Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Politica se face cu... caricaturi
Ieri la 23:30 Scris de ostrovna

» Una... Alta... în politică
Ieri la 23:22 Scris de ostrovna

» Societatea și valorile ei
Ieri la 20:16 Scris de Ion

» CAMERA DE WHISKY
Ieri la 10:30 Scris de zaraza26

» BANCURI
Sam 21 Ian 2017, 22:47 Scris de ostrovna

» Cum ne petrecem Sarbatorile de Iarna
Lun 09 Ian 2017, 12:31 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 08 Ian 2017, 08:48 Scris de dolion

» Urari de sarbatori
Dum 01 Ian 2017, 13:34 Scris de ostrovna

» LA MULTI ANI
Lun 26 Dec 2016, 16:40 Scris de alex andrei

» Stii care sunt diferentele dintre raceala si gripa?
Vin 09 Dec 2016, 15:23 Scris de zaraza26

» Ce mi-a placut azi
Dum 04 Dec 2016, 14:01 Scris de ostrovna

» Născut în România... român
Sam 03 Dec 2016, 02:20 Scris de Ion

» Chestii funny
Mier 30 Noi 2016, 15:11 Scris de Ion

» CANADA
Mier 30 Noi 2016, 05:11 Scris de Emil Condor

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 29 Noi 2016, 10:18 Scris de dolion

» ION
Vin 25 Noi 2016, 19:38 Scris de Ion

» ENGLISH
Vin 25 Noi 2016, 18:09 Scris de Emil Condor

» Curiozități off topic
Lun 14 Noi 2016, 15:21 Scris de ostrovna

Cuvinte-cheie
problema brasov diverse dolion istorie limba curiozitati monarhia triste maxime popasul 23 topic poezie stiri romania sibiu poezii folos drumetie zilei cuvinte bancuri caleidoscop 1 exista
Ianuarie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Una... Alta... în politică

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 21  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 09 Noi 2014, 20:26

Abby, eu stiu cum e Sibiul asa cum stiu cum sunt aproape toate orasele din tara. Faptul ca Johannis e un bun gospodar pentru orasul lui e un punct in favoarea lui.

Insa mie imi place de el ca nu se duce sa faca spectacol televizat, nu se baga in mocirla celor care il provoaca, este altfel fata de ceea ce am vazut noi pana acum. Cred ca merita sa i se dea o sansa.
Sus In jos
Ion

Numarul mesajelor : 4343
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 05:08

@abbilbal a scris:
Mihaela a scris:
@abbilbal a scris:
Mihaela a scris:
@abbilbal a scris:

Mihaela, mai bine anulează-ți votul decât să-l votezi pe Johannis.
Abby, nu ne certam dar nici nu inseamna ca votez ce vrea altcineva.

Dar de ce sa nu votez Johannis, Abby? Ia sa vedem, de ce?

Faci cum vrei, dar am și eu motivele mele să-mi susțin afirmțiile.  Alba Iulia este la "doi pași" de Sibiu, iar alabiulienii l-au votat pe Johannis. Asta pentru că albaiulienii sunt pesediști și au răpuns în bloc unei comenzi venită de la centru.
Pai spune-mi si mie motivele. Albaiulienii sunt pesedisti? Nu cred. De fapt sunt convinsa ca sunt si pesedisti dar nu cred ca sunt majoritari.

Uite, de ex in Iasi la mine in oras, s-a votat Johannis majoritar. Adica sunt mai multi decat cei care l-au votat pe Ponta. In judet insa ... la tara, prin sate s-a votat ponta masiv.

Mihaela, în Alba majoritari sunt cei de la PDL. Am scris greșit pesediști. Cei de la PNL au fost și au rămas minoritari. Eu nu sunt nici, nici, dar cu Johannis nu votez. Cunosc Sibiul destul de bine. Îi știu și zonele mărginșe nu doar centrul feeric luminat. Și acolo unor străzi le plângi de milă când le vezi cum arată și asta nu pentu că ar fi șntiere în lucru și nici nu sunt departe de centru. Dar sunt mărginașe și nu sunt băgate în seamă.
Și în Sibiu sunt oameni care se târăsc pe pământ, nu doar plutesc în aer. Sibiul a fost de câteva ori capitală culturală și a primit fonduri pntru a-și amenaja centrul. La fel cum la noi s-a investit mult în amenjarea cetății și de câțiva ani se chinuie să facă un monument al unirii. Dar decât să-l facă doar pentru a fi făcut, mai bine fără.

Draga Liviu,
Am colindat lumea. Am vazut multe orase mari si frumoase.
In toate, insa, dar in toate, exista periferii, gunoaie, gropi, mai multe sau mai putine, mai mari sau mai mici. Si cu oameni de tot felul.

Depinde ce vrei sa spui despre ele.

Iata ca o newyorkeza, intalnind-o la Craiova, inainte de a veni eu aici, mi-a spus despre orasul ei american cum ca e plin de munti de gunoi. Iar Craiova e un oras curat.
Numai ca ea nu vazuse cum era depozitat gunoiul la noi, cum cautau cainii si oamenii prin ele.

Sibiul e un oras frumos, in partea lui frumoasa.
Pe cealalta o poti ignora, daca vrei. Daca nu, o scoti in evidenta si le dai peste nas
laudarosilor.

Sus In jos
abbilbal

Numarul mesajelor : 17567
Varsta : 73
Localizare : Cetatea Bălgrad, Transilvania
Data de inscriere : 28/09/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 12:14

@Ion a scris:
@abbilbal a scris:
Mihaela a scris:
@abbilbal a scris:
Mihaela a scris:
@abbilbal a scris:

Mihaela, mai bine anulează-ți votul decât să-l votezi pe Johannis.
Abby, nu ne certam dar nici nu inseamna ca votez ce vrea altcineva.

Dar de ce sa nu votez Johannis, Abby? Ia sa vedem, de ce?

Faci cum vrei, dar am și eu motivele mele să-mi susțin afirmțiile.  Alba Iulia este la "doi pași" de Sibiu, iar alabiulienii l-au votat pe Johannis. Asta pentru că albaiulienii sunt pesediști și au răpuns în bloc unei comenzi venită de la centru.
Pai spune-mi si mie motivele. Albaiulienii sunt pesedisti? Nu cred. De fapt sunt convinsa ca sunt si pesedisti dar nu cred ca sunt majoritari.

Uite, de ex in Iasi la mine in oras, s-a votat Johannis majoritar. Adica sunt mai multi decat cei care l-au votat pe Ponta. In judet insa ... la tara, prin sate s-a votat ponta masiv.

Mihaela, în Alba majoritari sunt cei de la PDL. Am scris greșit pesediști. Cei de la PNL au fost și au rămas minoritari. Eu nu sunt nici, nici, dar cu Johannis nu votez. Cunosc Sibiul destul de bine. Îi știu și zonele mărginșe nu doar centrul feeric luminat. Și acolo unor străzi le plângi de milă când le vezi cum arată și asta nu pentu că ar fi șntiere în lucru și nici nu sunt departe de centru. Dar sunt mărginașe și nu sunt băgate în seamă.
Și în Sibiu sunt oameni care se târăsc pe pământ, nu doar plutesc în aer. Sibiul a fost de câteva ori capitală culturală și a primit fonduri pntru a-și amenaja centrul. La fel cum la noi s-a investit mult în amenjarea cetății și de câțiva ani se chinuie să facă un monument al unirii. Dar decât să-l facă doar pentru a fi făcut, mai bine fără.

Draga Liviu,
In toate, insa, dar in toate, exista periferii, gunoaie, gropi, mai multe sau mai putine, mai mari sau mai mici. Si cu oameni de tot felul.

Iata ca o newyorkeza, intalnind-o la Craiova, inainte de a veni eu aici, mi-a spus despre orasul ei american cum ca e plin de munti de gunoi. Iar Craiova e un oras curat.
Numai ca ea nu vazuse cum era depozitat gunoiul la noi, cum cautau cainii si oamenii prin ele.

Pe cealalta o poti ignora, daca vrei. Daca nu, o scoti in evidenta si le dai peste nas
laudarosilor.

Așa este Ioane. Dar să nu se mai bată atâta monedă pe... "Johannis gospodarul" Nu ține ! Johannis este un încrezut ca oricare alt neamț cre vrea să dea lecții românilor. Pentu ce? Nu am nvoie de lecțiile lui !

Până în anul 1989 am avut prieten un sas. Ne-am înțeles bine și aveam păreri bune despre sași. Mai bune decât despre unguri.
În 1990 a ajuns în Germania. După două luni a venit înapoi și încerca să demonstreze că a uitat limba română pe care o știa de când s-a născut. Avea vorbe elogioase despre Germania. Normal ! Germania era mult înaintea noastră. Elogia pe nemți și avea cuvinte foarte urâte despre români și România. De ce această transformare, când sașii pentru nemți sunt ca și gaborii pentru unguri?! De atunci nu am mai vrut să știu nimic despăre el. Același lucru mi-a povestit și o fostă colegă despre o prietenă a ei săsoaică. De aceea nu vreau ca Johannis să ajungă președinte al României. Uită-te la fotografiile lui și citeșlte-i adevăratul chip !

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 13:22

@Ion a scris:

Draga Liviu,

laudarosilor.

Sunt de acord cu tine, Ion. Sa vezi ce mizerie si ce gunoaie sunt in Paris, si nu la pertiferie, acolo doar imi imaginez ce ar fi ...

E adevarat ce spune Abby, sasii nu-s nemti. Insa mai rau decat Ponta chiar nu exista! Adica de ce as alege un mincinos plagiator, nesimtit si hot numai pentru ca e roman??

Asta cu nationalismul exagerat e putin depasita, zic eu.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 14:24

Emotional si in particular poate are dreptate Liviu.
Numai ca, aic,i ar trebui sa incercam si ceva rational.

Daca am fi siguri ca Presedintele face ce trebuie sa faca si nu ce vrea el sa faca, atunci
batalia ar fi una politica si nu una bazata pe crturi si dafaimari. Pe mahalagisme...

Atunci cand perdantul va spune:

My oponnent is my President,

iar Presidentul isi va respecta Opponentul, ca pe un coleg de intrecere, de competitie politica,
numai atunci lumea va deveni mai toleranta si isi va vedea de treburile ei, si nu de certuri si mahalagisme.

Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21159
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 16:15

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 16:19

Apel către Klaus Iohannis - Dezbinarea naște monștri, ura naște și mai multă ură!
Domnule Klaus Iohannis,

Vă scriu aceste rânduri pentru a vă aminti că pe 16 noiembrie se alege Președintele României. Nu președintele Ardealului, al Transilvaniei, al Moldovei sau al oricărei altă provincie istorică, ci al României. Din păcate, constat că ați uitat acest lucru și adoptați un discurs care încurajează la dezbinare, care îi asmute pe ardeleni împotriva celorlalți. De asemenea, mă uit la cei care v-au promis susținerea lor și nu pot decât să mă îngrijorez când combin cele două elemente. Când dumneavoastră vorbiți despre cum ardelenii sunt mai importanți decât restul românilor și le mulțumiți lui Laszlo Tokes și Szilagyi Zsolt pentru sprijinul pe care vi-l acordă, doi oameni care au cerut în nenumărate rânduri desprinderea Transilvaniei de România, eu ce-ar trebui să cred?

Domnule Iohannis, am văzut că susținătorii dvs mizează mult pe faptul că sunteți etnic german. Ei bine, în 1916, de această dată un german 100%, a ales să lupte împotriva țării sale natale pentru a-i uni pe români. Nu cred că a făcut asta gândindu-se că, 98 de ani mai târziu, va veni un etnic german pentru a face exact opusul. Astăzi, de asemenea, ne aflăm în plin război, dar civil. Nu este un război care se poartă cu arme convenționale, nici măcar fizice, este un război psihologic, care mai prezintă o caracteristică: are o singură parte beligerantă.

Cei care sunt astăzi în război, în plin atac, sunt susținătorii dvs domnule Iohannis, iar ei sunt încurajați de atitudinea celui pe care îl simpatizează. Am văzut că dacă nu votezi cu Iohannis ești fie sărac, fie prost, fie incult, fie ți s-a cumpărat votul. Am văzut cum susținătorii dvs, cu o aroganță de nedescris, se cred superiori și și-ar dori chiar un genocid dacă s-ar putea, să îi „curețe” pe toți ceilalți care au opinii politice diferite de ale lor. O atitudine profund nedemocratică, iar dvs sunteți cel care alimentați această frenezie a lor. Mi-e teamă că din toată această ură riscăm să dăm naștere un Breivik românesc.

Domnule Iohannis, indiferent de numărul de voturi pe care îl veți acumula, dacă veți câștiga aceste alegeri, veți fi președintele tuturor românilor, chiar și a celor care au avut o altă opțiune. Va trebui să ne reprezentați pe toți, nu doar pe cei care v-au votat, ori eu văd cum dați semnale clare în discursul dvs că nu veți face asta. Nu vreau ca românii să prindă din nou timpuri în care să se vadă nevoiți să ceară azil politic în alte state, pentru că sunt persecutați pentru convingerile lor. Înțeleg că este campanie electorală, că în această perioadă rațiunea dispare iar spiritele sunt înflăcărate, dar mi-e teamă că această atitudine va continua și după ce se va termina campania, iar asta pentru că dvs o veți permite.

Sunt mamă a doi copii, am un loc de muncă și sunt absolventă de două facultăți. Nu cer pomană din partea nimănui. Încerc, însă, să întind o mână de ajutor celor care chiar au nevoie. Am încercat întotdeauna să îmi învăț fiul și fiica să nu urască, ci să îi accepte pe toți oamenii exact așa cum sunt. Ura naște și mai multă ură, iar cel care seamănă astăzi, în anul 2014, vânt va fi cel care culege începând cu a doua zi furtună. Vorbiți despre Timișoara, despre sufletele sacrificate de tineri în 1989. Acei tineri, la fel ca toți românii care au fost pe baricade în 1989 și-au dat viața pentru ca noi, astăzi, să avem tot dreptul să nu fim de acord unii cu ceilalți. Or, ceea ce văd din partea susținătorilor dvs. mă sperie. Este prea mult. Este prea jos. Vă rog, stopați aceste atacuri.

Pentru a fi total sinceră cu dvs., personal nu cred că veți câștiga aceste alegeri, iar eu cu siguranță nu vă voi vota. Am simțit însă nevoia să fac acest apel la dvs, pentru că niciodată nu știi ce-ți rezervă viitorul. Domnule Iohannis, indiferent de rezultatul din 16 noiembrie, pentru binele acestei țări, vă rog, încetați cu dezbinarea!

Gabriela Costache, bucureșteancă născută în Piatra Neamț

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 16:26

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 16:41

Dorel Atoderoaiei: daca Dobrogea se face republica autonoma, ne doare la basca, ca avem de toate. Avem mare, avem litoral, avem Dunare, avem Delta, avem canal Dunare-Marea Neagra, avem Sinaia Dobrogei (Babadagul adica, aflat la aceiasi cota de nivel cu Sinaia), avem viile Murfatlar, Oltina, Niculitel, avem piersicarii, avem herghelii, avem centrala atomo electrica, avem porturi, santiere navale, avem mine de aur, cupru, dolomita. Suntem multietnici, dar nu ne zmardoim intre noi ca prin Transilvania. Avem cherhanale, peste de apa dulce si sarata. Avem Mamaia. Avem cele mai multe curve pe metru patrat. Avem di tăti. Asa ca pe noi ne doare la basca de ideile voastre de autonomie. Hai Dobrogea!

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 16:46

Accent de imigrant-emigrant
-toleranta si empatie-

Inainte de '89, francezii spuneau asa:
"Imigrantul isi pierde tot cand pleaca: si familie, si casa, si prieteni. Dar accentul, ba."
Orson Welles zicea ca un rus vorbeste engleza, dar cu fata de rus, un francez vorbeste engleza cu fata de francez.

Cand un emigrant vine pe acasa, compatriotii lui il acuza ca si-a schimbat accentul, ba mai mult, ca si-a uitat limba materna.

Acestea sunt puncte de vedere intolerante, din partea celor care nu reusesc sau nu vor sau nu pot sa se puna in locul unui emigrant-imigrant, nenintelegand ce fenomen se produce din punctul de vedere al transformarilor lingvistice la care este supus sau se supune un emigrant-imigrant.

Orson Welles uita, insa, sa spuna ca si un englez vorbeste franceza cu fata de englez, nu?
Dar, chiar daca nu esti in postura de emigrant-imigrant si esti vorbitor de o limba straina sau mai multe, tot se observa o anumita transformare, o mica greutate in exprimare in limba nativa.

Eu am invatat franceza la 33 de ani. Cu mare greutate, la inceput, numaram in franceza, de indata ce stiam sa numar in alta limba straina. De ex. germana. Dupa ce am practicat franceza, nu mai puteam numara bine nici in romaneste.

Engleza am invatat-o, tot singur, la 59 de ani. Mari greutati am avut la inceput sa numar in engleza, venindu-mi in minte, mai intai, franceza.

Acum, cand vorbesc cu prietenii francezi, imi e greu sa vorbesc cu ei. Engleza a ocupat deja primul loc. Numai dupa ce ii ascult un pic, incep si eu sa-mi dau drumul.

Asa incat, draga Liviule, fii mai intelegator cu prietenul tau ''sas''.
Chiar daca ar putea fi banuit de stiu eu ce alte sentimente fata de romani si limba lor, dupa atatia ani de cand a plecat.

Toleranta si empatia nu sunt lucruri chiar grele....
Cel putin dpv lingvistic, daca religios si etnic ne vine, inca, mai greu....

Toleranta si empatie....

In orice caz, in limba romana ma exprim fara nicio banuiala de ''cosmopolitism'' sau
de ''orgoliu''.
Ce imi vine mai greu, cateodata, cate un cuvant nu-l mai gasesc. In nicio limba.
Asta vine cu varsta....
Toleranta pentru cei in varsta...
Si voi veti fi ca noi...
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 17:36

@Ion a scris:
Accent de imigrant-emigrant
-toleranta si empatie-

Inainte de '89, francezii spuneau asa:
"Imigrantul isi pierde tot cand pleaca: si familie, si casa, si prieteni. Dar accentul, ba."
Orson Welles zicea ca un rus vorbeste engleza, dar cu fata de rus, un francez vorbeste engleza cu fata de francez.

Cand un emigrant vine pe acasa, compatriotii lui il acuza ca si-a schimbat accentul, ba mai mult, ca si-a uitat limba materna.

Acestea sunt puncte de vedere intolerante, din partea celor care nu reusesc sau nu vor sau nu pot sa se puna in locul unui emigrant-imigrant, nenintelegand ce fenomen se produce din punctul de vedere al transformarilor lingvistice la care este supus sau se supune un emigrant-imigrant.

Orson Welles uita, insa, sa spuna ca si un englez vorbeste franceza cu fata de englez, nu?
Dar, chiar daca nu esti in postura de emigrant-imigrant si esti vorbitor de o limba straina sau mai multe, tot se observa o anumita transformare, o mica greutate in exprimare in limba nativa.

Eu am invatat franceza la 33 de ani. Cu mare greutate, la inceput, numaram in franceza, de indata ce stiam sa numar in alta limba straina. De ex. germana. Dupa ce am practicat franceza, nu mai puteam numara bine nici in romaneste.

Engleza am invatat-o, tot singur, la 59 de ani. Mari greutati am avut la inceput sa numar in engleza, venindu-mi in minte, mai intai, franceza.

Acum, cand vorbesc cu prietenii francezi, imi e greu sa vorbesc cu ei. Engleza a ocupat deja primul loc. Numai dupa ce ii ascult un pic, incep si eu sa-mi dau drumul.

Asa incat, draga Liviule, fii mai intelegator cu prietenul tau ''sas''.
Chiar daca ar putea fi banuit de stiu eu ce alte sentimente fata de romani si limba lor, dupa atatia ani de cand a plecat.

Toleranta si empatia nu sunt lucruri chiar grele....
Cel putin dpv lingvistic, daca religios si etnic ne vine, inca, mai greu....

Toleranta si empatie....

In orice caz, in limba romana ma exprim fara nicio banuiala de ''cosmopolitism'' sau
de ''orgoliu''.
Ce imi vine mai greu, cateodata, cate un cuvant nu-l mai gasesc. In nicio limba.
Asta vine cu varsta....
Toleranta pentru cei in varsta...
Si voi veti fi ca noi...

Ioane, orice ai spune, în două luni nu poți uita limba învățată de o viață, indiferent câți ani numără acea viață. Sunt de acord cu tine că după mai mulți ani de a vorbi o anumită limbă uiți limba maternă, dar nu uiți cuvintele uzuale. Admit să se pună accente greșite, dar nu mai admit să se spună "un fată și o băiată". Admit să elogiezi o țară dezvoltată, dar nu admit să vorbești despre omenii lângă care ai crescut și copilărit ca despre niște gunoaie. Cât privște votul pentru Johannis nu-l dau oricât de capabil ar fi și oricât de bun român s-ar dovei.
Mă uit la fotografia lui și-mi dau seama ce arogant este. Mă uit la fotografia lui și-mi dau seama ce demagog este. Îl întrece pe Băsescu ! Dar e destul atât. Nu vreau să fac o campnie anti Johannis. Fiecare votează cum gândește și cum dorește. Nici mie nu-mi place că votez cu Ponta din mai multe motive, dar decât cu Johannis mai bine cu Ponta !

Ion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 17:51

Eu ti-am expus punctul meu de vedere lingvistic pe baza experientei proprii.
As putea fi subiectiv si sa nu se potriveasca in totalitate cu opinia ta si cu situatia la care ne referim.
Bineinteles, ca prietenul tau sas ar putea avea niste ''defecte'' lingvistice....
Nu toti sasii, care au plecat sau nu,  sunt la fel. Nu toti romanii care au plecat sau au ramas sunt la fel.
Fiecare cu calitatile si defectele lor...

Nu-ti contest opinia la vot. Dimpotriva, ma bucur intotdeauna cand nu avem aceeasi optiune politica.
Nu se stie niciodata, cine, pana la urma, are (mai multa) dreptate.
Motivele pentru care votezi cu unul sau cu altul, sau nu votezi cu unul, pot fi variate.
Fiecare cu convingerile si cu perceptiunea lui...

Cu Dumnezeu inainte!
Sus In jos
abbilbal

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 17:58

@Ion a scris:
Eu ti-am expus punctul meu de vedere lingvistic pe baza experientei proprii.
As putea fi subiectiv si sa nu se potriveasca intru-totul cu opinia ta si cu situatia la care ne referim.
Bineinteles, ca prietenul tau sas ar putea avea niste ''defecte'' lingvistice....
Nu toti sasii, care au plecat sau nu,  sunt la fel. Nu toti romanii care au plecat sau au ramas sunt la fel.
Fiecare cu calitatile si defectele lor...

Nu-ti contest opinia la vot. Dimpotriva, ma bucur intotdeauna cand nu avem aceeasi optiune politica.
Nu se stie niciodata, cine, pana la urma, are (mai multa) dreptate.
Motivele pentru care votezi cu unul sau cu altul, sau nu votezi cu unul, pot fi variate.
Fiecare cu convingerile si cu perceptiunea lui...

Cu Dumnezeu inainte!

Respectivului individ i-am cunoscut defectele lingvistice și nu la ele m-am refrit.

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22242
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 23:48

Mihaela a scris:
Adica de ce as alege un mincinos plagiator, nesimtit si hot numai pentru ca e roman??

Asta cu nationalismul exagerat e putin depasita, zic eu.
Mai ales că însusi Victor Ponta a spus că are origini albaneze.
Este tot atât de român cât Johannis, dacă se insistă pe acest aspect.
Eu prefer un german unui albanez, oricând în orisice.

Emil Condor

Numarul mesajelor : 22242
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 10 Noi 2014, 23:51

@dolion a scris:
Domnule Iohannis, indiferent de rezultatul din 16 noiembrie, pentru binele acestei țări, vă rog, încetați cu dezbinarea!

Ca întotdeauna, comunistii (PCR, FSN, PSD...) ce au negativ în mijlocul lor aruncă asupra celuilalt.
Nimic nou!

Ciprian

Numarul mesajelor : 1225
Data de inscriere : 17/12/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mar 11 Noi 2014, 06:12

ORICINE simpatizează pe Ponta e un simpatizant al comuniștilor și implicit al comunismului. Iar comunismul este, alături de celelalste "isme" nazismul și islamisml, unul dintre flagelele lumii civilizate. Comunistul  și "simpaticii" lui sunt  veri primari cu nazistul și cu islamistul. Prin urmare, cine simpatizează pe comunist e un complice pervers la profanarea naturii umane!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mar 11 Noi 2014, 06:26

@Emil Condor a scris:
@dolion a scris:
Domnule Iohannis, indiferent de rezultatul din 16 noiembrie, pentru binele acestei țări, vă rog, încetați cu dezbinarea!

Ca întotdeauna, comunistii (PCR, FSN, PSD...) ce au negativ în mijlocul lor aruncă asupra celuilalt.
Nimic nou!

Ei da, Ponta cu ai lui, inclusiv socru'-său, sunt plini de iubire și îmbinare când îl fac pe Iohannis neromân și păgân, pentru că, atenție lume civilizată, omul nu e...ORTODOX! Vezi bine, comunistul e adevăratul și român, și creștin! Dar aici nu e nimic nou sub soare!  Asta într-o țara care se vrea și civilizată, și creștină. Ba parodon, doar ortodoxă!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mar 11 Noi 2014, 06:36

@abbilbal a scris:
Nici mie nu-mi place că votez cu Ponta din mai multe motive, dar decât cu Johannis mai bine cu Ponta !

Știu eu "motivele". Sunt toate de stânga!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
Ciprian

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 12 Noi 2014, 06:51

@Ciprian a scris:
@Emil Condor a scris:
@dolion a scris:

Nimic nou!

Ei da, Ponta cu ai lui, inclusiv socru'-său, sunt plini de iubire și îmbinare când îl fac pe Iohannis neromân și păgân, pentru că, atenție lume civilizată, omul nu e...ORTODOX! Vezi bine, comunistul e adevăratul și român, și creștin! Dar aici nu e nimic nou sub soare!  Asta într-o țara care se vrea și civilizată, și creștină. Ba parodon, doar ortodoxă!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 12 Noi 2014, 08:15

Ciprian, cam ce-ai vrea sa spuna un preot ortodox, votati un luteran? Normal ca indeamna enoriasii sa voteze un crestin ortodox, ca doar asta propavaduieste!

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 12 Noi 2014, 08:39

Ce vreau eu? Vreau, că român, să nu mă simț cetățean de clasă inferioară și fără caracter, dupa spusa popei. Vreau ca român, ca preotul ortodox să nu mă facă să cred că România este o țara cu regim teocratic. Din punct de vedere creștinesc, dacă am voie să am unul, vreau că preotul să nu predice pe un comunist, din moment ce comunistul este anticrist. Tot ca și creștin, nu vreau ca un preot ortodox să facă din slujbă, fie ea ortodoxă, o miruire a anticristului. Ca și creștin nu vreau ca un om să ia locul lui Christos, singurul care ne poate duce la desăvârșire, care este un alt motiv pentru care Ponta e anticrist, și aia tocmai din predică preacinstitului!

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 12 Noi 2014, 09:22

Nu raspunzi la intrebare... sa presupunem ca preotul e fan Kiwi (Klaus Iohannis Werner Infractor) si vrea sa indemne enoriasii sa-l voteze; cum ar suna indemnul lui?

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 12 Noi 2014, 10:44

Ba pardon, am răspuns la întrebare, însă nu vă convine răspunsul. Pentru că e adevărat!  
Nu înțeleg de ce un pastor luteran trebuie să se comporte ca un preot ortodox doar pentru că ar favoriza pe Ioannis.  
V-am dat câteva argumente pentru care un preot care se consideră creștin nu are cum să împace comunismul cu creștinismul.  
Problema care e evidentă dar refuză românii să o vadă e că BOR e o stavilă în calea progresului și de ce nu, bazat pe predica de mai sus, o stavilă în creștinism.  
Cum ar putea un pastor să arate că luteranul e mai bun ca ortodoxul?
Simplu:
Cele mai avansate țări în lume sunt protestante, urmate la bună distanță de cele catolice, urmate la rândul lor de o și mai mare distanță de cele ortodoxe!

Fără jigniri, fără blasfemii.

"Elvis is alive" Yo
Why me , Lord?
Who Am I
Sus In jos
dolion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 12 Noi 2014, 12:46

Preotii nu au voie sa faca politica... ei nu ar trebui sa faca deosebire intre comunisti si democrati... singura diferentiere a enoriasilor este credinta... e ortodox, e in parohia mea; nu e ortodox, apartine altui preot sau, in cazul nostru, unui pastor!

Vizitator

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 12 Noi 2014, 12:48

Eu nu inteleg de ce preotul trebuie sa le spuna oamenilor cu cine sa voteze !!! Nu vad de ce oamenii ar vota cu cine le spune preotul !!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Astazi la 11:04

Sus In jos

Una... Alta... în politică
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 21Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 21  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: POLITIC :: INTERN-
Mergi direct la: