Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
jazz frig brasov USL nobel sibiu curiozitati comment-143 English Când istorie altaintrebare Limba problema este 23 monumente 1 placut romana triste drumetie informatica
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Morala crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 70
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 28 Dec 2014, 03:50

la Roman Fundatia Pacea cu truda franciscanilor catolici din zona.

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 28 Dec 2014, 11:58

Mai sunt astfel de perle. La Focșani, spre exemplu, și chiar la mine la Plopeni, preotul îi ajută pe cei fără posibilități materiale. Dar, din păcate, "direcția centrală" este alta...

http://www.gandul.info/stiri/ce-face-acest-preot-militar-in-biserica-a-impresionat-romania-imagini-inedite-11974965

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 28 Dec 2014, 16:48

Cunosc un  preot în Bistrita Năsăud care îsi dă si haina de pe el pentru enoriasi,
dar astfel de oameni (nu zic, doar preoti!) nu se întâlnesc la tot pasul.

alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 70
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 28 Dec 2014, 16:58

Anahoret si Emil, vad ca in acest punct suntem de acord. tocmai de aceea nici nu vreau sa fac un singur snop nici din cealalta categorie...., daca unul sau mai multi sunt naiemiti, toti sunt la fel!
asa se face ca in postarile mele am precizat mereu ca biserica nu sunt doar ierarhii, ci in primul rand credinciosii (ultimii, cei saraci, cei smeriti, cei nevoiasi), cei care-si pun increderea numai in Dumnezeu nu in banii pe care-i aduna mai mult sau mai putin cinstit, acestia sunt neghina din campul numit de Isus "Imparatia cerurilor"

Numarul mesajelor : 7031
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 28 Dec 2014, 18:55

Am mai scris în forum că, din punctul meu de vedere, clerul se împarte în popi și preoți.
Din păcate, preoți sunt cam puțini...

A propos de Plopeni. Apreciez preotul de-acolo în primul rând pentru că a reușit să ridice o biserică în condițiile în care contribuția credincioșilor este "după buget, mică" iar întreprinderea este pe butuci demult, așa că nu a prins cine știe ce sponsorizare.

În plus, așa cum scriam mai devreme, preotul a venit în sprijinul comunității și a construit o clădire pe două niveluri (parter și etaj) unde există cantină socială și ateliere pentru cei care nu mai au de lucru și vor să câștige un ban cinstit. Clădirea este în picioare deja, nu știu încă dacă atelierele funcționează.

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 06:03

Intr-adevar, faptele conteaza. Gandurile si vorbele bune sunt importante doar in masura in care sunt sincere si urmate de fapte pe masura.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 06:21

Un gand si-o vorba buna, Cristina... la multi ani! Esti matinala azi! Eu sunt in concediu si n-am somn...

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 07:19

Părintele Gavriil, egumenul Mănăstirii Dionisiu, mi-a povestit următoarele:
– Cu peste 50 de ani în urmă, pe lângă Karyes (în Schitul Kutlumuș), a trăit un părinte duhovnic tare simplu și cu puțină educație, dar cu mintea curățită și aplecată spre învățătura lui Hristos. Ascultarea lui era să tricoteze ciorapi pentru paznicii civili ai Muntelui Athos și pentru oamenii de la munte, din Rumeli și Epir. Când venea la târgul de sâmbăta din Karyes să vândă produsele sale, stătea sub porticul cimitirului, lângă drum, ținând în mâna dreaptă metaniile și în stânga lucrurile de vânzare. Cu ochii plecați, el rostea neîncetat rugăciunea lui Iisus: «Doamne Iisuse, miluiește-ne». Dacă cineva îl tachina, spunându-i: «Ridică ochii și uită-te după cumpărători», el îi răspundea: «Cât timp mă văd ei pe mine, nu este necesar ca să mă uit eu după ei».
Acest om avea un astfel de discernământ, încât își dădea seama la spovedanie de problema majoră a persoanei care se spovedea și apoi îl sfătuia pentru îndreptare.
Auzind despre el Patriarhul Ecumenic, Ioachim al III-lea, care în acel timp era în Muntele Athos, a venit la Karyes să-l întâlnească. El s-a apropiat de părinte și l-a rugat ca după amiază să meargă împreună la chilie pentru a-l spovedi.
– Chilia mea este prea mică, Preasfinția ta, pentru a primi un Patriarh, a răspuns părintele.
– Nu contează că e mică, a replicat Patriarhul.
– Dar e prea joasă pentru a intra în ea, Preasfinția ta!
– Mă voi apleca să intru, a insistat marele Patriarh.
– Din nefericire, nu vă plecați! a spus părintele. Dacă ați fi plecat capul, ați fi putut fi Patriarh demult!
El se referea la faptul că Patriarhul a fost arogant și a avut o atitudine care nu era dispusă să cedeze. De multe ori Patriarhul spunea despre acest incident:
– Cât timp voi trăi, nu voi uita discuția cu acel părinte, un om simplu, dar de un mare discernământ.

Sursă: Patericul atonit – Arhim. Ioannikios Kotsonis, Editura Bunavestire, Bacău, 2000, Traducere de Anca Dobrin și Maria Ciobanu

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 07:21

În mod frecvent, călugării athoniți spun:
– Nu contează locul unde trăiești, ci felul cum trăiești. Asta te va mântui.

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 07:22

Un călugăr smerit mi-a spus:
– Am întrebat-o noi pe Maica Domnului, care este păzitoarea și ocrotitoarea Muntelui, dacă este de acord cu construcția de drumuri prin Athos, folosind mașini și motoare, producând mult zgomot în acest centru monahal? Este oare posibil ca prin astfel de lucruri să ignorăm pe Născătoarea de Dumnezeu și toate promisiunile ei pentru Sfântul Munte?

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 07:44

@dolion a scris:
Un gand si-o vorba buna, Cristina...

amin

@dolion a scris:
la multi ani!

La multi ani, frumosi si buni!

@dolion a scris:
Esti matinala azi!

Sunt matinala din-todeauna> ma scol (si ma culc) devreme uhuu . Rar mi se-ntampla sa fie pe dos

@dolion a scris:
Eu sunt in concediu si n-am somn...

cheer up

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 07:46

Unul dintre cei mai mari duhovnici romani, parintele Arsenie Boca a lasat o multime de invataturi pentru romani care au fost publicate ori in diverse carti, ori lasate altor preoti pentru a fi date mai departe spre invatatura.

„Cuvantul „nebun” este un cuvant interzis. Cine zice fratelui sau „nebunule” se pedepseste cu matca focului. De ce? Fiindca si numai simpla alunecare a acestui cuvant in obrazul unui om este in stare sa-i desfigureze fizionomia mintii.

Cuvintele interzise orienteaza gresit sau dezorienteaza. Deci, trebuie sa fii mai presus de cuvintele oamenilor: sa nu te atinga nici lauda, nici ocara din ele. Cuvintele sunt fiinte vii, capabile sa faca treaba la care au fost trimise. Si fiindca sunt fiinte vii, viata din viata, pe cel care le-a creat ele-l insotesc pana la judecata de apoi, ca niste copii ai lui, cu toate consecintele lor. Marturisirea lor cu pocainta mai poate schimba situatia. Taina pocaintei este o judecata milostiva. Aici, ce opreste aceasta nu mai ajunge la cealalta.„Zece porunci are intelepciunea: de 10 ori sa taci si o data sa vorbesti si atunci putin”.

Parintele Arsenie Boca se refera la faptul ca oamenii nu ar trebui sa jigneasca si daca pot spune lucruri bune, trebuie sa o faca. Atunci cand ii zicem unui om, ca este urat, prost, rau, nebun nu facem decat sa-i facem si mai mult rau si sa-si piarda increderea in sine.

http://www.caplimpede.ro/arsenie-boca-ne-a-invatat-care-sunt-cuvintele-interzise-ce-sa-nu-spui-niciodata-si-cu-ce-se-pedespesc-aceste-cuvinte/

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 29 Dec 2014, 07:54

"Zadarnic s-a schimbat fața pământului. Aceste lumi tot prezente sunt. Aceste patimi - tot tulburătoare".

Nu cunosc autorul, dar ii recunosc dreptatea spuselor... omul nu s-a schimbat prea mult de-a lungul veacurilor, tot manat de patimi distrugatoare e si nu realizeaza ce rau ii fac aceste obiceiuri!

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mar 30 Dec 2014, 16:29

Păi fata pământului s-a schimbat datorită nouă care nu ne lăsăm schimbati (în bine, zic!) - ceva trebuie să se modifice! Very Happy

dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 31 Ian 2015, 11:42

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 22 Feb 2015, 15:48

Cum va arata Catedrala Saracirii Neamului

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 22 Feb 2015, 16:21

Asta (Catedrala) lipsea poporului needucat!
Vor învăța chimie făcând probe cu aghiasma! :thumbs down:
Și anatomie cu practica pe... moaște!

dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 05 Iul 2015, 11:04

Preotii ascund crestinilor faptul ca anumite lucruri le sunt interzise si care in Biblie sunt considerate a fi pacate.
Astfel, un lucru pe care unii preoti uita sa il mentioneze enoriasilor ca un lucru deosebit de grav este acela cand copiii isi injura parintii. Potrivit scrierilor din Exod 21:17, cei care fac asta vor fi sortiti pieirii.
Alte lucruri interzise sunt tatuajele, prezicerile si orice forma de farmece sau vrajitorie.
Ceea ce este cu adevarat incredibil este ceea ce se gaseste scris la Leviticul 11:7-8, unde se mentioneaza ca este interzis consumul de carne de porc.
Preotii uita sa mentioneze credinciosilor ca femeile nu au voie sa vorbeasca in Biserica, mai ales in timpul slujbelor.

Sursa: bzi.ro

Numarul mesajelor : 13538
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 10 Ian 2016, 13:10

Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 14 Ian 2016, 07:09

si care e morala ??
este cineva pe forum care poate traduce ???
acest clip a fost postat ca sa batjocoreasca lucrarea Duhului Sfant
eu nu am de unde sa stiu daca publicatia este adevarat sau falsa
dar pot sa spun cu siguranta biblica; cei ce hulesc pe Duhul= si lucrarea Duhului Sfant , nu au iertare vor merge in iad= in focul vesnic

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 14 Ian 2016, 16:51

@enohabel a scris:
Dar știm că manifestările respective vin de la Duhul?

Citat :
pot sa spun cu siguranta biblica; cei ce hulesc pe Duhul= si lucrarea Duhului Sfant , nu au iertare vor merge in iad= in focul vesnic
Și ce este „foc veșnic”? Vezi pe la sfârșitul ultimei cărți din Biblie!

enohabel

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 14 Ian 2016, 22:30

@Emil Condor a scris:
@enohabel a scris:

Citat :
pot sa spun cu siguranta biblica; cei ce hulesc pe Duhul= si lucrarea Duhului Sfant , nu au iertare vor merge in iad= in focul vesnic

Ma frate Emile, tu ce biblie citesti de pui intrebari stupide ?
ca daca esti infectat cu virus=martori=student in biblie=aceasi Marie cu alta palarie=nu avem ce discuta, raiul este etern= iad, chin vesnic, este etern, Satan isi I-a partea lui, Dumnezeu isi ia partea Lui

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 14 Ian 2016, 22:47

Sa recapitulam=paralela intre evanghelii si apocalipsa; despre iad=focu vesnic=moartea a doua
Cine indrazneste ? cine citeste si studiaza biblia cu adevarat ?, cine-I fatarnic fariseu ?(la astia Dumnezeu nu le descopera nimic= ca sunt orbi si nu vad, asa cum exista rai authentic este si iad=foc vesnic authentic, asa cum exista Dumnezeu= exista si Satan, asa cum exista bine= exista si rau, asa cum exista fericire= exista si durere, aa cum exista amar exista si dulce
Da vor spune unii; teoria chibritului, omu care o descoperit cum se face gaura in macaroana...da da, insa trebuie sa ridicam barricade si sa luptam impotriva ereziilor de orice fel,
ca avem rataciti cronici care nu cred in Dumnezeul Triunic" Tatal, Fiul si Duhul Sfant, ei zic ca nu sunt 3 entitati separate, nebuni si orbi, lucrarea lui Satan, preteristii= ca cica Domnul a venit in anul 70, martorii =ca cica Domnul a venit in 1914=1917, adventistii cu Miller in fata si coana mare Whait in spate, daca nu tii sambata nu esti mantuit...trist

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 15 Ian 2016, 01:44

@enohabel a scris:
@Emil Condor a scris:
@enohabel a scris:

Citat :
Ma frate Emile, tu ce biblie citesti de pui intrebari stupide ?
Tu încă nu ai învățat că nu sunt întrebări stupide, ci doar răspunsuri stupide? Precum al tău...

Se pare că mai trebuie să citești un pic Biblia, dar cu mai mare atenție, te rog.
Ori ai uitat-o?

Citat :
daca esti infectat cu virus=martori=student in biblie=aceasi Marie cu alta palarie=nu avem ce discuta
Păi de ce ești așa pornit împotriva lor? Și ei cred la fel ca tine, în trei dumnezei!
Încă nu ai priceput că eu nu aparțin niciunui grup religios?
Când discutăm religii, te rog să-ți amintești acest amănunt ce mi se pare destul de important.

Citat :
, raiul este etern= iad, chin vesnic, este etern, Satan isi I-a partea lui, Dumnezeu isi ia partea Lui
Ahaaa! Deci așa? Dumnezeu Își ia partea Lui și-i lasă Diavolului să se bucure și el cu ceva!!! Asta de unde ai mai scos-o?  Aici pe pământ o fi așa cum afirmi tu, dar dincolo o să fie altcumva, văd că tu nu înțelegi. Ia uite mă frate! De când a făcut Dumnezeu afacerile astea cu Diavolul pentru împărțirea lumii?
Înseamnă că diavolul o să fie dumnezeul păcătoșilor pentru vecie! Ia citește tu mai atent și vezi ce i-a pregătit Dumnezeu acestui drac ce fură mințile multora aici, nu dincolo!!!

enohabel

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 16 Ian 2016, 01:53

Well nu mai pot zice nimic-deocamdata
tu zici sa citesc biblia= correct= pune o intrebare de baza si iti promit ca nu ma documentez on-line si iti raspund si apoi te bag pe tine in mari probleme cu stiinta ta biblica, dar nu vreau western =sa scoatem pistoalele..ca deja esti mort...
Dumnezeu a facut afaceri cu Satan inca din gradina Edenului, ca Dumnezeu a plantat pomul cunostintei-binelui si raului in gradina...well, I-a ghiceste?? cu ce scop ???

MesajSubiect: Re: Morala crestina   

Sus In jos

Morala crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: