Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Mier 16 Aug 2017, 09:18 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» ION
Vin 11 Aug 2017, 14:26 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 11 Aug 2017, 04:30 Scris de Ciprian

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

» PSD
Lun 03 Iul 2017, 15:39 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
Maxime drumetie problema brasov 23 1 Invatamant cugetari curiozitati sibiu Popasul istorie
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Ce mi-a placut azi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul
AutorMesaj
Anahoret

Numarul mesajelor : 6934
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 19 Feb 2017, 13:25

"Lecția de educație civică" din Piața Victoriei, București, este cea mai dură lovitură dată... nu sistemului, ci Facebook-ului și altor asemenea rețele de așa-zisă socializare. Copiii au ieșit în aer liber, s-au jucat unii cu alții și au "socializat". Adică au fost real împreună, cu totul altfel decât în fața calculatorului. Măcar pentru atât, și această activitate ar merita un premiu! Un premiu mare!

Am postat un articol din plaforma "Republica". Textul e cam bălărie, dar clipul de la sfârșit (aproximativ 20 de minute) face toți "banii"!

ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/8daQuf

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 19 Feb 2017, 22:24

Cristian Tudor Popescu s-a caracterizat, într-un articol scris în "Dilema veche", ca fiind un inginer prost.

Care este definiția operațională a inginerului prost?

Un inginer obișnuiește să bea cafea dimineața. Pentru asta, aprinde aragazul, ia ibricul din cui, pune în el apa la fiert, pune cafeaua, adaugă zahăr după voie și soarbe liniștit.

Dar, într-o bună dimineață, ibricul nu se mai află în cui, ci pe masă. Ce face inginerul, dacă e inteligent?

Ia ibricul de pe masă, pune apă, aprinde aragazul, fierbe apa, apoi cafeaua, zahărul și soarbe liniștit.

Ce face inginerul dacă e prost? Ia ibricul de pe masă, îl pune în cui și încadrează astfel problema ca un caz particular al unei teorii cunoscute.

Ultima editare efectuata de catre Anahoret in Dum 19 Feb 2017, 22:30, editata de 1 ori (Motiv : Corectură și completări)
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 26 Feb 2017, 16:00

Am trăit s-o văd și p-asta! Direcția de Investigații Criminale a Poliției Române face cercetări în cadrul unui dosar ce vizează efectuarea unor lucrări neautorizate la o biserică din București, monument istoric de clasă A!
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/OC3mec

Am citit de două ori articolul, nu-mi venea să cred că așa ceva se întâmplă în România! Este drept, în București, unde milițienii (pardon, polițiștii) n-au trebuit să se deplaseze prea mult, dar este un început! Vă mai amintiți că scriam despre un popă care pusese termopane la o biserică veche săpată în stâncă? Ei, bine, se pare că lucrurile au început să se miște: "Un pas mic pentru om, un pas mare pentru respectarea legii" ca să-l parafrazez pe Armstrong.

Nu credeam c-am să apuc și vremurile astea! Să fie într-un ceas bun, și tot înainte! aplauze

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mier 01 Mar 2017, 18:41

Acasă la Ikea sau cum își amenajează interioarele scandinavii.
Idei interesante și pentru acasă.
Am obesrvat că predomină albul sau culorile pastelate reci foarte deschise, către alb. Poate pentru că la ei predomină anotimpul alb?

https://ro.pinterest.com/topics/scandinavian-decor/

Numarul mesajelor : 4513
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Lun 27 Mar 2017, 22:49

Sus In jos
Karima
MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mar 28 Mar 2017, 00:15

Buna seara tuturor,va salut cu respect,dor de voi toti,o imensa bucurie ca forumul este inca activ.
Ati crescut,nepoti mari,poze frumoase aveti la avatare,oameni minunati va salut cu respect mwah! mwah! flower flower flower flower mwah! hug hug hug aplauze aplauze aplauze

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mar 28 Mar 2017, 03:32

La topicul „Ce mi-a plăcut azi” pot scrie cu mare plăcere despre vizita lui Karima.
Să ne trăiești mulți ani, frumoasă Karima.
Și tot mulți și frumoși ani să fii alături de noi, la Popas.
Oricum, oriunde vei fi...just take a good care of yourself.  hug

Mulțumim pentru cuvintele frumoase avute pentru noi! sunny

zaraza26

Numarul mesajelor : 8338
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Joi 30 Mar 2017, 15:52

@Karima a scris:
Buna seara tuturor,va salut cu respect,dor de voi toti,o imensa bucurie ca forumul este inca activ.
Ati crescut,nepoti mari,poze frumoase aveti la avatare,oameni minunati va salut cu respect mwah! mwah! flower flower flower flower mwah! hug hug hug aplauze aplauze aplauze

Ma bucur foarte mult ca ai trecut pe aici, sper ca esti bine! Ma gandesc adesea la tine, am legat Egiptul de tine si cand citesc sau aud despre Egipt imi fuge gandul la tine!

hug hug hug
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 09 Apr 2017, 01:00

Cum se face politica în România:

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mier 12 Apr 2017, 08:40

Revolta taximetriștilor împotriva mașinilor autonome. Schiță politic-SF. Very Happy

http://georgeisme.ro/2030-taximetristii-se-revolta-impotriva-masinilor-autonome/

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mier 12 Apr 2017, 11:46

@Anahoret a scris:
Revolta taximetriștilor împotriva mașinilor autonome. Schiță politic-SF. Very Happy

http://georgeisme.ro/2030-taximetristii-se-revolta-impotriva-masinilor-autonome/

oh da!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Sam 15 Apr 2017, 17:13

Tupeu de machidon! Simona Halep și-a luat Merțan mai scump decât al părintelui Streza!  Laughing

Aflăm că Simona Halep și-a cumpărat în Săptămâna Mare un Merțan de 200.000 de euro, parcă înadins, spre a-i amplifica patimile lui ÎPS Laurențiu Streza, mitropolitul Ardealului, care acum, cu căruța lui Mercedes de doar 70.000 de euro, a rămas cel mai prost din Grădina Maicii Domnului.

Noroc cu Bozo, fiul Rovanei Plumb; dacă nu avea el Mercedesul ăla de 240.000, ajungeau românii la concluzia că doar din muncă se poate să-ți iei mașină de lux.

SURSA »» https://goo.gl/wsC2w9

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mar 18 Apr 2017, 20:21

@Anahoret a scris:
Tupeu de machidon! Simona Halep și-a luat Merțan mai scump decât al părintelui Streza!  Laughing

Aflăm că Simona Halep și-a cumpărat în Săptămâna Mare un Merțan de 200.000 de euro, parcă înadins, spre a-i amplifica patimile lui ÎPS Laurențiu Streza, mitropolitul Ardealului, care acum, cu căruța lui Mercedes de doar 70.000 de euro, a rămas cel mai prost din Grădina Maicii Domnului.

Noroc cu Bozo, fiul Rovanei Plumb; dacă nu avea el Mercedesul ăla de 240.000, ajungeau românii la concluzia că doar din muncă se poate să-ți iei mașină de lux.

SURSA »» https://goo.gl/wsC2w9

Apropo de Halep. Ma gandeam zilele trecute ca nu poti sa faci performanta daca nu dai totul. Ea cam tot timpul cred ca se gandeste ca vrea sa aiba copii samd. Si isi pune frana ca nu cumva sa pateasca ceva si sa rateze viata de familie. Ma rog, e o impresie de-a mea... Ii doresc sa realizeze ceea ce o implineste sufleteste!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Joi 20 Apr 2017, 08:15

Din păcate, cam asta este soarta tuturor celor care vor să se afirme.

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 23 Apr 2017, 12:44

Un comentariu haios și, în același timp, realist al unui film Hollywoodian: "Furios și iute".
N-aș vrea să generalizez, însă trebuie să remarc platitudinea filmelor de genul acesta: doar efecte speciale, fără poveste, fără o înlănțiure logică a evenimentelor. Doar zgomot și flashuri. Bleah!

MesajSubiect: Bătălia de la Ovine   Vin 28 Apr 2017, 19:18

Bătălia de la Ovine.

În urma incidentului în care un vapor încărcat cu oi românești a scufundat o navă de cercetare rusească [ https://goo.gl/lpgVXK], internetul s-a umplut de parodii și de hohote!

Luați de vă râdeți! »» https://goo.gl/hfe0Q2

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mar 02 Mai 2017, 13:20

@Anahoret a scris:
Bătălia de la Ovine.

În urma incidentului în care un vapor încărcat cu oi românești a scufundat o navă de cercetare rusească [ https://goo.gl/lpgVXK], internetul s-a umplut de parodii și de hohote!

Luați de vă râdeți! »» https://goo.gl/hfe0Q2

Da, da... Laughing Si cica avem un plan strategic de atac numit Miorita, cum altfel?
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Lun 22 Mai 2017, 23:22

Uitați-vă și amuzați-vă! Very Happy

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Lun 19 Iun 2017, 04:50

Când mamele pleacă

(http://www.gds.ro/Opinii/2017-06-19/cand-mamele-pleaca/)

Pântecul lor ne e cel mai sigur adăpost, cu sânge din sângele lor ne modelează, ne cresc celulă cu celulă și cu sâni calzi și plini ne leagă prin fire invizibile de lume. Ne sunt icoană câțiva ani, le suntem icoane vii o viață. Creștem apoi, iar ele ne lasă să ne luăm zborul, chiar de zborul nostru le frânge lor aripile. Întinerim-îmbătrânesc, plecăm, le uităm și ele suferă ca de-o trădare. Nu vine dimineață fără să se roage pentru noi, dar noi nu avem timp, suntem ocupați să ne trăim propria viață, să ne împlinim vise, să ne facem o casă, să vedem lumea, să ne simțim împliniți. Ce falsă împlinire!

Le căutăm uneori, ele se bucură și-și șterg lacrimile de pe obraz. Pentru o zi sunt fericite. Apoi plecăm și-și iau de mână singurătatea, o învață să vorbească așa cum ne-au învățat, demult, pe noi. Le pică lacrima pe-o poză din care le zâmbim de pe cine știe ce meleaguri și aprind candela. Se închină: „Ține-mi-i, Doamne, sănătoși!“

Îmbătrânesc și se ascund, se simt vinovate de bătrânețe. Tac, tăcerea le-a devenit tovarășă, dar tot vine o zi când nu mai pot ascunde nimic și noi ne trezim. „Unde a dispărut mama noastră zâmbitoare?“ În ochii care ne privesc vinovați și-și cer scuze că ne fac probleme? Fior înghețat ne trece și colindăm spitalele sperând ca unul din medici să fi găsit un leac miraculos care să le redea puterea lor, mamelor noastre.

Cuminți, cu mâinile în poală – așa le găsește sfârșitul. Ar fi vrut să ne spună atâtea, le-au adunat de-a lungul anilor, le-au repetat în gând până le-au învățat pe de rost. Acum nu mai au putere și ce rost ar mai avea când nu a mai rămas timp nici de rămas-bun? Cu durere ne rugăm de Dumnezeu să aibă milă. „Sunt prea tinere, Doamne, mai lasă-ni-le un pic, un an, măcar!“ Din preaînaltul cerului, Dumnezeu nu mai are răbdare, iar mamele își adună sufletul în basma și pleacă pe drumul fără de întoarcere, liniștite și tăcute, așa cum au trăit. Vine totdeauna o ultimă zi. O zi în care mamele pleacă și noi rămânem orfani, zi de sfârșit fără început și-am vrea să fi putut opri timpul în loc. Se le mai spunem măcar o dată „sărut mâna, Mamă!“.

Lucia Stroilă

Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21379
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Vin 23 Iun 2017, 08:37

Luigi Pirandello, dramaturg, poet, romancier, umorist și eseist italian, de la a cărui naștere, s-au împlinit pe 28 iunie, 150 de ani, a spus: „Ceea ce aș putea fi eu pentru mine, nu numai că voi nu aveți de unde să știți, dar nu știu nici eu.”

Numarul mesajelor : 21379
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Mar 27 Iun 2017, 08:35

O întâmplare relatată pe site-ul politistiiauumor.ro a făcut deliciul a mii de internauți.
„Ieri noapte am întâlnit din nou pe unul care „ne plătește salariul” și care îmi aruncă asta în față, în contextul în care îl găsisem cu mașina circulând pe un sector de drum cu accesul interzis”, a scris un polițist.
În timp ce îi completam procesul verbal, s-a apropiat de mine și îmi spune:
– Haideți domnule, chiar nu se poate o excepție ?
– Nu, răspund eu văzându-mi liniștit de ale mele.
– Știți îl cunosc și eu pe Papa de la Roma, George Bush și alții, spune omul.
– Așa și ?
– Și chiar nu puteți să treceți cu vederea ?
– Nu, răspund din nou.
Atunci a început omului să îi sară muștarul:
– Bine că doar pe mine m-ați găsit, pe alții nu îi mai vedeți. Și mai ales că vă mai plătesc și salariile !
În acel moment mintea mea a făcut un „click” și totul devenise limpede. Nu mai contează că ai greșit, că ar trebui să îți asumi consecințele faptelor comise, fără a apela la tot felul de tertipuri și cunoștințe, iar după aceea să strigi în gura mare „Huo șpăgarii, nenorociții, burtoșii!”. Totul se rezumă la : „Noi vă plătim salariile, voi sunteți cei care trebuie să faceți ce vă spunem noi, sancționați pe cine vă spunem noi, când vă spunem noi și doar dacă vă spunem noi. În rest să fiți în stradă, să vă vedem doar când ieșim noi, dar în același timp să îi prindeți pe bețivi și drogați la volan, dar să vă purtați frumos cu ei, fără să îi abuzați”.
– În ce domeniu vă desfășurați activitatea ? încep eu.
– Dar ce contează asta ? răspunde omul contrariat.
– Ca să vă demonstrez ceva.
– Sunt profesor de matematică, spune omul.
– Și ce venit lunar aveți ?
– 1.892 de lei, îmi răspunde omul curios.
– Vedeți, dumneavoastră, din salariul pe care îl încasați lunar, plătiți 16% impozite la stat, adică CAS 0,5% vreo 9 lei, la sănătate plătiți vreo 5,5%, adică vreo 104 lei, la CAS mai plătiți vreo 10,5 %, adică vreo 199 de lei, totalul impozitelor plătite fiind de 312 lei, corect ?
– Corect, răspunde omul.
– Din acești 312 lei pe care îi plătiți lunar, nouă polițiștilor, adică celor care le plătiți salariile, ne revin 14%, adică vreo 43 lei lunar. Din acești bani sunt plătiți aproximativ 45.000 de polițiști, adică mie îmi revine fabuloasa sumă de 0,12 lei, salariul lunar plătit de dumneavoastră. Având în vedere că lucrez de 10 ani (120 de luni) în acest sistem, pot să spun cu siguranță că până în prezent ați plătit salarii de polițiști în valoare de 5160 lei, iar mie mi-ați plătit uriașa suma de 13,7 lei salariu. Am scos din buzunar 15 lei, i-am întins omului și îi spun :
– Luați acești bani și mergeți la mașină. Acesta este salariul pe care mi l-ați plătit în acești 10 ani, plus că acum îmi sunteți dator. De câte ori o să ne vedem, o să strig după dumneavoastră că aveți să îmi dați 1,30 lei. Asta ca să nu uitați că ne plătiți salariile”.

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Dum 09 Iul 2017, 14:11

O ilustrare originală a monologului lui Hamlet. Very Happy

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Lun 10 Iul 2017, 15:13

@Anahoret a scris:
O ilustrare originală a monologului lui Hamlet. Very Happy

scratch
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Sam 22 Iul 2017, 15:38

Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   Vin 28 Iul 2017, 14:21

Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Ce mi-a placut azi   

Sus In jos

Ce mi-a placut azi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 9 din 10Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: