Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 12:58 Scris de zaraza26

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Astazi la 07:54 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mar 17 Oct 2017, 19:31 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
drumetie brasov English curiozitati istorie problema 23 Limba sibiu comment-143 romana 1 placut
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Darul proorociei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
grabillion

Numarul mesajelor : 97
Data de inscriere : 13/12/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 20:14

Roxy a scris:
Dumnezeu nu lucreaza prin oameni pacatosi, care fumeaza tigari, beau cafea si alcool in exces, isi inseala partenerul conjugal. Vreau sa fiti desavarsiti, dupa cum si eu sunt desavarsit, zice Domnul .
NICIUNUL.
Greseala aici: Dumnezeu lucreaza si prin pacatosi ! Ori vreau sa-mi aratai pe cel care-i nepacatos sau sa-mi dovediti ca Dumnezeu nu mai lucreaza.

Karima a scris:

A bea cafea nu este un pacat.De unde ai scos asta?Da si tu un verset ceva.
Alcoolul este un pacat indiferent de cantitatea consumata.
Cum iti imaginezi tu un om rugandu-se sau mergand la biserica duhnind a alcool fie el si in cantitate mica? Gasesti ceva desavarsit la o persona care duhneste a alcool cand deschide gura sa se roage?(daca mai poate... Very Happy )
Aparentele inseala ....

Problema acum : ce este ceva pacat si ce nu este. Si de ce ?
Nu este pacat numai ce scrie in biblie ca fiind pacat.
Caci Dumnezeu nu a ales aleator ce este si ce nu, ci tot ce dauneaza omului si dezvoltarii spiritului din suflet sau a sufletului luminat de duh, a reintoarcerii la Dzeu, sau ce distruge corpul omenesc ca unealta necesara sufletului aici pe pamant este un pacat adevarat.

De exemlu infumurarea si mandria sunt pacate mai mari decat alcoolul caci acestea
sunt pacatel primordiale si cele care au facut ingerii sa cada.

De alcool te mai scapi, dar de infumurare e mult mai greu. Asta nu inseamna ca spun bun venit alcoolicilor. Tot ce te deparateaza de Dumnezeu si de ordinea divina a corpului omenesc se poate defini d.p.d.v obiect, dumneziesc ca fiind pacat. Omenii bineinteles ca
considera cat mai putine lucruri care sunt pacate, e firesc sa le restranga ca sa nu trebuiasca sa renunte la multe.

Un pacat foarte mare este exact bautul cafelei care este cel mai puternic drog vegetal pe care omenirea il consuma, urmand ceaiul negru si verde: cofeina. De acest drog Dumnezeu a avertizat in mod special. Nu in Biblie din pacate...astfel se stia mai mult despre ea.

Cafeaua este cu mult mai rau pt. femei din cauza ca ele au nervii mai slabi. Cofeina creeaza pofta trupeasca in plus ca si frigiditate deopotriva, schizofrenie, boli mintale (80% cauzate de cafea !) si umple psihiatriile.
De aceea totul este plin de cofeina: antinevralnige, medicamente, bauturi, cola, sampoane si creme de fata ca si iaurturi.

Ceva mai rau nu poate sa consume o femeie, ca si barbatii de altfel, drog care in felul acesta distruge sistematic nervii care sunt legatura intre suflet si trup.

O dauna mai mare nici alcoolul nu face in mod organic, caci acest deschide mai degraba drumul catre posedare de alcoolici.

Dar care ar renunta benevol din intelegere la acest drog, mai ales cand a devenit dependet de el. Iata ca lumea intreaga pacatuieste, fara sa sti exact cat de tare iar daca
ii spui va reactiona la fel de neintelegator ca si un "pacatos" ateist.

Problema cu cofeina e urmatoarea: cine devine depent isi apara drogul cu orice mijloc si nu va intelege deloc ca-i face rau. Ca orice alt drog....

Stiu pe multi care s-au vindecat de boli numai lasand cafeaua si tot ce are cofeina, dar putini au vointa si mai ales intelegerea necesara, caci dupa cum am spus este un drog necunoscut de cei mai multi dar cel mai raspandit.

Bagati in google "nasa spider coffein"
:-)

Grabillion
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6967
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 20:23

grabillion a scris:

Greseala aici: Dumnezeu lucreaza si prin pacatosi !
A auzit cineva de pilda "Fiului risipitor"? Oare de ce a fost acela mai bine primit și mai iubit decât cel ascultător?!

A fost doar o întrebare.

MODERATOR

Numarul mesajelor : 1731
Data de inscriere : 25/08/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 20:33

grabillion a scris:
Roxy a scris:
Dumnezeu nu lucreaza prin oameni pacatosi, care fumeaza tigari, beau cafea si alcool in exces, isi inseala partenerul conjugal. Vreau sa fiti desavarsiti, dupa cum si eu sunt desavarsit, zice Domnul .
NICIUNUL.
Greseala aici: Dumnezeu lucreaza si prin pacatosi ! Ori vreau sa-mi aratai pe cel care-i nepacatos sau sa-mi dovediti ca Dumnezeu nu mai lucreaza.

Karima a scris:

Cum iti imaginezi tu un om rugandu-se sau mergand la biserica duhnind a alcool fie el si in cantitate mica? Gasesti ceva desavarsit la o persona care duhneste a alcool cand deschide gura sa se roage?(daca mai poate... Very Happy )
Aparentele inseala ....

Problema acum : ce este ceva pacat si ce nu este. Si de ce ?
Nu este pacat numai ce scrie in biblie ca fiind pacat.
Caci Dumnezeu nu a ales aleator ce este si ce nu, ci tot ce dauneaza omului si dezvoltarii spiritului din suflet sau a sufletului luminat de duh, a reintoarcerii la Dzeu, sau ce distruge corpul omenesc ca unealta necesara sufletului aici pe pamant este un pacat adevarat.

De exemlu infumurarea si mandria sunt pacate mai mari decat alcoolul caci acestea
sunt pacatel primordiale si cele care au facut ingerii sa cada.

De alcool te mai scapi, dar de infumurare e mult mai greu. Asta nu inseamna ca spun bun venit alcoolicilor. Tot ce te deparateaza de Dumnezeu si de ordinea divina a corpului omenesc se poate defini d.p.d.v obiect, dumneziesc ca fiind pacat. Omenii bineinteles ca
considera cat mai putine lucruri care sunt pacate, e firesc sa le restranga ca sa nu trebuiasca sa renunte la multe.

Un pacat foarte mare este exact bautul cafelei care este cel mai puternic drog vegetal pe care omenirea il consuma, urmand ceaiul negru si verde: cofeina. De acest drog Dumnezeu a avertizat in mod special. Nu in Biblie din pacate...astfel se stia mai mult despre ea.

Cafeaua este cu mult mai rau pt. femei din cauza ca ele au nervii mai slabi. Cofeina creeaza pofta trupeasca in plus ca si frigiditate deopotriva, schizofrenie, boli mintale (80% cauzate de cafea !) si umple psihiatriile.
De aceea totul este plin de cofeina: antinevralnige, medicamente, bauturi, cola, sampoane si creme de fata ca si iaurturi.

Ceva mai rau nu poate sa consume o femeie, ca si barbatii de altfel, drog care in felul acesta distruge sistematic nervii care sunt legatura intre suflet si trup.

O dauna mai mare nici alcoolul nu face in mod organic, caci acest deschide mai degraba drumul catre posedare de alcoolici.

Dar care ar renunta benevol din intelegere la acest drog, mai ales cand a devenit dependet de el. Iata ca lumea intreaga pacatuieste, fara sa sti exact cat de tare iar daca
ii spui va reactiona la fel de neintelegator ca si un "pacatos" ateist.

Problema cu cofeina e urmatoarea: cine devine depent isi apara drogul cu orice mijloc si nu va intelege deloc ca-i face rau. Ca orice alt drog....

Stiu pe multi care s-au vindecat de boli numai lasand cafeaua si tot ce are cofeina, dar putini au vointa si mai ales intelegerea necesara, caci dupa cum am spus este un drog necunoscut de cei mai multi dar cel mai raspandit.

Bagati in google "nasa spider coffein"
:-)

Grabillion

Parerea ta...

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 21:02

Karima: nu este nevoie sa citezi un post intreg numai ca sa adaugi un comentariu de 2 cuvinte.
Comentariu si un @grabillion ar fi deajungs pt a raspunde si nu a face threadul inutil de lung..

Dupa cum se vede pari a fi bautoare mare cafea :-)
Nu vei fi probabil singura care va ignora complet orice argument si dovada ca si ce spune corpul:

http://www.caffeineweb.com/?p=15

"“Caffeine-induced psychosis, whether it be delirium, manic depression, schizophrenia, or merely an anxiety syndrome, in most cases will be hard to differentiate from other organic or non-organic psychoses….The treatment for caffeine-induced psychosis is to withhold further caffeine.”"
Sus In jos
grabillion

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 21:04

Anahoret a scris:
Oare de ce a fost acela mai bine primit și mai iubit decât cel ascultător?!
A fost doar o întrebare.
Banuiesc ca sti raspunsul dupa cum intrebi ...
Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 21:06

Grăbitule Ion nu te citez pentru că ar fi prea lung citatul și aș burduși pe afară.

Ești contra cafelei, te înțeleg, sunt pentru cafea deși nu mă poți înțelege, dar uneori doctorii recomandă cafea tocmai în boli de inimă (cardiopatii).
Nu recomand nimănui să facă ce fac eu, pentru că fiecare face cât poate duce și eu pot duce mult în privința cafelei. Sunt imun la cofeină. Prefer cafeaua în locul alcoolului pentru că nu-mi tulbură mintea cum o face alcoolul și asta o știu pe proprie piele. Am renunțat la fumat, nu pentru că aș fi știut de caricatura ascunsă în popasul abbilbal, ci pentru că am simțit că mi-am făcut plinul cu nicotină. Deci, ce mi se potrivește mie nu se poate potrivi și altuia. Tu ști pe mulți care s-au vindecat renunțând la cafea. Eu știu pe unul, nu pe mulți, care și-a reglat o aritmie cu cafea, dar nu cu nisip, ci cu ness. De ce nu a fost bună cafeaua boabe și doar nessul nu știu, dar așa a fost. Și asta nu de azi de ieri, ci cu mulți ani în urmă când în urma unui dialog furtunos cu un șef, am simțit că mi-o ia inima razna. Nu m-a îndemnat nimeni să fac acea treabă, dar ceva m-a împins spre borcanul cu ness. Nu am avut intenția atunci să beau cafea. Eram de principiul că face rău cafeaua. Dar acel cava a fost mai puternic decât voința mea. Deci, nimic nu mă poate convinge că a consuma cafea este păcat, atâta timp cât ceva mai puternic decât voința mea m-a împins la borcanul cu ness.

Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 21:19

grabillion a scris:

Dupa cum se vede pari a fi bautoare mare cafea

Initial am vrut sa scriu mai mult de aceea am dat quote la tot postul,oricum multam de indicatii.
Nu,n-ai ghicit,nu am nici un viciu dar asta nu inseamna ca daca ma duc intr-o vizita undeva candva si voi fi servita cu cafea sau ceai refuz.nu,nu refuz.
Consumul de cafea nu este un pacat.
Eu am mai scris pe undeva pe aici,tot ce este in exces dauneaza,iar Dumnezeu ne-a oprit sa facem excese de orice fel.
Ce mai este de adaugat a adauagat Abbilbal-prefer o cafea decat un alcool care-mi ia mintile.
Daca vine timpul de rugaciune las cafeaua si ma duc,nu mi-am pierdut mintile,pot sa ma rog
Daca sunt alcoolic,nu mai las alcoolul asta cu siguranta spun,si daca totusi il las,nu mai stiu ce spun in rugaciune,poate ca nu ma mai tin nici pe picioare.Aici este o mare diferenta
Pentru completari,dupa cum am spus,a completat Abbilbal foarte corect

Numarul mesajelor : 752
Localizare : cetățenia în Ceruri
Data de inscriere : 17/09/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 21:28

Karima a scris:

Roxy
Cum iti imaginezi tu un om rugandu-se sau mergand la biserica duhnind a alcool fie el si in cantitate mica?
Gasesti ceva desavarsit la o persona care duhneste a alcool cand deschide gura sa se roage?(daca mai poate... Very Happy )

nu am zis ca consumul de cafea este pacat: consumul exagerat de cafea este pacat. Consumul moderat de alcool nu este pacat ci consumul exagerat, betia. Isus a baut vin, dar binenteles nu s-a imbatat.
Sus In jos
Karima
MODERATOR

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 22:07

Hai ca iar o dai cotita,oare de ce nu-ti place tie sa fi fair play?
Stii cum era vinul din vremea lui Isus(pbuh)Garantat nu stii
Care e limita la cafea?

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 22:10

Karima a scris:
Care e limita la cafea?

stiu ca vinul din vremea lui Isus era fermentat si consumat in cantitati mari producea betie. De aceea sunt atatea avertismente in Vechiul si Noul Testament impotriva acestui pacat care duce la moarte, betia.

Limita la cafea este sa zicem 100 grame pe zi.
Sus In jos
grabillion

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 22:17

No bade, Abillbal, imi place accentul si vorba ta !

Io nu-s contra la cafea. Io doara stiu ce stiu si nu-i numai parerea mea.
Vindecare cu otrava exista de mult, asta nu schimba din pacate otrava intr-un remediu, chiar daca se face badea bine cu ea. A declara ca esti imun la cofeina este la fel cum ai declara ca nu ai nervi. Acest lucru este imposibil.

Poate vrei sa spui ca nu te trezeste cafeaua ca si pe altii ci mai degraba te adoarme sau te lasa rece. Asta e altceva si aici ce simti e si asa caci efectul unui drog ca cofeina este un pic diferit la oameni.

Cafeaua poate sa supraexcite nervii atat incat ori ii aduce la oboseala (cazul poate al tau si al meu si la altii, cei cu nevii mai tari) in timp ce pe altii cu nervii slabi ii nelinisteste dandu-le senzatia de "trezire."

Dupa cum spusei - nu ca pacient - ci ca cineva care se ocupa de ani de aceste teme - barbatii avand nervii mai tari nu simt la fel drogul mai ales daca se obisnuiesc sa il bea.

Si ca orice alt drog puternic ori ca bei o ceasca ori 3 dauna tot este pt. firavii nervi, depinzand si de constitutie. Juma de ceasca la femei este cam ca 3 la barbati de exemplu. Iar una la barbati este deja prea mult pt. bietii nervi si asa suprabombaradati de informatii, stress si imagini si poate si nevasta ! :-)

Toti pacientii care s-au lipsit de cafea o bucata mai mare de vreme li s-a facut rau dupa ce au reinceput. Dovada in plus ca obisnuinta face omul nesimtitor. Acest lucru il poate dovedi si orice tinerel care bea pt. prima oara cafea sau cola.

Daca e sa alegi intre doua rele binenteles ca trebuie ales cel mai putin rau, desi ca
om intelept ar trebui renuntat de amandoua daca omul ar sti.

Daca vrei sa sti de ce te-a "vindecat " cafeaua de aritmie:
Aritmia vine si dispare repede daca cauzele sunt inlaturate, de cele mai multe ori stres psihic si sufletesc. Atunci cand se bea o cafea nervi se exista f. tare asa incat omul nu mai simte durerea. Este asemanator ca atunci cand iti dau cu ciocanul peste o rana dupa care nu mai simti nici rana dar nici mana.
Senzatia ta de simtire a inimii a disparut ori ca urmare a supraexcitarii cu cofeina concentrata (ness-ul are si mai multa) ori pur si simplu fara a avea deaface cu cofeina.

Acest lucru este folosit de industria farmaceutica pt. ca cofeina este substanta de baza din multe antinevralgice si care bineinteles ca functioneaza din moment ce o baga acolo.
Cine nu crede sa bea o cafea tare atunci cand are dureri, mai ales de cap si va constata ca, cofeina pare sa "vindece" cand de fapt ea distruge nervii si mai mult facandu.i nesimtitori pe scurt timp.
Asta asemanator ciocanului aplicat cu "forta" peste o rana .

Cam asa stau lucrurile cu efectul de "vindecare"...
Bineinteles ca nu doresc sa schimb obiceiurile voastre dar fiindca a venit vorba am pomenit si eu de ce stiu...

Grabillion
Sus In jos
Roxy

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mar 16 Dec 2008, 23:16

da, cofeina este un drog si multi oameni astazi sunt dependenti de cofeina. Mare pacat in fata Domnului !
Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 01:05

Relatat la discutiile despre vin, cafea, de pe pagina din fată:

"Totul este îngăduit dar nu totul e de folos.
Totul este îngăduit dar nimic nu trebuie să pună stăpânire pe tine
".
Sus In jos
zaraza26

Numarul mesajelor : 8357
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 10:24

Roxy a scris:
Karima a scris:
Care e limita la cafea?

stiu ca vinul din vremea lui Isus era fermentat si consumat in cantitati mari producea betie. De aceea sunt atatea avertismente in Vechiul si Noul Testament impotriva acestui pacat care duce la moarte, betia.

Limita la cafea este sa zicem 100 grame pe zi.

100 de grame de lichid sau de praf? Lichid concentrat sau diluat? Concentrat tare-tare?

Nu, in exces inseamna cand esti dependent. Asta e problema, sa nu devina idol. Sau sa nu-ti afecteze sanatatea.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

Numarul mesajelor : 8357
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 10:33

@grabillion
Citat :
Un pacat foarte mare este exact bautul cafelei care este cel mai puternic drog vegetal pe care omenirea il consuma, urmand ceaiul negru si verde: cofeina.

Nu este cel mai puternic, este la fel de viclean ca alcoolul. Te simti bine cand bei putin, dar baut des creeaza dependenta. Cocaina, marijuana sau mai stiu eu care...alea-s mai puternice!

Am baut cafea dimineata cateva luni la rand, sase zile pe saptamana, ca sa fiu atenta la sedintele plictistioare uneori. Cand am avut o problema minora de sanatate, care nu stiu daca avea legatura cu cafeaua (medicii din Nasaud sunt slab pregatiti), am renuntat la cafea si beau cateva guri de cafea slaba cand imi vine sa casc mereu.

E o exagerare sa spui despre cafea ca trebuie interzisa complet. Pe de alta parte, uite ca in anumite tari s-au legalizat drogurile "slabe".
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Roxy

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 18:05

100 g - deci cam o cescuta, nu mai mult.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6967
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 18:11

Dați-mi voie să vă amintesc o zicală românească: "Nu-i păcat ce bagi în gură, ci ceea ce scoți pe gură". Am senzația că ne agățăm tot timpul de probleme "tehnice" și scăpăm din vedere fondul problemei. :eusa_naughty:

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 18:44

Grăbitule Ion, îmi place ce și cum grăiești și tocmai pentru asta am spus că nu recomand nimănui să facă ce io face. Știu ce știu. Hai undeva la taclale pe diverse teme cu privire la leacurile băbești. Și pentru început hai să ieșim din darul proorociei, să intrăm într-o grădină cu buruieni de tot felul și să discutăm despre oțetul de mere, mierea de almine, usturoi, ceapă și multe alte asemeanea din care io făcui o serie de probe pe propria-mi chele și ca atare nu voi vorbi din auzite de la baba Safta sau Irinuca. Vrei? Unde? La taclale în subsol ? Pe terasă la popas? Prin ungherele științei sau prin grădina de zarzavat?

Dar este liber și un forum despre sănătate. Zâi lu Milu nost să-ți dea forfecele pentru acel forum să poți face terapie și disecții de tot felul. Fără forfeci nu poți că ne vom bloca în tot felul de hățișuri. Ți-o zice Stan-pățitu care m-anvățat și pe mine ca prin anumite locuri să umblu cu forfecele-n jeb.

abbilbal

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 19:03

Roxy a scris:
100 g - deci cam o cescuta, nu mai mult.

De ce nu mai mult Roxi? Eu beau cca 5 căni (din alea cu care se bea apa) pe zi. E mult? E Puțin ? Nu știu. Când simt că am făcut plinul mă opresc la 4, iar când simt că mai este loc meg la 6 poate și 7. Important, și cel mai important lucru, este ca omul să se cunoscă pe el, și cât poate duce. Nu același lucru este cu alcoolul. După 250 ml uit măsura și prefer musai să mă opresc la 200 ml, dar nicodată când am poftă să beau o țuică. Asta duce la dependență de alcool. Beau zilnic 50 ml înainte de mâncare pentru a-mi face poftă la mâncare și ajung la poftă de alcool. Atunci prefer să beau o dată 200 ml, când se nimerește să mânănc multă grăsime. Și cum nu mă omor după multă grăsime, nu mă dau în vânt nici după alcool. Dar de dus îl duc și când îl beau cu halba românului necăjit pentru că atiunci și mănânc peste măsură chită, slănină și ceapă.

Roxy

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 19:45

5 cani de cafea pe zi te vor duce pe patul de spital si in Iad, in cele din urma, daca nu te pocaiesti de acest pacat.
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Mier 17 Dec 2008, 23:23

Roxy a scris:
5 cani de cafea pe zi te vor duce pe patul de spital si in Iad, in cele din urma, daca nu te pocaiesti de acest pacat.

Dacă aș consuma această cantitate de cafea de ieri, de azi, te-ași crede. Dar o consum de zeci de ani, iar pentru un ateu-ortodox nu este păcat. Mai păcat ar fi să mă gândesc că aș bea o cafea și să no beau și să lucrez tot cu gândul la cafea. În acest caz aș păcătui cu gândul și tot păcat s-ar numi.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Joi 18 Dec 2008, 00:00

Anahoret a scris:
"Nu-i păcat ce bagi în gură, ci ceea ce scoți pe gură".
Dada! Ce iese din gură vine din inimă si aia are mare importantă. Perfect de acord cu tine...
Sus In jos
grabillion

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Joi 18 Dec 2008, 01:08

zaraza26 a scris:
@grabillion
E o exagerare sa spui despre cafea ca trebuie interzisa complet. Pe de alta parte, uite ca in anumite tari s-au legalizat drogurile "slabe".
In primul rand nu am pomenit ceva de interzis, am vorbit numai de daunele ei, ca cunoscator in cauza, in al doilea rand legalizand un drog (drog slab nu exista ci numai drog ) nu faci altceva decat sa repeti greseala cu alcoolul si tigarile: devine un drog foarte des folosit. Cafeaua fiind legala este deja cea mai des folosita :-), logic !
Uite dovada: in Germania se bea intre timp mai multa cafea decat apa minerala si bere si anume 145 litri de cafea pe an pe cap de locuitor !
Asa o sa fie curand si cu drogurile legalizate. Mai ales cand nu vrei sa le vezi bubele...
Sus In jos
grabillion

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Joi 18 Dec 2008, 01:21

Anahoret a scris:
"Nu-i păcat ce bagi în gură, ci ceea ce scoți pe gură".
Emile draga, Iisus a spus acele lucruri nu in mod general, ci intr-o anume situatie si la anumiti oameni, si anume la niste farisei orbi.
A generaliza ceva spus aparte, nu poate fi corect si in cazul acesta nici nu e corect.
Cu aceasta fraza este de acord orice om care nu are vointa si intelegerea pt. a fi exigent cu alimentatia proprie. Un fel de scuza a propriilor slabiciuni.
Bineinteles ca vorba rea este rea, dar tot la fel de important pt. sanatatea sufletului este si ce bagam in noi ! Copiii mici nu vorbesc lucruri rele si se imbolnavesc de la alimentatie necorespunzatoare. Uite si scandalul cu lapte praf de copii cu melanina, Dumnezeu
nu i-a protejat de cele ce intra in gura, oare de ce ?

Caci ce bagi in gura asa esti, simti si gandesti, lucru pe deplin dovedibil la orice lucru daunator bagat in gura, fie ca se stie de daunele provocate fie ca nu !

Nu poate si nici nu trebuie sa scrie in biblie tot mura in gura ce avem voie sa mancam si ce nu, ca sa nu devenim masini, in plus multe lucruri din alimentatie au aparut de abia de cateva sute de ani la noi (porumb, faina alba, ceai negru, cafea, tutun, cartofi, rosii, vinete, ardei, ultimele 4 toate inrudite si din familia tutunului, plante care contin toate solanina).

Dar nici sa ignoram cunoasterea nu e bine !

Cine doreste sa stie poate sti, caci avem si minte si simturi ca sa ne dam seama cand ceva nu este bun de mancat sau baut, pt. trup si suflet. Caci sufletul si deci si mintea gandeste in functie de cum este alimentat !
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   Joi 18 Dec 2008, 01:26

Grabillion, sunt unul dintre oamenii ce au mare grijă asupra a ceea ce bagă în gură dar mai sus, tot ce doream să subliniez, era faptul că spiritualiceste este mai important ceea ce iese din inimă.

Sunt de acord cu sensul postării tale de mai sus. Ai dreptate în cea mai mare măsură...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Darul proorociei   

Sus In jos

Darul proorociei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: RELIGII si CULTE :: CRESTINISM (teme generale)-
Mergi direct la: