Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Astazi la 10:11 Scris de Anahoret

» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 09:55 Scris de Anahoret

» ION
Astazi la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
curiozitati Invatamant sibiu brasov drumetie Maxime istorie Popasul 23 problema 1 ziuacaiohannis cugetari
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (II)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 40  Urmatorul
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Lun 10 Dec 2012, 23:38

@zaraza26 a scris:
Omul e o fiinta sociala...
Citeam cu repeziciune (cuvintele tale):
Omul e o fiintă sucită...
Si pe loc ti-am dat dreptate, apoi mai târziu am realizat că nu am citit corect. Laughing

apocalyptica

Numarul mesajelor : 696
Data de inscriere : 17/11/2012

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mar 11 Dec 2012, 07:16

@dolion a scris:
Trăiește intens, trăiește plin de bucurie. Trăiește fără teamă, trăiește fără să te simți vinovat. Trăiește fără să îți fie frică de iad și fără să dorești raiul. Trăiește pur și simplu. – Osho
păi, dacă trăiești așa... cel puțin în spațiul virtual imediat apare câte un grecotei procesoman și câte un pleșuv cu odrasle dolofane să te baneze Laughing
chiar vrei detalii? oh da!

Numarul mesajelor : 8338
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mar 11 Dec 2012, 13:43

@apocalyptica a scris:
@dolion a scris:
Trăiește intens, trăiește plin de bucurie. Trăiește fără teamă, trăiește fără să te simți vinovat. Trăiește fără să îți fie frică de iad și fără să dorești raiul. Trăiește pur și simplu. – Osho
păi, dacă trăiești așa... cel puțin în spațiul virtual imediat apare câte un grecotei procesoman și câte un pleșuv cu odrasle dolofane să te baneze Laughing

Mai sa fie! Eu eram convinsa ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, dar uite nu! Va sa zica nu tu ai aparut pe aici, forumul asta a dat peste tine, peste carcotasul de serviciu! Te-am cooptat asa... rotindu-ne noi prin sistemul solar si agatand meteoriti.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
apocalyptica

Numarul mesajelor : 696
Data de inscriere : 17/11/2012

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mar 11 Dec 2012, 13:59

@zaraza26 a scris:
Mai sa fie! Eu eram convinsa ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui, dar uite nu! Va sa zica nu tu ai aparut pe aici, forumul asta a dat peste tine, peste carcotasul de serviciu! Te-am cooptat asa... rotindu-ne noi prin sistemul solar si agatand meteoriti.
dacă atât ai putut pricepe... Laughing

http://youtu.be/sCNPXpehoCM

Numarul mesajelor : 1814
Varsta : 69
Localizare : Patria lui Homer si a lui Dionisie Areopagitul
Data de inscriere : 05/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mar 11 Dec 2012, 17:05

@apocalyptica a scris:
@dolion a scris:

Nu vezi ca nu te baneaza nimeni. Pe deasupra, esti chiar simpatizat de toti. Numai sa tii ritmul asta placut si vei fi cel mai iubit dintre pamanteni.(virtuali)
Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21379
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 13 Dec 2012, 07:57

Drumul toamnei merge spre cruce, spre moarte, în timp ce drumul postului de primăvară va merge spre înviere. Moartea nu este la Paști, ea este acum, la sfârșitul toamnei, când începe iarna și toate vor muri. Pe drumul morții se merge sprijiniți bine de cruce.

Ion Buga

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 13 Dec 2012, 10:04

Nu te face că trăiești, ci trăiește! Nu muri, ci fă-te că mori!

Gavriil Stiharul

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 13 Dec 2012, 13:30

Noi vorbim de blândețea lui Iisus - arătând că a mers la moarte ca mielul la junghiere, că a tăcut ca oaia când e tunsă – și enumerăm smerenia, bunătatea, ascultarea. Dar de o însușire a sa – pe care trebuie să fi avut-o de vreme ce a primit să moară de moartea înfiorătoare de pe cruce – nu pomenim. Însușirea aceea e curajul.

Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 14 Dec 2012, 08:25

„Toate ființele, lucrurile și manifestările existente sînt permanent într-o misterioasă conexiune”
(„Spațiu, timp și dincolo de ele prin yoga”)

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 14 Dec 2012, 08:35

Starea de maturitate este atinsă în faza în care are loc înclinarea irevocabilă a balanței în favoarea evoluției sufletului. Acest lucru se petrece în momentul în care, prin puterile sale spirituale, cum ar fi inteligența, discernămîntul, compasiunea, omul reușește să înțeleagă și să supună voinței sale majoritatea mecanismelor automate ale vieții, inclusiv cele mai puternice instincte, în frunte cu instinctul de conservare, instinctul de perpetuare și setea de putere.

Cristian Constantin Țurcanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 14 Dec 2012, 08:42

Omul care aspiră la fericirea supremă, trebuie să-și dezvolte mintea, prin rafinarea continuă a gîndurilor, trebuie să înceapă să-și controleze emoțiile negative și instinctele. Dar toată această muncă trebuie să survină după o perioadă mai mult sau mai puțin îndelungată de observare a propriului suflet, pentru a determina cu precizie ce este gînd, ce este emoție și ce este instinct în tine însuți. Nu trebuie disprețuit nimic, totul trebuie transcens. Iar ceea ce trebuie transcens trebuie cunoscut, iubit și controlat, nu neapărat în această ordine.

Cristian Constantin Țurcanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 14 Dec 2012, 09:07

Dacă în drumul tău întâlnești un om prea obosit ca să-ți poată dărui un surâs, lasă-i-l pe al tău. Căci nimeni nu are mai mare nevoie de un zâmbet decât acela care nu-l mai poate dărui.

Dale Carnegie

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 14 Dec 2012, 09:13

Unii înaintează prin protecție, mulți prin supunerea oarbă la opinia altora, câțiva prin împotrivire energică la tot ce dezaprobă, croindu-și viața după a lor individualitate. Toate aceste căi pot duce la țintă numai să fie urmate cu statornicie. A-ți schimba deodată felul, a deveni energic din pasiv ce erai, a te arăta independent din supus ce ai fost, aceasta nimicește succesul vieții.

Titu Maiorescu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Vin 14 Dec 2012, 09:17

Ferește-te de a da sfaturi. Problema e prea grea și răspunderea mare. Tu dai sfatul după natura ta. Aceasta însă rareori se potrivește cu natura celui ce te întreabă. Altfel spui tu, altfel înțelege el. Sfătuind prudență, produci slăbiciune, și unde cereai tărie se aplică violență. Un element străin s-a introdus în sufletul celuilalt, și el și-a pierdut măsura.

Titu Maiorescu

Numarul mesajelor : 8338
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 15 Dec 2012, 23:35

@dolion a scris:
Ferește-te de a da sfaturi. Problema e prea grea și răspunderea mare. Tu dai sfatul după natura ta. Aceasta însă rareori se potrivește cu natura celui ce te întreabă. Altfel spui tu, altfel înțelege el. Sfătuind prudență, produci slăbiciune, și unde cereai tărie se aplică violență. Un element străin s-a introdus în sufletul celuilalt, și el și-a pierdut măsura.

Titu Maiorescu

Nu asta e problema, ci faptul ca ne asteptam ca sfaturile sa ne fie urmate. Nu de asta are nevoie acel ce cere sfaturi, ci sa simta ca cineva ii este alaturi, chiar si cu un sfat. Nu trebuie sa ne asteptam ca sfaturile sa ne fie urmate, nici sa nu ne suparam ca acela staruie in greseala. Fiecare isi stie crucea...
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:13

Astăzi există, pentru orice societate care dorește să se dezvolte, două comandamente: creșterea economică și locurile de muncă. Nu există nimic mai important decât acestea două. În englezește, "growth and jobs". Or, asta nu înseamnă nici asistență socială, nici locuri de muncă create de către stat, ci însemnă competiție, înseamnă piață liberă, înseamnă libertate de întreprindere, de expresie și de posesie. Înseamnă libertatea cât mai deplină și retragerea statului în rolul de mediator.

Dinu Patriciu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:14

Mereu îmi spuneam: "Atenție, e televizor! Nu e radio cu poza ta! Nu moare lumea să te vadă pe tine, că nu ești nici Leonardo DiCaprio, nici Alain Delon. Tu trebuie să fii expresiv, trebuie să treci ecranul și să faci un mic show. N-are românul, chinuit și plictisit cum este, chef de sintagme, de desinențe și explicații gramaticale «științifice». Atrage-l! Altfel, se uită la tine numai câțiva filologi, câțiva cărturari, câțiva lingviști."

George Pruteanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:14

Cum vom construi o nouă umanitate? Numai conducând oamenii către o etică adevărată, inalienabilă. Respectul pentru viață încorporează întreaga etică a iubirii în cel mai înalt și adânc sens. Este sursa unei reînnoiri constante pentru fiecare individ și pentru omenire.

Albert Schweitzer

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:15

Sufletul pereche nu este o persoană care vine în viața ta și te iubește așa cum vrei tu să fii iubit, ci o persoană care te iubește așa cum ai nevoie să fii iubit.

Terra Wolfe

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:15

Noi nu avem o mitologie a succesului. Dimpotrivă, batjocorim succesul.

Dinu Patriciu

Ăsta da, filozof! Noi nu batjocorim succesul, domnule Dinu Patriciu. Batjocorim succesul
clădit pe batjocorirea legii. Așa ca al tău.
Iată de ce ești fruntaș la capitolul avere și codaș în topul respectabilității.
Lumea știe că ești un hoț de succes.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:18

Esențialmente, mă simt profesor, pentru că această calitate nu ți-o ia nimeni. Calitatea de senator e temporară, depinde de vot, de jocuri politice... Profesoratul e profesorat, și chiar asta mă simt, îmi place să explic. Am o vocație, în sensul latinesc al cuvântului (chemare). Mă simt chemat. Îmi place să explic.

George Pruteanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:23

Efectiv mi-e scârbă de pofta de avere a multora, de goana după miliarde.

George Pruteanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:23

Pe mine politica nu m-a murdărit cu nimic.

George Pruteanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:24

Să fiu întrebat "ce relație am cu Dumnezeu" mi se pare mai indiscret decât dacă aș fi întrebat, netam-nesam, ce relație am cu soția. Nu poți vorbi despre asta decât cu tine însuți sau cu El.

George Pruteanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 16 Dec 2012, 13:25

Animalele pe care le mănânci nu sunt cele care devorează pe altele; nu mănânci animale carnivore, ci le iei drept model. Îți este foame numai de ființe dulci și blânde care nu fac rău nimănui, care te urmează și care te servesc și care sunt devorate de tine ca o recompensă pentru serviciul lor.

Jean-Jacques Rousseau

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (II)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5 ... 22 ... 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: