Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Știri muzicale
Astazi la 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Astazi la 12:20 Scris de zaraza26

» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 12:15 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
nobel brasov drumetie 23 sibiu 1 jazz romana istorie comment-143 problema curiozitati triste este placut Limba Când frig English
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (II)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21696
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mier 19 Dec 2012, 11:06

Avem mulți oameni inteligenți, dar puțini oameni cu caracter. Acest paradox explică drama perpetuă a României, indiferent de regimul ei politic.

Grigore Filipescu, 1934

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mier 19 Dec 2012, 11:08

Nu există oameni frumoși și oameni urâți, dar există haine de firmă și haine second-hand.

Laurențiu Alin Trif

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 70
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mier 19 Dec 2012, 14:48

@dolion a scris:
Avem mulți oameni inteligenți, dar puțini oameni cu caracter. Acest paradox explică drama perpetuă a României, indiferent de regimul ei politic.

Grigore Filipescu, 1934

Dupa 30 de ani de Romanie, 34 de Grecia si cativa in Germania, pot sa spun ca Filipescu asta, n-a dat gres, din păcate.
Dar când romanul e bun si are caracter, nu-l întrece nimeni.

Ieri si alaltăieri doua nopți la rand, sta cineva cu mine pana la 4-5 dimineața, pe net ca sa ma ajute in configurarea unui program.
Si ii mulțumesc pe aceasta cale.

( E printre noi)
Sus In jos
apocalyptica

Numarul mesajelor : 696
Data de inscriere : 17/11/2012

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mier 19 Dec 2012, 19:01

@Diaporevomenos a scris:
Dar când romanul e bun si are caracter, nu-l întrece nimeni.
hihihi, asta-i din categoria "mai bine să ne fie bine decât să ne fie rău și mai bine să fim sănătoși decât bolnavi"... oh da!

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 20 Dec 2012, 01:56

@Diaporevomenos a scris:
Ieri si alaltăieri doua nopți la rand, sta cineva cu mine pana la 4-5 dimineața, pe net ca sa ma ajute in configurarea unui program.
Păi, de somn nu mai ai nevoie? smile

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 20 Dec 2012, 11:28

@Emil Condor a scris:
@Diaporevomenos a scris:
Uneori, daca ai computer si forum/net nu-ti mai trebuie si somn. Very Happy bounce
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 20 Dec 2012, 11:43

Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:
@Diaporevomenos a scris:
Uneori, daca ai computer si forum/net nu-ti mai trebuie si somn. Very Happy bounce

Mihaela, daca ai forum si net nu dormi, daca ai momente frumoase si constructive.
Dar poti sa nu dormi si daca se gaseste cate o idoata de Cristina si te jigneste ca la usa cortului. (stii tu). Si mai ales daca persisti sa fii activa, pe forumul ala de imbecili, notorii.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 20 Dec 2012, 12:13

@Diaporevomenos a scris:
Mihaela a scris:
@Emil Condor a scris:
@Diaporevomenos a scris:

Mihaela, daca ai forum si net nu dormi, daca ai momente frumoase si constructive.
Dar poti sa nu dormi si daca se gaseste cate o idoata de Cristina si te jigneste ca la usa cortului. (stii tu). Si mai ales daca persisti sa fii activa, pe forumul ala de imbecili, notorii.
Dia, eu pana acum nu am avut insomnii din cauza imbecilelor de pe forumuri (aka Cristina). Am auzit persoane care au plans in viata reala pentru certurile de pe forum si eu una m-am mirat. Chiar imi povestea cineva cum plangea ea dupa ce se certa pe forum. Nu inteleg pentru ca eu de obicei ripostez si cand inchid computerul toate se duc. Nu vad de ce as ramane datoare sau sa plang. Daca nu-mi convine un forum nu-l mai accesez, efectiv uit adresa o foarte lunga perioada. Nu imi place sa fiu masochista dupa cum nu imi place sa fiu prezenta undeva unde stiu ca majoritatea nu ma vor.

Iar eu pe taclale nu mai sunt (cel putin pt moment Rolling Eyes ). Imi displace profund modul arogant in care se fac bisericute, niste femei gen Cruela nasoale cu spume care fac ele legea acolo si care te analizeaza Ok, eu ma simt foarte ok, sunt o persoana normala si sper ca pana la urma sa va vad si pe voi toti de pe forumul acesta in carne si oase, cine stie, poate ca nu e un deziderat de neimplinit. hug rugă
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 20 Dec 2012, 14:31

Un proverb romanesc spune: Cum e turcu, asa e si pistolul. Cum e administratorul asa sunt si forumiști.
Nu știu dacă ai aflat, ca pe acel forum a existat o cearta in care cineva a spart monitorul. (lui bineînțeles).

Ce e de neînlesnit e dece totuși toți forumiști de pe forumul Taclale Punct.Net, au plecat la indemnul lui saitadmin si sau auto-intemnitat in forumul lui. SI el acolo isi bate joc de ei ( pe fata uneori) si ei nu se revolta.

Probabil ca sunt masochiști cum spuneai si le place mocirla sa se tăvălească in ea. Daca cineva creează un forum si este un om serios, nu are prea multe șanse sa reușească. In schimb un imbecil escroc, mincinos si pervers, poate strânge in jurul lui zeci de prosti, care ii exploatează si ii minte cat se poate mai mult.
Sus In jos
apocalyptica

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 20 Dec 2012, 17:40

@Diaporevomenos a scris:
Cum e administratorul asa sunt si forumiști.
aha, deci ăsta-i motivul pentru care pe forumul meu sunt activi numai useri inteligenți... oh da!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 21 Dec 2012, 12:31

@Diaporevomenos a scris:
Un proverb romanesc spune: Cum e turcu, asa e si pistolul. Cum e administratorul asa sunt si forumiști.
Nu știu dacă ai aflat, ca pe acel forum a existat o cearta in care cineva a spart monitorul. (lui bineînțeles).

Ce e de neînlesnit e dece totuși toți forumiști de pe forumul Taclale Punct.Net, au plecat la indemnul lui saitadmin si sau auto-intemnitat in forumul lui. SI el acolo isi bate joc de ei ( pe fata uneori) si ei nu se revolta.

Probabil ca sunt masochiști cum spuneai si le place mocirla sa se tăvălească in ea. Daca cineva creează un forum si este un om serios, nu are prea multe șanse sa reușească. In schimb un imbecil escroc, mincinos si pervers, poate strânge in jurul lui zeci de prosti, care ii exploatează si ii minte cat se poate mai mult.
so funny! Nu, nu am stiut asa ceva! (ca si-a spart monitorul) Si cine e acel ... era sa zic imbecil ? Very Happy
Am observat ca acolo patima e la cote foarte ridicate, unii sunt extrem de irascibili, se trece la atacuri si jigniri ca si cum ai spune buna-ziua. Si ceea ce ma amuza pe mine cel mai tare este ca ei il critica pe Delta. Numai ca sunt unii acolo care sunt de un milion de ori mai rai decat Delta. Unii au suflete de taciune, brrrrr Crying or Very sad
Iar unele Cruele si tabacite care se cred duamne si care au numai impresii in cap sunt de un mahalagism cum rare ori mi-a fost dat sa intalnesc. Bleah. Si, culmea, ele o critica pe Irina care e o finuta in comparatie cu ele. Da, e plina de paradoxuri taclaua aia. thumb_yello

Sus In jos
apocalyptica

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 21 Dec 2012, 16:32

Mihaela a scris:
... ceea ce ma amuza pe mine cel mai tare este ca ei il critica pe Delta.
unde? cine? când? de ce? Shocked

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 21 Dec 2012, 17:37

De unde, unde, cum cate? Cred ca sti povestea... un orasean dorind sa-si arate superioritatea creierului, il intreaba pe un cioban:
- De unde, unde, cum, cate?... fiind sigur ca-l va incuia!
Ciobanul nu sta mult pe ganduri si-i raspunde:
- De la vai, la munte, Toader si 500!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mar 25 Dec 2012, 21:54

Există o legendă veche și frumoasă despre un rabin pe care un elev l-a întrebat odată: Înainte au existat oameni care au văzut fața lui Dumnezeu... de ce nu mai există și astăzi? La care, rabinul a răspuns: Pentru că astăzi nimeni nu se mai poate apleca atât de adânc.
Într-adevăr, trebuie să te cam apleci, spre a scoate apă din fluviu. (Carl Gustav Jung)

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mier 26 Dec 2012, 22:56

@apocalyptica a scris:
Mihaela a scris:

Vai de mine, cine a indraznit? Asa un baiet bun?
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mier 26 Dec 2012, 23:48

@Diaporevomenos a scris:
@apocalyptica a scris:
Mihaela a scris:

Vai de mine, cine a indraznit? Asa un baiet bun?
Laughing Da. Din toate intrebarile alea pe care le scrie el acolo, "de ce?" este cea mai justificata. De fapt ar fi trebuit sa spuna: "unde? cine? cand? si mai ales de cee??" so funny!
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 08:25

Incepând de la Anul Nou, cel mai mare lucru este să ne înnoim viata, să lăsăm câte un păcat care ne stăpâneste cine stie de când si să punem în locul lui o virtute. Să iertăm greselile celor ce ne-au supărat, să-i iertăm pe toti, să începem Anul Nou cu inima curată si cu credintă în Dumnezeu. Să nu începem la crâsmă cu betie, cu fluiere, cu câte si mai câte petreceri. Că dacă începi bine din ziua întâi, fiindcă ziua bună se arată de dimineată, asa o să-ti meargă tot timpul!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 08:26

Du-te prin sate acum, în noaptea dintre ani... este iadul pe fata pământului! Iată cum stiu oamenii să multumească lui Dumnezeu că le-a mai dat un an de viată. Dar vine moartea la om si-l strânge de gât, de nu mai poate spune nici preotului ce a făcut, că i-a legat limba! Cât ar mai vrea el atunci să-i mai dea Dumnezeu un ceas. Dar nu-i mai dă! Este rânduit: când ti-o veni ceasul, te ia si te duce. Ai vrea să te rogi: "Doamne, mai dă-mi un minut!" Dar nu-ti mai dă! Ai avut destule! Dumnezeu este prea drept! Ti-a dat vreme, dar n-ai vrut să te îndrepti, să te pocăiesti, să plângi, să te rogi! Ti-a dat atâtia ani de viată si n-ai avut nici o grijă. Si atunci vei vedea că nu mai este pocăintă în timpul mortii.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 08:28

Asteptăm mila lui Dumnezeu, dar odată n-ar să mai fie timp, căci vine moartea pentru fiecare! Vine dreptatea lui Dumnezeu, de care nu poate scăpa nimeni! Nu pot scăpa nici împăratii. Unde sunt împărătiile? Unde sunt faraonii Egiptului? Unde sunt sultanii turcilor? Unde sunt craii Germaniei? Unde sunt împăratii de care se cutremura lumea? Unde sunt cetătile? Unde sunt orasele? Unde-i orasul Pompei si unde este Cartagina si orasele vechi care s-au dărâmat de cutremur?
Unde sunt cetătile lumii? Unde sunt puternicii? Unde sunt cei învătati? Unde sunt filosofii? Unde sunt cei care au purtat sceptru si ale căror capete străluceau ca soarele? Unde sunt?
Praf, pământ si pulbere s-au făcut. Asa-i dreptatea lui Dumnezeu si vai de noi si de noi dacă cheltuim vremea în zadar. Marele Apostol Pavel spune: Răscumpărati vremea, că zilele rele sunt (Efeseni 5, 16).

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 08:30

Vom cere să mai trăim un minut si n-ar să ne mai dea Dumnezeu! Pentru că trecem fără griji viata aceasta si ne încurcăm cu grijile veacului, de parcă am fi nemuritori. Fum suntem! În toată ziua Biserica ne spune: Omul ca iarba; zilele lui ca floarea câmpului, asa va înflori (Psalm 102, 15). I-a spus Dumnezeu lui Isaia, pentru toti: Tot trupul este iarbă si slava omului ca floarea ierbii; uscatu-s-a iarba si floarea ei a căzut. Si iarăsi zice Duhul Sfânt în psalmi: Zilele lui ca umbra trec; că s-au stins ca fumul zilele mele. Si iarăsi: Anii lor ca pânza unui păianjen s-au socotit; si iarăsi: Zilele mele ca umbra s-au plecat si eu ca iarba m-am uscat.

Pentru cine vorbeste aici Duhul Sfânt? Pentru noi! Să avem urechi, să nu fim surzi. Să nu ne astupăm urechile, că visuri suntem sub soare. Oricine ar fi, praf si pulbere este! Nimic nu rămâne vesnic pe pământ. Unde sunt puternicii de care se cutremura lumea până ieri? Du-te si vezi-i în gheenă, cum îi muncesc dracii. Du-te si întreabă-i acolo: "Cu ce v-ati ales din viata aceasta?" Unde a rămas stăpânirea, unde stiinta, unde puterea popoarelor? I-a luat moartea, după dreptate si-i tine în legături până în ziua Judecătii de Apoi.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 13:55

@dolion a scris:
... să ne mai dea Dumnezeu!
...
I-a spus Dumnezeu lui...
...
... zice Duhul Sfânt..
...
Pentru cine vorbeste aici Duhul Sfânt?
...
...ziua Judecătii de Apoi.
e clar că nu te obsedează nimic... oh da!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 14:56

Citind cele postate de mine, nu te cutremuri? Nu e adevarat ca nimeni nu-si poate cumpara nemurirea, indiferent cata avere ar strange de-alungul vietii? Si vine ziua mortii, la unii pe neasteptate (norocosii!), la altii (jigodiile!) cu suferinte groaznice... ma intreb daca in momentele acelea se caieste de ceea ce a facut rau in viata... cred ca nu, devine si mai ticalos pentru ca lui i se intampla asa ceva! Daca ar avea putere, in acele momente ar sterge semintia umana de pe suprafata pamantului!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 14:58

@dolion a scris:
Citind cele postate de mine, nu te cutremuri?
să mori tu că nu iei prea-n serios virtualul? Wink

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 15:01

Tot ceea ce gaseste ecou in sufletul meu iau in serios... daca se dovedeste ca a fost o prostie, nu ma consum deloc... o consider o experienta de viata.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 28 Dec 2012, 15:06

@dolion a scris:
... a fost o prostie, nu ma consum deloc...
păi, în caz contrar nu ai mai băga continuu pasaje cu dumnezei, sfinți, duhuri și tâmpenii similare Laughing

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (II)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 6 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 23 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: