Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 08:23 Scris de dolion

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 08:22 Scris de dolion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Joi 19 Oct 2017, 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Joi 19 Oct 2017, 07:54 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
brasov placut istorie drumetie 23 curiozitati noapteacahotii problema comment-143 romana 1 English Limba sibiu
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Manipularea - de la general la particular.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 14:32

Oamenii vor sa manipuleze fara sa recunoasaca acest lucru si daca s-ar putea, ar vrea sa nu cada niciodata in capcana manipularii.
Insa de obicei fiecare este supus ambelor procese intr-un mod inegal, fireste.
Cat despre etica manipularii ea in sine nu este neaparat ceva rau. Poti sa influentezi/convingi/sa folosesti persuasiunea, pentru a determina pe cineva sa mearga la medic de exemplu. Sau sa convingi copilul ca trebuie sa lase joculetul de pe computer si sa se apuce sa-si faca temele.

Insa mie mi se pare interesant de spus care sunt vulnerabilitatile pe care mizeaza cei care doresc sa manipuleze pe cineva. Sau sa-l foloseasca. Si aici ma refer la obtinerea unui avantaj/castig doar pt cel care incearca sa manipuleze.
Le enumar din memorie (dupa Simon - un autor care mi-a placut mie.)
-naivitatea victimei- persoana fiind convinsa ca toti oamenii sunt de buna credinta.
-incredere de sine scazuta - victima intra repede in defensiva, se fastaceste mai usor, mai ales daca o iei repede.
-dependenta emotionala - are o personalitate mai docila si devine dependenta foarte usor.

Ar mai fi de ex. manipulatorul este o persoana in care victima are incredere si ii acorda credit.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 14:34

Este stiut ca oamenii simt nevoia de a rasplati favorurile care le-au fost oferite. Un favor primit poate declansa sentimente de indatorire, si ca urmare apare la victima o mare nevoie de a se elibera de aceasta povara deci omul devine doritor de a intoarce favorul.
Principiul reciprocitatii consta in nevoia de a rasplati un favor, imediat dupa acceptarea acestuia. Acest principiu este simplu de aplicat: ofera ceva si apoi asteapta-te sa fii rasplatit. In felul acesta ai influentat pe cineva sa aiba un anumit comportament, care iti convine tie.

O alta modalitate este prin persuasiune. Convingi pe cineva sa aleaga sau sa faca ceva. In sensul asta pot spune ca reclamele sunt persuasive deoarece ni se spune in mod constant ce fel de pasta de dinti trebuie sa folosim, ce fel de detergent sau telefon. Si asta facand apel la sensibilitatea si trebuintele noastre.

Deci reclamele au o componenta manipulatoare pe langa cea de a informa in privinta unor produse.
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4565
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 14:51

reclamele sunt persuasive
Si chiar mincinoase, nu de putine ori.
In Franta, exista lege pentru protectia consumatorului:
se pedepsesc cei care umbla cu "reclame mincinoase".

V-ati intrebat de ce, spre ex., Mercedesul, nu-si face reclama la tv?
Produsele scumpe si bune nu au nevoie de reclama.
De ce produsele ieftine au nevoie de reclama?
Vrei si ieftin, si bun?
Aici intervine "manipularea" .
Ieftin, consumabil mult, dar de calitate "multumitaore" pentru buzunarul fiecaruia.

Atentie deci:
Nu tot ce zboara se mananca!

O zi buna!
Ion

Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 17:41

Manipularea este dată de rang, de nivelul atins în societate: cei mici de pe low level o fac putin, cei mari de pe high level sunt de neoprit.
Asa cum bine spuneti mai sus: uneori, anumite genuri de manipulare au o aparentă pozitivă (chiar dacă nu sunt asa!), dar în general manipulările poartă interesul manipulatorilor nu al celor manipulati - cred că sunteti de acord cu asta.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 19:43

Ion a scris:
reclamele sunt persuasive
Si chiar mincinoase, nu de putine ori.
In Franta, exista lege pentru protectia consumatorului:
se pedepsesc cei care umbla cu "reclame mincinoase".

V-ati intrebat de ce, spre ex., Mercedesul, nu-si face reclama la tv?
Vrei si ieftin, si bun?
Ieftin, consumabil mult, dar de calitate "multumitaore" pentru buzunarul fiecaruia.

Atentie deci:
Nu tot ce zboara se mananca!

O zi buna!
Ion

Da, stiu ca in multe tari exista legi care pedepsesc reclamele mincinoase. La noi nu. Crying or Very sad
Dar de cele mai multe ori reclamele sunt si putin aiuristice. Si culmea este ca toata lumea stie ca exista exagerare si manipulare in reclame si totusi cu totii ne lasam influentati de micile minciunele de la televizor.

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 19:54

Emil Condor a scris:
Manipularea este dată de rang, de nivelul atins în societate: cei mici de pe low level o fac putin, cei mari de pe high level sunt de neoprit.
Asa cum bine spuneti mai sus: uneori, anumite genuri de manipulare au o aparentă pozitivă (chiar dacă nu sunt asa!), dar în general manipulările poartă interesul manipulatorilor nu al celor manipulati - cred că sunteti de acord cu asta.

Emil, in general cei de sus reusesc sa manipuleze, au parghiile necesare. Da, exista manipularea maselor de catre cei care au fraiele, ohoo si inca cum! dar exista si manipulare individuala, de la un individ la altul, fiecare cum si cat poate.
Acuma, nu stiu cum ar arata lumea fara influentele astea de care ne lovim la tot pasul. Eu zica ca ar arata mai anost. scratch

Dar vreau sa va spun despre o tehnica de manipulare numita "usa-n nas". Si pe care toti am sesizat-o, atat la nivel social cat si cred, individual.
Consta in a cere initial o favoare foarte mare, esti refuzat, dupa care micsorezi considerabil favoarea si se accepta aproape in 95% din cazuri.

Sa fiu mai clara: statul vrea sa reduca salariile. Si lanseaza un zvon cum ca le-ar micsora cu 50%; toata lumea intra in panica, e nemultumire mare si proteste. Apoi vine cu anuntul precum ca salariile se micsoreaza doar cu 25%. Si lumea zice multumesc!

Pe mine fii-miu (care e psiholog Very Happy ) ma manipuleaza asa. El vrea sa se duca sa ia cola. Stie ca nu sunt de acord si pentru asta imi zice ca vrea bere. Eu sar in sus si mai tare si atunci zice: ok, atunci merg sa iau cola. Sii evident, sunt de acord! thumb_yello
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4565
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 20:03

Mai bine bere decat cola, Mihaela.
Bine, daca nu e prea mic.

In orice caz, atentie nu numai la cola, ci la toate bauturile din magazine.
Inclusiv la apa cu vitamine.

Cel mai bun lucru e sa bei si sa mananci facandu-ti tu amestecul.
Astfel ingredientele sunt sub control.

Stie fiul tau, Mihaela cat zahar e intr-o cutie de cola?

Daca da, incearca sa ii dai 18 lingurite de zahar sa le manance o singua data.
Sa vezi ce zice.

Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 20:10

Pai normal ca stie ca nu e bun! Altfel nu ar apela la tehnici de manipulare. oh da!
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Dum 18 Dec 2011, 21:51

Mihaela a scris:
Ion a scris:
Vrei si ieftin, si bun?

Si culmea este ca toata lumea stie ca exista exagerare si manipulare in reclame si totusi cu totii ne lasam influentati de micile minciunele de la televizor.
Câtiva ani în urmă i-am spus sotiei: vreau să nu mai cumpărăm nimic din produsele cărora li se face reclamă.
Cauza este exact ceea ce spuneti si voi: se face reclamă la ce este prost, la produsul bun, calitatea îi face reclamă.

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Lun 19 Dec 2011, 17:38

Emil Condor a scris:
Mihaela a scris:
Ion a scris:
Vrei si ieftin, si bun?

Si culmea este ca toata lumea stie ca exista exagerare si manipulare in reclame si totusi cu totii ne lasam influentati de micile minciunele de la televizor.
Câtiva ani în urmă i-am spus sotiei: vreau să nu mai cumpărăm nimic din produsele cărora li se face reclamă.
Cauza este exact ceea ce spuneti si voi: se face reclamă la ce este prost, la produsul bun, calitatea îi face reclamă.
Nu stiu daca trebuie sa renuntam chiar la toate produsele. smile
Pe mine cel mai mult ma enerveaza chestia aia cu : "scoate pana la 90% din pete" adica intre 0 - 90%, nu? scratch Eu nu prea ma iau dupa reclame dar nu pot sa spun ca nu ma influenteaza.
Sus In jos
lutra vulgaris

Numarul mesajelor : 1164
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti - Romania
Data de inscriere : 18/05/2010

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Lun 19 Dec 2011, 19:23

Mihaela:
Pt poza de la Iasi de pe celalalt forum: http://youtu.be/_M5gNvWFwlk (Gheorghe Dinica - Vagabondul vietii mele)
Mersic.
P.S. Poza a venit intr-o zi sensibila pt. mine. Probabil are si ceva legatura cu manipularea pozitiva. smile
P.S.2 Am scris si eu ceva la P.S.1 ca sa nu mi se spuna ca de ce dracu pun dedicatii muzicale pe un topic despre manipulare. Acum am observat ca noi nu avem nici un topic pt dedicatii ori nici intr-un caz unul expre pt. asa ceva. Subiectul asta despre manipulare este ff interesant pt. mine dar de cateva zile incerc sa leg macar o fraza, ceva acolo insa nu-mi iese, neam. Daca ma crezi ca am incercat sa va citesc si am realizat ca eu sunt de vina. Cred ca m-am obosit f tare anul acesta si vad ca reactionez si gandesc numai daca sunt impulsionata, daca am un motiv serios. Azi am fost la serviciu, m-am descurcat bine. Tot prima ca si randament am ramas, insa in pauze sau ca de ex acum, parca as vrea sa nu ma obosesc legand 3 cuvinte coerente despre un subiect despre care as avea ceva de zis, totusi. N-aveti idee cat de ciuda imi e. doh

Numarul mesajelor : 1164
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti - Romania
Data de inscriere : 18/05/2010

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Lun 19 Dec 2011, 21:01

Exista o replica dintr-un film pe care eu il ador, nu pt. ca ar fi cine stie ce capodopera cinematografica ci pentru felul cum sunt redate scurt si la obiect in cuvinte putine, actiuni atat de ample gen manipulare .. mai ales manipularea cu materialul clientului(nu e vorba de auto-manipulare sau asa zisa motivatie educata).

Derulati pana la 5.27(replica a meritat asteptarea):
"Sefule! Esti genial, sa moara ma-sa!
Poate asa ma vedeti voi!"

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Lun 19 Dec 2011, 22:15

lutra vulgaris a scris:
Mihaela:
Pt poza de la Iasi de pe celalalt forum: http://youtu.be/_M5gNvWFwlk (Gheorghe Dinica - Vagabondul vietii mele)
Mersic.
P.S. Poza a venit intr-o zi sensibila pt. mine. Probabil are si ceva legatura cu manipularea pozitiva. smile
P.S.2 Am scris si eu ceva la P.S.1 ca sa nu mi se spuna ca de ce dracu pun dedicatii muzicale pe un topic despre manipulare. Acum am observat ca noi nu avem nici un topic pt dedicatii ori nici intr-un caz unul expre pt. asa ceva. doh
Ma bucur ca ti-a placut poza, Irina. Cred ca am s-o aduc si aici, ba am sa pun mai multe aici Very Happy Laughing.
Multumesc frumos pentru melodie mwah! hug Nu mai e nevoie sa spun cat de mult imi place ca stii deja. hug

Da, cred ca topicul cu dedicatii trebuie facut neaparat. oh da! thumb_yello
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Lun 19 Dec 2011, 22:17

lutra vulgaris a scris:
Exista o replica dintr-un film pe care eu il ador, nu pt. ca ar fi cine stie ce capodopera cinematografica ci pentru felul cum sunt redate scurt si la obiect in cuvinte putine, actiuni atat de ample gen manipulare .. mai ales manipularea cu materialul clientului(nu e vorba de auto-manipulare sau asa zisa motivatie educata).

Derulati pana la 5.27(replica a meritat asteptarea):
"Sefule! Esti genial, sa moara ma-sa!
Poate asa ma vedeti voi!"
thumb_yello Cool Ce tare! Replica ii geniala. Very Happy

Pun si eu un filmulet cu un bebe mortal care incearca (fara succes) sa-si manipuleze parintii. Very Happy love

http://www.220.ro/funny/Copil-Incearca-Sa-Si-Manipuleze-Parintii/w5kPfrh1IJ/
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Mier 21 Dec 2011, 01:46

Mihaela a scris:
Pe mine cel mai mult ma enerveaza chestia aia cu : "scoate pana la 90% din pete" adica intre 0 - 90%, nu? scratch
Sau cum e aici la ochelari de vedere: înainte costau $350 perechea.
Acum se face reclamă că dacă vei cumpăra o pereche, a doua o vei obtine gratis - pretul actual este $700 sau mai mult!!!
Vă dati seama ”ce gratis” e a doua pereche!

Citat :
Eu nu prea ma iau dupa reclame dar nu pot sa spun ca nu ma influenteaza.
În trecut, pe timpul când urmăream programele Tv, în momentul când dădea reclamă mă ocupam mereu de altceva.
Chiar mă întrebau uneori cei din jur: ai auzit ce a zis? Răspundeam sec: nu, nu aud nimic din reclame.

dolion

Numarul mesajelor : 21491
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    Vin 21 Aug 2015, 07:52

Esti un tampit daca-ti dai electrocasnicele vechi unor corporatisti

Am avut azi placerea deosebita sa distrug atmosfera corporatist-penibila de la conferinta de prezentare a ROREC. Se asteptau la 20 de minute de speech, urmate de faimoasa daruire de mape si pixuri jurnalistilor, dar au plecat rosii la fata si nervosi, pentru ca au fost siliti sa raspunda la niste intrebari pe care nu le-au vazut venind.

Cine sunt, pe fond, oamenii astia, care ne fac sa ne simtim europeni si buni? Niste baieti care vand masini de spalat, frigidere si aspiratoare si care s-au organizat astfel incat sa le dam moca aparatele de acest fel de prin casa. Nu de dragul planetei, ci ca sa cumparam altele, tot de la ei.
Baietii astia n-ar da un leu pe deseurile colectate, desi valoreaza bani, desi iau bani in plus de la noi, ca Timbru Verde. Nici macar nu cheltuiesc sume modice pe repararea unora dintre aparate si, de exemplu, daruirea lor saracilor. Nu! Sarantocii sa faca rate la Cetelem si sa cumpere si ei produse noi si proaste...

Prima mea masina de spalat automata, un Candy, a stat la mine vreo 8 ani. Era luata de la second-hand. Am schimbat-o pentru ca, fiind un model vechi, nu avea centrifugarea buna. Am dat-o unor amarati din cartier si merge si in ziua de azi. De atunci, am cumparat, pentru mine si pentru altii, inca vreo patru masini de spalat. Doua s-au stricat iremediabil. Una, chiar saptamana trecuta: axul rupt, dupa nici doi ani de utilizare. Costul reparatiei - 550 de lei. Normal ca o sa iau alta...
Primul meu televizor LCD a mers 7 ani. Al doilea - doi. Acum sunt la al patrulea.
Primul meu computer ar merge si acum, daca l-as scoate din garaj. De atunci, mi s-au stricat cinci laptopuri.

Am o problema tot mai mare cu producatorii de electronice si electrocasnice. Stiu, din interior, cum au fost inlocuite subansamblele bune, metalice, care faceau ca o masina de spalat sau un frigider sa mearga 20 de ani, cu unele proaste, de plastic, functionale doar 3-4 ani. Si am curaj sa pun pariu ca marii producatori sunt intelesi intre ei la un nivel mult mai inalt, in schema asta de strans de la oameni lucruri care inca functioneaza.

Iar ce fac baietii astia la adapostul reciclarii nu este un model occidental, cum se povesteste. E doar o caterinca, dedicata tarilor populate cu tampiti, ca Romania. Nu exista nici o obligatie legala sa le dai bunurile, asa cum sugereaza, pe fly-erele lor mincinoase. N-o sa-ti intre vreodata politia in apartament, urland "scoate blenderul ala din debara, stim ca e acolo!". In strainatate, electrocasnicele uzate ajung in centre care le recicleaza si le valorifica, sau care le repara si le daruiesc saracilor. Ai nostri le distrug doar ca sa le scoata de pe piata second-hand si sa ajungem toti in Altex/Domo/Flanco/eMag sa ne luam altele.

Asa ca nu le dati nimic celor de la Rorec sau altora ca ei, da? Puteti debarasa casa si intr-un mod inteligent:
Daca aparatul e inca functional, dar va procurati altul, sau nu va mai trebuie, vindeti-l si luati jucarii copiilor sau daruiti-l unui amarat.
Daca vi se strica un aparat, reparati-l si daruiti-l cuiva care are nevoie de el. Sau daruiti-l nereparat, indicand care e problema. E imposibil sa n-ai un vecin amarat, care si-ar rupe de la gura 300 de lei pentru o reparatie, dar nu-si va permite niciodata sa dea 1.200 de lei pe o masina noua de spalat.
Daca aparatul e stricat ireparabil, scoateti-l langa pubela, oricand. Operatorul local de salubritate este obligat sa-l ridice.

Nu mai da cadou, nimic, celor responsabili de proasta calitate a produselor electrocasnice din casa ta. Nu merita.

http://bogdanstoica.ro/index.php/blogul/item/15433-esti-un-tampit-daca-ti-dai-electrocasnicele-vechi-unor-corporatisti

MesajSubiect: Re: Manipularea - de la general la particular.    

Sus In jos

Manipularea - de la general la particular.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: ACTIUNEA "DIVERSE"-
Mergi direct la: