Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Ieri la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
23 curiozitati este problema 1 brasov placut drumetie Limba English comment-143 istorie romana Când sibiu frig
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

1 Decembrie 1918

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
alex andrei

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 70
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 01:45

Românilor de pretutindeni (din țară și din lumea întreagă): La mulți ani cu pace, sanătate și inimă bună!
Ziua Națională să vă aducă numai bucuria harului în suflet și lumina adevărului rațiunii!
Îngădui-ți-mi să vă întâmpin în această zi cu - zic eu - această interpretare de excepție a dragului nostru Enescu:

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 02:00

mai revin c-o precizare:

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 03:02

cam aceasta este, pe scurt, istoria unirii de la 1-12-1918....

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 04:16

Ziua Unirii...
Hmmm!
Oare când o să mai fie românasii nostri uniti?

La multi ani fericiti, tara mea!

dolion

Numarul mesajelor : 21638
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 08:27

La multi ani, romani... la multi ani, Romania!
Sperantele mele s-au diminuat serios... am o varsta la care viitorul e limitat!

Numarul mesajelor : 8381
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 08:56

@alex andrei a scris:
Românilor de pretutindeni (din țară și din lumea întreagă): La mulți ani cu pace, sanătate și inimă bună!
Ziua Națională să vă aducă numai bucuria harului în suflet și lumina adevărului rațiunii!
Îngădui-ți-mi să vă întâmpin în această zi cu - zic eu - această interpretare de excepție a dragului nostru Enescu:

La multi ani de 1 Decembrie si pentru ziua numelui. Porti numele Andrei, cel putin pe forum! mwah!
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 08:58

La multi ani tuturor, sa fiti veseli in aceasta zi si nu numai! hug
Avem o tara frumoasa care merita sarbatorita! Celelalte lucruri sunt trecatoare...
Sus In jos
apocalyptica

Numarul mesajelor : 696
Data de inscriere : 17/11/2012

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 09:00

@zaraza26 a scris:
La multi ani tuturor, sa fiti veseli in aceasta zi si nu numai! hug
la defilare au inclus pe lângă tancuri și ceva pentru clătit ochii? Laughing

Sus In jos
ostrovna

Numarul mesajelor : 13536
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 01 Dec 2012, 09:13

LA MULTI ANI ROMANIA!!!!
Sus In jos
alex andrei

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 30 Noi 2013, 21:38

Ziua sfântă a Unirii
[url=  

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 30 Noi 2013, 22:23

LA MULTI ANI!!!!!!!!!!!

Ultima editare efectuata de catre ostrovna in Sam 30 Noi 2013, 22:33, editata de 1 ori
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Sam 30 Noi 2013, 22:25

< Dacă noi ne iubim tara, atunci cine să o facă? >
Perfect de acord cu cele afirmate mai sus! thumb_yello

Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Dum 01 Dec 2013, 16:58

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Dum 01 Dec 2013, 17:49

1 Decembrie 1918, ești tânără țara mea… dar bătrân ești tu, pământ strămoșesc! La mulți ani, România!!!
by Lia Muresan
Graiul neamului de George Cosbuc
Fie-a voastra-ntreaga tara,
Si de cereti, va mai dam,
Numai dati-ne voi graiul
Neamului - si se sculara
Sa ne vremuiasca traiul
Cati dusmani aveam pe lume!
Graiul ni-l cereau anume,
Sa-l lasam!
Dar nestramutati stramosii
Tot cu arma-n maini au stat:
Au vazut si munti de oase,
Si de sange rauri rosii,
Dar din tara lor nu-i scoase
Nici potop si nici furtuna.
Graiul lor de voie buna
Nu l-au dat!
Astazi stam si noi la panda,
Graiul vechi sa-l aparam;
Dar pe-ascuns dusmanii cata
Sa ni-l fure, sa ni-l vanda.
Daca-n vreme tulburata
Nu ne-am dat noi graiul tarii,
Azi, in ziua desteptarii,
Cum sa-l dam?
Repezi trec cu vifor anii,
Ispitind puterea ta,
Neam roman! Cu ura mare
Vor cata mereu dusmanii
Graiului roman pierzare;
Dar sa piara ei cu totii:
Nu l-am dat, si nici nepotii
Nu-l vor da!
La mulți ani, celor care se simt români indiferent pe ce meridiane îi poartă pașii!
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Dum 01 Dec 2013, 22:55

Ganduri de ziua Romaniei, ganduri care mi-au insotit aceasta zi si mi-au facut-o mai frumoasa!

"Români din toata lumea uniti-va!
May 27, 2011 at 3:20am

Stiu ca pentru cei tineri aceasta nu inseamna mai nimic iar pentru cei de varsta mea si plus, aceasta trezeste neplacute amintiri comuniste. Dar nu despre acele amintiri neplacute vreau sa vorbesc,ci despre noi românii din tara, din Canada si din toata lumea.

Eram in primul an al sosirii mele in Canada(Quebec) intr-o sedinta a consiliului parohial al bisericii noastre, proaspat infiintata. Atunci am propus ca in site-ul bisericii noastre sa existe o rubrica unde sa putem scrie tot felul de impresii despre comunitatea noastra de la sud de Montreal, si de ce nu, despre dorul de tara despre dragostea de tara.

- Lasa bai nea Viorele, despre dragostea de tara ne arde noua?! Imi spunea atunci nea Ion.

N-am comentat nimic. Eram la inceput de drum,eram un pic bulversat in cautare de lucru, cu studiile, cu banii, etc.

Timpul a trecut, mi-am gasit de lucru, mi-am cumparat o casa, o masina, lucrurile au intrat relativ in normal. Spun relativ normal deoarece in fundul inimii dorul de tara, de locurile unde ai copilarit,de vecinii care te injurau cand le furai pepenii din gradina nu-ti da pace. Dar cu ajutorul lui Dumnezeu si al prietenilor din jur(români dar chiar si de alte natii) viata merita din plin traita.

Iata ca in urma cu cateva zile ma intalnesc in casa la cumatrul meu cu o doamna care imi spune ca de cand a plecat din România nu o mai intereseaza tara, nu face prietenie cu româníi de aici si ca la ce-i foloseste sa se laude ca este românca!? Am avut o discutie destul de aprinsa, dar la un moment dat am incetat sa mai discut subiectul pentru ca mi-am dat seama ca doamna era foarte “convinsa” de ceea ce spunea.

Cum putem fratilor, sa spunem asa ceva? Chebecuosi nu suntem, este clar, si daca ne este rusine cu originea noastra atunci cine suntem noi? Care este identitatea noastra? Oare suntem pur si simplu niste oameni care ne-am aciuat pe aceste meleaguri pentru o masina, o casa si un frigider plin in casa? Oare numai aceasta conteaza pentru noi?!?

Chebecuosii se lauda cu “bogata” lor istorie, cu Samuel Champlain, cu Jack Cartier si cu alte cateva “poduri” iar noi dam la o parte peste 2000 ani de istorie? Ne este rusine cu tara noastra, dar oare uitam ca am lasat acolo parintii nostri(pe pamant sau in pamant), fratii nostri,copilaria noastra, bisericile noastre si tot ce inseamna România?

Spun toate acestea, cu durere in inima, nu din patriotism ci din datorie sfânta fata de toti cei care au murit de-a lungul istoriei pentru ca România sa existe astazi.Nu, nu ma consider patriot; patriot a fost Decebal care si-a pierdut capul pentru glie, Mihai Viteazul care si-a pierdut capul pentru unitatea românilor, Constanin Brâncoveanul care inainte de-ai cadea capul a vazut capetele celor 4 copii ai sai cazând pentru credinta poporului român, precum si sutele de mii de osteni si oameni de cultura care au cazut pentru credinta si libertatea românilor. Uitam oare ca insusi apostolul Andrei ne-a adus credinta intru Hristos pe aceste meleaguri, ca Stefan cel Mare si Sfânt a construit 47 biserici si manastiri ca pavaza al crestinismului in aceasta parte a Europei?

Stiu, ne este scarba cand vedem ca toate c------ din România care isi spala chilotii in fata natiunii, ca fratii nostri mai bruneti inchiriaza POSTUL NATIONAL DE TELEVIZIUNE pentru programul de revelion iar “bulgaroi cu ceafa groasa” inca mai conduc destinele României, dar aceasta un trebuie sa ne afecteze sentimentele noastre pentru 99% din ceea ce este România. Trebuie sa aratam lumii cine sunt adevaratii români, iar aceasta incepe prin unitatea noastra, prin exemplele fiecarora dintre noi.

Fiindca veni vorba de exemple, imi trece acum prin cap exemplul lui Lucian Bute care nu pierde ocazia ca de fiecare data sa aminteasca de originea lui româna, sa afiseze tricolorul românesc. Imi pare foarte rau,scumpa doamna care iti este rusine cu origine româna, ca nu ai fost cu noi la” Cage aux Sports” sa vizionezi ultimul meci al lui Bute. Imi plangea inima in mine de bucurie si mandrie cand cei peste o suta de TINERI ROMÂNI(multi nascuti aici iar altii veniti la varste foarte fragede) stiau cuvintele si cantau :’’Noi suntem români’’,’’Treceti batalioane române carpatii ’’,’’Desteapta-te române’’ si alte cantece patriotice. Si toate acestea la mii de kilometri de tara. Aceasta inseamna ca au niste parinti deosebiti carora nu le este rusine ca sunt ROMÂNI. Cinste lor!

Nu uitati fratilor ca aici, la mii de kilometri departare de glia noastra, noi ne suntem parinti unii la altii, noi ne suntem frati unii la altii, noi suntem ROMÂNI. Hai sa ne invatam copiii nostri sa ne spuna ’’te iubesc in limba româna’’ cum frumos spunea acel tânar cântaret român(Adrian Tutu), sa le spunem nepotilor nostri inainte de culcare ca ’’A fost o data ca niciodata…..’’,’’Pe-un picior de plai/Pe-o gura de rai……’’ o tara numita România.

Un taran din Osoi"

"Taranul" asta a terminat facultatea de metalurgie si e plecat de multi ani in Canada unde are o familie fericita!
Sus In jos
Franz Schneider

Numarul mesajelor : 3173
Varsta : 56
Localizare : Intr-o vagauna din Romania
Data de inscriere : 09/09/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Lun 02 Dec 2013, 00:00

LA MULTI ANI, ROMANIA !

Ne doare ca-n lumina sa / Pamantul tine-o lume rea ..."
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 27 Noi 2014, 04:09

Alexandru Tomescu va concerta în SUA, cu ocazia Zilei Naționale a României

Cu ocazia sărbătoririi Zilei Naționale a României, Institutul Cultural Român de la New York l-a invitat pe renumitul violinist român, Alexandru Tomescu, cu vioara sa Stradivarius din 1702, pentru o serie de patru concerte, la New York, Washington, DC și Chicago.

Turneul nord-american al violonistului Alexandru Tomescu va începe cu recitalul din 25 noiembrie, ora 18, de la Preston Bradley Hall (Chicago Cultural Center), programul cuprinzând lucrări de Enescu, Bach, Paganini.

Cel de-al doilea concert din această serie remarcabilă, va avea loc în 26 noiembrie, ora 18, la Millennium Stage - Kennedy Center, din Washington, DC, unde Alexandru Tomescu va interpreta Enescu și Paganini.

În 1 Decembrie, de Ziua Națională a României, Alexandru Tomescu va concerta în celebra sală de concerte Weill, de la Carnegie Hall, din New York, prezentând, sub titlul ”Paganini – înger sau demon?”, versiunea integrală a Capriciillor lui Paganini, cea mai dificilă colecție de lucrări muzicale scrise vreodată pentru vioară.

Iată un citat relevant, care, deși se referă doar la un singur concert al lui Alexandru Tomescu, poate fi extins la întreaga sa carieră: „Alexandru Tomescu scoate o muzică nemaipomenită din Capriciile de Paganini, evidențiind contraste, lasând fiecare frază să trăiască și să respire. M-am așteptat la o seară cu șampanie spumoasă, însă Alexandru Tomescu a servit whiskey” (David Larsen – “Metro Magazine”, Noua Zeelandă).

În 3 decembrie, Alexandru Tomescu va interpreta fragmente din proiectul său de success ”Paganini – înger sau demon?” și Enescu, pentru distinșii oaspeți ai Misiunii Permanente a României la ONU (Dag Hammarskjold Library Auditorium).

Capriciile lui Paganini se numără printre cele mai dificile lucrări scrise, vreodată, pentru vioară. Cele aproximativ 80 de minute de glorie și paroxism muzical sunt rareori abordate de către violoniști, și puțini dintre aceștia se încumetă să le înregistreze. Printre violoniștii care au acceptat această provocare, se numără Ruggiero Ricci, Salvatore Accardo, Itzhak Perlman, Michael Rabin, Midori și, bineînțeles, Alexandru Tomescu.

Alexandru Tomescu consideră proiectul ”Paganini – înger sau demon?” un punct de cotitură în cariera sa. După ce a studiat, în Elveția, cu Tibor Varga și, în SUA, cu Eduard Schmieder, a revenit în România, unde s-a implicat în organizarea unor turnee naționale de muzică clasică, dorind să demonstreze că muzica clasică este o fereastră spre armonia cu sine și cu celălalt, o lume deschisă tuturor și că fiecare merită șansa de a o explora. Alexandru Tomescu a susținut concerte în săli de prestigiu ca Théâtre des Champs Elysées din Paris, Metropolitan Art Space din Tokyo, și Carnegie Hall din New York, sub bagheta unor mari dirijori ca Valery Gergiev, Kurt Masur și Christoph Eschenbach.

Angajamentul pe care și l-a asumat în momentul în care a primit vioara Stradivarius Elder-Voicu, în 2007, a fost acela de a familiariza un număr cât mai mare de români cu sunetul splendidului instrument. După o serie aproape neîntreruptă de concerte desfășurate în România și în lume, numele violonistului și al viorii sale au devenit sinonime perfecte.

Comunicat de presă ICR New York

http://www.observatorcultural.ro/*id_5858-news_details.html

dolion

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 27 Noi 2014, 08:18

1 Decembrie - Ziua României

Frunză verde, floare albastră,
La mulți ani de ziua noastră!
Frați români din lumea-ntreagă,
Hai uniți-vă odată și strigați cu toți în cor:
E ziua românilor!
Să se știe peste tot, că românu-i patriot!
Își iubește țara, frate, ș-o apără pân' la moarte!
Haideți dar, măi frați români,
Frați români și buni creștini,
Să strigăm cu toți în cor:
Mândru-i steagul tricolor!
Toată fala și mândria,
Una este România!

poezie de Mariana Simionescu (1 decembrie 2009)

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 27 Noi 2014, 12:42

De ziua Romaniei propun si vreau ca imnul national sa redevina acesta:

Trei culori

Trei culori cunosc pe lume
Ce le țin ca sfânt odor,
Sunt culori de-un vechi renume
Amintind de-un brav popor.

Cât pe cer și cât pe lume,
Vor fi aste trei culori,
Vom avea un falnic nume,
Și un falnic viitor.

Roșu-i focul vitejiei,
Jertfele ce-n veci nu pier

Galben, aurul câmpiei,
Și-albastru-al nostru cer.

Multe secole luptară
Bravi și ne-nfricați eroi
Liberi să trăim în țară
Ziditori ai lumii noi.

Iar când fraților m-oi duce
De la voi și-o fi să mor
Pe mormânt atunci să-mi puneți
Mândrul nostru tricolor.
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 27 Noi 2014, 12:57

Zaraza, sunt de acord... mai ales ca ne-am desteptat... Sleep

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 27 Noi 2014, 13:23

@dolion a scris:
Zaraza, sunt de acord... mai ales ca ne-am desteptat... Sleep

Cantecul asta o fo' fain cand o fo' scris. A doua zi deja trebuia pus la naftalina, in muzeu... Din text reiese ca ai de a face cu niste adormiti, de catre niste tirani. Sa-i lasam in pace pe asa-zisii tirani si sa ne comportam demn, civilizat. Asa ceva nu trebuie sa ne caracterizeze, avem nevoie de texte care sa mobilizeze pozitiv, sa exprime o realitate dorita. Altfel toooot ne desteptam.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7005
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 27 Noi 2014, 14:55

@zaraza26 a scris:
Cantecul asta o fo' fain cand o fo' scris. A doua zi deja trebuia pus la naftalina, in muzeu... Din text reiese ca ai de a face cu niste adormiti, de catre niste tirani. Sa-i lasam in pace pe asa-zisii tirani si sa ne comportam demn, civilizat. Asa ceva nu trebuie sa ne caracterizeze, avem nevoie de texte care sa mobilizeze pozitiv, sa exprime o realitate dorita. Altfel toooot ne desteptam.

Degeaba sună ceasu' dacă somnu-i greu! Laughing

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Joi 27 Noi 2014, 23:10

@zaraza26 a scris:
De ziua Romaniei propun si vreau ca imnul national sa redevina acesta:

Trei culori

...

sunt absolut de acord, cu atât mai mult cu cât acest cântec patriotic nu este nici pe departe comunist cum îl vor unii....
eu mă găndeam și la un alt cântec care-mi stă la suflet; după gândul meu i-ar sta bine ca imn național:

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 28 Noi 2014, 03:02

Ar trebui să se scoată la concurs pentru toti cei ce au talent:
Cine face cel mai potrivit Imn de Stat pentru România.
Potrivit ca versuri dar si muzică - ceva majestoso.

Anahoret

Numarul mesajelor : 7005
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   Vin 28 Noi 2014, 09:37

Cu noi, românii, este problema, nu cu imnul țării! Laughing

MesajSubiect: Re: 1 Decembrie 1918   

Sus In jos

1 Decembrie 1918
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul