Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
drumetie nobel English 1 23 jazz problema istorie placut curiozitati romana Limba frig este sibiu Când comment-143 brasov triste turism
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Morala crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 02:00

@Anahoret a scris:
@zaraza26 a scris:
Prea mult luam Biblia add literam...
Trebuie să pătrundem spiritul biblic, nu litera textului. thumb_yello
Litera ucide, spiritul dă viată...”.

Absolut de acord cu punctul de vedere exprimat de voi. thumb_yello
Religiile au ajuns o batjocură la adresa lui Dumnezeu tocmai din cauză că se dă atentie doar literei moarte, nu spiritului atotputernic, lucrător.

zaraza26

Numarul mesajelor : 8398
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 08:49

@zuum a scris:
Eu zic ca ne opunem evolutiei daca vrem sa salvam toti bolnavii

Nu vrem sa-i salvam pe toti. Si Dumnezeu ar vrea sa se mantuiasca toti...
Traim intr-o lume care se regleaza de la sine, chiar daca afirmatia asta pare hazardata. Dar la scara mare... s-ar parea ca da! Nu poti sa opresti medicina de la progres. Nu poti sa-i opresti pe oameni de la aceste progrese. Dar nici sa-i impiedici sa faca sporturi extreme si sa aleaga excesele.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 08:58

@Anahoret a scris:

Spuneai că "Zilele trecute am avut impresia ca toata Biblia e o pilda. Prea mult luam Biblia add literam... Ea transmite un mesaj, nu e text". Nu știu dacă te încălzește cu ceva, dar eu sunt în totalitate de acord cu tine. Trebuie să pătrundem spiritul biblic, nu litera textului. thumb_yello

Ma incalzeste. Stiam ca avem cam aceleasi pareri, asta vine in continuarea acestei impresii. Nu sunt pareri identice, de aceea e important de stiut ce coincide si ce nu. Apoi, daca tu sau altcineva nu e de acord, mi-as revizui intrucatva parerile. Nu sa le schimb pe ale mele, ci sa conturez o imagine a realitatii obiective cat mai apropiata de ceea ce e. E greu de precizat insa daca nu cumva le afecteaza pe ale mele la un moment dat. Ideal ar fi sa obtin o imagine mai clara a acelei persoane, dar sa nu uitam ca o replica e spusa intr-un context si poate a doua zi se schimba.

Insa acum cateva zile m-am intrebat cum ar fi sa renuntam la povestea lui Adam si a Evei si sa cautam strict mesajul. E o mare provocare. scratch
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 11:20

@Anahoret a scris:
@zaraza26 a scris:
Si totusi divorturile s-au inmultit, iar oamenii se inteleg tot mai greu unii cu altii. Divorturile nu mai sunt o exceptie, asa cum ar trebui. La ce sa mai cashti ochii cand te mariti/insori, daca poti sa mai incerci de cate ori vrei?
Stiinta nu pune la incercare dogmele Bisericei. Oamenii care au stabilit dogmele se simt atacati de stiinta. Zilele trecute am avut impresia ca toata Biblia e o pilda. Prea mult luam Biblia add literam... Ea transmite un mesaj, nu e text pentru analize de un fel sau altul.
Părerea mea este că nu lejeritatea cu care legile pământești acordă divorțul e cauza destrămării premature a familiilor. Mai degrabă, în opinia mea, rolul determinant îl are stresul acumulat ca urmare a obsesiei carierei. Suntem tot mai mult acaparați de serviciu, de asigurarea traiului, și uităm să fim împreună. Se trăiește unul lângă celălalt, nu unul cu celălalt.

Spuneam prin forum -- sau poate doar am avut intenția să scriu -- despre înstrăinarea membrilor aceleiași familii. Prin anii '80 am citit un articol interesant în revista "Secolul XX" referitor la însingurarea familiei japoneze. Atunci mi se părea ceva de domeniul fantasticului. Acum văd tot mai des în jur "modelul japonez". Dacă am să găsesc articolul am să-l postez în week-end la "Camera de whisky". Este interesant de citit.

Oh, legile pamantesti tot oamenii le dau. Divorturile se inmultesc din cauzele combinate. Nu a fost mai intai oul sau gaina, ci dorinta de a avea resurse de hrana in curte. Laughing
In cate familii ai vazut copii putini din cauza stresului carierei? Eu, daca stau si socotesc, mama s-a oprit la doi pentru ca nu avea decat o camera locuibila iarna. Sotul e tare gingas si socrii s-au exprimat ca de al doilea copil nu mai ingrijesc. Pai asa la ce sa ai copii? Ca sa traiesc in scarba cu ei? Eram singura impotriva tuturor. Desi, in principiu, vorbisem cu mama ca pe al doilea il mai dau ei. Dar a venit somajul meu, al sotului... Nu, eu zic ca a scazut credinta in Dumnezeu. Daca eu abia cand l-am cunoscut pe sotul meu am devenit credincioasa, soacra, mai ales, era de mica. Dar tot nu avem incredere ca Dumnezeu ne va da cele necesare. Noi vrem mai mult decat ne da Dumnezeu. Dumnezeu ne promite ca vom fi mantuiti. Dar putini sunt dispusi sa se lase in voia Domnului in vederea unei vieti viitoare in Rai.

Sper sa gasesti articolul!! smile
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 17:28

Ati vazut ce greu e sa definim ce este moral ?
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 17:52

De ce simplu cind se poate complicat Very Happy ?! ...
Moral e sa (te) iubesti love ...restu' vine de la sine smile . Inclusiv morala crestina, budista, sofista, nudista si cum mai vreti s-o numiti Very Happy ...
ps: gata...ma duc la joaca Basketball Laughing
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7032
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 20:22

@zaraza26 a scris:
In cate familii ai vazut copii putini din cauza stresului carierei? Eu, daca stau si socotesc, mama s-a oprit la doi pentru ca nu avea decat o camera locuibila iarna. Sotul e tare gingas si socrii s-au exprimat ca de al doilea copil nu mai ingrijesc. Pai asa la ce sa ai copii? Ca sa traiesc in scarba cu ei? Eram singura impotriva tuturor. Desi, in principiu, vorbisem cu mama ca pe al doilea il mai dau ei. Dar a venit somajul meu, al sotului...
Când ne-am căsătorit, în 1985, ne gândeam și noi la doi copii. Vlad s-a născut în 1987, pe vremurile de frig și întuneric, când lozinca de bază a regimului era "Creșteți și vă înmulțiți"; nu conta în ce condiții. La părinți nu puteam apela, pentru că erau relativ departe de Ploiești și să-i ții într-un apartament cu două camere în care mai este și un nou-născut... am fi înnebunit cu toții. În plus, era o adevărată aventură să procuri cele necesare pentru un nou-născut. Atunci ne-am hotărât ca, decât să avem doi copii pe care să-i chinuim, mai bine unul căruia să-i putem oferi ceea ce-i este necesar.

Și, ca toți părinții care se respectă Very Happy, sperăm că ceea ce n-am reușit noi, va face Vlad: se va căsători și va avea cel puțin doi copii. Laughing I-am crește noi, numai să fie! hug

@zaraza26 a scris:
Dar tot nu avem incredere ca Dumnezeu ne va da cele necesare. Noi vrem mai mult decat ne da Dumnezeu. Dumnezeu ne promite ca vom fi mantuiti. Dar putini sunt dispusi sa se lase in voia Domnului in vederea unei vieti viitoare in Rai.
Asta ar însemna să fim sfinți!
Și din nou revin (obsesiv) la "Frică și cutremur" a lui Søren Kirkegaard. Avraam a fost singurul care a crezut în Dumnezeu când acesta i-a făcut o promisiune foarte vagă: că va fi tatăl tuturor popoarelor. Dar nu am pretenția să dezbat în forum ceea ce Kirkegaard a scris într-un eseu! Wink

@zaraza26 a scris:
Sper sa gasesti articolul!! smile
Promisu-i promis!thumb_yello Dac-am să-l găsesc, am să-l pun pe forum chiar de-ar trebui să bat în tastatură tot week-end-ul! oh da!

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 03 Feb 2010, 20:31

Mi-am adus aminte: să-ți postez ceva "tematic" din Queen a propos de "sa se lase in voia Domnului". Singurul lucru pe care cântecul îl are în comun cu expresia este titlul. Very Happy

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 04 Feb 2010, 13:04

@Anahoret a scris:
Dac-am să-l găsesc, am să-l pun pe forum chiar de-ar trebui să bat în tastatură tot week-end-ul! oh da!

Cea mai oropsita unealta in ziua de azi: tastatura, tot timpul e batuta fara motiv. Laughing
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 04 Feb 2010, 20:04

@zaraza26 a scris:
Cea mai oropsita unealta in ziua de azi: tastatura, tot timpul e batuta fara motiv. Laughing
Bine, treacă... am să gâdil tastele! Laughing Laughing Laughing

Am o aplicație care transformă pagina scanată în text (aviz celor interesați Wink). Numai că, fiind publicație din anii '80, este imprimată cu tipar înalt, cu litere destul de mici și programul mai dă erori. Dar tot îmi ia mai puțin să corectez decât să culeg textul la tastatură! What a Face

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 05 Feb 2010, 05:55

SI daca nu iubesti...esti imoral?
Sus In jos
cactus
Trecut în nefiintă :(

Numarul mesajelor : 3260
Localizare : Paradis
Data de inscriere : 26/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 05 Feb 2010, 06:08

@Anahoret a scris:
Am o aplicație care transformă pagina scanată în text (aviz celor interesați Wink). Numai că, fiind publicație din anii '80, este imprimată cu tipar înalt, cu litere destul de mici și programul mai dă erori. Dar tot îmi ia mai puțin să corectez decât să culeg textul la tastatură! What a Face

Trebe si lu Cactus , ca aia de la scarbici mai dau la tradus texte in pdf si n-am program sa transform in word, mai ales ca io traduc la prima lectura direct pe textul original...

Dacă cineva ți-a făcut un
rău, nu căuta să te răzbuni. Așază-te pe malul râului și în curând îi
vei vedea trecând cadavrul. (Lao Ti)
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 05 Feb 2010, 06:12

@zuum a scris:
Un bun crestin spune categoric că este imoral să nu iubesti - Dumnezeu este Iubire si asta cere de la noi.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 05 Feb 2010, 09:51

@zuum a scris:
Macar sa nu urasti si tot e bine, cred smile
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 05 Feb 2010, 11:03

@zuum a scris:

Fiecare stie ce poate si ce nu poate. Dar, daca cei care pot iubi o fac, ce se va intampla la un moment dat cu cei care zic ca nu pot iubi? Wink Cati dintre noi suntem reticenti, prevazatori, si nu ne manifestam sentimentele cum am vrea? Mai ales in Romania!

Macar sa nu faci rau. Macar sa dai o mana de ajutor atunci cand poti, asa cum vad in America. La noi, pana sa intinzi mana de ajutor, cam stai si te gandesti...
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Vin 05 Feb 2010, 11:09

@Emil Condor a scris:
@zuum a scris:
Un bun crestin spune categoric că este imoral să nu iubesti - Dumnezeu este Iubire si asta cere de la noi.

Ai intalnit in Biblie cuvantul moral? Cred ca aparitia moralitatii e distantarea de poruncile lui Dumnezeu. Varianta atee. Ma rog, o parere discutabila. E porunca data de sus sa iubesti pe aproapele ca pe tine insuti. Bineinteles ca nu traieste fiecare pe o insula pustie. Il iubim pe cel de pe insula alaturata si ii declaram asta pe mail. Iubirea aceasta de fapt inseamna ceva concret: sa nu-i faci rau si sa il ajuti.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 17:50

Eu cred ca societatea oamenilor din Biblie avea alta idee despre dragoste. Sunt convins ca existau sentimente asemanatoare celor pe care le avem noi astazi ,intre barbati/femei,intre rude,prieteni. ASEMANATOARE! Sentimentele au culoarea contemporaneitatii si a culturii in care omul traieste. Sa ne amintim ca Magdalena era sa fie omorata cu pietre pentru ca se prostitua. Dar sa ne gandim un pic la diferentele sociale dintre atunci si acum.
Inclin sa cred ca Isus a recomandat o cu totul alta iubire decat o intelegem astazi si daca ar fi sa ne luam dupa exemplul lui ea ar semana foarte mult cu sacrificiul total, asa cum a facut el. Desi inca nu sunt convins daca a facut-o fiindca asa a vrut sau fiindca asa i s-a impus!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 19:41

Eu cred ca acum 2000 de ani oamenii nu aveau nici macar idee despre dragoste. .. Daca stau sa ma gandesc mai bine, cred ca unii dintre oameni nici astazi nu prea stiu cu ce se mananca smile.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 20:01

Eeeeh! Dragostea e dragoste si cuprinde atât perioada de dinainte de Hristos cât si de după... iar dragostea nu înseamnă doar a ajuta. Despre ea se poate vorbi la nesfârsit dar, adevărat că practivca e importantă nu vorba, cu toate că si ea (de vorbă zic) îsi are rostul si locul în mijlocul nostru.
Că oamenii si-au manifestat dragostea diferit de-a lungul timpului, asta nu înseamnă că a însemnat altceva - si în trecut, atât bărbati cât si femei si-au dat viata în numele dragostei pentru semeni.

Mihaela a scris:
Eu cred ca acum 2000 de ani oamenii nu aveau nici macar idee despre dragoste.
Idee despre ea poate nu aveau din cauză că nu discutau problema ci doar o puneau în practică - era ceva ce venea din interior nu din cărti. hug

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 21:04

Acuma sincer Emil, oamenii care se distrau la luptele cu gladiatori si care rastigneau oameni nu cred ca stiau vreo secunda sa aiba compasiune sau sa simta vreo emotie... De asta cred ca nu stiau despre acest sentiment mai nimic.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 21:11

Acei oameni despre care vorbesti sunt si în zilele noastre, cu apucături la fel de criminale. Avem si pe unii si pe altii.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 21:15

@Emil Condor a scris:
Acei oameni despre care vorbesti sunt si în zilele noastre, cu apucături la fel de criminale. Avem si pe unii si pe altii.
Da este adevarat ca inca mai exista asemenea oameni. Problema este ca pe vremea aia toti erau asa. Cred ca nivelul de evolutie a crescut macar putin... Foarte grea e evolutia umana si inertia e foarte mare. smile
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 21:18

În parte stiu că ai dreptate, cu toate că am convingerea că dragoste a fost dintotdeauna în mijlocul omenirii, doar că s-a manifestat mai putin, adică propagarea ei a fost mai lentă si oarecum necunoscută locuitorilor de atunci. Deh! Nu aveau Internetul. Very Happy

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 21:26

@Emil Condor a scris:
În parte stiu că ai dreptate, cu toate că am convingerea că dragoste a fost dintotdeauna în mijlocul omenirii, doar că s-a manifestat mai putin, adică propagarea ei a fost mai lentă si oarecum necunoscută locuitorilor de atunci. Deh! Nu aveau Internetul. Very Happy
Da cred ca era ceva ce abia incoltise in sufletul oamenilor. Ceva ce evident, Iisus a adus, si se dezvolta atat de greu.

Internetul? Da sa stii ca prin internet se transmite sentiment in cea mai mare proportie.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 06 Feb 2010, 21:31

Mihaela a scris:
Ceva ce evident, Iisus a adus, si se dezvolta atat de greu.
Absolut adevărat că Isus este cel ce a promovat dragostea între oameni cel mai mult dintre toti. thumb_yello
Nu pot decât să mă înclin în fata afirmatiei tale. hug

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Morala crestina   

Sus In jos

Morala crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: