Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Urari de sarbatori
Vin 13 Apr 2018, 15:52 Scris de ostrovna

» Limba română
Mier 04 Apr 2018, 10:16 Scris de zaraza26

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 03 Apr 2018, 13:47 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 01 Apr 2018, 18:41 Scris de Anahoret

» ENGLISH
Mier 28 Mar 2018, 20:52 Scris de Ion

» BANCURI
Mar 27 Mar 2018, 17:06 Scris de dolion

» Eternul feminin
Lun 26 Mar 2018, 13:48 Scris de zaraza26

» Una... Alta... în politică
Joi 22 Mar 2018, 13:39 Scris de zaraza26

» STIRI SOCIALE
Lun 19 Mar 2018, 11:02 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Lun 19 Mar 2018, 10:59 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Dum 18 Mar 2018, 13:11 Scris de Anahoret

» LUMEA IN CARE TRAITI
Dum 18 Mar 2018, 12:02 Scris de Anahoret

» Stiri IT
Joi 15 Mar 2018, 15:26 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Joi 01 Mar 2018, 16:32 Scris de dolion

» Romanii si sarbatorile lor
Joi 01 Mar 2018, 16:00 Scris de dolion

» Știri politice interne
Mier 28 Feb 2018, 09:47 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Mar 27 Feb 2018, 18:26 Scris de Anahoret

» Stiri politice internationale
Vin 16 Feb 2018, 17:43 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
Popasul brasov problema internet comment-143 istorie drumetie Vremea sibiu google taieri 23 Limba curiozitati 1 1918 mediu politica Când padure reclame muzica_traditionala Patapievici LegiuneaDeOnoare Literatura romana
Aprilie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Zodiacul pasaresc

In jos 
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21983
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 20:54

25 Noiembrie – 23 Decembrie Corb (raven)

Intotdeauna impresionant, corbul este un model de tărie de caracter.
El este mai inteligent decât colegii lui și are abilități neîntrecute de rezolvare a problemelor.
Corbul se bucură de provocările întâlnite și e stimulat de locuri sălbatice și expuse.

Alte caracteristici

Corbul uimește prin faptul că supraviețuiește în zone de mare asprime, din cele deșertice până în cele polare.
Această capacitate este explicată prin inteligența sa, corbul având cel mai mare indice de inteligență dintre toate zburătoarele.
Corbul este văzut ca un simbol al răului diabolic în creștinismul tradițional. Simbolizează de asemenea și moartea. Pentru că este un semn de transformare, corbul este deseori asociat cu magicienii și vrăjitorii.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 20:56

24 Decembrie – 20 Ianuarie Stârc (heron)

Stârcul e un caracter înșelător.
Deși poate fi o persoană singuratică pentru o mare parte din timp, el are totuși nevoie să se stabilească în comunități în care să cunoască pe toată lumea.
Se poate împotmoli cu ușurință în diverse probleme dar este destul de puternic pentru a le face față.
Natura lui nesigură îl conduce de multe ori în așteptarea și acceptarea cu ușurință a complimentelor.

Alte caracteristici

Stârcul își urmărește prada singur și cu multă răbdare.
Cei mai mulți stârci trăiesc și își fac cuiburi în colonii mari; altele sunt sociabile numai în perioada de reproducție, iar unele trăiesc în totalitate izolate.
Uneori stă nemișcat, ca paralizat. Evită pericolul mai degrabă alergând decât zburând.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 20:58

21 Ianuarie – 17 Februarie Prihor (robin)

O prezență colorată, deosebită și un temperament de foc.
Este foarte încăpățânat și ține la părerile lui cu toate că opiniile nu îi sunt întotdeauna împărtășite de toată lumea.
Mândru, iubitor de casă, aproape de familia lui.
Are tendința de a fi certăreț.

Alte caracteristici

În timpul sezonului de reproducție, prihorului de sex masculin îi cresc pene negre pe cap, cu scopul de a atrage femelele. După ce sezonul de împerechere a trecut, aceste pene sunt pierdute.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:00

18 Februarie – 17 Martie Sticlete (goldfinch)

Sticletele este un caracter colorat, sensibil și întotdeauna în alertă.
Este o persoană volubilă și iubitoare, se simte bine în grupuri de oameni care îi oferă securitate.
Sticletele are nevoia de a găsi o ambianță placută în care poate să își dezvolte abilitățile lui creatoare.
Are tendința de a deveni uneori nervos și iritabil.

Alte caracteristici

Este o pasăre nepretențioasă, fiind în trecut simbolul primăverii, al fecundității și al răbdării.
Este o pasăre foarte sociabilă.
Sunt de obicei ținute și crescute în captivitate în întreaga lume, datorită aspectului lor deosebit și cântecului lor plăcut.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:02

18 Martie – 14 Aprilie Șoim (hawk)

Șoimul este caracter puternic, care afișează curaj si hotărâre, putând fi uneori chiar nemilos.
Evită obstacolele cu îndemanare și pricepere.
Uneori trebuie să fie bine direcționat pentru a nu își irosi energia în scopuri imposibile.

Alte caracteristici

Este o pasăre de pradă, cunoscută pentru zborul ei în picaj asupra prăzii.
Dintre diversele metode folosite, cea mai impresionantă este picajul pe diagonală, cu aripile strânse, de la o înălțime de câteva sute de metri, când depășește viteza de 100 de km/oră. Lovește prada cu picioarele, înfingându-și ghearele în ea.
Nu își construiesc propriile cuiburi, doar folosesc cuiburile clădite de alte păsări.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:03

15 Aprilie – 12 Mai Albatros (albatross)

Albatrosul are tendința de a fi împrăștiat, cu mintea gândind la diverse lucruri în același timp.
Când este în căutarea unui anumit scop, va străbate orice distanță pentru a-l atinge.
Albatrosul poate deveni prins în lucruri în care nu ar trebui, atunci când nu le percepe destul de clar.

Alte caracteristici

Albatroșii sunt păsări răpitoare de o voracitate mare, hrănindu-se cu puii altor animale sau păsări marine.
Albatroșii pot sta luni de zile în largul oceanelor, putând dormi pe valuri. Păsările din această grupă, mulțumită aripilor lungi și înguste, sunt zburătoare excelente, putând plana timp îndelungat prin folosirea curenților de aer, fără a bate din aripi.
Albatroșii traiesc mult și sunt printre puținele păsări care mor de bătrânețe.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:06

13 Mai – 9 Iunie Turturea, porumbel (dove)

Iubitor de pace, prin natura lui, porumbelul este mereu preocupat de lucruri aproape de inima lui.
El se bucură de o viață plină de dragoste.
Porumbelul este o fire răbdătoare, adaptabilă și arătoasă.
Este o persoană pacifistă care pledează pentru compromis sau conciliere mai degrabă decât pentruconflicte.
Lipsa de agresiune face, uneori, din el o victimă.

Alte caracteristici

Porumbelul este un simbol al păcii, inocenței, blândeții și afecțiunii.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:08

10 Iunie – 7 Iulie Vultur (eagle)

O persoană foarte respectată, cu excelente calități de vizionar.
Vulturul este puternic, își dovedește întodeauna adversarii.
Are puterea de a se ridica deasupra aspectelor triviale ale umanității și este foarte talentat.
Vulturul are o anumită prestanță, dând dovadă de mândrie, furie, și de curaj.

Alte caracteristici

Impresionează atât prin mărime cât și prin frumusețea lui înfricoșătore.
În antichitate vulturul îl simboliza pe Zeus, puterea și victoria.
Vulturul este o pasăre sacră în unele culturi, iar penele de vultur sunt esențiale pentru multe ritualuri religioase și spirituale.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:10

8 Iulie – 4 August Privighetoare (nightingale)

Privighetoarea este de multe ori mai întâi auzită, apoi văzută.
O privighetoare are întotdeauna ceva de spus.
Se poate spune chiar ca îi place să se audă vorbind.
Aspectul exterior neimpresionant ascunde o personalitate care oricând poate izbucni.
E foarte mult în ton cu partenerul ei.

Alte caracteristici

Deși cântă și în timpul zilei, privighetoarea este cunoscută pentru cântatul târziu seara, când puține alte pasări cântă.
Cântă de obicei din locuri ascunse, unori mai deschise, din tufe sau ramurile copacilor.
Sunt păsări singuratice.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:11

5 August – 1 Septembrie Pescăruș albastru (kingfisher)

Un caracter bogat, delicat, scânteietor.
Este mereu o plăcere să îl întâlnești sau să fi în preajma lui.
El trece prin toate în mare viteză.
Are percepții clare și puternice asupra lucrurilor, dar poate fi uneori foarte nesăbuit și impulsiv, intrând în situații în care alții nu ar îndrăzni.
Elegant dar timid, uneori poate fi foarte sperios.

Alte caracteristici

Au o vedere excelentă, fiind capabili de vedere binoculară și se crede despre ei că văd în culori.
Sapă cu ciocul în malul apei un tunel de 1 metru lungime terminat cu o încăpere rotundă căptușită cu oase de pește. Aici depune ouăle.
Se hrănește cu pești mici pe care îi pândește de pe o creangă și se aruncă după ei cu capul înainte. După ce-i prinde, se așează înapoi pe creangă, îi aruncă în sus și îi înghite cu capul înainte.
În zbor e iute ca o săgeată.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:13

2 Septembrie – 29 Septembrie Lebada (swan)

Lebăda este un caracter complex.
Sub aparența de calm și relaxare, ea se străduiește din răsputeri pentru a ține ritmul.
Deși grațioasă, elegantă și binevoitoare, lebăda poate avea uneori un temperament violent.
Lebada este un prieten pe viață. Cu siguranță oricine își dorește să aibă o lebădă de partea lui.
Orice lebădă a fost o vreme “rațușca cea urâtă”.

Alte caracteristici

Lebăda este deseori văzută ca un simbol al iubirii sau al fidelității fiindcă are relații monogame ce pot dura mai mulți ani, iar în unele cazuri acestea pot dura întreaga viață.
Forma lor grațioasă atunci când înoată a făcut din lebădă o emblemă a frumuseții.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:15

30 Septembrie – 27 Octombrie Ciocanitoare (woodpecker)

Ciocănitoarea este un caracter dur, muncitor și foarte rezistent.
Nu se dă în lături de la a-și expune ideile, indiferent cât de trăznite ar părea.
Are o gândire laterală bună și abilități de disecare a problemelor pentru a vedea pădurea dincolo de copaci.
Cu toate acestea, cu stilul ei de viață zgomotos și exuberant, adesea nu vă veți dori să o aveți ca vecin.

Alte caracteristici

Ciocănitoarea este una din cele mai cunoscute păsări din lume, fiind și una dintre cele mai inteligente păsări, după corbi.
Prin distrugerea insectelor dăunătoare, ele sunt foarte utile în pomicultură sau silvilcultură.
Cele mai multe specii de ciocănitori sunt păsări sedentare, care se deplasează pe distanțe mici, nefiind zburătoare bune.
Ciocănitoarele variază de la specii foarte antisociale și agresive cu păsări din aceiași specie, până la specii care traiesc în grup. În plus față de aceste specii, un număr de specii se poate alătura altor specii de păsari, rămânând totuși la marginea grupului.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   Vin 14 Dec 2012, 21:16

28 Octombrie – 24 Noiembrie Vânturel (kestrel)

Are o minte ascuțită, care îi permite să treacă de la un subiect la altul fără a-și pierde din concentrare.
E concentrat pe scopul vieții lui, fără a fi derutat de ceea ce se întâmplâ în jurul lui.
Are o mare încredere în capacitățile lui, ceea ce îl ajută să ajungă la înălțimi la care alții pot doar visa.

Alte caracteristici

Nu își construiește cuib propriu, cuibărind în colonii de cioară sau în cuiburi răzlețe de coțofana, uneori chiar și solitar.

MesajSubiect: Re: Zodiacul pasaresc   

Sus In jos

Zodiacul pasaresc
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: DIVERTISMENT :: AGENDA LUM-LUM-
Mergi direct la: