Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Cum se da premiul Nobel ?
Ieri la 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Ieri la 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Ieri la 23:13 Scris de Anahoret

» Evenimente, tirguri si expozitii
Sam 09 Dec 2017, 04:54 Scris de Ciprian

» Știri muzicale
Vin 08 Dec 2017, 16:36 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
informatica monumente drumetie brasov USL 23 Limba 1 triste nobel sibiu jazz English frig problema istorie placut romana Când este altaintrebare comment-143 curiozitati
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Morala crestina

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 10 Feb 2010, 07:47

Mihaela a scris:
@Cristina a scris:
Mihaela a scris:
Ceea ce as fi vrut sa spun (si n-am spus pt ca mereu scriu pe fuga smile) este ca pana la Iisus totul a fost doar la nivel teoretic. El a fost cel care a adus iubirea in sufletul oamenilor intr-un mod cu totul diferit - prin credinta. smile

Inclin sa cred ca au mai fost oameni speciali precum Iisus, si inaintea lui... Diferenta este ca Iisus a fost cel mai ... mediatizat Wink smile .
Da Cristina sunt multi maesti spirituali e drept. Insa pe mine EL m-a ajutat. N-am intalnit pe altcineva in mult dorita-mi (de catre mine deci) evolutie spirituala, personala, etc.
Eu l-am intilnit pe sotul meu Very Happy ... si pe mama, pe tata, pe fiul meu Very Happy ...apoi pe multi altii care m-au ajutat in (sper) evolutia-mi spirituala...si cartile, cele mai vechi texte in sanscrita, si evenimentele importante ale vietii... si pe mine insami, citeodata smile .
Pe Iisus, recunosc: nu l-am intilnit inca...sau poate l-am intilnit sub alt nume, fara sa stiu ca ar fi cel denumit de unii Iisus...
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 10 Feb 2010, 09:30

@Cristina a scris:

Eu l-am intilnit pe sotul meu Very Happy ... si pe mama, pe tata, pe fiul meu Very Happy ...apoi pe multi altii care m-au ajutat in (sper) evolutia-mi spirituala...si cartile, cele mai vechi texte in sanscrita, si evenimentele importante ale vietii... si pe mine insami, citeodata smile .
Pe Iisus, recunosc: nu l-am intilnit inca...sau poate l-am intilnit sub alt nume, fara sa stiu ca ar fi cel denumit de unii Iisus...
Cristina, nu-ti imagina ca eu L-am intalnit la propriu Very Happy. Era un fel de metafora, trebuia sa pun niste ghilimele.
Insa o "intalnire" tot a avut loc, in sufletul meu, mai bine spus in adancul sufletului meu. Atunci cand acest sentiment numit credinta te "atinge" simti ceva de genul unei fericiri atat de intense incat dupa aceea, toata vesnicia care urmeaza simti un dor pentru acel ceva smile. Mi-as dori ca toti oamenii sa tinda spre bunatate si lumina smile.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 10 Feb 2010, 09:36

@Anahoret a scris:

Uite ceva: spre amuzamentul tău, îți dau ca exemplu patru matematicieni (doi antici și doi moderni):
- Pitagora = filosof
- Thales din Milet = filosof
- Rene Descartes = filosof
- Gottfried Wilhelm Freiherr von Leibniz = filosof

... și când spuneam că te-ar prinde filosofia! Laughing
Anahoret, iti multumesc ca esti dragut. hug . Eu stiu ca sunt in faza in care "stiu ca nu stiu". smile. Dar tocmai pentru ca sunt constienta de acest lucru uite o sa dau aici o definitie: "Aristotel spune ca exista trei filosofii teoretice:matematica,fizica si teologia. Si inca una care mi-a placut: "L. Blaga spunea că filosofia este unul din modurile umane fundamentale pentru a rezolva “ceea ce este”". smile
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 10 Feb 2010, 10:32

Mihaela a scris:
@Cristina a scris:

Cristina, nu-ti imagina ca eu L-am intalnit la propriu Very Happy.

De ce nu?! smile Iisus este un -in primul rind- model desavirsit, spre care tind majoritatea oamenilor, si sunt convinsa ca exista printre noi astfel de modele (putini, multi nu conteaza, important e ca exista), chiar daca sunt discrete, nu fac tam-tam si nu fac show-uri de televiziune pentru bani, bref nu sunt atit de mult mediatizate.
hug
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8395
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 10 Feb 2010, 15:31

Mihaela a scris:
@Cristina a scris:
Mihaela a scris:
Ceea ce as fi vrut sa spun (si n-am spus pt ca mereu scriu pe fuga smile) este ca pana la Iisus totul a fost doar la nivel teoretic. El a fost cel care a adus iubirea in sufletul oamenilor intr-un mod cu totul diferit - prin credinta. smile

Inclin sa cred ca au mai fost oameni speciali precum Iisus, si inaintea lui... Diferenta este ca Iisus a fost cel mai ... mediatizat Wink smile .
Da Cristina sunt multi maesti spirituali e drept. Insa pe mine EL m-a ajutat. N-am intalnit pe altcineva in mult dorita-mi (de catre mine deci) evolutie spirituala, personala, etc.

Pe mine m-au ajutat ceilalti maestri spirituali ca sa inteleg ce a vrut Isus. E o cale si asta, ca sa darami constructiile cu care te-ai obisnuit si sa le recladesti. Astfel intelegi mai bine cum s-a cladit una. smile
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 10 Feb 2010, 23:16

@zaraza26 a scris:

Pe mine m-au ajutat ceilalti maestri spirituali ca sa inteleg ce a vrut Isus. E o cale si asta, ca sa darami constructiile cu care te-ai obisnuit si sa le recladesti. Astfel intelegi mai bine cum s-a cladit una. smile
Care maestri te-au ajutat si in ce mod? Nu inteleg cum adica Question
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 10 Feb 2010, 23:41

Cei mai mari mestri spirituali care să-L cunoască pe Isus au fost apostolii ce au trăit cot la cot cu Hristos Domnul. Îmi imaginez că acei maestri spirituali despre care vorbeste Zaraza, nu L-au cunoscut pe Isus, sau poate mă însel eu... Totodată, sunt 100% convins că acei maestri spirituali nu au fost domni ai Cerului si Pământului asa cum e Marele si Inegalabilul Maestru Spiritual, Isus Hristos. smile

Si eu, la fel ca tine, Mihaela sunt curios despre care „maestri spirituali” este vorba si cum au putut ei ajuta pe cineva să înteleagă pe Isus mai bine.

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 11 Feb 2010, 04:18

eu sunt mai naiv...am convingerea ca o sa-L vad pe strada intr-o zi, sau dupa un colt....mi-e si frica sa vreau sa-L intalnesc ca stiu ca se indeplineste
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 11 Feb 2010, 09:52

@zuum a scris:
eu sunt mai naiv...am convingerea ca o sa-L vad pe strada intr-o zi, sau dupa un colt....mi-e si frica sa vreau sa-L intalnesc ca stiu ca se indeplineste
A, da? Ei, oamenilor le e frica uneori chiar si de umbra lor oh da! mwah!.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 11 Feb 2010, 14:34

@Emil Condor a scris:

Si eu, la fel ca tine, Mihaela sunt curios despre care „maestri spirituali” este vorba si cum au putut ei ajuta pe cineva să înteleagă pe Isus mai bine.
I'm just curious, Emil Very Happy
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Joi 11 Feb 2010, 23:20

Chiar dacă îi stim pe cei la care se fac referinte, as dori totusi să aflu CUM au reusit să-L facă MAI BINE cunoscut pe Isus.
O curiozitate nevinovată... mwah!

zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Sam 13 Feb 2010, 08:30

Din cate vad eu si am vazut, fiecare om il intelege pe Isus altfel. De cele mai multe ori adopta ce i se pare mai usor de realizat
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 14 Feb 2010, 03:37

@zuum a scris:
Din cate vad eu si am vazut, fiecare om il intelege pe Isus altfel.
Si nu încerci să ne spui de ce crezi că se întâmplă asta?
Eu consider că vina principală este în divizarea oamenilor în grupuri religioase care, pentru a arăta deosebiti de ceilalti,
adoptă o politică religioasă diferită, schilodind astfel adevărul despre Dumnezeu.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 14 Feb 2010, 13:44

@zuum a scris:
Din cate vad eu si am vazut, fiecare om il intelege pe Isus altfel. De cele mai multe ori adopta ce i se pare mai usor de realizat
Asa cred, fiecare il intelege in felul sau pentru ca de inteles total nu cred ca putem; doar sa ne straduim...

Daca ai de ales atunci adopti ce ti se pare mai usor, daca nu, atunci adopti ceea ce esti nevoit si nu de putine ori suntem nevoiti sa adoptam cai abrupte sau foarte grele. Asta in cazul in care iti pasa...
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Dum 14 Feb 2010, 17:21

Mihaela a scris:
@zuum a scris:
Asa cred, fiecare il intelege in felul sau pentru ca de inteles total nu cred ca putem; doar sa ne straduim...
Prin credintă sinceră, putem... Putem să-L întelegem, iar dacă nu, măcar cum ai spus tu: ne străduim.
Ok! Poate nu vom întelege întreaga Sa Lucrare dar viata ce a trăit-o ca OM, pe pământ, El ne-a dat posibilitatea să o întelegem.
Păi, chiar de aceea a venit în trup ca al nostru pentru a se face înteles.

zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 15 Feb 2010, 11:44

Mihaela a scris:
@zaraza26 a scris:

Care maestri te-au ajutat si in ce mod? Nu inteleg cum adica Question

Am citit despre celelalte religii. De fapt ma refer in principal la hinduism. Am citit cartea lui Paramahansa Yogananda "Autobiografia unui yoghin" si, aprofundand, am vazut ca sunt asemanari intre hinduism si crestinism. Punandu-ma in situatia sa inteleg credinta hindusa, am inteles mai bine ce vrea crestinismul. La noi, tot ce auzim in ortodoxism, ne-a intrat deja in obisnuinta si e mai greu sa vedem dincolo de manifestarile ei exterioare. Repetam ce auzim de la preoti si teologi. Dar oare sufletul ce idei urmeaza? Caci frica, dau un exemplu, n-are ce cauta in manifestarile unui crestin. Ea paralizeaza. Trebuie inlocuita cu dragostea. Nu frica si dragoste. Numai dragoste.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 15 Feb 2010, 11:54

@Emil Condor a scris:
Cei mai mari mestri spirituali care să-L cunoască pe Isus au fost apostolii ce au trăit cot la cot cu Hristos Domnul. Îmi imaginez că acei maestri spirituali despre care vorbeste Zaraza, nu L-au cunoscut pe Isus, sau poate mă însel eu... Totodată, sunt 100% convins că acei maestri spirituali nu au fost domni ai Cerului si Pământului asa cum e Marele si Inegalabilul Maestru Spiritual, Isus Hristos. smile

Iti imaginezi bine! oh da! Doar ca exista niste zvonuri cum ca Isus a fost in Asia.
Fiecare popor a ajuns la un sistem care i se potriveste cel mai bine. Crestinismul a aparut in sanul iudeilor si s-a extins/extinde. In fine, aici incepe alta discutie. Ce voiam sa spun, ca indienii ii au pe Buddha si alti zei, si pentru ei maestrii spirituali ce au aparut sunt modelele de urmat, un pic mai accesibile decat Isus.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 15 Feb 2010, 11:55

@zuum a scris:

Vrem-nu vrem, tot il intalnim odata si-odata! oh da!
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 15 Feb 2010, 12:02

@Emil Condor a scris:
@zuum a scris:
Din cate vad eu si am vazut, fiecare om il intelege pe Isus altfel.
Si nu încerci să ne spui de ce crezi că se întâmplă asta?
Eu consider că vina principală este în divizarea oamenilor în grupuri religioase care, pentru a arăta deosebiti de ceilalti,
adoptă o politică religioasă diferită, schilodind astfel adevărul despre Dumnezeu.

Toti schimba adevarul despre Dumnezeu. E in firea omului, explicatia e in legatura lui prea mare cu materialul, iluzoriul, pamantescul. Ca sa ajungem sa fim o singura credinta... trebuie sa suferim foarte mult si/sau sa ne dezvoltam spiritual... enorm!!
Credintele s-au dezvoltat separat, cum spuneam mai sus. Ce apare acum e doar dorinta de putere sau imbogatire.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Lun 15 Feb 2010, 16:07

@zaraza26 a scris:
@zuum a scris:
Vrem-nu vrem, tot il intalnim odata si-odata! oh da!
oh da!

Citat :
Toti schimba adevarul despre Dumnezeu. E in firea omului, explicatia e in legatura lui prea mare cu materialul, iluzoriul, pamantescul.
Foarte aproape de realitate. Chiar dacă unii nu schimbă nimic, preiau totusi învătături „lucrate” în trecut de altii, deja.
Citat :
Ca sa ajungem sa fim o singura credinta... trebuie sa suferim foarte mult si/sau sa ne dezvoltam spiritual... enorm!!
Probabil e imposibil să se ajungă acolo, la o singură credintă dar măcar ce este vital în viata omului să fie respectat de toti religiosii.

Cristina

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mar 16 Feb 2010, 08:18

Privind in urma, in istorie, am realizat ca in numele lui Buddha nu s-au purtat deloc razboaie si nici nu s-au comis crime (cel putin eu nu am auzit despre ele), asa cum s-a-ntimplat in numele lui Iisus sau Allah. Oare de ce?!
ps: pe mine nu m-a schimbat (in sensul viziunii despre viata) cititul Bibliei (care -sincer- m-a plictisit adesea), ci cititul Bhagavad Gita sau Samkia Karika.

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mar 16 Feb 2010, 10:21

@Cristina a scris:
Privind in urma, in istorie, am realizat ca in numele lui Buddha nu s-au purtat deloc razboaie si nici nu s-au comis crime (cel putin eu nu am auzit despre ele), asa cum s-a-ntimplat in numele lui Iisus sau Allah. Oare de ce?!

Poate pentru ca saracia era des intalnita, deci nu aveai pentru ce sa te razboiesti? Hmm... e cu totul alta mentalitate, e clar! Ceva conflicte sunt, nu cunosc cauzele. Sunt musulmani in partea Nepalului?... de aceea?

Citat :
ps: pe mine nu m-a schimbat (in sensul viziunii despre viata) cititul Bibliei (care -sincer- m-a plictisit adesea), ci cititul Bhagavad Gita sau Samkia Karika.

Aplicand in viata ce ne indeamna invatatii hindusi sau budisti, observam ca de fapt asta ne indeamna si Isus... Dar incercand sa aplicam invataturile lui Isus, vedem ca trebuie sa ne conformam unor reguli impuse de biserica, ce ne pot indeparta de la ceea ce trebuie sa simta sufletul. Nu conteaza ca trebuie sa-ti faci cruce cand treci pe langa o biserica, conteaza cum iti ajuti aproapele si daca ai in suflet iubire. De fapt nu se poate suflet iubitor care sa nu-si ajute semenul.
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mar 16 Feb 2010, 12:50

Probabil ca asa e, frumoasa Zaraza hug mwah!

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 17 Feb 2010, 00:26

@Cristina a scris:
De ceee? Din... întelegere gresită!
Niciun război nu a existat în Numele lui Isus.
Istoria spune despre Botez în Numele Isus, despre scoaterea dracilor în acelasi Nume, despre vindecări în Numele Lui, despre Mântuire în Numele Isus. Nu am găsit nimic despre războaie în Numele Acela!

A cerut Isus să se poarte războaie în Numele Lui? Nu.
Au cerut apostolii lui Isus să se poarte războaie în Numele Lui? Nu.
Scrie undeva în Testamentul lui Hristos că trebuie să mergem la război în Numele Lui? Nu.
Atunci cum au fost în Numele lui Isus??!! Că a spus un fost lider criminal că merge la război într-un nume aceea nu înseamnă deloc ceea ce spune.
Cei pe care lumea îi consideră purtători ai unui război în Numele lui Isus, nu stiu că respectivii lideri nici nu aveau idee despre adevăratul Isus si ceea ce li se cerea din partea Lui.
Eu dacă merg la război împotriva Otopeniului, în numele lui Cristina, pentru că o iubesc (fără s-o cunosc) are Cristina măcar o vină în asta? Nu. Categoric NU! Tot asa e si vina lui Isus. mwah!

Cristina

MesajSubiect: Re: Morala crestina   Mier 17 Feb 2010, 07:55

Ok, Emil, atunci, spune-mi -te rog- Inchizitia (=600 de ani de crime in numele crestinismului) in numele cui s-a facut?! Cool Dar crestinarile fortate din intreaga lume (cum e cazul deja clasic de crestinare fortata a saxonilor, supusi de Carol cel Mare)?!
ps: eu nu am afirmat nici-o clipa ca Iisus si-ar fi dorit asta! Si nici ca ar fi fost vinovat! Dar asta nu inseamna ca nu s-au facut crime in numele lui... Sad

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Morala crestina   

Sus In jos

Morala crestina
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: