Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» Americane
Mier 20 Sept 2017, 17:27 Scris de Ion

» BANCURI
Mier 20 Sept 2017, 17:02 Scris de ostrovna

» Invatamant
Mar 19 Sept 2017, 21:42 Scris de Ion

» Morala crestina
Dum 17 Sept 2017, 01:54 Scris de Ciprian

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 31 Aug 2017, 14:29 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

Cuvinte-cheie
USL English altaintrebare
Septembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

De ce citim?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 20:56

Emil Condor a scris:
Parcă povestesti viata mea, acolo, Mihaela... hug
Hmmm! Da, da! Vremuri extraordinar de frumoase!
Noi am avut sansa să ne bucurăm si în copilărie si în tinerete, si acum - oare generatiile ce vin vor mai avea parte de asa ceva? rugă
Eu cred ca generatiile urmatoare nu vor mai avea parte de asa ceva ci de altceva. Daca stam sa ne gandim nici bunicii nostri nu au avut parte de ceea ce noi am avut... Iar copiii au deja computerul - pe care si noi il avem si observam ce mult ne schimba viata... scratch
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21384
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:22

Mihaela a scris:
...computerul - pe care si noi il avem si observam ce mult ne schimba viata...
... in rau, zic eu, lasand la o parte norocul de a gasi, pe NET, oameni minunati cum sunteti voi; nu multi au sansa aceasta. E rau, pentru ca ne imobilizeaza pe scaun, de parca am fi cu handicap locomotor, doamne fereste!

Numarul mesajelor : 22378
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:26

Da, sunt atât părti bune ale faptului că avem acces la NET, cât si rele: poate deveni ca un drog fără de care te simti ratat. Nu e cazul nostru, dar multi suferă de asa ceva.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:34

Pai cum asa? Dolion zici ca te tine pe scaun: pai si cititul te tine pe scaun sau fotoliu sau pat (eu obisnuiesc sa citesc stand in pozitie mai mult sau mai putin orizontala).
Emil, spui ca e drog: pai si cititul devine drog. Daca ai o carte buna, care te captiveaza, nu o mai lasi din mana. oh da! Rolling Eyes

Iar socializarea asta intre noi e un lucru nemaipomenit. Pentru ca altfel nu ne-am fi putut intalni. smile
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:37

Asa cum zici: cititul e mai relaxant datorita pozitiei, care nu e obligatorie ca la calculator...

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:38

Nu pot să spun decât că sunt total de acord cu afirmatiile tale, Mihaela.
Pentru cei ce stiu să controleze lucrurile nu e nicio problemă, dar pentru cei ce încă nu au un drum sigur, ferm în viată, poate deveni periculos.

Da, cititul a fost si marele meu „drog” în viată. Laughing

Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:39

dolion a scris:
Asa cum zici: cititul e mai relaxant datorita pozitiei, care nu e obligatorie ca la calculator...
Ah! Cu asta nu ai nimerit în ceea ce mă priveste: mereu (aproape mereu) am citit în pozitia în care sunt si la calculator, la masă. Nu culcat. smile

dolion

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:40

Un drog ce ne-a dezvoltat, extraordinar de mult, imaginatia... oamenii fara imaginatie sunt de compatimit!

Vizitator

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:42

Emil Condor a scris:
dolion a scris:
Ah! Cu asta nu ai nimerit în ceea ce mă priveste: mereu (aproape mereu) am citit în pozitia în care sunt si la calculator, la masă. Nu culcat. smile
iar eu la calculator am o pozitie foarte comoda pentru ca am un scaun ergonomic Laughing Serios. Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:44

dolion a scris:
Un drog ce ne-a dezvoltat, extraordinar de mult, imaginatia... oamenii fara imaginatie sunt de compatimit!
Asa este. Cititul iti dezvolta imaginatia si trairile interioare. Poate de asta noi punem accent mai mult pe trairile sufletesti, pe sentimente, in timp ce copiii nu prea au ei chestii din astea profunde.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:46

Am spus eu ceva mai devreme: Norocoasă!
Eh, dar si eu am avut noroc în acest sens: copiii nu au suportat să mă vadă pe un scaun nenorocit si mi-au cumpărat unul ce nu mă poate obosi. Realmente!

Mă iubesc copiii ăstia! Very Happy

Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:49

Mihaela a scris:
dolion a scris:
Asa este. Cititul iti dezvolta imaginatia si trairile interioare. Poate de asta noi punem accent mai mult pe trairile sufletesti, pe sentimente, in timp ce copiii nu prea au ei chestii din astea profunde.
Oh! Cititul, ce nu se poate spune despre el? Totul!
Îti deschide orizontul întelegerii, lucruri pe care nu le stii deloc, atunci când vin în directia ta, le pricepi ca si cum le-ai studiat ani de zile.
Prin citit ti se deschide o altă lume în fata ta...
Nu cred că este ceva în viată mai folositor decât cititul. Sau este?

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:51

Emil Condor a scris:

Mă iubesc copiii ăstia! Very Happy
Asaaa, si daca tot e vremea complimentelor, trebuie sa iti intorc si eu acum: Norocosule! Very Happy Cool
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 19 Noi 2011, 21:55

mwah! flower hug

dolion

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Dum 20 Noi 2011, 08:31

Niciodata nu am agreat vizionarea filmului, facut dupa o carte citita deja... imi darama tot esafodajul construit in imaginatie... nimic nu mai seamana cu ce mi-am inchipuit eu!

Numarul mesajelor : 4543
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Dum 20 Noi 2011, 16:13

Asta inseamna, dolion, ca esti un regizor bun.
Ai personalitate. Fiecare cu imaginatia lui.
Ar trebui sa te felicit(i) pentru asta, si nu sa regreti.

Si sa nu uitam ca regizorii de filme, spre deosebire de simplu cititor,
apeleaza si la alte mijloace pentru a-si vizualiza imaginatia.
Cateodata nici regizorul nu e multumit de ce a iesit.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Dum 20 Noi 2011, 17:25

Este cât se poate de normal ca un film să nu acopere imaginatia tuturor ce este în actiune la citirea unei cărti.
Si asa cum stiti, cartea bate filmul mai mereu - sunt doar cazuri exceptionale în care este invers. Filmul nu excită imaginatia, cartea o face si nu poti trăi un film cu intensitatea la care trăiesti o carte.
Mereu am ales o carte înaintea filmului.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Dum 20 Noi 2011, 17:43

Emil Condor a scris:

Oh! Cititul, ce nu se poate spune despre el? Totul!
Îti deschide orizontul întelegerii, lucruri pe care nu le stii deloc, atunci când vin în directia ta, le pricepi ca si cum le-ai studiat ani de zile.
Prin citit ti se deschide o altă lume în fata ta...
Nu cred că este ceva în viată mai folositor decât cititul. Sau este?
Da asa este. Prin citit luam la cunostinta si reusim sa trecem prin filtrul trairilor situatii diverse pe care nu le-am cunoscut personal. Evident ca se mareste orizontul de cunoastere si intelegere.

Eu imi amintesc ca povestile erau invariabil cu un final fericit, binele invingea intotdeauna. Apoi romanele, o parte au si ele un final bun dar exista o mare parte in care viata este prezentata exact asa cum e. mai dura. Exista si o dorinta de a te incarca cu lucruri frumoase...

Vis a vis de relationarea pe net. Exista si aici o multime de situatii cu care ne confruntam si o multime de conflicte, pe langa partea frumoasa care predomina, normal. Sunt trairi care ne imbogatesc si care reprezinta lectii, eu am invatat foarte multe lucruri din relationarea pe net, pentru ca trairile sunt autentice.
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Dum 20 Noi 2011, 17:48

Categoric, chiar dacă unii sustin că e total diferit pe virtual (si este o diferentă fată de real), trăirile sunt, cum spui tu, autentice.
Că unii se fortează să fie falsi pe NET, acelasi lucru îl fac si în viata reală - în astfel de oameni să nu pui niciun fel de baze.
Eu nu găsesc scuză la cei ce spun: eh, e doar pălăvrăgeală virtuală, îmi pot permite să fiu fals, or grosolan, ori...
Caracterul omului nu se schimbă, e acelasi, oriunde s-ar afla. Asa cred eu.

dolion

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Mar 22 Noi 2011, 09:46

Asa si este, Emil!

Numarul mesajelor : 4543
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Vin 25 Noi 2011, 00:26

Aparitii editoriale-Nicolae Coande
(www.gds.ro-vineri 25 nov.)

ELOGIUL BÂLBÂIELII
De Ciprian Vălcan, Editura ALL

Pentru Casandrele care profețesc de o vreme încoace moartea filozofiei, opul destins al lui Ciprian Vălcan e o bună probă că lucrurile nu stau chiar așa. Dar când una dintre aceste vestitoare ale extincției în găuri negre este Stephen Hawking, cum procedăm? Îl citim pe Ciprian Vălcan, fără doar și poate. Concepută sub forma unor scurte eseuri, adunate în trei capitole distincte, și a câtorva sute de aforisme, grupate simetric, „Elogiul bâlbâielii“, cartea doctorului în filozofie al Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca (2002), totodată doctor în filologie al Universității de Vest din Timișoara (2005) și doctor în istorie culturală al École pratique des hautes études din Paris (2006), este în fond un elogiu discret adus filozofiei ca mod de a gândi liber. Un mod, însă, neîncorsetat de rigori catedratice, fără bumbi și cheutori academice, parafat cu acea seducție de care este capabilă gândirea unui stilist suculent. Pentru că așa ceva, fructe zemoase ale unei gândiri gurmande, mi se par exercițiile de neliniștire ale lui Ciprian Vălcan - grupate sub titulatura „Vocalizele ventrilocilor“, „Dumnezeu și ascuțitoarea“ sau „Supozitoarele lui Artaud“. Între ele, ca respirații în oglindă, „Despre Circe și circ“, „Sindicatul maimuțelor“, „Psihanaliza pinguinilor“ reprezintă rețeaua fină, prin care poți trece, dar nu poți cădea, a unor aforisme de prima mână, unde exercițiile de fulguranță a gândirii practicate de doctorul parizian fac casă bună cu koan-urile bătrânilor budiști.
Bunăoară, vorbind/scriind despre bătrânețe, autorul ne arată că în Evul Mediu exista o virtute peste care nu se putea trece, steaua polară a existenței umane: înțelepciunea. Acea virtute dorită de califii cu iatagane și dinți din aur sau de alad(j)inii tuturor timpurilor, oaza (sau Șeherezada) unde aveau să debarce (eșueze) toți cei care închipuiau un rost, un sens al vieții lor mundane. A trebuit să vină modernitatea, epoca revanșei și a monopolului hegelian pe Istorie, în care noi, cu brațe de oțel, privim plini de încredere Universul infinit, suiți, ce-i drept, pe umerii anticilor, pentru ca tinerețea să devină scopul ultim al vieții. Poate că basmul românesc o fi știind el ceva. Ceea ce altădată era virtute, azi se descalifică și decade în gerontologie pură. Bătrân - până la eutanasie. În pagini dese, alerte, inspirate de un demon al disecării (cu brici de filosof) al firului în patru, Vălcan ne vorbește despre gânditorii care fac epocă și despre cei ce refuză epoca. Amicul românilor, Cioran, cel cu „Neantul valah“, este, apud Peter Sloterdijk, „revanșistul dezinteresat“, cel care își emasculează din start epigonii și se împotrivește oricărei taxonomizări, tabel statistic, cu tot cu CNP. Și cum „ființele pure sunt drepte“, rămâne să ni-l închipuim pe Cioran, gânditorul privat, nu omul, dacă poate intra în acea clasificare a lui Barbey D’Aurevilly atunci când acesta o privea, cam într-o dungă, pe fecioara lui Memling: „Ființele pure sunt drepte. După talie și după mișcare se recunosc femeile caste; cele voluptuoase sunt zăbavnice, tânjitoare și se apleacă mereu, pe punctul de a cădea“. Fetele lui John Galliano ar spune (ne zic ele) altceva… Castul sau voluptuosul Cioran? Un filozof pur, a cărui „biserică este săpată într-o coastă de drac“, sau un tânjitor după epoca sibaritică în care zeii îndemnau direct femeile să fie zăbavnice și voluptuoase, ba chiar profitau de asta? Iată un exercițiu de opțiune a alterității pe care gândirea aprinsă a lui Vălcan ni-l poate inspira, în epoca noastră în care, după spusa lui Comte-Sponville, doctorii sunt cu mult deasupra poeților. Poate pentru că poeții nu emit rețete! Prea multă igienă strică, suntem avertizați. Iar dacă mai aflăm, cu stupoare, jucată sau veritabilă, că „poezia nu e decât menstruația bărbaților“ (a spus-o unul Attar, despre care mărturisesc că nu știu nimic!), nu ne rămâne decât să citim cu mirări de neofiți sau cu sughițuri de râs o carte care incită până și mințile cele mai leneșe. Una dintre ele tocmai a scris. Nu ne rămâne decât să așteptăm cu calm noua sa carte, anunțată de aceeași editură: „Logica elefanților“. Sună ca o captură de fildeși făcută de un Rimbaud filozof, nu-i așa?

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Joi 09 Aug 2012, 02:05

Titlul topicului nu mai corespunde realitătii.
Ar trebui „De ce nu mai citim?”, în mod special, nu mai citim postări făcute de autorul acestui topic. Sad

zaraza26

Numarul mesajelor : 8351
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Joi 09 Aug 2012, 08:51

Emil Condor a scris:
Titlul topicului nu mai corespunde realitătii.
Ar trebui „De ce nu mai citim?”, în mod special, nu mai citim postări făcute de autorul acestui topic. Sad

Eu nu mai citesc pentru ca vreau sa ma concentrez mai bine asupra a ceea ce se intampla acum. Ma "fura" multe activitati, cum sunt si alte topicuri de aici, dar in rest ma straduiesc sa am mintea limpede si sa nu fiu partizana sau antrenata in activitati care ma abat de la esenta. Fac ceea ce simt ca trebuie sa fac.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Emil Condor

MesajSubiect: Re: De ce citim?   Sam 11 Aug 2012, 20:30

Si eu citesc mai putin în ultimii ani.
Poate ar trebui mai mult, dar asta e situatia.

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: De ce citim?   

Sus In jos

De ce citim?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: