Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» ASTAZI E ZIUA TA...
Ieri la 15:16 Scris de zaraza26

» BANCURI
Ieri la 00:44 Scris de Ion

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Dum 20 Aug 2017, 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Dum 20 Aug 2017, 10:11 Scris de Anahoret

» ION
Dum 20 Aug 2017, 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
brasov 1 istorie cugetari Popasul Invatamant curiozitati problema Maxime sibiu 23 drumetie
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (II)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21379
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 07 Dec 2012, 08:01

Fericirea poate fi învățata, iar găsirea unui scop în viață îți poate ușura drumul. Oamenii fericiți apreciază și realizează că fericirea le va prelungi viața.

Numarul mesajelor : 8339
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 07 Dec 2012, 10:39

Nu sunt de acord ca neaparat oamenii sunt fericiti pentru ca au asteptari mici. Alt "secret" al fericirii e sa nu ai asteptari. Daca ai asteptari, foarte probabil ca vei fi dezamagit. Atunci la ce sa ne asteptam??! La miracole, este raspunsul! thumb_yello Sa lasi viata sa iti aduca in cale ceea ce ai nevoie. Asta daca nu visezi munti de bani. Banii nu aduc fericirea, doar griji. Dar daca iti doresti sa te simti implinit, vei avea si banii care iti asigura aceasta! smile
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 07 Dec 2012, 11:14

@dolion a scris:
Oamenii fericiți nu se îngrijorează și recunosc că 90% din griji nu se îndeplinesc. Lăsați grijile nejustificate deoparte!
Fericirea este o stare interioara si nu depinde de nimic din exterior.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 07 Dec 2012, 12:18

Mihaela a scris:
@dolion a scris:
Oamenii fericiți nu se îngrijorează și recunosc că 90% din griji nu se îndeplinesc. Lăsați grijile nejustificate deoparte!

Asa e! Sau ar trebui sa ne dam seama de asta! Citeam de curand o metoda care ar duce aici. Zicea sa gasim mereu motive de fericire langa noi: o floare, un fulg de nea, de ce sa conditionam fericirea numai de un sezlong pe malul marii? Unii ar fi fericiti numai tinand o bucata de paine in mana!
Si inmultind momentele cand am putea fi fericiti, am realiza ca fericirea consta in faptul ca traim, in miracolul vietii! I love you
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 07 Dec 2012, 18:23

@zaraza26 a scris:
Mihaela a scris:
@dolion a scris:

Asa e! Sau ar trebui sa ne dam seama de asta! Citeam de curand o metoda care ar duce aici. Zicea sa gasim mereu motive de fericire langa noi: o floare, un fulg de nea, de ce sa conditionam fericirea numai de un sezlong pe malul marii?
Pai si alea care sunt langa noi tot exterioare sunt. Indiferent ca e o floare sau un sezlong.
Si oricum nu conteaza cantitatea, in sensul ca si o suma mica de bani te poate face fericit fata de o suma mare.
Chiar s-a demonstrat stiintific ca fericirea este o trasatura psihica. Unii oameni sunt fericiti pt ca asa s-au nascut ei, cu predispozitia de a se simti bine indiferent de ceea ce exista in jurul lor. Altii sunt nefericiti , tot asa, indiferent de ceea ce au sau sunt.
@zaraza26 a scris:

Unii ar fi fericiti numai tinand o bucata de paine in mana!
Si inmultind momentele cand am putea fi fericiti, am realiza ca fericirea consta in faptul ca traim, in miracolul vietii! I love you
Si eu cred la fel. oh da!
Sus In jos
Diaporevomenos

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 69
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 08 Dec 2012, 04:46

Cel mai înalt sentiment de fericire il poate avea un om, atunci când reușește sa înțeleagă cine este Dumnezeu. Si apoi, ce a făcut Dumnezeu pentru el, sau mai bine zis, ce face in fiecare moment Dumnezeu pentru el.

Daca reușește cineva sa pătrundă pana acolo, in cunoașterea acestor mari adevăruri, pai atunci nu-i mai trebuie nimic. Putina mâncare si o cana cu apa.
Credeți oare, ca acei călugări care au părăsit lumea noastra si locuiesc undeva singuri, departe de tot ce e lumesc, cu smerenie si minimum necesar, sunt nefericiți.

Noi nu știm ce simt ei, pentru ca nu am fost ca ei .Ei au fost ca noi si dacă nu s-ar fi simțit bine si nu ar fi fost fericiți s-ar întoarce din nou la veche lor viata, Dar nu, ei au cunoscut fericirea adevărata sunt prea fericiți si de acea nu mai vor sa trăiască ca noi.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 08 Dec 2012, 08:54

@Diaporevomenos a scris:

Cel mai înalt sentiment de fericire il poate avea un om, atunci când reușește sa înțeleagă cine este Dumnezeu. Si apoi, ce a făcut Dumnezeu pentru el, sau mai bine zis, ce face in fiecare moment Dumnezeu pentru el.

Daca reușește cineva sa pătrundă pana acolo, in cunoașterea acestor mari adevăruri, pai atunci nu-i mai trebuie nimic. Putina mâncare si o cana cu apa.
Credeți oare, ca acei călugări care au părăsit lumea noastra si locuiesc undeva singuri, departe de tot ce e lumesc, cu smerenie si minimum necesar, sunt nefericiți.

Noi nu știm ce simt ei, pentru ca nu am fost ca ei .Ei au fost ca noi si dacă nu s-ar fi simțit bine si nu ar fi fost fericiți s-ar întoarce din nou la veche lor viata, Dar nu, ei au cunoscut fericirea adevărata sunt prea fericiți si de acea nu mai vor sa trăiască ca noi.

Sunt convinsa ca exista pustnici care s-au retras nu atat pentru fericirea din pustietate, cat pentru faptul ca s-au scarbit de lume. Si mai departe... da, sunt convinsa ca nu sunt fericiti acolo, atata vreme cat inca isi inchipuie lumea din care au plecat plina de pacate si pacatosi.
Sus In jos
apocalyptica

Numarul mesajelor : 696
Data de inscriere : 17/11/2012

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 08 Dec 2012, 17:04

@Diaporevomenos a scris:
Cel mai înalt sentiment de fericire il poate avea un om, atunci când reușește sa înțeleagă cine este Dumnezeu.
ce anume spui că ți-a prescris medicul de familie?

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 08 Dec 2012, 17:45

@zaraza26 a scris:

Sunt convinsa ca exista pustnici care s-au retras nu atat pentru fericirea din pustietate, cat pentru faptul ca s-au scarbit de lume. Si mai departe... da, sunt convinsa ca nu sunt fericiti acolo, atata vreme cat inca isi inchipuie lumea din care au plecat plina de pacate si pacatosi.

E si nu e, asa. In primul rând cei ce au cunoscut care este menirea noastră aici pe acest pământ, nu sunt scârbiți, ci suferă si ei, precum a suferit si Domnul Nostru Iisus Hristos, pentru halul in care a ajuns omul, in mâinile Diavolului.

Ei sau retras si se bucura in preajma Lui Dumnezeu, se roagă pentru noi ăștia păcătoși si sunt cei mai fericiți de pe pământ.

Ți-aș recomanda sa citești din Biblie, in Evanghelia după Matei, in Cap.5. unde vei găsi referința la cei ce sunt fericiți.

Din păcate in limba romana nu se poate reda textul original, cel care a fost scris in limba greaca antica, deoarece nu se poate traduce cuvântul Μακάριοι. Nici in limba greaca actuala, nu se mai folosește expresia la adevăratul sau sens. Sa stricat lumea de tot, ce sa mai zic, nu ne mai putem înțelege deloc si numai putem reda in cuvinte adevăratul sens al noțiunilor.

La greci azi, cuvântul se folosește numai la morți (din păcate), si este exact asa cum spunem pe romanește: răposatul.

Adevăratul sens al acestui cuvânt din Biblie este de trei ori supra fericit. In spatele acestui cuvânt, din greaca antica, exista o explicație dar eu nu pot sa stau să-ți scriu toată istoria acestul cuvânt.
Deci Μακαροι sunt cei ce sunt suprafericiti. Sau mai exact de trei ori fericiți.
Si precum iți-i spuneam in Biblie la Cap 5. in Evanghelia după Matei spune ca:

3 Ferice de cei săraci în duh, căci a lor este Împărăția cerurilor!
4 Ferice de ceice plîng, căci ei vor fi mîngîiați! Λουκ.
5 Ferice de cei blînzi, căci ei vor moșteni pămîntul! Ψαλ.
6 Ferice de cei flămînzi și însetați după neprihănire, căci ei vor fi săturați!
7 Ferice de cei milostivi, căci ei vor avea parte de milă!
8 Ferice de cei cu inima curată, căci ei vor vedea pe Dumnezeu!
9 Ferice de cei împăciuitori, căci ei vor fi chemați fii ai lui Dumnezeu!
10 Ferice de cei prigoniți din pricina neprihănirii, căci a lor este Împărăția cerurilor!
11 Ferice va fi de voi cînd, din pricina Mea, oamenii vă vor ocărî, vă vor prigoni, și vor spune tot felul de lucruri rele și neadevărate împotriva voastră!
12 Bucurați-vă și veseliți-vă, pentrucă răsplata voastră este mare în ceruri; căci tot așa au prigonit pe proorocii, cari au fost înainte de voi.
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 08 Dec 2012, 17:48

@apocalyptica a scris:
@Diaporevomenos a scris:
Cel mai înalt sentiment de fericire il poate avea un om, atunci când reușește sa înțeleagă cine este Dumnezeu.
ce anume spui că ți-a prescris medicul de familie?

Sa numai ma piș in gârla, ca vine nenea ala cu furca si am da peste degete!
Sus In jos
apocalyptica

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 09 Dec 2012, 07:27

@Diaporevomenos a scris:
In primul rând cei ce au cunoscut care este menirea noastră aici pe acest pământ, nu sunt scârbiți, ci suferă si ei, precum a suferit si Domnul Nostru Iisus Hristos, pentru halul in care a ajuns omul, in mâinile Diavolului.
deci nu ai trecut pe la medicul de familie...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 09 Dec 2012, 12:50

Cuvinte de folos de la Parintele Adrian

Înainte de venirea comunismului, românii erau mai credinciosi. Marxismul a reusit sa-l desparta pe om de Dumnezeu. Chiar si multi dintre cei care nu credeau sau nu erau de acord cu marxismul au fost zdruncinati în credinta. Iar cei nascuti în comunism au fost cel mai mult distrusi sufleteste.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 09 Dec 2012, 14:52

@dolion a scris:
Cuvinte de folos de la Parintele Adrian

Înainte de venirea comunismului, românii erau mai credinciosi. Marxismul a reusit sa-l desparta pe om de Dumnezeu. Chiar si multi dintre cei care nu credeau sau nu erau de acord cu marxismul au fost zdruncinati în credinta. Iar cei nascuti în comunism au fost cel mai mult distrusi sufleteste.

Era prevazut inca din timpul Lui Iisus, ca vor veni asemenea timpuri:

Satana va fi deslegat; și va ieși din temnița lui, ca să înșele Neamurile, cari sînt în cele patru colțuri ale pămîntului, pe Gog și pe Magog, ca să-i adune pentru război.

Si asa a fost!
Sus In jos
Diaporevomenos

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 09 Dec 2012, 15:10

@apocalyptica a scris:

Vad ca mori de ciuda...

Am ras cu pofta.

Sus In jos
apocalyptica

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 09 Dec 2012, 16:52

@Diaporevomenos a scris:
@apocalyptica a scris:
Am ras cu pofta.
o fi de la heliu...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:39

Încercați să creați numai lucruri frumoase, nu aduceți la viață nimic urât. Nu aveți prea mult timp și nu aveți nici multă energie de pierdut. Având o viață atât de scurtă, având o sursă de energie atât de mică, este pur și simplu stupid să o pierdeți în tristețe, în furie, în ură, în gelozie. Folosiți-vă energia în iubire, folosiți-o în actiuni creatoare, în prietenie, în meditație; îndreptați-vă spre ceva care să vă înalțe. Și cu cât vă înălțați mai mult, cu atât întâlniți mai multe izvoare de energie care stau la dispoziția voastră. Depinde numai de voi. – Osho

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:41

Omul nu a învățat încă să guste frumusețea singurătății. El caută mereu să se angajeze într-o relație, să fie cu cineva – cu un prieten, cu un parinte, cu o soție sau un soț, cu un copil… cu cineva. El a creat societăți, cluburi – Lyon Club, Rotary Club. El a creat partide politice, ideologice. El a creat religii, biserici. Însă toate acestea sunt necesare pentru a-l face să-și uite singurătatea. Fiind în mijlocul acestor mulțimi încerci să uiți ceva, ceva de care îți amintești uneori în întuneric: că te-ai născut singur, că vei muri singur, că indiferent ce ai face, trăiești singur. –Osho

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:41

Privește animalele, privește păsările: ele nu sunt triste, ele nu sunt frustrate. Niciodată nu o să vezi un bizon ieșindu-și din fire. El este pe deplin mulțumit să își mestece aceeași iarbă în fiecare zi. El este aproape iluminat! Nu există nici o tensiune, el este în deplină armonie cu natura, cu el însuși, cu tot ceea ce este. Bizonii nu fac partide pentru a revoluționa lumea, pentru a schimba bizonul în super-bizon, pentru a face bizonii religioși sau virtuoși. Nici un animal nu este preocupat de vreun ideal uman. Cu siguranță că bizonii râd și întreabă: “Ce vi s-a întâmplat? De ce nu puteți fi pur și simplu voi înșivă? Ce nevoie aveți să fiți altcineva?” Primul lucru este așadar acela de a te accepta, în mod profund, pe tine însuți. – Osho

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:42

90% din fericirea pe termen lung nu este determinată de lumea exterioară, ci de felul în care creierul nostru procesează lumea. Și, dacă îl schimbăm, dacă schimbăm formula pentru fericire și succes, putem schimba felul în care putem influența realitatea. Am descoperit că doar 25% din succesele la locul de muncă sunt determinate de I.Q. 75% din succesele joburilor sunt influențate de nivelul de optimism, susținere socială și abilitatea de a vedea stresul ca o provocare, nu o amenințare. – Shawn Achor

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:43

Fiecare greșeală este o ocazie de a învăța. Totul este să nu comiți aceeași greșeală în mod repetat – ar fi o prostie… Însă comite cât mai multe greșeli noi de care ești în stare; nu trebuie să-ți fie teamă, căci acesta este singurul mod în care natura îți permite să înveți. – Osho

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:44

Fiecare greșeală este o ocazie de a învăța. Totul este să nu comiți aceeași greșeală în mod repetat – ar fi o prostie… Însă comite cât mai multe greșeli noi de care ești în stare; nu trebuie să-ți fie teamă, căci acesta este singurul mod în care natura îți permite să înveți. – Osho

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:45

Multe din încercările noastre de a-i corecta pe alții, chiar dacă suntem convinși că le oferim acestora o critică aparent constructivă, nu sunt altceva decât încercări de a-i ataca, demonstrându-le astfel că greșesc și că dreptatea ne aparține. [...] Starea de pace interioară nu are nimic de-a face cu încercarea de a-i schimba pe cei din jur, ci doar cu acceptarea lor așa cum sunt. Adevărata acceptare nu cere nimic de la ceilalți și nu are așteptări.

Gerald G. Jampolsky

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:47

Trăiește intens, trăiește plin de bucurie. Trăiește fără teamă, trăiește fără să te simți vinovat. Trăiește fără să îți fie frică de iad și fără să dorești raiul. Trăiește pur și simplu. – Osho

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 18:48

Fii plin de neprevăzut și mereu schimbător. Nu te împotrivi schimbării și nu înceta niciodată să fii imprevizibil; numai atunci viața poate fi o permanentă bucurie. […] Numai omul are calitatea de a se schimba în fiecare clipă. În clipa în care încetezi să te schimbi, într-un mod foarte subtil ai și murit. – Osho

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 19:36

@dolion a scris:
Omul nu a învățat încă să guste frumusețea singurătății. El caută mereu să se angajeze într-o relație, să fie cu cineva – cu un prieten, cu un parinte, cu o soție sau un soț, cu un copil… cu cineva. El a creat societăți, cluburi – Lyon Club, Rotary Club. El a creat partide politice, ideologice. El a creat religii, biserici. Însă toate acestea sunt necesare pentru a-l face să-și uite singurătatea. Fiind în mijlocul acestor mulțimi încerci să uiți ceva, ceva de care îți amintești uneori în întuneric: că te-ai născut singur, că vei muri singur, că indiferent ce ai face, trăiești singur. –Osho

Asta e o fateta a gandirii lui Osho... Nu trebuie inteleasa ad litteram. Omul e o fiinta sociala pentru ca am fost creati ca sa avem grija unii de altii. Nu cluburile sunt solutia, ci dorinta de a ajuta sincer pe ceilalti. Osho se referea la faptul ca nu stim sa fim impreuna cu noi, fiecare cu el insusi. Ne e frica de noi. Solutia e sa il descoperim pe Dumnezeu in interiorul nostru, nu asa cum ne invata biserica, sa vedem intai pacatele. Nici nu exista pacate. Descoperind lumina din noi, spiritul, ne vom re-conecta la constiinta universala, vom re-deveni constienti ca noi toti suntem Unul. Si atunci singuratatea va dispare. Mereu vom fi impreuna cu toti.

Dolion, pui asa de multe sfaturi, oare cine le citeste? Eu frunzaresc pe ici, pe colo, altfel n-as termina de comentat niciodata... Problema e ca se repeta ideea centrala, zece-douazeci de sfaturi pe aceeasi tema...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (II)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4 ... 21 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: