Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
istorie brasov placut sibiu curiozitati Limba romana problema 1 noapteacahotii 23 English drumetie comment-143
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul
AutorMesaj
Cristina

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 20:58

Atunci, e ok Very Happy : mea culpa Wink ...

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 21:01

Cristina a scris:
abbilbal a scris:
Ba da Delta, și tu ai voie să taci.
S-a trezit secretarul PCR din tie, Abby? Very Happy

Te-ai ambalat cam tare Cristina și începi să vezi roșu în fața ochilor în loc de portocaliu. Nu-ți place ceva? Sau poate consideri că subtilitățile tale sunt de nepătruns.

Cristina

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 21:16

Pai tie iti placea rosul...Brusc nu-ti mai place?
Cit despre subtilitatile mele, Abby, sunt la fel de nepatruns ca si ale tale Wink ...

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 21:21

Cristina a scris:
Pai tie iti placea rosul...Brusc nu-ti mai place?
Cit despre subtilitatile mele, Abby, sunt la fel de nepatruns ca si ale tale Wink ...

Ba-mi place Cristina că în fotografie este culoare de bază alături de albastru și galben, iar cu roșu se lucrează mai mult decât cu celelalte două.

yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Varsta : 53
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 21:31

zaraza26 a scris:

... iar Cristina, dupa parerea mea, e provocata.....
Cam asta e și părerea mea. În caz că contează. Wink
Nu înțeleg de ce pe acest forum, uneori, se ține cont de culoarea politică și în afara forumului politic. confused

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
delta

Numarul mesajelor : 1385
Data de inscriere : 23/03/2010

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 21:34

yzzy a scris:
Nu înțeleg de ce pe acest forum, uneori, se ține cont de culoarea politică și în afara forumului politic. confused
Păi, e pătrunsă de venerarea lui Băsescu până-n măduva oaselor și-i influențează gândirea indiferent unde scrie... Laughing
Sus In jos
yzzy

Numarul mesajelor : 1937
Localizare : Deva
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 21:43

delta a scris:
Păi, e pătrunsă de venerarea lui Băsescu până-n măduva oaselor și-i influențează gândirea indiferent unde scrie... Laughing
Nu mă refeream la Cristina. Dar nu puteai să nu te bagi în seamă, n'est pas?
oh da!

Nu-ți dori prea multe, nu o să ai unde le pune!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 22:46

yzzy a scris:
Nu mă refeream la Cristina....
C u alte cuvinte să-i permitem Cristinei orice, că doar este Cristina.

delta

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 18 Mai 2010, 23:11

abbilbal a scris:
yzzy a scris:
Nu mă refeream la Cristina....
C u alte cuvinte să-i permitem Cristinei orice, că doar este Cristina.
Orice... ce?
Era stilul ei de a aborda lucrurile și pe ăia doi îi scotea din sărite că o femeie este mai inteligentă decât ei.
Ete, na, imediat s-a sfârșit lumea din cauza asta! Laughing
Oricum, e clar că proiectantul gardului de la grădina Domnului a fost unul diletant rău de tot... so funny!
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8357
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mier 19 Mai 2010, 19:06

delta a scris:
Oricum, e clar că proiectantul gardului de la grădina Domnului a fost unul diletant rău de tot... so funny!

Nu i-a ajuns materialul? scratch
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
delta

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mier 19 Mai 2010, 19:19

zaraza26 a scris:
delta a scris:

Nu i-a ajuns materialul? scratch
Avea prea mulți clienți... Laughing
Sus In jos
Ciprian

Numarul mesajelor : 1313
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Lun 24 Mai 2010, 05:10

Cristina a scris:
Uite aici alta contradictie, Zuumulache Very Happy , de asta-data in Biblie, care pe de-o parte te invata sa nu furi, iar pe de alta parte te incurajeaza si te invata cum sa jefuiesti Wink :

In Exod 20:15 se spune : Sa nu furi.
Tot in Exod 3:22, insa, se spune: Fiecare femeie va cere de la vecina ei si de la cea care locuieste in casa ei, vase de argint, vase de aur, si haine, pe care le veti pune pe fiii si fiicele voastre. Si veti jefui astfel pe egipteni. affraid
Si unde e contradictia?!
"Exodul" nu a fost scris in limba romana. Traducerea e nefericita; insa si asa, din text se vede clar ca "Fiecare femeie va cere ". Asta se numeste "reparatie";egiptenii au luat pe evrei robi, doar pentru ca au avut puterea sa o faca. Deci ei au fost cei care au jefuit. Si nu, "fiecare femeie" nu putea sa impuna vecinelor prin forta nimic. Contextul e evident (v.21)

Ultima editare efectuata de catre Ciprian in Lun 24 Mai 2010, 05:17, editata de 1 ori
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Lun 24 Mai 2010, 05:15

Pt. Abbilbal si Emil:
Eu am incercat, am readus subiectul la suprafata...
Sus In jos
Cristina

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Lun 24 Mai 2010, 09:06

Ciprian a scris:
Cristina a scris:
Uite aici alta contradictie, Zuumulache Very Happy , de asta-data in Biblie, care pe de-o parte te invata sa nu furi, iar pe de alta parte te incurajeaza si te invata cum sa jefuiesti Wink :

Tot in Exod 3:22, insa, se spune: Fiecare femeie va cere de la vecina ei si de la cea care locuieste in casa ei, vase de argint, vase de aur, si haine, pe care le veti pune pe fiii si fiicele voastre. Si veti jefui astfel pe egipteni. affraid
Si unde e contradictia?!
"Exodul" nu a fost scris in limba romana. Traducerea e nefericita; insa si asa, din text se vede clar ca "Fiecare femeie va cere ". Asta se numeste "reparatie";egiptenii au luat pe evrei robi, doar pentru ca au avut puterea sa o faca. Deci ei au fost cei care au jefuit. Si nu, "fiecare femeie" nu putea sa impuna vecinelor prin forta nimic. Contextul e evident (v.21)

Atunci, contradictia ar fi chiar traducerea Bibliei, in sine Wink ... Oricum, daca admitem ca traducerea a fost una nefericita, inseamna ca si "a cere" ar fi fost prost tradus, nu? Very Happy In plus, poti sa "ceri" cu bita-n mina, si tot acolo ajungem oh da! ...
In rest, nu e nici-o contradictie Laughing .
Sus In jos
delta

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Lun 24 Mai 2010, 09:10

Cristina a scris:
poti sa "ceri" cu bita-n mina

Era să te întreb "Da' aia ce draq de cerere mai este?" însă începe pe HBO filmul "Orașul din adâncuri".
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Lun 24 Mai 2010, 18:34

Cristina a scris:
Ciprian a scris:
Cristina a scris:

Si unde e contradictia?!

Atunci, contradictia ar fi chiar traducerea Bibliei, in sine Wink ... Oricum, daca admitem ca traducerea a fost una nefericita, inseamna ca si "a cere" ar fi fost prost tradus, nu? Very Happy In plus, poti sa "ceri" cu bita-n mina, si tot acolo ajungem oh da! ...
In rest, nu e nici-o contradictie Laughing .
Nu vad cum traducerea Bibliei ar fi contradictie "in sine". Orice traducere, indiferent ca e vorba de Eminescu ori o reclama, nu poate reda intocmai, 100%, textul original.
Putem sa vedem ca a fost o traducere nepotrivita tocmai din context (ajunge sa ne limitam la asta, ca o putem face foarte usor):
Citat :
Exo 3:19 "Eu însă știu că Faraon, regele Egiptului, nu are să vă lase să plecați, până nu îl voi sili Eu cu mână tare.
Exo 3:20 Voi întinde deci mâna Mea și voi lovi Egiptul cu toate minunile, pe care le voi face în mijlocul lui, și după aceea vă va lăsa.
Exo 3:21 Voi da poporului acestuia trecere înaintea Egiptenilor și când veți ieși, nu veți ieși cu mâinile goale,
Exo 3:22 Ci fiecare femeie va cere la vecina sa și de la cea care stă cu ea în casă vase de argint, lucruri de aur și haine și veți împodobi cu ele pe fiii voștri și pe fetele voastre și veți prăda pe Egipteni".
Deci, "Eu" este Dumnezeu. El este cel care forteaza pe egipteni, nu evreii. Ei nu aveau cum, din moment ce erau... sclavi! Tocmai aici este cel mai important aspect al eliberarii lor: Nu ei au facut-o, ci Dumnezeu. Si aspectul asta este celebrat pana in ziua de azi de catre evrei.
Si sa ceri cu bata in mana, sclav fiind, cand egiptenii aveau superioritate in numar si dotare, fiind cea mai puternica armata a vremii, e foarte covingator, intr-adevar!
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Lun 24 Mai 2010, 19:43

Cristina are dreptate din mai multe puncte de vedere. Nu numai motivul cu "traducerea" este unul dar in Vechiul Testament in mod special contradictiile se tin garla chiar de la Facere !
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Lun 24 Mai 2010, 22:39

Mda. Ma intreb daca Hristos a vazut garla...
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mar 25 Mai 2010, 00:38

Ciprian a scris:
Pt. Abbilbal si Emil:
Eu am incercat, am readus subiectul la suprafata...
Miltumim mult!
Era si timpul revenirii la topic, nu? mwah!

Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mier 07 Iul 2010, 01:26

Comentariile ce urmează le-am adus de la topicul „Cum a luat nastere Crestinismul” doar pentru a da o sansă discutiilor on topic la acel subiect. Dia era tare nerăbdător să ne povestească ceva... Very Happy

Emil Condor a scris:
Diaporevomenos a scris:
Emil Condor a scris:
Diaporevomenos a scris:
Pana si dracu e vesnic.
Asta tot din burtă e...
Adu-ne versetele ce afirmă asa ceva.
Nu le vei găsi.
Numai Ioan putea sa sa faca asa ceva. Pentru ca el mancase Biblia. Sau o parte din Ea.
Eu aduc versetele în care se spune clar că diavolul îsi va afla si el sfârsitul.
Dar astept versetele tale...
Văzând că nu mai vin versetele în care să se vorbească despre „vesnicia” diavolului, am hotărât să aduc acele versete ce spun despre sfârsitul lui.
Matei 25:41 - „Apoi va zice celor de la stânga Lui: ,Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!”
Apoi diavolul sfârseste acolo unde i s-a promis:
Apocalipsa 20:10 - „Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc”.
Întreb iar (doar pentru accentuare) ce este iazul de foc? Si răspunsul e aici (plus în multe alte versete):
Apocalipsa 20:14 - „Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua”.

Filipeni 3:18 - „Căci v-am spus de multe ori, și vă mai spun și acum, plângând: sunt mulți, care se poartă ca vrăjmași ai crucii lui Hristos.
Sfârșitul lor va fi pierzarea”.
Acela va fi sfârsitul: pierzarea vesnică, asa cum spune în versetul ce urmează:
2 Tesaloniceni 1:9 - „Ei vor avea ca pedeapsă o pierzare veșnică, de la fața Domnului și de la slava puterii Lui”.

Daniel 7:11 - „Eu mă uitam mereu, din pricina cuvintelor pline de trufie, pe care le rostea cornul acela: m-am uitat până când fiara a fost ucisă, și trupul ei a fost nimicit și aruncat în foc, ca să fie ars”.
Uite si în versetul de mai sus spune de vesnicie: ARS, adică dispărut definitiv, moarte vesnică.
Si următorul verset arată clar că nelegiuitii vor muri definitiv:
2 Petru 3:7 - „Iar cerurile și pământul de acum sunt păzite și păstrate, prin același Cuvânt, pentru focul din ziua de judecată și de pieire a oamenilor nelegiuiți”.

Alte versete ce vorbesc, data asta despre salvarea de la moarte:
Iov 33:28 - „Dumnezeu mi-a izbăvit sufletul ca să nu intre în groapă, și viața mea vede lumina!”
Psalmii 49:15 - „Dar mie Dumnezeu îmi va scăpa sufletul din locuința morților, căci mă va lua sub ocrotirea Lui”.
Psalmii 56:13 - „Căci mi-ai izbăvit sufletul de la moarte...”.
Psalmii 116:8 - „Da, Tu mi-ai izbăvit sufletul de la moarte”.

Deci moarte definitivă există: moartea a doua.
Nimic nu e vesnic decât Dumnezeu sau cei ce sunt în El, prin El, cu El, ca El. Atât! Restul îsi va găsi pieirea vesnică.
Cuvântul o spune, nu eu. Eu doar repet ce Dumnezeu ne-a spus deja.

Cristina

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Mier 07 Iul 2010, 07:52

Daca am inteles eu bine, conform bibliei, ce e la stinga Lui este (de) rau si tot ce e la dreapta Lui este (de) bine. Ei bine, asa este si in politica , aici au nimerit-o Laughing !
ps: scuze de off-topic, dar nu m-am putut abtine sa nu subliniez legatura Wink ...dintre religie si politica, evident oh da! .

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Vin 09 Iul 2010, 03:08

Cristina a scris:
Daca am inteles eu bine, conform bibliei, ce e la stinga Lui este (de) rau si tot ce e la dreapta Lui este (de) bine.
Da, ai înteles foarte bine! thumb_yello

Iisus

Numarul mesajelor : 355
Data de inscriere : 11/12/2009

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Sam 17 Iul 2010, 22:25

Emil Condor a scris:
Mi-ai luat, la modul cel mai serios, un bolovan de pe inima. Si cred ca nu doar a mea ci si a milioanelor de budisti.

Emil Condor a scris:
Nimic nu e vesnic decât Dumnezeu sau cei ce sunt în El, prin El, cu El, ca El. Atât!.
Nu stiu de cat de multa logica esti in stare, dar citatul de mai sus sta marturie ca nu poate fi indeajuns pentru a trece prin viata cumva mai mult decat la modul gastii de-a trece prin apa. Pai daca te gandesti putin, doar putin taicutule, ai realiza ca totul, dar absolut totul vine din el, prin el, cu el in brate. Si raul tot din el a venit si, conform celor spuse de tine este si el vesnic. Si ca sa rezum, sa nu te obosesc prea tare, nimic nu e vesnic in afara de tot.

Emil Condor a scris:
Restul îsi va găsi pieirea vesnică.
Baga o plecaciune, zece matanii, trei luni de post, un ban mie ca bonus, vorbeste-mi in limbi si poate voi fi in stare sa te cred. Dar cand fariseic iti umpli burta, traiesti in indestulare, predici verzi si uscate, orice in fond, numai sa-ti scuze, intr-un fel sau altul, modul de trai, mi-e greu, chiar foarte greu sa te cred. Las de-o parte zicala ca unde nu-i, nici ala-n care nu cred nu cere.

Emil Condor a scris:
Drace! Mai ramane sa-mi spui ca ti-a iesi din gura fara voia ta... Ca nihilist sau ateu sau orice-ati vrea voi, ma sperii vazand atatea erezii si ineptii adunate laolalta!

Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Dum 18 Iul 2010, 00:59

Iisus a scris:
Emil Condor a scris:
Mi-ai luat, la modul cel mai serios, un bolovan de pe inima. Si cred ca nu doar a mea ci si a milioanelor de budisti.

Emil Condor a scris:
Nimic nu e vesnic decât Dumnezeu sau cei ce sunt în El, prin El, cu El, ca El. Atât!.
Nu stiu de cat de multa logica esti in stare, dar citatul de mai sus sta marturie ca nu poate fi indeajuns pentru a trece prin viata cumva mai mult decat la modul gastii de-a trece prin apa. Pai daca te gandesti putin, doar putin taicutule, ai realiza ca totul, dar absolut totul vine din el, prin el, cu el in brate. Si raul tot din el a venit si, conform celor spuse de tine este si el vesnic. Si ca sa rezum, sa nu te obosesc prea tare, nimic nu e vesnic in afara de tot.

Emil Condor a scris:
Baga o plecaciune, zece matanii, trei luni de post, un ban mie ca bonus, vorbeste-mi in limbi si poate voi fi in stare sa te cred. Dar cand fariseic iti umpli burta, traiesti in indestulare, predici verzi si uscate, orice in fond, numai sa-ti scuze, intr-un fel sau altul, modul de trai, mi-e greu, chiar foarte greu sa te cred. Las de-o parte zicala ca unde nu-i, nici ala-n care nu cred nu cere.

Emil Condor a scris:
Drace! Mai ramane sa-mi spui ca ti-a iesi din gura fara voia ta... Ca nihilist sau ateu sau orice-ati vrea voi, ma sperii vazand atatea erezii si ineptii adunate laolalta!

Adica ca sa înțeleg bine pe tine te deranjaza credința cuiva si ca atare treci la jigniri.
Ce înseamna :Pai daca te gandesti putin, doar putin taicutule, dacă nu jignire.
Te rog fii mai respectuos si lasă oameni sa scrie si sa creadă ce vor ei.
Nu ești deacord, explica cu dovezi părerea ta, altfel ignora. M-am saturat de forumiști care au impresia ca sunt înconjurați de idioți.

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   Dum 18 Iul 2010, 05:43

Iisus a scris:
Emil Condor a scris:
Tu nu esti budist, asa-i?
Citat :
Emil Condor a scris:
Fără logică te agăti... de logică!!!
Ia vezi încă odată ce am spus eu si apoi ce răspunzi tu mai departe.

Zici „totul vine din El” (si este adevărat), dar eu nu am spus aceea, nu m-am referit la acel aspect.
Chiar dacă suntem creatia Lui, nu e obligatoriu să fim ai Lui - tu o demonstrezi.

Nu, răul nu a venit din El si nici nu este vesnic.
E usor să afirmi... ceea ce nu stii.

Citat :
Emil Condor a scris:
Baga o plecaciune, zece matanii, trei luni de post, un ban mie ca bonus, vorbeste-mi in limbi...
Cine ti-a procurat informatiile astea? Eroare! Nu fac nimic din ce ai mentionat.
Cu acel bonus, totusi se poate aranja. Laughing

Citat :
... poate voi fi in stare sa te cred.
Nu e cazul, nu sunt Isus.

Citat :
Dar cand fariseic iti umpli burta, traiesti in indestulare, predici verzi si uscate, orice in fond, numai sa-ti scuze, intr-un fel sau altul, modul de trai, mi-e greu, chiar foarte greu sa te cred.
Iarăsi insisti pe imaginatia ta... Vezi că te poate însela foarte usor.

Citat :
...ma sperii vazand atatea erezii!
Tot ce depăseste întelegerea proprie este foarte convenabil să fie trecut la erezii...

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?   

Sus In jos

CONTRADICTIE ...sau întelegere gresită?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 13 din 14Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: