Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
brasov placut romana 23 sibiu istorie curiozitati drumetie Limba noapteacahotii 1 problema comment-143 English
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Morala crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
AutorMesaj
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 16 Ian 2016, 02:01

ori la bal- ori la spital=fii barbat nu carpa religioasa, de ce a plantat Dumnezeu in Eden pomu Acela care (prin care) Eva ne-a bagat in pacat, pe toata semintia ei, si suntem sub blestem !!!
daca cugeti sincer =vei spune= nu stiu!, dar eu stiu Emile, Dumnezeu face bisnis cu Satan
Dumnezeu este correct, si ca in vestul salbatic si Satan are pistol, care-I mai iute, care-I mai intelligent castiga lupta

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 16 Ian 2016, 03:04

Ți-am spus în mesajul meu de mai sus că aici pe pământ este cum zici tu, dar dincolo... Dincolo!
În cele din urmă Satan o să aibă soarta tuturor ortacilor lui care s-au încrezut în el.
Dacă ai citi atent, nu s-ar mai ivi astfel de neînțelegeri.

În ce privește știința biblică extraordinară pe care o ai, după cum afirmi, Dumnezeu să te ajute cu mai multă înțelegere. Sau nu ai nevoie nici de aceea? Să nu spui acum că le știi pe toate! smile

Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 16 Ian 2016, 23:40

Mie mi-au dat mult de gândit anumite întâmplări din Biblie si acest lucru mi-a făcut un mare bine pentru ca am început căutarea.
In cercetările făcute am ajuns inevitabil la știința.

Știința așa cum o știm noi de secole, a suferit  in ultimul timp o mare schimbare dar după cum se vede, oamenii de știința nu prea au chef sa ne informeze despre aceste schimbări.
Probabil ca nu le convine.
Tocmai de acea si ascund destule lucruri.
Un om însă care are  cunoștințe Biblice, poate mult mai ușor sa observe  de ce știința  o da cotita!
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1313
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 17 Ian 2016, 05:59

diaporevomenos a scris:
Știința așa cum o știm noi de secole, a suferit in ultimul timp o mare schimbare dar după cum se vede, oamenii de știința nu prea au chef sa ne informeze despre aceste schimbări.
Probabil ca nu le convine.
Asta ține mai mult de "Dumnezeu și Știința." Oricum, cele de mai sus țin mai mult de filozofia cunoașterii/ științei, decât de știința propriu-zisă. Observațiile științifice, partea empirică a cunoașterii nu se schimbă, evident: Apa întotdeauna a fiert la 100C, și a înghețat la 0C. Partea formativ istorică, adică partea care încearcă să explice cum a apărut apa pe Pământ de exemplu, asta poate varia în timp. Aici nu mai discutăm fapt, ci interpretare. Există și oameni de știință creștini, nu doar atei. Toți se uită la aceleași date, dar interpretările sunt diferite.

Și de convenit, nu le convine. Pavel arată clar că Dumnezeu se descoperă atât în natură, în știință bunăoară, dar mai mult decât atât, în noi înșine. Ei bine, de asta una descoperire, nu pot scăpa așa ușor ca și de cea externă!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 24 Ian 2016, 10:15

Emil Condor a scris:
Ți-am spus în mesajul meu de mai sus că aici pe pământ este cum zici tu, dar dincolo... Dincolo!
În cele din urmă Satan o să aibă soarta tuturor ortacilor lui care s-au încrezut în el.
Dacă ai citi atent, nu s-ar mai ivi astfel de neînțelegeri.

În ce privește știința biblică extraordinară pe care o ai, după cum afirmi, Dumnezeu să te ajute cu mai multă înțelegere. Sau nu ai nevoie nici de aceea? Să nu spui acum că le știi pe toate!  smile
Nu le stiu pe toate, imi cer scuze daca am afirmat aceasta, sunt si eu un pacatos(mantuit prin jertfa Lui Hristos)

Numarul mesajelor : 6967
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 17 Feb 2017, 10:04

Matei 6,1-4 a scris:
Luați aminte ca faptele dreptății voastre să nu le faceți înaintea oamenilor ca să fiți văzuți de ei; altfel nu veți avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
Tu însă, când faci milostenie, să nu știe stânga ta ce face dreapta ta,
Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Cred că acesta este primul și, mai mult ca sigur, ultimul citat din Biblie pe care-l postez în forum. Întotdeauna am considerat că Scriptura este pentru suflet, nu pentru paradă. Dar acum am simțit că este imperios necesar. De ce? Pentru că, citind un articol în "L'Express", am găsit materializarea povețelor evanghelistului Matei. Și mă gândesc: câți ar rezista ispitei de a se lăuda cu binefacerile sale?

Este vorba despre unul dintre cei mai bogați oameni din SUA, miliardarul Mike Ilitch, care a murit săptămâna trecută la vârsta de 87 de ani. El a susținut-o discret pe Rosa Parks, una dintre figurile emblematice ale luptei contra segregării rasiale din SUA. În 1995 Rosa Parks a fost jefuită iar Mike Ilitch i-a găsit o nouă locuință, mai sigură, și i-a plătit chiria până când ea a murit (2005, în vârstă de 92 de ani, la Michigan). Nimeni nu a știut lucrul acesta până în 2014, când știrea a apărut în presă.

Da, acesta este, poate, cel mai bun exemplu de milostenie: să ai decența să păstrezi discreția în fața oportunității ca, printr-un asemenea gest, să câștigi un uriaș capital de imagine. Impresionant! Îmi place să cred că sunt mulți astfel de oameni!

ARTICOLUL INTEGRAL (ÎN FRANCEZĂ) ›› https://goo.gl/2bIm2R

Numarul mesajelor : 8357
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 17 Feb 2017, 16:03

Anahoret a scris:
Matei 6,1-4 a scris:
Luați aminte ca faptele dreptății voastre să nu le faceți înaintea oamenilor ca să fiți văzuți de ei; altfel nu veți avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
Deci, când faci milostenie, nu trâmbița înaintea ta, cum fac fățarnicii în sinagogi și pe ulițe, ca să fie slăviți de oameni; adevărat grăiesc vouă: și-au luat plata lor.
Ca milostenia ta să fie într-ascuns și Tatăl tău, Care vede în ascuns, îți va răsplăti ție.

Cred că acesta este primul și, mai mult ca sigur, ultimul citat din Biblie pe care-l postez în forum. Întotdeauna am considerat că Scriptura este pentru suflet, nu pentru paradă. Dar acum am simțit că este imperios necesar. De ce? Pentru că, citind un articol în "L'Express", am găsit materializarea povețelor evanghelistului Matei. Și mă gândesc: câți ar rezista ispitei de a se lăuda cu binefacerile sale?

Este vorba despre unul dintre cei mai bogați oameni din SUA, miliardarul Mike Ilitch, care a murit săptămâna trecută la vârsta de 87 de ani. El a susținut-o discret pe Rosa Parks, una dintre figurile emblematice ale luptei contra segregării rasiale din SUA. În 1995 Rosa Parks a fost jefuită iar Mike Ilitch i-a găsit o nouă locuință, mai sigură, și i-a plătit chiria până când ea a murit (2005, în vârstă de 92 de ani, la Michigan). Nimeni nu a știut lucrul acesta până în 2014, când știrea a apărut în presă.

Da, acesta este, poate, cel mai bun exemplu de milostenie: să ai decența să păstrezi discreția în fața oportunității ca, printr-un asemenea gest, să câștigi un uriaș capital de imagine. Impresionant! Îmi place să cred că sunt mulți astfel de oameni!

ARTICOLUL INTEGRAL (ÎN FRANCEZĂ) ›› https://goo.gl/2bIm2R

Sigur nu l-a interesat capitalul de imagine. Daca fac un bine cu discretie, il fac ca sa nu fiu laudata pentru ceva atat de normal. De aceea a facut si el asa.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 17 Feb 2017, 16:24

Anahoret a scris:
Matei 6,1-4 a scris:

Cred că acesta este primul și, mai mult ca sigur, ultimul citat din Biblie pe care-l postez în forum. Întotdeauna am considerat că Scriptura este pentru suflet, nu pentru paradă.
Este categoric adevărat ceea ce spui tu.
Doar un lucru: chiar și numai prin faptul că nu prea „te bagi” la dicuții de acest gen,
arată că de la tine pot veni comori, multe comori pentru sufletul altora.
Când simți nevoia să împarți astfel de idei, fă-o... Asta e rugămintea mea către tine.

Citat :
Este vorba despre unul dintre cei mai bogați oameni din SUA, miliardarul Mike Ilitch, care a murit săptămâna trecută la vârsta de 87 de ani.
Da, prietenul meu Ilitch, proprietarul echipei de hockey, Detroit Red Wings. Pe timpul lui, clubul era tratat în orice aspect ca o familie.
A plecat dintre noi un om deosebit, minunat.

Citat :
Sunt! Sunt mulți, dar cum e normal, nu-i cunoaștem. Ce păcat că oamenii nu pot înțelege acest aspect.
Așa ar fi viața pe planetă - ce să zic? - un adevărat paradis!

PS. Nu te opri aici, Anahoret - ai multe de spus.
Și dacă acei oameni ce au cu adevărat valori în suflet, nu împart ce au cu ceilalți,
cum să așteptăm o creștere spirituală din partea tuturor?

dolion

Numarul mesajelor : 21491
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 15 Sept 2017, 12:22

Ridică-te PREOT ROMÂN! (Partea a II-a)

Adresez acest îndemn oricărui preot de mir care se regăsește sau are cunoștință despre vreuna din ipostazele prezentate. Rog ierarhul sau preotul care nu se regăsește în ipostazele de mai jos să înțeleagă că nu va putea rosti niciodată aceste adevăruri.
Îți adresez aceste cuvinte ție, preot de mir ortodox român:
Ai îndurat atâtea mizerii pe care la început de drum nici nu bănuiai că pot exista.
Ai plecat pe drumul preoției încrezător că Dumnezeu te va ajuta, crezând că toate le vei face în numele lui Dumnezeu.
Ai muncit în seminar și la facultate și ai gândit că anumite atitudini necreștine întâlnite acolo, pe care le descopereai deja, sunt întâmplătoare și trecătoare.
Ai fost învățat că Iisus Hristos a venit și a așezat în Biserică: ierarhi, preoți și diaconi pentru îndrumarea și slujirea credincioșilor creștini.
Ai aflat în timpul studiilor teologice cum pedepseau Sfinții Părinți ai Ortodoxiei preoții și episcopii care dădeau și primeau daruri pentru hirotonirea ca preot și pentru parohie.
Ai început să te frămânți la gândul că va veni ziua când și tu vei fi nevoit să faci ceva pentru a ajunge preot și mai ales pentru a obține o parohie.
Conștiința îți spunea că tu nu vei face simonie – cumpărare de har. Dar unii ți-au explicat că este foarte bine dacă tu, candidat, vei „ajuta” Biserica printr-o donație consistentă. Te-au convins că vei primi o parohie din care vei câștiga banii care să-ți acopere „ajutorul inițial” de câteva mii sau zeci de mii de euro. Pe deasupra vei primi gratuit o casă parohială în care vei locui cu familia.
Dacă nu ai avut posibilitatea să donezi „ajutorul” necesar bisericii, cu siguranță ai primit cu mari eforturi o parohie mai săracă, eventual fără casă parohială.
Dacă ai dat „ajutorul”, ai fost nevoit să ceri taxe mai mari de la credincioși. Banii de donație, împrumutați de la familie, trebuiau recuperați.
Din păcate, odată ajuns în parohie, ai aflat că banii de salariu, alocați de la bugetul Statului, nu vor ajunge în buzunarul tău.
Semnezi pentru bani, dar trebuie să faci rost de salariu din banii credincioșilor.
Toți românii știu că Statul îți dă salariu, dar la protopopiat ți se iau impozite echivalente cu salariul tău, sau mai mari decât salariul. Atunci mai duci ceva bani de acasă.
Credincioșii din parohie te judecă pe nedrept: „Uite, popa nu se mai satură de bani!”
Tu, preot român, nu poți spune nimic. Dacă află ierarhul că te plângi, te dă afară.
În parohie ai aflat că nu numai salariul tău trebuie să ți-l câștigi.
De sus ți-a venit cota de lumânări pe care trebuie să o consume credincioșii. Dacă nu poți face cota de lumânări, nu ești vrednic ca preot în fața ierarhului tău.
Apoi ți-a venit cota de publicații: ziare, cărți, calendare și altele, pe care trebuie să le plătești indiferent dacă le cumpără credincioșii sau nu le cumpără. Iar ai scos bani din buzunar, ca să plătești la protopopiat acele publicații impuse de ierarhi.
Mai nou, a mai apărut o cotă. Cota de bani pentru Catedrala de la București. Alți bani. Alte chitanțe tăiate pentru a mulțumi ierarhul.
Toți banii aceștia de unde vin? De la bietul credincios, din taxe pentru serviciile religioase.
Ești nevoit ca la fiecare Sf. Liturghie să faci apeluri pentru bani de la credincioși.
Credincioșii, neștiind adevărul, iar te judecă pe nedrept: „Uite, popa nu se mai satură de bani!”
Iar tu, preot român, nu poți spune nimic. Dacă vociferezi și află ierarhul, poți să fii dat afară. Acum nu mai ai voie să dai nici un interviu la ziar sau la televiziune fără binecuvântarea ierarhului. Nu ai voie să scrii o carte și nici să faci vreo asociație în nume propriu, fără binecuvântare. Iar ierarhul nu-ți dă binecuvântare.
De cele mai multe ori ierarhul îți dă sarcina să ridici o nouă biserică, sau să aduci îmbunătățiri la cea existentă, să ridici vreun spațiu pentru pomeniri sau vreo cantină socială.
Uneori acestea sunt cerute chiar de credincioșii din parohie sau de necesitatea situației.
Te angajezi la cheltuieli, la administrarea unor construcții, de voie de nevoie devii ctitor.
Nu ai dreptul, ca preot de mir, să rămână mărturia istorică a jertfei tale. Spre deosebire de bisericile mânăstirești, preotul de mir nu are voie să fie pictat la ctitori.
De unde ai adunat banii? Nu interesează pe nimeni.
Poate ai fost nevoit să faci înțelegeri cu politicienii locali, care-ți promit bani de la bugete în schimbul unor “recomandări” în campaniile electorale.
Poate ai fost nevoit să semnezi înțelegeri ilegale cu afaceriști veroși care doresc o spălare a banilor printr-o formă acoperită de creștinism milostiv.
Poate ai fost nevoit să te faci preș în fața unor oameni înstăriți, numai să obții ajutorul lor mai consistent.
Nici protopopul și nici ierarhul nu te-au întrebat vreodată ce ai făcut pentru a obține banii.
La sfârșitul ctitoriei muncite de tine, preot român, ai chemat ierarhul. Pentru aceasta îți trebuie bani pentru agapă și pentru deplasarea ierarhului. Eventual bani și pentru un antimis nou.
Iar ești nevoit să te umilești și să cerșești bani. Nu poți explica enoriașilor pentru ce iar ai nevoie de atât de mulți bani.
Din nou, mirenii din parohie te judecă pe nedrept: „Uite, popa nu se mai satură de bani.” Bani, bani și iar bani.
Desigur nu vei comenta nici de această dată. Ai îndurat atâtea, și acum la sfârșit să pierzi totul!
Dacă Dumnezeu te ajută, de acum vei sta liniștit în biserica ctitorită de tine și te vei ocupa și de familia ta, eventual de o casă pentru ieșirea la pensie. Nimeni nu te mai ține în casa parohială după momentul pensionării.
Nici ierarhul, nici mireanul credincios nu se preocupă ce vei face după pensie.
Dacă vei face o casă pentru familia ta, toată lumea te va judeca: „Uite, popa nu se mai satură, acum îi trebuie și casă!”
Dacă nu te ajută Dumnezeu, vine o zi când, la terminarea bisericii ctitorite de tine, ești anunțat că trebuie să părăsești parohia. Din varii motive. „Frați” care să te ajute să-ți facă un asemenea „bine” se vor găsi în Biserică.
Ești obligat să faci ascultare de episcopul tău și să pleci în parohia în care ai fost trimis.
Acolo ai șanse să o iei de la început și să fii judecat pe nedrept, a câta oară, pentru că nu te mai saturi.
Dacă nu „asculți” de ierarhul tău, cu siguranță vei fi caterisit și dat afară din Biserică. Atunci ești iremediabil pierdut. Jertfa ta nu va fi recunoscută niciodată. Vei fi tratat ca un marginal și un paria pentru că ierarhul ți-a dat anatema pe veci.
În tot acest timp ești ocupat cu parohia iar de familie nici nu mai ai timp. Soția te înțelege, dar până la un punct. Copiii tăi nu te mai întreabă nimic. Încep să creadă că așa este Biserica.
Tensiunile și discuțiile din familie, cu soția preoteasă sau copiii, nu interesează pe nimeni. Tu ești nevoit să taci, pentru că singur ți-ai ales crucea. Dar această cruce nu este a ta, preot român. Crucea preoției tale trebuia să fie una frumoasă și demnă.
Ascultarea necondiționată față de ierarh a atins limitele absurdului. Personalitatea preotului este anulată total în numele ascultării.
Unde este demnitatea și identitatea persoanei umane creștine aprofundată de Sfinții Părinți?
Unii confrați preoți, dorind să fie plăcuți de ierarh, acceptă și aprobă orice în numele ascultării. Dar sinodalitatea ortodoxă ar trebui să se manifeste și la nivel local. Preotul ar trebui să aibă un cuvânt de spus în fața ierarhului său.
Dacă Sf. Apostol Pavel a îndrăznit să-l contrazică pe Sf. Apostol Petru în primul sinod creștin, oare un preot nu poate să-l contrazică pe ierarhul său?
Din păcate asistăm la o nouă formă de reeducare – modificarea personalității preotului ortodox.
În reeducarea comunistă din temnițe, persoana trebuia să ajungă să afirme tot ceea ce era cerut de ierarhia comunistă. Acum preotul este nevoit să accepte tot ceea ce este cerut de ierarhia bisericească.
Oricine te iartă în România, dar Biserica (a se citi ierarhul) te va ierta foarte greu. Poate niciodată! Sunt rare cazurile de iertare și reabilitare a preoților excluși din Biserică.
Două cazuri celebre sunt: Părintele Arsenie Boca și Părintele Gheorghe Calciu Dumitreasa caterisiți de ierarhi ai Bisericii. Părintele Arsenie a rămas caterisit în ultimii 30 de ani de viață. A fost reabilitat după moartea sa, formal și fără sens.
Miile de preoți din temnițele comuniste au fost abandonate de ierarhia bisericească. Jertfa lor nu este recunoscută nici acum. Canonizarea celor care au murit martiric în închisori se amână pentru vreo două sute de ani.
Atunci justificarea era simplă: „Au cerut comuniștii!” Dar acum cine o cere?
Tu, preot român ce modele să mai ai?
Cine te judecă în consistorii? Frații tăi preoți, la comanda ierarhului. Preoți care trebuie să facă ascultare de ierarhul lor. Sentința este dată dinainte de ierarh, dacă ai ajuns într-un consistoriu bisericesc. Dreptul la apărare și toate celelalte drepturi îți sunt încălcate. Ai parte de un simulacru de proces bisericesc. Ești condamnat dinainte de a fi trimis la judecată. Contestația nu o poți face decât tot la ierarhul care te-a condamnat dinainte. Știai că nu mai ai dreptul să contești în vreo instanță civilă decizia unei instanțe bisericești?
Mai rău decât pe timpul comuniștilor!
În timp ce tu ești judecat pe nedrept, sunt alți preoți cu abateri mult mai grave nepedepsiți. Probabil că ei au suplimentat donațiile către Biserică. Tu n-ai mai avut de unde pentru că deja ai dat ultimul bănuț.
Din anul 2008 a fost emis un nou Statut privind organizarea și funcționarea Bisericii.
Ai fost consultat, ca preot de mir, în ceea ce privește elaborarea noului Statut? Ai avut posibilitatea să contribui la îmbunătățirea unor articole din Statut?
Nu. Ai aflat, poate peste ani, că a fost emis un Statut elaborat și aprobat de Sinodul ierarhilor Bisericii. Ai aflat atunci, sau poate nici acum, că potrivit Statutului, tu preot mirean nu ai nici un drept. Ai doar obligații și responsabilități. Ai dreptul să taci pentru că dacă vei vorbi vei fi exclus din Biserică.
Ai aflat din Statut că nici mirenii credincioși din parohia ta nu au nici un drept. Au obligații și responsabilități pentru sprijinirea necondiționată a Bisericii. Mirenii au obligația să-și facă din banii lor propria biserică parohială, dacă nu au ridicat strămoșii lor una, dar nu au nici un drept de proprietate asupra propriei biserici.
Mirenii au obligația să întrețină cu banii lor toate cheltuielile invocate până acum dintr-o parohie, dar nu au dreptul să-și spună părerea despre preotul impus de ierarh. Mirenii au obligația să plătească toate birurile bisericești, dar nu au dreptul să ceară ierarhului un anumit preot în parohia lor. Un preot căruia să i se cânte din inimă de către toți mirenii credincioși: „Vrednic este!”
Mirenii au foarte multe obligații, dar nici un drept real. Nici măcar nu au avut dreptul să aprobe, sau nu, vreo prevedere din Statutul sau Regulamentul bisericesc.
Nu au dreptul să știe că sunt adevărații coproprietari ai bisericilor parohiale.
Cine cunoaște numele membrilor mireni ai Adunărilor eparhiale? Unde sunt afișate listele cu membrii Adunării Național Bisericești? Cine cunoaște componența nominală a membrilor Consiliului Național Bisericesc?
Cine îi alege pe acești mireni în forurile superioare de conducere ale Bisericii? Sunt numiți de ierarhi fără consultarea credincioșilor din parohii.
Acești mireni cu identități ultrasecrete au vreun cuvânt de spus despre viața Bisericii? În afară de aprobarea unor bugete (adică bani), se mai implică în vreun fel acești mireni din forurile superioare bisericești în propria lor Biserică?
Dacă mirenii din parohii nu au nici un cuvânt de spus, dacă preotul mirean este redus la tăcere, dacă mirenii din forurile de conducere bisericești nu pot spune nimic, atunci cine este Biserica?
Cine hotărăște dacă un Statut sau un Regulament este bun pentru viața Bisericii? Numai Sinodul Bisericii.
Cine conduce Biserica formată din zeci de milioane de mireni credincioși? Numai ierarhii componenți ai Sinodului BOR.
A fost emis un nou Regulament bisericesc, aprobat de Sinodul Bisericii în februarie 2015. Au fost introduse noi sancțiuni și noi abateri sancționate pentru preoții de mir și pentru personalul bisericesc mirean.
Te-a întrebat cineva ce părere ai despre acest Regulament? Ai văzut proiectul acestui Regulament? În Introducerea Regulamentului se specifică faptul că acesta a fost trimis spre consultare în eparhii în perioada 01 martie – 15 aprilie 2014.
Cine a hotărât pentru tine, preot mirean ortodox? Desigur ierarhul.
Cine poate aduce o acuză unui ierarh al Bisericii? Nimeni din România.
Ai fost intoxicat preot român cu afirmații de genul: „Numai Papa este infailibil.” Realitatea crudă din România arată că fiecare ierarh ortodox este infailibil. În România, fiecare ierarh este mai mult decât Papa. Ierarhul nu pot fi judecat de nici o instanță bisericească sau lumească. Ierarhul se poate judeca doar pe sine însuși.
În timp ce Papa este vicarul lui Dumnezeu, ierarhul român este un mic Dumnezeu pe pământ.
Dar cine este acest ierarh în Biserică? De unde vine el? Înainte de a fi înalt ierarh, orice episcop a fost un simplu călugăr. Ierarhul este recrutat dintre călugării români.
Iată ce i se spune la intrarea în călugărie, conform Molitfelnicului Bisericii: „Leapădă semeția vieții lumești, în boli nu te împuțina, să nu te întorci de la sărăcie, nici de la greaua suferință, nici de defăimarea oamenilor, suferă răul ca un bun ostaș al lui Hristos. Căci ai să fii și flămând și însetat și gol și dosădit și batjocorit și defăimat și prigonit… și când vei pătimi toate acestea, bucură-te, zice Domnul, că plata ta este multă în ceruri, întru Iisus Domnul nostru.”
Călugărul făgăduiește că va respecta voturile castității, sărăciei și ascultării și va face toate acestea de bunăvoie. La intrarea în călugărie i se subliniază: „Însuși Mântuitorul… să-ți răsplătească ție, nu după ceea ce vei făgădui și mărturisi, ci după cum vei păzi cele ce vei făgădui.”
Acum ierarhul, cu votul sărăciei depus, are funcția asimilată unui demnitar de Stat și salariul plătit integral, fără returnare de impozite din buzunar.
Spre deosebire de călugăr, ce trebuie să respecte un preot de mir?
Preotul nu depune la hirotonie nici vreo făgăduință a castității, nici făgăduința sărăciei și nici făgăduința ascultării până la moarte de mai marele său.
În Biblia sau Sfânta Scriptură tipărită sub îndrumarea și cu purtarea de grijă a PF Părinte Teoctist- Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, cu aprobarea Sinodului BOR, București 1997, găsim cerințele scripturistice pentru un preot.
I Timotei, cap.3: „2. Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înțelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să învețe pe alții, 3. Nebețiv, nedeprins să bată, neagonisitor de câștig urât, ci blând, pașnic, neiubitor de argint, 4. Bine chivernisind casa lui, având copii ascultători, cu toată bună-cuviința; 5.Căci dacă nu știe cineva să-și rânduiască propria lui casă, cum va purta de grijă de Biserica lui Dumnezeu?”
Acestea sunt întărite de descrierea preotului din Tit, Cap1: „5. Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc și să așezi preoți prin cetăți, precum ți-am rânduit: 6. De este cineva fără de prihană, bărbat al unei singure femei, având fii credincioși, nu sub învinuire de desfrânare sau neascultători. 7. Căci se cuvine ca episcopul să fie fără de prihană, ca un iconom al lui Dumnezeu, neîngâmfat, nu grabnic la mânie, nu dat la băutură, pașnic, nepoftitor de câștig urât. 8.Ci iubitor de străini, iubitor de bine, drept, cuvios, cumpătat…”
Lăsăm deoparte sinonimitatea preotului cu denumirea de episcop, care la acea vreme era numit mai marele preoților. Lăsăm deoparte și Sfintele canoane apostolice și ecumenice care fac referire la episcopii căsătoriți, canoane valabile întrucât nu au fost abrogate de nici un alt sinod ecumenic.
Atunci de unde această denigrare nemeritată a preotului de mir?
De ce nu explici, preot de mir, cine încasează beneficiile financiare ale parohiilor?
De ce nu explici că ești forțat de ierarh să pari în fața propriilor enoriași ca unic beneficiar al banilor ceruți și adunați în parohie?
De ce nu explici credincioșilor despre adevăratele drepturi de care trebuie să beneficieze în parohiile lor?
De ce nu explici societății românești problemele din Biserica noastră?
Acum Biserica sunt doar membrii ierarhi ai Sinodului BOR, iar ceilalți clerici și mireni trebuie să fie doar supuși ascultători slugarnici ai ierarhilor sinodali?
Nu cerem o democratizare a Bisericii. O ierarhie trebuie să existe. Recunoaștem și ascultarea, fără de care nu poate exista Biserica. Dar tipul de dictatură, ce s-a introdus acum în Biserica noastră românească, nu este de sorginte creștină.
Tu, preot român, ești îngenuncheat de toate acestea și altele știute numai de tine.
Eu nu te îndemn la răzvrătire, preot mirean român. Nu te îndemn nici la neascultare. Nu te îndemn nici să-ți părăsești ierarhul sau Biserica.
Te îndemn să te ridici la demnitatea de preot al Bisericii Dumnezeului Sfintei Treimi. Te îndemn să te ridici la demnitatea de preot al Neamului Românesc.
Ridică-te preot român! Ridică Neamul Românesc odată cu tine!
Fii demn, fii curajos, fii alături de mirenii credincioși – oile păstorite de tine, păstor ortodox.
Biserica este a mirenilor credincioși și a preoților mireni. Biserica este a tuturor românilor ortodocși.
Biserica este a Neamului nostru Românesc!
Așa să ne ajute Dumnezeu!
Cu respect, președintele Asociației Neamul Românesc,
Vasilică Militaru

Sursa articolului:  http://emiliacorbu.ro/2015/11/ridica-te-preot-roman/

Ultima editare efectuata de catre dolion in Vin 15 Sept 2017, 12:48, editata de 1 ori
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 15 Sept 2017, 12:47

Biserica Ortodoxă Română – element de siguranță națională. Ridică-te PREOT ROMÂN!... (Partea I-a)

Vă prezentăm mai jos un material semnat de Dipl. Ing. Teolog Vasilică Militaru, președinte al Asociației NEAMUL ROMÂNESC, adresat atât Președinției României, cât și Serviciului Român de Informații (ambele instituții au confirmat primirea), întrucât autorul consideră că „Neamul Românesc, majoritar în România, este interesat ca Statul Român să fie un Stat întărit prin instituțiile sale, dar și prin fiecare cetățean român, întrucât prosperitatea Statului Român este generatoare de siguranță și stabilitate a Comunității Europene din care România face parte“.
Autorul mărturisește că încearcă, noi considerăm că reușește, „să pună într-o nouă lumină viziunea schimbării societății românești, care să genereze inclusiv prosperitatea și, totodată, stabilitatea Statului Român“.
Precizăm că autorul acestui document este, după cum ne-a mărturisit, „primul autosuspendat din B.O.R., situație în care mafia din B.O.R. mi-a schimbat viața. Acum lupt concret, pentru că îmi doresc ca toți ierarhii din Sfântul Sinod să învețe că și ei sunt muritori.“(https://mont.ro/stiri/?editia=20110312&pagina=1&articol=28317).

Vă recomandăm să lecturați integral și cu deosebită atenție această analiză, să fiți debarasați de mentalități, patimi, subiectivism și ipocrizie, și veți remarca nu numai modul lucid, dar și realismul cu care sunt tratate rolul și influența religiei ortodoxe, în general, dar și al preoților, ierarhilor și Bisericii Ortodoxe Române, în special, în existența societății românești contemporane.

„Vom prezenta mai jos argumente care ne îndreptățesc să afirmăm că Biserica națională (majoritară în țară) trebuie să fie în atenția instituțiilor Statului Român.
În general, când se vorbește de Biserica Ortodoxă Română (B.O.R.), se asociază mental relația personală cu Dumnezeu, cu biserica din satul natal, sau cartierul în care omul a viețuit, precum și cu memoria bunicilor și a părinților. Desigur că unii dintre bunici sau părinți pot fi deja în cimitir.
Concluzionăm că Biserica Ortodoxă Română este asociată cu: preotul, biserica – imobilul bisericesc, tradiția și mormintele strămoșilor.
Dar în spatele acestor gânduri bune și emoționale se ascunde un imperiu pe care multe dintre instituțiile Statului Român nici nu îl cunosc sau dau impresia de acest lucru.
Afirmația noastră nu este hazardată, ci bazată pe ani de studiu și monitorizare a modului de manifestare a clerului din România, dar și a instituțiilor Statului Român față de numeroasele abuzuri petrecute în acest imperiu pământean cu pretenții de aspirații către divinitate.
Întrucât Asociația NEAMUL ROMÂNESC dorește o întărire a instituțiilor Statului Român, ne-am propus să subliniem vulnerabilitățile instituției bisericești.
Aceste vulnerabilități au o legătură directă și intrinsecă cu starea de corupție, decădere morală, recesiune economică și blazare politică a întregii societăți românești.

A. Biserica Ortodoxă Română ar trebui să fie:

1. Sursă de stabilitate socială

Prin rolul său, Biserica a apărut în istorie ca o instituție ce a reglementat legislativ și a elaborat normative morale pentru o conviețuire socială pașnică și creatoare. Când vorbim de Biserică ne referim la întreaga spiritualitate iudeo-creștină. Toată învățătura iudeo – creștină, cuprinsă în legislația și canoanele bisericești, face referire la necesitatea respectării aproapelui și la modalitățile de dobândire a unei armonii sociale.

2. Sursă de moralitate

Clerul și întreg personalul ce deservește instituția bisericească ar trebui să fie recrutați pe criterii de moralitate desăvârșită. Din toate timpurile, omul care stă de vorbă cu Dumnezeu este un om ales de Dumnezeu. Perfecțiunea dumnezeiască presupune și impune o tendință înspre  perfecțiune a mesagerilor pământești ai divinității – clericii.

3. Sursă de legalitate

Legislația și normativele bisericești cuprind: Tablele legii (cele 10 porunci) primite prin revelație de Moise, mesajele profeților Vechiului Testament, Evanghelia lui Iisus Hristos și canoanele Sfinților Părinți. Toate legile seculare date de împărați (de la Constantin și Teodosie) și domnitori, până la Constituțiile și legile parlamentare moderne au fost inspirate din legislația bisericească.

4. Sursă de continuitate a unui neam

De la neamul ales, neamul iudaic – israelienii de astăzi, moștenim importanța existenței unei comunități umane asociată pe criterii comune de limbă, teritoriu, tradiții, cultură și strămoși. Până la Iisus Hristos, neamul evreu se considera unicul neam ales, aflat într-o relație privilegiată cu Dumnezeu. Începând cu Iisus Hristos, și celelalte neamuri, altele decât neamul iudaic, au aflat că sunt importante în fața lui Dumnezeu. A fost primul pas spre o normalizare a relațiilor interstatale la care se lucrează și în prezent.
Idealul conștientizării neamurilor pământului că sunt egale între ele și în fața divinității unice, încă nu a fost atins.

5. Sursă de sănătate mentală și trupească

Ideea de credință presupune un mod de gândire sănătos și optimist. Toate preceptele religioase fac referire la modul de trai ideal, într-o relație armonioasă cu oamenii, dar și cu Dumnezeu. Din principiu legislația bisericească a condamnat derapajele psihice, sexuale, alimentare, de stăpânire și înavuțire ale oamenilor.
Modul de viață echilibrat, alimentația naturală și ponderată, gândirea pozitivă și optimistă sunt apanajul unui drept credincios al Bisericii.
Toate descoperirile științifice, medicale, psihiatrice, nutriționiste vin să confirme în epoca modernă că învățătura tradițională a Bisericii a fost și rămâne sănătoasă pentru orice tip de societate.
Cei mai inteligenți și creativi oameni sunt cei care cred în Dumnezeul Sfintei Treimi. Dealtfel este cunoscut că, până acum, iudeo creștinii au condus și au dus înainte societatea umană.
A crede echilibrat în Dumnezeul Sfintei Treimi poate asigura o funcționare a creierului uman la parametrii optimi.
Doctrina BOR se bazează pe existența divinității în Sfânta Treime.

6. Sursă de comuniune și comunitarism

Omul – ființă socială este un concept pus la punct de mii de ani. Comunitarismul bisericii creștine primare este arhicunoscut. Din interese politice, unii ideologi l-au așezat la bazele comunismului. Dar creștinismul este mai mult decât comunismul ateu. Istoria a demonstrat deja afirmația.
Organizarea bisericească în parohii și eparhii autonome ar trebui să asigure comunități locale și teritoriale de creștini. Dacă ar fi bine organizate și întemeiate pe principiile inițiale creștine, ar putea genera comunități stabile și puternice în societate. Preotul, împreună cu întreaga comunitate sătească sau urbană, ar trebui să determine alegerea celui mai vrednic dintre cetățeni pentru conducerea comunității – primarul.
Aceasta nu înseamnă o ingerință a Bisericii în treburile politice ale comunității, ci întărirea comunității pe principii morale și etice. O comunitate locală sănătoasă generează o conducere politică pe măsură.

7. Principalul generator de democrație reală

Ideile lui Iisus Hristos, venite într-o epocă sclavagistă dominată de un patriarhat excesiv și o moralitate îndoielnică a relației de cuplu conjugal, au avut efect în timp. Creștinismul este singura revoluție în expansiune din lume și care nu a fost încă definitivată (lăsând deoparte derapajele Bisericilor creștine, vorbim doar de ideologia revoluționară a creștinismului).
În două mii de ani de creștinism, sclavagismul a fost eradicat, rolul femeii în societate a crescut iar familia și-a întărit stabilitatea.
Democrația – puterea populară, a fost aplicată cu succes doar în creștinism.
Biserica creștină primară era locul în care bogatul și săracul, stăpânul și sclavul, demnitarul și țăranul, meșteșugarul sau negustorul erau egali în fața lui Dumnezeu.  Desigur că acest concept a evoluat în timp și încă societatea umană nu a cunoscut modelul ideal de coabitare și organizare.

8. Sursă de echilibru economic în societate

Primii creștini își puneau în comun averile și trăiau din uzufruct. Totul se împărțea după necesități în așteptarea venirii lui Iisus Hristos (primii creștini credeau că Iisus va reveni în timpul vieții lor). Cu trecerea timpului acest obicei a rămas doar în comunitățile monahale, dar s-a extins la nivel de societate prin statul social.
Apariția discrepanțelor uriașe de posesiuni între puținii îmbogățiți și mulțimea de săraci, a dus în istorie la răscoale, revolte, rebeliuni și așa ziserevoluții (adevăratele revoluții ideologice durează zeci, sute sau chiar mii de ani).

B. Având în vedere considerațiile 1. – 8., o defectare a instituției Biserica Ortodoxă Română poate deveni oricând pentru Statul Român:

Sursă de instabilitate socială;
Sursă de imoralitate;
Sursă de ilegalitate;
Sursă de boli psihice și trupești;
Sursă de divizare și învrăjbire;
Principalul generator de anarhie sau dictatură;
Sursă de dezechilibre economice și sărăcie;
Sursă de dispariție a neamului.
Efectele negative, ale influenței instituției B.O.R.(Biserica Ortodoxă Română) decăzute, se văd acum în societatea românească.

Vom analiza în continuare câteva aspecte inedite, care marchează profund viața bisericească actuală, cu implicații directe în societate.

I. Conducerea B.O.R. de către o minoritate de monarhi

Conform raportului B.O.R. pe anul 2011, în România existau 8.476 viețuitori în mânăstiri.
Potrivit aceluiași raport, preoții de mir (preoții căsătoriți) sunt undeva la 11.500. Șefii ierarhici ai preoților sunt protopopii desemnați din rândul preoților. De la nivelul protopopilor în sus, pe linie ierarhică, toți șefii provin din rândul monahilor.
Toată structura de conducere a B.O.R. este formată din monahi.
Sfântul Sinod are 53 de ierarhi proveniți din rândul monahilor, iar majoritatea personalului de conducere, din cele 1.024 de persoane declarate, sunt tot monahi.
Consiliul Național Bisericesc este, conform Statutului, organul central executiv al Sfântului Sinod și al Adunării Naționale Bisericești. Prin structura sa, acest Consiliu este compus majoritar tot din monahi.

Adunarea Națională Bisericească (ANB), descrisă în Statut (conform principiului șagunian) ca fiind compusă din 1/3 clerici și 2/3 credincioși mireni, are în realitate o structură predominant clericală.
Lista membrilor ANB publicată în anul 2007 (în urma unui scandal mediatic legat de alegerea noului Patriarh) conține un număr total de 169 persoane din care 52 ierarhi (monahi), 47 preoți de mir și doar 70 de mireni (credincioși). Din 70% reprezentativitate, ponderea credincioșilor mireni este în mod real de doar 41,42%.
Concluzia este că Biserica este condusă de o minoritate monahală cu o pondere infimă din totalul credincioșilor ortodocși.
Recensământul din anul 2002 declara 86,7 % din populatia României ca fiind ortodoxă. Aberația apare când inclusiv copiii nou născuți sunt declarați credincioși ortodocși. Aceasta intră în contradicție cu art. 3 din Legea cultelor 489/ 2006.
Un calcul simplu ne indică un număr de 8.500 de monahi la 18 milioane de credincioși mireni, deci o minoritate de 0,047 % ia decizii și conduce 18 milioane de credincioși ortodocși.

Tradiții de botez.

Analizând monahismul se poate deduce că elita ortodoxă a monahilor, este instituită prin inițieri și ritualuri ce conferă un statut de superioritate față de ceilalți credincioși ortodocși:
– monahul este botezat a doua oară (primul botez este imediat după nașterea pruncului);
– noul botez aduce schimbarea numelui, care de multe ori presupune și o schimbare a identității (orice cetățean are nume și prenume, mitropolitul X are doar un pseudonim, iar majoritatea oamenilor nu-i cunosc adevărata identitate);
– neofitul (începătorul) face trei jurăminte (voturi) monahale: sărăcie, feciorie (abstinență sexuală) și ascultare necondiționată față de șefii ierarhici.
Toate aceste elemente conferă monahismului un caracter ocult, specific sectelor și organizațiilor secrete.

II. Biserica Ortodoxă Română și banii publici

Facilitățile fiscale acordate B.O.R. de către Statul Român sunt numeroase:
Conform Legii cultelor 489/2006, guvernul alocă sprijin financiar cultului ortodox în conformitate cu rezultatul ultimului recensământ al populației. În prezent 86,7% din populația României, de la noul născut până la cel mai vârstnic, sunt considerați credincioși ortodocși.
Conform Raportului BOR, 13.841 personal clerical și 15.952 personal neclerical aparținând structurii BOR, primește integral sau parțial contribuții la salarizare de la bugetul Statului Român.
Parohiile și mănăstirile sunt scutite de plata oricăror taxe sau impozite către fisc sau primării.
Orice parohie sau mănăstire are dreptul să colecteze cei 2% din impozitul pe venitul anual al salariatului român.
Cultul ortodox este scutit de la plata impozitului pe profit în cazul desfășurării activităților economice și de comerț.
Cultul ortodox poate primi donații de la agenții economici în limitele prevăzute în Codul Fiscal.
Preoții de mir și monahii primesc taxe de la credincioși, pentru prestația unor servicii religioase.
Cultul ortodox primește suplimentar bani de la bugetul statului pentru construirea de biserici, prin amendamente la buget.
Cultul ortodox primește bani de la bugetele locale pentru construirea unor biserici, anexe și reparații.
B.O.R. este singura instituție din România care impune taxe credincioșilor și nu este verificată pentru modul cum colectează și gestionează aceste taxe (contribuțiile anuale și taxele pentru serviciile religioase).
Fiind cea mai mare Asociație din România, B.O.R. este sprijinită, în mod deosebit, de instituții ale Statului Român pentru obținerea de fonduri europene.

„(…) Când Iisus le-a dat fariseilor celebrul răspuns – Dați Cezarului ce e al Cezarului și Domnului ce este al Domnului, El a deschis o prăpastie mult prea mare între credință și bani pentru a mai putea fi altfel interpretată. Dacă Cezarul ar trebui să dea Domnului ceea ce oamenii îi dau Cezarului, deruta teologică devine totală și preoții din România chiar o trăiesc frecvent. Ei sunt cei nevoiți să facă în campanie electorală compromisul de a sugera bunicuțelor cum să voteze, aduși fiind aici exact de dependența financiară de Cezarul-candidat (…)”. (http://www.biziday.ro/2013/02/05/cardasia-cezarului-cu-biserica-domnului/).

III. Biserica Ortodoxă Română – serviciu propriu de informații

Prin sistemul ascultării necondiționate, dar și prin impunerea păstrării tainelor în cazul unor abuzuri sau ilegalități ce se petrec mai ales în mănăstiri, se asigură un sistem sigur de culegere de informații (S.M.I.).
Este foarte important faptul că în mănăstiri se deplasează în pelerinaj oameni din toate păturile sociale, foarte mulți mergând cu sufletul deschis, ca în fața lui Dumnezeu.
De această disponibilitate emoțională se poate profita fructuos pentru manipularea acțiunii unor persoane importante sau pentru influențarea deciziilor unor demnitari.
Monahii beneficiază de schimbarea numelui. Puțină lume cunoaște adevărata identitate a unui monah, care vine cu numele de X în mănăstire, primește un nume Y de frate, fără să mai fie cunoscut numele de familie, apoi la tunderea în monahism (schima mică) primește un alt nume Z, iar la schima mare numele i se schimbă din nou în W.
Se mai pot adăuga aici:
– lipsa transparenței mănăstirilor în privința evidenței personalului,
– deplasarea facilă a monahilor dintr-o mănăstire în alta,
– ascunderea identității prin portul bărbii exagerate,
– primatul uniformei monahale în fața autorităților și, în general, a tuturor oamenilor, iar, nu în ultimul rând,
– influența psihică a arhetipului monahal asupra celorlați oameni.
Câteva exemple concludente: Comisariatul pentru societatea civilă, relațiile bilaterale clerici ortodocși – politicieni, acordarea de caracter secret a unor documente sau acțiuni bisericești.

IV. Biserica Ortodoxă Română – cel mai mare O.N.G. din România

Statutul pentru organizarea și funcționarea B.O.R. este argumentul definitoriu privind faptul că Biserica Ortodoxă este cea mai mare asociație din România.
B.O.R. este declarată instituție de utilitate publică, iar cei 53 de ierarhi ortodocși sunt asimilați funcției de demnitari de stat.
Această asociație deține numărul cel mai mare de membri din România, aproximativ 18 milioane de credincioși, conform referendumului din anul 2002.
Vom prezenta câteva dintre vulnerabilitățile acestei mega-asociații din România:
– nu există evidența exactă a membrilor credincioși ortodocși, așa cum prevede legea în cazul oricărei asociații sau fundații;
– nu există registre cu adeziunile completate personal și semnate de fiecare credincios în parte dintre cei 18 milioane (atenție la aberația că multe adeziuni ar trebui semnate de copii minori);
– includerea forțată a tuturor cetățenilor, prin botezul din timpul prunciei, fără o confirmare oficială a aderenței la credința ortodoxă la vârsta majoratului;
– unica formă de numărare a credincioșilor ortodocși este recensământul, care nu conține întrebări explicite privind apartenența la un cult sau asociație religioasă;
– în multe situații, inventarele parohiilor sunt formale și nu pot fi verificate de credincioșii parohiei, care sunt coproprietari ai bunurilor parohiei;
– documentația parohiilor este falsificată în multe cazuri de preotul paroh.
– documentația mănăstirilor este controlată și cunoscută doar de șefii ierarhici;
– alegerile credincioșilor în rândul forurilor de conducere sunt formale sau aproape secretizate (nu sunt publicate numele și ocupația mirenilor incluși în conducerea centrelor eparhiale, mulți dintre aceștia fiind persoane afiliate politic și cu funcții importante).

V. Relația cu instituțiile politizate ale Statului Român

– S-a observat în timp crearea unor grupuri de interese reciproc avantajoase atât pentru partied, cât și pentru Biserică.
– În raport cu clericii, îndeosebi cu monahii și ierarhii B.O.R., instituțiile statului (poliție, parchet, judecătorii, fisc, consilii județene) tratează cu indulgență cazurile, favorizându-i.
– Politicienii se rotesc la putere din patru în patru ani. Ierarhii se bazează pe continuitatea la putere până la sfârșitul vieții (sunt singurii aleși pe viață din România).
– Puterea financiară uriașă, deținută de B.O.R., impune o atitudine de teamă angajaților celorlalte instituții ale Statului Român, care, din prudența păstrării postului în care se află, nu își permit să intre în conflict cu această putere.
– Disponibilitatea de bani lichizi necontrolați atrage agenți economici, care vor să eludeze fiscul sau să facă o spălare de bani.
– Unele ministere virează bani în conturile B.O.R., o parte din bani întorcându-se, pe căi neoficiale, în buzunarul unor funcționari ai acestor ministere.
– Respinse prin comunicate oficiale formale, intervențiile clerului în campaniile electorale sunt numeroase și fățișe. De obicei, în aceste campanii se antamează viitoarele afaceri reciproc avantajoase politicieni – clerici.
– Relațiile merg până la impunerea unor oameni politici în anumite funcții importante, din poziția cărora să fie apărate interesele oculte ale clericilor.

VI. Asumarea responsabilității

– Deși stipulată și garantată de Statutul B.O.R. și Regulamentele bisericești (regulamente care nici nu sunt făcute publice) responsabilitatea ierarhilor, protopopilor și a preoților este ocultată în cazul încălcării legii.
– În cazul corespondenței, cu diferite structuri ale B.O.R., răspunsul este trimis după bunul plac.
– Consilierii și ceilalți clerici nu se consideră funcționari publici (deși B.O.R. este declarată instituție de utilitate publică) și afirmă că nu au obligația de a emite răspunsul la corespondență în termenul legal.
– În sistemul judiciar, lipsa unor procurori și judecători specializați pe spețele bisericești, determină îngreunarea anchetelor, prin invocarea din partea clerului a canoanelor și regulamentelor interne de funcționare.
– Invocarea ascultării, a respectării unor canoane, asigură primatul psihologic al clericilor în fața polițiștilor, procurorilor și judecătorilor.
– Se cunosc mai multe cazuri în care Patriarhia sau Mitropoliile își asumă sau nu, după interes, rolul de conducători ierarhici. După caz, declară autonomia structurilor inferioare din cadrul B.O.R. sau invocă respectarea ierarhiei.

VII. Ierarhii B.O.R. – prinții actuali ai României

– Considerate a fi persoane sfinte, majoritatea ierarhilor nu pot dovedi prin ce s-au remarcat anterior ascensiunii la putere. Pentru cunoscători, ei sunt doar niște persoane dotate intelectual, remarcate din timpul studenției. Singurul merit al multor membri ai Sf. Sinod a fost studiul în străinătate, parafat de autoritățile comuniste și serviciile secrete românești de la acea vreme. Ceilalți membri au fost recrutați și numiți în funcții ierarhice de către prima categorie.
– Dispun discreționar de averi imense în raport cu orice alt cetățean român.
– Luxul afișat și opulența (limuzinele de lux, deplasările excesive în străinătate, personalul pus la dispoziție, îmbrăcămintea și încălțămintea de la case de modă, aurul și pietrele prețioase afișate la slujbe, condițiile de cazare și masă) contrastează flagrant cu mesajul creștin de austeritate și smerenie, dar și cu starea de sărăcie a majorității populației românești.
– Prezența maicilor slujnice în sediul fiecărei episcopii din țară este în contradicție cu imaginea de monahi păstrători ai castității și fecioriei.
– Dispun de puteri aproape nelimitate în instituția B.O.R., dar și în societate.
– Sunt aleși pe viață în funcțiile ierarhice și nimeni nu-i mai poate înlocui (există cazuri de episcopi care stau la pat de ani de zile, fără să fie schimbați din funcție).
– Locuiesc în palate: Palatul Patriarhal, Palatul mitropolitan, Palatul episcopal.
– Folosesc însemnele bizantine ale puterii: mitră (coroană), sceptru (cârja episcopală), mantie (uneori mantia are lungimi extravagante), dispun în biserici de tronuri instalate special pentru ei, sunt tratați cu ritualuri speciale de supunere de tip monarhic (închinăciuni și sărutări de mâini exagerate).
– Au impus, în timp, un mod de adresare care frizează bunul simț în raport cu adevăratele lor capacități, dar și în raport cu divinitatea: PreaSfințitul, ÎnaltPreaSfințitul, Prea Înaltul Stăpân și PreaFericitul.
– Conform noului Statut au puteri totale și de necontrolat în caz de abuzuri personale.
– Dispun, după bunul plac, hirotonirea personalului clerical, precum și transferul sau caterisirea acestuia.
– Impun reguli de taxare după bunul plac.
– Controlează total și discriminatoriu învățământul teologic ortodox de stat din România.
– Folosesc toată influența și puterea de care dispun pentru a anihila orice formă de manifestare ortodoxă în afara instituției B.O.R. (fapt ce contravine libertăților religioase).
– Folosesc preoții și monahii ca masă de manevră pentru crearea de presiuni sau a unui curent de opinii pe o temă de interes.
– Fac înțelegeri tacite la nivel local și central cu politicienii (trafic de influență și abuz în serviciu).
– Anihilează reacția oricărui cleric sau mirean care îndrăznește să invoce legalitatea bisericească sau legislația românească.
– Dețin controlul total asupra B.O.R., mergând până la tendințe dictatoriale.
– Ignoră și participă tacit la jaful și distrugerea patrimoniului național (bunul întregii societăți românești), constituit din biserici, icoane și obiecte bisericești vechi de sute de ani.
– Tratează nestatutar, cu dispreț, intervenția enoriașilor în cazul unor preoți și probleme din parohii.
– Nu se prezintă în fața reprezentanților altor instituții ale Statului Român, invocând caracterul lor divino-uman și ascultarea.
– Se aleg între ei, fiind deja o castă închisă (conform prevederilor statutare).
– Nu pot fi trași la răspundere pentru abuzurile pe care le fac și nu dau socoteală pentru acțiunile derapante pe care le iau uneori.
– Conform Statutului, sunt administratorii exclusivi și după bunul plac al tuturor averilor mănăstirești și parohiale.
– Sunt declarați demnitari publici, având la dispoziție toate privilegiile funcției asimilate.
– În unele cazuri comentează public hotărârile judecătorești, inclusiv ale instanțelor europene.
– Atunci când declanșează conflicte diplomatice cu Bisericile ortodoxe surori nu dau socoteală nimănui și refuză reluarea dialogului (a se vedea cazul ruperii comuniunii cu Biserica Ortodoxă a Ierusalimului).
– Deși Ortodoxia se bazează pe respectarea canoanelor celor 7 sinoade ecumenice și a celorlate canoane emise până la sinodul 7 ecumenic, 25% din canoane nu se mai respectă în cadrul B.O.R.
– Aceiași ierarhi, care ignoră 25% din canoane, când au interes invocă în apărarea lor prevederile canonice.

VIII. Lanțul slăbiciunilor

Apare întrebarea legitimă: de ce clerul nu reacționează la abuzurile și dictatura instaurate de ierarhi în B.O.R. Răspunsurile clarifică o altă sursă de corupție și șantaj din cadrul B.O.R.
Orice credincios, din ultimul cătun al României, afirmă că nu se poate ajunge preot ortodox decât în schimbul unei sume de bani.
Interesant este că, deși cei mai simpli oameni cunosc aceste aspecte, procurorii și demnitarii de Stat se prefac că nu ar exista această sursă de corupție.
Mecanismul este foarte simplu. Candidatul la preoție muncește și cheltuiește banii părinților pentru a face 5 (cinci) ani de seminar și 4 (patru) ani de Teologie (mai nou, încă doi ani de masterat).
Filiera este cunoscută: relația cu un consilier eparhial, cu protopopul locului vizat sau cu un preot cu influență, este calea sigură spre preoție.
Sistemul s-a perfecționat. În anii de glorie ai ocupării parohiilor vacante, ierarhul impunea direct suma de bani sau produsele necesare pentru parohia vizată. Cu timpul, intermediarii au luat locul. Mai nou, totul este perfect legal. Candidatul primește o chitanță de donație către B.O.R.
Sumele sunt consistente: de la câteva mii de euro, o parohie de țară, la peste 30.000 de euro o parohie de oraș.
Afacerea este profitabilă. Într-o țară săracă, acum și în criză, preotul va avea o casă pentru familia sa și un pământ al parohiei, care i se cuvine spre folosință.
Trecând cu vederea canoanele bisericești, care condamnă această practică, implicațiile etico-morale sunt mult mai grave. Din momentul plății, noul preot trebuie să recupereze banii donați. Instalat la parohie, va impune taxe mari oamenilor pentru a acoperi investiția în afacere și apoi pentru a scoate profit. Ulterior apar și cererile financiare din partea episcopiei, care trebuie onorate obligatoriu.
Preoții care au curaj să apeleze la justiție sunt ratați din punct de vedere profesional: sunt caterisiți și nu vor mai putea profesa în România.
Dacă unii credincioși din parohie se revoltă, totul se acoperă.
Lanțul slăbiciunilor funcționează. Protopopul și episcopul cunosc bine modul în care preotul a ajuns să impună taxe prea mari.
Și atunci, ascultă formal oamenii, îi îndeamnă la smerenie și pace până trece furia. Apoi, totul revine la normal.
Oamenii se blazează, văzând că intervenția lor nu este satisfăcută. Unii se îndepărtează de biserică, alții, mai răbdători, tac și înghit umilința, sperând în iertarea păcatelor proprii, promisă de clericii respectivi.
În cazul în care unii credincioși din parohii vor să impună un preot cunoscut sau un fiu al satului (după tradiție), mecanismul se defectează. Atunci episcopul recurge la ajutorul instituțiilor Statului Român. Jandarmii și polițiștii devin băieții răi, care vor pune lucrurile la punct. Și, de cele mai multe ori, reușesc să intimideze.
Invers, nu este posibil. Cum să asculte un ofițer de jandarmi sau un polițist de cererea unor amărâți de oameni? Un episcop, declarat demnitar de stat, trebuie ascultat necondiționat. Printr-un telefon dat șefilor, polițistul sau jandarmul își va pierde locul de muncă.
În privința lipsei de reacție a monahilor la abuzurile ierarhilor, situația este și mai clară.
Ierarhii sunt monahi (călugăr). Provin din sistem. Monahii sunt obligați să asculte necondiționat de episcopi. Stareții de mănăstire sunt interfața acestui mecanism. Dacă monahul dintr-o mănăstire reacționează la un abuz sau o ilegalitate văzută de el, primul care intervine este starețul. Dacă starețul nu reacționează prompt, își va pierde postul. În orice moment un ierarh poate dispune excluderea unui stareț.
Statutar, ierarhul dispune total de averea și personalul mănăstirii.
Într-o țară săracă, mănăstirile din România sunt bogate. Acum, mănăstirile au condiții de cazare și masă mult peste nivelul majorității populației românești. Reperul nostru este omul sărac de la țară, cu wc în curte și cu locuința degradată și lipsită de confort, dar și cetățeanul de la bloc înrobit de datorii.
Mănăstirile oferă chilii spațioase, încălzire centrală, un trai comod și liniștit precum și stabilitatea într-o lume nesigură. Limuzinele abundă în multe mănăstiri, calculatoarele și internet-ul fac parte acum din viața monahului modern. Masa abundentă și variată este asigurată.
Singura condiție este ascultarea față de stareț și episcop. Și pentru aceste privilegii, marea majoritate a monahilor sunt reduși la complicitate tacită.
Cazurile de indisciplină și neascultare față de ierarhi sunt judecate de instanțe paralele de judecată, Consistorii eparhiale numite de episcopi, deci aflate sub controlul lor direct.
Adeseori judecarea abaterilor în aceste consistorii este invocată în fața autorităților Statului Român, ca argument pentru neimplicarea acestora în ilegalitățile din Biserica al cărui patrimoniu este proprietatea comună a 18 milioane de cetățeni români.
Interesant este că un astfel de Consistoriu emite Hotărâri în numele legii, inducând ideea unor instanțe judecătorești legale din punct de vedere al Statului Român. Aceste hotărâri nu pot fi atacate decât în interiorul Bisericii, ajungând să fie rejudecate de aceiași ierarhi.
Nicio altă instanță judecătorească, legal instituită, nu poate contesta hotărârile acestor consistorii. Acest fapt conduce uneori la răzbunări ale unor ierarhi, în cazurile de indisciplină ale unor subordonați neascultători.
Lanțul slăbiciunilor se crează prin intimidarea eventualilor opozanți din Biserică, care, odată condamnați, riscă să fie excluși definitiv din rândul clerului.
Aceasta presupune, prin contextul legislativ creat, dar și prin sistemul bisericesc bine pus la punct, imposibilitatea unui cleric nevinovat de a-și continua activitatea profesională pe teritoriul României.
Mecanismul este identic pentru absolvenții de teologie ortodoxă. Conflictul cu ierarhia bisericească, chiar pe motive întemeiate din punct de vedere legal, presupune reorientarea profesională a victimei.

IX. Manipularea psihologică a populației românești

Drama societății românești derivă din modul schizoid în care este obligat să gândească credinciosul ortodox.
Pe de o parte, vede și judecă în sinea lui abuzurile și luxul clerului ortodox. Pe de altă parte, are educația că a judeca preotul, monahul sau ierarhul este un păcat fără iertare în fața lui Dumnezeu.
Clericul ortodox român este cel care inoculează acest mod de gândire.
În viziunea B.O.R., românul poate să judece Președintele, parlamentarul, procurorul, judecătorul, polițistul, primarul și orice alt funcționar public al Statului Român. În schimb, este amenințat că nu mai are nici o șansă de mântuire atunci când judecă ceea ce face monahul, preotul sau ierarhul.
Credinciosul deja îmbogățit sau demnitar de Stat intră în altă categorie. El este asigurat de preoți și ierarhi că tot ceea ce face este bine și corect, atât timp cât va face donații și va sprijini logistic, financiar sau prin influență, mănăstirile și bisericile parohiale.
„Lucrările științifice” ale infractorului Gheorghe Becali au fost „binecuvântate” de ÎPS Teodosie al Tomisului, primul înalt ierarh al B.O.R. cercetat penal!
Imoralitatea afacerilor sale este ștearsă cu buretele. Singura lui grijă trebuie să fie producerea în continuare a banilor, din care un aanume procent va fi donat Bisericii, sau producerea banilor în complicitate cu Biserica. Mântuirea acestuia este garantată de aceeași clerici care refuză mântuirea românului sărac.
În opinia liderilor B.O.R., Dumnezeu se va afla necondiționat alături de bogați și de puternicii zilei (politicienii) și va sta împotriva celor care vor să răstoarne această ordine.
Argumentul îl găsim într-o analiză a persoanelor primite în audiență de episcopii ortodocși români și a diplomelor de buni creștini acordate la hramuri și sfințiri de biserici.
Paradoxul este că unii premiați de înalții ierarhi cu ani în urmă sunt astăzi cu dosare penale sau deja în închisori. Dar cine să mai observe aceste aspecte imorale? Cel care primește astăzi diploma de bun creștin se poate număra printre viitorii vizați.
Marii ideologi ai comunismului sunt cei care au analizat realist influența religiei asupra maselor. Un teolog iscusit poate explica și fenomenul comunismului raportat la Dumnezeu și la evoluția societății umane.
Noi vom sublinia faptul că modul în care sunt interpretate mesajele biblice determină modul de gândire al populației credincioase.
În B.O.R. este o cutumă în ceea ce privește interpretarea textelor scripturistice de către clerul ortodox. Majoritatea credincioșilor consideră, la sfatul preoților, că citirea Bibliei este un obicei sectar. Iar sectele (bisericile concurente pe piață) sunt cel mai mare rău din lume, în opinia clerului ortodox.
În aceste condiții, credinciosul ortodox trebuie să întrebe duhovnicul în cazul unor nelămuriri. Duhovnicul îi va răspunde invariabil același lucru: totul este judecat de Dumnezeu, credinciosul nu trebuie să judece, credinciosul trebuie să îndure orice nedreptate, credinciosul trebuie să tacă în fața oricărui abuz. Numai atunci este un bun ortodox și Dumnezeu se va milui de el și va fi vrednic de Împărăția Cerurilor. Restul este deșertăciune.
Iată cum singura masă critică, care ar putea să ducă la evoluția societății, este anihilată din punct de vedere moral și psihologic.
Este cunoscut faptul că oamenii credincioși sunt cei mai morali și cei mai motivați în acțiunile lor, dintre ceilalți oameni.
Cealaltă parte a populației se complace într-o stare gri de conștiință în care se amestecă imoralitatea și ilegalitatea, cu frica de lege și de judecata divină.

X. Implicațiile mesajelor B.O.R. asupra modului de gândire și acțiune a societății românești

Foarte multă lume se întreabă de ce societatea românească a devenit apatică, contagios de coruptă, inactivă și lipsită de speranța într-un viitor mai bun.
Un procent important dă vina pe oamenii politici, alții dau vina pe oamenii de afaceri, unii dau vina pe săracul român incompetent și leneș, iar numeroși dau vina pe trecutul comunist, masonerie, cercuri de influență străine (demonizarea masoneriei este tot rezultatul manipulării Bisericii, aflată într-o continuă concurență pe piața exercitării puterii în societatea românească). Cu alte cuvinte, vina este căutată oriunde în altă parte, numai la sursa B.O.R. nu.
De ce tocmai B.O.R.? Pentru că B.O.R. este biserica majoritară din România. Și atunci poartă o mare responsabilitate.

Iată câteva dintre implicațiile B.O.R. asupra modului de a fi al românului:
Biserica este instituția care încurajează corupția. Omul este obișnuit de oamenii bisericii că trebuie să plătească o taxă fără să ceară chitanță.
Propovăduirea unui Hristos veșnic răstignit pe Cruce induce ideea că lumea este păcătoasă, iar menirea omului pe pământ este doar suferința și acceptarea necondiționată a umilințelor provocate de cei din jur. Afirmarea demnității umane intră în contradicție cu preceptele multor clerici din B.O.R.
Pacea universală este mesajul B.O.R. Într-o lume plină de conflicte iminente, Biserica induce ideea că a lupta pentru apărarea drepturilor și proprietăților personale este un păcat. Astfel, cetățenii ajung să nu mai fie interesați de apărarea valorilor naționale și nici a identității de neam. De asemenea, există numeroși clerici care confundă interesul bisericesc cu interesul național. Atitudinea pacifistă este bună pentru stabilitatea unei societăți doar până la un punct. Și punctul limită este confundarea pacifismului cu prostia. De acolo, omul nu mai luptă și nu se mai preocupă de apărarea unor valori.
Clericul român nu educă credinciosul că viața este o luptă continuă între bine și rău, iar menirea credinciosului ar trebui să fie implicarea în această luptă și nicidecum fuga doar în rugăciune, meditație și asceză.
Sărăcia este o virtute în viziunea B.O.R., iar credinciosul este educat să urască bogăția.
Iată de ce în societatea românească, a fi bogat, chiar pe căi cinstite, este un lucru de condamnat.
Pe de altă parte, bogatul, este educat că poate face orice pentru a obține bani, dacă o parte din acești bani dobândiți ajung la B.O.R.
Clericul român propovăduiește credincioșilor pericolele pe care le aduc: televiziunea, internet-ul, mass media în ansamblul său. Astfel, mulți români nu sunt corect informați și devin ușor de manipulat, când clericul are un interes.
Lipsa de comuniune la nivel parohial, unde preotul ar trebui să fie factorul coagulant, determină o individualizare a credincioșilor. De aceea lipsesc formele de asociere care ar duce la activismul social și la progresul societății.
În B.O.R. circulă multe curente izolaționiste de tipul: nu folosiți actele de identitate eliberate de autorități, nu vă vaccinați copiii pentru a nu fi omorâți, nu mâncați anumite alimente pentru că veți fi otrăviți. Dincolo de pericolele reale ale unor decizii greșite ale instituțiilor Statului sau ale unor forțe ostile, se produce inducerea unor psihoze colective, nocive bunului mers al unui Stat responsabil.
Curentele apocaliptice proliferează mai ales în jurul unor mănăstiri. Iminența venirii sfârșitului lumii, propovăduită în ideea de a atrage noi aderenți la așa zisa credință, induce oamenilor o stare de apatie și neimplicare socială.
Lipsa de implicare în viața bisericească, mergând până la refuzul din partea ierarhilor în privința numirii preoților de către credincioși, conduce și la neimplicarea în viața socială și politică a țării.

Concluzii finale

Orice teolog realist știe că Biserica este imaginea în oglindă a societății și societatea se regăsește fidel în Biserică.
Toate analizele făcute asupra subiectului ne conduc la concluzia că ne aflăm în fața unui Stat în Stat. Imaginea creată este că Biserica Ortodoxă din România își poate permite orice abuz în fața cetățenilor români, fără să fie sancționată legal de celelalte instituții ale Statului Român.
De cele mai multe ori, înalții demnitari de stat și politicienii pactizează cu înalții oficiali B.O.R., în scopul stăpânirii unui popor medieval în mentalitate și în capacitatea de a reacționa (românul rabdă până la declanșarea unor violențe animalice și criminale, care nu sunt specifice speciei umane).
Considerăm că Biserica Ortodoxă Română este un bun al întregului popor român și nu apanajul unor persoane interesate să țină sub control o populație prostită cu mesaje pacificatoare false.
Averea B.O.R. este bunul comun al tuturor credincioșilor ortodocși din România, de al cărui uzufruct se bucură doar un număr infim de persoane.
Patrimoniul mănăstiresc și veniturile anuale raportate la numărul de călugări dintr-o mănăstire românească va da un nivel de trai mult mai ridicat decât media nivelului de trai al cetățeanului român. Acest fapt intră în totală contradicție cu traiul ascetic propovăduit doar de elita ortodoxiei românești – monahii.
Lipsa transparenței în B.O.R. determină crearea impresiei că această instituție nu poate fi atinsă de ceva pământesc.
Inactivismul din B.O.R. induce inactivismul societății românești, aflată la discreția câtorva grupuri de interese – partide ce se rotesc la putere.
Falsul pacifism propovăduit de B.O.R. induce ideea păcatului luptei cu forțele ostile Statului Român sau, mai grav, cu un Stat agresor.

În aceste condiții se impun câteva Direcții de acțiune:
– Conștientizarea clericilor din România asupra rolului lor în societatea românească contemporană.
– Informarea corectă și atenționarea tuturor instituțiilor Statului Român cu privire la starea de fapt a B.O.R.
– Democratizarea Bisericii prin eliminarea dictaturii ierarhilor instaurată în B.O.R. și creșterea rolului credincioșilor în activitatea și orientarea Bisericii ca bun comun.
– Necesitatea apariției unor forme de concurență bisericească ortodoxă (Ortodoxia, în esența ei, este folositoare societății), care să vină cu idei de forță ce pot penetra în rândul credincioșilor inactivi.
– În ultimă instanță, având în vedere fenomenul endemic creat în rândul clerului ortodox, apariția unei noi Biserici în România.

Acestea sunt doar câteva aspecte privind analiza activității și rolului B.O.R. în societatea românească contemporană.
În viziunea Asociației NEAMUL ROMÂNESC, Biserica Ortodoxă Română nu poate fi neglijată și lăsată la voia întâmplării de celelalte forțe responsabile ale Statului Român.
O reformare a societății românești actuale presupune și o adaptare a credinței ortodoxe la realitățile contemporane.
Crearea unui stat modern și civilizat, care să se impună în contextul european, nu se poate face cu mentalitatea medievală propagată în B.O.R.
Ca și societatea românească, B.O.R. are resurse interioare remarcabile, dar care acum nu se pot manifesta.
Este obligația anumitor structuri ale Statului Român să ia măsuri urgente în acest sens, până când lucrurile nu scapă total de sub control.
Tensiunile preoți de mir – monahi, credincioși – preoți, clerici – ierarhi există. Acestea ar putea fi aplanate prin inițierea unui dialog real și deschis în cadrul B.O.R., care este însăși majoritatea societății românești.
Revoluția morală, economică, politică, socială și spirituală nu poate începe la televizor, cum încearcă unii să anunțe. Această revoluție trebuie să se producă în profunzimea modului de gândire și acțiune al cetățeanului de rând. Iar cetățeanul de rând este legat în nevăzut de credința sa în divinitate.
Ascensiunea Imperiului Bizantin s-a bazat pe stimularea credinței creștine în rândul cetățenilor. Împărații au înțeles că în credința supușilor stă cheia prosperității Imperiului pe care-l conduc.
Un stat modern și responsabil trebuie să înțeleagă că prosperitatea Statului derivă din prosperitatea fiecărui cetățean, iar peste 80% din cetățenii României se declară creștini ortodocși și o majoritate îngrijorătoare este săracă.
Considerăm că este suficientă această prezentare succintă a unor aspecte privind rolul B.O.R. și relațiile clericilor cu societatea românească, dar și cu instituțiile Statului Român.

Anexă
Cifre și date despre Biserica Ortodoxă Română la 31 decembrie 2011 – 01 ianuarie 2012
– Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române este alcătuit din 53 ierarhi.
– În interiorul granițelor țării, în cuprinsul Patriarhiei Române, funcționează un număr de 14.648 unități bisericești, organizate astfel:
– 1 Centru Patriarhal,
– 6 mitropolii,
– 10 arhiepiscopii,
– 13 episcopii,
– 1 vicariat,
– 176 protopopiate,
– 11.394 parohii și 2.360 filiale,
– 493 mănăstiri,
– 184 schituri,
– 10 metocuri.
– În cadrul unităților bisericești există 9.321 construcții bisericești (altele decât locașurile de cult – n.a.).
– În cadrul unităților bisericești funcționează: 12.720 cimitire bisericești,
– În cuprinsul Patriarhiei Române sunt deschise cultului și funcționează 15.596 locașuri de cult.
– Pentru activitatea de conducere administrativă din unitățile bisericești (Patriarhie, eparhii, protopopiate, mănăstiri, schituri) sunt încadrați și activează: 53 personal de conducere (ierarhi) asimilat cu funcțiile de demnitate publică; 1.024 personal clerical de conducere cu contribuții la salarizare de la bugetul de stat.
– În Biserica Ortodoxă Română (Patriarhie, eparhii, protopopiate, parohii, filii, mănăstiri și schituri, instituțiile bugetare) sunt încadrați și activează 14.231 preoți și diaconi, din care: 13.765 preoți și diaconi la parohii, mănăstiri, schituri, centre eparhiale și protopopiate; 466 preoți în instituțiile bugetare de stat.
– Un număr total de 13.841 personal clerical de la unitățile bisericești primește contribuție la salarizare de la bugetul de stat, după cum urmează: 53 indemnizații pentru ierarhi, 1.024 contribuții pentru personal de conducere de la patriarhie, eparhii, protopopiate, mănăstiri și schituri, 12.765 contribuții pentru preoți și diaconi de la centrele eparhiale, protopopiate, parohii și mănăstiri. Clerici salarizați din fonduri proprii – 1.005.
– La unitățile bisericești centrale, eparhiale, protopopești, parohiale și mănăstirești este încadrat și activează un număr total de 17.000 personal neclerical, din care: 15.592 cu contribuție de la bugetul de stat și 1.408 personal neclerical din fonduri proprii.
(http://www.patriarhia.ro/_layouts/images/File/ADM_2011.pdf)
Cel mai mare cult din România deține peste 70.000 de hectare de pădure și teren arabil, zeci de hoteluri, restaurante și ferme.  (http://filmedocumentare.com/averea-bisericii-ortodoxe-romane)
«La 3.000.000.000 (trei miliarde) de euro a fost evaluată averea Bisericii Ortodoxe Române de către unele surse. 35.000 de hectare de pădure și tot atâtea hectare de teren arabil, zeci de hoteluri, restaurante, ferme agricole și viticole și, nu în ultimul rând, peste 18 milioane de credincioși. Acesta este bilanțul cu care se poate lăuda cel mai mare cult din România». (sursa citatului: tvr.ro).
Iată pasaje dintr-un articol din 20 martie 2012, intitulat O relație încurcată: banii, biserica și patrimonial. Adrian Gheorghe, directorul ONG-ului Alexis Project identifică, astfel, o serie de vinovați pentru dezastrul generalizat din Oltenia: «există entități desemnate legal din rândul Bisericii Ortodoxe, ale administrației locale/centrale, precum și instituții descentralizate teritoriale aflate în subordinea Ministerului Culturii și Patrimoniului Național, ce nu își exercită optim atribuțiile specifice pentru salvarea și prezervarea patrimoniului național religios. Asistăm astfel la imagini cu biserici „jupuite“, fresce/ elemente de mobilier/ structuri de rezistență distruse, termopane montate pe monumente de secol XVIII, instalații electrice sau de climatizare fixate impropriu.»…
Nu este niciun secret nici faptul că în gestiunea B.O.R. au rămas toate aceste locașuri reprezentative ale comunităților și că, în prezent, peste o treime dintre monumentele înscrise pe Lista Monumentelor Istorice aparțin B.O.R. Problema se pune cu administrarea lor din punct de vedere al reparațiilor și al restaurărilor. Aici biserica se dă la o parte…
Dilema care rămâne este cum ar trebui tratată Biserica în raport cu patrimoniul?
Legea spune că se poate recurge la amenzi împotriva proprietarului, dacă acesta nu are grijă de imobil. Totuși, în practică, am văzut adesea că directorii Direcțiilor de Cultură se feresc să dea amenzi la Stat și, prin extensie, Bisericilor. Toate instituțiile care au vreo legătură cu Statul sunt oarecum ferite de amenzi, pentru că astfel s-ar strica relațiile la nivel local între autorități.
Astfel, ocaua privaților e mai grea decât a bugetarilor, iar B.O.R., deși în practică o instituție autonomă – aproape la fel de independentă ca și o societate privată, beneficiază de «bunele tratamente», care, deși nu sunt prevăzute undeva, se aplică destul de des, după cum am văzut și în cazul Cetății romane de la Dinogeția. (http://www.adevarul.ro/cultura/patrimoniul_cultural-biserica_ortodoxa-casa_sofian_0_666533873.html)
Raportul pentru 2009 al Departamentului de Stat privind libertatea religioasă, lansat la Washington, aduce o critică dură la adresa Bisericii Ortodoxe Române, căreia Statele Unite îi reproșează, în principal, că îsi folosește influența asupra politicienilor pentru a obține decizii în favoarea sa și în detrimentul minorităților religioase, cum ar fi greco-catolicii, protestanții, romano-catolicii sau martorii lui Iehova.
Cazurile semnalate cu precădere de raport sunt cele privind refuzul B.O.R. de a restitui bisericile greco-catolice, accesul inegal la educație religioasă și acordarea de fonduri disproporționate pentru bisericile ortodoxe.
«Puțini politicieni susțin măsuri legislative care ar nemulțumi B.O.R. Pentru că anul 2008 a fost un an electoral, partidele și politicienii s-au grăbit să facă legi care favorizează Biserica Ortodoxă. Unii critici au acuzat că acest lucru a fost făcut pentru a câștiga bunăvoința Bisericii în timpul perioadei electorale.», punctează raportul american, citat de NewsIn.

Cadourile Statului către B.O.R.

200 milioane de dolari pentru construirea si repararea bisericilor. Ca să nu uităm de propunerea P.N.L. de restituire a pădurilor obținute în perioada interbelică, sau propunerea P.S.D. de creștere a salariilor clericilor și ca membri ai clerului să nu fie investigați pentru o posibilă colaborare cu fosta Securitate.
Guvernul a tolerat abuzurile Bisericii Ortodoxe față de celelalte grupuri religioase.
«În general, Biserica ortodoxă a refuzat să retrocedeze bisericile greco-catolice și și-a folosit adesea influența pentru a pune presiune asupra minorităților sau a oficialilor guvernamentali în propriul avantaj.», punctează raportul Statelor Unite.
«În iunie 2008, reprezentanți ai bisericilor reformate, luterane, unitariene, greco-catolice și baptiste ungare au depus o plângere la Comisia Europeană, pretinzând că legea religiilor (cultelor – n.n.) discriminează minoritățile religioase și că, în ciuda prevederilor constituționale care garantează libertatea religioasă, statul favorizează în mod nejustificat B.O.R.», constată Departamentul de Stat.
În plus, se menționează și că minoritățile religioase au semnalat că Bisericii greco-catolice nu i-au fost restituite de către B.O.R. lăcașurile de cult, că elevii aparținând minorităților religioase nu au un acces egal la educație religioasă și că B.O.R. primește fonduri disproporționat de mari și proprietăți din partea Statului, că Statul nu sancționează acțiunile B.O.R. care sunt împotriva principiului dialogului, cum ar fi distrugerea proprietăților care ar trebui restituite, instigarea la ură religioasă la televiziunea de stat și discriminarea în școli și în mass-media.
Religia, armă politică. Departamentul de Stat face referiri și la apariția publică a liderilor B.O.R. alături de politicieni. «Biserica Ortodoxă Română exercită o influență substanțială asupra populației și liderilor politici, având un rol dominant. Liderii religioși ortodocși oficiază, aproape în exclusivitate, la ocazii oficiale de stat. Mai exact, mulți lideri ortodocși au apariții publice cu lideri politici importanți, iar mesajele religioase conțin adesea promisiuni și obiective politice, cât și îndemnul la susținere pentru anumite poziții politice», arată raportul.
Statul dă aprobări în funcție de religie. Unele grupuri minoritare au semnalat că autoritățile locale tergiversează acordarea de permise de construcție în funcție de apartenența religioasă. În plus, este abordată problema predării religiei în școli, numai cele 18 grupuri religioase recunoscute în România având dreptul să țină ore de religie. (http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/International/141689/Raport-SUA-Statul-Roman-incurajeaza-abuzurile-Bisericii-Ortodoxe.html).
Personajele nu sunt imaginare. Realitatea, revoltătoare, este că povestea îi are ca protagoniști pe Patriarhul românilor, Daniel, și pe latifundiarul-infractor de Pipera, Gigi Becali, autointitulat «Războinicul Luminii».
– «I-am dat în mână Patriarhului Daniel 100.000 de euro la înscăunare. De față era și avocatul Cătălin Dancu. Erau bani de cheltuială pentru înscaunare, fără acte, fără nimic.», a povestit Gigi Becali cum s-au desfășurat lucrurile.
Ca să recompenseze această faptă bună, în aceeași zi, Patriarhul i-a dăruit lui Becali distincția «Crucea Moldavă». Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, preotul Constantin Stoica, a confirmat primirea banilor de către Patriarhie… (http://www.ziare.com/becali/stiri-gigi-becali/biserica-impanzita-de-ochiul-dracului-493295).

Iată fragmente relevante dintr-un articol semnat de jurnalistul Stelian Tănase la data de 26 martie 2012:

– «Cum vine campania electorală, e bine să nu te pui rău cu popii, ca să nu te afurisească sau, mai rău, să rostească numele altor candidați în biserică la slujbe, să înțeleagă baba sau cerșetorul, necăjitul venit să se închine, că trebuie să voteze cu altul.  

Sorin Oprescu, e supertițios și cu frica lui Dumnezeu – descopăr acum. Tocmai a băgat în traista Patriarhiei 2,5 milioane de euro pentru Catedrala Neamului. Patriarhul a uitat pesemne anunțul pe care l-a făcut cândva că o va ridica numai din banii bisericii și din donații particulare (…). Cum și guvernul a dat niște parale, vreo 10 milioane, e de bine.

Politicienii noștri cotizează la greu, mai ales în ani electorali. Se dau bine cu patriarhul Daniel. Firește nu din banii lor, că nu or fi proști, din banul public, că e mai sănătos. Nu e un păcat ca preacurvia, crima, minciuna, mândria…

Dar până la 200 milioane euro, cât va costa totul, mai e ceva. Nu-mi fac griji pentru patriarh, îi va strânge până la ultimul șfanț, e priceput…. Restul de buget se rezolvă la alegerile Parlamentare, când Patriarhia va cere alți bani.

Se vor înghesui destui politicieni naivi să cotizeze. Mă întreb când va face o verificare la B.O.R., Curtea de Conturi. Când vom afla ceva despre afacerile care se învârt în biserică. Ar fi ceva», scrie Stelian Tănase, pe blog“. (http://www.inpolitics.ro/stelian-tanase-curtea-de-conturi-sa-faca-o-verificare-la-bor-art66131.aspx).

Sursa articolului:  http://rezistenta.ro/biserica-ortodoxa-romana-element-de-siguranta-nationala/
Vă mai propun pentru lectură:  http://rezistenta.ro/

Ultima editare efectuata de catre dolion in Vin 15 Sept 2017, 13:35, editata de 2 ori
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8357
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 15 Sept 2017, 13:28

De dat mai departe, asta cu B.O.R.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Ciprian

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 17 Sept 2017, 01:54

Citat :
A. Biserica Ortodoxă Română ar trebui să fie:
Cele  puncte care urmează sunt afirmații formulate vag/ imprecis și/ sau de-a dreptul incorect:

Citat :
Prin rolul său, Biserica a apărut în istorie ca o instituție ce a reglementat legislativ[...]Când vorbim de Biserică ne referim la întreaga spiritualitate iudeo-creștină. Toată învățătura iudeo – creștină, cuprinsă în legislația și canoanele bisericești, face referire la necesitatea respectării aproapelui și la modalitățile de dobândire a unei armonii sociale.
Citat :
Toate legile seculare date de împărați (de la Constantin și Teodosie) și domnitori, până la Constituțiile și legile parlamentare moderne au fost inspirate din legislația bisericească.
Citat :
Începând cu Iisus Hristos, și celelalte neamuri, altele decât neamul iudaic, au aflat că sunt importante în fața lui Dumnezeu. A fost primul pas spre o normalizare a relațiilor interstatale la care se lucrează și în prezent.
Idealul conștientizării neamurilor pământului că sunt egale între ele și în fața divinității unice, încă nu a fost atins.
Că doară eu unul nu pricep: ce este asta de mai sus?  scratch
Citat :
Cei mai inteligenți și creativi oameni sunt cei care cred în Dumnezeul Sfintei Treimi. Dealtfel este cunoscut că, până acum, iudeo creștinii au condus și au dus înainte societatea umană.
A crede echilibrat în Dumnezeul Sfintei Treimi poate asigura o funcționare a creierului uman la parametrii optimi.
Ca unul ce crede, de fapt, în trinitate: CE FACE?   scratch
"iudeo creștinii" trinitarieni?  scratch

Citat :
6. Sursă de comuniune și comunitarism

Omul – ființă socială este un concept pus la punct de mii de ani. Comunitarismul bisericii creștine primare este arhicunoscut. Din interese politice, unii ideologi l-au așezat la bazele comunismului. Dar creștinismul este mai mult decât comunismul ateu. Istoria a demonstrat deja afirmația.
Organizarea bisericească în parohii și eparhii autonome ar trebui să asigure comunități locale și teritoriale de creștini. Dacă ar fi bine organizate și întemeiate pe principiile inițiale creștine, ar putea genera comunități stabile și puternice în societate. Preotul, împreună cu întreaga comunitate sătească sau urbană, ar trebui să determine alegerea celui mai vrednic dintre cetățeni pentru conducerea comunității – primarul.
Aceasta nu înseamnă o ingerință a Bisericii în treburile politice ale comunității, ci întărirea comunității pe principii morale și etice. O comunitate locală sănătoasă generează o conducere politică pe măsură.
Citat :
7. Principalul generator de democrație reală

Ideile lui Iisus Hristos, venite într-o epocă sclavagistă dominată de un patriarhat excesiv și o moralitate îndoielnică a relației de cuplu conjugal, au avut efect în timp. Creștinismul este singura revoluție în expansiune din lume și care nu a fost încă definitivată (lăsând deoparte derapajele Bisericilor creștine, vorbim doar de ideologia revoluționară a creștinismului).
În două mii de ani de creștinism, sclavagismul a fost eradicat, rolul femeii în societate a crescut iar familia și-a întărit stabilitatea.
Democrația – puterea populară, a fost aplicată cu succes doar în creștinism.
Biserica creștină primară era locul în care bogatul și săracul, stăpânul și sclavul, demnitarul și țăranul, meșteșugarul sau negustorul erau egali în fața lui Dumnezeu.  Desigur că acest concept a evoluat în timp și încă societatea umană nu a cunoscut modelul ideal de coabitare și organizare.

Citat :
8. Sursă de echilibru economic în societate

Primii creștini își puneau în comun averile și trăiau din uzufruct. Totul se împărțea după necesități în așteptarea venirii lui Iisus Hristos (primii creștini credeau că Iisus va reveni în timpul vieții lor). Cu trecerea timpului acest obicei a rămas doar în comunitățile monahale, dar s-a extins la nivel de societate prin statul social.
Apariția discrepanțelor uriașe de posesiuni între puținii îmbogățiți și mulțimea de săraci, a dus în istorie la răscoale, revolte, rebeliuni și așa ziserevoluții (adevăratele revoluții ideologice durează zeci, sute sau chiar mii de ani).

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 23 Sept 2017, 09:46

O să mă refer într-o propoziție la "patimile" preotului ortodox român și am să scriu că dintotdeauna biserica a făcut politică. Credința în Dumnezeu se află-n sufletul omului și la câțiva pustnici sau preoți. Puțini, din păcate, foarte puțini...

Numarul mesajelor : 13533
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 23 Sept 2017, 11:56

Anahoret a scris:
O să mă refer într-o propoziție la "patimile" preotului ortodox român și am să scriu că dintotdeauna biserica a făcut politică. Credința în Dumnezeu se află-n sufletul omului și la câțiva pustnici sau preoți. Puțini, din păcate, foarte puțini...

Asa e Dragos thumb_yello mwah! hug
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 25 Sept 2017, 22:12

Anahoret a scris:

Că a făcut politică biserica este întocmai punctul articolului, și asta în mod istoric, în cele citate și de mine, mai ales. Ceea ce e normal. Ce e anormal, zic eu, e poziționarea BOR de prea multe ori, de partea negativă a istoriei, împotriva poporului pe care a pretins că-l slujește și reprezintă.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 25 Sept 2017, 22:37

Păi nici Vaticanul n-a fost tocmai neprihănit în al Doilea Război Mondial. Ca să nu mai amintesc intrigile Bisericilor Catolică și Protestantă la curțile regilor și amestecul politic în războaie.

Biserica (orice culoare ar fi avut) a urmărit doar interesul înalților prelați. Credincioșii ori erau puși la rotisor de către Inchiziție, ori prostiți la Sfânta Liturghie.

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 25 Sept 2017, 23:11

Anahoret a scris:
Păi nici Vaticanul n-a fost tocmai neprihănit în al Doilea Război Mondial. Ca să nu mai amintesc intrigile Bisericilor Catolică și Protestantă la curțile regilor și amestecul politic în războaie.

Biserica (orice culoare ar fi avut) a urmărit doar interesul înalților prelați. Credincioșii ori erau puși la rotisor de către Inchiziție, ori prostiți la Sfânta Liturghie.

Biserica, prelații sunt oameni. Ca toți oamenii, vor ceva de la viața asta=> politica, de unde războiul, de multe ori. Există război just?
Desigur, nu există om, prin urmare instituție, care să poată arunca primul piatra. BOR (că asta era subiectul), se distinge ca biserică: este singura care a căutat să aservească poporul la interese străine, și asta pe timp de pace.  

"prostiți la Sfânta Liturghie"

Adică?

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4565
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 09 Oct 2017, 14:56

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mar 17 Oct 2017, 18:46

Dacă-n ‘89, am scăpat de ruși, de ce să nu scăpăm și de numele Paraschiva, împământenit la noi de secole pe filieră slavonă, schimbându-l cu Parascheva, cum e pe grecește, ca să ne fălim cu erudiția noastră preoțească? Și uite-așa, popii semidocți și fără simțul ridicolului, dar și al smereniei, au săpat un șanț între Parascheva și toți cei din popor care și-au luat numele de la prea iubita lor Paraschiva. Și ce de-a nume: Paraschiva, Paraschiv, Paraschița, Paraschivița, Paraschia, Parastița, Parasiia, Pachița, Chiva, Chivu, Chivuța etc. Într-adevăr, țara are 47.274 de nume Paraschiva, 607 de Chiva, 585 de Chivuța, 3.733 de Paraschiv și 289 de Chivu. Este ușor de ghicit cine poartă azi cele 8 nume de Paraschev și cele 664 de Parascheva.
Sper să am norocul de a mă întâlni vreodată cu un astfel de popă semidoct:
- Cum te cheamă?
- Paraschev.
- Du-te-n pezda mă-tii!
Cum să-i zic, amicului meu, Chevu în loc de Chivu, sau vecinei mele, Chevuța în loc de Chivuța?

MesajSubiect: Re: Morala crestina   

Sus In jos

Morala crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 9 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: