Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Ieri la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
romana comment-143 sibiu 23 curiozitati 1 frig brasov drumetie Limba istorie este placut Când English problema
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

1 Decembrie 1918

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
zaraza26

Numarul mesajelor : 8381
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 02 Dec 2010, 19:14

Imi pare rau ca n-am fost alaturi de voi pe 1 Decembrie, dar asta e! Dimineata am fost in Bistrita la cumparaturi, iar dupa-masa am facut putina ordine, ca am avut chef. Si cum rar am chef... Laughing

Iar acum, cel mai drag cantec mie pe care il dedic tuturor romanilor:

Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
VOTAN

Numarul mesajelor : 630
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/11/2010

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 02 Dec 2010, 20:39

Multumesc frumos Zaraza!!!Acest cantec e o minunatie dintoate punctele de vedere.

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 03 Dec 2010, 01:51

@zaraza26 a scris:
Imi pare rau ca n-am fost alaturi de voi pe 1 Decembrie, dar asta e!
În spirit ai fost (si) cu noi. thumb_yello

Citat :
Iar acum, cel mai drag cantec mie pe care il dedic tuturor romanilor
Sărut mâna, dulce Zaraza! hug

Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Dum 27 Noi 2011, 23:08

@zaraza26 a scris:
Imi pare rau ca n-am fost alaturi de voi pe 1 Decembrie...

Iar acum, cel mai drag cantec mie pe care il dedic tuturor romanilor:

Esti acum cu noi, la acest 1 Decembrie... hug

Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Mier 30 Noi 2011, 02:27

La Multi Ani România!
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Mier 30 Noi 2011, 09:33

[quote="Emil Condor"]
@zaraza26 a scris:
Imi pare rau ca n-am fost alaturi de voi pe 1 Decembrie...
|||||||||||||||||||||
Esti acum cu noi, la acest 1 Decembrie... hug

Pfff, arc peste timp... Very Happy

Sper sa am timp sa fiu cu voi, adica sa deschid pagina asta pe 1 Decembrie. hug
Azi sau ieri la radio ziceau ca poate o sa faca ziua de 30 noiembrie zi libera prin lege. Pai atunci: 1. cine mai vine de gura casca la evenimente, ca si asa e frig de regula si te miri cine mai vine si 2. unde naiba sa ma duc pe vremea asta, ca n-am niciun chef. (Poate plecam pana la Bistrita, dar multe magazine sunt inchise, printre care si toate librariile.)
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21638
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Mier 30 Noi 2011, 14:59

Rânduri pentru românul care își jignește țara

Poate că ar fi trebuit să-mi păstrez aceste rânduri pentru ziua de mâine, când după un an în care aruncăm cu noroi în țara în care ne-am născut, devenim brusc, pentru o zi, plini de un patriotism ipocrit.

Cea mai mare dramă pentru țara asta nu este că are politicieni care au jefuit-o cum au putut, ci că nu a fost sprijinită de niciun fel de proprii ei cetățeni. Asta este marea diferență dintre neamul românesc și un alt neam precum poporul german, să zicem. Ok, o să-mi spui că fac niște comparații deplasate în care compar mere cu pere, pentru că Germania nu poate fi comparată cu România de nicio culoare. Dacă ai sta să te gândești un pic, ai vedea însă că și neamțul are nemulțumiri legate de modul în care este condusă țara, dar face distincția clară între țara lui și oamenii care o conduc. Critică ceea ce este de criticat, dar are o identitate mai presus de orice.

România a avut marea neșansă să aibă parte de oameni lipsiți de identitate. Și vorbesc aici și de cei care au rămas aici și de cei care au plecat să se ajungă prin alte țări. Am stat de vorbă cu mulți oameni care au plecat din țară care încotro. Motivul exprimat a fost aproape la toți același: “În România nu mai era de stat. Este o țară de idioți”.

Drama românului este că nu se poate bucura de nimic. Oricum ai da-o, bine nu e, iar cel mai mare rău este că fiecare dintre noi răspândim venin, pe care în final îl consumăm tot noi. Dacă inaugurăm 32 de km de autostradă la Arad “nu e mare lucru” (ca o paranteză, citeam azi că cehii se bucură că vor da drumul la 4 km de autostradă), dacă avem datorie publică redusă iar “nu-i bine”. Dar ce e bine? Există ceva care să vă bucure în țara asta?

Și uităm un lucru: critica este critica, iar jignirile sunt jigniri. Dacă aduci argumente solide și relevante cu care demonstrezi anumite anomalii pe care le observi, este critică. Dacă spui că România este o țară de idioți, atunci nu faci altceva decât să jignești. (Vezi comentariile postate la acest articol, scris la o săptămână înainte de Ziua Națională).

Concluzii: Faptul că avem ceva împotriva celor care ne conduc e una, denigrarea țării este cu totul altceva. Dacă vom continua să credem că România este o țară de idioți, lucrurile vor merge din prost în mai prost. Valoarea și calitatea viitoarelor generații vor fi tot mai proporționale cu viziunea și cu termenii în care ne descriem propria țară.

Altfel spus, “Your words are as valuable as money”.

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/randuri-pentru-romanul-care-isi-jigneste-tara-157341.html

P.S. Interesante comentariile de la adresa de mai sus!

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 01 Dec 2011, 06:47

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 01 Dec 2011, 11:54

La multi ani, Romania. La multi ani, romanilor de pretutindeni. thumb_yello hug noroc!
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13536
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 01 Dec 2011, 16:13

Atita nesimtire din partea pdelistilor nu am vazut,o fetita Anne Marie fata unui psdist s=a pregatit sa participe cu calul ei la manifestarea de la Bucuresti si in ultimul moment nu au mai lasat-o,saracuta ce plingea o frumusete de fata care face echitatie de mica.
Avea si costumul pregatit era deosebit de frumoasa,nu se poatenu se poate: :thumbs down:
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 01 Dec 2011, 20:57

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 01 Dec 2011, 21:00

Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 01 Dec 2011, 22:08

Dragi mi-s cantecele mele!!

La multi ani, România!

Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 01:19

La multi ani, România!

Ca sa stie toata lumea, ca avem talente si oameni iscusiti in toate.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 05:01

Mihaela a scris:
La multi ani, Romania. La multi ani, romanilor de pretutindeni. thumb_yello hug noroc!
Românii de pretutindeni îti multumesc că te-ai gândit si la ei! mwah!

La multi ani tuturor!

zaraza26

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 08:47

Dintre activitatile mai deosebite de care am auzit, am retinut maratonul din Bucuresti, aflat la a doua editie. Caci prima editie a fost pe... 1 Decembrie 1918! Wink

Iar acum cateva minute am gasit din intamplare stirea despre un flash-mob din Iasi. Au format un tricolor din oameni si au impartit panglici tricolore trecatorilor!

Locul imi e foarte cunoscut, se afla langa Biblioteca Universitara, si se numeste parca avand legatura cu evenimentul, Râpa Galbenă! thumb_yello

http://www.bzi.ro/flash-mob-la-rapa-galbena-astazi-de-1-decembrie-update-foto-video-255756#
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 11:29

1 Decembrie 2011

Rar mi-a fost dat sa traiesc o zi mai penibila decat asta!…
Tembeliziuni ce s-au pregatit superficial, sau chiar deloc, pentru o asa zi, comentatori dusi de val cu pluta, sau vorbind despre ei, in loc sa dovedeasca documentare in evocarea momentului. Defilari militarizate, unde accesul cetațenilor de rand a fost restricționat pana la alungare… armata, miliția-politie, jandarmeriile, au dovedit inca o data, nu ca sunt cu noi, ci peste grumajii noștri…
Cred ca ne prezentam ascunzandu-ne dupa niste cuvinte si acelea neaparat sa fie mari, mari, mari, ca sa parem importanti... dar oricum habar n-avem ce sunt romanii sau mai bine zis... cine suntem...
Democrația nebunului simț este-n expansiune, in timp ce tembeliziunile fac tumbe cu “ailovrumenia”, pe unde naiba-i aiasta.
Eu nu iubesc Romania. Eu imi iubesc familia si prietenii. Iubesc Retezatul, Muntii Apuseni si Targul de Fete de la Gaina. Iubesc tot ceea ce tine de minunata mea copilarie, orasul in care m-am nascut, profesorii, colegii de scoala si cei de serviciu. Respect legile si manifest toleranta in relatiile cu ceilalti. Faptul ca toate acestea sunt localizate pe teritoriul administrativ al Romaniei, este absolut intamplator... daca Dumnezeu voia, ma nasteam in alta, sau deloc!
Nihil sine Deo – nu inseamna nimic, nici macar pentru slujitorii Bisericii. Intr-o tara in care ti se zice explicit ca vorbele sunt mai presus de fapte (fa ce zice popa, nu ce face!), nu este de mirare ca avem clasa de politicieni pe care o avem... este data de “clasa” de votaci pe care o avem... nimic nu se va schimba pana nu se va schimba calitatea celui care voteaza.

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 12:29

Tu esti mandru?

Este primul an, de foarte mult timp, cand soarele a fost amabil cu ziua Romaniei. Niciodata parca nu a fost atat de frumos de 1 Decembrie si atat de multa lume la parada militara.
Impresionanta a fost reactia oamenilor la defilarea celor de la SMURD, cand aplauzele au fost cu adevarat din toata inima. In rest, reactii timide de simpatie, o curiozitate temperata si nelipsita aparitie in public a mai-marilor tarii, agrementata de vociferari.
La televizor ni s-au dat toata ziua exemple de romani care isi iubesc tara. Majoritatea sunt cei care au facut bani in tara asta si care afara ar fi fost cam nebagati in seama.
In Piata Romana, un reporter TV avea o ocupatie inalta: intreba trecatorii ce-s aia radicali liberi. Oamenii, incurcati, credeau ca e vreo legatura cu ziua nationala. Nu, nu era, dar reporterii si-au frecat mainile de fericire. Au pescuit o multime de tampenii care probabil vor fi intr-o zi difuzate.

La intrebarea din titlu, eu inca mai caut un raspuns decent.

http://georgianacapuerde.wordpress.com/2011/12/01/o-parada-anosta/

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 12:37

1 decembrie mi s-a parut totdeauna o zi anosta. O pierdere de vreme. Faptul ca niste tipi au decretat ca asta ar fi ziua nationala nu face decit sa incurce lucrurile si sa te scoata din ale tale. Cum de obicei stau acasa si scriu, uneori reusesc să ignor tămbălăul fals și enervant de afară. Televiziunile ne umplu casele cu aceste imagini fără cap și coadă, și – ce e mai rau - fără sens. România este țara lui „ca si cum”! Mă apucă o melancolie stupida. În fond cine se simte legat de toate astea? Totdeauna am în cap o altă Românie. Dacă ar fi dat Domnul ca istorie să fie alta decît cea prin care am trecut! Melancolia vin din faptul ca România în care trăiesc e departe de cea pe care mi-o imaginez. Prezența masivă a Arcului de triumf mă pune în gardă. De ar fi să enumăr cate armate au trecut pe sub el ! Cam multe. Un descreiarat s-a suit pe el acum cativa ani, amenintand că se arunca în gol… Voia casă, îl părăsise nevasta, era supărat pe lume.

Mă uit de-a lungul șoselei Kisellef, grație unei camere tv. O străbat adesea cu pasul. Cand nu e aproape nimeni. Toamna, iarna, primăvara, oricand. Îmi place sa vin aici să mă plimb. Cel mai adesea singur. Sunt atatea lucruri care ar putea fi spuse despre aceste locuri. Despre ele reporterul pe care tocmai il aud strigand în microfon, habar nu are. Nu știu cîte pagini de istorie a citit! Cat îl doare acest trecut, ce îi spune ? Oare acest prezent a ras trecutul cu un semn cu mana pe peron? De exemplu, că odată putea fi vazută dimineața mai ales, regina Maria, călărind. Azi e locul este cu cel mai mare numar de accidente și unde noaptea se organizează curse de mașini. Beizadelele întrecîndu-se să arate care are motor mai nașpa.

Dar cei de pe margini? Dar oficialii? Uniforme, generali, oficiali, corp diplomatic inghesuit la greu. Plus gură cască, pleziriștii, curioșii, împinși de forțele de ordine pe un trotuar vecin. Mai departe - nu cumva să le deranjeze pe excelențele lor. Se bucură la trecerea cîtorva regimente. Motorizate, uniforme, pas de defilare, fanfară.

http://www.stelian-tanase.ro/graffiti/uniforme-pas-de-defilare-fanfara/

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 12:46

Si pentru ca vorbeam de calitatea celui care voteaza, intrati pe link-ul urmator si cititi comentariile celor din Bucuresti, capitala Romaniei... cine va putea citi tot, eu nu am reusit... mi-e sila ca ei traiesc alaturi de noi!

http://www.sibiul.ro/webcam-sibiu-live/piata-mare-sibiu-1.html

Vizitator

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 02 Dec 2011, 12:52

@Emil Condor a scris:
Mihaela a scris:

La multi ani tuturor!
Da, tot timpul ma gandesc (cu drag) la romanii de pretutindeni si sper sa le fie bine, si mai stiu ca si ei se gandesc la mine Razz Very Happy hug

Dolion, iti inteleg usoara dezamagire. Dar Romania este probabil pentru fiecare din noi altceva, ceva personal. Fiecare are amintirile lui iar televizorul este prin definitie ceva superficial. smile

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 03 Dec 2011, 01:15

Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:
Mihaela a scris:
Da, tot timpul ma gandesc (cu drag) la romanii de pretutindeni si sper sa le fie bine, si mai stiu ca si ei se gandesc la mine Razz Very Happy hug
Da, sunt convins că stii cu adevărat. Very Happy hug

Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 03 Dec 2011, 01:26

@dolion a scris:
Si pentru ca vorbeam de calitatea celui care voteaza, intrati pe link-ul urmator si cititi comentariile...
Ai scris si tu acolo? Poate cel cu pseudonimul Un Sibian?

Multi handicapati sunt pe lumea asta!
Si când te gândesti că dintre ei se aleg liderii de mâine...

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 03 Dec 2011, 10:43

@Emil Condor a scris:
Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:
Mihaela a scris:
Da, sunt convins că stii cu adevărat. Very Happy hug
Ei macar intr-un procent acolo oh da! Cool
Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13536
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 03 Dec 2011, 12:52

@Emil Condor a scris:
@dolion a scris:
Si pentru ca vorbeam de calitatea celui care voteaza, intrati pe link-ul urmator si cititi comentariile...
Ai scris si tu acolo? Poate cel cu pseudonimul Un Sibian?

Multi handicapati sunt pe lumea asta!
Si când te gândesti că dintre ei se aleg liderii de mâine...

Da Emile subscriu da recunoaste ca si hotii si handicapatii alesi de acum eu zic ca au intrecut masura Sad
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   

Sus In jos

1 Decembrie 1918
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: