Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
sibiu curiozitati 23 placut 1 romana brasov comment-143 istorie problema English Limba drumetie noapteacahotii
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Intrebari si raspunsuri pe teme biblice

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Anahoret

Numarul mesajelor : 6967
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 21:21

Karima a scris:
omor,crima,pedeapsa capitala nu sunt acelasi lucru?
exemplele care ti le-am dat ce sunt?
sincer nu inteleg ce vrei sa spui.... scratch
Atunci, ești amabilă să-mi explici -- în logica celor de mai sus -- care a fost rolul Potopului?
Dumnezeu (oricum l-am numi noi, muritorii) a făcut să plouă până s-a înecat pământul. Nu a fost un omor, crimă, pedeapsă capitală?

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 21:31

Pedeapsă capitală prin omor.
Nu a fost crimă. Sună straniu dar...

Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 22:59

Emil Condor a scris:
Nu numaidecât să schimbe, doar să îmbunătătească. mwah!

deci te contrazici Basketball

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:02

Nu, nu mă contrazic. Very Happy Ai vrea... Laughing

Stim bine că toate cele descrise în Vechiul Testament sunt doar umbra celor ce urmau si care sunt descrise în Noul Testament, după venirea Lui pe pământ.
Nu eu spun acestea ci SUNT SCRISE CLAR.

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:03

Anahoret a scris:
Karima a scris:
omor,crima,pedeapsa capitala nu sunt acelasi lucru?
exemplele care ti le-am dat ce sunt?
sincer nu inteleg ce vrei sa spui.... scratch
Atunci, ești amabilă să-mi explici -- în logica celor de mai sus -- care a fost rolul Potopului?
Dumnezeu (oricum l-am numi noi, muritorii) a făcut să plouă până s-a înecat pământul. Nu a fost un omor, crimă, pedeapsă capitală?

Ba da si eu spun acelasi lucru,daca Dumnezeu vrea sa ia viata cuiva o ia fie ca este unul fie ca sint 100 sau o planeta
Dar nu despre asta era vorba ci despre faptul ca Dumnezeu in Cartile sfinte(si ti-am si aratat unde)permite omului sa omoare om
Deci cum e pana la urma cu ,,sa nu ucizi,,?

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:04

Emil Condor a scris:
Nu, nu mă contrazic. Very Happy Ai vrea... Laughing

Stim bine că toate cele descrise în Vechiul Testament sunt doar umbra celor ce urmau si care sunt descrise în Noul Testament, după venirea Lui pe pământ.
Nu eu spun acestea ci SUNT SCRISE CLAR.

Iar acestea sunt in umbra Coranului ultima carte revelata de Allah/Dumnezeu
Nu spun eu acestea ci SUNT SCRISE CLAR thumb_yello

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:15

Multe sunt scrise... Very Happy

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:16

Da,si multi creduli sunt Laughing

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:22

Karima a scris:
Dar nu despre asta era vorba ci despre faptul ca Dumnezeu in Cartile sfinte(si ti-am si aratat unde)permite omului sa omoare om
Aici m-ai băgat în ceață. Acum chiar că nu știu ce să-ți răspund! Să citesc mai întâi ce scrie exact la acele versete (nu le cunosc pe derost) și am să încerc o părere. Până acum am răspuns strict pe baza comentariilor tale.

MODERATOR

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:23

Anahoret a scris:
Karima a scris:
Aici m-ai băgat în ceață. Acum chiar că nu știu ce să-ți răspund! Să citesc mai întâi ce scrie exact la acele versete (nu le cunosc pe derost) și am să încerc o părere. Până acum am răspuns strict pe baza comentariilor tale.

Astept oricat cu placere

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Sam 20 Feb 2010, 23:30

Lăsăm pe mâine, acum merg la culcare.
Și pentru mine este aceeași plăcere. De la tine am avut mereu câte ceva de învățat! oh da!

Numarul mesajelor : 8357
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Lun 22 Feb 2010, 15:32

Karima a scris:
[...]
În mod cert, apostolul Pavel a recunoscut puterea guvernului de a institui pedeapsa capitală acolo unde este cazul (Romani 13:1-5).

[...]

În al doilea rând, trebuie să recunoaștem că Dumnezeu a dat autoritate guvernului de a determina când este necesară pedeapsa capitală (Geneza 9:6; Romani 13:1-7). Este nebiblic să gândim că Dumnezeu se opune pedepsei capitale în toate cazurile. Creștinii nu ar trebui niciodată se bucure când pedeapsa capitală este aplicată, dar în același timp, creștinii nu ar trebui să se lupte împotriva dreptului guvernului de a executa făptașii celor mai rele crime.

Romani 13:1 Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte; căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Și stăpânirile care sunt, au fost rânduite de Dumnezeu.
Romani 13:2 De aceea, cine se împotrivește stăpânirii, se împotrivește rânduielii puse de Dumnezeu; și cei ce se împotrivesc, își vor lua osânda.
Romani 13:3 Dregătorii nu sunt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei dar să nu-ți fie frică de stăpânire? Fă binele, și vei avea laudă de la ea.
Romani 13:4 El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia. El este în slujba lui Dumnezeu, ca să-L răzbune și să pedepsească pe cel ce face rău.
Romani 13:5 De aceea trebuie să fiți supuși nu numai de frica pedepsei, ci și din îndemnul cugetului.
Romani 13:6 Tot pentru aceasta să plătiți și birurile. Căci dregătorii sunt niște slujitori ai lui Dumnezeu, făcând necurmat tocmai slujba aceasta.
Romani 13:7 Dați tuturor ce sunteți datori să dați: cui datorați birul, dați-i birul; cui datorați vama, dați-i vama; cui datorați frica, dați-i frica; cui datorați cinstea, dați-i cinstea.
Romani 13:8 Să nu datorați nimănui nimic, decât să vă iubiți unii pe alții: căci cine iubește pe alții, a împlinit Legea.

http://biblia.resursecrestine.ro/afis_bib.php

Si guvernul trebuie sa respecte porunca "Sa nu ucizi." Nu scrie nicaieri ca cei din conducere au voie sa ucida. Una e sa nu te impotrivesti stapanirii si altceva e faptul ca in conducere sunt oameni care n-au gasit alta solutie decat sa ia viata condamnatilor. Cu alte cuvinte stapanirea ia hotararea de a ucide, ceea ce e gresit, dar suntem nevoiti sa ne supunem.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Lun 22 Feb 2010, 17:41

Karima a scris:
[...] În mod cert, apostolul Pavel a recunoscut puterea guvernului de a institui pedeapsa capitală acolo unde este cazul (Romani 13:1-5).
Din versetele de mai sus (mulțumesc Zaraza că le-ai postat, fiidcă eu n-am avut vreme să deschid Biblia) nu deslușesc altceva decât îndemnul de a te supune statului de drept: să respecți legile și să-ți plătești impozitele. Nimic despre pedeapsa capitală. A... că în unele locuri și în anumite epoci, pentru așa ceva îți poți pierde viața, este un caz particular, nu putem generaliza.

Deci exemplul tău nu stă în picioare.
Acum sunt încă la serviciu și am luat o pauză, fiindcă-mi vâjâie capul. Când voi ajunge acasă, voi citi și celelalte versete.

MODERATOR

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 01:10

Citat :
Nimic despre pedeapsa capitală.

Tot ce am scris eu ai citit?Cum adica nimic despre pedeapsa capitala?

Ce a scris Zaraza:

Citat :
Dregătorii nu sunt de temut pentru o faptă bună, ci pentru una rea. Vrei dar să nu-ți fie frică de stăpânire? Fă binele, și vei avea laudă de la ea.
Romani 13:4 El este slujitorul lui Dumnezeu pentru binele tău. Dar, dacă faci răul, teme-te, căci nu degeaba poartă sabia. El este în slujba lui Dumnezeu, ca să-L răzbune și să pedepsească pe cel ce face rău.

Dupa parerea ta,faptul ca stapanirea are sabie si are dreptul sa pedepseasca pe cel ce face rau fiind in slujba lui Dumnezeu ce inseamna?
Ca va pedepsi gadiland sub brat cu sabia?
Ce poti sa faci cu o sabie?Cum poti sa pedepsesti cu o sabie oare?

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 01:24

Sabia poate să fie "Sabia", adică Puterea, la fel cum este si expresia "are pâinea si cutitul", unde "pâine si cutit" nu înseamnă cele două nume mentionate. Si mai sunt atâtea alte expresii de acest fel...

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 01:30

Daaaaa,desigur,dam fiecare ce inteles ne convine cand ne convine
Dar nu trebuie sa te aprinzi prea tare caci nu stim ale cui au fost aceste vorbe si daca chiar au fost ostite aceste vorbe farao

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 03:51

Nu mă aprind. Nu am de ce... mwah!

Karima a scris:
Daaaaa,desigur,dam fiecare ce inteles ne convine cand ne convine
Glumesti?
Uite aici:
Matthew 10:34-39
Context: Not Peace, but a Sword

10:34 “Do not think that I have come to bring peace to the earth. I have not come to bring peace but a sword.
10:35 For I have come to set a man against his father, a daughter against her mother, and a daughter-in-law against her mother-in-law"...
(Matei 10:34 Să nu credeți că am venit s-aduc pacea pe pământ; n-am venit să aduc pacea, ci sabia.)

No, spune ce Sabie a adus Isus? Aceea reală?
Din cauza aceea nu se întelege Cuvântul lui Dumnezeu pentru că fortăm litera, neavând nimic în comun cu partea spirituală.

Alte locuri unde se vorbeste despre sabie în mod spiritual:

Ezechiel 21:5 - Și orice făptură va ști că Eu, Domnul, Mi-am scos sabia din teacă, și nu se va mai întoarce înapoi în ea.
Luca 2:35 - Chiar sufletul tău va fi străpuns de o sabie, ca să se descopere gândurile multor inimi.
Efeseni 6:17 - Luați și coiful mântuirii și sabia Duhului, care este Cuvântul lui Dumnezeu.
Apocalipsa 2:16 - Pocăiește-te dar. Altfel, voi veni la tine curând, și Mă voi război cu ei cu sabia gurii Mele.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 04:44

Anahoret a scris:
Karima a scris:
[...] În mod cert, apostolul Pavel a recunoscut puterea guvernului de a institui pedeapsa capitală acolo unde este cazul (Romani 13:1-5).
Din versetele de mai sus (mulțumesc Zaraza că le-ai postat, fiidcă eu n-am avut vreme să deschid Biblia) nu deslușesc altceva decât îndemnul de a te supune statului de drept: să respecți legile și să-ți plătești impozitele. Nimic despre pedeapsa capitală. A... că în unele locuri și în anumite epoci, pentru așa ceva îți poți pierde viața, este un caz particular, nu putem generaliza.

Deci exemplul tău nu stă în picioare.
Exact cum zici, Anahoret! thumb_yello hug

Anahoret

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 05:38

Karima a scris:
M-am referit doar la versetele pe care le-a postat Zaraza. Voi citi și celelalte exemple ale tale. Acolo este posibil să găsesc și referiri la pedeapsa capitală. Este posibil, nu zic nu, pentru că Biblia a fost scrisă într-o perioadă în care viața oamenilor se lua foarte ușor.

Dar, te rog, mai lasă-mi puțin timp. Vin acasă destul de târziu și nu mai am capul atât de limpede încât să mă aplec cu atenție asupra cititului. Iar dimineața sunt cu o mână pe tastatură și cu cealaltă pe ceașca de cafea.Very Happy

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 09:10

Anahoret a scris:
Karima a scris:
M-am referit doar la versetele pe care le-a postat Zaraza. Voi citi și celelalte exemple ale tale. Acolo este posibil să găsesc și referiri la pedeapsa capitală. Este posibil, nu zic nu, pentru că Biblia a fost scrisă într-o perioadă în care viața oamenilor se lua foarte ușor.

Dar, te rog, mai lasă-mi puțin timp. Vin acasă destul de târziu și nu mai am capul atât de limpede încât să mă aplec cu atenție asupra cititului. Iar dimineața sunt cu o mână pe tastatură și cu cealaltă pe ceașca de cafea.Very Happy

Pedeapsa capitala e numai in Vechiul Testament. Eu am luat citate din Noul Testament, altfel tot ce e in Noul Testament s-ar lovi de porunca Domnului: "Sa nu ucizi". Si apoi, Domnul are dreptul de viata si de moarte asupra noastra. Ca doar murim cu voia Lui si El e deasupra mortii, deci moartea asculta de El. Potopul si alte pedepse sunt Vointa Lui. "Sa nu ucizi" se adreseaza oamenilor, nu Lui.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 12:59

zaraza26 a scris:
Pedeapsa capitala e numai in Vechiul Testament. Eu am luat citate din Noul Testament, altfel tot ce e in Noul Testament s-ar lovi de porunca Domnului: "Sa nu ucizi".
Corect!
Am găsit doar trei versete în Vechiul Testament ce vorbesc direct despre pedeapsa capitală:
Deuteronomul 21:22, Ieremia 26:11 si Ieremia 26:16.
După venirea în trup a lui Isus Hristos, ni s-a arătat alt mod de a trăi (fără să ucidem).

dolion

Numarul mesajelor : 21491
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 14:18

La 10 octombrie 2007, Franța a ratificat Protocolul 13 la Convenția Europeană pentru Drepturile Omului, conform căruia pedeapsa capitală va fi interzisă în orice circumstanțe. Potrivit adevărului Cuvântului lui Dumnezeu, această hotărâre este una inumană pentru că anulează valoarea vieții umane. În continuare voi prezenta poziția și adevărul Cuvântului lui Dumnezeu.

Secretarul General al Consiliului European Terry Davis a spus în legătură cu acest eveniment:

Abolirea pedepsei capitale în Europa este apogeul progresului nostru în apărarea demnității umane și a drepturilor omului. Ziua Europeană împotriva Pedepsei Capitale ne va ajuta să facem progrese spre ziua din viitorul nu atât de îndepărtat, când pedeapsa cu moartea va fi extirpată din lumea întreagă.

Să vedem ce are de spus Dumnezeu la acest subiect.

Viața omului are o valoare inestimabilă. Încă la începutul Bibliei, în prima carte, în Genesa, Dumnezeu a spus:

Dacă varsă cineva sângele omului, și sângele lui să fie vărsat de om; căci Dumnezeu a făcut pe om după chipul Lui. ( Genesa 9:6 )

Pentru că omul este făcut după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, pentru că poartă imaginea lui Dumnezeu, de aceea viața omului are o valoarea foarte, foarte mare, care nu poate fi plătită cu nici un fel de bani și averi. Prețul vieții luate poate fi plătit doar cu prețul vieții celui ce a luat-o. Dumnezeu este cel care a dat viața și El cere să fie respectat prețul ei. El nu coboară nicicum prețul mai jos. Răul este că oamenii au ajuns să coboare de tot prețul, să-l anuleze, să nu mai pună nici un preț pe viața aproapelui.

Dumnezeu protejează viața ucigașului care a săvârșit omor ne-premeditat. Încă pe când se aflau în pustie, în drum spre țara promisă, Dumnezeu a rânduit legi și porunci cu privire la protecția vieții omului și penalizarea ucigașilor. Dar, este interesant că legea începe cu protecția ucigașului care a săvârșit omorul fără să fi avut intenții de a omorâ anterior. Iată cum scrie Cuvântul lui Dumnezeu:

Când veți trece Iordanul și veți intra în țara Canaanului, să vă alegeți niște cetăți care să vă fie cetăți de scăpare, unde să poată scăpa ucigașul care va omorâ pe cineva fără voie. Aceste cetăți să vă slujească drept cetăți de scăpare împotriva răzbunătorului sângelui, pentru ca ucigașul să nu fie omorât înainte de a se înfăția în fața adunării ca să fie judecat. Din cetățile pe care le veți da, șase să vă fie cetăți de scăpare. Să dați trei cetăți dincoace de Iordan, și trei cetăți în țara Canaanului: acestea să vă fie cetăți de scăpare. Aceste șase cetăți să fie cetăți de scăpare pentru copiii lui Israel, pentru străin și pentru cel ce locuiește în mijlocul vostru: acolo va putea să scape orice om care va ucide pe cineva fără voie. (Numeri 35:10-15)

După ce era judecat și cercetat cu deamănuntul, dacă se dovedea că ucigașul nu a avut intenții și nu a fost vrăjmaș cu victima, era lăsat să trăiască în cetatea de scăpare până la moartea marelui preot și apoi putea să se întoarcă înapoi în cetatea lui. Cetatea de scăpare era un loc unde se asigura protecție ucigașului și tot de ce era nevoie ca să poată locui cu familia sa acolo.

Ucigașul poate fi pedepsit cu moartea doar pe mărturia martorilor. Pentru că viața umană are valoare foarte mare nimeni nu poate fi pedepsit cu moartea decât după ce s-a cercetat cu deamănuntul și s-a stabilit cu siguranță vina acelui om. Scriptura spune:

Dacă un om omoară pe cineva, ucigașul să fie omorât, pe mărturia martorilor. Un singur martor nu va fi de ajuns ca să fie osândit cineva la moarte. (Numeri 35:30)

Ucigașul nu poate restitui prețul vieții luate decât doar cu prețul vieții proprii. În continuarea aceluiași capitol, Dumnezeu interzice categoric oamenilor, rudelor, etc. să primească preț de răscumpărare pentru viața luată a victimei.

Să nu primiți răscumpărare pentru viața unui ucigaș vinovat de moarte, ci să fie pedepsit cu moartea. (Numeri 35:31)

Țara și societatea care lasă ucigașul nepedepsit va purta consecințe grave.

Să nu pângăriți țara unde veți fi, căci sângele celui nevinovat pângărește țara, și ispășirea sângelui vărsat în țară nu se va putea face decât prin sângele celui ce-l va vărsa. (Numeri 35:33)

Abolirea pedepsei cu moartea apără sau calcă drepturile omului? Terry Davis a spus:

Abolirea pedepsei capitale în Europa este apogeul progresului nostru în apărarea demnității umane și a drepturilor omului.

Abolirea pedepsei capitale este evident că “apără drepturile” (dacă putem spune așa) ucigașului. Cum rămâne însă cu drepturile victimei? Ce comunică această hotărâre despre valoarea vieții victimei nevinovate?

http://www.moldovacrestina.net/politica/abolirea-pedepsei-cu-moartea-inseamna-anularea-valorii-vietii-umane/

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mar 23 Feb 2010, 21:43

zaraza26 a scris:
Si apoi, Domnul are dreptul de viata si de moarte asupra noastra. Ca doar murim cu voia Lui si El e deasupra mortii, deci moartea asculta de El. Potopul si alte pedepse sunt Vointa Lui. "Sa nu ucizi" se adreseaza oamenilor, nu Lui.
Așa am zis și eu inițial, dar Karima nu s-a referit la puterea lui Dumnezeu de a lua viața oamenilor – pe care o consideră (și este) normală – ci "delegarea" puterii divine către om de a lua viața altui om prin pedeapsa capitală.

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mier 24 Feb 2010, 11:17

Anahoret a scris:
zaraza26 a scris:
Si apoi, Domnul are dreptul de viata si de moarte asupra noastra. Ca doar murim cu voia Lui si El e deasupra mortii, deci moartea asculta de El. Potopul si alte pedepse sunt Vointa Lui. "Sa nu ucizi" se adreseaza oamenilor, nu Lui.
Așa am zis și eu inițial, dar Karima nu s-a referit la puterea lui Dumnezeu de a lua viața oamenilor – pe care o consideră (și este) normală – ci "delegarea" puterii divine către om de a lua viața altui om prin pedeapsa capitală.

Hihi, asa se intelege ca Dumnezeu ia lucrurile din foc cu mana altuia... nu se poate oh da!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   Mier 24 Feb 2010, 18:38

zaraza26 a scris:
Hihi, asa se intelege ca Dumnezeu ia lucrurile din foc cu mana altuia... nu se poate oh da!
Da, reducând, ca în matematică, la cel mai mic multiplu comun, cam așa ar suna. Dar vreau să mă uit și eu peste versetele citate de Karima și să-mi spun părerea cât-de-cât la obiect.

Părere strict personală, se înțelege! What a Face

MesajSubiect: Re: Intrebari si raspunsuri pe teme biblice   

Sus In jos

Intrebari si raspunsuri pe teme biblice
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: