Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
istorie curiozitati Invatamant Popasul sibiu problema cugetari 23 Maxime brasov 1 drumetie
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Dum 14 Feb 2010, 04:16

Aici vom încerca să abordăm afirmatiile din Biblie ce ni se par contradictorii întelesului general al Cărtii.
Spun „ni se par” pentru că cel mai adesea, întelegerea fiecăruia e diferită, deci nu se poate ca întelesul biblic să fie după vrerea fiecăruia în parte. Vom încerca să disecăm versetele ce ni se par dubioase, si vom scoate la iveală... Adevărul despre ele, atât cât vom putea.

Personal cunosc două sau trei versete ce nu-si au locul în ceea ce stim ca fiind Cuvântul lui Dumnezeu.
Acele adăugiri nu se unesc cu logica Bibliei si deci nu au ce căuta acolo. Cine are altă părere e liber să si-o exprime.

Deci, vă rog să aduceti aici, exemple de contradictii biblice: ideal ar fi să postăm versetele exacte dar dacă nu le stim, putem prezenta numai tema despre care stim că ar fi o problemă.

La acest topic sunt rugati să participe toti, indiferent de orientare religioasă sau chiar fără una...

Din experienta trecutului, stiu că oamenii văd multe contraziceri în Cuvântul biblic si de aceea am vrea să le clarificăm, ori cel putin să încercăm a le clarifica spre multumirea fiecăruia din noi.

Fiti liberi (asa cum mereu a fost cazul) în a vă spune părerea căci nu se dau note. mwah!

Ultima editare efectuata de catre Emil Condor in Sam 20 Feb 2010, 01:41, editata de 1 ori
Sus In jos
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Vin 19 Feb 2010, 08:46

O sa-ncep eu (ca deh, sunt berbeaca doh !) ...

Ce o fi dorit sa spuna Isus atunci cind, rastignit fiind pe cruce, a-ntrebat:
"Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?"
(Evanghelia de la Marco, cap. 15, verset 34)
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 01:44

Si care e contradictia? Sau întelegerea gresită?

Ori, atât ai dorit: să pui doar întrebarea respectivă?

Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 01:57

Uite exemplu de Contradictie ce se găseste scris în Biblie:
Isus îl numeste pe Pavel, Apostol al neamurilor iar celorlalti le spune să nu meargă la neamuri că vor fi urâti, prigoniti si chiar ucisi, ci mai degrabă să stea la copiii lui Israel si să le facă cunoscut, credinta adevărată.

Pe de altă parte, la Matei apar două versete (dacă nu mă însel asupra numărului) ce spun exact contrariul afirmatiilor lui Isus descrise mai sus, adică: „să meargă la toate neamurile si să boteze...”!

No, asta este contradictie si sunt curios cum o explică lumea religioasă, stiind că Dumnezeu nu se contrazice pe El Însusi, altfel n-ar mai fi Dumnezeu.

În mesajul următor voi veni si cu un exemplu de Întelegere Gresită a Cuvântului.

Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 07:47

@Cristina a scris:

@Emil Condor a scris:
De ce Dumnezeul meu (si nu al nostru, al tuturor)? De ce se simte parasit de Dumnezeul lui (ca un fel de repros trist)?
@Emil Condor a scris:
Ma-nsel eu sau esti deranjat profund de intrebarile/comentariile mele?! Rolling Eyes
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 19:28

Nu, doar am fost sincer în întrebare: personal consideram că se potrivea la topicul celălalt mai bine dar acum e okay, nu are importantă.

Să fiu deranjat? Nu. Mai ales "profund"! Si de tine... Nu, nu! hug

Promit că o să am mai multă grijă la exprimările mele pe viitor pentru a nu lăsa impresia că suntem în război. Laughing

Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 19:46

@Cristina a scris:
@Cristina a scris:

@Emil Condor a scris:
De ce Dumnezeul meu (si nu al nostru, al tuturor)? De ce se simte parasit de Dumnezeul lui (ca un fel de repros trist)?
@Emil Condor a scris:
Ma-nsel eu sau esti deranjat profund de intrebarile/comentariile mele?! Rolling Eyes

Ma bag si eu ca musca in lapte si daca si voi considerati asa atunci va rog sa ma scuzati sunny

Eu stiu ca Isus(r.a)cand era pe cruce nu a spus Dumnezeul meu ci a spus Dumnezeule de ce m-ai parasit

Si a spus asta pentru ca era un om,un trimis,un Profet care a fost speriat de momentul mortii

Si....Cristina,atat cat il cunosc eu pe Emil sunt sigura ca nu este deranjat de nici un fel de intrebare flower flower zic eu I love you I love you I love you

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 19:56

Sărut mâna, dulce Karima!
Mă bucur să te revedem la Popas. hug

Da, este adevărat ce spui referitor la strigătul Omului, Isus. thumb_yello

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:02

Emile noi am mai discutat aproape de subiectul asta in timp pe acest forum si am ramas cu o intrebare pe care ma voi stradui sa o repet acum:

Din cate mai retin eu la subiectul asta (pe care cum am mai spus)noi l-am mai discutat tu spunea-i ca in momentul in care Isus(r.a)se afla pe cruce el era Om atunci.Ok.Dar Dumnezeu il anunta si pe el cam cate ore pe zi va fi in locul lui adica Dumnezeu si cate ore va fi Om?
El era constient cand era Dumnezeu si cand era Om?

Imi cer scuze daca nu m-am exprimat chiar pe placul tutror dar va rog sa extrageti ideea

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:03

P.S Multumesc pentru urarea de bun-venit

offff ce nepoliticoasa am devenit,vedeti,batranetile..... No

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:14

@Karima a scris:
...spunea-i ca in momentul in care Isus(r.a)se afla pe cruce el era Om atunci.Ok.Dar Dumnezeu il anunta si pe el cam cate ore pe zi va fi in locul lui adica Dumnezeu si cate ore va fi Om?

Imi cer scuze daca nu m-am exprimat chiar pe placul tutror dar va rog sa extrageti ideea
Chiar am zâmbit citind modul cum ai pus întrebarea - sună atât de nevinovat. hug

Dumnezeu S-a arătat în trup pe timp de 34 de ani (sau cam asa ceva) si S-a manifestat aici (pe pământ) exact ca om, ca tine si ca mine doar că avea nesfârsită credintă. Iar de Dumnezeu nu se poate spune că azi e aici, mâine acolo -El este pretutindeni mereu si umple toate lucrurile. El era si în Omul Isus, făcând tot felul de minuni.

Spune undeva în Biblie: El stie totul, nimeni nu trebuie să-L informeze asupra a ceva, pentru că El (Isus) le cunoaste.

Anahoret

Numarul mesajelor : 6938
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:15

Sărut mâna și bun venit și de la mine, Karima! Very Happy
Este cam spinoasă problema pe care o pui tu și eu, unul, nu-i găsesc un răspuns satisfăcător. Dar nici nu sunt foarte pregătit într-ale religiei.

Pe de altă parte, dacă iau în considerare ubicuitatea divină... de ce n-ar fi posibil?

MODERATOR

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:20

Bine v-am gasit Anahoret,eu nu ma refeream ca nu este posibil dar mai mult eu nu cred ca Dumnezeu ar fi facut un asemenea show(ma scuzati).Puterea Lui este imensa,este Unicul,de ce s-ar juca de-a 2 in 1 sau mai multi cand de-a lungul timpului el a trimis mereu profeti?

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:24

El Si-a manifestat atotputernicia, nu a făcut show. Laughing
Si El, Atotputernicul a decis să se întrupeze prin om (Maria) pentru a ne răscumpăra.
A fost alegerea Lui si nu pot să pun la îndoială deciziile făcute de El. Cine poate?

Total de acord că este UNICUL dar acest Unic S-a manifestat de-a lungul timpului în diverse feluri, unul din acele feluri: corp omenesc.

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:28

@Emil Condor a scris:
@Karima a scris:
...spunea-i ca in momentul in care Isus(r.a)se afla pe cruce el era Om atunci.Ok.Dar Dumnezeu il anunta si pe el cam cate ore pe zi va fi in locul lui adica Dumnezeu si cate ore va fi Om?

Chiar am zâmbit citind modul cum ai pus întrebarea - sună atât de nevinovat. hug

Dumnezeu S-a arătat în trup pe timp de 34 de ani (sau cam asa ceva) si S-a manifestat aici (pe pământ) exact ca om, ca tine si ca mine doar că avea nesfârsită credintă. Iar de Dumnezeu nu se poate spune că azi e aici, mâine acolo -El este pretutindeni mereu si umple toate lucrurile. El era si în Omul Isus, făcând tot felul de minuni.

Spune undeva în Biblie: El stie totul, nimeni nu trebuie să-L informeze asupra a ceva, pentru că El (Isus) le cunoaste.

Multumesc pentru intelegere ca nu am exact o exprimare frumoasa floare
-daca s-a manifestat ca Om si avea nesfarsita credinta de ce nu a avut incredere ca nu va muri,ci ca va fi inaltat la Dumnezeu,ca va avea viata vesnica aceeasi viata vesnica pe care o vor avea toti credinciosii?de ce-i era frica si il intreba pe Dumnezeu de ce l-a parasit?
(eu cunosc raspunsul din punct de vedere islamic dar as dori sa-l aud si din punct de vedere crestin)
Daca El(Isus(r.a))stie totul?de ce il intreba pe Dumnezeu de ce l-a parasit?Nu trebuia el sa stie de ce?
Si apoi sunt multe lucruri pe care Isus(r.a) nu le stia(ca de exemplu cand va fi ziua judecatii-si sunt mai multe sa stii)tu de ce spui ca le stia,unde scrie asta in Biblie as vrea sa citesc si eu,da-mi un reper

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:30

@Emil Condor a scris:

Total de acord că este UNICUL dar acest Unic S-a manifestat de-a lungul timpului în diverse feluri, unul din acele feluri: corp omenesc.

Nu accept acest gen de explicatii.
Este defaimator si absurd sa spui ca Dumnezeu a fost intr-un corp omenesc pentru ca asta inseamna indiscutabil ca manca si bea si isi facea nevoile,asta este a b s u r d

parerea mea

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:36

Voi căuta, si voi găsi versetul ce arată că Isus stie totul.
Când face afirmatia că El nu stie sfârsitul, o face din postura în care trăia: ca om.

Acela a fost un strigăt de durere fizică a Celui ce era fizic (nu altcumva) si suferea în trup (nu altcumva), as zice, un strigăt al firescului către dumnezeiesc. Stiu că nu este usor de înteles. Stiu, dar stiu că este si mai greu de acceptat, odată ce avem alte idei si suntem influentati de ele, că vrem ori nu. Asa suntem noi, oamenii: eu, tu si toti ceilalti.

Exprimarea a fost fantastică, mi-a plăcut chiar foarte mult. smile

Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:39

@Karima a scris:
@Emil Condor a scris:

Nu accept acest gen de explicatii.
Este defaimator si absurd sa spui ca Dumnezeu a fost intr-un corp omenesc pentru ca asta inseamna indiscutabil ca manca si bea si isi facea nevoile,asta este a b s u r d

parerea mea
Cuvântul spune că Dumnezeu S-a arătat în trup cu numele Isus, nu sunt inventii din partea mea, deci Cuvântul e cel absurd!...

Chiar în mesajul de mai sus spuneam că este foarte dificil de acceptat un alt adevăr decât cel în care am trăit o viată.

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:41

Aici este ideea gresita
Ce inseamna Cuvantul?Te referi la Biblie?

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:43

Asta este parerea ta pur personala ca exista mai multe adevaruri eu nu stiu ce spui tu cu asta sincer

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:46

Vorbeam de "adevăruri" în ghilimelele nepuse... voind să zic că fiecare este "dotat" cu propriul adevăr.
Scuze că nu m-am exprimat suficient de clar.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:48

Cuvântul nu este numai cel scris sau vorbit, Cuvântul este si Dumnezeu, asa cum afirmă chiar El (Cuvântul). Very Happy

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 20:56

eu cred ca razi de mine
tu in afara de cuvantul scris ai mai intalnit si altul?
l-ai intalnit tu pe Dumnezeu si ti-a spus tie personal ceea ce-mi spui tu mie acum?
sa nu-mi spui ca ai avut vise ,vedenii sau ai auzit glasuri etc si alte prostii de acest gen

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 21:02

Cuvântul scris de oameni ai lui Dumnezeu au afirmat acele lucruri condusi de Spiritul dumnezeiesc.
Tu consideri că nu ar trebui să dăm atentie scrierilor respective?

Ok! Tu crezi deci că este Cuvântul lui Dumnezeu (Alah) scris. Corect?
Eh, acel Cuvânt scris ne vorbeste de Cuvântul spus si totodată de Cuvântul care S-a făcut trup.
Stiu că nu vrei să accepti asta pentru că e vorba de Isus iar modul cum îl vezi tu pe Isus este diferit decât modul în care este descris prin Cuvânt si în care cred eu.

Anahoret

Numarul mesajelor : 6938
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 20 Feb 2010, 21:12

@Karima a scris:
Bine v-am gasit Anahoret,eu nu ma refeream ca nu este posibil dar mai mult eu nu cred ca Dumnezeu ar fi facut un asemenea show(ma scuzati).Puterea Lui este imensa,este Unicul,de ce s-ar juca de-a 2 in 1 sau mai multi cand de-a lungul timpului el a trimis mereu profeti?

Sunt mai apropiat de filosofie decât de religie, însă întrebări de genul acesta mi le-am pus și în facultate și, de multe ori Wink – după.

Prima întrebare pe care mi-am pus-o a fost asemănătoare, într-un fel, cu cea pe care ai pus-o tu: pentru ce atâta show?

Primul show a fost cel cu nașterea lui Iisus.
De ce Sfântul Duh nu s-a pogorât, pur și simplu, asupra lui Iosif?

De ce nu s-a întrupat în el și a ales calea aceasta plină de "scântei"? Apoi am încercat să înțeleg mentalitatea vremii. Dacă Iosif s-ar fi dus la Anna sau la Kaiafa și le-ar fi spus că în sine sălășuiește Duhul Sfânt, amândoi l-ar fi trimis la culcare și l-ar fi sfătuit ca, altă dată, să îndoiască vinul cu apă... avea și el o vârstă.

În schimb s-a ales calea cea mai spectaculoasă: aceea prin care o fecioară nemăritată poartă în pântec un copil. Dacă iau ca exemplu doar pilda femeii adultere, cred că și Fecioara Maria ar fi trebuit să suporte aceeași pedeapsă: lapidarea. Deci acesta a fost primul șoc asupra societății.

Al doilea șoc asupra societății a fost vestea că, în momentul nașterii, Maria era încă fecioară. Nu știu exact cum decurgea o naștere acum două mii de ani. Dar, făcând o similitudine cu modul în care se desfășura în satele românești cu un secol-două în urmă, înclin să cred că erau destule femei -- moașe -- în jur, cu destulă experiență încât să facă diferența între o virgină și o femeie.

Al treilea șoc a fost răstignirea. Dacă totul s-ar fi produs cu discreție, dacă iudeii ar fi avut abilitatea să-l țină pe Iisus în umbră și să nu-l supună justiției romane, cred că religia creștină n-ar fi fost mai mult decât o sectă care s-ar fi stins într-un timp relativ scurt. Prin executarea sentinței romane Iisus a fost martirizat și, în felul acesta, creștinismul a devenit o religie care durează de peste 2.000 de ani și, probabil, va mai dura încă mult și bine.

Ca atare, societatea și mentalitățile vremii trebuiau bine zgâlțâite ca lumea să vadă ceva mai departe decât vârful nasului.

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   

Sus In jos

CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 14Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 7 ... 14  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: