Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 12:58 Scris de zaraza26

» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 08:28 Scris de Anahoret

» Limba română
Astazi la 07:54 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mar 17 Oct 2017, 19:31 Scris de dolion

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 17 Oct 2017, 18:51 Scris de dolion

» Morala crestina
Mar 17 Oct 2017, 18:46 Scris de dolion

» POEZIE
Mar 17 Oct 2017, 18:45 Scris de dolion

» Ce mi-a placut azi
Vin 13 Oct 2017, 23:36 Scris de Ion

» Invatamant
Vin 13 Oct 2017, 19:11 Scris de Anahoret

» Americane
Joi 12 Oct 2017, 01:26 Scris de Ion

» LA TACLALE CU ABBILBAL (III)
Sam 23 Sept 2017, 18:44 Scris de ostrovna

» ENGLISH
Joi 21 Sept 2017, 20:45 Scris de Ion

» Veștile triste
Mier 20 Sept 2017, 18:37 Scris de ostrovna

» ION
Dum 17 Sept 2017, 01:23 Scris de Ciprian

» POPASUL DOLION (III)
Mier 13 Sept 2017, 06:34 Scris de dolion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Mar 12 Sept 2017, 22:14 Scris de Ion

» Va mai exista Romania ?
Lun 04 Sept 2017, 11:52 Scris de zaraza26

» ZBOR DE CONDOR
Dum 03 Sept 2017, 21:55 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
English brasov istorie 1 sibiu Limba comment-143 romana drumetie problema 23 curiozitati placut
Octombrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (II)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21476
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 10 Apr 2014, 12:19

De câte ori privesc țăranul român îmi place să văd înscrise în cutele feții sale golurile dureroase ale trecutului nostru. Nu cunosc în Europa un alt țăran mai amărât, mai pământiu, mai copleșit. Îmi închipui că acest țăran n-a avut o sete puternică de viață de i s-au înscris pe față toate umilințele, de i s-au adâncit în riduri toate înfrângerile. Oricâte rezerve de viață ar dovedi el, impresia nu este totuși a unei prospețimi biologice. O existență subterană este ființa lui și mersul lui lent și gârbovit este un simbol pentru umbrele destinului nostru. Suntem un neam care-am ieșit din văgăuni, din munți și din văi. Am privit cerul din umbră și-am stat drepți în întuneric. Ne-am răcorit o mie de ani. De aceea numai febra ne mai poate scăpa... Când va ridica țăranul român capul sus? În jos am privit de când ne-am născut.

Emil Cioran

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 10 Apr 2014, 12:20

Multe popoare au făcut haz de propria lor condiție: auto-ironia nu lipsește la niciun popor chinuit și oprimat. Este cu toate acestea rar ca auto-cunoașterea să meargă mână în mână cu auto-disprețul, așa cum se întâmplă excesiv de des cu românii. Am fi prea nedrepți cu urgisirea noastră de am vedea în acest fenomen numai deficiență, când el constituie o notă originală de o ciudată semnificație. Nu este popor care să-și priceapă mai bine insuficiențele și care să simtă o mai rară voluptate de a și le mărturisi la fiecare ocazie. Este o auto-denigrare colectivă, "un scuipat în sân" general, o amarnică luciditate a soartei noastre, care se nasc la unii automat și fără conflicte, pentru ca la alții - la cei puțini - să devină sfâșieri. "A fi român", să nu fie oare o evidență plăcută? Este sigur că poporul românesc are o distanță de el însuși, care indică o particularitate unică.

Emil Cioran

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:41

Noi, oamenii, nu putem vorbi sufletelor, ci numai rațiunii, omului din afară, omului trecător, muritorului, urechilor. Dar omul are două urechi, ce intră pe una, iese pe cealaltă. Numai EL, Spiritul Infinit și perfect poate vorbi sufletului. De aceea ce intens ar trebui să ne rugăm pentru fiecare suflet, să nu rămână cu ce-i vorbim noi urechilor și rațiunii, ci să-i vorbească Dumnezeu.

Daniel Ștefan

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:41

Inima omului are trei compartimente: primul este Cunoașterea, ca o condiție esențială a realității lumii de dincolo; al doilea - Iubirea - necesară sfințirii și curățirii omului și al treilea - Voința necesară desăvârșirii omului.

Arsenie Boca

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:43

Am scris toată viața, am scris ceea ce am gândit, nu am scris invers niciodată. Și cu toate riscurile. Între a scrie ceea ce cred și a tăcea, am ales întotdeauna prima variantă. Pentru că se știa că eu spun adevărul și numai adevărul, că nu simulez. Era un lucru greu totuși.

Nicolae Carandino

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:44

Nu uita nici că viața e plină de fericire. Noblețea omului este că el are puterea de a face față și celor rele, și celor bune. Aceasta este ceea ce-i conferă adevărata sa demnitate.

James Boswell

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:46

Să se spună adevărul; să se spună ce-i plăcut; să nu se spună ce-i adevărat, dar neplăcut; nici ce-i plăcut, dar neadevărat.

Bohtlingk

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:46

Există unii care aruncă piatra și apoi își ascund mâna cu care au aruncat: de exemplu Christopher Marlowe, bardul englez care a scris operele lui Shakespeare; sau chiar Shakespeare însuși, care a scris opera lui Bacon; sau Bacon, cel care a scris ceea ce primii doi au publicat sub numele de Shakespeare.

Augusto Monterroso

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:47

"Suflete moarte" au zguduit întreaga Rusie. Rusia avea nevoie de acest rechizitoriu, care este de fapt un istoric al bolii care o roade, scris de mâna unui maestru. Poemul lui Gogol este strigătul de groază și de rușine al omului pe care platitudinea vieții îl înjosește și care deodată își vede chipul îndobitocit în oglindă.

Alexandr Ivanovici Gherțen

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:48

Să nu uităm că una este lupta și suferința omului mărturisit și alta e suferința omului nemărturisit.

Arsenie Boca

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:49

Rațiunea e nebunia omului tare. Rațiunea omului slab este nebunie.

Eugene Ionesco

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:49

Nefericirea omului rezidă în caracterul fragmentar al vieții și al cunoașterii sale; măreția omului stă în capacitatea lui de a ști că ființa lui este fragmentară și enigmatică.

Paul Tillich

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:50

Din toate pacatele omenești, cel mai detestabil rămâne, fără putință de tăgadă, nepăsarea, augusta indiferență a omului față de suferințele și durerile omului de lângă el.

Aurel Baranga

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:51

Romancierul naturalist este un "experimentator", a cărui menire este de a verifica legile ce decurg din observație și experiență, contribuind astfel la cunoașterea mai profundă a omului, la determinarea exactității legilor care conduc indivizii și societatea - ceea ce-i va permite ulterior, grație acestei cunoașteri, să acționeze asupra societății: scriitorul, romancierul mai ales este un factor indiscutabil de progres.

Emile Zola

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:52

Bucuria e starea de spirit normală a omului. Cu cât dezvoltarea intelectuală și morală a omului este mai ridicată, cu atât omul e mai liber și viața îi dă mai multă satisfacție.

Anton Cehov

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:52

Caracterul natural al omului este să imite, cel al omului sensibil este să semene cât de mult posibil cu oamenii pe care îi iubește. Numai prin imitarea viciilor altora, mi-am câștigat eu nenorocul.

Marchizul de Sade

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:53

Cunoști expresia "realizările omului depășeșc puterea sa de înțelegere"? Este o minciună: puterea de înțelegere a omului îi întrece stăpânirea de sine.

replică din filmul artistic Prestigiul, după Christopher Priest

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:55

Dacă un lucru ți se pare greu de făcut, ferește-te de a pretinde că el e cu neputință omului; dacă, dimpotrivă, un lucru e cu putință și de datoria omului, gandește-te ca e și la îndemana ta.

Marc Aureliu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Sam 03 Mai 2014, 07:56

Obscurantismul propriu-zis nu este faptul că se împiedică răspândirea a ceea ce-i adevărat, clar și util, ci faptul că se pune în circulație ceea ce-i fals.

Goethe

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Dum 04 Mai 2014, 15:41

dolion a scris:
Bucuria e starea de spirit normală a omului. Cu cât dezvoltarea intelectuală și morală a omului este mai ridicată, cu atât omul e mai liber și viața îi dă mai multă satisfacție.

Anton Cehov
Si bucuria trebuie întretinută mereu,
bineînteles, prin dezvoltare intelectuală si morală, cum altcumva?

dolion

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Mar 20 Mai 2014, 14:13

E o greseala sa credem ca dragostea vine dupa o lunga prietenie si o curtare perseverenta. Dragostea e nascuta dintr-o afinitate a sufletelor, iar daca aceasta afinitate nu se creeaza intr-o clipa, ea nu se va crea in ani si nici chiar in generatii...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 27 Noi 2014, 08:03

Plăcerea fizică nu este decât o plăcere; poate ceva mai mare decât celelalte, dar, oricum, o plăcere ca oricare alta. Nu reprezintă decât un aspect - și nu cel mai important - al relației pe care o numim iubire. Lucrul esențial este adevărul, încrederea care se stabilește între doi oameni, două suflete, două spirite... cum vrei să-i spui. Că adevărata infidelitate este cea care ascunde infidelitatea fizică. Pentru că lucrul care nu trebuie să existe niciodată între doi oameni, care și-au oferit unul altuia dragostea, este minciuna.

John Fowles

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 27 Noi 2014, 08:04

Stăteam pe iarbă și ne sărutam. Probabil că zâmbești. Să stăm pe iarbă și să ne sărutăm, atât. Voi, tinerii de astăzi, vă jucați cu trupurile cât vreți, vi le dați, vi le oferiți cât vreți. Noi atunci nu aveam voie. Dar voi, țineți minte, ați plătit prețul vostru: ați pierdut o lume bogată în mister și în emoții subtile. Nu numai specii de animale dispar, dar și specii de simțăminte.

John Fowles

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 27 Noi 2014, 08:05

Ideea că ne plac oamenii este o iluzie pe care trebuie să o păstrăm în noi dacă vrem să trăim în societate. Dar eu am expulzat-o demult, cel puțin cât trăiesc aici. Tu vrei să fii iubit? Eu mă mulțumesc pur și simplu să "fiu", să exist. Poate că într-o zi ai să-nțelegi și tu ce înseamnă asta. Și ai să zâmbești. Un zâmbet aprobator, un zâmbet sarcastic.

John Fowles

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   Joi 27 Noi 2014, 08:06

Învață să fii crud, învață să fii neîndurător, învață să supraviețuiești! Nu ne alegem piesa și nici rolul. Întotdeauna va fi Othello. Iar a fi înseamnă întotdeauna a fi Iago.

John Fowles

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (II)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (II)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 37 din 40Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 20 ... 36, 37, 38, 39, 40  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: