Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» DE PRIN LUME ADUNATE...
Astazi la 10:18 Scris de Anahoret

» Invatamant
Astazi la 10:11 Scris de Anahoret

» ASTAZI E ZIUA TA...
Astazi la 09:55 Scris de Anahoret

» ION
Astazi la 07:58 Scris de Anahoret

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Mier 16 Aug 2017, 07:30 Scris de dolion

» BANCURI
Lun 07 Aug 2017, 13:58 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 07 Aug 2017, 10:06 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Joi 03 Aug 2017, 19:20 Scris de Emil Condor

» Va mai exista Romania ?
Lun 24 Iul 2017, 18:20 Scris de Ion

» Corupția din România
Dum 23 Iul 2017, 23:44 Scris de Anahoret

» Muzica POPULARA
Mier 19 Iul 2017, 06:39 Scris de dolion

» Veștile triste
Mier 12 Iul 2017, 14:48 Scris de Ion

» CANADA
Mar 11 Iul 2017, 03:59 Scris de Ciprian

» ZBOR DE CONDOR
Mar 11 Iul 2017, 00:53 Scris de Emil Condor

» Stiri IT
Dum 09 Iul 2017, 16:16 Scris de Anahoret

» POPASUL DOLION (III)
Dum 09 Iul 2017, 14:41 Scris de Ion

» Limba română
Mier 05 Iul 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» Klaus Johannis - Presedintele ales
Mier 05 Iul 2017, 14:23 Scris de zaraza26

Cuvinte-cheie
curiozitati 23 Invatamant cugetari sibiu problema istorie Popasul 1 brasov drumetie Maxime
August 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Drumetie prin imparatie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21379
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Drumetie prin imparatie   Lun 08 Sept 2014, 07:22

Acele Morarului văzute din marginea platoului Coștilei.
Acces: din Bușteni, Valea Jepilor-Babele-Coștila, marcaj Cruce Albastră+Cruce Roșie, 4-5 ore, dificil, interzis iarna.

Numarul mesajelor : 6938
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Lun 08 Sept 2014, 09:46

Noi îi spunem "Colții morarului". Sunt și trasee de alpinism acolo.

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 09 Sept 2014, 20:03

Platoul salin Meledic, la prima vedere, pare un loc necălcat încă de turiști. Asta și pentru că acolo se ajunge numai pe un drum pietruit. Este înconjurat însă de munți înalți șI are multe obiective turistice despre care puțini români au aflat până acum. Aici se află de exemplu, cea mai lungă peșteră în sare din Europa șI un Lac fără Fund, așa cum este cunoscut de localnici.
Platoul Meledic se află la numai 50 de km de Buzău și 159 de București. Drumul cu mașina până la Rezervația Meledic s-a dovedit a fi unul dificil. Se merge pe drumul județean 203k până la intrarea în Lopătari, iar de acolo se face o deviere pe un drum pietruit pe o distranță de 3 km. Deși autoritățile locale încearcă de câțiva ani să îmbunătățească infrastructura, eforurile lor nu au avut până acum niciun rezultat.
Pe lângă lacuri și peșteri, turiștii care ajung în zonă pot vizita Sfinxul de la poalele Masivului Breazăn, ce seamănă cu chipul unui soldat care străjuiește parcă aceste locuri. Un alt punct de atracție pentru turiști este Mănăstirea Găvan, ctitiorită la 1707 și a cărei catapeteasmă din aur este adusă din Sankt Petersbourg, dar și focurile vii de la Lopătari.
După o zi plină de aventuri, turiștii obosiți pot înnopta la pensiunea din Meledic cu 80 de lei pe noapte, sau pot alege una dintre căsuțele Rezervației Platoului Meledic unde vor achita 30 de lei. De asemenea, ei pot alege să doarmă la localnici sau, cu 15 lei, pot campa pe pajiștea din Rezervația naturală. Cei care vin cu mașina o pot lăsa într-o parcarea special amenajată la intrarea în Rezervație, unde vor plăti 10 lei pe zi.

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mier 10 Sept 2014, 00:38

Are si România frumusetile ei! Multe si diverse...

dolion

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Lun 15 Sept 2014, 12:31

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 16 Sept 2014, 07:24

Lacul glaciar Lala Mare - Muntii Rodnei

‪Acces: Marcaj Punct Albastru din Gura Lalei (acces auto din Borsa) pana la lacurile Lala Mare si Lala Mica.
Durata: 3,5 ore
Dificultate: Usor/Mediu, necesita o buna conditie fizica traseul urcand aproximativ 950 m diferenta de nivel. Periculos iarna in zona alpina!

Fotografie de Marius Petric

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 16 Sept 2014, 07:33

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mier 17 Sept 2014, 07:15

Valea cerbului si varful Omu

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mier 17 Sept 2014, 07:17

Varful Grecului (Bucegi)

Numarul mesajelor : 22375
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 23 Sept 2014, 05:10

Oriunde prin munti e tare frumos! thumb_yello
Sau asta e doar din cauză că personal iubesc muntele? smile

dolion

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Lun 29 Sept 2014, 08:24

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 11 Noi 2014, 07:49

Turda Orașul aflat la “umbra” municipiului Cluj Napoca (doar 30 de kilometri separă cele două orașe) are o populație de 47.000 de locuitori.

1. În zona Cetate poate fi vizitat Castrul roman Potaissa, cel mai important monument al orașului. Castrul a fost construit de Legiunea a V-a Macedonica, în anul 168.

2. Un alt frumos obiectiv este Palatul Princiar din Turda, care găzduiește Muzeul de Istorie. Cunoscut și sub numele de Cămara de Sare (probabil, aceasta a fost destinația inițială a clădirii), palatul păstrează unele fragmente din construcția inițială, ridicată la sfârșitul secolului al XV-lea.

3. În apropierea orașului se află Salina Turda (amenajată modern încă de acum 4-5 ani, cu sprijin UE), Lacurile Durgău (6 lacuri formate prin umplerea cu apă a unor mine de sare prăbușite), Cheile Turzii (în unele locuri, pereții stâncoși măsoară chiar și 200 de metri înălțime), Cetatea Trascăului (ridicată în sec XIII) și superbul sat Rimetea.

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 11 Noi 2014, 07:51

Sighișoara Orașul cu 28.000 de locuitori din județul Mureș este unul dintre cele mai bine conservate orașe medievale din Europa.

1. Deși este cunoscut drept un oraș săsesc, în prezent doar 1,43% dintre locuitori sunt etnici germani. În primele decenii ale secolului XX, când orașul avea circa 22.000 de locuitori, numărul germanilor era aproape dublu față de cel al românilor (5.500 față de 3.000). Românii au început să fie mai numeroși decât germanii abia din anul 1948. În timpul regimului comunist, mulți etnici germani au părăsit Sighișoara, stabilindu-se peste hotare, în special în Germania.

2. După o vizită în orașul vechi, turistul nu are cum să nu fie fascinat de modul în care erau organizate breslele în acest oraș. Meșteșugarii, organizați în 19 bresle, erau extrem de atenți la calitatea produselor puse în vânzare sau date la troc, în târguri. De exemplu, în trecut, dacă se întâmpla ca un grup de lăcătuși să vină la târgul din Sighișoara cu “lacăte și broaște proaste”, lăcătușii sighișoreni aveau dreptul să confiște aceste produse, scrie enciclopedia online Wikipedia. În perioada medievală, meșteșugarii au început să devină tot mai înstăriți, ajungând să aibă reprezentanți în sfatul cetății, alături de patricienii feudali. Breslele au fost desființate în 1884.

3. Festivalul medieval are loc anual, în ultimul sfârșit de săptămână al lunii iulie. Gazda festivalului este centrul vechi al orașului, listat din anul 1999 în patrimoniul cultural mondial UNESCO.

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 11 Noi 2014, 07:54

Blaj Orașul din județul Alba are doar 20.000 de locuitori, dar a jucat un important rol în istoria românilor. Toți elevii români învață la școală despre Marea Adunare de la Blaj, din mai 1848, la care au participat 50.000 de oameni, majoritatea iobagi. Aici a fost adoptat programul de revendicări cu caracter democratic, care prevedea abolirea dijmei, clăcii și iobăgiei, libertatea cuvântului și a tiparului și înființarea de școli de stat în limba română. Și tot aici s-a născut Timotei Cipariu (1805-1887), părintele filologiei române.

1. Orașul este cunoscut drept “Mica Romă”, fiind, în secolele al XVIII-lea și al XIX-lea, centrul cultural al românilor transilvăneni. Este orașul în care a fost publicată prima gramatică românească, de Timotei Cipariu.

2. Una dintre cele mai frumoase construcții din oraș este Catedrala Sfânta Treime, ridicată între 1741 și 1749 în stil baroc, după planurile unor arhitecți vienezi de origine italiană. Pictura cupolei datează tocmai din 1748-1749. Interesant este că, pentru ridicarea acestei catedrale, arhitecții au folosit ca sursă de inspirație un alt edificiu din Transilvania – Biserica Iezuiților din Cluj, prima biserică catolică ridicată în Transilvania după Reformă.

3. Orașul primei școli publice cu predare în limba română are parte de împrejurimi superbe. Orașul e așezat în Podișul Târnavelor, într-o renumită zonă viticolă.

"Tineti cu poporul toti ca sa nu rataciti"

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 11 Noi 2014, 07:58

Alba Iulia Orașul, care în ultimul timp și-a schimbat extraordinar de mult aspectul, are 63.000 de locuitori.

1. Orașul aflat la 340 de km de București, 100 de km de Cluj Napoca și 70 de km de Sibiu atrage tot mai mulți turiști, după ce centrul istoric a fost complet renovat și arată absolut superb. În acest an, oficialii din turismul elvețian au acordat orașului titlul de “destinație culturală de excepție”, în cadrul unui prestigios târg turistic desfășurat la Lugano.

2. Cetatea bastionară de tip Vauban de la Alba Iulia a fost construită între anii 1715-1738 în contextul instaurării stăpânirii habsburgice în Transilvania. Autoritățile habsburgice au văzut în noua fortificație un rol important, atât în sistemul de apărare împotriva turcilor, dar și de consolidare a puterii lor în teritoriile ocupate. Astfel, urma să devină fortificația principală a Transilvaniei, mai ales că era construită după cele mai noi metode de fortificare ale vremii, inspirate de sistemele concepute de arhitectul militar francez, mareșalul Vauban. Fortificația bastionară de la Alba Iulia este apărată de trei sisteme de fortificații. Acestea adoptă forma unui heptagon neregulat, cele șapte bastioane conferindu-i o imagine stelată, caracteristică cetăților de acest tip.
Bastioanele cetății le regăsim astăzi, la fel ca la începuturi, purtând aceleași nume ca și în trecut: Trinitatea cel mai mare bastion, putând fi recunoscut după blazonul încoronat cu câmpuri multiple și frunze de acant -, Sfântul Ștefan, Eugeniu de Savoia, Sfântul Mihail, Sfântul Carol, Sfântul Capistrano și Sfânta Elisabeta.

3. Centrul istoric nu este însă singura atracție turistică a orașului. Grație unui proiect european de 2,66 milioane de euro, la Alba Iulia a fost inaugurat un parc dendrologic cu o suprafață de peste 21 de hectare. În acest parc, pot fi admirate 1.100 de specii de arbori și plante. Cei care vin cu mașina, o pot lăsa în siguranță într-o parcare de 600 de metri pătrați, din apropierea intrării. În parc, au fost amenajate alei pietonale și locuri de odihnă.
Parcul Dendrologic “Dr. Ioan Vlad” a fost înființat în urmă cu 11 ani de inginerul silvic Nicolae Pătrânjan. Parcul avea inițial 50 de specii de plante, dar municipalitatea din Alba Iulia a sesizat potențialul turistic al spațiului și a decis să atragă fonduri europene pentru mărirea colecției de specii.

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Mar 11 Noi 2014, 08:00

Piatra Neamț Orașul din nordul Moldovei are 85.000 de locuitori și este înconjurat de un peisaj absolut superb, în care dealul Pietricica și râul Bistrița joacă roluri principale.

1. Pietricica este simbolul orașului, însă aceasta nu este cea mai înaltă dintre culmile care înconjoară orașul. În timp ce Pietricica măsoara 590 de metri, Cernegura are 852 de metri, iar Cozla și Cârloman – 670, respectiv 617 metri. Orașul are parte de veri scurte și cam răcoroase, însă toamna este foarte lungă, iar iernile destul de blânde, fără geruri mari.

2. Orașul este înconjurat de păduri superbe, de foioase și de conifere. Găsim, oarecum laolaltă, brazi, molizi, pini, fagi, mesteceni, carpeni, stejari și plopi. Din loc în loc, la margini de pădure sau prin luminișuri, dăm și peste arbuști precum cornul, măceșul și alunul.

3. O telegondolă face legătura dintre gara municipiului și culmea Cozla. Traseul de telegondolă măsoară 1.915 metri. Iarna, se poate schia pe pârtia de pe Cozla.

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Joi 20 Noi 2014, 11:40

Meretia Muntilor Bucegi...

Numarul mesajelor : 6938
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Joi 20 Noi 2014, 13:18

În opinia mea, Piatra Neamț este unul dintre cele mai frumoase orașe din România.
Se poate schia și pe Pietricica.

Vizitator

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Joi 20 Noi 2014, 13:36

Este frumos Piatra Neamt.

Dar niciun oras din tara asta nu se compara cu Iasul. Stiu ca pare ca sunt subiectiva. Nu sunt. Cei care se vor grabi sa spuna ca nu este asa sunt cei care nu au fost niciodata in Iasi. Sau au fost acum 30 de ani.

Voi face un topic despre Iasi, la popasul meu, si va asigur ca unii vor avea surprize de proportii. thumb_yello
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Joi 20 Noi 2014, 17:50

Stana Oale - Muntii Buila Vanturarita (Gupra Capatanii)
Stana se afla pe traseul dintre Schitul Pahomie si Curmatura Oale.
Acces: Traseu Marcaj Punct Galben din drumul ce ajunge la schitul Pahomie, la aproximativ 300m in aval de el.
Durata pana la stana:2,5 ore, pana in Curmatura Oale: 3 ore
Dificultate: Din cauza defrisarilor din zona nu mai exista panoul indicator de intrare in traseu. Se urmareste un drum de taf aproximativ 15 minute printr-o zona in curs de impadurire, apoi se intra pe traseul marcat. Traseu mediu, accesibil tot timpul anului.

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Vin 21 Noi 2014, 15:16

Lacul de acumulare Siriu

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Vin 21 Noi 2014, 15:17

Lacul Capra, Muntii Fagaras

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Vin 21 Noi 2014, 15:19

Rasarit in Muntii Fagaras

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Vin 21 Noi 2014, 15:20

Lacul de acumulare Bicaz

Vizitator

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   Vin 21 Noi 2014, 16:42

Dolion, am si eu o rugaminte la tine. smile

Modifica-ti , te rog, semnatura. Nu toti romanii asteapta salvarea. E o generalizare gresita. Eu nu astept nicio salvare de la nimeni, iar ca mine, crede-ma ca sunt multi.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Drumetie prin imparatie   

Sus In jos

Drumetie prin imparatie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 5Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: