Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Astazi la 07:54 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mar 17 Oct 2017, 19:32 Scris de dolion

» BANCURI
Mar 17 Oct 2017, 19:31 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
23 sibiu English brasov problema romana Limba curiozitati 1 drumetie comment-143 istorie placut
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (II)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21476
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:43

Viața nu înseamnă să supraviețuiești unei furtuni, ci să știi să dansezi în ploaie!

O întrebare frecventă pe Google pare a fi: "Ce este iubirea?"... ei bine, cea mai frumoasă explicație am auzit-o cu câțiva ani în urma de la o prietenă, asistentă medicală.

Zilele astea ploioase mi-au reamintit povestea pe care astăzi m-am gândit să o împărtășesc cu voi.

...Era o dimineață aglomerată la cabinet când, în jurul orei 08:30, intră un domn bătrân cu un deget bandajat. Îmi spune imediat că este foarte grăbit fiindcă are o întâlnire fixată pentru ora 09:00. L-am invitat să se așeze știind că avea să mai treacă cel puțin o jumătate de oră până să apară medicul. Îl observ cu câtă nerăbdare își privește ceasul la fiecare minut care trece.

Între timp mă gândesc că n-ar fi rău să-i desfac bandajul și să văd despre ce este vorba. Rana nu pare a fi așa de gravă… În așteptarea medicului, mă decid să-i dezinfectez rana și mă lansez într-o mică conversație. Îl întreb cât de urgentă este întâlnirea pe care o are și dacă nu preferă să aștepte sosirea medicului pentru tratarea rănii. Îmi răspunde ca trebuie să meargă neapărat la casa de bătrâni, așa cum face de ani buni, ca să ia micul dejun cu soția.
Politicoasă, îl întreb de sănătatea soției. Senin, bătrânul domn îmi povestește că soția, bolnavă de Alzheimer, stă la casa de bătrâni de mai bine de 7 ani. Gândindu-mă că într-un moment de luciditate soția putea fi agitată din cauza întârzierii lui, mă grăbesc să-i tratez rana, dar bătrânul îmi explică că ea nu-și mai aduce aminte de 5 ani cine este el... Și-atunci îl întreb mirată: "Și dvs. vă duceți zilnic ca să luați micul dejun împreună?!". Cu un surâs dulce și o mângâiere pe mână, îmi răspunde: "E-adevărat că ea nu mai știe cine sunt eu, dar eu știu bine cine este ea".

Am rămas fără cuvinte și un fior m-a străbătut în timp ce mă uitam la bătrânul care se îndepărta cu pași grăbiți. Mi-am înghițit lacrimile spunându-mi în sinea mea: "Asta este iubirea, asta este ceea ce îmi doresc de la viata!... Căci, în fond, așa este iubirea adevărată!... nu neapărat fizica și nici romantică în mod ideal. Să iubești înseamnă sa accepți ceea ce a fost, ceea ce este, ceea ce va fi și ceea ce încă nu s-a întâmplat... Persoanele fericite și împlinite nu sunt neapărat cele care au tot ce-i mai bun din fiecare lucru, ci acelea care știu să facă ce-i mai bun din tot ceea ce au".

Viața nu înseamnă să supraviețuiești unei furtuni ci să știi sa dansezi în ploaie.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:46

Tot ceea ce facem, de la gand, privire, gest, vorba, fapta, se inregistreaza undeva, in finitul care ne inconjoara si cand plecam din viata ne intalnim cu noi, fiind direct raspunzatori pentru tot ceea ce am facut.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:47

Fiecare dintre noi este stapan pe gandurile sale. Acest lucru reprezinta puterea miraculoasa prin care toate lucrurile devin posibile. Emitem negativ, atragem dezechilibre energetice si deci, boala; emitem ganduri pozitive, primim starea de bine si de sanatate. Trebuie sa invatam sa detinem controlul absolut asupra mecanismului nostru de gandire, supraveghindu-l in permanenta.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:47

Marea putere a gandului ne poate vindeca bolile si astfel, ne face fericiti din nou, plini de viata si de forta. Puterea vindecatoare infinita isi are radacinile in subconstientul nostru, al oamenilor. Schimbandu-ne radical modul de a gandi ne vom influenta benefic drumul vietii.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:48

Gandurile noastre sunt active si constituie semintele pe care le-am plantat. Subconstientul nu este interesat daca gandurile noastre sunt bune sau rele, ci pur si simplu raspunde in deplina conformitate cu natura acestor ganduri. El nu ne va contrazice niciodata, ci va accepta mereu ceea ce afirmam in mod constient. Prin urmare, trebuie sa fim decisi sa alegem viata, sanatatea si iubirea. Renuntand la vechile tipare inradacinate in subconstient, vom castiga o viata sanatoasa.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:49

Gandul este viata. Gandurile noastre creeaza mediul inconjurator si lumea noastra. Daca avem ganduri sanatoase, ne putem pastra sanatatea. Daca intretinem ganduri de boala, nu vom avea niciodata o sanatate buna si nici frumusete si armonie. Nu trebuie sa uitam: corpul este produsul mintii si mintea noastra il controleaza. Daca ne mentinem pe pozitia gandurilor viguroase, la fel ne va fi corpul. Gandurile de iubire, pace, multumire, puritate, perfectiune promoveaza o sanatate radioasa. Corpul este asociat mintii. Daca ne doare dintele sau stomacul, mintea este imediat afectata.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:49

A inceta sa gandim corect, inseamna a fi perturbati. Daca exista o stare depresiva in minte, nici corpul nu poate functiona corect. Sanatatea mentala este mai importanta decat cea fizica. Daca mintea este sanatoasa, corpul va fi sanatos. Daca mintea emite ganduri pure, bolile vor parasi corpul.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:50

Fiecare gand, cuvant sau emotie provoaca o vibratie in fiecare celula a corpului si lasa acolo o impresie adanca. Tebuie sa invatam sa inlocuim gandul nociv cu ganduri bune. De exemplu: gandul de curaj va servi imediat drept antidot puternic contra urmarilor gandului de frica.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:51

Este foarte important de stiut ca fiecare celula a corpului creste, sufera, primeste un impuls de viata sau de moarte la fiecare gand care ne trece prin minte.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 26 Mai 2012, 14:52

Intoxicarea corpului fizic nu este doar consecinta unei alimentatii dezechilibrate, cum se crede, ci si rezultatul unor factori emotionali. Supararea, furia, nemultumirea modifica functionarea corecta a bilei, a ficatului si inflameaza mucoasa intestinului subtire. Teama transforma mucoasa intestinului gros. Drept urmare, abdomenul se baloneaza aparand disconfortul fizic, insomniile, dereglarile metabolice. Toate aceste modificari determina o reactie imunitara anormala.
Gandurile negre sunt direct raspunzatoare de “otravurile” din mental, apoi se rasfrang asupra corpului fizic. Asa iau nastere bolile. Sentimentele negative reprezinta otrava si stres pentru intregul organism.
Furia, mania, razbunarea, duc la dereglarea echilibrului acido-bazic. Asadar, tensiunea nervoasa blocheaza intestinele, facandu-le inactive. Daca omul continua sa fie nervos, incarcatura emotionala devine cronica, iar dezechilibrele nutritionale specifice devin mai pronuntate. Sodiul si apa sunt retinute in organism, in timp ce potasiul, vitamina C, magneziul si vitamina B sunt epuizate.

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 27 Mai 2012, 14:42

dolion a scris:
Marea putere a gandului ne poate vindeca...
...de absolut orice.
Cred asta cu toată convingerea.

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 28 Iul 2012, 05:41

„E ciudat ca nemuritor in noi e numai ceea ce e mort”.

Probabil, aici, Iorga se referea la spirit.

ostrovna

Numarul mesajelor : 13532
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 28 Iul 2012, 14:33

"E din neamul mare al licuricilor - omul: un vierme ce se transformã in luminã când iubeste" (Lucian Blaga )
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 30 Iul 2012, 08:58

Cînd iubești nu mai exiști ca individualitate, trăiești prin și pentru celălalt (ceilalți), dorințele tale egoiste, pasiunile, ambițiile personale se dizolvă în bucuria cu care acționezi pentru a-l vedea pe celălalt fericit.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 30 Iul 2012, 09:02

„Nemișcați, fata și bărbatul stau față în față, ochi în ochi. N-au schimbat nici un singur cuvînt. Și dacă își vorbesc, o fac pe altă cale decît cea a conștiinței, unde intervin ideile și cuvîntul - se înțeleg printr-un flux subteran, în adîncimi nepătrunse. De vorbit, sigur își vorbesc - altminteri cum de i-ar fi coborît liniște în suflet? Și o încredere aproape senină - cînd pînă atunci se zbătuse, zbuciumată, luptînd cu deznădejdea?... dragostea adevărată, dragostea irezistibilă e o regăsire, nu-i decît reînnodarea iubirii dintr-o altă viață!"

Karl Gjellerup „Călători în eternitate"

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 30 Iul 2012, 09:04

Nu mă interesează dacă ceea ce-mi spui este adevărat. Vreau să știu dacă ești gata să-i decepționezi pe ceilalți ca să rămîi sincer cu tine însuți și dacă poți suporta să fii acuzat de trădare, dar să nu-ți trădezi propriul suflet. Vreau să știu dacă poți să fii fidel și deci demn de încredere. Vreau să știu dacă poți vedea frumosul chiar dacă nu-i tocmai drăguț în fiecare zi și dacă tu poți simți că sursa vieții tale rezidă în prezența Sa. Vreau să știu dacă poți trăi eșecurile, ale mele, sau ale tale, și totuși să continui să stai drept pe marginea lacului și să strigi către argintata luna plină: „Da!”

Oriah, Înțelept Amerindian

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 27 Aug 2012, 23:06

Arunca din casa tot ce este rupt si nu mai poate fi reparat, vechi, din alte timpuri, ciobit etc. Aceste lucruri au o energie statuta, trunchiata, care nu ne este de folos. Ce poate fi reparat, aduna si fa cumva sa fie duse la reparat.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 27 Aug 2012, 23:07

Binecuvanteaza orice om pe langa care treci. Fii binecuvantat! Daca te surprinzi privind cu mila/compasiune/tristete pe cineva, schimba gandurile - imagineaza-ti un viitor bun, luminos pentru acel om. Fa asta cu cata putere poti.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 27 Aug 2012, 23:08

Suna pe cineva. Vorbim unii cu altii din ce in ce mai putin. Si cand facem asta, este pe facebook, pe mess, skype, mail. Suna pe cineva. Frunzareste agenda telefonica si vezi ce simti. Cred ca apelul tau va fi important pentru persoana asupra careia te vei opri... nu iti trebuie motiv special sa suni, ajunge..."ma gandeam la tine, cum esti?"

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 30 Aug 2012, 11:06

În mijlocul satului se află cârciuma. Vis-a-vis de cârciumă se află biblioteca, ce conține un fond valoros de carte rară. Cârciuma e mai tot timpul goală și în curând va da faliment. Biblioteca e supraaglomerată de oameni dornici de cunoaștere. S-a înființat chiar și un muzeu al satului, unde au fost expuse diverse obiecte descoperite de-a lungul timpului pe raza așezării. În fața caselor cochete s-au plantat lalele aduse special din Olanda, în vreme ce dinspre căminul cultural răzbate de-a lungul aleilor pietruite cu dale hexagonale un fragment din "Nabucodonosor" de Verdi. Toată lumea e fericită. Inclusiv cetățeanul din colțul străzii care tocmai se trezește din beție și-i spune "colegului"de lângă el: "Măi, da' ce viziune am avut azi-noapte! Se făcea că în satul nostru..."

Mihail Mataringa

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 30 Aug 2012, 11:07

În tranziția spre capitalism de după 1990, politicienii români au respectat principiul lui Dănilă Prepeleac, care a dat căruța cu boi pe o gâscă.

Vasile Ghica

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 30 Aug 2012, 11:10

Arogant. Persoană care are o origine îndoielnică și care-și poartă cultura, funcția sau averea, de multe ori obținute fraudulos ca pe niște trofee, la vedere. Uite cine sunt eu, băi nimicule!

Viorel Muha

Numarul mesajelor : 8356
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mar 04 Sept 2012, 14:01

dolion a scris:
Arogant. Persoană care are o origine îndoielnică și care-și poartă cultura, funcția sau averea, de multe ori obținute fraudulos ca pe niște trofee, la vedere. Uite cine sunt eu, băi nimicule!

Viorel Muha

Pot sa il descriu pe un var de al meu, despre care stiu bine cum a ajuns arogant. In familie chiar nu avem/aveam asa ceva, dar... Aceasta definitie nu i se potriveste in totalitate. Definitiile astea sunt valabile doar... statistic. Un unchi de al meu s-a stabilit in Bucuresti, spre deosebire de ceilalti care au ramas in judetul Iasi. S-a casatorit, a avut un baiat, dar sotia lui nu prea era gospodina si nu stia nici sa-si educe copilul. Matusa mea care nu avea copii l-a luat cu ea la Iasi si pana la urma l-a infiat. Matusa mea avea un pic de aroganta, dar care s-a accentuat cu varsta, mai exact a devenit vizibila de cand m-am casatorit eu, deci cam dupa ce a implinit ea 60 de ani. A vrut sa-i dea educatie buna nepotului, i-a asigurat prieteni din familii de avocati, doctori etc. Insa dorinta de a-l situa mai sus, sa il aseze acolo la dorinta ei, nu a dat roadele scontate. Cel putin nu din perspectiva restului familiei largite - unchi, matusi. A devenit arogant fara nicio vina pana la urma. L-a luat de la parinti la varsta de 3 ani. Varul meu se poate mandri cu cultura. In schimb functie si avere nu are. Nu ca as vrea sa il cobor, dar am avut un exemplu la indemana. A, sa nu uit, sotul matusii mele era si el un pic arogant.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 06 Sept 2012, 08:03

Zaraza, trebuie sa fi de acord cu realitatea ce ne inconjoara: arogantii au intr-adevar origini indoielnice! Priveste in jurul tau si cerceteaza din ce mediu provin arogantii... eu m-am edificat!

Numarul mesajelor : 8356
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 06 Sept 2012, 15:38

dolion a scris:
Zaraza, trebuie sa fi de acord cu realitatea ce ne inconjoara: arogantii au intr-adevar origini indoielnice! Priveste in jurul tau si cerceteaza din ce mediu provin arogantii... eu m-am edificat!

Nu tin aproape indivizi cu care nu rezonez. Am putini oameni cu care am legaturi si despre care as putea sa spun ca sunt arogante. El e singura persoana aroganta despre care stiu ce si cum.
O fi realitatea plina de indivizi aroganti care au origini dubioase, dar asta e problema lor, nu a mea. Daca vrei sa schimbi ceva, incepi cu tine. Si nu ca eu nu sunt aroganta si gata. E mult mai complicat. Trebuie sa accepti ca sa schimbi. Ca sa accepti trebuie mai mult decat toleranta, trebuie sa accepti ca e ok sa existe... orice. Trebuie sa ii iubesti asa cum sunt. Odata am fost si noi ca ei... odata. Si ei vor fi ca noi si mai mult...
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (II)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 40Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: