Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
curiozitati 23 1 drumetie istorie placut Limba problema sibiu brasov noapteacahotii comment-143 English romana
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

BOTEZUL IN APA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
sam22

Numarul mesajelor : 284
Data de inscriere : 04/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 00:10

Karima a scris:
sam22 a scris:
Karima a scris:
Primul om care a purtat numele de musulman pe pamant este Avraam ,care i s-a supus in totalitate lui Allah- Dumnezeu

imi poti arata in Biblie unde arata ca Avraam a fost primul om care a purtat "numele de musulman?"

Pe tine ce te invata Biblia sa crezi ca a fost Avraam?Eu am explicat destul de clar,cine are credinta doar in Unic Dumnezeu este musulman
Avraam era de acord sa-si jertfeasca si fiul pt Unic Dumnezeu.Asta ce spune?Mai credea si in altceva?Desigur ca nu,deci era musulman.

pfffffffffffffffffffff nu te supara dar esti total PARALELA cu Biblia. si cu Dumnezeu.
pe mine biblia ma invata sa cred ca Avraam a fost slujitorul domnului unul f creincios si ar fi facut orice pt Domnul ... dar de unde pana unde musulman ..... serios ... mari baliverne spui ! ( si de unde pana unde cine crede in unic dumnezeu este musulman? poate asa considera musulmani si de la ei putere au spus asta .... dar Domnul NICIODATA.)
Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 00:40

MUSULMAN=Credinta in Unic Dumnezeu
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 00:49

Karima a scris:
MUSULMAN=Credinta in Unic Dumnezeu

FARA SUPORT .... ESTE AFIRMATI TA NU A BIBLIEI !! EU CER AFIRMATIA BIBLIEI NU POVESTI.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 01:15

Adica alta poveste dar nu pe net ci intr-o carte?
Sus In jos
Administrator

Numarul mesajelor : 300
Data de inscriere : 18/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 02:27

Deci: Botezul în apă.
S-a deviat prea mult de la subiect.
Sus In jos
http://luminalumii.forum-gratuit.ro
sam22

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 08:48

Karima a scris:
Adica alta poveste dar nu pe net ci intr-o carte?

ce povestesti?
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 14:22

Asa este dl Administrator,aveti dreptate,scuzele mele flower
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 26 Sept 2008, 15:08

Karima a scris:

apropo ... unde gasim in biblie ca se vorbeste de neamul acesta arab .. te rog sa imi dai un citat in care este amintita lumea araba !!
asta sa vad daca macar ca te ti mare musulmanca ... sti unde in biblie este amintita llumea araba !
VREAU VERSETE !
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 05:51

sam22 a scris:
Karima a scris:

apropo ... unde gasim in biblie ca se vorbeste de neamul acesta arab .. te rog sa imi dai un citat in care este amintita lumea araba !!
asta sa vad daca macar ca te ti mare musulmanca ... sti unde in biblie este amintita llumea araba !
VREAU VERSETE !

Dupa cum a specificat si dl Administrator ne abatem de la topic,de aceea ti-am last multe informatii la topicul islam.
Desi am observat din primele tale postari ca esti mic copil in ale religiei si ca de fapt citesti Biblia selectiv si cu aceasta cerere a ta mi-ai confirmat ceea ce credeam,iti satisfac curiozitatea sau mai bine zis iti intregesc cunostintele cu un singur exemplu,restul completezi de la topicul islam:
Biblia/Vechiul Testament/Cartea a doua a Macabeilor/Capitolul 12:
10: Și de acolo mergând nouă stadii, îndreptându-se asupra lui Timotei, au năvălit Arabii asupra lui Iuda ca la cinci mii cinci sute de călăreți.
11:Și făcându-se război tare, și, cu ajutorul lui Dumnezeu biruind cei care erau cu Iuda, și împuținându-se Arabii, s-au rugat de Iuda să facă pace cu ei, făgăduind că-i vor da dobitoace, și întru celelalte îi vor folosi.

Si asta cu dedicatie de la mine pt tine:,,Cel mai mare inamic al cunoașterii nu este ignoranța…ci iluzia cunoașterii."
Pace in sufletul tau flower
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 06:27

No asta-i tare de tot, ca adica credinta in unic Dumnezeu= musulman, pai si eu sunt musulman ha,ha
Avraam era musulman...pai eu sunt cu adevarat fiul lui,deci si eu sunt musulman..ha.ha,

sa taceti toti din gura ca sunteti prosti,eu sunt musulman si gata, sa incerce cineva sa ma contrazica, ca va trimit la Karima sa va dovedeasca,ca-i desteapta rau fata asta,catastrofa de desteapta,si are un rationament de creier de gaina, e mic creieru da-i capabil frate...ce? te pui tu cu miniaturizarile , ce daca are creier mic??? nu poate discerne???
sa taceti din gura ca sunt musulman si gata...ha,ha

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 08:41

mulsulmanii practica botezul in vreun fel ?
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 17:31

Chiar dimineata asta, când serveam micul dejun am gândit să o întreb pe Karima dacă în Islam se practică un botez ceva. Roxy mi-a citit gândul. Ai cuvântul Karima dragă...
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 19:27

stiu ca exorcizari se fac in Islam, insa botezuri s-ar putea sa nu se faca.
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 20:07

Roxy a scris:

Pai nu ar avea nici un rost un botez,doar te nasti gata indoctrinat, nu ai cum sa te pierzi din moment ce practicile in familiile islamice, le ai imediat dupa nastere

MODERATOR

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 21:01

Roxy a scris:

Exorcizarile nu sunt la ordinea zilei,sunt cazuri izolate,botez nu se face
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Dum 28 Sept 2008, 22:21

in Biserica crestina primara, exorcizarile erau la ordinea zilei
Sus In jos
zuum

Numarul mesajelor : 3492
Varsta : 53
Data de inscriere : 29/09/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Lun 29 Sept 2008, 03:49

Roxy a scris:

ai o sursa, ceva ?
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Lun 29 Sept 2008, 20:52

zuum a scris:
Roxy a scris:

ai o sursa, ceva ?

da, cartea Faptele apostolilor, o gasesti in Biblie dupa Ioan.
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Lun 29 Sept 2008, 21:14

Roxy a scris:
zuum a scris:
Roxy a scris:

ai o sursa, ceva ?

da, cartea Faptele apostolilor, o gasesti in Biblie dupa Ioan.

cel mai educativ ar fi sa citezi tu pasajele respective
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Lun 29 Sept 2008, 21:23

zuum a scris:

vrei sa-ti citesc ca la copiii mici ? de ce nu iei Biblia si citeste-ti singur.
Suspect
Sus In jos
zuum

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Mar 30 Sept 2008, 05:20

Roxy a scris:
zuum a scris:
vrei sa-ti citesc ca la copiii mici ? de ce nu iei Biblia si citeste-ti singur.
Suspect

Dupa toate regulile dialogului civilizat o persoana care face o afirmatie o sustine si cu un argument, in cazul tau un citat ar fi adus ceva lumina si ne-ar fi ajutat sa vedem cam unde...bati ! Inteleg ca nu gasesti comutatorul asa ca ....ma duc sa dialoghez cu Sf Ioan!
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Joi 02 Oct 2008, 02:54

Noi trebuie să stim că botezul în apă are semnificatii adânci,
nu este doar un simbol cum unii afirmă.
Sus In jos
Bartolomeu

Numarul mesajelor : 111
Data de inscriere : 28/08/2008

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 10 Oct 2008, 10:36

Administrator a scris:

Că sînt doar cîteva exemple în Faptele Apostolilor, este foarte adevarat. Dar asta n-ar insemna o excepție de la regulă. Ucenicii, numai in Numele Domnului Isus au botezat. *Cei ce au primit propovăduirea lui Petru, au fost botezați; și în ziua aceea, la numărul ucenicilor s-au adăugat aproape trei mii de suflete (Fapte 2:41)* Deci n-au fost doar citeva cazuri sporadice, ca sa consideram ca era abatere de la regula. Au fost acolo aproape 3000 de botezuri in Numele Domnului Isus. Si nimeni nu a pus problema de ce nu s-a folosit formula din Matei 28:19.

Iar noi acuma o punem. Adica sintem mai destepti decit Apostolii. Adica daca am mostenit ceva gresit, ar merita sa mai si continuam in aceeasi greseala. De ce sa reparam daca si ce-i gresit functioneaza? Problema este ca functioneaza ceva fals, in loc sa functioneze ce este corect. Daca ne asumăm raspunderea ca doar botezul cu formula din Matei 28:19 este cea corecta, fara sa folosim chiar Numele, inseamna ca noi am fost ucenici, si am umblat cu Domnul, trei ani si jumatate, si drept urmare noi sintem cei mai in masură sa dăm invataminte in acest sens.

Repet acum ca sa se inteleaga mai bine: **Isus, si ucenicii Lui, au venit in tinutul Iudeii; si statea acolo cu ei si boteza. Insa Isus nu boteza EL insus, ci ucenicii Lui (Ioan 3:22 si 4:2)**. Cine erau ucenicii; noi cei de acuma, sau ei cei de atunci? Si daca erau ššei cei de atuncišš, sa fi fost ei surzi si orbi, cind Domnul le arata cum, si in ce Nume, sa boteze? Sau daca n-au fost nici surzi, nici orbi, s-au hotarit ei, cu de la ei putere, sa nu respecte ce le poruncise Domnul in Matei 28:19 ? Oare ei nu aveau pic de respect pentru Domnul?

Daca ei au vorbit cu Fiul lui Dumnezeu, gură către gură (ca si Moise cu Dumnezeu), avem impresia ca nu le era frica de Domnul, ca sa se apuce sa boteze de capul lor, altcumva decit le aratase Domnul? ššSe spune că *Botezul în Numele Domnului Isus este cel poruncit si autorizat de către Hristos însuși* si de exemplu Fapte 8:16;19:5 nu se indică cum se făcea practic botezul ci se arată autoritatea care i-a mandatat să poruncească și să practice acel botez*, nu ne contrazicem singuri?

Nu numai in Fapte 8:16 si 19:5 gasim procedura botezului corect. Cele aproape 3000 de suflete au fost botezate asa cum a zis Petru in Fapte 2:38. ššIar Neamurile din casa de la Corneliu, au fost botezate asa cum a poruncit Petru in Fapte 10:48. ššEste scris ca, ucenicii, nu puteau sa nu vorbeasca despre ce au vazut cu ochii lor si au auzit cu urechile lor (Fapte 4:20). Cum credem noi ca aceiasi ucenici ar fi putut sa faca altcumva botezul, decit cum le-a aratat Domnul?

Tu cititorule, daca ai fi fost pe vremea aceea ucenic alaturi de Domnul (3,5 ani), ai fi indraznit sa modifici botezul fara sa tii cont de cum ti-a explicat Domnul?
**Isus vestea Cuvintul prin multe pilde... Nu le vorbea deloc fara pilda; dar cind era singur la o parte, lamurea ucenicilor Sai toate lucrurile (Marcu 4:34)**. Si daca lamurea toate lucrurile, avem impresia ca Domnul ar fi uitat amanuntul cu botezul? N-a uitat. Asta inseamna ca ucenicii au invatat, de la EL, corecta procedura a botezului.

Rezulta ca botezul practicat de ucenici este cel corect. Ucenicii au folosit chiar Numele celor trei insusiri ale Aceluias Dumnezeu Atotputernic. Dumnezeu este atit Tatal cit si Fiul, cit si Duh Sfint. Numele Lui este Isus Hristos (care este mai presus de orice nume).
Fiul a preluat Numele de la Tatal. ššIngerul Gavril a adus Numele de la Tatal, la Maria, ca sa Il puna Fiului, in momentul nasterii.

Si daca Duhul Sfint purcede de la Tatal si de la Fiul, deasemeni si EL poarta acelas Nume de Isus Hristos. De aceea botezul corect in Numele lui Isus Hristos este conform Matei 28:19, pentru ca se foloseste chiar Numele. ššCine pronunta doar formula, fara sa rosteasca chiar Numele, se face vinovat de incalcarea Cuvintului Domnului. Si daca botezul corect este o conditie esentiala pentru ajungerea in Rai, iti dai seama citi oameni pot fi induși in eroare, indemnindu-i a se boteza incorect? Cine dă asemenea invataturi, nici el nu intră, si nici pe altii nu-i lasă sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.

Botezul in apa este premergator botezului cu foc. Daca botezul in apa este facut corect, botezul cu foc va fi si el corect din start. Daca ai fost scufundat in apa in Numele lui Isus Hristos, in Acelasi Nume vei fi scufundat si in foc. Botezul in apa este ca un fel de repetitie, ca sa ajungi invingator in finala focului Apocaliptic. Daca repetitia este incorecta, vei fi descalificat in finala, privind invins, catre altii care au stiut cum sa devina invingatori.

Despre botezul cu foc se face referire in Efeseni 4:5. Botezul cu foc este singurul care ne va schimba trupurile la clipeala ochilor.
Fii lui Zebedei au fost intrebati de Domnul: **Puteti voi sa beti paharul pe care am sa-l beau Eu, si sa fiti botezati cu botezul cu care am sa fiu botezat Eu? -Putem, au zis ei. Si EL le-a raspuns: Este adevarat ca veti bea paharul Meu, si veti fi botezati cu botezul cu care am sa fiu botezat Eu; (Matei 20:22-23)**.

Deci mai intii Domnul a fost botezat cu foc cind a fost ridicat in Slava la creuri, si urmeaza ca si noi cei botezati corect in apa, sa fim botezati tot cu foc, pentru ca acolo unde este Domnul sa ajungem si noi. **Eu Ma duc sa va pregatesc un loc, si... Ma voi intoarce, si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sint Eu, sa fiti si voi (Ioan 14:2-3)**. Domnul sa va binecuvinteze pe toti care participati la cercetarea Scripturilor spre slava Domnului.
Sus In jos
sam22

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 10 Oct 2008, 12:21

Bartolomeu a scris:
Administrator a scris:

Că sînt doar cîteva exemple în Faptele Apostolilor, este foarte adevarat. Dar asta n-ar insemna o excepție de la regulă. Ucenicii, numai in Numele Domnului Isus au botezat. *Cei ce au primit propovăduirea lui Petru, au fost botezați; și în ziua aceea, la numărul ucenicilor s-au adăugat aproape trei mii de suflete (Fapte 2:41)* Deci n-au fost doar citeva cazuri sporadice, ca sa consideram ca era abatere de la regula. Au fost acolo aproape 3000 de botezuri in Numele Domnului Isus. Si nimeni nu a pus problema de ce nu s-a folosit formula din Matei 28:19.

Iar noi acuma o punem. Adica sintem mai destepti decit Apostolii. Adica daca am mostenit ceva gresit, ar merita sa mai si continuam in aceeasi greseala. De ce sa reparam daca si ce-i gresit functioneaza? Problema este ca functioneaza ceva fals, in loc sa functioneze ce este corect. Daca ne asumăm raspunderea ca doar botezul cu formula din Matei 28:19 este cea corecta, fara sa folosim chiar Numele, inseamna ca noi am fost ucenici, si am umblat cu Domnul, trei ani si jumatate, si drept urmare noi sintem cei mai in masură sa dăm invataminte in acest sens.

Repet acum ca sa se inteleaga mai bine: **Isus, si ucenicii Lui, au venit in tinutul Iudeii; si statea acolo cu ei si boteza. Insa Isus nu boteza EL insus, ci ucenicii Lui (Ioan 3:22 si 4:2)**. Cine erau ucenicii; noi cei de acuma, sau ei cei de atunci? Si daca erau ššei cei de atuncišš, sa fi fost ei surzi si orbi, cind Domnul le arata cum, si in ce Nume, sa boteze? Sau daca n-au fost nici surzi, nici orbi, s-au hotarit ei, cu de la ei putere, sa nu respecte ce le poruncise Domnul in Matei 28:19 ? Oare ei nu aveau pic de respect pentru Domnul?

Daca ei au vorbit cu Fiul lui Dumnezeu, gură către gură (ca si Moise cu Dumnezeu), avem impresia ca nu le era frica de Domnul, ca sa se apuce sa boteze de capul lor, altcumva decit le aratase Domnul? ššSe spune că *Botezul în Numele Domnului Isus este cel poruncit si autorizat de către Hristos însuși* si de exemplu Fapte 8:16;19:5 nu se indică cum se făcea practic botezul ci se arată autoritatea care i-a mandatat să poruncească și să practice acel botez*, nu ne contrazicem singuri?

Nu numai in Fapte 8:16 si 19:5 gasim procedura botezului corect. Cele aproape 3000 de suflete au fost botezate asa cum a zis Petru in Fapte 2:38. ššIar Neamurile din casa de la Corneliu, au fost botezate asa cum a poruncit Petru in Fapte 10:48. ššEste scris ca, ucenicii, nu puteau sa nu vorbeasca despre ce au vazut cu ochii lor si au auzit cu urechile lor (Fapte 4:20). Cum credem noi ca aceiasi ucenici ar fi putut sa faca altcumva botezul, decit cum le-a aratat Domnul?

Tu cititorule, daca ai fi fost pe vremea aceea ucenic alaturi de Domnul (3,5 ani), ai fi indraznit sa modifici botezul fara sa tii cont de cum ti-a explicat Domnul?
**Isus vestea Cuvintul prin multe pilde... Nu le vorbea deloc fara pilda; dar cind era singur la o parte, lamurea ucenicilor Sai toate lucrurile (Marcu 4:34)**. Si daca lamurea toate lucrurile, avem impresia ca Domnul ar fi uitat amanuntul cu botezul? N-a uitat. Asta inseamna ca ucenicii au invatat, de la EL, corecta procedura a botezului.

Rezulta ca botezul practicat de ucenici este cel corect. Ucenicii au folosit chiar Numele celor trei insusiri ale Aceluias Dumnezeu Atotputernic. Dumnezeu este atit Tatal cit si Fiul, cit si Duh Sfint. Numele Lui este Isus Hristos (care este mai presus de orice nume).
Fiul a preluat Numele de la Tatal. ššIngerul Gavril a adus Numele de la Tatal, la Maria, ca sa Il puna Fiului, in momentul nasterii.

Si daca Duhul Sfint purcede de la Tatal si de la Fiul, deasemeni si EL poarta acelas Nume de Isus Hristos. De aceea botezul corect in Numele lui Isus Hristos este conform Matei 28:19, pentru ca se foloseste chiar Numele. ššCine pronunta doar formula, fara sa rosteasca chiar Numele, se face vinovat de incalcarea Cuvintului Domnului. Si daca botezul corect este o conditie esentiala pentru ajungerea in Rai, iti dai seama citi oameni pot fi induși in eroare, indemnindu-i a se boteza incorect? Cine dă asemenea invataturi, nici el nu intră, si nici pe altii nu-i lasă sa intre in Imparatia lui Dumnezeu.

Botezul in apa este premergator botezului cu foc. Daca botezul in apa este facut corect, botezul cu foc va fi si el corect din start. Daca ai fost scufundat in apa in Numele lui Isus Hristos, in Acelasi Nume vei fi scufundat si in foc. Botezul in apa este ca un fel de repetitie, ca sa ajungi invingator in finala focului Apocaliptic. Daca repetitia este incorecta, vei fi descalificat in finala, privind invins, catre altii care au stiut cum sa devina invingatori.

Despre botezul cu foc se face referire in Efeseni 4:5. Botezul cu foc este singurul care ne va schimba trupurile la clipeala ochilor.
Fii lui Zebedei au fost intrebati de Domnul: **Puteti voi sa beti paharul pe care am sa-l beau Eu, si sa fiti botezati cu botezul cu care am sa fiu botezat Eu? -Putem, au zis ei. Si EL le-a raspuns: Este adevarat ca veti bea paharul Meu, si veti fi botezati cu botezul cu care am sa fiu botezat Eu; (Matei 20:22-23)**.

Deci mai intii Domnul a fost botezat cu foc cind a fost ridicat in Slava la creuri, si urmeaza ca si noi cei botezati corect in apa, sa fim botezati tot cu foc, pentru ca acolo unde este Domnul sa ajungem si noi. **Eu Ma duc sa va pregatesc un loc, si... Ma voi intoarce, si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sint Eu, sa fiti si voi (Ioan 14:2-3)**. Domnul sa va binecuvinteze pe toti care participati la cercetarea Scripturilor spre slava Domnului.

aprob tot ceea ce scrie mai sus cu un puternic si hotarat AMIN!!!
Sus In jos
TUDOR

Numarul mesajelor : 192

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   Vin 10 Oct 2008, 12:32

Bartolomeu a scris:

Domnul a fost botezat cu foc cind a fost ridicat in Slava la creuri, si urmeaza ca si noi cei botezati corect in apa, sa fim botezati tot cu foc, pentru ca acolo unde este Domnul sa ajungem si noi.

Aici s-a atins un subiect foarte interesant.
De remarcat faptul că mulți credincioși își imaginează în mod fals felul cum S-a ridicat Domnul la ceruri. Ceva ca și cum ar face yoghinul levitație, unde trupul se desprinde de pămînt, plutind deasupra lui. Sau alții interpretează ca și cum domnul ar fi devenit o rachetă cu formă umană, păstrîndu-și învelișul carnal, plecînd cu tot cu el în cosmos.

E bine să ne amintim de faptul că Moise a intrat în Focul mistuitor [vulcanul de pe muntele Sinai] care era chiar Dumnezeu (Exodul 24:17). Acolo el a fost dezintegrat complet, iar cenușa lui s-a amestecat cu lava vulcanică. A stat 40 zile în miezul vulcanului [de nu se mai știa nimic despre el], ca să scrie cele 10 porunci ~ el fiind Degetul lui Dumnezeu ~ după care a ieșit tot sub forma de trup uman, cu aceleași trăsături, măcar că nu mîncase și nu băuse nimic toată perioada.

Focul lui Dumnezeu joacă un rol important în materializare și dematerializare.
Dacă se dorește, aș putea dezvolta subiectul.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: BOTEZUL IN APA   

Sus In jos

BOTEZUL IN APA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: