar 08 Apr 2014, 14:09

Cum poți să fii român? - Era o întrebare la care nu puteam să răspund decât printr-o durere de fiece clipă. Urându-i pe ai mei, urându-mi țara și țăranii ei atemporali, îndrăgostiți de toropeală și crăpând de stupizenie, mă rușinam că mă trag din ei, îi renegam, refuzam să accept subeternitatea lor, certitudinile lor de larve osificate, visarea lor geologică. În zadar le căutam pe chip freamăul sau semnele revoltei: în ei, vai! murea încet maimuța. La drept vorbind, nu aparțineau oare regnului mineral? Neștiind cum să-i scutur, cum să-i însuflețesc, îmi trecu prin minte să-i extermin. Dar nu poți masacra pietrele...

Emil Cioran

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mar 08 Apr 2014, 21:53

PREZÚMȚIE, prezumții, s. f. (Livr.) 1. Părere întemeiată pe aparențe, pe ipoteze, pe deducții; presupunere, supoziție.  Recunoaștere a unui fapt ca autentic din punct de vedere juridic, până la proba contrară. 2. Părere exagerat de bună despre sine; înfumurare, aroganță. – Din fr. présomption, lat. praesumptio.
PREZUMÁ vb. I. tr. (Rar) A judeca după anumite probabilități; a presupune. [P.i. prezúm. / < fr. présumer, cf. lat. praesumere].

Deci, pana la proba contrara, procurorul isi face o parere intemeiata.....
Dati-mi voie sa fiu de parere cu procurorul pana la "proba contrara".
Si nu cu Parlamentul care merge, fara sa stie despre ce e vorba, pe
"proba contrara".....

Auzi: "prezumtie de nevinovatie"?!.....
Bine ca nu mai e asa ceva in lege...
Expresia fiind contradictorie, macar ca forma de exprimare.
Fiind vorba tot de "prezumtie", ce trebuie facut? Adusa , de data asta de procurori,
"proba contrara probei contrare"??!!...
Asa mi se pare mie. Si tot asa li s-a parut si celor care au decis scoaterea acestei posibilitati.

Pentru ca, nu-i asa, daca procurorul "prezuma" ceva, cu care eu nu sunt de acord, eu nu mai pot sa "prezum", ci, in cel mai bun caz, pot sa "demonstrez" contrariul.
Sus In jos
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 69
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Mar 08 Apr 2014, 22:44

@dolion a scris:
Ești SCLAV la Stat!

Ai auzit bine, SCLAV!
Nu cetățean, nu contribuabil, nu om, ci pur si simplu SCLAV! Nu mă crezi? Ia fii atent!  Statul Român te lipsește de 80% din venituri în fiecare lună.

Iată cum:
........
radu_roncea@yahoo.com

Condiția de (triptogramă)

Adevărata sclavie este dependența existențială: nu poți exista fără!
Omul poate exista fără stat, statul fără oameni, nu.
Pe vremea când satisfăceam stagiul militar ofițerul cu politica (politrucul, cum i se mai spunea)
i-a cerut ofițerului nostru (un locotenent di artilerie ardelean foarte simpatic de prin Șimleu strămutat cu slujba la Zălau)
să ne vorbească de patriotism.

Discursul lui a fost acesta:

"Drajii mei,
ce e patria? ce e patriotismul?
vorbe goale!....
(și după câteva clipe de tăcere, vocea lui tună ca un trăznet)
dar să nu cumva să prind pe vreunul din voi că se atinge de nevastă-mea, de pruncii mei, de părinții mei
că, vă jur pe ce am mai ssfânt: doi metri îl trimit sub brazdă!"
plecă apoi capul și tăcu..., ca la apelul de seară. în cele din urmă îngână:
"ASTA-I TOT!"

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Sam 26 Apr 2014, 11:53

PERICOL NAȚIONAL - Dați mai departe

"Mergeți la vot în număr mare!"
Manifestul către români al prof. acad. Dinu C. Giurescu
http://www.cotidianul.ro/manifestul-catre-romani-al-prof-acad-dinu-c-giurescu-199352/

ROMANI! Mergeti la vot in numar mare, pentru ca: la o prezenta a romanilor de peste 60-65% UDMR-ul (care din 22 de ani a guvernat 13,7 ani - cel mai mult) nu mai intra in parlament si nu mai poate santaja partidele cu care se va alia, in cazul unei prezente mici.
Poate ne trezim o data pentru totdeauna si le dam o lectie...
Daca sunteti patrioti, dati mai departe!
DINU C. GIURESCU: "Am sentimentul că sunt în 1940, în preajma prăbușirii hotarelor noastre"
Inițiativa de a desființa județele se înscrie într-un șir de acțiuni care sunt menite, pe de-o parte, să destrame unitatea teritorială a țării și, pe de altă parte, să șteargă identitatea noastră națională.
Se anulează, cu o trăsătură de pix, toată această întocmire care are o vechime între 600 și 700 de ani, intrată în conștiința noastră, a mea.
Eu sunt din Vlașca mai întâi, apoi din Argeș, și pe urmă, evident, sunt din România, fiindcă Vlașca și Argeșul sunt parte din România.
Ce facem? Ștergem cu buretele, ștergem cu pixul - tot? Unde voi fi? Din regiunea 1, cetățeanul cu codul numeric personal cutare, pe care îl înscriu cu două-trei semne acolo,
într-o listă și, în felul acesta, am robotizat întreaga Românie.
Eu nu mai aparțin unui județ, nu mai aparțin României.
Aparțin unor sigle, unor numere înscrise… E trist!
Așadar, ce se întâmplă acuma cu desființarea județelor se înscrie în două tendințe foarte clare din ultimii ani.
Pe de o parte destrămarea teritorială a României și, pe de altă parte, ștergerea identității noastre ca români.
Am să enumăr câteva argumente:
● Primul: regiunile de dezvoltare
Acel faimos proiect, din păcate al UDMR-ului: 50.000 KmČ, taie Transilvania în două, pe
linia trasată de arbitrajul de la Viena din ’40.
Acesta este un fapt.
● Al doilea: statutul minorităților - care se pregătește.
Dacă se adoptă, prin formulă magică a asumării răspunderii, vom crea zeci de autonomii teritoriale, sub pretextul autonomiilor culturale.
Autonomii teritoriale în Transilvania care vor face tranziția de la județele secuiești și până la granița cu Ungaria.
● Al treilea argument: legea arhivelor
În speță întoarcerea arhivelor la emitent!
Dumneavoastră știți ce înseamnă asta? Să le întorc unde?
Emitentul a fost până în 1918 Ungaria sau Austria. Acolo le întorc?
Eu cred că nu-și dau seama oamenii de catastrofa pe care o pregătesc României.
Dacă le-aș propune Statelor Unite să întoarcă arhivele de la Arhivele Naționale Centrale
din Washington DC la diferiții emitenți, eu cred că s-ar uita și ar spune probabil că este un act de trădare națională, de destrămare a unității Statelor Unite.
● Al patrulea argument: legea educației
Suntem educați după moda nouă europeană, în care 92% dintre elevii autohtoni au mai puține drepturi decât 8% dintre elevii minoritari.
E bine că au minoritarii drepturi, dar vreau ca și majoritarii să aibă aceleași drepturi! Aceeași lege enumeră 22 de principii directoare, unul din principii este și cultura, identitatea și istoria românească, dar în lege nu se află nimic pentru promovarea acesteia.
Mai mult decât atâta: finanțarea este favorizantă pentru minoritari: dacă sunt 10 elevi minoritari români într-un sat, desființăm școala respectivă, iar dacă sunt zece minoritari într-un sat, facem o școală specială.
Iată, deci, ce înseamnă legea educației europene…
Nu mai vorbesc de autonomia universitară, care acolo e proclamată cu litere groase dar, în realitate, universitățile sunt supravegheate, acuma, cum nu au fost niciodată înainte, după bunul plac al rectorului și al altora.
● Al cincilea argument: nu mai avem manual de istoria românilor
Elevii de clasa a XII-a au un manual pe care scrie Istorie, iar înăuntru e tranșată, ca la abator, istoria românilor pe teme mari, pe care le înțelege un om care cunoaște istoria românilor, dar nu unul care trebuie s-o învețe, fiindcă principiul cronologic a fost desființat.
● Al șaselea argument: eu pot să insult acuma drapelul țării, personalitățile marcante…
În lege nu mai există incriminare penală pentru acest lucru, pentru profanarea sau batjocorirea simbolurilor naționale. Fac ce vreau și ce pățesc?
În cazul cel mai bun,dacă acționează guvernul sau autoritatea, primesc o amendă.
● Al șaptelea argument
Am aflat cu stupoare că asociația culturală Forumul Românilor din Covasna, Harghita și Mureș nu primește un leu de la Guvern pentru acțiunile sale culturale.
● Al optulea argument: ora de istorie la televiziunea romană nu mai este
Nu mai există, pur și simplu.
● În al nouălea rând
Desprinderea propagandistică și chiar mediatică, a celor două județe și jumătate secuiești.
● În al zecelea rând: reforma sistemului sanitar
Care poate să ducă foarte departe, spre dezastru.
Peste toate – și cu asta am terminat – vine anularea Parlamentului. Asumarea răspunderii este o formulă extraordinară, ca să nu mai conteze Parlamentul. Marea Adunare Națională era mult mai logică decât Parlamentul de astăzi. Spune Constituția din ’65: „forța conducătoare din Republica Socialistă România este Partidul Comunist Român” – monopolul puterii. Era clară puterea.
Deputații votau așa cum spunea Partidul.
Acuma nu! Avem un regim, chipurile, pluralist și, în schimb, ne asumăm răspunderea încât orice lege poate să treacă în momentul de față, fiindcă Guvernul beneficiază de o majoritate aritmetică, care nu mai corespunde în niciun fel cu opțiunile și cu sentimentele populației.
Revin la județe.
Acestea nu sunt o creație a lui Mircea cel Bătrân.
Județele erau acolo și Mircea le-a întărit.
Nu sunt o creație a lui Carol I sau a lui Alexandru Cuza. Erau acolo.
Domnitorul unirii și fondatorul monarhiei le-au întărit doar.
Culmea este că Uniunea Europeană nu ne cere această desființare a județelor.
Este o mistificare grosolană, urâtă de tot, să spui oamenilor că UE ne cere așa ceva.
Dar nu este adevărat!
Franța și-a menținut zeci, sute de departamente, Germania la fel, Anglia la fel.
Fiecare unitate teritorială cu numele ei este acolo, numai noi le desființăm.
Partea cea mai gravă e că vor să ne șteargă memoria, vor sa ne șteargă identitatea.
Prin toate aceste răsturnări, prin toate aceste acțiuni de buldozer, pur și simplu, vor să fiu ca frunza pe apă - căci frunza este acum un simbol - să nu mai știu ce e cu mine, să fiu un fel de cetățean, așa, al nimănui, care locuiesc într-o regiune desemnată printr-o cifră romană și care voi fi, încă o dată, înscris printr-un indicativ numeric, într-o listă. Acest tip de om nu are decât nevoi imediate: trebuie să se ducă la mall, să cumpere o mașină și să călătorească, poate în străinătate și să se îmbrace bine.
Asta este tot, dar în cazul ăsta, România - adio!
Aici este partea cea mai gravă.
Prin desființarea județelor îmi iei baza mea teritorială care de sute de ani există acolo.
Bunicul meu s-a născut în Buzău și județul Buzău există și astăzi.
De patru generații suntem buzoieni prin naștere.
Ăla este primul loc. Îmi ștergi și Buzăul? Ce fac Unde sunt născut? În raionul Stalin din București? Se vehiculează teoria că noi am ajuns în Transilvania prin secolul XII-XIII...
Asta este o veche temă de propagandă: neputând să conteste majoritatea absolută a
românilor, au început să spună: „da, dar voi ați venit după noi și noi am fost primii ocupanți” și alte teorii din acestea.
Cât privește județele, să luăm două exemple: Maramureșul și Bihorul.
Sunt forme vechi de organizare pe care regatul maghiar, în momentul în care a încorporat Transilvania, le-a preluat și le-a transformat în comitatele regatului. Iar mai târziu, când Ungaria a făcut dualismul cu Austria, a reînființat toate județele.
Județele din Transilvania sunt județele care s-au constituit de-a lungul vremilor.
Atât de puternică era instituția, încât Austro-Ungaria a extins această instituție a comitatelor, echivalentă cu județele, pe toată Ungaria mare, aceea din 1867.
Tot ce am înșirat până acuma, acei pași mai mari sau mai mici pentru destrămarea unității teritoriale și a demnității românești, merg toate ca un șuvoi către o singură țintă, suprimarea articolului 1 din Constituție: România este stat național, unitar, suveran și indivizibil. Asta le trebuie, asta vor să suprime. Și o suprimă în momentul în care, în conștiința elevilor din liceu, dispare Istoria românilor ca materie de învățământ, sau când cetățenii dintr-o urbe nu mai au conștiința că sunt români. Poate nici măcar că sunt bucureșteni sau brașoveni, ci așa, niște cetățeni în derivă
printr-o regiune de dezvoltare, numerotată cu 1, 2, 3, 4 sau 5.
Dacă doriți să rememorați, sau să vedeți pentru prima oară, cine au fost cei care au distrus județele României, să ne întoarcem în 1950, ca să vă arăt o lege adoptată de Marea Adunare Națională, chiar în anul care reprezenta debutul obsedantului deceniu.
Aș spune cel mai urât, cel mai trist și cel mai greu de suportat deceniu din istoria modernă a României.
E vorba de Legea nr. 5 din 1950, cea care desființa județele României și o făcea sub
conducere sovietică. Astăzi, la Punctul de Întâlnire am adus un extras: „Marea Adunare Națională a Republicii Populare Române. În temeiul art. 38 din Constituția Republicii Populare Române, văzând Hotărârea Consiliului de Miniștri nr. 935 din 31 august 1950, adoptă următoarea lege pentru raionarea administrativ-economică a teritoriului Republicii Populare Române:
Articolul 1
... Fiți foarte atenți la acest articol 1, fiindcă argumentația comuniștilor sovietici din anii ’50 seamănă foarte mult cu ceea ce oferă astăzi ca motivație, actuala coalitie (regimul Băsescu-UDMR).
Tot sub masca bunăstării economice și a atragerii unor fonduri și a cooperării dintre tot felul de persoane fizice și juridice, sub aceeași motivație ne este propusă acum, ca și atunci, desființarea județelor.

Iată așadar ce spune acest articol 1:
„Pentru asigurarea dezvoltării industriei și agriculturii, în scopul construirii socialismului și a ridicării nivelului de trai al oamenilor muncii, pentru a înlesni cât mai mult apropierea aparatului de Stat de poporul muncitor, pentru a contribui cât mai temeinic la asigurarea rolului politic conducător al clasei muncitoare și la întărirea alianței clasei muncitoare cu țărănimea muncitoare,
TERITORIUL ROMÂNIEI SE ÎMPARTE ÎN: REGIUNI; ORAȘE; RAIOANE.
Regiunile din Republica Populară Română și capitalele lor sunt:...”*
Am sentimentul că sunt în 1940, în preajma prăbușirii hotarelor noastre.
E de spus numai că fiecare om trebuie să-și dea seama că soarta lui personală, afară de beneficiarii regimului, depinde de ce se joacă acuma.
Se joacă integritatea teritorială a României, se joacă stabilitatea ei, se joacă identitatea, sentimentului că ești român, se joacă apărarea țării.
Statul de astăzi nu mai apară România.
Statul de astăzi apară pe altcineva, dar nu obștea românească.
De aceea fiecare dintre noi, cu mijloacele pe care le are, trebuie să spună NU.
„Nu!” – la ceea ce se pregătește în momentul de față și să revenim la tradițiile noastre, să revenim la puterea noastră dintotdeauna.

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Sam 26 Apr 2014, 14:57

Da, poate.
Zilele trecute, Antena 3 facea spume la gura(scuzati-mi expresia!), din cauza ca BEC a dat iar
18.3 mil de alegatori, pentru a treia oara din 2012. Respectiv: Referendum, Alegeri Parlamentare si acum Alegeri Europarlamentare.
Dati timpul inapoi si vedeti cat m-am omorat eu sa demonstrez ca suntem 18.3 si nu 15.5 cat zicea Sova si ai lor. Iar Rus isi dadea demisia pentru ca ceilalti nu recunoasteau datele BEC, pe care Rus si le-a insusit.
Reabilitati-l pe Rus, zic unii.
Si pedepsiti-i pe pe mincinosi, as adauga eu.
Numai asa ne vom trezi la realitate.

Toti zic, peste tot ca sunt peste 3 mil. de romani in strainatate.
Dar atunci nu recunoasteau. Numai asa pentru ca voiau sa-l demita cu orice pret pe Basescu.
Era sa-mi pierd prietenii pentru ca eu sustineam ceea ce ei negau.
Imi rastalmaceau zisele. In frunte cu Ponta(sau Fanta,cum ii zic acum). Ca nu ni se ia dreptul la vot.
Dar nu ne considerau la numaratoare. Aici era mare frauda despre care vorbea Basescu.
Cele 2 mil. de romani cu drept de vot care nu erau numarati....ca sa fie cvorumul mai mic.
Asa ca, D-le Giurescu, manifesta, mai intai, pentru numar.
Si vei avea cat mai multi la vot.
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13502
Varsta : 59
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Sam 26 Apr 2014, 18:04

Ponta presedinte ! sunny sunny sunny 
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   Sam 26 Apr 2014, 20:13

@ostrovna a scris:
Ponta  presedinte ! sunny sunny sunny 

URAAAAAAAAAAAAAAAAAAA......
URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA......
URAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.....
Sa dispara!
Asa zice Fonta....

Daca asta aduce fericire romanilor, de ce nu?

Eu zic, insa, ca va aduce si mai multa minciuna decat pana acum...

Pana la urma, omul voteaza ce i se pune pe lista.
Vorba lui Alin Teodorescu:
Daca pe lista este un idiot si un tampit, el va alege unul din cei doi.

Asta e traducerea romaneasca a zicerii lui Giscard D'Estaing:
Voi nu alegeti pe cine vreti voi, ci pe cine va da partidele sa alegeti.

Numai ca la noi, asta se pare ca e acum: cum a zis Alin Teodorescu.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Va mai exista Romania ?   

Sus In jos

Va mai exista Romania ?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 38 din 40Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 20 ... 37, 38, 39, 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: