Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Mier 16 Aug 2017, 09:18 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» ION
Vin 11 Aug 2017, 14:26 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 11 Aug 2017, 04:30 Scris de Ciprian

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
Popasul brasov drumetie sibiu 1 problema cugetari istorie curiozitati 23 Invatamant Maxime
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Morala crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21379
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 14 Oct 2012, 12:07

Lucian Mîndruță a susținut că: în România sunt 56.000 de preoți și 48.000 de medici și a făcut o comparație între cele două categorii:

- preoții n-au salvat niciodată pe nimeni, însă toată lumea se roagă la ei și le acordă încredere.
- medicii, în schimb, salvează în fiecare zi mii de oameni, însă toată lumea îi înjură.

- în fiecare an, medicii buni pleacă în străinătate, de tot.
- popii nu pleacă decât maxim într-o nouă biserică, construită peste drum.
- in ultimele două decenii nu s-a făcut nici un nou spital mare. În schimb s-au închis multe mai mici.
- numărul de biserici aproape s-a dublat.

- nu avem nici un mare centru de cercetare finanțat la nivel european.
- in schimb finanțăm o catedrală a neamului, la nivelul european din Evul Mediu.

- marii noștri intelectuali sunt bigoti. Unii practică chiar delirul mistic în cărțile lor.
- nici unul nu apără știința.

În concluzie:
rugați-vă să nu vă îmbolnăviți... sau, dacă totuși o faceți, rugați-vă să muriți repede.
Pentru deces cu zece popi, România e însă perfect pregatită.

Și acum, ne pregătim să îi scutim de taxe.
Firește, pe preoți, nu pe medici.

Așa să ne ajute Crucea Roșie!

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 14 Oct 2012, 17:02

Vorba lui Geta: popii ajută guvernele să ne scoată din sistem! Laughing

Citeam ieri despre balamucul de la Iasi cu pupatul mortăciunilor: sunt aproape 50 000 de rătăciti pe acolo!
Asa se construiesc biserici si catedrale ale neamului (să spun si „prost”? Nu, nu spun. Întelege fiecare ce vrea... smile ).

În ce mă priveste, stau departe de ambele categorii:
de doctori cât sunt aici, de popi când plec - nu am parte de niciunii dintre ei.
Adevărul e că fiecare din noi poate fi propriul doctor sau propriul gropar.
Unii nu înteleg asta, dar asa este...

dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mar 27 Noi 2012, 12:01

Se zice că banul e ochiul dracului. Un experiment EVZ demonstrează că până și preoții cedează în fața unor promisiuni pecuniare. L-am ales pe Gigi Becali, știută fiind dărnicia lui pentru lăcașurile de cult. EVZ a convins un „careu de popi”, din colegiul în care candidează Becali, ca, în schimbul promisiunii unor donații consistente, să-i facă acestuia campanie electorală în cadrul slujbelor de duminică, lucru strict interzis de Patriarhie

Citiți mai mult: EXCLUSIV EVZ. Preoți electorali în slujba lui Becali. S-au lăsat imediat cumpărați pentru campania electorală! | VIDEO - Exclusiv EVZ > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/preoti-electorali-in-slujba-lui-becali-video-1012985.html#ixzz2DPqRMJbC
EVZ.ro

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 28 Noi 2012, 02:03

Mda! Preotilor din prezent, numai de Dumnezeu nu le arde!
Banul e totul pentru ei, e dumnezeul lor. :thumbs down:

dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 25 Dec 2014, 17:43

Politician suedez: România ar trebui să-și ajute populația săracă în loc să construiască biserici

Uniunea Europeană ar trebui să solicite României îndeplinirea obligațiilor de stat membru și stabilirea unor priorități pentru nevoile oamenilor săraci, în locul proiectelor de construire a unor clădiri în stil "faraonic", afirmă Jenny Sonesson, membră a Partidului Liberal suedez.

http://adevarul.ro/news/eveniment/politician-suedez-romania-trebui-sa-si-ajute-populatia-saraca-loc-construiasca-biserici-1_5499a167448e03c0fdfe3fd0/index.html

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 25 Dec 2014, 17:56

NU putem decât să fim de acord cu declaratia acelui politician suedez.
Se construiesc biserici pe care poporul, de fapt nici nu le frecventează si nu se construiesc scoli, spitale, drumuri si poduri, plus atâtea altele.
Să nu mai vorbim despre salarii si pensii!

Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 26 Dec 2014, 08:34

Bisericile sunt facute pentru alta tagma profitoare si farisei ai sistemului . Nu pentru oamenii nevoiasi,

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 70
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 26 Dec 2014, 13:08

dacă luăm ca populație a României cifra de 20 de milioane locuitori atunci, statistic vorbind, lucrurile stau cam așa:
1086 suflete per biserică;
42,5 copii per școală;
și dacă toată populația țării s-ar îmbolnăvi deodată am avea 55 556 de bolnavi per spital.

în fața acestor cifre eu personal fac următoarea reflecție:
școala și biserica sunt instituții de educație și cultură (sau ar trebui să fie), cu deosebirea că la școală merg numai copii și fac cursuri doar o anumită perioadă, biserica însă face educație tot timpul anului, pentru toate vârstele și pretutindeni nu doar în centre. în paranteză mai sus am pus cuvintele "ar trebui să fie" deoarece mai sunt, din nefericire, și biserici  în care s-a pierdut direcția... așa cum sunt și școli care seamănă mai mult cu "o parcare de copii" pe timpul cât păprinții trudesc pentru cele necesare vieții.
spitalul și biserica sunt instituții de sănătate trupească și mintală a populației (sau ar trebui să fie!). cu precizarea că în biserică atât slujirea culturală cât și aceea spirituală trebuie să fie oferite gratuit: "în dar ați primit în dar să dați!". asta nu esclude o ofertă liberă pe care să o decidă persoana care beneficiază de slujire, deoarece "cine la altar slujește din altar să trăiască!" iar "batnița să nu fie pusă pe gura boului care treieră". slujitorul însă trebuie să se mulțumească cu cele necesare vieții oneste și nu să umble după averi sau lucruri superfluie pentru statutul său.

în concluzie: dacă biserica nu-și trădează menirea n-am nimica cu ea; dacă însă uită că este mireasa lui Christos sărac, smerit și mereu în slujirea dezinteresată a tuturor atunci mă revoltă, nu ființa ei, ci trădarea ei.

Numarul mesajelor : 6934
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 26 Dec 2014, 15:53

@alex andrei a scris:

în concluzie: dacă biserica nu-și trădează menirea n-am nimica cu ea; dacă însă uită că este mireasa lui Christos sărac, smerit și mereu în slujirea dezinteresată a tuturor atunci mă revoltă, nu ființa ei, ci trădarea ei.
Biserica încă mai este mireasa lui Hristos. Preoții însă... parcă nu mai sunt din aceeași familie cu mireasa.

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 26 Dec 2014, 16:10

Frumoasă remarcă, Anahoret! smile

Si o completare de la mine: Biserica este doar UNA, cea spirituală, aceea este Mireasa adevărată.
Din păcate, ceea ce spune Cristina mai sus este adevărat: Biserica este o altă organizatie pusă oe profit, chiar pe spinarea nevoiasilor. Politica mincinoasă este peste tot la noi, în Religie, în Sport, în Cultură... numiti-le voi căci mai toate domeniile sunt politizate.
Asa cum mentionează si Andrei: multe institutii si-au pierdut directia.
Ce este de făcut pentru a schimba situatia actuală?
Pentru că mereu există o rezolvare, dar care e cea mai potrivită?

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 26 Dec 2014, 16:39

Am intrat pe net să caut „Morala creștină” si am găsit din prima secundă, două titluri ce mi-au atras atentia: Morala Creștină si Morala Creștină Ortodoxă!!! Cum asa?
Eventual luăm Morala Creștină la care adăugăm ramificatii precum morala ortodoxă, baptistă, catolică, lutherană si altele, dar acelea nu se mai pot numi creștine.
Morala adevărat crestină nu e dată de o religie anume, ci de Cuvântul lui Dumnezeu.
BOR nu este de acord cu asa ceva, dorind să impună „morala” lor!
Celelalte biserici, la fel! Care „morală” este cam... imorală! Mai mult arată a tentativă de dictatură religioasă.

Cristina

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 26 Dec 2014, 20:22

@alex andrei a scris:
...mă revoltă, nu ființa ei, ci trădarea ei.[/i]

Biserica ar trebui sa fie o comunitate de oameni cu credinta in Dumnezeu, si nu un club exclusivist de farisei imbuibati si adulati de o adunatura de habotnici care se bat si injura la cozi interminabile pentru ä arata vecinului ce "bun crestin" e el. Biserica este si intr-o cocioaba modesta daca acolo exista ruga sincera, si nu o cladire fara har si fara viata, poleita cu aur si ferecata cu lacate ca sa n-o prade hotii. Pentru mine, biserica este inclusiv o poienita insorita, daca acolo se afla un singur om care admira, binecuvanteaza si se bucura de Creatie, invaluit in pace sufleteasca, emanand armonie si serenitate . Acela este un preot si un invatator, in ochii mei si in inima mea.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 26 Dec 2014, 22:30

Da, Cristina, Biserica adevărată e în inimile noastre, nu contează unde te aduni cu ceilalti.
Pe de altă parte, bisericile (cuvânt scris intentionat cu „b” si la plural) sunt pentru afaceri si din acea cauză sunt atât de multe - banul este dumnezeul lor.

alex andrei

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 02:50

@Anahoret a scris:
Biserica încă mai este mireasa lui Hristos. Preoții însă... parcă nu mai sunt din aceeași familie cu mireasa.
Anahoret, a confunda Biserica cu preoții e ca și cum eu aș confunda autoturismul întreg cu volanul sau cu roțile..., autoturismul este mai mult decât volan și/sau roți.
Biserica este aceea constituită din toți cei care, botezați fiind, au primit pe Duhul Sfânt și-l pot numi pe Dumnezeu „Tată”.  Prin Botez am renunțat la satana și ne-am alipit de Domnul; Botezul ne-a consacrat și ne-a pus pe calea sfințeniei. Preoția ca și Căsătoria nu sunt decât forme de slujire a Domnului și a comunității; preotul este un administrator al bunurilor cerești (deci nu ale sale) în favoarea fraților săi, conform voinței Propietarului de drept al acestor bunuri.
Bine-nțeles că de aici mai departe fiecare avem propria viziune asupra acestor realități: cum sunt, cum ar trebui să fie etc..
Viziunea mea – dacă-mi este îngăduit să mi-o exprim (și sper, fără să ofensez pe cineva) – este aceasta:
"Cuvântul s-a făcut trup și a locuit între noi (Ioan 1)".
Chiar în aceste zile prăznuim Nașterea lui Isus la Betleem; adică Întruparea Cuvântului lui Dumnezeu în omul Isus din Nazaret. În el dumnezeirea se ascundea în așa măsură încât contemporanii săi nu o puteau vedea. Este de fapt și ultima acuză în baza căreia a fost condamnat: „El om fiind se face pe sine Dumnezeu”. Lucrarea mântuitoare a acestei Întrupări nu se epuizează în acest eveniment singular, dar Întruparea lui continuuă în istorie. Pe bună dreptate apostolul Pavel va exclama: „Câți în Christos v-ați botezat, în Christos v-ați îmbrăcat”.
Biserica (toți cei botezați, mireni și preoți deopotrivă) sunt trupul mistic al lui Christos.
În concluzie: atât în Întruparea singulară a Cuvântului în omul Isus, cât și-n întruparea prin botez în fiecare dintre noi dumnezeirea se ascunde. Domnul s-a RE-VELAT: a ridicat pentru un moment vălul și-ndată la pus la loc. Pentru acest lucru oare îmi este îngăduit să nu mai recunosc legătura familiară, de frați și surori cu cei care eventual șchioaptă, rătăcesc, au slăbiciuni....?
Nu am pretenția că acesta este asul cu adevărul absolut; doar spun că așa văd eu lucrurile: greșesc oare?

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 03:23

@Cristina a scris:
@alex andrei a scris:
...mă revoltă, nu ființa ei, ci trădarea ei.[/i]

Biserica ar trebui sa fie ....
Cristina, am luat în serios sfatul pe care-l ai drept motto: „te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." – Buddha”, și tocmai de aceea îndrăznesc să-ți răspund.
Biserica ar trebui sa fie ...”
Sincer, Cristina, nu știu „cum ar trebui să fie”.
Nu știu pentru că nu eu sunt fondatorul ei, ci Christos. Dacă aș fi fost eu fondatorul ei aș fi știut cum ar trebui să fie, dar nu sunt.
Nu știu pentru că nu sunt eu dătătorul ei de viață, ci Duhul Sfânt.
Ceea ce știu este că biserica este câmplul semănat doar cu grâu bun dar unde dușmanul a aruncat și neghină, iar acum din voința Stăpânului cresc împreună până la vremea seceratului; este năvodul care a prins pește bun și rău și care abia după ce va fi scos năvodul din valurile timpului va fi separat; biserica este comunitatea apostolilor (12), dintre care 1 trădează, altul reneagă, alții 2 caută locurile de cinste de la dreapta și de la stânga, ceilalți sunt invidioși pe ei; biserica este casa din Betania: fără mamă, fără tată, numai frați și surori, între care deseori pot apărea tensiuni (se duse Marta la Isus și-i zise: - spune-i surorii mele să mă ajute!”. ..
Bserica sunt eu: intr-o zi reușesc să fiu mai bun, in alta nu; o dată reușesc să fiu darnic, altă dată nu; cu cei pe care- cunosc sunt mai afectuos, cu ceilalți mai rece...
Chiar nu știu cum ar trebui să fie biserica dacă eu – părticică a ei – sunt așa .........

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 09:10

@alex andrei a scris:
am luat în serios sfatul pe care-l ai drept motto: „te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." – Buddha”,
Ma bucura si apreciez acest gest de seriozitate.
@alex andrei a scris:
și tocmai de aceea îndrăznesc să-ți răspund.
Audaces fortuna juvat  smile
@alex andrei a scris:
Sincer, Cristina, nu știu „cum ar trebui să fie”.
Sincer, Alex Andrei, o stim -fiecare- in inima noastra.
@alex andrei a scris:
Nu știu pentru că nu eu sunt fondatorul ei, ci Christos. Dacă aș fi fost eu fondatorul ei aș fi știut cum ar trebui să fie, dar nu sunt.
Nici eu nu sunt Christos, dar macar incerc sa fiu ca el - uneori poate ca reusesc, alteori nu - si asta imi demonstreaza de ce sunt aici, in aceasta faza trecatoare numita viata pe Pamant, in timp si spatiu, pe cat de temporara pe atat de temporala. Toti oamenii il au pe Christos in ei, unii mai mult altii mai putin, unii il constientizeaza mai mult, altii mai putin, fiecare dupa posibilitati si putere, adica toate la timpul lor. Cineva spunea bine > "Christosul din mine recunoaște pe Christosul din tine" ...
@alex andrei a scris:
Nu știu pentru că nu sunt eu dătătorul ei de viață, ci Duhul Sfânt.
Nici eu nu sunt, dar nu Aceasta dorim -si incercam- sa devenim?! Nu de Aceea suntem aici, sa ne dorim si sa ne depasim conditia umana imperfecta?! Wish It, dream It, do It!
@alex andrei a scris:
Ceea ce știu este că biserica este câmplul semănat doar cu grâu bun dar unde dușmanul a aruncat și neghină,
Nu cred, asta e lumea in care traim, biserica ar trebui sa fie plina cu grau bun care se roaga pentru neghina ...
@alex andrei a scris:
este năvodul care a prins pește bun și rău și care abia după ce va fi scos năvodul din valurile timpului va fi separat;
Nu cred, asta e lumea in care traim, biserica ar trebui sa fie plina de peste bun care se roaga nu numai ca sa aibe balta peste, dar sa fie ton sanatos de 450 kg ...
@alex andrei a scris:
biserica este comunitatea apostolilor (12), dintre care 1 trădează, altul reneagă, alții 2 caută locurile de cinste de la dreapta și de la stânga, ceilalți sunt invidioși pe ei; biserica este casa din Betania: fără mamă, fără tată, numai frați și surori, între care deseori pot apărea tensiuni (se duse Marta la Isus și-i zise: - spune-i surorii mele să mă ajute!”. .
Apostolii erau si ei oameni su(s)pusi greselii ...
@alex andrei a scris:
Bserica sunt eu: intr-o zi reușesc să fiu mai bun, in alta nu; o dată reușesc să fiu darnic, altă dată nu; cu cei pe care- cunosc sunt mai afectuos, cu ceilalți mai rece..
Exact, o data reusesti sa fii mai bun decat ai fost (de bun), dar niciodata nu incerci sa fii mai rau (cel putin nu constient!)
@alex andrei a scris:
Chiar nu știu cum ar trebui să fie biserica dacă eu – părticică a ei – sunt așa .........
Eu cred ca stii, iata de ce >
@alex andrei a scris:
școala și biserica sunt instituții de educație și cultură (sau ar trebui să fie),,,

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 10:52

@alex andrei a scris:
...Pentru acest lucru oare îmi este îngăduit să nu mai recunosc legătura familiară, de frați și surori cu cei care eventual șchioaptă, rătăcesc, au slăbiciuni....?
Nu am pretenția că acesta este asul cu adevărul absolut; doar spun că așa văd eu lucrurile: greșesc oare?

Sunt de acord cu ceea ce spui. Însă când vezi că fratele mai mare, pe care-l aveai model în viață, începe să vină acasă pe trei cărări... parcă nu prea-ți convine ceea ce vezi.

Or nici mie nu-mi convine ceea ce văd, când majoritatea preoților fac din biserică un fel de tarabă. Parcă este din ce în ce mai greu să faci doar ce zice popa. Doar atât. Pentru că este cumva aiurea – cel puțin pentru mine, în felul în care am fost crescut – să mă duc la biserică la slujbă, să ascult predica preotului, dar să fac abstracție de cel care vorbeșe... mai ales când o dă în politică. Iar aici nu mă refer neapărat la politica alegerilor. Îmi aduc aminte că acum vreo patru sau cinci ani eram la biserica mănăstirii Ghihiu de lângă Ploiești iar la cuvântul de învățătură preotul numai că nu interzicea orice contact cu cei de alte confesiuni pentru că, vezi Doamne, ortodoxia pierde teren în fața lor. Culmea este că noi, ca ortodocși, n-am avut o Inchiziție, iar preotului parcă-i părea rău... tongue

Sau, uite, îmi amintesc de un reportaj (de fapt a fost o campanie) pe un post TV (Antena sau PRO TV, nu-mi mai amintesc) despre bătrânii rămași singuri. Despre unul dintre aceștia (rămas la pat, singur, pentru că-i plecaseră copiii prin țări străine) sătenii spuneau că donase sume frumușele la biserică de-a lungul timpului. Firesc (și eu aș fi făcut la fel), reporterii s-au dus la preot să-l întrebe de ce biserica nu-l ajută, măcar și pentru unicul motiv că a primit bani de la el. Popa a dat un răspuns halucinant pe care cred că-l pot reproduce aproape 100%: "Biserica nu are nicio obligație față de el, pentru că banii pe care i-a donat a fost ca să-i fie iertate păcatele pe lumea cealaltă".

Oooops! În ce lume trăim?
Biserica este doar un aspirator de fonduri și casă de rugăciuni? Care ar fi legătura preotului cu comunitatea? Care-i chestia aia cu iubirea de aproapele?

Și acum revin la "isteria" popii de la Ghighiu. Sunt perechile alea de mormoni îmbrăcați în alb și negru, cu rucsacuri în spate, cu ecuson în piept, care vorbesc șoptit și se duc pe la oameni să-i ajute. Păi oamenii aceia (marea majoritate bătrâni și singuri) de ce ar mai rămâne creștini ortodocși? În timp ce preoții noștri nu ies din biserică decât cu mâna întinsă după bani?

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 15:30

Bilanțul politic al anului 2014 realizat de IRES
Ce spuneam mai sus... se pare că se materializează în conștiința românilor. În bilanțul politic pe anul 2014, Institutul Român pentru Evaluare și Strategie (IRES) prezintă o situație în care.... Biserica este în cădere liberă în topul încrederii populației, ea fiind la egalitate cu Direcția Națională Anticorupție (66% dintre cei chestionați).

Pompierii beneficiază, în continuare, de cea mai mare încredere din partea românilor, 90% dintre români spun că au multă și foarte multă încredere în aceștia. Sunt urmați de Armată în care au multă și foarte multă încredere 81% dintre români și de SMURD, creditat cu multă și foarte multă încredere din partea a 88% dintre cei chestionați. DNA și Biserica (în general) sunt creditate de 66% dintre respondenți cu multă și foarte multă încredere, urmate fiind de Uniunea Europeană și Jandarmi, de SRI și de DIICOT. În Banca Națională a României au multă și foarte multă încredere 55% dintre români, în Justiție 54%, iar în școala românească 51%.

Încrederea în mass media tinde să fie cea mai polarizată: 49% dintre români spun că au multă și foarte multă încredere, în timp ce alți 49% spun că au puțină și foarte puțină încredere.

La polul opus, se află Parlamentul României în care au multă și foarte multă încredere doar 9% dintre români, iar 89% spun că au puțină și foarte puțină încredere, dar și partidele politice care beneficiază de multă și foarte multă încredere din partea a 10% dintre respondenți. Organizațiile non-guvernamentale se plasează și ele pe ultimele locuri în acest top, doar 26% dintre participanții la studiu creditându-le cu multă și foarte multă încredere. Primul ministru, FMI, sistemul de sănătate din România sau sindicatele se află pe ultimele locuri în ceea ce privește încrederea românilor.

Institutul Român pentru Evaluare și Strategie – IRES a introdus, în premieră, în topul încrederii diaspora și Facebook, doi dintre actorii determinanți în rezultatul alegerilor prezidențiale din acest an. Chiar dacă diaspora nu este o entitate coagulată și structurată, 60% dintre români spun că au multă și foarte multă încredere în aceasta. În Facebook au multă și foarte multă încredere 42% dintre cei chestionați, în timp ce 39% dintre respondenți susțin că au puțină și foarte puțină încredere.    
RAPORTUL INTEGRAL ›› bit.ly 1x9eQ8J

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 18:40

@Anahoret a scris:
Bilanțul politic al anului 2014 realizat de IRES

... Biserica este în cădere liberă în topul încrederii populației...
Asta se întâmplă când poporul realizează că dumnezeul acestor religii, pur si simplu doarme.
În Biserică au intrat prea multe elemente ce nu au nimic în comun cu morala crestină, nimic dumnezeiesc.
Putem noi condamna pe cei ce fug de prefăcătorie? Nicicum! Personal îi felicit.
Tot ce le doresc oamenilor este să-L găsească pe Dumnezeu în persoana Domnului Iisus Hristos, nu în popi si în icoane.

dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 19:37

Care e logica sa declari ca ai foarte multa incredere in pompieri, smurd, biserica, etc.? Astia conduc tara? Inteleg sa ai incredere in presedintie, guvern, parlament, acestea ar fi in mod normal institutiile in care omul de rand trebuie sa aiba incredere...
Ce-ar fi sa declar ca am incredere in Societatea Caritabil, pentru ca imi va face o immormantare decenta la pret mic? Care e impactul asupra societatii?

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 20:47

Dar, hai să vedem dacă românii au încredere în ei înșiși!
Cine a spus: „nu mulți!”? De ce, oare?
Si dacă nu au încredere nici măcar în ei, mai pot avea asa ceva în altii?

Auzi acolo, încredere în diaspora si facebook!
Aceste două nu conduc nimic în România, de ce să avem încredere?
Înlocuim pe Regele Suprem cu FB? Ori cu Diaspora?  scratch

Anahoret

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 22:31

Întotdeauna am spus că Dumnezeu este unul, însă religiile sunt mai multe. Și de fiecare dată când spun asta-mi aduc aminte de povestea "Bunicul" de Barbu Ștefănescu Delavrancea. Very Happy

Cred că "încredere" se referă la capacitatea de a-ți face treaba pentru care ești pus acolo. Dovadă că la acest capitol, Parlamentul, politicienii și, oooops!, prim ministrul sunt pe ultimele locuri.

Într-adevăr, se constată și o schimbare în ceea ce privește Biserica, după ce Preafericitul este Daniel... Twisted Evil

Însă aprecierile publicului sunt foarte schimbătoare: numai să vină o epidemie sau o catastrofă, să vedeți ce repede crește încrederea în biserică...

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 22:39

@Anahoret a scris:
Însă aprecierile publicului sunt foarte schimbătoare: numai să vină o epidemie sau o catastrofă, să vedeți ce repede crește încrederea în biserică...
Laughing Chiar si ateii devin credinciosi, atunci! Laughing

Anahoret

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 27 Dec 2014, 22:52

@Emil Condor a scris:

Laughing Chiar si ateii devin credinciosi, atunci! Laughing

Tata, Dumnezeu să-l odihnească, avea un mod foarte plastic de a-mi explica zicala "Până pe dracul nu-l vezi, cruce nu-ți faci".

Spunea că în război, pe timp de acalmie, toți erau viteji și, mai ales... atei.
Însă când erau în adăpost, pe timpul ciocanelor de foc ale artileriei sovietice, și toate bârnele pârâiau de credeai că acolo rămâi îngropat, toți, fără excepție, își făceau cruce după cruce. Laughing

Ăsta-i omul, ce să-i faci?!

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 28 Dec 2014, 03:39

@Cristina a scris:
@alex andrei a scris:
am luat în serios sfatul pe care-l ai drept motto: „te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." – Buddha”,
Ma bucura si apreciez acest gest de seriozitate.

@alex andrei a scris:
școala și biserica sunt instituții de educație și cultură (sau ar trebui să fie),,,
Cristina, o mie de vorbe spun putin si defectuos; iata ce este pentru mine biserica (nu ce ar trebui sa fie, dar CE ESTE):

MesajSubiect: Re: Morala crestina   

Sus In jos

Morala crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: