Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» BANCURI
Astazi la 01:40 Scris de Ion

» OFF TOPIC
Mar 23 Mai 2017, 15:33 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Lun 22 Mai 2017, 23:22 Scris de Anahoret

» PREUMBLĂRI COTIDIENE - prin cetate și nu numai (IV)
Sam 20 Mai 2017, 15:12 Scris de Emil Condor

» Casuta din padure
Joi 18 Mai 2017, 09:11 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Lun 15 Mai 2017, 15:09 Scris de Ion

» ASTAZI E ZIUA TA...
Sam 13 Mai 2017, 22:51 Scris de Anahoret

» Stiri IT
Vin 12 Mai 2017, 20:18 Scris de Anahoret

» Video amuzante
Joi 04 Mai 2017, 09:13 Scris de Anahoret

» Mens sana in corpore sano
Joi 04 Mai 2017, 08:34 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Mar 02 Mai 2017, 13:32 Scris de zaraza26

» LUMEA IN CARE TRAITI
Vin 28 Apr 2017, 13:36 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Joi 27 Apr 2017, 07:58 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Mar 25 Apr 2017, 05:11 Scris de Ciprian

» Propuneri, Cereri, Sesizari
Sam 22 Apr 2017, 22:25 Scris de Ion

» Una... Alta... în sănătate
Joi 13 Apr 2017, 01:17 Scris de Ciprian

» Politica se face cu... caricaturi
Mier 12 Apr 2017, 17:11 Scris de Emil Condor

» O ard in felul meu....
Mier 12 Apr 2017, 16:58 Scris de Emil Condor

Cuvinte-cheie
brasov romania triste sibiu topic caleidoscop zilei problema 23 cuvinte limba exista popasul curiozitati bancuri istorie poezie folos diverse drumetie maxime stiri 1 monarhia dolion poezii
Mai 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

JOS RASISMUL!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22360
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: JOS RASISMUL!   Joi 19 Iun 2014, 06:57

Prin ura fată de restul raselor umane nu vom face nicicând o viată mai frumoasă pentru noi!
Văd pe Internet (si nu numai!) atât de multă ură exprimată fată de tigani, evrei, musulmani, unguri, rusi, americani, englezi, germani, (adăugati voi pe ceilalti!) că pur si simplu mă îngrozeste gândul că trăiesc între astfel de oameni.
Ura nicicând nu poate zidi, dimpotrivă! Si primul pe care îl distruge e chiar purtătorul...

În unele tări, chiar foarte multe, legile condamnă ura rasială si se lasă cu amenzi usturătoare atunci când e exprimată.
În România avem legi în acest sens? Cred că da. Dar niciodată nu am auzit despre cineva care să plătească pentru rasism. Oare, legile nu sunt făcute ca să fie aplicate?

Hai să dăm noi aici la LUMINA LUMII un exemplu de... lipsă de rasism! Ce ziceti? Putem?

Acest topic se doreste a fi deschis pentru orice fel de discutii despre rasism, ori lipsa lui...  smile

ostrovna

Numarul mesajelor : 13508
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Joi 19 Iun 2014, 17:03

Emil nu e bun titlul trebuia "jos rasismul" ca noi am votat jos basescu si vad ca e tot acolo cocotat in jltul ala penibil,nu se poate asa ceva sunt sigura ca in America nu ar fi fost posibil asta Sad

sunt asa trista si revoltata,aseara la magazinul Penny de vis-a vis de mine am fost ca in fiecare seara sa fac cumparaturi,lapte ,mozarela,paine,chefir si fructe,erau doua case deschise si la una din case era la rand un tigan mic slab si pricajit pe care il astepta sotia lui cu 5 puradei mici,ii stiu de la noi din zona si tot timpul le dau cate ceva de mancare niciodata bani si sunt destul de politicosi si cand cauta prin tomberoane nu lasa jale in urma lor .
In momentul cand a a ajuns la casa nesimtitii au inchis-o si trebuia sa stea la coada dupa mine la alta casa ,eu l-am lasat in fata dar el a tot bombanit ca de ce au inchis casa in fata lui,a venit o namila cu un lant cat doua degete la gat din aur unul de vreo 50 de ani de la paza si l-a tot apostrofat dupa care l-a luat cu forta si l-a dus in depozit unde i-a spart gura,apoi a venit o masina de la ei SKB cu alti vlajgani sa l linisteasca,atunci eu si o doamna am luat atitudine si am spus pe ton imperativ ca nu a furat ca intr adevar cand e lume multa de ce nu sunt doua case?am inceput sa tremur de nervi apoi am vazut ca aproape toata lumea i a luat apararea ,doamna respectiva a sunat la 112 a venit politia si salvarea ,eu am linistit tigancusa dar la un moment am cedat si am inceput sa plang cata nedreptate e,ce Dumnezeu ca sunt si ei oameni care chiar nu fura ,saracu avea in cos doua tavi de mici din alea doi in unu o bere din aia mare si ciocolati ,biscuiti fructe(pt.copii),parizer,mi-a fost asa mila fetelor ma credeti? Apoi l a luat salvarea si l-a dus la medico legal,,culmea e ca ala de la SBK il cunostea au fost prieteni din copilarie Alex il striga si a dat cu pulanul in el peste picioare,vai si amar Sad
Sunt inca consternata ,m-am bucurat ca am luat atitudine si ca lumea a fost la fel de intrigata ,mai putin tinerii,i-am zis vreo doua brutei cu lantul in gat (la ala de la paza din magazin) Doamne da sa si piarda serviciu de nesimtit cu excesul lui de zel
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Vin 20 Iun 2014, 01:35

Avem aici la Popas, ceva rasisti?
Are cineva tăria să admită că a fost sau este rasist?

Eu am fost mare „rasist” pe vremea când eram mai tânăr si necopt - uram rasa aceea a... prostilor.
Da, e o rasă (chiar dacă nu e... lăsați-mă să spun așa!  smile ), una numeroasă, dar în prezent nu-i mai urăsc, doar, eventual, îi compătimesc.
Am văzut (la fel ca fiecare dintre voi), oameni din toate rasele pământului în posturi negative - nu este obligatoriu, cum sustin unii „mai deștepți” ca o anumită rasă să fie „cea mai” dintre cele „buboase”!
Nu văd de ce am purta ura în inimile noastre, căci nicicând nu vom obtine nimic bun din aceea.

ostrovna

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Vin 20 Iun 2014, 14:02

@Emil Condor a scris:

Eu am fost mare „rasist” pe vremea când eram mai tânăr si necopt - uram rasa aceea a... prostilor.
Da, e o rasă (chiar dacă nu e... lăsați-mă să spun așa!  smile ), una numeroasă, dar în prezent nu-i mai urăsc, doar, eventual, îi compătimesc.
Am văzut (la fel ca fiecare dintre voi), oameni din toate rasele pământului în posturi negative - nu este obligatoriu, cum sustin unii „mai deștepți” ca o anumită rasă să fie „cea mai” dintre cele „buboase”!
Nu văd de ce am purta ura în inimile noastre, căci nicicând nu vom obtine nimic bun din aceea.

Ai dreptate Emil si eu ii compatimesc mai ales ca ne-au si reprezentat in parlamentul european si stii bine la cine ma refer,apoi sunt multi in posturi cheie ,unii mai sunt la puscarie altii vor intra asta daca justitia isi face treaba si e libera...
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6898
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Vin 20 Iun 2014, 20:56

@Emil Condor a scris:

Da, eu sunt! Nu suport țiganii!
Am avut nefericirea să lucrez cu țigani și le cunosc mentalitatea și tertipurile. Se gudură pe lângă tine până-i angajezi, după aia vor să fenteze regulile (pentru ei, punctualitatea este ca tămâia pentru dracul -- cu care, dealtfel, se și potrivesc la culoare). Dacă nu pot să te fenteze, încearcă să te cumpere. Dacă nu te pot cumpăra pe tine, îl va cumpăra pe șeful tău și vor face tot cum vor ei. Timp în care alții trebuie să muncească în locul lor. Și așa începe scandalul iar ei, de fiecare dată, scapă fiindcă ți-au cumpărat șefii.

Imaginea noastră în străinătate, în majoritatea covârșitoare a cazurilor, ei ne-au stricat-o.

Admit că ar fi și țigani spălați, citiți, cinstiți și alte asemnea. Dar eu, în 53 de ani de existență, nu m-am întâlnit cu asemenea țigani.

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Vin 20 Iun 2014, 22:36

Vai Dragos rasistule Laughing  ,acum ce sa zic ala pe care l-am aparat eu acum doua zile s-a multumit cu 200 de lei sa si retraga plangerea deci tiganu tot tigan e Sad

asa si cu bercea s-a imbarligat cu fratele lui basescu si uite ce a iesit nici eu nu am incredere in ei adica nu m-am incurcat niciodata ,las mancare in pungi la tomberon,haine sa nu le mai rastoarne vai Sad
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Dum 22 Iun 2014, 18:50

Președintele Traian Băsescu a declarat în seara asta că nu a primit bani sau alte foloase materiale de la Bercea Mondial.Cum nici Ceaușescu Nicolae nu a dat ordin să fie împușcați tinerii la revoluție,cum nici Ion Iliescu nu a chemat minerii la București,cum nici Emil Constantinescu nu a fost învins de securitate te credem dl Traian Băsescu.Cum credem că și Loredana Chivu este fată mare ar fi absurd să nu te credem dl Președinte.
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Lun 23 Iun 2014, 21:19

ULTIMA BOMBA !
GINERELE LUI fraierul , RADU PRICOP, ESTE URMARIT PENAL PENTRU FALS, UZ DE FALS SI ÎNȘELACIUNE !
O FAMILIE DE TÂLHARI , O BANDA DE ȘUȚI, CONDUCE ȚARA ȘI NOI, ROMÂNII, SUPORTĂM ÎN TĂCERE.
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Lun 23 Iun 2014, 22:45

cine seamana vant culege furtuna !!!!!!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Mar 24 Iun 2014, 18:51

@ostrovna a scris:

Ceaușescu a avut parte de un "proces" pe același calapod cu cele pe care le-a "instrumentat" oponenților săi politici. A murit așa cum merita.

Sper, din toată inima, că și Băsescu va avea parte de același "tratament" al sorții. N-ar fi drept să fie altfel!

Emil scria undeva că Iliescu a declanșat distrugerea României. Așa este!
Băsescu ne-a băgat definitiv în groapă. Ca și Iliescu, trebuie să plătească pentru asta. Să joace amândoi table în pușcărie pentru 30 de ani, asta le doresc!

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Mar 24 Iun 2014, 18:56

@Anahoret a scris:
@ostrovna a scris:

Ceaușescu a avut parte de un "proces" pe același calapod cu cele pe care le-a "instrumentat" oponenților săi politici. A murit așa cum merita.

Sper, din toată inima, că și Băsescu va avea parte de același "tratament" al sorții. N-ar fi drept să fie altfel!

Emil scria undeva că Iliescu a declanșat distrugerea României. Așa este!
Băsescu ne-a băgat definitiv în groapă. Ca și Iliescu, trebuie să plătească pentru asta. Să joace amândoi table în pușcărie pentru 30 de ani, asta le doresc!

Si eu le doresc la fel,Iliescu parca nu a avut atat putere si nu l-am simtit ca un tiran,mai e o vorba fiecare pasare pe limba ei piere ,ciao Dragos smile
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Mar 22 Iul 2014, 14:34

Spuneam într-un topic (nu mai știu care) că sunt rasist fiindcă am o problemă cu țiganii (eu nu le zic rromi). Asta nu mă împiedică să mă bucur când aflu despre o excepție în rândul etniei: un țigan român este foarte apreciat în Finlanda! Sincer să fiu, mă bucur, și mi-ar plăcea să fie un început în transformarea țiganilor. Însă cu o floare nu se face primăvară, fie aceea și Lamium purpureum.  king 

Presa finlandeză: un rrom cu loc de muncă – o excepție printre rromii veniți din România
Varianta online a ziarului finlandez Helsinki Times a publicat recent povestea lui Ioan Marius Ciurariu, un rrom de naționalitate română, originar din zona Transilvaniei, care locuiește de câțiva ani în Finlanda. Angajat ca îngrijitor, om bun la toate, bărbatul este descris de jurnaliștii finlandezi drept "o excepție în rândul romilor români și bulgari din Finlanda", marea majoritate neavând un loc de muncă.

[articolul complet››

Numarul mesajelor : 21221
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Mar 22 Iul 2014, 15:48

Da, citisem articolul si la fel am gandit despre primavara! Nu am incredere in tigani, cu toate ca am observat ca daca-i tratezi normal, te poti baza pe ei...

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Mar 22 Iul 2014, 19:08

@dolion a scris:
Da, citisem articolul si la fel am gandit despre primavara! Nu am incredere in tigani, cu toate ca am observat ca daca-i tratezi normal, te poti baza pe ei...
A-i trata normal (cel puțin din experiența mea cu țiganii din România), este a-i trata cu suspiciune.
Anul trecut am făcut curățenie prin curte, la Plopeni. Soția a aranjat cu o familie de țigani să ne care, cu căruța, toate cotoroagele: fierul vechi și lemnul de foc era al lor, dar trebuia să mai ducă și alte resturi.

La început, i-am vorbit țiganului (capului familiei) cu dumneavoastră. Inițial mi-a răspuns la fel, după care a trecut la "matale" apoi la "tu". La început muncea numai el, după care am considerat că-i corect să pun și eu mâna la cărat până la căruță... începuse să stea de-o parte și să mă lase să car.

Ăștia sunt țiganii. Probabil că a te comporta normal cu ei, înseamnă să te comporți ca stăpânul cu sluga. Pentru că imediat ce nu am mai pus mâna să fac nimic și l-am luat cu "tu", am devenit, subit, "conașule".  Laughing

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Joi 24 Iul 2014, 15:11

Mda, nu mi se pare deloc exagerat ceea ce afirmă Anahoret despre tigani.
Că mai sunt si exceptii, normal, ca în orice...
O asa exceptie am întâlnit eu în anul când am avut acel groaznic cutremur în România, parcă prin Martie 1977.
Domnul Chituc, un adevărat domn de la care am învătat multe. Un tip deosebit, scolit, talentat, un om care să-l pui pe rană.
Între altele a spus: eu sunt din familie de tigani si pentru asta cred că afirmatia mea despre ei poate avea mai multă putere, iar afirmatia suna asa: Cum copacul nu e pom, asa tiganul nu-i om. Asta, repet, nu am spus-o eu, ci acel tigan, care în ochii mei nu era tocmai tigan (!!!), om pentru care am avut mult respect.
Si mai zicea: oricât ar fi de bogat si de instruit, caracterul omului, la un anumit puct iese în evidentă.

Dar si între celelalte categorii, câti sunt oameni de calitate si câti sunt ceilalti lipsiti de asa ceva?

dolion

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Joi 24 Iul 2014, 16:28

Prin a-i trata normal eu am gandit existenta totusi a unei bariere, peste care sa nu-i dai voie sa treaca... suspiciunea, cred ca o citeste si devine la randul lui circumspect, incercand sa domine situatia. Iar de aici, pana la a incerca sa te insele, nu-i decat un fleac!

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Dum 21 Dec 2014, 08:16

Grădinile zoo umane, divertismenul rasist al occidentalilor în secolul XX

Pentru mai bine de un secol, înainte de apariția mijloacelor moderne de divertisment și a turismului de masă, milioane de cetățeni occidentali, dornici de senzațional și necunoscut, vizitau cele mai exotice expoziții realizate vreodată în lume – grădinile zoologice umane.

http://www.historia.ro/exclusiv_web/actualitate/articol/gradinile-zoo-umane-divertismenul-rasist-al-occidentalilor-secolul-

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Joi 08 Ian 2015, 01:56

http://news.nationalpost.com/2015/01/07/they-are-today-our-heroes-hollande-lauds-controversial-journalists-after-terror-attack-kills-twelve/

„Three suspects named in terror attack that left twelve dead at French newspaper

Two officials named the suspects as Frenchmen Said Kouachi and Cherif Kouachi, who are brothers and in their early 30s, as well as 18-year-old Hamyd Mourad”.

După cum spune articolul din National Post,
cei trei teroristi din Paris care au împuscat 10 jurnalisti si doi politisti, au fost identificati.
Unde poate duce ura!

dolion

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Mar 13 Ian 2015, 07:30

Reproduc mai jos un document găsit prin sertare uitate:

Țara Țiganilor

Sper ca nu-mi va lua nimeni in nume de rau dizertatia de mai jos.
Dar acest eseu merita atentia tuturor celor care la pasa de numele tarii in care traim.
Nu sunt sovin. Si nu sunt nationalist decat in limita bunului simt si a bunei intelegeri cu toti vecinii mei si cu toate persoanele cu care vin in contact.
Daca, prin randurile de mai jos voi fi suparat pe cineva, sunt gata sa dau explicatii.

Dragi prieteni,

Se delireaza in ultima vreme despre discriminare, despre bauturi alcoolice exotice (ROM) despre expulzari, despre romani si rromi (???)
Radio, televizor, internet, orice deschizi, dai numai de problema tiganeasca.

Despre tigani si denumirea lor:

In limba romana, avem denumiri pentru orice natie si acolo unde nu avem, folosim derivatia data de numele tarii sau a tinutului locuit de natia respectiva.
Limba romana e o limba bogata, cu multa imaginatie si foarte intuitiva
Cand vorbesc romaneste, neamtului ii spun neamt, sau german. Care vorbeste nemteste.
Nimic peiorativ. Daca el, pe limba lui, isi spune doice, este treaba lui.
Cand vorbesc romaneste, englezului ii spun englez.
Din nou, nimic peiorativ. Ca el, pe limba lui, pe englezeste isi spune inglis, e strict treaba lui. Nu a mea.
Cand vorbesc romaneste, olandezului ii spun olandez. Ca e din Olanda.
Iarasi, nimic peiorativ. Iar daca olandezul, pe limba lui, isi spune nederlander, nu ma priveste.
Cand vorbesc romaneste, elvetianului ii spun elvetian. Din Elvetia.
Nimic peiorativ. Daca el, pe limba lui, isi spune svaitzer, este, din nou, treaba lui.
Cand vorbesc romaneste, pe ungur il numesc ungur. Din tara vecina Ungaria. Si vorbeste ungureste.
Deloc peiorativ. Daca el, pe limba lui, isi spune maghiar, este normal pentru el si pentru limba lui.
Cand vorbesc romaneste, evreului ii spun evreu. Care vorbeste ebraica.
Nimic peiorativ. Daca el, pe limba lui, isi spune yehudi, si care vorbeste ivrit, este treaba lui, este pe limba lui, si nimic nu ma indreptateste sa il contrazic.

......................................................................................................................................

Cand eu vorbesc romaneste, țiganului ii spun tigan.
Este asta peiorativ? Injositor? Discriminatoriu?
Absolut NU. Probabil ca tiganul, pe limba lui, adica pe tiganeste, isi spune rom, sau roma, dar asta nu este treaba mea. Nu e pe limba mea !
Si nu ma poate obliga nimeni, ca atunci cand vorbesc romaneste, sa-i spun tiganului rom, sau elvetianului svaiter.
Romul este rom, la sticla, iar svaiterul e cascaval cu gauri. Pe romaneste.
De fapt, tiganii sunt ultimul popor migrator ce traverseaza Europa.
Goti, vizigoti, ostrogoti, huni, hungro-finici, vandali, tatari, slavi, cu totii au avut aceeasi directie: din Est, spre Vest. Spre vestul Europei.
Iar Europa nu a avut decat de castigat pe termen lung.
De ce se teme Europa de tigani ?
Si cine suntem noi, romanii, sa-i oprim pe tigani din drumul lor?
Si de ce sa-i oprim? Vor in Italia? In Germania? In Spania? Franta?
Sa mearga! Iar Europa cea civilizata o sa-i asimileze si o sa ne demonstreze cum trebuia sa facem si nu am reusit.
Ce avem noi, romanii in comun cu tiganii ? Intamplator, cu unii din ei, pasaportul.
Si asta pentru ca au fost "surprinsi" de istorie pe teritoriul statului roman.
Dar tiganii sunt un popor nomad. Ce ne indreptateste sa-i "stabilizam" fara voia lor?
Inainte de integrare, Romania a fost condamnata pentru legile ei "discriminatorii" care incriminau vagabondajul si cersetoria.
Ziceau ca sunt legi express facute impotriva tiganilor.
Care cersesc si vagabondeaza in Romania... acum dau ei ordonante de urgenta impotriva tiganilor din Romania.
Care cersesc si vagabondeaza. In Europa!
Slinosi si multicolori, tarand dupa ei un nour de izuri "ciudate"
Prin Europa cea parfumata, cea stilata, cea spalata si bine-mirositoare.
Hei, Europo! Unde ti-e consecventa? Te-au speriat fustele cretze?
Sau te deranjeaza doar discriminarea din curtea mea?
.......................................................................................................

Idea Cioroianului de a duce tziganii in desertul Egiptului este magistrala.
De proportii biblice.
Ia amintiti-va ce popor a mai fost "deportat" in desertul Sinai (din Egipt) vreme de 40 de ani?
Si unde a ajuns acel popor ?
De ce nu ar putea fi si tiganii un "popor ales" al vremurilor noastre?
Mai ales ca asemanarile dintre poporul lui Israel si cel al lui Cioaba sunt multe si evidente:
- Ambele popoare au fost silite sub vremi sa emigraze departe de locurile de bastina.
- Nici unul din aceste popoare nu se asimileaza, nu se amesteca cu populatiile autohtone.
- Sunt foarte rare casatoriile in afara etniei lor.
- Isi pastreaza cultura si obiceiurile in pofida legilor tarilor in care traiesc.
- Tocmai din aceste cauze au avut de suferit pogromuri, impilari si nedreptati.
- Ambele etnii au suferit marele holocaust din primele decade ale secolului trecut.

E adevarat, asemanarile se cam opresc aici.

In primavara lui 1948, evreii au primit de la Organizatia Natiunilor Unite o tara.
Un teritoriu ancestral, taramul lor biblic. Tara fagaduintei. Tara lor.
Fosta lor patrie de unde, siliti de vremuri s-au imprastiat in bejenie acum doua milenii.
Israelul in care s-au intors toti cei neasimilati de popoarele si culturile in care au trait.
O tara in care au dat masura valorii lor. O tara pe care va recomand sa o vizitati.
La peste 65 de ani de la infiintare.

SOLUTIA DECENTA

Europa ar trebui sa sa gandeasca serios sa le dea un teritoriu țiganilor.
Nu in Egipt, bineinteles... Cioroianul pare a sta cam prost atat cu istoria cat si cu geografia.
Dar Europa cea speriata de valul de imigranti tigani care le "paraziteaza periferiile" ar putea sa le rascumpere un teritoriu in India. India cea ancestrala a țiganilor.
De unde au plecat in bejenie acum 8-900 de ani. Sau poate mai mult?
Sa aiba tara lor, careia sa-i dea un nume : Tiganie, sau GipsyLand, sau Gittania, ori cum or vrea, unde sa se gospodareasca ca un popor independent si neasuprit de nimeni.
Mi-as dori sa le vizitez tara dupa mai bine de 65 de ani de autoguvernare.
V-as invita si pe voi.

Ardelean Delaoradea si Roman din Romania.

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   Sam 17 Ian 2015, 08:55

Nu și-au lăsat fiica să stea alături de acest om, dar câteva momente mai târziu primesc o lecție de viață.

Viața sau moartea nu țin cont de rasă, cu atât mai puțin de culoarea pielii sau de vârstă… important este ca oamenii să fie solidari în orice condiții. O parte dintre noi însă, nu realizăm că un om simplu, fără posibilități materiale sau de o anumită naționalitate pe care nu o agreem, poate deveni cea mai importantă persoană de pe pământ. Acest tânăr pakistanez a salvat viața fetiței unei familii cu puternice convingeri rasiste.
La început familia pe care o veți vedea nu vrea să aibă nimic de-a face cu tânărul din stânga – și toate acestea datorită faptului că este diferit față de ei. Mai mult, nu au nici cea mai mică problemă în a-și arăta repulsia pe care o simt. Nu peste mult timp, doctorul îi invită pe toți patru în cabinetul medical, pentru a le face cunoștință și a le dezvălui un mare secret.
Scurt metrajul intitulat „Tzafar (Jafar)”, realizat de Nancy Spetsioti, înfățișează o scenă destul de des întâlnită în societatea de azi: o familie lipsită de respect și cu o atitudine discriminatorie își dezvăluie adevărata față atunci când intră în contact cu o persoană ce aparține unei alte rase sau altei naționalități.
În sala de așteptare a unui spital, pe bancheta din fața unui cabinet medical, un tânăr așteaptă liniștit să fie invitat înăuntru. La același cabinet vine și o familie, care încearcă pe cât posibil să evite contactul cu acest tânăr.
Surprinzător este faptul că sunt invitați să intre împreună în cabinet și după ce medicul o felicită pe micuță pentru zâmbetul și pofta ei de viață căpătate în urma operației, atât ei cât și părinților le face cunoștință cu tânărul, care era era de fapt donatorul ce contribuise la salvarea vieții fetiței lor. Tânărul le zâmbește, iar părinții realizează cât de greșit este să discriminezi pe cineva.
Atunci când viața atârnă de un fir de ață, realizăm cât de mult contează pentru noi oamenii, mai ales în momentul în care avem nevoie urgentă de un transplant. Donatorii sunt cei care ne dau această șansă și aceștia sunt cei mai minunați oameni, pe care de cele mai multe ori nici nu-i cunoaștem.

Sursa: Youtube
Text: LiveBiz

MesajSubiect: Re: JOS RASISMUL!   

Sus In jos

JOS RASISMUL!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: SOCIAL-
Mergi direct la: