Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 01:40 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Mar 23 Mai 2017, 15:33 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Lun 22 Mai 2017, 23:22 Scris de Anahoret

» PREUMBLĂRI COTIDIENE - prin cetate și nu numai (IV)
Sam 20 Mai 2017, 15:12 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Joi 18 Mai 2017, 09:11 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Lun 15 Mai 2017, 15:09 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Sam 13 Mai 2017, 22:51 Scris de Anahoret

» Stiri IT
Vin 12 Mai 2017, 20:18 Scris de Anahoret

» Video amuzante
Joi 04 Mai 2017, 09:13 Scris de Anahoret

» Mens sana in corpore sano
Joi 04 Mai 2017, 08:34 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Mar 02 Mai 2017, 13:32 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

Cuvinte-cheie
problema popasul dolion monarhia maxime poezie cuvinte 23 exista sibiu 1 brasov diverse folos stiri drumetie poezii romania caleidoscop curiozitati zilei istorie limba bancuri triste topic
Mai 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Vârstnic sau bătrân

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
aurora

Numarul mesajelor : 6983
Varsta : 66
Localizare : Hd România
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Vârstnic sau bătrân   Lun 25 Ian 2010, 15:42

4shared.com/file/206872299/c623fcd9/Varstnic_sau_batran.html

Se zice că în viață avem vârsta arterelor... asta o pot spune medicii?

În DEX scrie "vârstnic = trecut de epocă tinereții, înaintat în vârstă" Cât de "înaintat"?

La ce vârstă un om este "declarat" vârstnic sau bătrân?
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22360
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mar 26 Ian 2010, 01:08

@aurora a scris:
La vârsta când individul (oricare din noi) se simte bătrân si parcă, chiar obsedat un pic de înaintarea în vârstă, discută foarte mult despre asta. Very Happy

zaraza26

Numarul mesajelor : 8295
Varsta : 51
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mier 27 Ian 2010, 13:35

@Emil Condor a scris:
@aurora a scris:
La vârsta când individul (oricare din noi) se simte bătrân si parcă, chiar obsedat un pic de înaintarea în vârstă, discută foarte mult despre asta. Very Happy

Undeva am vazut o impartire, varstnicii si nu mai stiu cum le zicea, batranii, poate. M-am gandit la tata, care, la 77 de ani, era varstnic. Facea tot ce facea de obicei. Dar n-a mai ajuns sa se foloseasca de catina ce a plantat-o in fundul gradinii, ca sa-i fie mai aproape cand n-o sa mai poata urca pe deal. N-a mai ajuns varsta neputintelor, cand esti nevoit sa te lasi in baza altora.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mier 27 Ian 2010, 17:14

@aurora a scris:

Batrin poti fi la orice virsta.
Virstnici sunt doar cei ajunsi la o virsta inaintata (virsta ce difera de la cultura la cultura).
Sus In jos
aurora

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mier 27 Ian 2010, 23:49

@Cristina a scris:
@aurora a scris:

Virstnici sunt doar cei ajunsi la o virsta inaintata (virsta ce difera de la cultura la cultura).

Citat :
Cum asa? La 20? la 30? la 40? la 50? la 60? la 70?
Tu cand spui despre cineva ca este "batran"?
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mier 27 Ian 2010, 23:54

Aurora, tu nu ai întâlnit bătrâni la 20 de ani ? Adică oameni care să nu facă nimic pentru că nu pot ? Deși nu sunt bolnavi, gâfâie când merg, se nădușesc atunci când lucrează, sunt fără vlagă și fără plăcerea de a trăi.

aurora

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Joi 28 Ian 2010, 00:04

@abbilbal a scris:
Aurora, tu nu ai întâlnit bătrâni la 20 de ani ? Adică oameni care să nu facă nimic pentru că nu pot ? Deși nu sunt bolnavi, gâfâie când merg, se nădușesc atunci când lucrează, sunt fără vlagă și fără plăcerea de a trăi.

Abbi... nu la asta m-am referit, ca aluia n-o sa-i zica nimeni niciodata ca e batran.
Doar ca este lenes, sau bolnav.
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22360
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Joi 28 Ian 2010, 00:47

Bătrânetea este cu adevărat doar în gândire: în momentul când te dărâmi psihic, urmează si căderea fizică. Asta e totul... Cum spune Abby (si nu numai), bătrân poti fi la orice vârstă, depinde doar de tine.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Joi 28 Ian 2010, 00:56

Aurora, lenea este atunci când ești în putere și nu faci pentru că preferi să stai. Bătrânețea timpurie este când ai vrea să faci, dar nu te duc puterile. Mergi la doctor și-ți spune că toate analizele îți sun bune. Nu ți se spune că ești bătrân, pentru că după numărul de ani nu ești bătrân, dar ți se spune că nu ești în putere orică ești îmbătrânit înainte de vreme.

Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Joi 28 Ian 2010, 07:13

@aurora a scris:

Citat :
Cum asa? La 20? la 30? la 40? la 50? la 60? la 70?
Tu cand spui despre cineva ca este "batran"?
Au raspuns Abby si Emil, inclusiv pentru mine thumb_yello mwah! .
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mar 16 Noi 2010, 21:30

Pensionare la...70 de ani !

dolion

Numarul mesajelor : 21221
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mier 17 Noi 2010, 18:02

Ce s-ar intampla, daca faza s-ar petrece in Romania? Nici eu nu garantez ca mi-as stapani nervii! La cat de prost stam cu banii, sa-l vad pe tataie ca-mi scaneaza de zece ori un produs, cred ca explodez. Azi am vazut o faza de scapare a nervilor de sub control: o fatuca nu a oprit la stop si un tanar ce circula regulamentar, si-a facut praf un Audi tunat. Ei bine, a sarit din masina si era s-o stranga de gat pe soferita! Asta s-a baricadat in Tuareg si dadea de zor telefoane. Nu stiu cum s-a terminat faza ca ma grabeam. Dar sa stiti ca-i dau dreptate tanarului; cei ce-si tuneaza masinile, tin la ele ca la ochii din cap si distrugerea ei, e mult mai dureroasa decat a unei masini de serie. Pe langa faptul ca nu stiu cum se repara o astfel de masina pe asigurarea vinovatului; cred ca masina va deveni standard, ca scoasa din fabrica, asa ca pagubitul pierde banii investiti. Nu sunt sigur, poate stie cineva mai bine!

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Dum 21 Dec 2014, 09:31

Privind aceste imagini, putem fi 100% de acord că dansul și buna dispoziție sunt prezente la orice vârstă, chiar și la cea a bunicilor. Nimeni nu este prea bătrân pentru un dans ritmat si plin de veselie, iar acest cuplu în vârsta o dovedește din plin.
Toți cei prezenți au rămas puțin nedumeriți de energia și dezinvoltura cu care cei doi execută pașii, dar și de mișcările gestuale caracteristice dansului Rock and Roll. Coregrafia momentului este interpretată cu mare lejeritate. Întoarceri, piruete și prize de o rară frumusețe care i-ar face invidioși chiar și pe cei mai pricepuți dansatori. Deși dansul lor cuprinde și o notă de amuzament, momentul artistic este cu totul remarcabil.
Rock and Roll-ul a fost cu siguranță muzica tinereții lor și astfel de momente dansante au petrecut deseori împreună cu prietenii lor de atunci și poate și de acum. Cei doi dansează cu multă bucurie și pasiune, dar mai ales cu o naturalețe care ne lasă fără cuvinte. La finalul dansului, așa cum era și normal, au fost aplaudați la scenă deschisă de toți cei care le-au urmărit reprezentația.

Sursa: Youtube
Text: LiveBiz

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Vin 30 Ian 2015, 20:22

Locuitorii centrului rezidențial pentru bătrâni „Diana Isaac” din Christchurch (Noua Zeelandă), au vrut să arate lumii întregi că vârsta înaintată nu este un motiv îndeajuns de serios încât să nu mai dansezi și să nu te mai mai simți încă tânăr. Dansul poate fi practicat la orice vârstă, iar acești bunici o demonstrează cu prisosință!
V-ați gândit vreodată că o melodie atât de veselă și antrenată, cum este piesa „Happy” a lui Pharrell Williams, poate aduna la un loc atâția oameni cu vârste apreciabile însă care au spiritul mereu tânăr? Ei bine, șaizeci de pensionari, care locuiesc în Centrul rezidențial pentru bătrâni „Diana Isaac Retirement Village” din Christchurch au avut parte de o experiență neobișnuită.
Acești oameni minunați au vrut să arate tuturor că anii pe care îi poartă pe umeri nu-i vor împiedica niciodată să cânte, să danseze sau să simtă că viața merită trăită la cote maxime. Pe suportul melodiei menționate au născocit o coregrafie proprie și fiecare a interpretat câte puțin din ea. Toți protagoniștii prezenți în videoclip degajă o energie de invidiat.
Inevitabil au existat și dureri articulare sau disconforturi, însă nimic nu i-a oprit să demonstreze că încă sunt într-o formă bună. Acest clip e o sărbătoare a vieții și a bucuriei de a trăi momente de neuitat!

Sursa: Youtube
Text: LiveBiz

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Sam 31 Ian 2015, 19:13

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   Mier 11 Mar 2015, 18:04

Charles Eugster este un pensionar englez în vârstă de 95 de ani. În urmă cu câteva zile, el a doborât recordul mondial pentru grupa sa de vârstă în proba de 200 de metri.
Fostul dentist, considerat cel mai activ pensionar din lume, a parcurs distanța în doar 55,48 de secunde.
La cei 95 de ani ai săi, Charles Eugster participă și la competiții de canotaj, dar și la cele de culturism, iar acum este și cel mai bun sprinter din lume.
El a îmbunătățit recordul la grupa de vârstă ”peste 95 de ani” cu 2,4 secunde.
”Sunt extrem de fericit. Vă mulțumesc”, a scris bătrânul Charles pe Twitter după cursă.
Doctorul Eugster a început să facă mișcare în urmă cu zece ani, când și-a dat seama că își pierde puterea musculară și ia în greutate.
”Am început din vanitate. Nu arătam prea bine și treceam printr-o criză. Corpul meu se degrada. Speram că dacă intru în formă nu voi mai îmbătrâni”, spunea el într-un interviu.

MesajSubiect: Re: Vârstnic sau bătrân   

Sus In jos

Vârstnic sau bătrân
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: