Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Ieri la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Ieri la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Ieri la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
sibiu placut comment-143 23 brasov curiozitati jazz frig 1 turism Când problema nobel este Limba istorie triste romana English drumetie
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Ce mi-a placut azi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 30 Mar 2014, 14:32

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 30 Mar 2014, 18:23

Da, Alberta are niste peisaje de îti taie respiratia.
Visul lui Cactus a fost să treacă pe aici.
Mereu spunea: în viata următoare sper să mă nasc în Canada si să locuiesc în Banff, Alberta.  smile 

dolion

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Lun 31 Mar 2014, 18:47

Cel mai frumos și energic dans pe care l-am văzut în ultima vreme

Cei mai buni dansatori de Lindy Hop din lume, concurează cu mișcări energice si pline de dinamism pe muzica live a lui Jonathan Stout și a formației Campus Five, în cadrul Campionatului Internațional dedicat acestui stil de dans, desfășurat anul trecut în Washington, DC.
Lindy Hop este un stil de dans afro-american, care s-a dezvoltat din popularul charleston.
Face parte din familia dansurilor swing și a apărut în New York în perioada anilor 1920-1930, evoluând pe muzica jazz a acelor timpuri.
Coordonarea dintre cei doi parteneri este esențială, mai ales în momentele în care aceștia execută întoarceri, elemente acrobatice și schimbări ale prizei mâinilor.
După cum puteți vedea în imagini, este nevoie de pregătire și condiție fizică temeinică pentru susținerea acestui gen de dans.
Nu putem să nu remarcăm faptul că pe lângă bucurie și optimism, acești tineri au o poftă de viață extraordinară pe care reușesc să o transmită cu succes, întregii asistențe.
Cu siguranță, această înregistrare plină de energie, merită 12 minute din timpul vostru!

Sursa: Youtube
Text: LiveBiz

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mar 01 Apr 2014, 19:04

Sir Anthony Hopkins ascultă pentru prima dată valsul pe care l-a compus acum 50 de ani

"Valsul trebuie să continue", a fost dorința lui Sir Anthony Hopkins, atunci când a compus acest vals, acum mai bine de 40 de ani. Iar André Rieu a aranjat piesa cu multă dragoste, astfel încât dorința marelui star de la Hollywood să devină realitate. Premiera mondială a piesei "The waltz must go on" a avut loc la Viena.
“And the Waltz goes on” a fost compus de Sir Anthony Hopkins pe 7 noiembrie 1964. Acesta spune că s-a simțit atras de muzică și pian încă din copilărie, iar la vârsta de 27 de ani în paralel cu studiul actoriei, îi plăcea să cânte și la pian.
În acea perioadă s-a născut acest vals care nu a văzut lumina scenei decât peste mai bine de jumătate de veac, mai exact în anul 2011, atunci când Sir Anthony Hopkins a luat decizia de a i-l încredința lui André Rieu pentru a fi orchestrat.
Un spectacol de cea mai bună calitate ce a avut parte de un succes imens. La premieră, Sir Anthony Hopkins alături de soția sa au fost invitați de onoare.
Numai dacă asculți acest vals și simți că plutești.

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mier 02 Apr 2014, 17:37

Interpretare senzațională la violoncel a piesei lui Michael Jackson “Smooth Criminal”

Duo-ul 2Cellos este format din Luka Sulic și Stephan Hauser, doi violonceliști croați extrem de talentați care au atins un succes senzațional după ce au dus violoncelul la un nou nivel, abordând genuri muzicale neobișnuite pentru acest instrument muzical.
Cei doi interpreți croați au în portofoliu multe interpretări la violoncel după piese cunoscute, primul album de acest gen fiind lansat în 2011 și conține cover-uri după Guns N’Roses, Nine Inch Nails, Sting, Coldplay, Nirvana, U2, Muse și Kings of Leon.
Clipul de mai sus le-a adus acestora succesul, talentul lor fiind remarcat chiar de prestigioasa casă de discuri Sony Masterworks, cu care au și semnat contract.
“… Du-te să-i vezi pe viu, pentru că sunt cu adevărat uimitori! Eu nu-mi amintesc să fi ascultat ceva la fel de tulburător de pe vremea lui Jimi Hendrix, din perioada anilor 60 … ” nota Elton John citat de 2Cellos.com
Cine ar fi crezut că piesa lui Michael Jackson – “Smooth Criminal”, interpretată la violoncel, poate suna atât de bine?
Cei doi tineri au talent, umor și un stil unic de interpretare, combinație destul de rar întâlnită în rândul muzicienilor zilelor noastre.

Numarul mesajelor : 13538
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 17 Aug 2014, 20:02

ce suflet are aceasta foca care are iubire si nu ura precum multi oameni !
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Vin 22 Aug 2014, 15:04

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 24 Aug 2014, 16:02

Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 24 Aug 2014, 21:39

NU-ȚI SPUN ADIO!

V. MILENA

După moartea bunicii, Tudor se trezi cu o avere considerabilă. Pe lângă vechea dar frumoasa vilă de pe strada cu salcâmi și numeroasele obiecte de artă, despre a căror valoare inestimabilă nici nu avusese habar până la deschiderea testamentului, moșteni o sumă uriașă de bani. Parte din ei proveneau din economiile strânse cu prețul vieții, de către părinții săi, din pensia de urmaș dar și din ajutorul de deces primit din partea instituției în care ei își găsiseră sfârșitul ... bani care i se cuveneau de drept.
O viață întreagă trăise în lipsuri și se îngrijise să nu piardă bursa, de teamă să nu moară de foame. Acum îi era dat să descopere avariția fără margini și de neiertat a bunicilor pe care, ani de-a rândul, îi crezuse săraci.
După deschiderea testamentului, Milena devenise o prezență obișnuită în casa lui Tudor. Ba chiar începuse să-i gătească și, uneori, chiar să-i spele și să-i calce din lucruri.
Îi câștigă repede încrederea lui Tudor. La un moment dat el îi dădu un rând de chei, pentru ca după câteva zile, venind de la cursuri, să o găsească instalată, cu tot cu bagaje, în camera bunicilor. Nu-l deranjă acest lucru, cu atât mai mult cu cât el n-ar fi îndrăznit să-i facă o propunere în acest sens, de teamă să n-o jignească. Prezența ei era benefică și înveselea casa cum nu se întâmplase vreodată. Știa să se facă plăcută și indispenabilă.
Milena încercase trei ani la rând, fără succes, să intre la Biologie, după care renunțase, deși părinții o știau în București la facultate și îi susțineau toate cheltuielile. Tudor încercă să o mobilizeze să-nvețe și chiar să o ajute în felul lui, fiind un bun pedagog. Părea că se conformează, dar întotdeauna găsea ceva mai important de făcut decât să-nvețe.
Petreceau din ce în ce mai mult timp împreună, deschizându-i orizonturi despre existența cărora el nu avusese cunoștință. Ea era întodeauna cu inițiativa și știa să facă în așa fel încât să pară că totul venea de la el. Făcu modificări majore în casă, reîmprospătând aerul vechi și bătrânesc. Îl alergă pe Tudor prin fel de fel de magazine, schimbându-i radical garderoba total demodată, după spusele ei. Primi cu entuziasm hainele, încălțările sau bijuteriile pe care el se oferi să i le cumpere, de fiecare dată când o vedea privindu-le cu jind.
Apoi îl scoase în lume... în lumea ei. Nopțile pierdute pe la petreceri sau prin cluburi cu fel de fel de prieteni și chiar la petrecerile pe care Milena le organiza acasă, nu erau tocmai pe placul lui Tudor. Nu că nu și-ar fi dorit să fie sociabil sau să se distreze, însă în anturajul ei se perindau tot felul de indivizi ciudați, cărora le plăcea să bea până-și pierdeau mințile și să facă scandal.
De dragul Milenei, toleră multă vreme aceste cercuri de prieteni, chiar dacă din cauza oboselii începuse să chiulească de la cursuri și rămăsese în urmă cu învățatul. Asta până când într-o noapte, la o petrecere pe care Milena o dăduse la el în casă, o prinse drogându-se alături de câțiva indivizi.
- Tudor! Haide și tu! O să te simți bine! îi zise Milena, surprinsă să-l vadă lângă ea.
După ce Tudor îi dădu pe toți afară din casă, începu scandalul.
- Te-am ajutat să ieși la lumină din obscuritatea asta în care erai singur și neiubit și tu așa îmi mulțumești? Cum îți permiți să mă faci de rușine în fața prietenilor mei? Cum o să mai pot da ochii cu ei? Nu e de mirare că nici bieții bătrâni nu te-au iubit! Ești un monstru făra suflet! De azi înainte nu vreau să mai știu de tine! îi strigă Milena hohotind de plâns, pe când îi trântea în nas ușa de la dormitor.
Simțindu-se lovit acolo unde-l durea mai tare,Tudor amuțise. Rămăsese încremenit, privind către ușa închisă, dincolo de care se auzeau ocări, plânsete și uși de dulap trântite. După câtva timp, ușa dormitorului se deschise larg, lăsând să se vadă două valize deschise, doldora de haine. Trecu pe lângă el ignorându-i prezența și se duse la baie, strângându-și de-a valma într-o pungă, toate cosmeticalele, pe care le închise, mai apoi, într-una din valize.
Încă suspina când mâinile-i tremurânde se chinuiau să formeze numărul de telefon ca să-și comande un taxi.

Dana Ilinca,
24 August 2014
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7032
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Vin 05 Sept 2014, 08:00

Căutând ceva prin internet am dat (așa cum se întâmplă deobicei) peste altceva. Cei de la Agerpress au făcut un serial cu interviuri luate unor persoane mai vizibile în societate despre... București. Mi-a plăcut interviul cu Cristian Tudor Popescu.

Bucureștiul are poză de buletin, are marcă; îți lasă în minte o imagine

Scriitorul și jurnalistul Cristian Tudor Popescu afirmă că Bucureștiul este un oraș care poate fi îndrăgit de străini, deoarece are ''poză de buletin'', are marcă și îți lasă în minte o imagine. Gazetarul vorbește, într-un interviu acordat AGERPRES în cadrul proiectului editorial "Orașul meu, București", despre primele amintiri legate de urbea lui Bucur, despre orașul de azi, de ieri și de mâine, în care și-ar dori să se schimbe oamenii, care-i par din ce în ce mai urâți, despre speranța ca amintirea Bucureștiului să rămână și atunci când aici nu vor mai fi decât ruine.

[articolul integral:›› http://lnk.nu/agerpres.ro/1cj9x

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Lun 08 Sept 2014, 07:58

Livada cu pruni in Ardeal! noroc!

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Sam 20 Sept 2014, 09:38

Doar pe coasta, la urcus
Din casuta lui de huma,
A iesit un greierus
Negru, mic, muiat in tus
Si pe-aripi pudrat cu bruma:
- Cri, cri, cri,
Toamna gri,
nu credeam c-o sa mai vii
Inainte de Craciun,
Ca puteam si eu s-adun
O graunta cat de mica,
Ca sa nu cer imprumut
La vecina mea furnica.
Fiindca nu-mi da niciodata,
Si-apoi umple lumea toata
Ca m-am dus si i-am cerut
Dar de-acus,
Zise el cu glas sfarsit
Ridicand un piciorus
Dar de-acus s-a ispravit...
Cri, cri, cri,
toamna gri,
tare-s mic si necajit.

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mar 23 Sept 2014, 04:53

Mda, nu mai dorm cu ferestrele deschise, înseamnă că toamna a venit. Cri, cri, cri! smile

Anahoret

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 11:47

Pentru un fan Pink Floyd înrăit (care este Anahoretul Very Happy) "poza din imagine" nu putea trece neobservată... cred că mi-a dat și o idee pentru autoturismul personal! oh da!

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 12:46

Eu as alege "broscuta"... e din aia cu parbrizul bombat si stopuri mari, rotunde!

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 16:03

Ar merge și pe "broscuța" mea, că-i un Peugeot 206.
Numa' că nu-i neagră... și-i cam nespălată tongue

Numarul mesajelor : 252
Varsta : 70
Localizare : colțisorul meu
Data de inscriere : 01/12/2011

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 16:09

@Anahoret a scris:
 "broscuța" ... un Peugeot 206.
Numa' că nu-i neagră... și-i cam nespălată tongue
e aceasta din prim plan, Anahoret?

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 16:18

Mi-ar plăcea mie... Laughing

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 17:18

@Anahoret a scris:
Mi-ar plăcea mie... Laughing
Păi, pune-o pe numele tău! Ce mai astepti? Laughing

dolion

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 18:59

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 19:02

Da, am urmărit ieri acel video. Nice, very nice!
Măcar o dată pe an să fie si politistul drăgut, nu-i asa? Laughing

dolion

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 19:04

Da, dar e in Lowell, Michigan... nu in Romania!

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 19:09

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 19:17

@dolion a scris:
Da, dar e in  Lowell, Michigan... nu in Romania!
Când conduc prin Michigan, trebuie să mă uit în toate tufele - răsar radarele ca ciupercile, acolo.
De regulă am un CB Radio care îl tin pe un canal al soferilor de cursă lungă si aflu de la ei unde sunt ascunsi politistii, ori dacă sunt accidente în fată, drumuri blocate...

dolion

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 14 Dec 2014, 19:48

La noi nu fac multi purici in acelasi loc... soferii se semnalizeaza intre ei si politaii spala putina!

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   

Sus In jos

Ce mi-a placut azi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: