Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Astazi la 07:54 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mar 17 Oct 2017, 19:32 Scris de dolion

» BANCURI
Mar 17 Oct 2017, 19:31 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
1 romana curiozitati brasov English istorie drumetie Limba problema 23 sibiu comment-143 placut
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Curiozități off topic

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21476
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mar 28 Dec 2010, 11:17

O operatie pe creier a transformat un barbat normal intr-un pictor talentat

Un britanic in varsta de 49 de ani declara ca nu era in stare sa deseneze mai frumos decat un copil de gradinita, cu toate acestea a devenit un artist talentat dupa ce a fost operat pe creier timp de 16 ore, in urma unui atac cerebral.

Multi pacienti se plang de efectele secundare ce insotesc deseori o operatie atat de complicata, Alan Brown insa se declara extrem de satisfacut de noul sau talent.

El a descoperit ca are acest nou talent intamplator.

"Sora care m-a ajutat in perioada de recuperare de dupa operatie mi-a dat intr-o zi un creion, cateva coli si o fotografie cu cainele ei si mi-a recomandat sa exersez desenandu-l. Cand s-a intors m-a intrebat admirativ daca sunt pictor, iar eu i-am raspus nedumerit ca nu am avut in viata mea talent la desen", a povestit Brown pentru Daily Mail.

Astfel, britanicul s-a hotarat sa urmeze studii de specialitate si planuieste sa isi deschida in curand propria galerie de arta.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mar 28 Dec 2010, 11:19

O fetita din Marea Britanie are o gaura in inima, doi plamani stangi si cinci spline

Bethany Jordan din Stourbridge, Marea Britanie, aparent este o fetita normala, dar ea ascunde un secret greu de inteles.

Bethany este rezultatul unei imperecheri foarte ciudate de organe. Si asta pentru ca are cinci spline, un ficat asezat complet anormal, un plaman drept construit, insa, identic cu cel stang, iar stomacul asezat in cu totul alta parte decat ar fi trebuit.

Fetita in varsta de sase ani, careia aproape ca nu i s-au dat sanse de supravietuire la nastere, mai are si o gaura in inima, relateaza Daily Mail.

Ea sufera de sindromul Ivemark, problema ce o face unica din toate punctele de vedere.

Boala este caracterizata de un sistem cardiovascular abia format, iar organele ei se afla in cu totul alte locuri decat ar trebui. Atunci cand face prea mult sport, inima lui Bethany poate fi vazuta palpitand dar in spate, nu in fata, asa cum ar fi normal.

Un astfel de caz se intalneste la 150.000 de oameni, dar fiecare este diferit de celelalte. Acest lucru face ca datele despre aceasta boala sa fie foarte putine.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mar 28 Dec 2010, 11:22

O fetita de un an, gravida

Un caz neobisnuit zguduie lumea medicala araba. O fetita de un an s-a dovedit a fi insarcinata. Micuta nu a ramas gravida dupa ce a venit pe lume, ci s-a nascut asa, relateaza Pravda. Opinia publica din Arabia Saudita este cutremurata, iar medicii nu stiu cum sa procedeze, religia oprindu-i sa ii faca micutei un chiuretaj.

Fetusul, care se gaseste in urerul nou-nascutului, nu este altceva decat fratele geaman al acesteia, care nu s-a prins in uterul mamei, gasindu-si un alt loc pentru a se dezvolta.

Oricat ar parea de ciudat, astfel de cazuri s-au mai intalnit in istorie.

Un fermier de 36 de ani, care credea ca are o tumoare, a aflat cu stupoare, in 2006, ca era vorba despre propriul frate, care se dezvoltase, pana la un anumit stadiu, in propriul sau trup. In urma operatiei, medicii indieni au scos "tumoarea": un masa nedefinita, cu par
, plamani, organe genitale, maini si picioare cu unghii extrem de lungi.

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mar 28 Dec 2010, 21:36

asta ultima, e de groaza.. affraid

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mier 29 Dec 2010, 10:32

10 RECORDURI STABILITE DE CRACIUN

De la cel mai mare pahar, la cea mai mare friptura de pui si multe altele asemena, nici perioada Craciunului nu este monotona pentru cei care vor sa bata recorduri.
Doar ca Mosul vine cu recorduri tematice, cum ar fi cele mai multe scrisori, cel mai mare brad sau cea mai mare figurina de paie si, fireste, cei mai multi Mosi Craciuni.

Pentru ca tot ne aflam de sarbatori, la capitolul excese ne-am gandit sa ne delectam doar cu cele mai interesante recorduri de Craciun, recompensate de Cartea Recordurilor, din care nici noi nu lipsim.

1. Cel mai scump brad de Craciun din lume se afla, cum altfel, intr-un hotel de lux din Abu Dhabi si a fost impodobit in acest an in asteptarea unui Mos bogat. Valoarea ornamentelor depaseste 11 milioane de dolari, fiind impodobit, printre multe altele, cu 181 obiecte cu diamante, perle, smaralde, safire si alte pietre pretioase.

2. Obiceiul de a trimite scrisori spre Laponia nu este deloc demodat. Mai mult, unii nu il lasa pe Mos sa se odihneasca deloc, cum s-a intamplat in 2006, cand, la un oficiu postal din Canada au fost primite cele mai multe scrisori adresate lui Mos Craciun. Peste un milion de scrisori si 44.166 de mesaje trimise prin e-mail, in 11 limbi, inclusiv Braille, au fost receptionate de peste cei 11.000 de voluntari, care au ajutat la sortarea acestora.

3. Astazi, colindatorii se organizeaza in cete tot mai mici, din ratiuni financiare poate. Dar cum ar fi sa deschizi usa si sa vezi 7.514 de colindatori care iti canta "O, ce veste minunata" in noaptea de Craciun?
Recordul a fost stabilit de un cor de colindatori din Carolina de Sud, care a luat-o din usa in usa pe 3 decembrie 2004.

4. Cel mai inalt brad de Craciun nu a fost ridicat in New York, nici in Praga sau in vreo alta mare piata de Craciun, ci in Mexic. Anul trecut, lcuitorii din Ciudad de Mexico au reusit sa inalte si sa decoreze un brad de 110,35 metri inaltime, un diametru de 35 de metri, ce cantarea nu mai putin de 330 de tone.
Astfel, mexicanii au doborat recordul stabilit de brazilieni care s-au mandrit doi ani la rand cu un pom de Craciun de 110,11 metri.

5. Ce s-ar intampla daca locuitorii ar ramane in criza de brazi de Craciun? Americanii, de exemplu, ar apela la Erin Lavoie, un redutabil taietor, care a reusit in 2008 sa taie 27 de brazi in doar 2 minute. In felul asta, in 60 de milioane de ore, toti americanii ar impodobi bradul in noaptea de Craciun.

6. In Cartea Recordurilor si noi ocupam un loc de cinste, datorita primarului Sorin Oprescu, cand, in 2008, 3.939 de Mosi Craciuni au iesit in strada sa imparta cadouri bucurestenilor. Acestia au reusit sa-i intreaca si pe taiwanezi, care au strans in anul 2003 numai 3.618 Mosi.

7. La atatia "cei mai mai" brazi de Craciuni nu avea cum sa lipseasca ornamentele pe masura. Asadar, cel mai mare inger de Craciun a fost realizat pentru Sarbatorile din 2000 si a impodobit Bulevardul Alfonso Reyes din New Mexico. Materia prima folosita la producerea figurinei a masurat 5,57 metri in inaltime si 2,44 in latime iar sticle de bere vreo 2.945.

8. In Suedia, in fiecare an, cu ocazia Sarbatorii Nasterii Domnului, locuitorii din Gävle, construiesc cel mai mare tap din paie din lume. Cu o inaltime de 13 metri, 7 metri lungime si 3 tone, acesta a fost cel mai mare tap din lume ridicat de Craciun.

9. Si la capitolul muzica de Craciun s-a stabilit un record mondial: melodia "White Christmas" cantata de Bing Crosby in 1942 s-a vandut in peste 50.000.000 de exemplare. Piesa este si in zilele noastre preluata de artisti celebri si se bucura de acelasi succes de peste 60 de ani.

10. In afara de cadorui si colinde, felicitarile ocupa un loc de cinste in traditiile de Craciun. La o licitatie din Marea Britanie a fost vanduta cea mai scumpa carte postala: 25.000 de euro. Felicitarea din 1843 a fost trimisa de savantul englez Sir Henry Cole bunicului sau.

Sursa: Unica.ro - (Nicoleta Galeteanu)

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mier 29 Dec 2010, 10:38

Simon Baker a devenit cel mai bine platit actor de televiziune dintr-un serial dramatic, australianul urmand sa primeasca un salariu de 430.000 de dolari pe episod, pentru rolul sau din "The Mentalist".

Pe locul al doilea in acest clasament inedit se afla Hugh Laurie, starul serialul "Dr. House", care primeste 400.000 de dolari pentru fiecare episod.

Locul al treilea este ocupat de Laurence Fishburne, al carui salariu pentru rolul din "CSI - Crime si Investigatii" este de 350.000 de dolari pe episod.

Cel mai bine platit actor de televiziune in Statele Unite ale Americii este Charlie Sheen, care primeste 1.250.000 de dolari pe episod, pentru rolul sau din serialul de comedie "Doi barbati si jumatate".

Sursa: Libertatea - (Redactia Libertatea)

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mier 29 Dec 2010, 10:40

Din cauza programului extrem de aglomerat, rapperul Jay-Z a facut cumparaturile pentru frumoasa lui sotie, Beyoncè, pe ultima suta de metri.

Astfel, artistul a intrat, pe fuga, in ajunul Craciunului, intr-un magazin de genti Hermes, unde a lasat nu mai putin de 266.000 €. Jay-Z a achizitionat cateva genti Birkin, in valoare de 91.000 € fiecare, dar si alte produse.

Artistul a facut tot posibilul sa-si uimeasca consoarta, mai ales dupa ce Beyonce i-a darut in urma cu o cateva saptamani un Bugatti Veyron Grand Sport in valoare de 1,5 milioane de euro.

Alo, in ce lume traiesc astia?

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mier 29 Dec 2010, 10:42

Uite de ce isi permit sa arunce cu bani:

Formatia Coldplay si rapperul Jay Z au primit cate un milion de dolari, fiecare, pentru a concerta la hotelul Cosmopolitan din Las Vegas, de Anul Nou. Spectacolul va fi unul exclusivist - cei 2.500 de oaspeti de la eveniment vor intra doar pe baza de invitatie.

Cei de Coldplay vor fi capul de afis al concertului de Revelion din hotelul Cosmopolitan. Alaturi de ei, ar putea urca pe scena si Gwyneth Paltrow, sotia solistului, Chris Martin. Actrita nu s-ar afla la prima sa prestatie muzicala live. Luna trecuta, ea a cantat la ceremonia de decernare a unor premii pentru interpretii de muzica country.
Si Jay Z s-ar putea sa fie acompaniat pe scena de jumatatea sa, celebra cantareata Beyonce.

La eveniment vor participa 2.500 de oaspeti de vaza care vor intra pe baza de invitatie. O organizatie caritabila a scos totusi la licitatie doua bilete, pentru bogatasii care vor cu orice pret sa ia parte la eveniment. Banii obtinuti din achizitionarea lor vor fi donati fundatiei Grammy.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mier 29 Dec 2010, 10:44

Daca Lady Gaga si Britney Spears sunt campioane la hituri lansate, Beyonce a castigat mai mult decat ele in 2010, potrivit clasamentului intocmit de revista Forbes.

Desi viata muzicala a anului a fost dominata de Lady Gaga, contul sau bancar nu prea o arata, cantareata aflandu-se doar pe locul al 14-lea, cu 62 milioane de dolari, din 20 de personalitati de la Hollywood care au castigat cel mai mult in 2010. In fata ei se gasesc Britney Spears, pe locul al 13-lea, cu 64 milioane de dolari castigati, si Beyonce, pe pozitia a noua, cu 87 milioane de dolari.

Cea care a castigat cel mai mult in acest an este omniprezenta producatoare, prezentatoare si moderatoare TV Oprah Winfrey - 315 milioane de dolari, urmata de regizorul James Cameron - 210 milioane de dolari si de actorul, regizorul si producatorul Tyler Perry, cu 125 milioane de dolari. In clasament mai apar jucatorul de golf Tiger Woods (locul al cincilea, cu 105 milioane de dolari), regizorul Steven Spielberg (locul al saptelea, cu 100 milioane), potrivit Agerpres.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mier 29 Dec 2010, 11:08

Cei mai fericiti oameni din lume se pare ca sunt elvetieni si danezii, s-a stabilit in urma unui sondaj realizat de Institutul de Cercetare a Opiniei Publice Isopublic, in perioada 15-21 decembrie, anunta Agerpres.

Potrivit sondajului, 78 % din locuitorii Elvetiei si ai Danemarcai se declara fericiti si multumiti de viata lor. In cadrul acestei cercetari, rezidenti din mai multe tari au fost intrebati daca se simt fericiti, pe o scara de la unu la zece puncte. Indicele nivelului de fericire pentru elvetieni si danezi a fost de 8,3 puncte. Mai mult de sapte puncte, in medie, se simt fericiti locuitorii din Finlanda, Canada, Australia, Austria, Brazilia, SUA, Belgia, Germania si Marea Britanie. Toate aceste tari au un standard destul de ridicat de viata.

Italienii se afla pe locul zece in acest top al tarilor cu cei mai mai fericiti oameni din lume, cu un nivel al fericirii de 6,7 puncte.

Romanii??? Noi suntem la cota cu minus!

Numarul mesajelor : 8356
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Joi 30 Dec 2010, 15:56

dolion a scris:
Cei mai fericiti oameni din lume se pare ca sunt elvetieni si danezii, s-a stabilit in urma unui sondaj realizat de Institutul de Cercetare a Opiniei Publice Isopublic, in perioada 15-21 decembrie, anunta Agerpres.

Potrivit sondajului, 78 % din locuitorii Elvetiei si ai Danemarcai se declara fericiti si multumiti de viata lor. In cadrul acestei cercetari, rezidenti din mai multe tari au fost intrebati daca se simt fericiti, pe o scara de la unu la zece puncte. Indicele nivelului de fericire pentru elvetieni si danezi a fost de 8,3 puncte. Mai mult de sapte puncte, in medie, se simt fericiti locuitorii din Finlanda, Canada, Australia, Austria, Brazilia, SUA, Belgia, Germania si Marea Britanie. Toate aceste tari au un standard destul de ridicat de viata.

Italienii se afla pe locul zece in acest top al tarilor cu cei mai mai fericiti oameni din lume, cu un nivel al fericirii de 6,7 puncte.

Romanii??? Noi suntem la cota cu minus!

Numai iarna, ca vara ne... frigem! oh da!
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
dolion

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Vin 03 Iun 2011, 10:28

6 lucruri terifiante despre ornitorinci

In zilele noastre si in era in care traim este imposibil ca cineva sa nu cunoasca ornitorincul. Acest animalut mic si adorabil care seamana cu rezultatul unei relatii intre un castor si o rata. Ceea ce nu stiu multi dintre noi este ca ornitorincul, cu toata dragalasenia lui, incalaca cel putin 6 reguli ale normalitatii:

6. este una dintre cele 5 specii de mamifere care depune oua - acest fapt vine in contradictie cu trei dintre aspectele definitorii ale mamiferelor, pe care le cunoastem cu totii: au par, au sangele cald si nu depun oua. Privind lucrurile in perspectiva, balenele, delfinii si chiar liliecii au suficient “respect” pentru statutul lor de mamifere, astfel incat sa nu depuna oua. Iar aceste creaturi isi petrec intreaga viata incercand sa fie pesti sau pasari. Daca mamifere care isi petrec viata scufundate in apa se pot descurca sa nasca pui vii, atunci ornitorincii nu au absolut nicio scuza pentru aceasta modalitate de reproducere, anormala pentru un mamifer care traieste in conditii normale;

5. ornitorincii nu au mameloane - desi femelele produc lapte si isi lapteaza puii. Cum reusesc sa faca acest lucru fara a avea sfarcuri? Ei bine...intr-un mod asemanator procesului de transpiratie care se strange in buric. Laptele este literalmente secretat din doua glande sudoripare modificate prin porii din piele, de unde se strange, de-a lungul striurilor, in mici “bazine” pe abdomenul mamei, gata de a fi lins de micutii ornitorinci;

4. ornitorincii se nasc cu dinti - motivul pentru care ornitorincii se nasc cu dinti este incert, poate ca sunt prea lenesi ca sa treaca prin intreg procesul de crestere a dintilor. Ce este si mai incert este motivul pentru care o creatura cu cioc de rata are nevoie de dinti. Desigur, acestia le cad la o varsta destul de frageda, dar...totusi, de ce le mai apar? Este ca si cand oamenii ar naste bebelusi cu coarne, care le-ar pica la pubertate. Dintii ornitorincilor nu au absolut nici un rol, in afara aceluia de a face aceste creaturi sa para si mai anormale decat sunt;

3. ornitorincii sunt carnivori - nu erbivori si nici omnivori, ci carnivori 100%. Aceste mici creaturi inadaptate au o pofta de sange ce nu poate fi inlocuita cu nimic altceva. Dieta lor consta, in principal, din larve ale diferitelor insecte care traiesc in habitatul lor: viermi, muste, icre de sturion, oua de broasca, mici broaste sau pesti de mici dimensiuni, precum si creveti, raci, libelule sau scoici. In mod normal, un ornitorinc consuma hrana reprezentand aproximativ jumatate din greutatea sa corporala, fiindu-i necesare 12 ore pentru a aduna aceasta cantitate;

2. ornitorincii au al saselea simt, al electrolocatiei - acest simt reprezinta modalitatea prin care perceptia unui animal poate fi folosita, prin campuri electrice, pentru a detecta un obiect. Pentru ca ornitorincii nu isi vaneaza prada prin metode normale, ei isi folosesc acest simt pentru a detecta campurile electrice produse de contractiile musculare.

1. ornitorincii sunt veninosi - aceste creaturi sunt capabile sa produca suficient venin pentru a ucide un caine sau pentru a imobiliza un om matur. Ornitorincul mascul are o gheara in spatele fiecarui picior, care secreta venin, care, din cate se pare, nu este mortal pentru oameni. Veninul este produs doar de masculii adulti si este foarte puternic in perioada de imperechere, fiind folosit probabil impotriva altor masculi ornitorinci.

Corina Dovinca
ZooLand.ro

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Vin 03 Iun 2011, 10:41

V-ati intrebat vreodata cati asteroizi se afla in sistemul nostru solar si cati dintre ei ameninta planeta noastra? Ei bine, raspunsul il da astronomul britanic Scott Manley, intr-un clip de 3 minute, in care fiecare secunda este echivalentul a doua luni terestre. Practic, Terra calatoreste printr-un veritabil camp minat cu asteroizi, numarul acestora fiind cu mult mai mare decat ne-am putea imagina...

Odata cu trecere anilor si ce inmultirea si imbunatatirea telescoapelor si a altor metode de detectie a corpurilor celeste, a reiest faptul ca Terra se afla intr-un pericol constant de coliziune cu asteroizii. In fotografiile si clipul urmator, realizate pe parcursul a 30 de ani de studii, Scott Manley a surprins sute de mii de asteroizi care ameninta Terra si care se plimba nestingheriti prin sistemul nostru solar. Culoarea verde indica asteroizii aflati la o distanta relativ sigura de Pamant, in timp culoare galbena desemneaza corpurile ce prezinta un pericol crescut de a lovit planeta. Culoarea rosie subliniaza numarul asteorizilor care se afla incredibil de aproape de Terra si care o pot lovi in orice moment. Iar asta nu este totul. Astronomul britanic este convins ca numarul asteroizilor din sistemul nostru solar este mult mai mare decat o arata cercetarile sale efectuate din anul 1980 si pana in prezent...

http://www.descopera.ro/dnews/7057953-imagini-terifiante-ale-asteroizilor-care-ameninta-terra-fotovideo

Numarul mesajelor : 13532
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Lun 06 Iun 2011, 00:00

Imi doresc sa i vad pe Yzzy,Anahoret,Aurora,Liviu.Lia...unde sunteti dragii mei???? Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Joi 11 Aug 2011, 06:09

Cateva localitati din Romania cu nume haioase :

1. Capatana Porcului( Brasov )
2. Amarastenii de Sus (Dolj)
3. Craciunelu de Jos (Alba)
4. Spermezeu (Bistrita-Nasaud)
5. Mirosi (Arges)
6. Labasint ( Arad )
7. Mierlestii de Sus (Olt)
8. Cacacioasa (Valcea)
9. Pârțeștii de Sus si de Jos (Suceava)
10. Maciuca (Valcea)
11. Madulari (Valcea)
12. Urlati (Prahova)
13. Baicoi (Prahova)
14. Buda (Ilfov)
15. Fierbinti (Ialomita)
16. Iepureni ( Iasi )
17. Fundatura (Cluj)
18. Tetcoiu(Dambovita)
19. Cioara de sus (Alba)
20. Cotofenii din dos (Dolj)
21. Capruta ( Arad )
22. Prajesti (Neamt)
23. Belis (Cluj)
24. Calu (Neamt)
25. Iapa (Maramures)
26. Afumati (Ilfov)
27. Toporu ( Giurgiu )
28. Varsatura ( Braila )
29. Cumparatura (Suceava)
30. Jena (Timis)
31. Jupa (Caras-Severin)
32. Ciperceni (Golj)
33. Cocosesti (Alba)
34. Sculeni ( Iasi )
35. Cacaina (Vaslui )
36. Sacu (Caras-Severin)
37. Carpa (Caras- Severin)
38. Vartescoiu (Vrancea)
39. Milcoiu (Valcea)
40. Muereasca ( Valcea)
41. Bulbucata ( Giurgiu )
42. Paros (Hunedoara)
43. Stalpu ( Buzau )
44. Boldu ( Buzau )
45. Colti ( Buzau )
46. Lungesti (Valcea)
47. Insuratei ( Braila )
48. Udati-Manzu ( Buzau )
49. Flamanzeni (Ilfov)
50. Gogosari ( Giurgiu )
51. Fututa ( Sibiu )

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mar 16 Aug 2011, 13:43

16 august 1960: Joseph Kittinger a sărit dintr-un balon aflat la 31300 m altitudine, stabilind recorduri pentru cea mai înaltă cădere liberă și cea mai mare viteză a unui om fără motor (988 km/h)

Vizitator

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mar 16 Aug 2011, 15:34

Astazi 16 august s-a nascut Madonna Very Happy (mai bine zis e ziua ei) Nu e curiozitate, de fapt nu stiu daca e un eveniment atat de important insa l-am auzit acum la radio Very Happy
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Mier 17 Aug 2011, 08:06

Cea mai veche panza de paianjen, tesuta inca de pe vremea dinozaurilor, a fost descoperita intr-o bucata de chihlimbar pe o plaja din sudul Marii Britanii, informeaza Telegraph. Oamenii de stiinta de la Universitatea Oxford au descoperit fire minuscule de panza de paianjen in bucata de chihlimbar care s-a format in urma cu 140 milioane de ani.

Aceasta descoperire sugereaza faptul ca paianjenii au aparut cu mult mai inainte decat s-a presupus, chiar inainte de aparitia pe planeta a plantelor cu flori. Oamenii de stiinta sunt de parere ca panza de paianjen s-a prins in resina de conifer in urma unui incendiu de padure si apoi s-a fosilizat inauntrul chihlimbarului format.

Tot articolul pe
http://www.green-report.ro/stiri/s-descoperit-cea-mai-veche-panza-de-paianjen-din-lume

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Sam 17 Dec 2011, 17:11

Numele original al Bancii Americii a fost Banca Italiei.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Sam 17 Dec 2011, 17:11

Cea mai mare piata de desfacere pentru limuzinele BMW 760Li este China. Pretul unei astfel de masini poate urca pana la 200.000 de dolari, mai mult decat castiga majoritatea cetatenilor chinezi intr-o viata.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Sam 17 Dec 2011, 17:13

V-ati intrebat ce a fost mai intai, oul sau gaina?
Biblia a raspuns deja la aceasta intrebare. Conform Genezei 1:20-22, gaina a aparut inaintea oului.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Joi 15 Mar 2012, 18:40

Stiați despre București?...

1. Bucureștiul este a 6-a capitală ca mărime din UE.
2. Cea mai veche gară în București este Filaret.
3. Primul drum din București a fost Drumul de Lemn, astăzi Calea Victoriei. Calea Victoriei era pavată cu trunchiuri de copaci.
4. Primele omnibuze cu cai au fost inaugurate în București în 1840, fiind printre primele orașe din Europa care aveau astfel de mijloace de transport.
5. Cimitirul Bellu era locul preferat al hoților de căciuli de blană. Stăteau cocoțați pe zid și le pescuiau din capul doamnelor cu o sfoară și un cârlig de pescuit. Apoi le vindeau în parcul Tineretului.
6. Intrarea hotelului Novotel este fațada fostului Teatru Național. În timpul celui de-al doilea război mondial, mai exact în 26 august 1944, s-a urmărit de către aviația germană distrugerea Palatului Telefoanelor, bomba însă a ratat ținta și a căzut pe Teatrul Național.
7. Denumirea veche a parcului Cișmigiu era balta lui Dura Neguțătorul, dar în 1779 Alexandru Ipsilanti pentru a organiza mai bine aprovizionarea cu apă a orașului poruncește să se construiască o cișmea spre ieșirea Știrbei Vodă de astăzi.
8. Numele străzii Lipscani provine de la orașul Leipzig din Germania , lucru ce amintește de viața comercială extrem de dinamică a Valahiei.
9. Orașul București este desemnat capitală a Țării Românești în 1659 de către domnitorul Gheorghe Ghica.
10. Între 1798 și 1831, populația Bucureștiului se dublează. Recensământul din 1798 număra puțin peste 30 mii de locuitori, în timp ce 33 de ani mai târziu se ajunge la 60.587 locuitori. Între 1948 și 1992 populația Bucureștiului a sporit cu peste 1 milion de locuitori, de la 1.025.000 la 2.067.000. La ultimul recensământ, numărul de locuitori ai orașului a fost 1.929.000.
11. Peste 20 de biserici și așezăminte monahale au fost distruse, parțial sau total, în perioada comunismului. Dintre cele mai vechi amintim: Biserica Crângași (1564), Biserica Albă- Postăvari (1568), Mânăstirea Mihai Vodă (1591) și altele.
12. Bucureștiul este înfrățit cu 9 orașe din întreaga lume. Cele mai importante sunt Beijing , Atlanta , Budapesta sau Hanovra.
13. Palatul Telefoanelor din București a fost construit între 1929-1934 în stilul zgârie-norilor americani și a fost până în anii ‘70 cea mai înaltă clădire din București.
14. Unul dintre cele mai cunoscute preparate culinare românești – mititeii – au fost inventați la sfârșitul secolului al XIX-lea de Iordache Ionescu, proprietarul restaurantului supranumit “La o idee”, care se afla pe strada Covaci. Numele le-a fost dat de ziaristul, pamfletarul și umoristul N.T. Orășanu, care a compus lista de bucate într-un mod original, pâinea numind-o “o abodanță”, gheața – “cremă de Siberia”, scobitoarea – “o baionetă”, țuica – “o idee”. Cârnații mici au fost numiți “mititei”, atunci când, fiindcă se terminaseră mațele pentru cârnați, Ionescu a folosit doar carnea amestecată cu bicarbonat de sodiu, făcând cârnați mai mici și fără înveliș. Aceștia au fost un succes.

Balta Albă - Aici se afla o groapă de var unde în vremea lui Caragea se topeau cadavrele ciumaților. Când ploua, locul devenea o baltă. Albă.

Băneasa - Nevasta banului. În cazul de față, ea era nevasta banului Dimitrie Ghica.

Berceni- Francisc Rákóczi al II-lea pleacă la turci (nici el nici turcii nu se înțelegeau cu Habsburgii, iar asta îi făcea prieteni). La fel procedează și o parte din apropiații lui Rákóczi. Mai exact o ceată de husari conduși de groful Miklós Bercsényi. Nu știu dacă au stat doar ca să-și tragă sufletul ori s-au oprit de tot, cert este că, undeva la sud de București, husarii Berceni au luat o pauză.

Colentina- Probabil e doar o legendă (asemănătoare cu legenda numelui Bucureștilor). Astfel, Colentina vine de la "colea-n-tină" - cu referire la locul băltit unde Matei Basarab i-ar fi urlat pe turci într-o bătălie. O vreme s-a numit și "Olintina".

Cotroceni- Numele îi vine de la "a cotroci", "cei care "cotrocesc". Un vechi regionalism care înseamnă "a cotrobăi", "a scotoci", "a scormoni".

Crângași- Etimologia este evidentă. Cândva aici era o prelungire din Codrul Vlăsiei - un crâng. Aici trăiau, normal, crângașii.

Dămăroaia - Această moșie parcelată a aparținut boieroaicei Maria Damaris.

Dealul Spirii- După numele doctorului Spiridon Kristofi (de i se mai zicea și "Spirea"), care a ridicat în 1765 pe Dealul Lupeștilor o biserică (Spirea Veche).

Dristor- vine de la breasla piuarilor care și-au avut satul în această parte a Bucureștilor. Așezarea meșterilor piuari care se numeau «dârstari», «dârsta» fiind piua din piatră folosită la fabricarea postavului și dimiei. Piuarii fabricau «dârste» și pentru sutele de mori de pe cursul Dâmboviței, care timp de sute de ani au fost prezențe cotidiene, de mare relevanță economică pentru târgul Bucureștilor.

Drumul Taberei- Tudor Vladimirescu intrand în București pe la vest în anul 1821, își așează aici tabăra de panduri.

Ferentari- paradoxal, Ferentariul are cea mai rafinată origine a numelui: vine din latină "Ferentarius" - Soldat din infanteria ușoară a legiunilor romane. După unele opinii, aici s-ar fi aflat câmpul de exerciții al ferentarilor din oastea lui Mihai Viteazul.

Floreasca- După numele boierilor care au stăpânit locurile respective: Floreștii.

Ghencea- Din turcă vine. Pe vremea fanarioților, Ghenci-aga era șeful arnăuților din garda domnească. Aici s-a ridicat o biserică. Biserica era a Ghencei.

Giulești- O proprietate boierească: a Juleștilor.

Lipscani- Din slavă - Lipsk, Lipsko ("locul cu tei"). Acest "loc cu tei" este Leipzig (Lipsca). Negustorii veniți în București cu lucruri aduse de la târgul din Leipzig se numeau, evident, Lipscani.

Militari- În secolul 19 aici era zona de instrucție militară, probabil și o garnizoană. O vreme a funcționat aici "Pirotehnia Armatei".

Pantelimon- Își ia numele după Mănăstirea Sf. Pantelimon. În greacă "pan" înseamnă "tot" și "éléïmon" înseamnă milă. Panteleimon = cel milostiv, întreg-milostivul.

Rahova- Aici e simplu. Numele e relativ nou și vine de la Calea Rahovei una dintre cele cinci artere botezate în secolul 19 spre aducere aminte a Războiului de Independență: Calea Griviței, Calea Plevnei, Calea Rahovei, Calea Victoriei și Calea Dorobanților.

Sălăjan- Un nume și mai nou. Nu vine de la Sălaj, ci vine de la Leon Szilaghi cunoscut și sub numele de Leontin Sălăjan.

Titan- Își ia numele de la fabrica de ciment "Titan" construită la începutul secolului XX.

Vitan - De la D. Papazoglu aflăm ce-i ăla un vitan: "În ocolul orașului, spre nord, este câmpia Vitanului, unde vitele orășenilor își aveau păsciunea".

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Vin 16 Mar 2012, 22:57

Oare sunt multi bucuresteni (si nu numai!) ce stiu originea acelor nume din orasul lor?
Oare mai interesează pe cineva, ceva în afară de bani? scratch

ostrovna

Numarul mesajelor : 13532
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Joi 19 Iul 2012, 11:48

Cifra 7 - cifra lui Dumnezeu?

Semnificațiile magice și sacre ale numărului 7.
Există:
"7 minuni ale lumii antice", ele sunt:
- Marea Piramidă de la Giza,
- Grădinile suspendate ale Semiramidei,
- Templul zeiței Artemis din Efes,
- Statuia lui Zeus din Olimpia,
- Mausoleul din Halicarnas,
- Colosul din Rodos
- Farul din Alexandria

"7 minuni ale Evului Mediu":
- Colosseum-ul din Roma,
- Catacombele din Alexandria,
- Marele Zid Chinezesc,
- Stonehenge,
- Turnul din Pisa,
- Turnul de Porțelan din Nanjing
- Moscheea de la Hagia

"7 minuni naturale ale lumii" și anume:
- muntele Everest,
- cascada Victoria,
- Marele Canion,
- Marele Recif de Corali,
- Aurora Boreală,
- vulcanul Paricutin,
- portul Rio de Janeiro

Există "7 continente"
- Europa,
- America de Nord,
- America de Sud,
- Africa,
- Asia,
- Antarctica,
- Australia sau Oceania

Curcubeul are "7 culori"

"Cerul este împărțit în 7":
- atmosfera,
- exosfera,
- ionosfera,
- termosfera,
- mezosfera,
- stratosfera și
- troposfera

Cele *7 păcate* capitale sunt:
- lăcomia,
- desfrâul,
- avariția,
- invidia,
- mânia,
- lenea,
- trufia.

Cele *șapte virtuți*ale omului sunt:
- smerenia,
- dărnicia,
- bunătatea,
- răbdarea,
- modestia,
- abstinența și
- sârguința.

*7 zile* în care Dumnezeu a creat lumea

Grupul de *7 stele* denumit "Pleiade" este singura constelație cunoscută în fiecare cultură de pe Pământ, actuală sau dispărută, datând de cel puțin 40.000 de ani; în mitologia greacă, Pleiadele erau șase surori împreună cu mama lor, care au fost fugărite prin păduri de Orion Vânătorul până ce Zeus s-a îndurat de ele și le-a transformat în stele; Aborigenii numesc această constelație "Wurunna" și o asociază cu zeul vânătorii, iar amerindienii o cunosc sub numele de "Constelația celor Șapte Fecioare" urmărite de un urs; Pleiadele se regăsesc și în legendele aztecilor, ale incașilor, polinezienilor, chinezilor, hindușilor, africanilor, precum și la egipteni.

Cobra de la Angkor Wat din Cambogia are *7 capete*,

Copacul cosmic al șamanilor are 7 ramuri și tot 7 sunt sferele sau treptele cerești.

Există *7 zile* ale săptămânii denumite după cei 7 zei romani, care la rândul lor au fost numiți după cele 7 planete ce se puteau observa cu ochiul liber.

*7* este considerat un *număr special* în mai multe culturi; de exemplu, în Japonia, mitologia vorbește despre Cei Șapte Zei ai Norocului (Shichifukujin)
În cultura chinezilor, numărul 7 este proeminent; de exemplu, a șaptea zi după prima lună plină din an este Ziua Omului; această zi este considerată ziua universală a tuturor ființelor umane de pe planetă; de aceea fiecare chinez își sărbătorește ziua de naștere la data respectivă (nu înseamnă totuși că nu o sărbătorește și în ziua calendaristică în care a apărut pe Pământ).
Se spune că dacă visezi *cifra 7* îți vei întâlni sufletul pereche.
Cultura hindusă vedică susține că omul are *7 puncte energetice* sau chakre.
Vaca, un animal sacru în India, are 21 de nume, de trei ori cifra șapte.
Bushido sau "calea războinicului" din cultura japoneză este un cod care ajută samuraii să însușească *7 virtuți*.
În legendele budiste se spune că după ce s-a născut, Buddha s-a ridicat în picioare și a făcut *7 pași*.
Consiliul suprem al babilonienilor se compunea din *7 zei*, fiecare legat de un astru.
În folclorul irlandez, al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu are puteri magice; în folclorul românesc, acesta este vampir.
În folclorul iranian, pisica are 7 și nu 9 vieți și își poartă pisoii de șapte ori în șapte locuri diferite.
Potrivit mai multor credințe, există șapte trepte ale Raiului care corespund celor șapte corpuri cerești (Pământ, Soare și celelalte 5 planete care se pot vedea cu ochiul liber); în iudaism, al șaptelea Rai este denumit Araboth și este casa Tronului Gloriei, care este păzit de cei șapte arhangheli.
La nunțile evreiești, există șapte zile de binecuvântări (Sheva Brachot).
Dintre multele denumiri pe care vechii evrei le aveau pentru Dumnezeu, cele șapte nume ale acestei Divinități pe care scribii trebuiau să se îngrijească să le scrie corect erau: El, Elohim, Adonai, Yhwh (Yehova), Ehyeh-Asher-Ehyer, Shaddai și Zebaot.
Templul lui Solomon avea 7 trepte.
Roma a fost construită pe șapte coline: Palatina, Capitolina, Quirinal, Viminal , Esquilina, Caelan, Aventina; Roma a fost de asemenea condusă, la început, de o linie de 7 șapte împărați.

Există 7 perioade ale elementelor în tabelul chimic al lui Mendeleev.

*7 note muzicale*

7 compuși principali ai celulei vii:
- apă,
- substanțe proteice,
- lipide,
- polizaharide,
- acizi nucleici ADN și ARN,
- molecule organice,
- săruri minerale

7 este neutru pe scara PH-ului; apa pură are PH-ul 7.

Există 7 stadii ale dezvoltării umane:
- embrionul,
- fătul,
- sugarul,
- copilul,
- adolescentul,
- adultul,
- bătrânul

Mărimea capului intră de 7 ori în înălțimea corpului.
Dimensiunea ochiului este a 7-a parte din lățimea totală a capului.
Sunt 7 articulații ale membrelor superioare.

Potrivit studiilor științifice, 7 este numărul de ore pe care trebuie să îl doarmă un om pe noapte.
În tradiția hipocratică, numărul 7 guvernează bolile corpului uman.
Gărgărițele au 7 buline negre.
Gâtul majorității mamiferelor este format din 7 oase.
NIMIC NU ESTE INTAMPLATOR, EXISTA UN CREATOR!
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   Lun 30 Iul 2012, 09:07

Templul lui Jupiter din Baalbek, Liban, are o fundație care conține cele mai mari blocuri de piatră folosite vreodată într-o structură făcută de mîna omului. Fiecare bloc se estimează a avea peste 1.000 de tone și nici o supermacara din zilele noastre n-ar putea să ridice vreuna. Aceste blocuri sînt poziționate unul în raport cu altul cu o asemenea precizie încît nici măcar un cui n-ar intra între ele.

MesajSubiect: Re: Curiozități off topic   

Sus In jos

Curiozități off topic
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 10 din 13Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: