Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Politica se face cu... caricaturi
Ieri la 23:30 Scris de ostrovna

» Una... Alta... în politică
Ieri la 23:22 Scris de ostrovna

» Societatea și valorile ei
Ieri la 20:16 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Ieri la 10:30 Scris de zaraza26

» BANCURI
Sam 21 Ian 2017, 22:47 Scris de ostrovna

» Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Lun 09 Ian 2017, 12:31 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Ian 2017, 08:48 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Dum 01 Ian 2017, 13:34 Scris de ostrovna

» LA MULTI ANI
Lun 26 Dec 2016, 16:40 Scris de alex andrei

» Stii care sunt diferentele dintre raceala si gripa?
Vin 09 Dec 2016, 15:23 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Dum 04 Dec 2016, 14:01 Scris de ostrovna

» Născut în România... român
Sam 03 Dec 2016, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mier 30 Noi 2016, 15:11 Scris de Ion

» CANADA
Mier 30 Noi 2016, 05:11 Scris de Emil Condor

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 29 Noi 2016, 10:18 Scris de dolion

» ION
Vin 25 Noi 2016, 19:38 Scris de Ion

» ENGLISH
Vin 25 Noi 2016, 18:09 Scris de Emil Condor

» Curiozități off topic
Lun 14 Noi 2016, 15:21 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
sibiu folos diverse brasov triste popasul 1 maxime problema stiri dolion caleidoscop topic drumetie cuvinte 23 limba zilei poezii romania monarhia curiozitati istorie poezie exista bancuri
Ianuarie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Corupția din România

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul
AutorMesaj
ostrovna

Numarul mesajelor : 13421
Varsta : 59
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Sam 26 Sept 2015, 14:06

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Sam 26 Sept 2015, 17:50

Prin povestea cu Volkswagen si felul in care gestioneza criza refugiatilor, Germania ne demonstreaza ca "lucrul bine facut" nu inseamna ce ne imaginam noi !
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 27 Sept 2015, 13:11

Calaii de la "Arestul Capitalei" erau chititi sa-l termine fizic pe doctorul Oprescu, probabil ca asa se primise ordin de la sefa politiei politice din Romania!

https://www.facebook.com/evz.ro/photos/a.125942877428500.13826.125895557433232/998264830196296/?type=3
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 27 Sept 2015, 13:21

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 27 Sept 2015, 13:34

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 27 Sept 2015, 13:35

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 27 Sept 2015, 15:21

Dacă Ponta-judecat face atît rău României, de ce i-ați mai făcut dosar la DNA ?

De dimineața, pînă noaptea tîrziu, auzim jelanii prin toate cotloanele societății: „vai, ce ne facem, nimeni nu mai vrea să vorbească despre România cu premierul judecat, care are dosar la DNA?”. Poate că așa se vede din afara țării, însă, dacă o asemenea situație face rău țării, atunci de ce se laudă DNA cu acest succes?

Pe o logică simplă, înseamnă că DNA face rău țării, că o pune în situații dificile în străinătate, din moment ce consecința acțiunilor sale pune România în postura unei țări corupte, fiind condusă de un potențial infractor! Într-o logică inversă, dacă lupta anticorupție este atît de bună pentru imaginea României, atunci să n-o decorăm doar pe Codruța Kovesi, ci și pe prim-ministru pentru serviciile aduse țării și chiar să-l arestăm și pe președinte!

Oricum am da-o, oricum am întoarce-o, nu e bine pentru țară, căci nici varianta intermediară, adică aceea de a tolera corupția la nivel înalt doar pentru a nu se vedea gunoiul de sub preș, nu face bine pentru că atunci virusul acesta distrugător s-ar întinde în întreaga societate. Și, atunci, ce-i de făcut pentru binele țării?

Dacă ne aducem aminte, în momentul arestării lui Adrian Năstase, ne apucase pe toți o bucurie isterică, semn că de mult timp așteptam să se întîmple minunea ca nici măcar un fost prim-ministru să nu scape de brațul lung al legii. Apoi, cînd am aflat că Năstase n-a fost condamnat pentru miliardul de euro de care auzisem toți, ci pentru termopanele și WC-urile de la casă și pentru pixurile din campania electorală, ne-am dezumflat, însă am zis, ca în povestea din Coran: „lasă, dacă nu știm noi de ce a fost condamnat, știe el”! Erau voci cîrcotașe încă de atunci care, exagerînd, spuneau: dacă arestarea unui fost prim-ministru face bine țării, atunci, ca să amplificăm acest bine, să-l arestăm pe președintele în funcție și toată lumea să se închine în fața Justiției din România. Și, dacă însuși președintele de atunci n-ar fi fost bănuit că stă în spatele sistemului, poate că s-ar fi ajuns și la acest lucru, dar așa, cu Băsescu la Cotroceni, Dreptatea avea un singur înțeles: doar ce este în interesul lui!

Acum, Traian Băsescu a plecat de la butoanele Sistemului și ne așteptam ca totul să reintre în normal, adică Legea să fie stăpîna actului de justiție, nu interesele de moment ale politicienilor aflați pe scaunul Puterii. N-a fost să fie așa, căci absolut aceiași oameni care au făcut parte din acel „sistem al lui Băsescu” au rămas pe funcții și au trecut în barca succesorului său, care este susținut de aceeași forță politică, PDL, rebotezat PNL. În consecință, după o scurtă perioadă de acomodare, procurorii lui Codruței Kovesi și judecătorii Liviei Stanciu au trecut la nivelul următor al „puterii oculte”, acela în care se dorește condamnarea și arestarea unui prim-ministru în funcție! Ca treaptă intermediară, Liviu Dragnea, cel care a condus Referendumul pentru demiterea lui Traian Băsescu, stăpînul Sistemului, a fost trimis în judecată, nu pentru vreo faptă reală, ci doar pentru că a îndrăznit să-i sperie atît de rău pe slujbașii acestui sistem. În orice țară din lume, să te pui cu 7,4 milioane de oameni ar fi o nebunie, nu însă și la noi.

Întrucît nu sîntem niște legume vorbitoare, ne punem și noi întrebări. O fi bine, cumva, să schimbăm Guvernul cu ajutorul DNA-ului numai pentru că președintele vrea un „Guvern al meu”? Mai contează exercițiul democratic sau e de ajuns să ne bazăm pe procurori pentru a face majoritățile parlamentare? Actul de Justiție se mai face în sala de judecată sau îl limităm la Rechizitoriul DNA?

Sigur, postacii partidului prezidențial vor striga în gura mare: „aha, ești vîndut lui Ponta și PSD!”, omițînd tot ce am scris în 25 de ani de presă despre acest partid, căci, așa cum este de radicalizată opinia publică, nu mai contează decît dacă Ăla compromis este „al nostru” sau „al lor”, adică dacă e al nostru, atunci este un proces politic, dar dacă e al lor înseamnă că avem un stat de drept! Nimeni nu se întreabă dacă nu cumva o asemenea gîndire ne face rău tuturor, căci bucuria de a-l vedea azi arestat pe un adversar s-ar putea transfroma mîine în bucuria lui de a te vedea pe tine în lanțuri! Așa a făcut Adrian Năstase, care a inventat PNA-ul (strămoșul actualului DNA), crezînd că va fi el președintele butoanelor, și s-a văzut încătușat tocmai de creația lui!

Un mare politician al lumii spunea o vorbă mare: cînd ești la Putere, fă legi ca și cum ai fi în Opoziție, astfel încît, cînd vei pierde puterea, să nu fii victima abuzurilor generate de proprii tale legi! Și pentru că toți l-am citit pe Platon, să ne aducem aminte ce spunea Socrate în „Criton”, cînd prietenii au venit să-l ajute să evadeze: dacă ai ceva de spus despre răul unei legi, s-o faci atunci cînd tu însuți participi la facerea ei, nu atunci cînd aceasta te condamnă! E o bună lecție pentru politicienii noștri.

Am auzit de nenumărate ori politicieni spunînd: „Am încredere în Justiție”, ceea ce, în condiții normale, ar fi un semn de respect față de lege, numai că și această butadă nu e decît o formă prin care se dorește îmbunarea judecătorilor, nicidecum exprimarea unui principiu înalt. Cei care spun asta nici nu-și dau seama ce prostie au rostit, căci nu de bunătatea sau lingușirea instanței ai nevoie dacă te știi nevinovat, ci de „dreapta potrivire a lucrurilor”, cum spune același Platon, adică de cadrul necesar pentru ca doar Adevărul să triumfe, nu interesul cuiva. Or, acest cadru nu este decît o Lege bună și niște judecători lăsați să cîntărească liber probele!

După Cazul Rarinca și atîtea altele, putem noi, cu mîna pe inimă, să spunem că avem așa ceva în România, cînd însuși Traian Băsescu, fost președinte al țării, spunea că Livia Stanciu și Laura Codruța Kovesi sînt „oamenii lui”? Este cineva atît de naiv încît să creadă că un om ca Băsescu și-a adus la vîrful Justiției oameni care să facă doar ce spune legea, fără ca ei să-l ajute să-și rezolve problemele personale, fie că e vorba despre propriile dosare, fie că e vorba despre înlăturarea adversarilor politici? Și este cineva atît de naiv încît să creadă că aceiași oameni care au participat la fărădelegi, ca recunoștință pentru funcțiile obținute, vor putea să devină peste noapte altceva decît slugile noii Puteri, așa încît să-și păstreze privilegiile?

Dacă punem în același coș toate aceste lucruri știute, mai putem să fim așa de siguri că această trimitere în judecată a lui Ponta într-un dosar absurd nu face parte dintr-un joc politic și că miza acestui proces nu este condamnarea unui posibil infractor, ci doar înlăturarea lui de la Putere pentru ca alții să-i ia locul?

Ca unul care a analizat în acești ani toate jocurile politice, înțeleg că lupta pentru putere are fațete groaznice și că actorii acestei bătălii nu se dau în lături de la nimic pentru a-și realiza scopul. Totuși, ar trebui să existe o limită a mijloacelor, aceea în care este vorba despre imaginea țării, de faptul că o Românie atît de coruptă, cum este prezentată chiar de reprezentanții ei, nu va fi băgată în seamă de nimeni, nici măcar de cei care o decorează pe șefa procurorilor DNA! Este ca și cînd l-am lăuda pe soțul care și-a ucis din gelozie nevasta, spunînd că s-a sacrificat în numele moralei!

Dar, vedeți?, țara nu mai contează atunci cînd nouă, poporului, ne place mai mult circul care ni se oferă. De aceea scriam zilele trecute că Ponta ar face mai bine să plece de la guvernare și să refuze să mai rămînă la Palatul Victoria, cum îi cere partidul. Așa cum i-a refuzat Socrate pe prietenii săi. Peste timp, totuși, Socrate a avut dreptate, numele celor care l-au condamnat pe nedrept fiind șters de istorie!

Puțini vor fi aceia care vor înțelege că în acest text este vorba despre România, nu de Ponta, Iohannis, PSD sau PNL. Cei mai mulți vor spune că am devenit aproape vulgar față de marile probleme ale societății, cum este corupția. Fie! Mă măgulește o replică ironică a aceluiași Socrate, în „Hippias Maior”: „E un tip vulgar, nu-l interesează decît Adevărul”!

Ion Spânu
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 27 Sept 2015, 15:21

@ostrovna a scris:
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 27 Sept 2015, 22:11

Ah Busoi ,candideaza la primaria capitalei ,e clar de ce a fost mazilit Oprescu ,nu ar fi avut nici o sansa Busoi asta Sad
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Mar 29 Sept 2015, 17:51

"Mulțumesc celor care au rămas fideli programului Uniunea Social Liberala! Îmi aduc aminte acea frază care a stat la baza creării #USL: “niciodată nu vom face alianță cu PDL”. Liberalii nu s-au ținut de cuvânt, ca de obicei - trădarea și schimbarea sunt o marcă înregistrată pentru PNL!" Victor Ponta
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21159
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Vin 02 Oct 2015, 14:11

Un militar român a avut o ieșire de-a dreptul tăioasă la adresa conducătorilor care au făcut o marea nedreptate militarilor români, din punctul său de vedere. Portalul Vocea Transilvaniei a prezentat astăzi mesajul postat pe facebook de militar care s-a enervat terbil deoarece guvernul a decis să le majoreze salariile militarilor dar în același timp au tăiat o parte din norma de hrană a acestora.
Militarul s-a declarat teribil deranjat de recentele măriri de salarii ale celor care lucrează la Guvern și președinție pe care îi consideră niște jegoși care își bat joc de militari. Militarul spune sec că politicienii se află pe buza prăpastiei și că limita răbdării militarilor români a fost deja atinsă. Mai jos vezi mesajul complet al soldatului de pe facebook, așa cum a fost prezentat de cotitianul mai sus menționat:

”Ne-au luat 62 de lei din norma de hrană, la 50.000 de militari înseamnă 3.100.000 de lei, si – au votat majorări de salarii cu până la 70% , ei sunt aproximativ 600 de angajați ai guvernului și președinției, adică 5000 lei pentru fiecare jegos în plus la salariu. Nu o să mai rezistam mult să privim indiferenți. Depășiți orice limită. Nu vă dați seama dar sunteți la limita prăpastiei. Gunoaie ordinare ce sunteți”

Postarea militarului român a fost distribuită deja de aproape 1000 de persoane ceea ce arată că foarte mulți români sunt de acord cu spusele acestuia. De regulă astfel de ieșiri sunt foarte dur sancționate de Armata Română care nu acceptă în nici un fel ca militarii să se implice în politică sau să exprime păreri referitoare la politicieni în spațiul public.

http://www.nationalisti.ro/2015/09/mesaj-dur-al-unui-militar-roman-pentru-nemernicii-de-politicieni-nu-mai-rezistam-mult-gunoaie-ordinare/

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Vin 02 Oct 2015, 14:45

DNA a poposit la Loteria Română.

Dacă e adevărat ce scrie România liberă, iar Ondine Gherguț are reputația unei jurnaliste cu surse impecabile în justiție, una dintre temele cercetate este contractul încheiat între Loterie și grecii de la Intralot.

Povestea acestui contract, veche de aproape 15 ani, este un abuz de la cap la coadă împotriva contribuabilului român. A fost cu adevărat cea mai grea investigație de presă la care am lucrat vreodată, la începutul anilor 2000, pe cînd eram la ProSport.

Mă gîndesc că ceva asemănător pot spune și cei de la România liberă, Evenimentul zilei și Cotidianul, că mai multe ziare au contribuit la împingerea subiectului pe agenda publică. George Lăcătuș a reușit chiar performanța să anticipeze cu ani buni în Cotidianul ceea ce se va dovedi a fi esența Dosarului Loteria 1.

De la Loterie, atît Intralot, cît și alte firme au cîștigat sute de milioane de euro în ultimii 15 ani. De zeci de ori am scris despre tulburele hîrtii prin care Intralot lua parte din cifra de afaceri a Loteriei pentru că a informatizat compania.

A fost un contract exemplar prin pagubele produse. Și e rușinos că a fost nevoie de 15 ani pentru ca investigațiile procurorilor să treacă dincolo de afacerea punctuală Copos – Cristea. Ne e penibil să ne lăudăm singuri, dar adevărul e că în Loteria 1 procurorii au inserat articole din ziare ca probe ale contextului afacerilor dintre cei doi. Le găsiți în dosar dacă nu credeți! Așa puteau face și în celelalte cazuri, însă nu s-a vrut.

În combinații erau băgați pînă la gît atît Sokratis Kokkalis, patronul lui Intracom și vechi client al afacerilor cu România lui Ceaușescu, cît și tot soiul de grei din serviciile și ministerele de la București. Cînd se bășică SRI sau DNA că de ce sîntem suspicioși, uite un motiv în plus! Jumătate din timpul unei generații a fost înghițit de complicitatea voastră. În cazul acesta, 15 ani de tăcere. În altele, 25 de ani! Exasperați, unii dintre oamenii care au vorbit cu noi au ales să se care în străinătate. Dacă vreți să știți ce simt, citiți-i!

Și nu e vorba că n-ați fi știut, pentru că informații aveați și în interior, atît de multe că v-ați umilit și cenzurat profesional pînă și propriii oameni, destui dintre ei făcîndu-și onest datoria.

Dar, ca instituții, Serviciile secrete și Parchetele au acumulat o imensă datorie.

Nici în cea mai proastă dispoziție a sa, „Jumătate-de-om-călare-pe-jumătate-de-iepure-șchiop”, presa română n-a închis ochii așa cum au făcut Serviciile și Parchetul! Nu sîntem nici deștepți, nici infailibili. Dar așa cum ne-am priceput, cu erorile și subiectivitățile noastre, cărînd în spate toți agenții acoperiți pe care ni i-ați infiltrat în redacții, am documentat o groază de abuzuri pe care voi le-ați ignorat.

Nu discutăm aici de întîrzieri de un an, doi. Acestea sînt normale, că ziariștii scriu, iar procurorii trimit oameni în instanță, e cu totul altă responsabilitate, care cere timp, răbdare, probe. Discutăm nu de ani, ci de generații!

Și, indicăm pagubele, nu e vorba, după o expresie a lui John le Carre, doar că „acești oameni au furat resursele statului în momentul în care aveam cea mai mare nevoie de ele”. Ei n-au furat banii și i-au cheltuit în Elveția, dispărînd din viața publică, ci au continuat să-i învîrtă aici.

Au poluat destine și au deformat mediul economic. Și-au cumpărat putere de decizie. Au avut slujitori în instituțiile statului și, desigur, în presă.

Niciodată, media din România n-a trecut printr-un moment atît de greu. Mari firme de difuzare au intrat în insolvență. Vor urma și altele.

Dar putem fi mîndri de ceva. Pe noi nimeni nu ne-a chemat la Washington ca să ne trezească, explicîndu-ne cum a ajuns corupția un fenomen care erodează încrederea cetățenilor în guverne, în justiție, în democrație și, în ultimă instanță, în orice formă de autoritate.

N-am fost inspirați, ci doar atenți. Am știut dintotdeauna care sînt costurile corupției pentru că am ținut urechea pe șina de tren a opiniei publice. Că ne va călca sau nu trenul, asta e. Dar ne-am făcut treaba.

http://www.tolo.ro/2015/10/01/exasperare/

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Sam 03 Oct 2015, 17:53

Cum vă simțiți, domnule infractor?

Autor: Andrei Vlad 02/10/2015

A devenit deja o rutină ca orice om politic reținut în arestul central să invoce o boală pentru a clama condițiile din pușcărie. Curios, descoperim că acești presupuși (deocamdată) infractori, hoți de bani publici (banii noștri), suferă doar când sunt prinși de procurori, în schimb, când iau șpagă se simt foarte bine, sunt sănătoși tun.

După câteva luni de stat în arestul Poliției Capitalei, Elena Udrea a devenit cea mai înverșunată apărătoare a infractorilor preventiv reținuți. Indiferent de coloratura politică a acestora, de bolile reale sau imaginare de care suferă, o vedem pe celebra blondă de la Cotroceni pe micile ecrane invocând „pericolul de moarte” la care săracii oameni sunt expuși în beciurile poliției. Da, acolo, conform doamnei Udrea, presupusă infractoare, se poate chiar muri pentru ca nu e apă caldă tot timpul, pentru că nu e nici un mall în incintă unde să faci shopping, sau pentru că nici doctorii din Viena sau Istanbul n-au cabinete în arestul Poliției. Așadar, cei care ne-au furat cu nonșalanță, cu rânjetul cât vilele lor afișat pe buze în timp ce ne dădeau lecții publice de administrație, de politică, de omenie, de orice, riscă, Doamne ferește, să se îmbolnăvească și mai rău la „Beciul Domnesc”.

Suntem, așadar, o societate insensibilă la suferința acestor oameni care s-au jertfit pentru binele nostru, pentru locul nostru bine stabilit în coada oricăror clasamente europene, pentru școli fără căldură sau apă curentă, pentru salarii mizerabile, pentru medici plecați în străinătate, pentru spitale insalubre etc. Ar trebui, cu mic cu mare, să demarăm o campanie publică de strângere de fonduri pentru îmbunătățirea condițiilor din pușcării. Mă mir că mai putem trăi știind că Oprescu, șpăgarul de la miezul nopții, nu are plasmă în celulă, că apa din pușcărie curge la fel de maronie ca și în apartamentele bucureștenilor, iar în beci miroase la fel de bine ca și în autobuzele RATB fără aer condiționat.

Câtă ipocrizie poate exista în cei care vin în fața noastră, a celor fraieri care merg în fiecare zi la serviciu, care își primesc un salariu conform muncii pe care o prestează, care își învață copiii că nu e voie să furi sau să-ți dorești lucruri nemuncite, câtă ipocrizie și cât interes? Să ne amintim doar că două televiziuni de știri au patronii în pușcărie, condamnați definitiv pentru corupție. Ce să ne așteptăm să vedem acolo?

Așadar, domnule infractor (politician, primar, om de afaceri), vă simțiți bine? Nu? Atunci, vă anunț că eu mă simt foarte bine știind că sunteți acolo, deși mă costă chiar și arestul dumneavoastră și sper ca justiția, pe care o urâți din toată inima, să vă pedepsească exemplar pentru ceea ce ați făcut. Nu căutați clemență în ochii oamenilor pe care i-ați furat!

http://www.ctnews.ro/cum-va-simtiti-domnule-infractor/

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Vin 09 Oct 2015, 22:04

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Sam 10 Oct 2015, 23:35

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 11 Oct 2015, 11:44

Ce țară e asta?!

Ce țară e asta în care o mână de politicieni, organizați în Parlamentul României, își jefuiesc propriii cetățeni?
Ce țară e asta în care parlamentarii măcelăresc legile pentru a-și organiza raptul național?!
Ce țară e asta în care cetățenii trimit, în cunoștință de cauză, hoți în Parlamentul României?
Ce țară e asta în care politicienii cu dosare penale atacă Justiția și în asta sunt ajutați de jurnaliști?
Ce țară e asta în care premierul și vicepremierul sfidează sistemul de Justiție, transmițând astfel mesajul că a încălca Legea nu este ceva grav?! Că politicienii sunt deasupra Legii?!
Ce țară e asta în care jurnaliștii scriu la comandă, poartă războaiele personale ale politicienilor, își organizează redacțiile în tabere de război contra Justiției și găsesc justificări halucinante corupților? ”De ce abia acum? Las' că știm noi!”. ”Măiestria” jurnalistică, cea care a făcut saltul de la găina cu pui vii la Binomul SRI-DNA, măiestria jurnalistică în slujba găinii cu puii de aur, să curgă banul, să se înmulțească, principiile pot să moară de foame.
Ce țară e asta în care corupții dau vina pe șobolani că au ros fibra optică a sistemului de management al traficului din București?
Ce țară e asta în care regiile de servicii către populație jecmănesc cetățenii umflând prețurile de zeci de ori mai mult?
Ce țară e asta în care instituții întregi formate din cetățeni români pun la cale jaful banilor europeni și a bugetului de stat?!
Ce țară e asta în care primarii sunt hoții cei mai nerușinați?!
Ce țară e asta în care autostrăzile nu pot fi construite pentru că se fură banii, materialele și se recepționează lucrări care pun în pericol siguranța cetățenilor?
Ce țară e asta în care se fură pe față și cetățenii asistă pasiv votând-i în continuare pe hoți?!
Ce țară e asta în care cetățenii fură cot la cot, în scheme elaborate și arborescente, pe verticală, de sus până jos, până la ultimul salariat dintr-o primărie de țară, pe orizontală, toți angajații unui departament, făcându-și cu ochiul unii altora, acoperindu-se unii pe alții, imaginând cele mai inimaginabile scheme de furat?! Creativitatea pusă în slujba furtului național?!
Ce țară e asta în care pentru fiecare șurub se găsește un hoț care nu rezistă tentației de a-și însuși ceva ce nu îi aparține?!
Ce țară e asta în care persistă justificarea ”las' că Statu' are de unde, nu se simte că fur un șurub”?!
Ce țară e asta în care auzi ”dă ceva și se rezolvă!”, „las' că știu eu pe cineva care te rezolvă, da' ungi cu ceva, nu pe de-a moaca!”?!
Ce țară e asta unde complicitatea dintre corupți și cei care abia așteaptă să fie corupți e atât de vădită, iar cei care abia așteaptă să fie corupți le sticlesc ochii-n cap trimițând semnale că ei sunt gata să fie corupți, că în ei se poate a avea încredere, că și gura lor vrea să halească ceva mai mult, mai bun, orice, dar să fie ceva care să le pice pleașcă?! Semnale că ei s-au săturat să fie cinstiți pentru că cinstea ”nu ține de foame”?!
Ce țară e asta în care sociologii măsluiesc sondaje deformând realitatea, percepția publică, sănătatea mentală a unui popor doar de dragul banilor, pentru că și ei vor să trăiască mai bine, să halească o friptură mai bună, să își cumpere ceasurile cu care să se fudulească, mașinile scumpe și excursiile în care să se arate ce plini de ei sunt? ”Cinstea nu ține de foame, avem rate, avem copii, avem dorințe, nu putem rămâne mai prejos de alții care se fâțâie cu mașini de lux, ceasuri scumpe, haine de firmă. O viață am!”.
Ce țară e asta în care unii ce își spun moderatori de televiziune, iar alții realizatori, directori de programe, aduc în fața camerelor curvele, hoții, evazioniștii, criminalii, politicienii corupți și îi prezintă drept modele, răsturnând scara valorilor unei societății? Aruncând la coș decența, bunul simț, performanța, având tupeul să se justifice spunând că nu se crește nivelul de cultură cu televizorul. Așa e, dar televiziunea este oglinda care reflectă viața unei societăți, iar tot ce pui în oglinda aia e luat drept model pentru că trăim vremurile astea în care vizualul e un fel de mediator între diferite medii, clase sociale, mesaje social-politice-economice, popularizează chiar și cele mai sofisticate mesaje, ușurează, sau ar trebui, deschiderea spre tot ce este diferit/divers.
Ce țară e asta în care consumatorii de programe tv se complac în pasta asta mediatică abjectă, putridă, fetidă, sufocantă, care pune pe soclu prostituția, hoția, corupția, prostul gust, mizeria?!
Ce țară e asta în care universitarii stau cu mâinile-n sân lipsiți de reacție la felul în care Universitatea a fost călcată în picioare, un întreg sistem de învățământ e târât în noroiul abject al furtului promovat drept mijloc de ascensiune profesională și în cele din urmă recompensat cu bani de la buget, oficializând furtul?!
Ce țară e asta în care două jurnaliste, Emilia Șercan și Sidonia Bogdan, sau profesorul universitar Marian Popescu, sunt lăsați singuri pe frontul luptei împotriva plagiatului?!
Ce țară e asta în care președintele unei astfel de țări care pare că se destructurează valoric își vede doar de vizitele de pe agendă fără să simtă urgența unei strategii naționale de reconstrucție a conștiinței naționale?!
Ce țară e asta în care cuplul prezidențial, ambii profesori, nu depun toate eforturile salvării sistemului Educației din deriva în care se află?!
Ce țară e asta în care partidul care își spune” cel mai mare”, urmașul PCR-ul, nu înțelege că ”cel mai mare partid” nu ar trebui să însemne ”cel mai corupt partid”, că acest ”cel mai mare” este de fapt un atentat la siguranța națională prin politica constantă de jefuire a României?!
Ce țară e asta în care Serviciile au asistat, dar și au pus umărul la construcția unuia dintre cele mai corupte state din Europa?!
Ce țară e asta în care Serviciile duc războaie între diferite grupări doar pentru acapararea Puterii?!
Ce țară e asta în care cetățenii, fie că activează în Servicii, lucrează în Administrația locală sau centrală, în Justiție, Sănătate, Educație, Apărare, Transporturi, nu se simt covârșiți de vinovăție pentru fiecare ilegalitate pe care o comit în folosul lor sau al altora, pentru că închid ochii?!
Ce țară e asta în care cetățenii onești nu reușesc prin modul lor de comportament social să ofere un model demn de urmat, să îi rușineze pe ceilalți?! Sunt prea puțini oameni onești? Sunt prea tăcuți? Prea pasivi? Cred că nu îi afectează raptul național?
Cu acest gen de întrebări se poate continua la nesfârșit ceea ce dovedește că suntem într-o derivă morală profundă.
Îmi revine în minte o imagine văzută acum două săptămâni undeva pe șosele patriei. Șosele pe ale cărora margini zărești leșurile contorsionate ale animalelor lovite-n plin de mașinile în viteză, biete creaturi care își găsesc astfel sfârșitul. Mașina în care eram rula pe banda întâi cu o viteză rezonabilă astfel că am și acum în minte imaginea unui câine cu blana lucioasă, neagră, aplecat cu botul în hoitul unui animal mort pe marginea șoselei. Cum mașina în care eram rula fără viteză, am văzut momentul în care câinele și-a ridicat privirea și botul plin de sânge din hoitul din care se înfrupta. Privirea aceea cu ochii galbeni în care erau amestecate frica, plăcerea intensă a sângelui, a cărnii, a oaselor zdrobite, dezorientarea și indecizia dacă să fugă sau să rămână lângă pradă. A calculat în fracțiune de secundă, realizând că mașina va trece pe lângă el fără să îl lovească, fără să oprească, fără ca nimeni să îl gonească pe el de la hoitul-pradă pe care îl stăpânea.
Privirea mai conținea ceva. Sfidarea.
Privirea aia a câinelui sălbăticit devorând hoitul unui alt animal (fie că era tot un câine sau altceva) e aceeași privire a corupților care ies din arest, de la DNA, a corupților care tronează în studiouri de televiziune ținându-ne prelegeri de victimizare, plângându-se că ei sunt nevinovați și hăituiți. Frica aia pe care o zărești în ochii lor e frica vinovată, nu e frica nevinovatului hăituit, e frica hoțului prins. Nerușinarea cu care se uită în camerele de luat vederi și țin lungi discursuri sforăitoare despre cât au muncit ei pentru patrie, e nerușinarea cu care își ocupă fotoliul în Parlamentul unde pun la cale furtul și crima, e sfidarea din ochii câinelui ăluia cu botul plin de sânge.
Astea sunt amestecate în privirea lor: frica de lege, frica că vor fi prinși, sfidarea la adresa noastră, plăcerea de a fura, disonanța cognitivă ca un duh rău care le dictează discursul autojustificării pentru că fură cu nerușinare, dar ei au acest drept fiind deasupra legii. Privirea complice dintre primarul Bucureștiului și fostul său șofer e privirea câinelui cu botul plin de sânge, e ceea ce îi unește pe toți, această complicitate vinovată.
E semnul Elenei Udrea în plin Parlament al României, felul în care se privesc ei cu toții, felul în care se acoperă unii pe alții, felul în care joacă teatrul taberelor politice diferite, dar împreună în rapt, este codul complicității, codul crimei. Plăcerea crimei.

Ce țară e asta?
România în 2015.

http://adevarul.ro/news/politica/ce-tara-e-astat-1_56168c90f5eaafab2c722f94/index.html

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Dum 11 Oct 2015, 12:26

Bune intrebari, dar nu e cine sa raspunda si mai ales sa rezolve situatia, pentru ca aceste intrebari sa dispara odata pentru totdeauna... revin la parerea ca suntem un popor de mamaligi si de asta si-au batut joc de noi, de-a lungul istoriei, toti cei ce au avut un interes in aceasta tara! Am avut ocazia in '89 sa pornim pe un drum demn, meritat pe deplin de poporul acesta haituit de toti si de toate, dar ne-am batut joc de oportunitatea avuta, punand botul la neroziile unor jigodii jigodate ce au iesit ca paduchele in frunte, sa conduca ei tara asta... ne-au calcat din nou in piciorele lor jegoase si am ajuns de nici nu mai incercam sa ridicam capul! Mai e nevoie sa spun ca ne meritam soarta?

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Mier 14 Oct 2015, 08:19

Șobolanii

By Angela Tocilă on October 13, 2015

Sobolanii sunt animale urâte și detestate de om pentru stricăciunile pe care le provoacă și pentru bolile pe care le transmit. Sunt renumite pentru capacitatea lor de supraviețuire dar și pentru instinctul de a simți primejdia. Șobolanii sunt asociați cu mizeria, cu sărăcia, cu boala și cu decadența.
România e o țară condusă de șobolani. Ei rod, distrug tot, sapă canale care șubrezesc întreg fundamentul țării. Asemenea șobolanilor, conducătorii noștri nu au altă grijă decât supraviețuirea lor prin orice mijloace. Dacă un șobolan are avea rațiunea unui om, odată capturat și în pericol de a fi ucis, s-ar preface bolnav ca să stârnească milă, ca mulți dintre politicienii și ”afaceriștii” români. În schimb, e organizat și odată ce cuibul este atacat, își scoate bătrânii la înaintare, asemeni politicienilor care-și scot părinții ca fiind sursa averilor, care-și trec averile fabuloase pe numele bunicilor, mătușilor Tamare din sate uitate de lume și de companiile electrice.
Pe bătrâni îi trimit la sacrificiu, chiar dacă sunt părinții sau rudele lor, în șobolănime, gradul de rudenie nu e important, cum nici la unii politicieni, vezi fiul lui Cocoș care l-a turnat pe taică-său. Apoi, ies șobolanii tineri la luptă, așa cum a ieșit Dragnea, care mânat de grija categoriilor defavorizate, a minorităților, a strecurat legea defăimării, menite să ne pună pumnul în gură, ca nu cumva să mai avem curajul să-i numim ceea ce sunt, adică hoți și mafioți. În fine, în cuib rămân femelele și copiii (nu neapărat născuți sâmbăta în zi liberă), care au șansa să scape. Sau nu. Dacă scapă, vor crește noi generații de șobolani, la fel de dăunători ca predecesorii lor.
Niciodată, în istoria recentă a României, politicienii săi n-au semănat mai bine cu un cuib imens de șobolani, ca dovadă, azi au absentat masiv de la adoptarea unui proiect guvernamental menit să eficientizeze lupta anticorupție și să recupereze prejudiciile. Asemeni șobolanilor, au părăsit cuibul aflat în pericol, adică ei vor să fie liberi să fure, iar dacă sunt prinși, după câteva ”opere” literare sau ”lucrări științifice”, eliberați înainte de termen, să rămână cu roadele ”muncii”, adică cu banii furați de la noi toți.
Niciodată, în toată istoria recentă a României, blatul între opoziție și putere n-a fost mai vizibil. De fapt, nici nu se obosesc prea tare să-l ascundă. Șobolanii conlucrează la consolidarea și apărarea cuibului. Nu se tem de nimic și de nimeni în afară de DNA, dar cum au imunitate, un strop de mir, un vot împotriva ridicării imunității și s-a rezolvat. Și-n fond, de cine altcineva să se mai teamă? De premierul pus sub acuzare pentru fapte de corupție? De președintele inexistent, de decor, care își face prezența doar în sălile de conferință la aeroport la plecare în vizite în străinătate? Să se teamă de societate, de poporul care tace și înghite, cârcotind pe la colțuri fără să îndrăznească să iasă cu mic cu mare să distrugă cuibul de șobolani care-l seacă de resurse, de energie, de bani și de speranțe? De diaspora umilită care muncește pe unde poate să trimită un ban în țară familiilor din ce în ce mai sărace?
Șobolanii din politica românească nu se mai tem de nimeni. Sunt atât de mulți, atât de parșivi, atât de antrenați pentru supraviețuirea cu orice preț încât își arată zilnic boturile flămânde și amenințătoare oricui ar îndrăzni să le reproșeze ceva. Și după cum se vede, nu se mai mulțumesc să se apere, sar la atac: Nu mai vor să fie numiți șobolani, ci porumbei ai păcii, iar dacă n-o faci, te costă 60.000 lei.
E timpul, fraților… E timpul să nu-i mai lăsăm să împrăștie ciuma. E nevoie de deratizare, cuibul trebuie distrus, astupat cu sticlă pisată și betonat, altfel, galeriile lor vor ajunge până în casele noastre, sub podelele noastre, la economiile noastre, ne vor roade casele din temelii și vom sfârși bolnavi, săraci și pe drumuri. Au ros și au distrus destul, ne-au molipsit copiii cu ciuma lor, cu apetitul lor de a distruge și de a fura. Ne-au prădat și continuă să ne prade, fără teamă, obraznici și sfidători. E vremea deratizării, fraților…

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Mier 14 Oct 2015, 08:26

Lista "oilor rătăcite" care au stricat Coaliția în Senat

Autor: Ionel Dancu, Redactor-Sef
Publicat: 13/10/2015

Un proiect guvernamental menit sa eficientizeze lupta impotriva coruptiei si sa recupereze prejudiciile - Agenția Naționala de Administrare a Bunurilor Sechestrate - a picat, marti, in Senat, dupa ce zeci de senatori din Coalitia de guvernare au fost absenti sau au votat impotriva propriului Guvern si dupa ce toti aproape toti senatorii PNL prezenti in sala au votat impotriva. Vina a fost pasată de la liberali la social-democrati.
PSD-UNPR-ALDE detin majoritatea in Senat dar cele trei partide nu si-au adus in plen toti senatorii. Majoritatea senatorilor din UNPR si ALDE si 18 senatori PSD au lipsit, s-au abtinut sau au votat impotriva.
Cele mai multe absente raportat la marimea grupului au fost in ALDE: 8 din 12 senatori au lipsit sau s-au abtinut. La UNPR, 11 din 21 de senatori fie au lipsit fie au votat impotriva.
Președintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat ca spera sa fie "ultimul accident de acest gen".
In tabara PNL au fost prezenti 32 de senatori, dintre 29 au votat impotriva, un senator a votat "pentru" (Nicolae Vlad Popa) si doi s-au abtinut (Teodor Atanasiu si Marinica Dinca). Restul senatorilor PNL au lipsit din plenul Senatului
La finalul votului, senatorul UNPR Haralambie Vochitoiu a spus despre senatorii puterii care au votat contra ca sunt "patru oi rătăcite din marea turmă albă a PSD", cu care se va discuta în cadrul grupului si ca de la UNPR "fiecare senator azi a explicat absența sa". "Avem doi oameni care sunt bolnavi și doi oameni care sunt plecați în delegație", a explicat Haralambie Vochițoiu. Prezenta la vot il contrazice.
La randul sau, copresedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu a spus ca "legea nu a putut fi adoptată, din păcate, pentru că, din câte știm, PNL a votat împotrivă", fara nicio referire la absentele ALDE, printre care si a sa.

SITUATIA DIN COALITIE POTRIVIT LISTEI DE VOT:

PSD. Din 61 de senatori:

- Au lipsit 12 senatori: Neculai Badalau, Daniel Butunoi, Titus Corlatean, Mihnea Costoiu, Catalin Croitoru, Petru Filip, Alexandru Mazare, Nicolae Moga, Gabriel Mutu, Georgica Severin, Dan Sova, Florea Voinea

- Au votat impotriva 2 senatori: Florinel Butnaru si Victor Mocanu

- S-au abtinut 4 senatori: Doina Fedorovici, Gabriela Firea, Serban Nicolae, Florian Popa

UNPR. Din 21 de senatori:

- Au lipsit 8 senatori: Marcel Bujor, Sebastian Grapa, Lucian Iliescu, Florentina Jipa, Mihai Neagu, Serban Mihailescu, Gabriel Oprea, Ion Toma

- Au votat impotriva 3 senatori: Ioan Iovescu, Marius Isaila, Mihai Neagu

ALDE. Din 12 senatori:

- Au lipsit 7 senatori: Eugen Durabaca, Cristiana Anghel, Mircea Banias, Daniel Barbu, Petru Ehegartner, Ioan Ghise, Calin Popescu Tariceanu

- S-a abtinut un senator: Mihai Nita

http://www.stiripesurse.ro/exclusiv-lista-oilor-ratacite-care-au-stricat-coali-ia-in-senat_969868.html

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Mier 14 Oct 2015, 08:59

Mă-ntreb parafrazând un titlu de carte: de ce este România altfel? Și încerc un răspuns abrupt. Pentru că suntem tâmpiți și ne place somnul lin.

Sunt poate zeci de miliarde de euro de recuperat din economia subterană, din furturi galactice, din palatele răsărite ca panseluța-n rond peste noapte, din zecile de mii de mașini de lux ce nu pot fi justificate legal, știm cu toții că gem conturile unora prin Barbados, Bahamas și Insulele Caiman. Mai știm din ceea ce apare calculat, timid și bine țintit prin presă, că toată această cloacă formată din gangsteri este mână-n mână cu clasa politică.

Dacă nu ar fi așa, Senatul nu ar fi respins înființarea ”Agenției de Recuperare a Prejudiciilor Provenite din Infracțiuni”. O clasă politică sănătoasă la cap, indiferent de majorități și minorități, ar fi făcut totul pentru ca furăciunea să fie eliminată. Sau măcar să i se mai taie din elan. Dar nu, băieții ăștia ce nu vor să fie arătați cu degetul, tac mâlc și vor să fie pedepsite doar babele ce vând usturoi la colț de stradă.

Jegurilor, știți care-i norocul vostru? Că poporul e prost. Rău de tot.

Paul Gabor

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Lun 19 Oct 2015, 16:45

Doamna Gorghiu și dl. Dragnea, perfecți în piesa „Ciocoii noi cu bodyguard”

Eu îi înțeleg pe liderii politici de la București când cer ca între ei și alegători să stea un strat gros de bodyguarzi. Probabil că au motive. Știu ei mai bine decât noi ce au făcut și de ce le este teamă!

Dar să emiți o ordonanță de urgență prin care contribuabilul român să plătească escorta domnișoarei Gorghiu, precum și pe cea a domnilor Dragnea, Blaga și Kelemen Hunor, mi se pare de o nerușinare dezgustătoare. Am tot citit pe Facebook despre suita regală cu care președintele Iohannis se plimbă săptămânal de la București la Sibiu și înapoi și mi-am spus că poate „se exagerează”. Dar văd că, de fapt, a înviat această formă de ciocoism. Cu cât ai mai mulți bodyguarzi în jurul tău, cu atât simți că te-ai cocoțat mai sus în ierarhia clicii conducătoare. S-a mai întâmplat așa-ceva prin anii 90, când domnul Adrian Năstase alerga prin București cu o escortă nervoasă, care-și făcuse o faimă din spargerea oglinzilor retrovizoare de la mașinile care nu trăgeau imediat pe dreapta. În campania electorală din 1996, Emil Constantinescu, cu toate păcatele sale, a simțit că alegătorii sunt sătui de coloane cu girofar, așa că a refuzat protecția oferită de Ion Iliescu. Acum, România se întoarce în anii regimului Iliescu-Văcăroiu, când nomenklatura din jurul acestora spera să copieze modelul din Belarus și se credea eternă.

Încerc să las furia și cuvintele grele deoparte și să am o evaluare tehnică a ordonanței, cu puținele informații culese din presă, pentru că ea nu a fost publicată nicăieri, deocamdată. În primul rând, ordonanța are, probabil, avizul CSAT, deci „factorii implicați” – inclusiv președintele Iohannis și persoanele care urmau să beneficieze de această protecție – știau că va fi emisă. Dar de ce nu a existat și o consultare publică? În plus, este firesc să emiți o ordonanță de urgență care să reglementeze situația a exact patru persoane? Care era urgența? Aflu că președinții ALDE, Călin Popescu Tăriceanu și Daniel Constantin, beneficiau deja de protecția SPP, în calitate de președinte al Senatului și, respectiv, ministru al Agriculturii. Mă întreb dacă mai există ministru al Agriculturii pe această planetă care să umble cu escortă armată după el. Poate în Arabia Saudită? Ce alți miniștri români au escortă de la SPP? Poate cu această ocazie le aflăm numele, pentru că, în spațiul public, majoritatea demnitarilor din cabinetul Ponta sunt inexistenți.

Observ că a devenit o practică general acceptată ca guvernul PSD-UNPR-ALDE să emită ordonanțe în favoarea unui grup restrâns de demnitari.

- La sfârșitul anului trecut, premierul a emis o OUG al cărei unic beneficiar era, stabilind condițiile în care poate să renunțe la doctoratul plagiat.

- În iulie, premierul interimar Oprea a emis o ordonanță simplă prin care indemnizațiile unui grup select de 69 de demnitari creșteau cu 300-350%.

De fiecare dată, PNL a protestat timid, după care s-a prefăcut că uită, iar la momentul la care scriu ordonanțele sunt în vigoare și produc efecte. În paranteză, am observat că liderii liberali s-au ascuns undeva prin Mehedinți ca să spună, cu jumătate de gură, că nu știau de ordonanța prin care li se oferă protecția SPP și că nu au nevoie de ea. Am mai asistat la piesa aceasta, la apariția O.G. 14/ 2015 privind indemnizațiile demnitarilor. Nu-i mai cred.

Nu este vorba doar de banii risipiți, nu de aici vin furia și cuvintele mele grele. Deși, cu sutele de mii de euro risipiți pentru paza acestor personaje, ajutam câteva zeci de sate să-și repare microbuzele și să angajeze un șofer, ca să nu mai bată bieții copii kilometri întregi, vară, iarnă, până la școală. Furia și supărarea mea se acumulează pentru că observ imaginea de ansamblu a sistemului politic pe care-l construiește acum nomenklatura USL. Au crescut salariile și pensiile securității și miliției, pe care și le-au subordonat (medicii și profesorii vor primi și ei niște resturi de la masa celor bogați). Au cumpărat televiziunile, promițând ajutoare de stat sau protejându-le de ANAF. Au creat o legislație electorală prin care blochează competiția politică. Și-au crescut propriile salarii și și-au luat gărzi care să marcheze rangul lor în societate. Pas cu pas, au luat câte o măsură scandaloasă, au așteptat să se calmeze furia populară și apoi au trecut la următoarea. Dacă nu se vor ciocni de proteste hotărâte, vor merge mai departe. Și, cred că știți ce urmează: să lichideze, cumva, DNA-ul, probabil singura instituție care-i mai deranjează.

În loc de concluzie, îl citez pe un prieten, jurnalistul Silviu Sergiu, care acum câteva zile, când RADET-ul îi lăsase pe bucureșteni fără căldură, scria pe Facebook: „E ca în 1989, e frig în case și e plin de securiști!”

http://www.contributors.ro/politica-doctrine/doamna-gorghiu-si-dl-dragnea-perfecti-in-piesa-%E2%80%9Eciocoii-noi-cu-bodyguard%E2%80%9D/

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Lun 19 Oct 2015, 16:55

Tăriceanu, atac incendiar la DNA în Congresul PSD

Autor: Ionel Dancu, Redactor-Sef

Publicat: 18/10/2015

Președintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat duminica, in Congresul PSD, ca o condamnare a lui Victor Ponta ar insemna rasturnarea Premierului de catre "institutii din afara cadrului democratic".
Tariceanu s-a declarat in mod repetat impotriva daramarii unui Guvern de catre un procuror dar este prima oara cand scoate DNA din 'cadrul democratic'.
"O condamnare a lui Victor Ponta ne-ar duce in situatia unica in care un guvern legitim ales ar ajunge sa fie rasturnat de institutii din afara cadrului democratic", a adaugat Tariceanu.
"Nu pot fi de acord ca ICCJ sa se transforme intr-un aliat al procurorilor (DNA) in loc sa aiba ca singur aliat legea", a mai spus Tariceanu.
Tariceanu a spus ca o condamnare a lui Dragnea 'va alimenta teza basista' ca cifra de la referendumul din 2012 nu corespunde realitatii".

http://www.stiripesurse.ro/tariceanu-atac-incendiar-la-dna-in-congresul-psd_970337.html

Numarul mesajelor : 4343
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Mar 20 Oct 2015, 14:22

Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Joi 22 Oct 2015, 18:58

Cutremur in sistem

Este derută maximă și cod roșu de pericol în zona baronilor SISTEMULUI, activi și conserve din DIE/SIE. Ușor-ușor, din caz în caz, niște procurori calmi și curajoși au ajuns la purcoiul de miliarde de euro. SRI-ul, care de 25 de ani are încă angajați acoperiți în sistemul energetic, a dat și el drumul la sutele, miile de rapoarte prăfuite prin seifuri. Deocamdată se dau lupte ușoare, de cavalerie. Nu s-au scos tancurile și bombele grele. Nu s-a declanșat războiul. Care va fi pe viață și pe moarte. Chiar pentru soarta României. Pentru că dacă SISTEMUL va câștiga, România va da iarăși ceasul înapoi. Cu minim 15 ani. Pentru că miza este foarte mare, uriașă. Vorbim despre câteva sute de miliarde ascunse în străinătate. Care vor fi pierdute definitiv. Vom rămâne mulți ani de-acum încolo la mâna slugilor lui Voiculescu, Năstase, Țiriac și compania. Adio DNA, adio viitor! În numerele viitoare Comisarul.ro va încerca să vă prezinte o imagine a ceea ce s-a întâmplat cu banii României în ultimii 25 de ani. Și cine știe unde s-au dus acești bani. Pentru că miza instituțiilor de luptă cu corupția nu este numai prinderea celor care fură, ci și recuperarea unor sume cât mai considerabile. Iar acum s-a ajuns la dihăniile cele mari, la păpușari. La cei care ar putea, dacă va fi nevoie, să cumpere, bucată cu bucată, jigodiile năpârlite din Parlament. Așa cum au mai făcut și în 2012. Când l-au picat pe MRU. Ce se întâmplă acum cu Lenuța sunt lucruri mărunte. Foamfa de Buzău n-a fost decât o biată marionetă. Care este însă doldora de informații extrem de utile. Care pot duce în multe locuri și la multe depozite secrete. Nici măcar Băsescu n-a fost vreo sculă în ecuația cu DIP și Buzăianu. SISTEMUL își asigurase veniturile prin contracte pe 10 ani. Direct, fără scrupule. Iar lumea uită că și Voiculescu a avut părticica lui. Nici ariciul-păcălici penal de Ponta nu este străin. Ne oprim aici. Apropo, pozele cu Udrea la Paris și Mihalache, la Belgrad, poartă amprenta unor conserve DIE, spun sursele noastre bine informate. Cu scopuri diferite. Pozele cu Udrea au fost un cadou pentru Ponta, în campania electorală, că lâncezea. Ele nu fuseseră făcute în acel scop, spun aceleași surse. Erau făcute pentru epoca post-Băsescu. Dar asta este altă poveste. Pozele de la sârbi, cu Mihalache dormind, au fost făcute de o conservă DIE din ambasadă. Și este un avertisment din partea baronilor SISTEMULUI pentru Iohannis. Dar și pentru ”trădătorii” din SRI. Asta nu înseamnă că Mihalache are vreo scuză pentru situația în care a fost surprins. Și asta este nimic pe lângă ceea ce face și se știe despre el. Aici e problema, că acest dulap a ajuns o mare vulnerabilitate pentru Ficus.

sursa: comisarul.ro

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Sam 24 Oct 2015, 08:16

Raportul BERD: Iliescu și comuniștii lui au distrus România

Scris de Vasile Surcel

Intitulat sugestiv „Blocați în tranziție?“, raportul Băncii Europene pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) pentru anul 2013, constituie o analiză deosebit de complexă, privitoare la actuala situație economică internațională. Printre numeroasele aspecte avute în vedere, această analiză conține și o enumerare a celor câteva țări membre UE care, chiar și acum mai sunt încă trase în jos de propriul trecut, ce continuă să le îngreuneze tranziția spre standardele occidentale. Concret, analiza BERD vizează „conjuncturile critice în care aceste state au ratat șansa inițială pentru a stabili democrația deplină și pentru a implementa reforme economice. În cadrul acestui grup, ne-am concentrat pe acele momente declanșate de schimbări politice, în special legate de tranziția de la dictatură la regimuri democrate.
“În această privință, raportul BERD a ales patru exemple de țări care, la un moment dat, și-au ratat anumite oportunități de care au avut parte în anumite momente de o importanță crucială.
Este vorba despre România anului 1996, Slovacia în 1998, Georgia în 2004 și Ucraina în 2005. Concret, în ceea ce privește România, raportul BERD menționează doi „bolovani“ politici care, atârnați de grumazul țării noastre și-au exercitat, din plin, nefasta lor influență, care ne-a marcat evoluția politico-economică din ultimele două decenii. Primul dintre aceștia este, bineînțeles neo-bolșevicul Ion Ilici Iliescu, cel care, având mâinile pătate de sânge nevinovat, s-a cocoțat la putere pe cadavrele morților de la Revoluția din Decembrie 1989.  Acum, la aproape un sfert de veac de la acele evenimente dramatice, raportul BERD pune în evidență o serie de realități deosebit de complexe, pe care noi, cei de aici de acasă, le cunoaștem foarte bine pentru că le-am trăit chiar pe pielea noastră: „După îndepărtarea dictatorului Nicolae Ceaușescu, în decembrie 1989, fosta elita comunistă a României, condusă de Ion Iliescu, a reușit să mențină puterea în prima jumătate a anilor 1990. Cu excepția liberalizării prețurilor și a comerțului, reformele pentru trecerea la economia de piață au avansat lent, iar România a rămas în urma în ceea ce privește integrarea la nivel internațional.“

Eșecul Ciorbea

O primă speranță pentru România a existat pe la mijlocul anilor 90, când alegerile din noiembrie 1996 au adus la putere guvernarea CDR și care l-au impus în fotoliul de la Cotroceni pe anemicul președinte Emil Constanti­nescu. Tot atunci, puterea executivă a fost preluată de guvernul de centru-dreapta, condus de Victor Ciorbea, un guvern susținut, inițial, de o majoritate parlamentară de 60 la sută. Venit pe un val imens de simpatie, și pe votul negativ „anti-Iliescu“ și „anti-FSN“, Guvernul Ciorbea a promis atunci că se va rupe complet de trecutul comunist și mai ales că va lupta împotriva unei corupții care începuse să infesteze o parte din ce în ce mai importantă a societății românești. La începuturile sale, guvernul CDR-ist a pus la cale un program deosebit de ambițios de stabilizare economică și reforme politice, program susținut și de către FMI. Privitor la acea perioadă, raportul BERD menționează că: „După câteva reușite, cum ar fi crearea unei autorități pentru concurență, introducerea convertibilității monedei și accelerarea programului de privatizare, reformele au stagnat. Iar după ce a pierdut sprijinul propriului partid, Premierul Ciorbea a demisionat în 1997.“ După acel prim guvern care s-a ambiționat să se prezinte drept unul deosebit de reformist, au mai existat alte două guverne, tot de centru-dreapta. Ambele au fost la fel de ineficiente dar măcinate atât de ambiții inter-personale care au adus nenumărate  conflicte interne. Apoi, peste ei a venit și confruntarea cu „ortacii“ în cadrul „Mineriadei din ianuarie 1999.“ La sfârșit, CDR a mai primit o lovitură de imagine chiar din partea președintelui Emil Constantinescu, cel care, înaintea alegerilor din anul 2000, și-a clamat neputința, recunoscând, hodoronc-tronc, că a fost învins „de sistem“, un sistem fantomatic prin care el înțelegea serviciile secrete. Haosul care a marcat sfârșitul Guvernării CDR-iste l-a adus în prim plan pe psihoticul Corneliu Vadim Tudor care, în turul doi a ajuns să „concureze“ cu fostul bloșevic Ion Iliescu. Speriați de varianta instalării lui CV Tudor în fotoliul prezidențial de la Cotroceni, românii au votat „răul cel mic“: așadar tot pe Ion Iliescu, ales pentru dracu mai știe al câtelea mandat. La pachet cu bătrâna „Cucuvea“ românii l-au primit și pe Adrian Năstase, totul „ambalat“ la un loc cu toți foștii comuniști, năpârliți și revopsiți în democrați. Așadar, anii 1990 și 1996, au fost momentele în care România a ratat drumul spre eficiența occidentală. Deși, aparent, foarte eficientă, Guvernarea Năstase a fost una dintre cele mai corupte, iar în cursul ei s-au pus bazele actualei mafii politico-economice. Mafii care funcționează și acum, susținute politic de guvernarea USL, condusă din umbră de același Ion Iliescu.

http://www.curentul.info/2013/index.php/2013122494858/Special/Raportul-BERD-Iliescu-si-comunistii-lui-au-distrus-Romania.html

MesajSubiect: Re: Corupția din România   Astazi la 11:02

Sus In jos

Corupția din România
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 14 din 15Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 8 ... 13, 14, 15  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: POLITIC :: INTERN-
Mergi direct la: