Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Ieri la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Ieri la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
Limba 23 este brasov curiozitati problema istorie romana Când English sibiu frig 1 comment-143 drumetie placut
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

LUMEA IN CARE TRAITI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
CRUCIAT

Numarul mesajelor : 1568
Data de inscriere : 28/10/2010

MesajSubiect: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 09:00

Adevărul e că, pare-se, polul optimismului la nivel mondial nu se mai află în spațiul occidental. Conform unei analize a Pew Research Centre, 87% dintre chinezi, 50% dintre brazilieni și 45% dintre indieni cred că țările lor merg în direcția bună – în timp ce 31% dintre britanici, 30% dintre americani și 26% dintre francezi cred aceasta în ceea ce-i privește. ● Acest optimism derivă și din faptul că India & China au ritmuri de creștere anuală de 9-10%, comparativ cu un sperat 3% pentru SUA și un nici 2% pentru Occidentul european. ● Alarmă națională în Marea Britanie! Din 2005 pînă azi, peste 6000 de pub-uri au tras obloanele de-a latul țării. Altfel spus, mai mult de jumătate dintre satele englezilor au rămas fără un pub al lor. Numai în anul 2009 consumul de alcool a scăzut cu 6% – cel mai abrupt regres din 1948 și pînă azi. Believe it or not, britonii beau astăzi sub media drojdierilor din UE – și chiar și-așa cheltuiesc anual 17 miliarde de lire (!) pe berile lor preferate (berea reprezintă încă 60% din alcoolul vîndut în pub-uri, restaurante și hoteluri). ● Contingentul de studenți din universitățile Chinei a crescut în ultimele două decenii cu 400%. Iar o statistică UNESCO reține că, la nivel mondial, proporția oamenilor de știință locuind în țări în curs de dezvoltare era de 30% în 2002 și a urcat spre 38% în 2007. Creșterea, la nivelul acestui indicator, continuă. ● În medie – potrivit altor studii savante –, oamenii în vîrstă de 50 de ani sînt mult mai puțin fericiți decît cei cu vîrsta de 20 de ani, în schimb cei cu vîrsta de 78-80 de ani sînt mai fericiți decît toți ceilalți. Artistul francez Maurice Chevalier a spus-o mai elegant: Bătrînețea nu este, totuși, atît de rea, dată fiind alternativa. Nu mi-e clar dacă asta e valabil și pentru România. ● Un alt studiu, propus de o universitate din California: într-un clasament al celor mai fericite țări (în funcție de raportul dintre cîștigul bănesc și mulțumirea cetățeanului), pe primul loc în clasamentul european al satisfacției se află Danemarca, iar pe ultimul loc Bulgaria. ● De la 1 ianuarie, Ungaria a preluat președinția semestrială a Uniunii Europene. Dar nu prea are timp (și nici motive) de celebrări, dat fiind că vecina noastră de la Vest e țara din UE cu cel mai scăzut nivel de angajare a forței de muncă (55% dintre cetățeni au o slujbă stabilă), iar o treime dintre maghiari trăiesc pe/sub „pragul sărăciei“ – proporția fiind mult mai mare în rîndul romilor/țiganilor locali. ● Institutul Danez de Studii Internaționale analizează dosarele a 228 de teroriști islamici capturați în Occident, în ultimul deceniu și jumătate, și observă că 27% dintre cei prinși între 1997 și 2003 aveau un antecedent occidental (în sensul că erau educați sau născuți acolo) și mai toți aveau legături cu organizații teroriste mondiale. În schimb, în rîndul celor prinși între 2004 și 2008, 84% dintre ei au oarecare legături (naștere, educație etc.) cu Occidentul, dar numai 28% dintre ei sînt conectați la rețelele fundamentaliste pan-islamice. Nu e de bine, ci de rău. ● Circa 13.000 de turiști chinezi vizitează anual Karl Marx Haus – casa memorială din Trier (Germania), locul de naștere al părintelui faimosului îndemn pentru proletari din toate țările etc. Ei sînt pe departe cel mai numeros grup național ce trece pe-acolo. ● În același timp, în cursul anului 2009 turiștii chinezi i-au depășit pe cei ruși în clasamentul extra-europenilor ce cheltuiesc cel mai mult în Franța! Stau mărturie magazinele Louis Vuitton din Paris, care au angajat vînzătoare vorbitoare în dialect mandarin. În medie, un turist chinez își rezervă o treime din banii alocați vacanței pentru cumpărături (inclusiv de lux) – în condițiile în care, pe timpul vizitei, ei nu pregetă să locuiască în ieftine hoteluri periferice și să pape tăiței instant. ● Cea mai activă industrie cinematografică din Africa se dezvoltă în Nigeria – așa-numitul Nollywood. Logic, dat fiind că o superproducție locală costă cel mult 100.000 de dolari. În Lagos (capitala țării) se toarnă anual mai puține pelicule decît în Bollywood-ul indian, dar oricum mai multe decît la Hollywood. l În Afganistan, la aproape 10 ani de la începerea operațiunilor militare, sînt 150.000 de soldați ai coaliției occidentale – dintre care două treimi americani. Pentru SUA, e cel mai îndelungat conflict armat din istoria lor – peste Războiul Al Doilea Mondial, cel din Coreea sau din Vietnam. Unde ești tu, Rambo 2.0.? ● Datele de mai sus provin din numărul de Crăciun 2010 al revistei The Economist (interpretarea îmi aparține). ● Ah, și mi s-a terminat spațiul taman cînd doream să vă spun despre Roxelana, cea mai teribilă femeie din istoria umanității! Rămîne pe altădată.(Adrian Cioroianu)
http://www.dilemaveche.ro/sectiune/ieri-vedere-azi/articol/adevarul-lumea-care-trai-i

Numarul mesajelor : 5897
Localizare : acolo unde ma regasesc
Data de inscriere : 31/03/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 09:34

Lumea in care traim este asa cum trebuie sa fie, nici mai buna, nici mai rea smile . Nici mai buna, ca altfel nu ne-am putea dezvata de rau. Si nici mai rea, ca s-ar putea sa ne placa Laughing .

ps: asta nu inseamna ca nu pot visa la o lume mai buna smile ...

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
CRUCIAT

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 09:56

Da, Cristina, lumea e asa cum e.
E buna, atita timp cit exista tineri care dau speranta ca nu e totul in zadar, ca stiu sa creeze, ca au capacitatea sa creeze si sa discearna. Uneori chiar, mai bine decit noi cei cu oarece experienta. Imi place sa-i ascult, sa discut cu ei, sa am dispute intelectuale. Nu am luat niciodata in viata mea ceva gata "mestecat" de altii, doar pentru ca era in moda sau mai comod. Asa ca nici pe tineri nu i-am indemnat la asa ceva vreodata. Am norocul sa traiesc, sa lucrez cu multi tineri. Cred ca e un avantaj pe care soarta mi l-a dat. Imi place sa-i observ, sa le "fur" expresii din jargonul supercibernitizat, sa le vad stralucirea din ochi si, de ce nu, sa le-o imprumut cind pot.
Un exemplu tonifiant, care mie imi aduce aminte de tineretea mea , este un tinar despre care va voi spune mai jos. Inchei partea personala cu convingerea ca, da, lumea e ceea ce trebuie sa fie, atit timp exista EI.

"Tânărul Dan Barbulescu a inventat un sistem de transport care poate fi o soluție economică pentru cei mai mari industriași. Timișoreanul a creat, cu ajutorul lui Alexandru Stoian, profesor de fizică ce se ocupă de tinerii inventatori, o construcție uriașă pentru transportul mărfurilor. Ceea ce este inedit și avantajos la ideea lui este faptul că tot sistemul, perfect funcțional, nu consumă energie aproape deloc.Proiectul invenției lui și o machetă a acesteia au fost prezentate în cadrul Salonului Național de Creație și Inventică pentru Tineret de la București, de anul acesta. Inventatori din întreaga țară au admirat invenția și au apreciat inventatorul. Acum, Dan așteaptă ca invenția la care a lucrat două săptămâni să fie brevetată de către OSIM.

TINERI DE AUR Dan Bărbulescu, inventatorul de numai 23 de ani care are soluția de aur pentru cei mai mari industriași

Olivia Tulbure
6624 afișăriJoi 6 ian 2011

Timișoara
Dan Bărbulescu Tânărul a inventat un sistem de transport care poate fi o soluție economică pentru cei mai mari industriași. Timișoreanul a creat, cu ajutorul lui Alexandru Stoian, profesor de fizică ce se ocupă de tinerii inventatori, o construcție uriașă pentru transportul mărfurilor. Ceea ce este inedit și avantajos la ideea lui este faptul că tot sistemul, perfect funcțional, nu consumă energie aproape deloc.

Proiectul invenției lui și o machetă a acesteia au fost prezentate în cadrul Salonului Național de Creație și Inventică pentru Tineret de la București, de anul acesta. Inventatori din întreaga țară au admirat invenția și au apreciat inventatorul. Acum, Dan așteaptă ca invenția la care a lucrat două săptămâni să fie brevetată de către OSIM.

Pregătire și oportunitate

„O astfel de construcție poate fi de ordinul zecilor, sutelor de mii de euro, dar avantajul este pe măsură“, a explicat Dan. Tânărul își amintește că, încă de mic, era curios și autodidact și că orice lucru nou era, pentru el, interesant de descoperit. „Foarte mic fiind, am primit un calculator vechi ce se lega la televizor. Am luat un manual de programare și am început să programez, să fac jocuri”, a povestit zâmbind, studentul. Dan este totuși conștient că ideea fără muncă nu este nimic și că reușita depinde de foarte mulți factori. „Ține și de pregătire, dar și de oportunitate. Dacă nu l-aș fi cunoscut pe profesorul Stoian, probabil că nu s-ar fi ales nimic de abilitățile mele creative”, a spus inventatorul.

Cheia succesului

În puținul timp liber care îi rămâne, Dan Bărbulescu este inginer de sunet la o trupă locală și este IT-istul la care apelează toți prietenii și vecinii care au probleme cu calculatorul, fără să știe că el este unul dintre cei mai promițători tineri inventatori timișoreni. Dan crede că secretul unei invenții reușite este ca creatorul ei să fie suficient de puternic pentru a o promova. „Totul este să îndrăznești, să ai încredere în tine. Trebuie să ai curaj să te gândești, să contrazici. Ține foarte mult de natura persoanei. Trebuie să existe mentalitate”, a spus tânărul.

Munca pe care el o face, ca inventator, este una creativă, una care presupune răbdare și depășirea mai multor piedici. „Poți să te uiți la foaia goală și să nu știi ce să pui pe ea. Te blochezi la fel ca orice scriitor. În plus, mai sunt de înfruntat probleme economice, birocratice care pot să-i descurajeze pe cei care n-au ambiție”, a explicat timișoreanul.

Întrebări și răspunsuri

Unde poate fi folosită invenția ta?
Poate fi folosită în combinate, în regiunile montane, în mine, oriunde se poate profita de faptul că există o diferență de nivel. Practic, instalația este formată din trei părți: o conductă de chiar un metru grosime care unește două puncte siuate la altitudini diferite și la capete, două camere în care sunt încărcate și respectiv descărcate materialele ce trebuie transportate.
Care sunt avantajele instalației inventate de tine?
Este rapidă și ecologică, nu ține cont de condițiile meteo și necesită un minim de personal care să încarce și să descarce containerele cu marfă. Nu are o complexitate de construcție foarte mare.

Ce-i place
„Îmi place muzica, și să o ascult și să să-i ajut pe alții să o producă. Consider că am o cultură bogată despre muzica modernă, dar și mai veche, de la începutul secolului XX. Îmi place ciclismul, dar nu am reușit să am o bicicletă mai mult de două luni, pentru că mereu mi se fură”.

Ce nu-i place
„Nu-mi place neseriozitatea oamenilor și că dintr-o sumedenie de cunoștințe pe care le am, sunt doar câțiva în care am încredere. Nu-mi place că se fură bicicletele și nu-mi place că este foarte multă politică în tot”.

( citate din interviul luat pentru Adevarul")

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 10:08

De acord cu tine acord si apreciez faptul ca gindesti astfel despre tineri smile noroc! .
Felicitari tinarului inventator Dan Barbulescu bravo ! Este imbucurator ca -iata - a gasit sustinere si ca este incurajat ! thumb_yello

Dar ca sa fie buna, te rog: "Nu crede nimic, indiferent unde ai citit sau cine a spus un anumit lucru, chiar daca l-am spus chiar eu, nu crede nimic decat atunci cand el se potriveste judecatii tale si bunului tau simt." - Buddha
Sus In jos
CRUCIAT

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 10:38

Cristina, nu cred ca merit felicitari: EU sint in cistig, pe linga ei.
De o viata admir frumosul. Estetic si de gindire. Ori asta, din pacate, este exceptie de la o virsta in colo... Birfa si rautatile, nu m-au interesat nicodata. Imi place si acum sa fiu cel mai prost din grup, ca sa am ce invata-cistiga de la ceilalti. Asa ca, am ales ceea ce era logic pentru mine.
Bucurie mare ai intotdeauna cind vezi ca cel ajutat de tine realizeaza ceva, parca ai merge si tu mai departe, pe cai noi. Nu?

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 11:10

Cruciatule, din pacate exista multa invidie in lume si p-orma se-ntreaba -tot ei- de ce sunt nefericiti doh ...
Da, ai dreptate, si eu ma bucur cind vad ca celui de linga mine ii merge bine, cu-atit mai mult daca este cinstit si pe merit. Invidia mi s-a parut intotdeauna a fi, nu numai trista si intristatoare, dar mai ales o frustrare, o dovada a propriei incapacitati de a deveni/avea ceea ce a devenit/are cel invidiat. In loc sa ne dezvolte personalitatea si talentul, invidia ne blocheaza, pe toate planurile.

Sus In jos
VOTAN

Numarul mesajelor : 630
Localizare : brasov
Data de inscriere : 25/11/2010

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 13:11

Mi-a placut cum ai spus Cristina! aplauze

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 09 Ian 2011, 17:06

Da, Cristina, invidia este dovada propriei incapabilităti, cum bine spui tu.
Cei buni nu au de ce fi invidiosi. thumb_yello

CRUCIAT

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Sam 26 Feb 2011, 22:23

Puterea ideilor, plus un polonez de treabă

....Dar mai ales l-am bănuit de inteligență și de normalitate.

Altfel spus, Adam Michnik mi se pare a fi exact prototipul omului în fața căruia comunismul nu avea nici o șansă: omul inteligent, dispus să țină cu dinții de normalitatea lui. E genul de bărbat care descumpănește orice sistem. Nu vrea să fie erou (deși, se pare, ar putea fi) și, de fapt, e mai degrabă circumspect față de eroi. Nu urăște și nu idolatrizează. Crede că o femeie interesantă face, în viața unui bărbat, cel puțin cît o carte bună. Are umor și apreciază oameni care au și ei. În condițiile în care regimul comunist al țării lui, în ultimul an ’80, invitase opoziția la discuții, Michnik a preferat să întîrzie în toaletă – numai pentru că soția sa ar fi fost descumpănită foarte dacă l-ar fi văzut la TV dînd mîna cu ministrul de Interne al Poloniei comuniste.

„Valorile fundamentale ale generației noastre au fost obținute. Sîntem liberi, putem călători unde vrem... Dar tot sîntem furioși. Despre asta vom discuta aici.“ – a spus Michnik, dintru început, în sala Ateneului Român. Sau: „Filozoful șanticomunist, n.m.ț trebuie să fie precaut atunci cînd își pune hainele procurorului“ – a mai adăugat el, atrăgînd apoi o replică a dlui G. Liiceanu. Sau: „Eroismul trebuie să-l ceri de la tine, nu de la celălalt“ (cu trimitere la incriminările recurente în spațiul românesc/estic despre cine și cum a rezistat totalitarismelor). Sau: „Cînd Politica intră în tribunal, Justiția iese pe ușa din spate“ – o frază aiuritor de actuală într-o țară ca a noastră, în care neîncrederea în Justiție merge mînă-n mînă cu neîncrederea în partidele politice (oare de ce?!). Mie, unuia, cel mai mult mi-a plăcut răspunsul dlui Michnik referitor la polonitatea lui. Un polonez (și evreu, după rădăcini) care spune „Polonia mea este ca o casă părintească, în care nu vreau să se scuipe pe jos și în care nu agreez violența“ mi se pare a fi realmente demn de citat. Probabil că aceasta este marea diferență dintre polonezi și români: felul în care se raportează la polonitatea/românitatea lor. De-o parte e mîndrie, de-o parte e dubiu. Fără trimitere la Michnik sau la Pleșu, cred că această dilemă ne va mai urmări.
Adrian Cioroianu
tot articolul:
http://www.dilemaveche.ro/sectiune/ieri-vedere-azi/articol/puterea-ideilor-plus-un-polonez-treaba

Numarul mesajelor : 13536
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 27 Feb 2011, 20:24

@CRUCIAT a scris:
Puterea ideilor, plus un polonez de treabă

....Dar mai ales l-am bănuit de inteligență și de normalitate.

Altfel spus, Adam Michnik mi se pare a fi exact prototipul omului în fața căruia comunismul nu avea nici o șansă: omul inteligent, dispus să țină cu dinții de normalitatea lui. E genul de bărbat care descumpănește orice sistem. Nu vrea să fie erou (deși, se pare, ar putea fi) și, de fapt, e mai degrabă circumspect față de eroi. Nu urăște și nu idolatrizează. Crede că o femeie interesantă face, în viața unui bărbat, cel puțin cît o carte bună. Are umor și apreciază oameni care au și ei. În condițiile în care regimul comunist al țării lui, în ultimul an ’80, invitase opoziția la discuții, Michnik a preferat să întîrzie în toaletă – numai pentru că soția sa ar fi fost descumpănită foarte dacă l-ar fi văzut la TV dînd mîna cu ministrul de Interne al Poloniei comuniste.

„Valorile fundamentale ale generației noastre au fost obținute. Sîntem liberi, putem călători unde vrem... Dar tot sîntem furioși. Despre asta vom discuta aici.“ – a spus Michnik, dintru început, în sala Ateneului Român. Sau: „Filozoful șanticomunist, n.m.ț trebuie să fie precaut atunci cînd își pune hainele procurorului“ – a mai adăugat el, atrăgînd apoi o replică a dlui G. Liiceanu. Sau: „Eroismul trebuie să-l ceri de la tine, nu de la celălalt“ (cu trimitere la incriminările recurente în spațiul românesc/estic despre cine și cum a rezistat totalitarismelor). Sau: „Cînd Politica intră în tribunal, Justiția iese pe ușa din spate“ – o frază aiuritor de actuală într-o țară ca a noastră, în care neîncrederea în Justiție merge mînă-n mînă cu neîncrederea în partidele politice (oare de ce?!). Mie, unuia, cel mai mult mi-a plăcut răspunsul dlui Michnik referitor la polonitatea lui. Un polonez (și evreu, după rădăcini) care spune „Polonia mea este ca o casă părintească, în care nu vreau să se scuipe pe jos și în care nu agreez violența“ mi se pare a fi realmente demn de citat. Probabil că aceasta este marea diferență dintre polonezi și români: felul în care se raportează la polonitatea/românitatea lor. De-o parte e mîndrie, de-o parte e dubiu. Fără trimitere la Michnik sau la Pleșu, cred că această dilemă ne va mai urmări.
Adrian Cioroianu
tot articolul:
http://www.dilemaveche.ro/sectiune/ieri-vedere-azi/articol/puterea-ideilor-plus-un-polonez-treaba

rugă rugă thumb_yello
Sus In jos
CRUCIAT

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 27 Feb 2011, 23:10

Retrovizoarele unui emigrant recent (DoR #4)
February 12th, 2011
Tags: DoR #4, eseu, Miruna Cugler, Reactor, Vitalie Chirică După 15 ani de luptă cu morile de vânt, mi-am pus țara în raniță și m-am mutat la Luxemburg. Acest text este despre ce am lăsat în urmă.

Text de Miruna Cugler
Ilustrație de Vitalie Chirică

http://www.decatorevista.ro/retrovizoarele-unui-emigrant-recent/

Numarul mesajelor : 17567
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 28 Feb 2011, 09:47

Reîntoarcere în timpul nu prea îndepărtat

Andrei PLEȘU | Cîteva specii de imbecili
Textul de mai jos a fost scris în timpul unei călătorii la Berkeley, California. Mi se pare plauzibil în continuare, mai ales după discuția despre prostie, găzduită, de curînd, de Televiziunea Română. Evident, subiectul e inepuizabil…
Ca și moartea, imbecilitatea e democratică: nu distinge între săraci și bogați, între prostime și aristocrație, între est-europeni, vest-europeni și americani. Cu alte cuvinte, întîlnești imbecili peste tot și la toate nivelurile. Imbecilitatea are imaginație: ea valorifică în chip diferențiat resursele de întunecime ale fiecărui individ și ale fiecărei nații, așa încît rezultatul să fie sau să pară multicolor.
În latura ei cinică, nocturnă, orice călătorie este o explorare a imbecilității universale: descoperi neîncetat noi variante și le percepi mai limpede pe cele de-acasă. Din America, de pildă, imbecilul român mediu se vede foarte bine decupat, ca o umbră chinezească perfectă, ca o efigie. El strălucește prin cîteva indemolabile certitudini: e sigur că e deștept, e sigur că, vreme de cinci sute de ani, a apărat Occidentul de turci și e sigur că e victima unei conspirații mondiale. Imbecilul român mediu se identifică intim cu toate gloriile neamului. El a cîștigat la Călugăreni, el a murit la Mărășești, el i-a bătut pe americani la fotbal. Ca atare, pretinde un respect unanim, necondiționat. Are aerul că e credincios; în realitate, mai mult decît să creadă în Dumnezeu, el e ocupat să demonstreze că Dumnezeu crede în el, în el mai mult decît în alții. Cum altfel s-ar explica virtuțile excepționale cu care a fost dăruit? E un unicat prețios, într-o lume de moftangii. Asta nu înseamnă că imbecilul român mediu nu are și oarecare insatisfacții: în perioada de tranziție mai cu seamă, el percepe dezghețul ca pe o disoluție. E trist că nu se conservă „realizările“ anterioare („rod al muncii și suferinței noastre“) și reușește să intoneze un „ce“ ironic ori de cîte ori se referă la „privatizare“ (și „privatizați“), „democrație“, „economie de piață“ sau „FMI“. Imbecilul român mediu declară frecvent că „orice s-ar zice, Ceaușescu a fost un patriot“ și că Vadim Tudor „o fi cum o fi, dar în chestia ungurească are dreptate“. În aceeași suită de convingeri se mai pot cita fraze de genul: „Casa Poporului e o dovadă a creativității naționale“, „Iliescu e prea moale“ sau „eram șef de serviciu și am ajuns taximetrist“. Evident, citind aceste rînduri, imbecilul român mediu nu înțelege de ce e socotit imbecil.
Există, se subînțelege, și imbecilul superior: el se recoltează, în genere, dintre intelectuali și preferă, demagogiei patriotarde, delirul egolatru. Imbecilul superior se simte un erou al eticului, un inspirat, un om al misiunii. El confundă subtilitatea mentală cu acțiunea politică și își ia reveriile drept soluții constituționale. Cînd constată că utopia sa nu e împărtășită de mase, că Montaigne n-are succes la Pașcani, e dezamăgit și acuză de imbecilitate masele și Pașcanii. Imbecilul superior crede sincer că toți cei care-l contestă sau au alte păreri decît el sînt imbecili. El mai crede că intransigența opozantă postrevoluționară e suficientă ca să ne facă să uităm dizgrațioasa lui cumințenie prerevoluționară. Imbecilul superior e un campion al nesincronizării, al inadecvării, al suficienței lunatice. Adeseori, sub aparența sa fragilă și romanțioasă se ascunde o dezmățată poftă de putere, pofta de putere a imbecilului de rînd...
Dar să nu fim vanitoși. Să vorbim și de imbecilii altora. Există, de exemplu, imbecilul mediu american: se declară liber-cugetător și crede în fantome, consacră chifteaua fără mirodenii drept vîrf al artei culinare, bea lapte la friptură, crede că tot ce se spune la televizor e „științific“ și că nu America a fost descoperită de europeni, ci viceversa.
DE ACELASI AUTOR
Ură și șah-mat
Alte întrebări, alte fragmente de răspuns
Despre disperare
Întrebări. Și unele răspunsuri
Mult mai interesanți sînt însă imbecilii americani superiori. Am cunoscut cîțiva, întruchipați în profesori universitari, de preferință politologi. Ei au o sumedenie de păreri uluitoare: califică dezastrul comunist drept un „experiment istoric interesant“, descalifică drept răuvoitoare invocarea Gulagului în contextul unei analize „obiective“ a stalinismului, refuză să admită că țările est-europene au trăit sub sisteme politice totalitare. La urma urmelor, comunismul nici n-a fost așa rău (dovadă că, în fostele țări comuniste, comuniștii sînt realeși de „popor“ drept cîrmuitori legitimi și credibili). Stalin, la rîndul lui, a fost un personaj extrem de „complex“: e rușinos, intelectualmente, să-l compari cu Hitler. Nici Ceaușescu nu trebuie demonizat abuziv: în unele privințe, Ronald Reagan s-a dovedit mai dăunător. Imbecilul american superior nu citește decît Derrida și crede că îi flatează pe muzicanții polinezieni dacă îi compară cu Mozart. De altfel, modul în care un asemenea imbecil înțelege să-și manifeste „deschiderea“ intelectuală, lipsa nobilă de prejudecăți, e mai curînd jignitor pentru cei cu deprinderi „convenționale“: manierele curtenitoare sînt suspectate de „condescendență“, declarația de amor e un act terorist, de macho discriminator. Aparținătorii „pieilor roșii“ trebuie numiți native Americans, dacă nu vrei să treci drept rasist, negrii trebuie numiți African-Americans (ceea ce dă senzația că a pomeni de culoarea pielii e a pomeni un detaliu infamant). Vrei să invoci un gras, îl vei defini horizontally challenged (greu de tradus: „solicitat pe orizontală“, „pus la încercare pe orizontală“?). Cineva prea înalt e – după același tipic – vertically challenged. Teama (psihanalizabilă) de a nu leza susceptibilitățile minorităților a creat – pe lîngă asemenea forme de păsărească – noi și paradoxale minorități, net dezavantajate: minoritatea fumătorilor, „minoritatea“ heterosexualilor, minoritatea albilor ș.a.m.d. Din fericire, America depinde în mai mică măsură de imbecilii ei decît depindem noi, deocamdată, de imbecilii noștri. E însă un fapt că există o internațională a imbecilității, în care riscăm să intrăm mai repede decît în Europa...
Apărut în Dilema, nr. 96, 11-17 noiembrie 1994

CRUCIAT

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Sam 09 Apr 2011, 10:18

[url][/url]

Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Mier 03 Aug 2011, 14:00

Un baietel s-a spanzurat de dorul mamei sale. Copiii cred ca din cauza lor divorteaza parintii

Un baietel din Teleorman s-a spanzurat din cauza dorului de mama. Psihologii spun ca parintii care se despart trebuie sa le explice copiilor ca nu e vina lor.

Un copil de 11 ani si-a pus capat zilelor din cauza dorului de mama. Baietelul din Patroaia Vale, judetul Teleorman, n-a suportat gandul ca parintii sai au divortat. Mai mult, mama lui, care plecase de acasa si s-a casatorit cu un alt barbat, nu-l mai vizitase de foarte mult timp...

Extrem de trist Sad Sad Sad Cum e posibil sa iti parasesti copilul??? Evil or Very Mad

Sursa>>
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4572
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Mier 03 Aug 2011, 14:51

NU s-ar putea spune ca n-are dreptate. Are mare dreptate acest "Mare Imbecil" sau
"Imbecil-Sef", cum i-as putea spune , nu cu ironie, ci din simpatie.
Numai asa fiind poti sa-i caracterizezi, sa-i tratezi pe altii "imbecili", cu o conotatie
insultatoare.

Da, Domnule Plesu!
Lumea e plina de imbecili. Imbecilul e un produs al ei.
La producera lui, reproducerea lui la scara infinita, Dvs. sunteti cel putin complice.
Cel putin prin felul de a zice.
Ca "imbecil de rasa", ar trebui sa incercati sa-i educati pe cei din clasele inferioare.
Si nu sa-i stigmatizati. Sa-i etichetati ca "imbecili din nastere".
Candidati la Presedentia Internationalei Imbecililor. Poate va aleg. Ii cunoasteti destul de bine pe imbecilii din toata Lumea, doar.
O societate se constuieste. Dvs. o demolati. Prin felul in care puneti problema.
Cel putin aceasta, cu imbecilii.
Fara ei, lumea ar fi pustie, D-le Plesu!
Si Dvs. n-ati avea, nici ce zice, nici ce face.
Bine face insa cel care tace.
E filozos...

O zi buna fara imbecilitati!
Unele le-am zis-o si eu, mai sus.
Un imbecil de rand
Ion

Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4572
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Mier 03 Aug 2011, 22:47

Contiinuare

Unii, ca sa arate cat de destepti sunt, cauata cati mai multi prosti. E si usor sa-i gasesti, ca sunt din abundenta. Nu se uita dupa cei destepti, sau mai destepti decat el.

"Daca esti destept, nu-ti lua o nevasta desteapta, ca atunci esti prost."
Poate, desteptii tin cont de zicala de mai sus, si cei destepti nu cauta decat prosti.

Oare, in tot timpul cat a stat in California, nu s-a intalnit cu niciun destept?
Numai imbecili a gasit? Sau a tras si el la.... Ma abtin sa zic ceva rau.

M-a suparat dezinvoltura cu care D-l Plesu vorbeste despre imbecili.
Ba chiar simte placere, as zice. Nu pare deloc revoltatat, ci chiar satisfacut
ca exista multi imbecili. Si, daca n-ar fi cat ar dori Domnia Sa, i-ar crea.
De parca de asta ar fi plecat de acasa, si asta ar fi misiunea omului destept.
Sa creeze imbecili. Ce a facut Domnia Sa pentru ca acele imbecilitati sa nu (mai) fie?

Pana la urma, mi se pare lipsa de demnitate din partea unuia ca D-l Plesu, sa se apuce
sa demoleze imbecilii. Sa se apuce cu unul de talia DS(Domnei Sale) in probleme serioase, pe care sa le caute, sau, de ce nu, sa le inventeze. Ca de aia sunt destepti, si nu imbecili.

Altfel ii incaleca imbecilii.
Si sa nu uite DS ca este condamnat sa traiasca imreuna cu imbecilii.
Daca ar fi sa citeasca D-l Plesu ce am scris mai sus, i-as spune ca le-a scris un imbecil de rand. N-as astepta sa ma treaca in randul lor. Caci im dau seama cat de imbecil sunt,
daca ma apuc cu unul de talia DS.

Nu imbecilii sunt vinovati ca iau drept "stiintific" tot ce e la TV. Ci aceia care le dau drept stiintifice si aceia care ii conduc. Si mai vinovati sunt aceia care stiu si tac si nu le atrag atentia asupra acestui fapt.

A face pe cineva imbecil e simplu. A incerca sa-l scapi de imbecilitate e mult mai greu.
De aceea cel mai usor pentru D-l Plesu a fost sa-i trateze pe "semenii" lui ca imbecili.
El nesemanand, insa, cu niciunul dintre ei, binenteles.

In rest,
Doamne ajuta!

ps: Am cunoscut pe internet o tanara profesoara de matematica . A scis pana acum multe carti frumoase. Romane, poezii. Si picturi religioase.
De ce nu cauta tineri de acestia D-l Plesu pe care sa-i creasca si sa-i fereasca de imbecili(tate)?

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Mar 09 Aug 2011, 13:12

Jaf pe autostrada Bucuresti - Pitesti: zeci de kilograme de aur furate!

Potrivit primelor informatii, trei barbati cu fetele acoperite au coborat dintr-o masina neagra cu girofar si au oprit masina unei firme care transporta bijuterii. Atacatorii erau inarmati. Masina care transporta bijuteriile, un Volkswagen Passat, nu este una de transport valori si nu are niciun fel de masuri speciale de securitate asigurate. Potrivit Realitatea Tv, geamurile masinii au fost sparte. Infractorii s-ar fi folosit de un baston asemanator celui folosit de Politia Rutiera pentru a oprit masina. In masina se aflau 43 de kilograme de aur si bijuterii, iar cei trei atacatori ar fi reusit sa ia 23 de kilograme.

Din primele cercetari s-ar parea ca jaful a avut loc "la pont", atacatorii stiind in avans ca avea loc transportul de bijuterii. Transportul de bijuterii trebuia sa ajunga la Ramnicu Valcea si Oradea.

Sursa>>

Deci asa se transporta valorile (circa 2 milioane de euro chiar reprezinta o valoare)... Intr-o simpla masina fara a fi blindata, fara paza... Rolling Eyes
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21638
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Mier 31 Aug 2011, 08:26

ADOLESCENTII ROMANI, LOCUL DOI, DUPA SOMALEZI, IN TOPUL INFRACTORILOR DIN MAREA BRITANIE

Statistica incredibila in Marea Britanie.

Aproximativ o treime dintre tinerii infractori retinuti in ultimul an in Marea Britanie, cu varste cuprinse intre 10 si 18 ani, au fost straini, iar romanii s-au situat pe locul al doilea in acest clasament.
Infractorii romani ocupa locul doi in clasamentul ce vizeaza numarul de straini cu varste cuprinse intre 10 și 18 ani arestati in ultimul an. Pe primul loc se situeaza somalezii, iar pe trei jamaicanii.

Britanicii au catalogat aceste cifre drept șocante, precizand ca masurile luate pentru integrarea acestor persoane au fost inutile.

'In mod evident, eforturile depuse pentru integrarea acestor persoane ce provin din comunitati imigrante au esuat', a remarcat presedintele MigrationWatch, sir Andrew Green.

Sursa: Libertatea

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Joi 01 Sept 2011, 01:48

Referitor la acei adolescenti din Anglia: vina principală o au părintii lor.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 16 Oct 2011, 15:26

Șerban Huidu a provocat un grav accident pe DN 1: Trei morți și cinci răniți... Rolling Eyes

Accidentul s-a petrecut duminică, în jurul orei 11.55, pe DN 1, la intrarea în localitatea brașoveană Timișul de Sus, după ce mașina de teren la volanul căreia se afla Șerban Huidu a intrat pe contrasens, ciocnindu-se cu un autoturism Dacia Logan care circula regulamentar.

În urma impactului și-au pierdut viața șoferul autoturismului Dacia Logan - un bărbat de 65 de ani - și o femeie de 54 de ani, care se afla în dreapta șoferului.

Sursa>>

Problema este: Serban Huidu mai avea voie sa conduca dupa accidentul suferit in iarna pe partia de schi? Rolling Eyes Pentru ca dupa cum l-am vazut eu la Carcotasi, el chiar si cand vorbeste o face mai incet asa.. Adica nu prea mai este cum era... Rolling Eyes Sad
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 16 Oct 2011, 15:43

UPDATE1 Polițiștii încearcă să afle de la medici dacă Șerban Huidu era apt să conducă, în urma accidentului suferit la schi.

UPDATE2 Poliția Rutieră ia în calcul două ipoteze în cazul accidentului. Prima: Șerban Huidu ar fi intrat într-o depășire neregulamentară, pe contrasens. A doua: Huidu ar fi glisat pe carosabilul ud, din cauza vitezei mari, și ar fi intrat pe contrasens. Dacă Huidu este găsit vinovat, el riscă până la 7 ani de închisoare pentru ucidere din culpă și vătămare corporală gravă din culpă.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 16 Oct 2011, 18:58

Normal că am simtit alături de Huidu când a avut acel acccident, dar acum sunt cu familiile ce suferă din cauza lui (si poate nu numai a lui!!!).
Eu sper ca acesti criminali (nu pot să-i numesc altfel) să fie pusi după gratii pentru 20 de ani, nu doar 7!

Prostii când au o masină „musculoasă” cum e si cea de teren, se cred dumnezei la volan si de regulă acesti soferi gresesc cel mai mult, iar de suferit suferă altii.
Sper să-si ia pedeapsa ce o merită. N-am nicio simpatie pentru acesti imbecili. :thumbs down:

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 16 Oct 2011, 19:32

Mie imi pare rau ca s-a intamplat. Mare pacat. Oricum nu cred ca Huidu ar fi trebuit sa mai conduca. Accidentul ala l-a afectat foarte serios, el nu mai e acelasi om. Crying or Very sad Sad
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 16 Oct 2011, 19:53

Mda, din păcate, unii cedează mai usor după astfel de tragedii.
Dumnezeu stie de ce se întânmplă toate astea pe pământ...

dolion

Numarul mesajelor : 21638
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 17 Oct 2011, 10:45

Spunea cineva ca in Franta, daca suferi un accident, cum l-a avut Huidu la schi, iti ridica din oficiu dreptul de a conduce si numai in urma acordului unei comisii de medici, poti da din nou examen, pentru un nou permis!

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   

Sus In jos

LUMEA IN CARE TRAITI
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 7Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: