Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» Invatamant
Sam 23 Sept 2017, 16:46 Scris de Ion

» Morala crestina
Sam 23 Sept 2017, 11:56 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» Americane
Mier 20 Sept 2017, 17:27 Scris de Ion

» BANCURI
Mier 20 Sept 2017, 17:02 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 31 Aug 2017, 14:29 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

Cuvinte-cheie
English
Septembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

LUMEA IN CARE TRAITI

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21384
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 17 Oct 2011, 10:49

Aseara, avocata Paula Iacob, spunea la Antena 3, ca daca ea ar judeca procesul lui Huidu, i-ar da cu suspendare, pentru ca:
- este persoana publica
- are doi copii de crescut
- are o inteligenta sclipitoare
Spuneti si voi daca acestea sunt argumente de om normal, nu mai punem la socoteala ca individa e avocat... probabil isi pregateste pledoaria de aparator, in viitorul proces.

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 17 Oct 2011, 10:52

Alta perla la aceiasi tembeliziune: la vederea fulgilor de nea, Huidu, a fost teleportat cu un an in urma, pe partia de schi si asa se explica gafa facuta... nu mai am cuvinte!

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 17 Oct 2011, 10:54

Ma intreb, sotia lui Huidu, nu si-a dat seama ca nu mai poate conduce in conditii depline de securitate? Erau in joc vietile copiilor, daca de vietile lor nu le pasa!

Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 17 Oct 2011, 11:27

dolion a scris:
Aseara, avocata Paula Iacob, spunea la Antena 3, ca daca ea ar judeca procesul lui Huidu, i-ar da cu suspendare, pentru ca:
- este persoana publica
- are doi copii de crescut
- are o inteligenta sclipitoare
Spuneti si voi daca acestea sunt argumente de om normal, nu mai punem la socoteala ca individa e avocat... probabil isi pregateste pledoaria de aparator, in viitorul proces.
Deci dupa distinsa d-na daca esti persoana publica poti sa omori oameni dupa pofta inimii !! Rolling Eyes :thumbs down: nu se poate(2) Inclusiv daca esti inteligent!! Este intr-adevar incredibil! Sad
dolion a scris:

Alta perla la aceiasi tembeliziune: la vederea fulgilor de nea, Huidu, a fost teleportat cu un an in urma, pe partia de schi si asa se explica gafa facuta... nu mai am cuvinte!
Parerea mea este ca se va intampla la fel ca si in cazul lui Carmen Paunescu. Si aia a intrat cu gipanul in oameni omorand o familie intreaga si n-a patit nimic. Sad :thumbs down:
Sus In jos
Doina

Numarul mesajelor : 380
Varsta : 60
Localizare : Timisoara
Data de inscriere : 29/04/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 17 Oct 2011, 12:20

UPDATE 3: a mai decedat inca o persoana. Accidentul provocat de Huidu a ajuns la trei morti.

Numarul mesajelor : 13521
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 17 Oct 2011, 13:23

Doina a scris:
UPDATE 3: a mai decedat inca o persoana. Accidentul provocat de Huidu a ajuns la trei morti.

Pacat ,Dumnezeu sa -i ierte pe toti si pe huidu .

Cred ca ai dreptate vad ca se tergiverseaza .analizeaza etc...
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22380
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Mar 18 Oct 2011, 05:39

dolion a scris:
Spunea cineva ca in Franta, daca suferi un accident, cum l-a avut Huidu la schi, iti ridica din oficiu dreptul de a conduce si numai in urma acordului unei comisii de medici, poti da din nou examen, pentru un nou permis!
Mi se pare foarte corectă procedura din Franta.

În cazul de fată, locul lui Huidu nu poate fi altundeva decât după gratii.
Nu înteleg cum mai pot exista persoane ce să-l sustină pe acest criminal,
bineînteles, exceptând familia sa si avocatul care e normal să fie cu el.

dolion

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Joi 20 Oct 2011, 09:28

FETITA CALCATA DE DOUA MASINI SE LUPTA PENTRU VIATA

Fetita din China lovita de doua masini si ignorata de 18 trecatori, este in coma si se lupta pentru viata ei. Vezi filmul care a socat o planeta intreaga! Miliarde de oameni au ramas fara cuvinte vazand clipul in care o fetita de numai doi ani este lovita de o masina care trece cu rotile peste ea, apoi din nou calcata la propriu de o alta. In urmatoarele minute, 18 oameni au trecut pe langa copilul intins intr-o balta de sange. Abia trecatorul cu numarul 19 s-a oprit sa vada ce e cu micuta.

Fetita este in viata

Desi initial se credea ca fetita, pe nume Yue Yue, a decedat in urma accidentului, presa chineza anunta ca ea se lupta in continuare pentru viata ei. Desi este in coma si nu a depasit pericolul, se pare ca dupa zile de tratament, ea poate respira cu ajutorul unui aparat si isi va putea folosi bratele. Doctorii banuiesc ca i-a fost afectat creierul si va ramane cu sechele pentru toata viata.

Soferii vinovati au fost arestati

Yue Yue a fost scapata din ochi pentru cateva minute, timp in care a iesit din magazinul parintilor pe o alee pe unde treceau masini. De aici a inceput calvarul ei. Camera de supraveghere a surprins imaginile care au facut inconjurul lumii, dar au ajutat si la prinderea soferilor vinovati.
Acestia au fost deja arestati si au declarat ca nu au vazut copilul pentru ca era intuneric. La fel au sustinut si trecatorii care au ignorat-o, desi se vede clar in clip ca unii din ei se uita curiosi spre copil.
Conform presei chineze, primul sofer vinovat vorbea la telefon in momentul accidnetului si nu a fost atent. El l-ar fi sunat pe tatal fetitei si i-ar fi spus “Cand am vazut ca sangereaza, am decis sa fug, din moment ce nu era niciun martor in jur.” Din fericire, a existat un martor, camera de supraveghere.

Salvatorul, recompensat de autoritati

Cel care a indraznit sa se apropie de fetita ranita, un gunoier, a fost recompensat de autoritatile chineze cu 1500 de dolari. Cat despre ceilalti trecatori, comportamentul lor a starnit revolta chinezilor, care au lasat peste 4 milioane de comentarii pe o platforma de socializare. Internauti spun ca acest incident este o rusine pentru poporul chinez.

Sursa: Unica.ro - (Erika Chivu)

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Vin 21 Oct 2011, 01:12

Din păcate si asa cum descrie mesajul lui Dolion este lumea în care trăim!

Emil Condor

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Sam 22 Oct 2011, 06:52

dolion a scris:
...Huidu...
Văd că în cazul lui a apărut ipoteza derapării!
Poate fi un indiciu că o să fie scos nevinovat, sau ar putea primi ceva cu suspendare pentru faptul că a derapat datorită unor cauze, cum ar fi viteza excesivă în locurile alea.
Pentru mine va rămâne criminalul Huidu. :thumbs down:

ostrovna

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Sam 22 Oct 2011, 11:47

Emil Condor a scris:
dolion a scris:
...Huidu...
Poate fi un indiciu că o să fie scos nevinovat, sau ar putea primi ceva cu suspendare pentru faptul că a derapat datorită unor cauze, cum ar fi viteza excesivă în locurile alea.
Pentru mine va rămâne criminalul Huidu. :thumbs down:

Lasa ca nici cu fratele lui nu mi-e rusine Sad Sad
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 23 Oct 2011, 11:40

Emil Condor a scris:

Un Mercedes ML nu are cum sa derapeze, daca e condus de un sofer adevarat... are atatea sisteme de siguranta, incat esti mai pazit in el, decat in seiful Bancii Nationale!

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 23 Oct 2011, 11:42

Un tanar de 19 ani din Husi, Vaslui, a fost la un pas de septicemie, dupa ce timp de sase luni a purtat in corp doua comprese care i-au fost uitate de un medic care l-a operat.
Vasile Hariton a facut o plangere la Colegiul Medicilor, acuzand un chirurg de la spitalul din Husi, ca in urma cu sase luni, cand l-a operat dupa un accident de scuter, i-a uitat in coapsa doua comprese. Una dintre ele si-a scos- o din rana chiar baiatul, iar pe a doua a extras- o un alt chirurg la care a mers, speriat ca nici dupa sase luni rana nu i s-a inchis. In acest timp, doctorul acuzat, candideaza pentru un loc in Comisia de Disciplina a Colegiului Medicilor Vaslui, care il si ancheteaza.

Sursa: Libertatea

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 23 Oct 2011, 11:48

CE-AU FOST SI CE-AU AJUNS! CEI MAI ODIOSI LIDERI AI LUMII AU SFARSIT RAU!

Au jucat pe degete destinele a milioane de oameni si au sfarsit ca niste caini. Desi pozitiile lor pareau de neclintit, romanul Nicolae Ceausescu si, mai nou, libianul Muammar al-Gaddafi au fost impuscati, irakianul Saddam Hussein, spanzurat, iar presedintele Egiptului si cel al Tunisiei au fost alungati de revolte impresionante, scaldate in sange. In vreme ce Mubarak se prezinta la judecata pe un pat mobil de spital, tunisianul Ben Ali a primit azil in Arabia Saudita. Un alt dictator trufas, Fidel Castro, e foarte bolnav.

Muammar al-Gaddafi

Nimic nu parea sa-l indeparteze de la sefia statului libian pe Muammar al-Gaddafi, unul dintre cei mai puternici oameni din lume. Cu toate acestea, revolutia inceputa in februarie de contestatarii sai s-a incheiat joi, pe 20 octombrie. Al-Gaddafi a fost ranit de fortele NATO si calcat in picioare si executat de rebeli. Muammar al-Gaddafi iesea mereu in evidenta prin tinutele excentrice pe care le purta. Imaginea cu al-Gaddafi mort a facut inconjurul lumii.

Hosni Mubarak

La inceputul acestui an, pozitia dictatorului Hosni Mubarak parea de nezdruncinat. “Faraonul” egiptean Hosni Mubarak a condus statul timp de 30 de ani. Protestele de amploare din februarie anul acesta l-au determinat sa renunte la putere, scapand astfel cu viata. S-a predat si acum este judecat alaturi de fiii sai. Slabit din cauza cancerului, Mubarak este adus la tribunal cu un pat mobil de spital. Are o avere de peste 40 de miliarde de dolari, pe care a adunat-o fara sa-i pese ca tara lui, doborata de saracie, ar avea nevoie de acesti bani ca de aer.

Saddam Hussein

Odinioara cel mai puternic om al Irakului, Saddam Hussein a fost capturat de americani la 13 decembrie 2003, intr-o ascunzatoare aflata sub pamant, la nord de Bagdad. Tiranul a venit la putere in 1979, la varsta de 42 de ani. A instaurat un regim autoritar, construit cu ajutorul partidului sau, Baas si bazat pe forta armatei. Controland cu mana forte o tara bogata in petrol, Saddam a reusit sa faca o avere de miliarde de dolari si a dus o viata in lux. A fost executat pe 5 noiembrie 2006, prin spanzurare, intr-o zi sfanta pentru musulmani.

Zine el-Abidine Ben Ali

Zine el-Abidine Ben Ali a ajuns la putere in Tunisia in 1987 si a fost vazut ca un conducator opresiv, care i-a ignorat pe cei saraci si a furat din banii publici. Fostul sef de stat a fugit in Arabia Saudita in ianuarie anul acesta, dupa saptamani de proteste violente, ajungand sa fie primul lider care a cazut in asa-numita “primavara araba”. Tunisia a cerut deja ajutorul Interpolului pentru a-i gasi pe Ben Ali si pe membrii familiei sale, pentru a-i aresta sub acuzatiile de furt si transfer ilegal de valuta. Conform unor informatii neoficiale, Ali ar fi grav bolnav. Dictatorul tunisian a reusit sa fuga din tara si a primit azil in Arabia Saudita

Sursa: Libertatea

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 23 Oct 2011, 12:21

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 24 Oct 2011, 20:33

La noi, în Călărași, e astăzi zi de doliu. Circulația e oprită de către poliția subordonată primarului (deh, descentralizarea), drapelele sunt în bernă și nu m-ar mira să plouă. A murit regele mezelurilor Aldis, cu o avere de 28 milioane euro, potrivit topului "Forbes 500 miliardari" (probabil în lei vechi). Alături de Doru Ioan Tărăcilă și Marian Miluț, decedatul era o figură de mare inspirație pentru orașul Călărași, un self-made-man cu ranch și șalupă, fabrică și Jeep. La înmormântarea lui erau anunțați Ion Țiriac și Vasile Blaga, ca și o fanfară de la București care îl va petrece la locul de veci, lângă eroii sovietici care au eliberat Călărașii în 1945 (nu se știe de cine). Angajații fabricii de mezeluri s-au prezentat în tricouri imprimate peste noapte cu chipul ilustrului decedat. Din interviurile date tabloidelor și revistelor de afaceri, acesta se prezenta ca un cowboy adevărat, bărbat solid și "iubitor de adrenalină". Probabil, dragostea față de aceasta din urmă l-a făcut să mâne prea repede șalupa Banana Sea Doo cu motor de 215 cai-putere drept spre digul de pământ de care s-a și lovit, că nu cred că datoria de vreun milion de euro la stat e motivul. Acest Gatsby autohton voia poate să îi arate ce bărbat este celei de-a treia neveste și, totodată, fosta sa menajeră, care avea ghinionul să îl însoțească. Fiul său natural, în altă barcă de mare putere, a ajuns primul la locul accidentului. El se va confrunta în tribunale pentru averea defunctului, care a murit fără testament, cu alte personaje de telenovelă, fiica înfiată, soțul ei și alții asemenea. Milionarul din Călărași, a cărui nevastă i-a supraviețuit ca prin minune, nu e singurul bogat care a provocat un accident acvatic. În urmă cu câțiva ani, Radu Mazăre și fratele său, amândoi posesori de șalupe, au reușit să o scape între bărci pe prietena celui din urmă, care a fost rău tăiată de elice. În mod evident, banii la români nu vin însoțiți de abilitatea de a-i cheltui fără pericol pentru sine și alții. Mai simplu spus, ca să cheltuiești banii în mod inteligent și estetic îți trebuie altă educație decât ca să faci bani într-un loc precum Călărași sau Constanța. Unii dintre colegii mei de la Harvard proveneau din familii foarte bogate. Evident, știau sailing și te învățau dacă petreceai weekendul cu ei pe barca lor, tot așa cum știau alpinism, rafting, diving, călărit, știau să dea primul ajutor cuiva și să se îmbrace ca să nu iasă în evidență. Ghicesc foarte greu azi la Berlin care dintre studenții mei are bani, dat fiind că gusturile în materie de vestimentație sunt identice, toți se înghesuie să stea în Kreutzberg, cartierul boem, și nimeni nu vine la școală decât cu bicicleta, oricâte decapotabile ar avea părinții. La London School of Economics însă, am primit un raport de la o fostă studentă de-a mea care spune că școala e plină de copiii noilor îmbogățiți din România, pe care îi vezi de la distanță, pentru că numai ei "au pantofi cu vârfuri ascuțite". Studenta mea e cu o bursă. Lor însă le plătesc părinții, pentru că milionarii cu șalupe și Jeep au înțeles între timp valoarea educației și firmele lor vor fi conduse peste câțiva ani de copii cu degree-uri de la Princeton sau LSE. Aceștia sunt singurii care se întorc, pentru că au ce moșteni: ferma, fabrica, șalupa, echipa proprietate de fotbal îi așteaptă. Disproporția dintre avere și cultură e o caracteristică a timpurilor de tranziție. Aș da din umeri și aș spune că va trece așa cum a venit, dacă nu aș vedea că în procesul de trecere unele lucruri dispar iremediabil.
Presa cotidiană, de exemplu, dispare sub 50.000 de copii pe săptămână. Cea săptămânală a murit de mult, minus câteva reviste ca "Dilema Veche" sau "22", care fac eforturi în a orienta gusturile, dar sunt prea puțin citite și depind de subvențiile a tot felul de persoane.
Mediile publice, minus Jurnalul TVR, sunt de toată jalea: la TVR Cultural s-a întors Radu George Serafim, despre care Alex Ștefănescu raportase cu ani în urmă că a fost turnător, iar radiourile publice cultural și muzical abundă de preoți legionaroizi și crainici semidocți, când nu vin cu proprii lor turnători favoriți, gen Bălăceanu-Stolnici.
Revistele lunare tabloidizează și trecutul, sunt cristoizate până la mahalagizare. Vă dau doar un citat recent din Cristoiu, apărut sub titlul "Enescu se-nsoară":
"Deși se ținea - vorba țaței Aglaia din Ferentari - cu George Enescu, Maruca (Cantacuzino - n.a.) nu se mărită cu el. Se combină cu Nae Ionescu. Relația durează șapte ani, deși filosoful, veritabil armăsar în lumea înaltă a Bucureștilor, era mai tânăr cu 11 ani decât ea. George Enescu știe c-o împarte pe distinsa cu un alt bărbat, intelectual-vedetă, ca și el".
Cam asta e lumina la care se formează noua elită. Încă nu ar fi nimic, pentru că cititul ziarelor e voluntar, dacă ar exista niște stâlpi ai bunei-cuviințe, Biserica și școala. Ți-ai găsit însă!
Biserica lipsește cu desăvârșire sau furnizează sfaturi de-ale părintelui Cleopa, pe care amărâtul de preot semialfabetizat de la Tanacu îl citise ca pe Evanghelie la sfaturile despre exorcism și le punea literalmente în practică. Școala e nulă, în afară de situațiile în care elevii au bafta să dea peste profesori care din inițiativa lor îi învață cel mai important lucru în viață, cum să trăiești, asta în timpul cât nu sunt ocupați de o programă stupidă.
Am văzut că unii deștepți au încercat să îmi explice că subiectele de bacalaureat sunt bune pentru că noi clădim o școală românească. Faptul elementar că educația bună este universală nu a ajuns până la ei. Unul dintre cele mai profunde capitole din cartea lui Alexis de Tocqueville "Democrația în America" este cel în care autorul explică legătura dintre educația greacă și latină pe care o primeau copiii americani în școli pe la 1840 și succesul lor în viața capitalistă. Așa s-a făcut prima civilizație a lumii.
Și azi în SUA cele mai bune școli sunt cele unde copiii citesc Tucidide, iar în timpul liber merg cu profesorii în Alaska și dorm pe pământ gol. Când eram la SNSPA, luam studenții cu mine la Scornicești și Nucșoara, la Berlin mă duc cu clasa mea de dezvoltare la marele Muzeu al Civilizațiilor de la Dahlem, că nu scrie nicăieri că, dacă studiezi politici publice, trebuie să știi doar statistică, dimpotrivă. Dacă însă ai un tată care citește doar știri sportive (în cazul fericit în care citește ceva), o mamă care își ia modelele de succes din QMagazine (mare rugăminte: nu mă mai spamați cu texte din această publicație, sunt convinsă că e genială, dar nu e pentru mine), niște profesori care de-abia fac față să te pregătească pentru teze și în timpul liber lucrează altceva ca să se întrețină, vei ajunge la paginile de Internet Cancan sau Click, cu peste un milion de vizite săptămânal. Și dacă ai învățat pasabil ceva engleză, ceva computer și ai și ceva relații, vei îngroșa rândul de Jeep-uri de pe DN1, cu bărbați băutori de bere la volan și fetele lor care își fac unghiile la barieră, vei vedea muntele din mașină sau telegondolă și vei posta poze cu ursul pe rețeaua de socializare pe care o împarți cu alții ca tine. Cu încă cinci ani de muncă, îți poți încropi propria casă la munte cu barbecue în curte și ai devenit elita unei țări în care de la sala de naștere la înmormântare plătești bacșișuri și îți faci drum prin relații, într-un univers populat de candele de plastic și produse de lux pentru categoria inculți (scrie pe ele produse de lux dacă vă întrebați cum le recunoașteți), și nu vei observa că în jurul tău se face praf ce a mai rămas din țara autentică, de la Piața Matache la un Maramureș pe care poze de pe Critic atac îl arată kitschizat de noi vile roz și violet.
Îi dau dreptate lui Claude Karnoouh, antropolog francez și mare iubitor al României, când ajunge să scrie: "Cine îndrăznește deci să vorbească despre România ca despre o țară civilizată astăzi? (...) Sub regimul comunist, România avea odinioară, pentru antropologi, farmecul țărilor arhaice în curs de dezvoltare (cu toate limitele și defectele ei numeroase); acum, că arhaismul a fost ucis de capitalismul sălbatic cu mult mai repede decât a reușit-o industrializarea comunistă, nu mai rămâne decât sălbăticia unei postmodernități neofeudale și nepotiste, fără lege, nici credință...". Dar asta nu înseamnă că nu se poate duce și în România o viață de bun-gust. Pentru că asta e marea veche descoperire pe care o bună educație ar fi trebuit să o dea copiilor noștri, că o viață bună este totodată morală și estetică.
În timp ce orașul Călărași e oficial închis pentru a-l înmormânta pe regele mezelurilor și se taie panglici în toată România kitsch, există o minoritate de oameni la noi care încearcă să trăiască altfel, fie că se retrag în tabere de studiu la munte, pe unde și-au recuperat unii casele strămoșești ca să studieze clasicii, fie că merg la Festivalul Fânului de la Roșia Montană ca să se deosebească de căutătorii de aur. Unde aș merge și eu weekendul ăsta, dacă munca nu m-ar duce trei zile în Coreea, din care două pe drum.

Autor: Alina Mungiu-Pippidi este președinte SAR și profesor de politici publice la Hertie School of Governance din Berlin

Elena-Manuela DAVID
inspector scolar minoritati nationale
inspector scolar invatamant particular

Inspectoratul Scolar Judetean Suceava
http://www.isj.sv.edu.ro

tel: 0230 520638
fax: 0230 520637

mobil: 0733 946 070
0741633445

Numarul mesajelor : 4546
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Lun 24 Oct 2011, 22:12

Asta parca a mai murit o data?
Acum e a doua oara?
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 30 Oct 2011, 13:57

E vorba de aceiasi persoana... am dat eu de articol mai tarziu!

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 30 Oct 2011, 13:58

Viața unui român cu cetățenie irlandeză și a familiei sale a fost distrusă de temperamentul unui irlandez, care l-a lovit pe conaționalul nostru în cap, cu un ciocan, cauzându-i leziuni neurologice severe și permanente.

Incidentul s-a petrecut în Dublin (Capitala Irlandei), în octombrie 2009, iar atacatorul, Gerard Sweeney (25 de ani), s-a ales cu doar 10 ani de închisoare, dintre care ultimii trei cu suspendare, relatează Irish Examiner.

Blândețea condamnării este cu atât mai ciudată, cu cât victima, Gherorghe Pista (38 de ani), se afla în serviciul public, iar agresorul, un individ cu un cazier bogat (30 de condamnări la activ!) l-a atacat fiindcă își făcea datoria. E adevărat, datoria lui Pista nu era una plăcută pentru nimeni – monta piedici pe roțile mașinilor parcate ilegal.

S-a nimerit ca, în ziua fatală, mașina blocată să aparțină prietenei agresorului. Acesta i-a înjurat, mai întâi, pe Gheorghe Pista și pe colegul acestuia, apoi a scos ciocanul din portbagajul mașinii, s-a apropiat din spate și l-a lovit pe Pista în cap. După care, a dat bir cu fugiții. Inițial, a vrut să colaboreze cu poliția, să mărturisească tot, „pentru a-și lua o piatră de pe suflet”. Ulterior, însă, și-a angajat un avocat și a refuzat orice declarații.

Lovitura i-a provocat lui Pista fractură craniană și multiple leziuni intracraniene. Românul a rămas 7 săptămâni în comă, iar după ce s-a trezit medicii au stabilit că este „permanent și profund handicapat”, nefiind capabil să se deplaseze decât cu ajutor și neputând articula mai mult de câteva cuvinte, având nevoie de ajutor 24 de ore din 24.

Părinții lui Gheorghe Pista și fetița acestuia de 10 ani trăiesc în România. Părinții sunt în vârstă și nu pot călători, așa că Pista nu i-a văzut și nu și-a văzut fetița de la accident. În instanță, verișoara lui Gheorghe Pista a citit o declarație din partea familiei, redactată de sora victimei și în care se precizează că acesta s-a transformat într-un copil neajutorat, dintr-un bărbat puternic. „Nu poate să facă mai nimic. Nu ar putea nici măcar să își îmbrățișeze copilul”, se spune în document. Agresorul i-a oferit victimei 19.000 de euro, ca dovadă a remușcărilor sale, dar familia a refuzat despăgubirea.

În timpul procesului, polițistul care s-a ocupat de caz a precizat că dl. Gheorghe Pista este de naționalitate română, „dar acum are cetățenie irlandeză” și că a lucrat în serviciul public pentru mai mulți ani.

http://www.jurnalul.ro/stiri/externe/un-irlandez-a-primit-doar-7-ani-de-inchisoare-pentru-ca-a-distrus-un-roman-lovindu-l-cu-ciocanul-in-cap-595123.html

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Mier 16 Noi 2011, 01:36

dolion a scris:
CE-AU FOST SI CE-AU AJUNS! CEI MAI ODIOSI LIDERI AI LUMII AU SFARSIT RAU!
Dar se pare că tot răul din lume nu vine de la dictatori, ci de la bogatii acestei planete.
Dictatorii fac nerozii în tara lor dar bogatii vor să conducă totul pe întreaga planetă după poftele proprii! :thumbs down:

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Sam 17 Dec 2011, 22:18

Pe mine m-a mirat foarte tare o stire pe care am citit-o zilele trecute in presa tabloida. Si am vazut ceva si la TV.
Oana Zavoranu a dat vrajitoarelor 450.000 euro. Shocked Shocked What a Face Evil or Very Mad :keep normal:
A vandut un apartament din Dorobanti si o casa din centrul capitalei si a dat banii vrajitoarelor. affraid
Cum e posibil ca cineva sa mearga la vrajitoare? Asta unu la mana. Apoi cum e posibil sa le dai 450.000 euro??? De ce? Question
Povestea cum i-au incolacit trupul cu un sarpe, au dus-o noaptea in cimitir, si alte chestii care te oripileaza efectiv.

Acum cica le-a dat in judecata pe vrajitoare (Vanesa si inca una) si au fost arestate cateva zile insa procurorii le-au dat drumul pentru ca nu sunt probe care sa le incrimineze.
OMG! Evil or Very Mad

O sursa>>
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 18 Dec 2011, 00:01

Mihaela a scris:
Pe mine m-a mirat foarte tare o stire pe care am citit-o zilele trecute in presa tabloida. Si am vazut ceva si la TV.
Oana Zavoranu a dat vrajitoarelor 450.000 euro. Shocked Shocked What a Face Evil or Very Mad :keep normal:
A vandut un apartament din Dorobanti si o casa din centrul capitalei si a dat banii vrajitoarelor. affraid
Cum e posibil ca cineva sa mearga la vrajitoare? Asta unu la mana. Apoi cum e posibil sa le dai 450.000 euro??? De ce? Question
Povestea cum i-au incolacit trupul cu un sarpe, au dus-o noaptea in cimitir, si alte chestii care te oripileaza efectiv.

Acum cica le-a dat in judecata pe vrajitoare (Vanesa si inca una) si au fost arestate cateva zile insa procurorii le-au dat drumul pentru ca nu sunt probe care sa le incrimineze.
OMG! Evil or Very Mad

O sursa>>

Niste proaste
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 18 Dec 2011, 11:44

Avem timp
de Octavian Paler

Avem timp pentru toate.
Sa dormim, sa alergam in dreapta si-n stanga,
sa regretam c-am gresit si sa gresim din nou,
sa-i judecam pe altii si sa ne absolvim pe noi insine,
avem timp sa citim si sa scriem,
sa corectam ce-am scris, sa regretam ce-am scris,
avem timp sa facem proiecte si sa nu le respectam,
avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.

Avem timp pentru ambitii si boli,
sa invinovatim destinul si amanuntele,
avem timp sa privim norii, reclamele sau un accident oarecare,
avem timp sa ne-alungam intrebarile,
sa amanam raspunsurile,
avem timp sa sfaramam un vis si sa-l reinventam,
avem timp sa ne facem prieteni, sa-i pierdem,
avem timp sa primim lectii si sa le uitam dupa-aceea,
avem timp sa primim daruri si sa nu le-ntelegem.
Avem timp pentru toate.

Nu e timp doar pentru putina tandrete.
Cand sa facem si asta murim.

Am invatat unele lucruri in viata pe care vi le impartasesc si voua!!
Am invatat ca nu poti face pe cineva sa te iubeasca
Tot ce poti face este sa fii o persoana iubita.
Restul ... depinde de ceilalti.
Am invatat ca oricat mi-ar pasa mie
Altora s-ar putea sa nu le pase.
Am invatat ca dureaza ani sa castigi incredere
Si ca doar in cateva secunde poti sa o pierzi
Am invatat ca nu conteaza CE ai in viata
Ci PE CINE ai.
Am invatat ca te descurci si ti-e de folos farmecul cca 15 minute
Dupa aceea, insa, ar fi bine sa stii ceva.
Am invatat ca nu trebuie sa te compari cu ceea ce pot altii mai bine sa faca
Ci cu ceea ce poti tu sa faci
Am invatat ca nu conteaza ce li se intampla oamenilor
Ci conteaza ceea ce pot eu sa fac pentru a rezolva

Am invatat ca oricum ai taia
Orice lucru are doua fete

Am invatat ca trebuie sa te desparti de cei dragi cu
cuvinte calde
S-ar putea sa fie ultima oara cand ii vezi

Am invatat ca poti continua inca mult timp
Dupa ce ai spus ca nu mai poti

Am invatat ca eroi sunt cei care fac ce trebuie, cand trebuie,
Indiferent de consecinte

Am invatat ca sunt oameni care te iubesc
Dar nu stiu s-o arate
Am invatat ca atunci cand sunt suparat am DREPTUL sa
fiu suparat,
Dar nu am dreptul sa fiu si rau

Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe
chiar si la distanta
Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata
Am invatat ca, daca cineva nu te iubeste cum ai vrea tu
Nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.
Am invatat ca indiferent cat de bun iti este un prieten
Oricum te va rani din cand in cand
Iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.

Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fi iertat de altii
Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti
Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta.

Am invatat ca trecutul si circumstantele ti-ar putea influenta personalitatea
Dar ca TU esti responsabil pentru ceea ce devii
Am invatat ca, daca doi oameni se cearta, nu inseamna ca nu se iubesc
Si nici faptul ca nu se cearta nu dovedeste ca se iubesc.
Am invatat ca uneori trebuie sa pui persoana pe primul loc
Si nu faptele sale

Am invatat ca doi oameni pot privi acelasi lucru
Si pot vedea ceva total diferit
Am invatat ca indiferent de consecinte
Cei care sunt cinstiti cu ei insisi ajung mai departe in viata

Am invatat ca viata iti poate fi schimbata in cateva ore
De catre oameni care nici nu te cunosc.
Am invatat ca si atunci cand crezi ca nu mai ai nimic de dat
Cand te striga un prieten vei gasi puterea de a-l ajuta.

Am invatat ca scrisul
Ca si vorbitul
Poate linisti durerile sufletesti

Am invatat ca oamenii la care tii cel mai mult
Iti sunt luati prea repede ...

Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama
Unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani
oamenii si a-ti sustine parerile.

Am invatat sa iubesc
Ca sa pot sa fiu iubit.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 18 Dec 2011, 18:12

Mihaela a scris:
O „vrăjitoare” a dat bani altor vrăjitori!
Oana nu a arătat niciodată că ar avea si creier - ce să astepti de la astfel de oameni? :thumbs down:
În astfel de cazuri, ar trebui să se dea o lege în care să fie condamnată „victima” pentru a încerca să facă rău cuiva prin vrăji - tot atât de usor ar putea folosi banii respectivi pentru angajarea unui criminal. În astfel de cazuri, intentia ar trebui condamnată sever. Asta e părerea mea.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   Dum 18 Dec 2011, 19:26

Emil Condor a scris:
Mihaela a scris:
O „vrăjitoare” a dat bani altor vrăjitori!
Oana nu a arătat niciodată că ar avea si creier - ce să astepti de la astfel de oameni? :thumbs down:
În astfel de cazuri, ar trebui să se dea o lege în care să fie condamnată „victima” pentru a încerca să facă rău cuiva prin vrăji - tot atât de usor ar putea folosi banii respectivi pentru angajarea unui criminal. În astfel de cazuri, intentia ar trebui condamnată sever. Asta e părerea mea.
E corect ca Oana nu prea are creier. Dar mi se pare aberanta suma. Cum e posibil sa-ti vinzi casele si apartamentele?? Inteleg sa le fi dat niste sume acolo dar asa e mai mult decat exagerat.

Si desigur ca a dorit sa obtina sau sa produca un rau cu ajutorul vrajitoarelor. Hmm, in cazul asta cred ca ea ar trebui legata.

Parerea mea este ca vrajitoarele nu numai ca nu te ajuta, dar iti duc sufletul intr-o zona cumplita unde numai bine nu e. Vorbesc de alea care chiar sunt in legatura cu necuratul. Pentru ca sunt si excroace care doar iti iau banii si atat. Twisted Evil :keep normal:
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: LUMEA IN CARE TRAITI   

Sus In jos

LUMEA IN CARE TRAITI
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 7Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: