Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Ieri la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
istorie placut Limba curiozitati Când comment-143 brasov problema 1 sibiu frig este 23 English romana drumetie
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

STIRI SOCIALE

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21638
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Joi 26 Dec 2013, 10:33

Benzina se scumpeste in Noaptea de Revelion. Cat vom plati?

Romanii care vor pleca cu masina la munte sau in strainatate de Revelion s-ar putea sa aiba un soc la revenirea in tara.
Companiile petroliere estimeaza ca pretul unui litru de benzina si motorina va creste cu aproximativ 9 bani pe litru, ca urmare a modificarii sistemului de calcul a accizelor.

Potrivit economica.net, la statia Petrom din Baneasa, de exemplu, un litru de motorina costa acum 5,89 lei si, dupa scumpire, pretul va ajunge la 5,98 lei pe litru.

Benzina de 95 costa 5,64 de lei litrul, si, dupa scumpire, pretul va ajunge la 5,73 de lei pe litru.

Noi, românii, am făcut un super-lux din a avea o mașină personală, tip autoturism... În schimb, nu avem locuri de muncă, nu facem producție, nu realizăm plus valoare... Avem, în schimb, mașini personale peste mașini personale... Deci, sunt bani! Atunci, unde este sărăcia de care facem atâta tapaj? Mister! Mister??? Până, una-alta, până rispim dilema, guvernanții și supra-guvernanții, scumpesc tot ce depinde de ei, direct-cazul benzinei, monopol clar! - și stimulează ceea ce se poate scumpi pe de lături... De ce? De-aia, să stăm cu capul plecat și să nu mișcăm în front! De ce, asta? Tot de-aia, ca să nu creem probleme celor care ne crează sus-numitele probleme... E ceva neclar? Atunci, e bine: cu cât mai neclar, cu atât mai bine!

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Joi 26 Dec 2013, 10:39

Politistii si militarii vor avea salarii mai mari

Bugetul de stat pentru 2014 a fost suplimentat, in ultima lectura, cu 84 de milioane de lei pentru majorarea salariilor politistilor si militarilor cu 30%.
Astfel, veniturile bugetului de stat au fost calculate la 25,814 miliarde de lei, cheltuielile la 28,217 miliarde de lei, iar deficitul la 2,403 miliarde de lei, potrivit IPN, citeaza adevarul.ro.

Presedintele Comisiei economie, buget si finante, Veaceslav Ionita, care a prezentat Legea Bugetului de Stat, a declarat ca din 84 de milioane, 14 vor fi alocate Armatei Nationale, restul politistilor.

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Joi 26 Dec 2013, 10:41

Din 2014 cezariana la cerere nu va mai fi decontata

Romancele care vor naste din luna martie prin cezariana vor trebui sa scoata bani din buzunar, daca serviciul medical este unul la cerere, scrie MEDIAFAX.
Anuntul a fost facut de dr. Adrian Pana, secretar de stat in ministerul Sanatatii, in cadrul unei conferinte de presa, unde alaturi de ministrul Sanatatii Eugen Nicolaescu, a anuntat publicarea pe site-ul institutiei a ultimei forme a pachetului de baza de servicii medicale .

"Odata cu intrarea in vigoare a noului pachet de servicii medicale de baza, niciun serviciu medical la cerere nu va fi inclus. Acesta este si cazul cezarianei. Acest tip de nastere se va deconta de stat doar daca medicul considera ca este necesara si nu pacienta", a precizat dr. Pana.

Astfel, din martie, atunci cand autoritatile estimeaza ca va intra in vigoare noul pachet de baza de servicii medicale, vor fi decontate de stat doar nasterile naturale si cezariana de urgenta.
"Nasterea va fi inclusa atat in pachetul de baza de servicii medicale, cat si in pachetul minim de servicii medicale - destinat persoanelor neasigurate", a precizat Nicolaescu.

Reprezentantii ministerului Sanatatii au precizat ca nu au statistici care sa arate cate nasteri prin cezariana la cerere se fac la noi in tara. Intrebat daca nu cumva este posibil ca medicul sa treaca pe biletul de externare cezariana de urgenta, in loc de cezariana la cerere, contra unei mici atentii, Adrian Pana a precizat ca acest lucru va fi imposibil.

Niciun medic nu isi asuma responsabilitatea sa treaca pe biletul de externare un diagnostic fals. Este ca si cum v-ati operat de apendicita, iar pe biletul de externare scrie cancer de col", a punctat reprezentantul ministerului. .

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Joi 26 Dec 2013, 10:53

Gafa de proportii: McDonald's le sugereaza angajatilor sa nu consume produse fast-food!

McDonald's, cel mai mare lant de restaurante de tip fast-food, le sugereaza angajatilor sai, prin intermediul unor mesaje publicate pe o retea interna, sa evite acest gen de produse deoarece dauneaza sanatatii, scrie Business Insider.

"Produsele fast-food sunt intotdeauna bogate in calorii, grasimi, zahar si sare. Unele restaurante inca folosesc uleiuri vegetale hidrogenate pentru a praji. Acestea contin grasimi care pot creste riscul de boli de inima", se arata intr-un mesaj publicat pe o retea interna a companiei si facut public de catre CNBC.

Intr-un alt mesaj o fotografie in care sunt prezentati niste cartofi prajiti si un produs care seamana cu un Big Mac este descrisa drept "o optiune nesanatoasa".

"Desi nu este imposibil, este destul de greu sa consumi mancare sanatoasa atunci cand mergi intr-un restaurant fast-food. In general, ar trebui sa evitati cartofii prajiti. O optiune ar putea-o constitui sandwich-urile cu multe legume. Limitati consumul de branza, bacon si maioneza", se mai arata in mesaj.

In luna septembrie, compania anunta ca va oferi mai multe optiuni “sanatoase” la meniurile sale cele mai populare, lasand consumatorii sa aleaga intre salate, fructe sau legume in locul cartofilor prajiti.

Numarul mesajelor : 7005
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Vin 27 Dec 2013, 01:15

@dolion a scris:

Politistii si militarii vor avea salarii mai mari

Bugetul de stat pentru 2014 a fost suplimentat, in ultima lectura, cu 84 de milioane de lei pentru majorarea salariilor politistilor si militarilor cu 30%.
Astfel, veniturile bugetului de stat au fost calculate la 25,814 miliarde de lei, cheltuielile la 28,217 miliarde de lei, iar deficitul la 2,403 miliarde de lei, potrivit IPN, citeaza adevarul.ro.

Presedintele Comisiei economie, buget si finante, Veaceslav Ionita, care a prezentat Legea Bugetului de Stat, a declarat ca din 84 de milioane, 14 vor fi alocate Armatei Nationale, restul politistilor.

Dolioaneeeee! Ăia din Basarabia, taică! La noi – doar păzitorii lui Băsescu și angajații lui Opriș!  Laughing 

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Vin 27 Dec 2013, 09:09

@Anahoret a scris:
Ăia din Basarabia, taică! La noi – doar păzitorii lui Băsescu și angajații lui Opriș!  Laughing 

Scuze de inducere in eroare... uite-asa se manipuleaza opinia publica!

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Sam 04 Ian 2014, 15:45

Carrefour Romania intra in insolventa

GSL Logistic a cerut insolventa Carrefour Romania intr-un dosar inregistrat pe 14 iunie, scrie wall-street.ro.
Tribunalul Bucuresti declarand declansarea procedurii pe 23 decembrie. RODICOM si Expert Insolventa au fost numiti administratori judiciari ai Carrefour Romania in decizia tribunalului din 23 decembrie.
Procedura de insolventa a fost ceruta de compania GSL Logistic, un distribuitor de scutece si accesorii pentru copii si adulti din Bucuresti, relateaza Mediafax, citand ZF, unde a aparut initial stirea.
Potrivit unor surse apropiate companiei, datoriile Carrefour Romania catre furnizor sunt de circa 800.000 de lei (170.000 de euro), noteaza ZF.

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Sam 04 Ian 2014, 22:09

@dolion a scris:
Procedura de insolventa a fost ceruta de compania GSL Logistic, un distribuitor de scutece si accesorii pentru copii si adulti din Bucuresti...

Scutece pentru copii – este clar, accesoriile pentru copii – și asta-i clar... mă gândesc ce-ar putea fi "accesorii pentru adulți"...  Embarassed 

Și eu, ca tâmpitul, fac cumpărăturile de la Kaufland!  doh Laughing 

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 06:36

Ai trecut de 50 de ani, nu mai cumperi de la Carrefour, raionul "accesorii pentru adulți"! old 

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 06:41

China isi incurajeaza cetatenii sa cumpere aur! (Oho… la noi se “incurajeaza” vanzarea “cu zacamantul”, cu sate si pamant cu tot, in “numele”… Fara nume, se stie.

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 06:49

Comisia Europeana vrea sa interzica in UE cultivarea plantelor din “seminte traditionale” pentru “a asigura sanatatea in uniune”!

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 06:49

Expertii au analizat cauza mortii a milioane de pasari care cadeau din zbor si concluzia este ca “e act intentionat”!

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 06:56

Tari precum US, Israel, Britain si France, angajeaza alte entitati sa indeplineasca asasinate pentru ei, pentru a putea nega ca “ei insisi au facut asa ceva” si a evita incidente internationale mari. Centrul de detentie de la Guantanamo nu este asa cum s-a afirmat “incarcerarea teroristilor dusmani ai SUA”, ci “un centru de pregatire de islamisti corupti cat si de alti militanti pentru a deveni agenti dubli si a fi trimisi inapoi pe teren”! Oricine ar refuza asta e lasat sa putrezeasca in inchisoare pana moare. Asemenea centre sunt planificate sa se amplaseze in mai multe alte tari.
In momentul de fata guvernul SUA si cel al Romaniei negociaza implementarea a cca. 3000 de teroristi arabi apartinand organizatiei “Mojahedin-e Khalq” (MEK), pe teritoriul Romaniei in apropiere de Craiova. Intelegerea ar fi ca in schimbul unor bani dati Romaniei, aici sa fie o baza de unde atacuri teroriste sa poata fi lansate pe tot globul.

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 06:59

Un inel de mercur de 7.300 mille patrate in jurul nisipurilor bituminoase din Canada, a fost descoperit de cercetatorii canadieni.

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 10:11

@dolion a scris:
Ai trecut de 50 de ani, nu mai cumperi de la Carrefour, raionul "accesorii pentru adulți"!  old 
Și asta, dar nu știam de ce evită neavastă-mea Carefourrul... chipurile erau prețurile prea mari... Laughing Acu' m-am prins!  tongue 

@dolion a scris:
In momentul de fata guvernul SUA si cel al Romaniei negociaza implementarea a cca. 3000 de teroristi arabi apartinand organizatiei  “Mojahedin-e Khalq” (MEK), pe teritoriul Romaniei  in apropiere de Craiova. Intelegerea ar fi ca in schimbul unor bani dati Romaniei, aici sa fie o baza de unde atacuri teroriste sa poata fi lansate pe tot globul.

Păi i-au implementat deja, de câțiva ani, în Fața Luncii... n-ai văzut la știri cum se bat între ei, cu săbii ninja?  Laughing

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 10:31

@dolion a scris:
Comisia Europeana vrea sa interzica in UE cultivarea plantelor din “seminte traditionale”  pentru “a asigura sanatatea in uniune”!

Știrea asta este reală sau este preluată de pe site-uri precum TimesNewRoman.ro sau Trombon?

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 12:03

@Anahoret a scris:
@dolion a scris:
Comisia Europeana vrea sa interzica in UE cultivarea plantelor din “seminte traditionale”  pentru “a asigura sanatatea in uniune”!

Știrea asta este reală sau este preluată de pe site-uri precum TimesNewRoman.ro sau Trombon?

http://healthydebates.com/european-commission-ban-heirloom-seeds-criminalize-plants-seeds-registered-government/

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 05 Ian 2014, 12:53

@dolion a scris:
@Anahoret a scris:
@dolion a scris:

http://healthydebates.com/european-commission-ban-heirloom-seeds-criminalize-plants-seeds-registered-government/

Mda... asta seamănă al naibii de mult cu ceea ce a scris Paolo Bacigalupi în povestirea SF "Calory Man", tradusă și la noi în "Antologiile Gradner Dozois"...

Propun spre lectură:
[Paolo Bacigalupi – Omul calorie ››

Fișierul PDF care se descarcă conține întregul volum al antologiei. Povestirea cu pricina este prima. Bănuiesc că postarea nu respectă normele de copyright, ca atare este posibil ca, în timp, să dispară iar URL-ul să nu mai fie viabil.

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 16 Feb 2014, 11:57

Grupul american CME sondează posibilitatea vînzării companiilor și mărcilor sale din România, susține jurnalistul Cătălin Tolontan, pe blogul său.
“Există discuții de tatonare cu mai multe companii, avînd ca subiect canalul ProTV, pentru care ar fi fost contactați RCS&RDS și turcii de la Dogan, care deține Kanal D în România. Conform estimărilor CME, pe ProTV ar putea să obțină undeva între 150 și 200 de milioane de euro”, scrie Tolontan, citat de Realitatea.net
Potrivit acestuia, studiourile Buftea sînt și ele de vînzare, Cristi Burci fiind principalul favorit, după ce a cumpărat PrimaTV și vrea să-și consolideze o bază de producție care să deservească mai multe televiziuni.
Recent, directorul executiv al Pro TV, Elena Petre, a parasit compania fondată de Adrian Sârbu.
Elena Petre, care a condus practic afacerea Pro TV si care a lucrat in aceasta companie de la inceputurile ei, pleaca la o luna dupa ce un nou director general, lituanianul Aleksander Cesnavicius, si-a preluat atributiile si la nici jumatate de an de cand Adrian Sarbu si-a anuntat demisia de la conducerea grupului-mama al Pro TV, CME.

Sursa: Realitatea.net

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 16 Feb 2014, 17:05

@dolion a scris:
Grupul american CME sondează posibilitatea vînzării companiilor și mărcilor sale din România
Oare să fie acesta un semn asupra a ceea ce urmează în tara noastră sau este o decizie de afaceri izolată?

dolion

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Lun 29 Sept 2014, 14:42

„Ca pe vremea lui Ceaușescu”. Primarul a „gătit” orașul: Se mărită fata mea!
De Ionuț Fantaziu - Yahoo News – 1 oră 25 de minute în urmă

Liberalii ieșeni îl acuză pe primarul orașului, PSD-istul Gheorghe Nichita, că s-a folosit de instituțiile publice pentru a organiza nunta fiicei sale, care a avut loc în acest weekend. Mai exact, în ultimele săptămâni, primăria ar fi cheltuit bani pentru a face lucrări de renovare și curățenie generală în clădirea Stării Civile, iar străzile din jurul bisericii unde a avut loc cununia religioasă și un drum spre aeroport au fost asfaltate.  

„Primarul Nichita a folosit instituțiile publice pentru un eveniment de familie. A fost renovată Casa Căsătoriilor înaintea acestui eveniment, au fost reamenajate spațiile verzi din jurul bisericii și a fost asfaltată strada Eternitatea, drum folosit de demnitarii care au venit cu avionul. Totul s-a făcut pentru a veni invitații la nuntă și pentru a da bine. Este un comportament tipic de nomenclaturist, la fel ca atunci când se vopseau copacii pe vremea lui Ceaușescu”, a declarat vicepreședintele PNL Iași, Alexandru Muraru, potrivit mediafax.ro.

De asemenea, ca la nici o altă nuntă, liberalii spun că Poliția a dirijat circulația în zona Copoului, în timpul cununiei religioase a fiicei primarului Iașiului, iar alte forțe de ordine au fost la Starea Civilă.

La nunta fiicei primarului Gheorghe Nichita, Ilinca Nichita, au participat în jur de 600 de persoane, printre care și premierul Victor Ponta, vicepremierii Liviu Dragnea, Gabriel Oprea sau miniștrii Nicolae Bănicioiu, Remus Pricopie, Doina Pană, Gabriela Szabo sau președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan.

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 07 Dec 2014, 17:47

Sa facem o lege pentru Max, cainele erou

Initiativa a postului de televiziune Antena 3

Max, cainele care detecteaza bombe si care a efectuat timp de 3 ani misiuni in teatrele de operatii din Afganistan a fost scos din serviciu de Armata Romana.  A ajuns in grija unei doamne inimoase care suporta din resurse proprii cheltuielile cu hrana si mai ales cu tratamentul si interventiile medicale de care MAx are nevoie pentru a lupta cu dilofilaria.

Max nu este singurul animal cu epoleti care nu are dreptul la "pensie" potrivit legislatiei din Romania. Atat la MApN, cat si la MAI, cainii si caii sunt bunuri de inventar, ca urmare sunt dati la casat atunci cand nu mai sunt de folos. Nu exista posibilitatea ca instructorii sau conductorii sa ii poata adopta la iesirea din serviciu, desi, cei mai multi dintre ei, au multi ani de misiuni impreuna.

Daca va simtiti solidari cu toti cei care vor sa-l ajute pe Max si zecile de animale care isi fac datoria in unitati speciale, va puteti alatura acestei petitii.

PETITIE

Noi, semnatarii acestei petitii, cerem membrilor Parlamentului sau Executivului, in virtutea dreptului acestora la initiativa legislativa, sa promoveze un act normativ care sa permita adoptia pentru animalele care s-au aflat in serviciul Statului prin institutiile acestuia, la incheierea activitatii, la termen sau anticipat. Proiectul legislativ trebuie sa prevada dreptul de preemtiune a adoptiei pentru personalul impreuna cu care animalele au efectuat serviciul si, de asemenea, obligatia ministerelor de resort de a furnza alocatii de hrana si sprijin pentru ingrijire medicala.

Sorina Hanea, Sonia Simionov si Adrian Ursu

http://www.petitieonline.com/forum/119025/start/125

Cei ce inca mai cred ca Antena 3 manipuleaza oamenii, sa nu semneze aceasta petitie... lasati-ne pe noi, cei ce avem suflet, s-o semnam! Voi, care aveti inima impietrita si condamnati acest post de televiziune, vedeti-va mai departe de actiunile voastre de denigrare, daca asta va face fericiti. Pe noi, salvarea lui Max si a altora ca el, ne face fericiti!

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Dum 07 Dec 2014, 18:21

@dolion a scris:

Citez din "Gândul": "După ce a fost diagnosticat cu o boală gravă, care n-ar fi fost contactată dacă ar fi fost imunizat corespunzător, Max a fost practic abandonat de Armată și ar fi ajuns într-un adăpost public dacă o iubitoare de animale nu l-ar fi luat în grijă."

Nu mă miră, nici oamenii nu au parte de tratamente mai bune. Nu cred că un tratament de 600 de lei pe lună, timp de trei ani, ar fi făcut gaură în bugetul armatei.

Am votat și eu.

Ursu a zis în emisiunea de astăzi că ministrul Dușa va modifica ordinul prvind mijloacele fixe din armată (sau cam așa ceva) unde se încadrează și câinii EODD. Ar fi un lucru bun, pentru că între câine și subofițerul care-l are în grijă se creează o legătură strânsă de-a lungul anilor de serviciu și sunt sigur că omul și-ar dori câniele acasă pe mai departe, după ce animalul nu mai este util armatei.

Numarul mesajelor : 8381
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Mar 09 Dec 2014, 14:29

@dolion a scris:

Initiativa a postului de televiziune Antena 3

Max, cainele care detecteaza bombe si care a efectuat timp de 3 ani misiuni in teatrele de operatii din Afganistan a fost scos din serviciu de Armata Romana.  A ajuns in grija unei doamne inimoase care suporta din resurse proprii cheltuielile cu hrana si mai ales cu tratamentul si interventiile medicale de care MAx are nevoie pentru a lupta cu dilofilaria.

Max nu este singurul animal cu epoleti care nu are dreptul la "pensie" potrivit legislatiei din Romania. Atat la MApN, cat si la MAI, cainii si caii sunt bunuri de inventar, ca urmare sunt dati la casat atunci cand nu mai sunt de folos. Nu exista posibilitatea ca instructorii sau conductorii sa ii poata adopta la iesirea din serviciu, desi, cei mai multi dintre ei, au multi ani de misiuni impreuna.

Daca va simtiti solidari cu toti cei care vor sa-l ajute pe Max si zecile de animale care isi fac datoria in unitati speciale, va puteti alatura acestei petitii.

PETITIE

Noi, semnatarii acestei petitii, cerem membrilor Parlamentului sau Executivului, in virtutea dreptului acestora la initiativa legislativa, sa promoveze un act normativ care sa permita adoptia pentru animalele care s-au aflat in serviciul Statului prin institutiile acestuia, la incheierea activitatii, la termen sau anticipat. Proiectul legislativ trebuie sa prevada dreptul de preemtiune a adoptiei pentru personalul impreuna cu care animalele au efectuat serviciul si, de asemenea, obligatia ministerelor de resort de a furnza alocatii de hrana si sprijin pentru ingrijire medicala.

Sorina Hanea, Sonia Simionov si Adrian Ursu

http://www.petitieonline.com/forum/119025/start/125

Cei ce inca mai cred ca Antena 3 manipuleaza oamenii, sa nu semneze aceasta petitie... lasati-ne pe noi, cei ce avem suflet, s-o semnam! Voi, care aveti inima impietrita si condamnati acest post de televiziune, vedeti-va mai departe de actiunile voastre de denigrare, daca asta va face fericiti. Pe noi, salvarea lui Max si a altora ca el, ne face fericiti!

Am semnat si eu. Nu conteaza de unde vine o initiativa laudabila. Dar conteaza foarte mult sa tinem aproape unii de altii cand e vorba de facut ceva bun, de construit o tara, un viitor. smile
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   Vin 12 Dec 2014, 08:34

Ministerul Apărării a dat un comunicat în legătură cu situația cățelului Max:

Ministrul apărării naționale, Mircea Dușa, a dispus luni, 8 decembrie, constituirea unui colectiv de lucru care să elaboreze, până la sfârșitul acestei săptămâni, un set de acte normative cu caracter intern (norme și instrucțiuni) privind utilizarea în M.Ap.N. a animalelor de serviciu.

De asemenea, la nivelul Departamentului pentru relația cu Parlamentul și informare publică a fost desemnat un grup de experți care să realizeze, împreună cu alte structuri ce dețin animale de serviciu, un proiect de lege privind gestionarea și utilizarea acestora în condițiile respectării legislației europene referitoare la protecția animalelor.
SURSA ›› http://www.mapn.ro/cpresa/14699_M.Ap.N.-va-modifica-actele-normative-privind-animalele-de-serviciu

Nu pot să înțeleg de ce, în țara asta, totul se face reactiv, la presiunea presei (mai des) sau a societății civile (mai rar). Nu putea să se prevadă situația asta și "grupul de experți" s-o prindă în actul normativ de la început? Vorbesc și eu așa, ca omul de pe zebră.

Și încă ceva: nu s-a spus nimic despre cei care au "contribuit" la starea de sănătate a lui Max. Adică despre cei care nu i-au făcut vaccinul la timp. I-or fi mustrat în fața clase? Le-or fi dat vreo decorație?

MesajSubiect: Re: STIRI SOCIALE   

Sus In jos

STIRI SOCIALE
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 20 din 21Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: