Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Mier 16 Aug 2017, 09:18 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» ION
Vin 11 Aug 2017, 14:26 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 11 Aug 2017, 04:30 Scris de Ciprian

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
1 curiozitati Invatamant cugetari istorie problema Maxime 23 brasov Popasul drumetie sibiu
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Morala crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutorMesaj
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 16 Ian 2016, 02:01

ori la bal- ori la spital=fii barbat nu carpa religioasa, de ce a plantat Dumnezeu in Eden pomu Acela care (prin care) Eva ne-a bagat in pacat, pe toata semintia ei, si suntem sub blestem !!!
daca cugeti sincer =vei spune= nu stiu!, dar eu stiu Emile, Dumnezeu face bisnis cu Satan
Dumnezeu este correct, si ca in vestul salbatic si Satan are pistol, care-I mai iute, care-I mai intelligent castiga lupta

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 16 Ian 2016, 03:04

Ți-am spus în mesajul meu de mai sus că aici pe pământ este cum zici tu, dar dincolo... Dincolo!
În cele din urmă Satan o să aibă soarta tuturor ortacilor lui care s-au încrezut în el.
Dacă ai citi atent, nu s-ar mai ivi astfel de neînțelegeri.

În ce privește știința biblică extraordinară pe care o ai, după cum afirmi, Dumnezeu să te ajute cu mai multă înțelegere. Sau nu ai nevoie nici de aceea? Să nu spui acum că le știi pe toate! smile

Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 69
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 16 Ian 2016, 23:40

Mie mi-au dat mult de gândit anumite întâmplări din Biblie si acest lucru mi-a făcut un mare bine pentru ca am început căutarea.
In cercetările făcute am ajuns inevitabil la știința.

Știința așa cum o știm noi de secole, a suferit  in ultimul timp o mare schimbare dar după cum se vede, oamenii de știința nu prea au chef sa ne informeze despre aceste schimbări.
Probabil ca nu le convine.
Tocmai de acea si ascund destule lucruri.
Un om însă care are  cunoștințe Biblice, poate mult mai ușor sa observe  de ce știința  o da cotita!
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1289
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 17 Ian 2016, 05:59

@diaporevomenos a scris:
Știința așa cum o știm noi de secole, a suferit in ultimul timp o mare schimbare dar după cum se vede, oamenii de știința nu prea au chef sa ne informeze despre aceste schimbări.
Probabil ca nu le convine.
Asta ține mai mult de "Dumnezeu și Știința." Oricum, cele de mai sus țin mai mult de filozofia cunoașterii/ științei, decât de știința propriu-zisă. Observațiile științifice, partea empirică a cunoașterii nu se schimbă, evident: Apa întotdeauna a fiert la 100C, și a înghețat la 0C. Partea formativ istorică, adică partea care încearcă să explice cum a apărut apa pe Pământ de exemplu, asta poate varia în timp. Aici nu mai discutăm fapt, ci interpretare. Există și oameni de știință creștini, nu doar atei. Toți se uită la aceleași date, dar interpretările sunt diferite.

Și de convenit, nu le convine. Pavel arată clar că Dumnezeu se descoperă atât în natură, în știință bunăoară, dar mai mult decât atât, în noi înșine. Ei bine, de asta una descoperire, nu pot scăpa așa ușor ca și de cea externă!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 24 Ian 2016, 10:15

@Emil Condor a scris:
Ți-am spus în mesajul meu de mai sus că aici pe pământ este cum zici tu, dar dincolo... Dincolo!
În cele din urmă Satan o să aibă soarta tuturor ortacilor lui care s-au încrezut în el.
Dacă ai citi atent, nu s-ar mai ivi astfel de neînțelegeri.

În ce privește știința biblică extraordinară pe care o ai, după cum afirmi, Dumnezeu să te ajute cu mai multă înțelegere. Sau nu ai nevoie nici de aceea? Să nu spui acum că le știi pe toate!  smile
Nu le stiu pe toate, imi cer scuze daca am afirmat aceasta, sunt si eu un pacatos(mantuit prin jertfa Lui Hristos)

Numarul mesajelor : 6934
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 17 Feb 2017, 10:04

Matei 6,1-4 a scris:
Luați aminte ca faptele dreptății voastre să nu le faceți înaintea oamenilor ca să fiți văzuți de ei; altfel nu veți avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,
Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Cred că acesta este primul și, mai mult ca sigur, ultimul citat din Biblie pe care-l postez în forum. Întotdeauna am considerat că Scriptura este pentru suflet, nu pentru paradă. Dar acum am simțit că este imperios necesar. De ce? Pentru că, citind un articol în "L'Express", am găsit materializarea povețelor evanghelistului Matei. Și mă gândesc: câți ar rezista ispitei de a se lăuda cu binefacerile sale?

Este vorba despre unul dintre cei mai bogați oameni din SUA, miliardarul Mike Ilitch, care a murit săptămâna trecută la vârsta de 87 de ani. El a susținut-o discret pe Rosa Parks, una dintre figurile emblematice ale luptei contra segregării rasiale din SUA. În 1995 Rosa Parks a fost jefuită iar Mike Ilitch i-a găsit o nouă locuință, mai sigură, și i-a plătit chiria până când ea a murit (2005, în vârstă de 92 de ani, la Michigan). Nimeni nu a știut lucrul acesta până în 2014, când știrea a apărut în presă.

Da, acesta este, poate, cel mai bun exemplu de milostenie: să ai decența să păstrezi discreția în fața oportunității ca, printr-un asemenea gest, să câștigi un uriaș capital de imagine. Impresionant! Îmi place să cred că sunt mulți astfel de oameni!

ARTICOLUL INTEGRAL (ÎN FRANCEZĂ) ›› https://goo.gl/2bIm2R

Numarul mesajelor : 8338
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 17 Feb 2017, 16:03

@Anahoret a scris:
Matei 6,1-4 a scris:
Luați aminte ca faptele dreptății voastre să nu le faceți înaintea oamenilor ca să fiți văzuți de ei; altfel nu veți avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Cred că acesta este primul și, mai mult ca sigur, ultimul citat din Biblie pe care-l postez în forum. Întotdeauna am considerat că Scriptura este pentru suflet, nu pentru paradă. Dar acum am simțit că este imperios necesar. De ce? Pentru că, citind un articol în "L'Express", am găsit materializarea povețelor evanghelistului Matei. Și mă gândesc: câți ar rezista ispitei de a se lăuda cu binefacerile sale?

Este vorba despre unul dintre cei mai bogați oameni din SUA, miliardarul Mike Ilitch, care a murit săptămâna trecută la vârsta de 87 de ani. El a susținut-o discret pe Rosa Parks, una dintre figurile emblematice ale luptei contra segregării rasiale din SUA. În 1995 Rosa Parks a fost jefuită iar Mike Ilitch i-a găsit o nouă locuință, mai sigură, și i-a plătit chiria până când ea a murit (2005, în vârstă de 92 de ani, la Michigan). Nimeni nu a știut lucrul acesta până în 2014, când știrea a apărut în presă.

Da, acesta este, poate, cel mai bun exemplu de milostenie: să ai decența să păstrezi discreția în fața oportunității ca, printr-un asemenea gest, să câștigi un uriaș capital de imagine. Impresionant! Îmi place să cred că sunt mulți astfel de oameni!

ARTICOLUL INTEGRAL (ÎN FRANCEZĂ) ›› https://goo.gl/2bIm2R

Sigur nu l-a interesat capitalul de imagine. Daca fac un bine cu discretie, il fac ca sa nu fiu laudata pentru ceva atat de normal. De aceea a facut si el asa.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 17 Feb 2017, 16:24

@Anahoret a scris:
Matei 6,1-4 a scris:

Cred că acesta este primul și, mai mult ca sigur, ultimul citat din Biblie pe care-l postez în forum. Întotdeauna am considerat că Scriptura este pentru suflet, nu pentru paradă.
Este categoric adevărat ceea ce spui tu.
Doar un lucru: chiar și numai prin faptul că nu prea „te bagi” la dicuții de acest gen,
arată că de la tine pot veni comori, multe comori pentru sufletul altora.
Când simți nevoia să împarți astfel de idei, fă-o... Asta e rugămintea mea către tine.

Citat :
Este vorba despre unul dintre cei mai bogați oameni din SUA, miliardarul Mike Ilitch, care a murit săptămâna trecută la vârsta de 87 de ani.
Da, prietenul meu Ilitch, proprietarul echipei de hockey, Detroit Red Wings. Pe timpul lui, clubul era tratat în orice aspect ca o familie.
A plecat dintre noi un om deosebit, minunat.

Citat :
Sunt! Sunt mulți, dar cum e normal, nu-i cunoaștem. Ce păcat că oamenii nu pot înțelege acest aspect.
Așa ar fi viața pe planetă - ce să zic? - un adevărat paradis!

PS. Nu te opri aici, Anahoret - ai multe de spus.
Și dacă acei oameni ce au cu adevărat valori în suflet, nu împart ce au cu ceilalți,
cum să așteptăm o creștere spirituală din partea tuturor?

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Morala crestina   

Sus In jos

Morala crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 9 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: