Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» CAMERA DE WHISKY
Ieri la 07:36 Scris de Anahoret

» MAXIME, CUGETĂRI...
Vin 24 Mar 2017, 22:27 Scris de Ion

» POPASUL DOLION (III)
Vin 24 Mar 2017, 15:02 Scris de zaraza26

» BANCURI
Vin 24 Mar 2017, 01:18 Scris de Ion

» Curiozitati si descoperiri
Joi 23 Mar 2017, 21:08 Scris de Ion

» Chestii funny
Mar 21 Mar 2017, 22:20 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Mar 21 Mar 2017, 07:02 Scris de Anahoret

» Va mai exista Romania ?
Lun 20 Mar 2017, 16:49 Scris de Ion

» Casuta din padure
Lun 20 Mar 2017, 15:48 Scris de Emil Condor

» OFF TOPIC
Lun 20 Mar 2017, 15:36 Scris de Emil Condor

» Politica se face cu... caricaturi
Dum 19 Mar 2017, 23:20 Scris de ostrovna

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Dum 19 Mar 2017, 08:58 Scris de dolion

» FOTOGRAFIE
Mier 15 Mar 2017, 14:25 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Lun 13 Mar 2017, 22:05 Scris de Ion

» Subiectul zilei
Vin 10 Mar 2017, 09:35 Scris de dolion

» muzică, nu mieunat!
Mar 07 Mar 2017, 22:16 Scris de Ion

» PSD
Sam 04 Mar 2017, 20:35 Scris de Emil Condor

» Brexit
Vin 03 Mar 2017, 12:09 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
limba sibiu diverse folos istorie poezie problema poezii 1 popasul cuvinte bancuri monarhia dolion romania caleidoscop zilei brasov stiri curiozitati drumetie triste 23 maxime topic exista
Martie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

aurora

Anahoret

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiti | 

Una... Alta... în politică

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul
AutorMesaj
ostrovna

Numarul mesajelor : 13502
Varsta : 59
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Sam 18 Iul 2015, 23:27

Cred ca domnul presedinte e foarte suparat pentru ca nu i s-a marit leafa !---si uite asa ne pedepseste pe toti--felicitari!---traim in tara lucrului bine facut.....praf si pulbere
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Iul 2015, 21:29

As dori sa fac o clarificare ! Eu nu sant membru de partid al PSD-ului si nici al altui partid politic prezent si viitor din politica romaneasca, ma declar simpatizant al stangii romanesti datorita situatiei materiale modeste,dar si pentru convingerea ca partidele de stanga au in doctrina lor si masuri sociale de protectie , spre deosebire de dreapta infractionala romaneasca ce nu urmareste decat propria imbogatire. Exemplul cel mai concludent il reprezinta Klaus Johannis cu clica lui penalista fosta pedelista si basista!
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Sam 25 Iul 2015, 21:48

Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22348
Varsta : 57
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 26 Iul 2015, 03:12

@Ion a scris:
... opinia ta ... pe care o respect.
Trebuie să respectăm și opiniile greșite? Laughing
(Doar încerc să glumesc, fratele meu! Very Happy )

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 26 Iul 2015, 03:17

Monica Krueger a scris:
... acest ministru cu un buget la nivelul anului 2010 a reusit... ... jaful, jafului
În caz că se referea la Ponta, vin cu o completare:
acest ministru a lăsat PSD cu „o codiță” de 32 milioane lei!
Mai e ceva de spus?  smile
Mai e, dar lăsăm pe mai târziu, nu-i așa?

Ion

Numarul mesajelor : 4439
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 26 Iul 2015, 03:45

@Emil Condor a scris:
@Ion a scris:
Trebuie să respectăm și opiniile greșite? :lol:

In opinia mea nu exista decat opinii. Si atat.
Cel mult opuse. Dar gresite nu.
Pentru ca, nici cand sunt opuse, nu stii care e gresita si care e buna.

Decat cum zice o vorba din popor:
"urma alege, cine are dreptate".

Cum in politica nu exista "urma", n-are cine alege...
Asa ca ramane asa cum a fost la inceput.

Glumesc si eu, bineinteles...
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 26 Iul 2015, 04:14

@ostrovna a scris:

ce a promis in campanie????mincinosule!!!!!Președintele Klaus Iohannis a declarat că scăderea taxelor nu este oportună, motivând astfel posibila nepromulgare a noului Cod fiscal. În programul său prezidențial din toamna anului trecut spunea "pentru mine, reprezintă o prioritate absolută revenirea TVA la 19%".
Între timp a realizat că era greșit prin lipsă de informații.

Isărescu:
„Pachetul de reduceri de taxe și de impozite prevăzute de proiectul de Cod Fiscal este inaplicabil din punct de vedere economic și financiar, iar retrimiterea actului normativ în Parlament de către președintele României este un lucru înțelept.”

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/isarescu-scoate-artileria-grea-codului-fiscal-pachetul-reduceri-taxe-punct-vedere-economic-financiar-inaplicabil-1_55b22084f5eaafab2ce50b7e/index.html

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 26 Iul 2015, 04:35

@Ion a scris:
@Emil Condor a scris:
@Ion a scris:
Trebuie să respectăm și opiniile greșite? :lol:

In opinia mea nu exista decat opinii. Si atat.
Cel mult opuse. Dar gresite nu.

Păi, dacă luăm opinia drept judecată proprie, o simplă părere sau un punct de vedere, acestea nu pot fi declarate ca fiind greșite? Cred că da... smile

Ion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 26 Iul 2015, 15:01

@Emil Condor a scris:
@ostrovna a scris:

ce a promis in campanie????mincinosule!!!!!Președintele Klaus Iohannis a declarat că scăderea taxelor nu este oportună, motivând astfel posibila nepromulgare a noului Cod fiscal. În programul său prezidențial din toamna anului trecut spunea "pentru mine, reprezintă o prioritate absolută revenirea TVA la 19%".
Între timp a realizat că era greșit prin lipsă de informații.

Isărescu:
„Pachetul de reduceri de taxe și de impozite prevăzute de proiectul de Cod Fiscal este inaplicabil din punct de vedere economic și financiar, iar retrimiterea actului normativ în Parlament de către președintele României este un lucru înțelept.”

http://adevarul.ro/economie/stiri-economice/isarescu-scoate-artileria-grea-codului-fiscal-pachetul-reduceri-taxe-punct-vedere-economic-financiar-inaplicabil-1_55b22084f5eaafab2ce50b7e/index.html

Eu inteleg asa:
Toata lumea zice ca e necesar un "Cod Fiscal".
Dar asta nu inseamna ca e si suficient.
Trebuie vazut, cand il ai, cum il folosesti si cand il folosesti.
Daca, pentru moment, il poti folosi asa cum este sau mai trebuie facut ceva la el.
Niste ajustari, daca nu chiar si modificari...
''Pe ici pe colo, prin punctele esentiale", vorba lui nenena Iancu, nu?

Ce nu-mi place mie ca se discuta cu ''toporul de brau".
Nu pot sa se adune si sa discute civilizat si sa se ajunga la o concluzie?
Unii zic ca asa e in politica.
O fi, eu nu stiu.
Dar, uneori, mai trebuie sa iesi un pic din ea si sa faci ce trebuie.

Pana la urma, seamana cu o cearta de copii, reprosandu-si unii altora
ce-au zis, cand au zis, cum au zis. Si cearta se termina fara niciun rezultat.

Sus In jos
dolion

Numarul mesajelor : 21182
Varsta : 65
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 02 Aug 2015, 09:29

Foița de ceapă a graniței dintre parteneriatul strategic și trădarea națională.

S-au împlinit trei ani de la referendumul pentru demiterea președintelui Traian Băsescu. Prilej de evocare a momentului de către actorii principali și, ca de obicei în astfel de situații, de dezvăluire a unor aspecte inedite.
Crin Antonescu, într-un interviu pentru Gândul, afirmă că în vara lui 2012 ”oameni importanți din instituții interne și internaționale i-au sugerat premierului Victor Ponta să încheie un parteneriat în afara USL pentru a se menține la putere”. De asemenea, fostul co-președinte al USL apreciază că „puterea tot mai mare a serviciilor secrete se poate transforma într-o ”situație periculoasă”.
De la altă tribună, ce-i ține microfoanele deschise 24 din 24, Traian Băsescu și-a amintit că mandatul emisarului american Philip Gordon, care l-a vizitat la sediul de campanie imediat după referendumul din 2012, a fost „să-mi transmită că am tot suportul Statelor Unite”. „Nu știu ce le-a spus celorlalți dar știu că nu a umblat cu limbaj dublu. Asta cu certitudine”.
Așadar și celorlalți, printre care șefii serviciilor secrete românești, judecătorii CCR, Administrația Americană le-a transmis în clar că SUA îl sprijină total și necondiționat pe Traian Băsescu. Nu sună un astfel de mesaj ca un ordin pe unitate: „nu ne interesează cum, dar țineți-l la putere pe Băsescu”?
Când Gordon a acreditat, printr-o declarație publică, enorma minciună macovistă că peste 1.5 milioane de voturi ar fi fost fraudate la acest referendum, a adăugat, practic, ordinului imperativ de salvare a lui Băsescu, dezlegarea și garanțiile de impunitate necesare executanților pentru folosirea oricăror mijloace în vederea atingerii acestui scop.
Căci o astfel de misiune, de oricine ar fi fost ea ordonată, de Washington, de Berlin ori de Bruxelles, trebuia dusă la îndeplinire de forțele executive ale țării de destinație. Care forțe, când se pune problema asumării responsabilității acțiunilor lor (mai ales dacă acestea se anunță a fi la limita legalității), simt nevoia unei acoperiri totale.
Când Crin Antonescu se referă la ”oameni importanți din instituții interne și internaționale” putem deduce singuri cam cine ar fi aceștia. „Internaționalii” sunt cei care transmit ordinele iar „internii” cei care le execută.
Și acum să înțelegem cadrul formal ce face posibilă manifestarea aproape discreționară a unei voințe străine în politica și afacerile interne ale României.

România, în momentul de față, este sub incidența a 3 tratate majore:

– Tratatul de la Lisabona, care reprezintă, practic, fundamentul legitimității democratice a UE;
– Tratatul Atlanticului de Nord, asumat odată cu aderarea României la NATO;
– Parteneriatul Strategic cu SUA, care stabilește pilonii relației România – SUA: dialog politic, securitate, economie, contacte interumane, știință și tehnologie, cercetare, educație, cultură.

Dintre acestea, primele două se referă la structuri cu organe multinaționale de decizie. Care, prin natura funcționării lor, sunt mult mai transparente și mai puțin expuse influențelor unor voințe unice cu tendințe discreționare.
Al treilea tratat însă, funcționează ca frăția elefantului cu mușuroiul de furnici. SUA își anunță pretențiile prin pasul greu al câte unui mărunt emisar, cu pieptul bombat, iar mușuroiul românesc începe să trepideze obedient, în vederea îndeplinirii întocmai și la timp a rolului ce i-a fost stabilit, de multe ori fără a fi măcar consultat.
Atât de mare preț pun americanii pe părerea și voința României în relația bilaterală, încât de aproape 3 ani nu și-au desemnat un ambasador la București.

Să ne reamintim două acțiuni profund antidemocratice ale SUA desfășurate în România ultimilor ani, cu sprijinul unor instituții românești, populate de români:

– Susținerea prin minciună și fraudă a regimului antinațional Traian Băsescu, ce a culminat cu deturnarea referendumului din 2012, și
– Transformarea binomului SRI – DNA într-o armă de poliție politică, prin intermediul căreia să manipuleze politica internă a țării, să deturneze voința populară și să distrugă șansele de renaștere a unei economii românești cu investitori autohtoni.

Sub pretextul unei necesare și dorite lupte anticorupție, binomul îndepărtează oameni politici și industriași incomozi, în vreme ce infractori de anvergură infinit mai mare (Traian Băsescu, Sorin Blejnar, Adriean Videanu, Ioan Oltean, Vasile Blaga) sunt protejați sau chiar pregătiți pentru reciclare.

Ce unelte din interior fac posibilă întreagă această „curățenie” unidirecționată și vădit tendențioasă?

– Vârfurile operaționale ale SRI precum și infiltrații lor în parchete, justiție, presă;
– Șefii DNA, CSM, ÎCCJ, CCR.

Scuza lor? Parteneriatul cu SUA (care ne garantează securitatea teritorială), Parteneriatul cu SUA ( care prevede combaterea corupției), pe scurt: Parteneriatul cu SUA (care reprezintă interesul național).

În aceste condiții pun și eu o întrebare de prost: dar de americani ne mai apără cineva?

Dacă aceștia, să zicem, din interese egoiste, din reorientări geo-strategice sau, pur și simplu, din dispreț, vor dori să nu mai producem ci doar să importăm, vor urmări să nu mai stăm pe picioarele noastre ci să le devenim vasali, buni la munca de jos, la războaie singeroase, la operațiuni murdare, dacă, dacă, dacă…
Mai e cineva vigilent față de astfel de pericole? Mai putem spera într-o protecție instituțională?
Are domnul general Coldea o direcție în subordine care să se ocupe de cei care nesocotesc voința populară și subminează suveranitatea și independența României? Fie aceștia chiar și reprezentanți ai SUA? Sau domnul Coldea, doamna Kovesi, domnul Zegrean, doamna Stanciu îi reprezintă, acolo unde funcționează, mai mult pe americani decât pe români?
Poate se așteaptă o astfel de atitudine patriotică de la Mihai Răzvan Ungureanu, detestat aproape ca Băsescu de popor și politicieni dar îndrăgit peste măsură de Tel Aviv, de Budapesta, de Washington.
Totul pare posibil în această periferie de Balcani.
Unii cred că în numele Parteneriatului Strategic cu SUA le este permis orice, inclusiv să facă rău propriului popor. Căci asta s-a întâmplat și când au fost furate prezidențialele din 2009, și când a fost deturnat referendumul din 2012 și când, de dragul FMI, s-au tăiat salariile bugetarilor cu 25%, și când, de dragul lui Băsescu și a camarilei lui, s-a permis devalizarea bugetului de stat prin ingineriile de la ANRP. Și asta se întâmplă și acum, când Băsescu zburdă liber și face declarații iresponsabile în vreme ce Ponta trebuie dat jos cu orice preț, chiar și prin instrumentarea unui dosar aberant.

Îi avertizez pe acești români puternici ai zilei care, turmentați de forța descoperită brusc în buricele degetelor, și-au pierdut luciditatea, că rostul lor în funcțiile pe care vremelnic le dețin este dat în primul rând de fidelitatea față de propriul popor și de propria țară, iar nu de aliați conjuncturali care azi sunt și mâine, poate, ne vor întoarce spatele.

Fâșia graniței dintre parteneriatul strategic cu SUA și trădarea națională nu e mai groasă, în această perioadă tulbure a istoriei, decât o foiță de ceapă.

Nu încercați să instaurați in România un echivalent al unui regim de ocupație. Nu încercați să înlocuiți frumoasele aspirații republicane „libertate, egalitate, fraternitate” cu surogatele unui trădător de neam „muncă, familie, patrie”. Nu vă credeți nici nemuritori, nici infailibili, nici mai deștepți decât istoria.
Credeți-vă și fiți români! Și incrustați-vă undeva, pe cristalul oglinzii în care vă priviți în fiecare dimineață, că nu există păcat mai greu decât trădarea de țară.

Pe acest teritoriu, numit incă România, turcii au venit și au plecat, rușii au venit și au plecat, americanii au venit și vor pleca și ei.
Doar românii au fost, sunt și rămân. Mai se cărăbănesc și dintre ei unii, de lehamite, dar cu gândul și cu speranța de a se întoarce.
La ei trebuie să vă gândiți dacă sunteți, cu adevărat, ceea ce pretindeți.

Sursele articolului:

- http://gandeste.org/general/foita-de-ceapa-a-granitei-dintre-parteneriatul-strategic-si-tradarea-nationala-2/56641?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+gandeste-org+%28gandeste.org%29

- Contele de Saint Germain: http://www.conteledesaintgermain.ro/foita-de-ceapa-a-granitei-dintre-parteneriatul-strategic-si-tradarea-nationala/31-07-2015

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 02 Aug 2015, 14:53

''În aceste condiții pun și eu o întrebare de prost: dar de americani ne mai apără cineva?''

Raspuns: RUSII!?

Dar de romani, de romani ca dvs., cine ne apara, d-le Antonescu?

Cand lucram in Maroc, un elev de-al meu mi-a zis asa:
Pentru noi lucreaza francezi, bulgari, romani, polonezi, etc...
Pentru voi cine lucreaza?
Elevul meu facea aluzie la faptul ca erau multi straini care lucrau in Maroc.

Tot asa si romanii ar putea gasi si ei pe altii sa-i apere de americani. Si nu numai.

"Libertatea e scumpa. Nu e pe gratis."
Asta nu stie d-l Antonescu.

Ceausescu ar fi fost mandru de aceasta analiza, care seamana perfect cu a unui activist PCR, veritabil comunist.

L-as intreba pe acest nationalist asa:
Daca ar fi fost rusii , in locul americanilor, ar fi putut spune despre rusi ceea ce spune despre americani acum?
Ori nu era cazul?
Ar mai fi putut invoca  ''frumoasele aspiratii republicane  "Libertate, egalitate, fraternitate"''?

''Bravos, Natiune!
Halal sa-ti fie!''....
Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 02 Aug 2015, 16:39

@Ion a scris:
Dar de romani, de romani ca dvs., cine ne apara, d-le Antonescu?

... ...

"Libertatea e scumpa. Nu e pe gratis."
Asta nu stie d-l Antonescu.

Ceausescu ar fi fost mandru de aceasta analiza, care seamana perfect cu a unui activist PCR, veritabil comunist.

L-as intreba pe acest nationalist asa:
Daca ar fi fost rusii , in locul americanilor, ar fi putut spune despre rusi ceea ce spune despre americani acum?
Ori nu era cazul?
Ar mai fi putut invoca  ''frumoasele aspiratii republicane  "Libertate, egalitate, fraternitate"''?

''Bravos, Natiune!
Halal sa-ti fie!''....

Ion, răspunsul tău la cele două linkuri postate de Dolion este COMPLET - nu mai adaug nimic. thumb_yello

ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 06 Ian 2016, 22:42

Cand am spus, de luni, ca Franz si eclipsatoarea mai stau o saptamana in Florida voi ati crezut ca glumesc? Pai cotoroanta nu s-a bronzat bine pe craci si mai are o saptamana de vacanta scolara.
Apropo, in primii ani de mandat la Primaria Sibiu, mergeau in februarie in Florida, nu de Craciun si Revelion, desi Frau nu avea vacanta. Atunci singura persoana cunoscuta din zona era Bastea Ioan, complicele de la falsurile in acte prin care au furat casele, plecat in anul 2000 in SUA prin Loteria Vizelor. Acesta locuia in Jacksonville, Florida, unde a si crapat. IohANUSII nu stateau la el, ci la hotel in Palm Beach, pana si-au cumparat prima vila.
Dupa un astfel de concediu, o eleva a intrebat-o pe ravasitoarea, la liceu, unde a fost de s-a bronzat in plina iarna? Iata raspunsul sfidator: "In locurile in care am fost eu, voi nu o sa calatoriti vreodata nici macar cu gandul!"

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1216390541707011&set=a.687426307936773.1073741827.100000082317835&type=3
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Joi 07 Ian 2016, 13:12

Pierdut președinte. Oferim recompensă ?

Întrebările curg la Președinție.Pe unde se mai află domnul Klaus Werner Iohannis? A revenit din Florida? În ce stare este președintele României? Câte concedii are pe an? Se prezintă la procesul de la Brașov? Își va invita părinții să vadă Palatul Cotroceni? A renunțat cu totul să mai meargă la Bruxelles, la Consiliul European? S-a mutat în noua reședință de pe malul Herăstrăului? Mai trece prin București după weekend-urile la Sibiu?

Acesta este doar pachetul minim de curiozități firești ale cetățenilor țării care vor să aibă informații despre cel care conduce cea mai înaltă instituție a Republicii. Românii știu mai multe despre starea Familiei Regale decât despre familia prezidențială, deși în mod normal ar trebui ca lucrurile să stea invers.

Este o enigmă cum o figură politică de calibrul președintelui Iohannis, care a câștigat mandatul de la Cotroceni printr-o mobilizare a rețelelor de socializare, să devină brusc cel mai puțin comunicativ dintre președinții României. Asta se întâmplă în condițiile în care toți liderii lumii democratice țin o legătură permanentă cu cetățenii care i-au ales. Un film celebru, Discursul Regelui, a adus în atenție cum se pot corecta disfuncții de vorbire. Cazul nostru stă în alt registru. Domnul Iohannis a dovedit că vorbește fără probleme, a fost profesor de liceu, așa încât excludem mersul la logoped.

Ce se ascunde în izolarea președintelui? Chiar dacă nu este un orator de marcă, o minimă prezență în spațiul public prin adresări directe impune spargerea zidului tăcerii care s-a ridicat între cel ales și români. Administrația prezidențială și-a concediat purtătorul de cuvânt care reușise să transmită doar dorința proprie a echipării Palatului cu o bucătărie nouă. Postul a rămas vacant pentru că nimeni nu se mai încumetă să preia o catapultă de vorbe nerostite. În această ceață, ne putem întreba, mai grav, dacă mimează cineva funcția prezidențială.

Concediile în cascadă, după un calendar care pare scos din obiceiurile de când președintele era doar primar, nu se pupă cu răspunderea funcției actuale. Sunt cazuri când funcțiile îi încurcă pe unii oameni care au fost împinși spre ele, fără dorință. Dacă ar fi așa, problemele se rezolvă simplu, cu acordul părților. Sunt asemenea precedente, nu doar în Marea Britanie, ci și în România.

Dan Constantin
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Joi 07 Ian 2016, 13:18

Bai, dar comunistii astia de la Banca Monidala n-au auzit ca coruptia ucide si plagiatul macane liber si frumos? Cica, in timp ce economia Europei a crescut anul trecut cu 2,1%, cea a Romaniei a crescut cu 3,6%! Mai mult, tot taranii astia cumparati cu faina si galeti zic ca, cica, dupa dezastrul lasat de guvernul Ponta, si in 2016 economia noastra va creste mult peste media europeana! Jos comunistii!
Sus In jos
enohabel

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 08 Ian 2016, 07:16

@ostrovna a scris:
Pierdut președinte. Oferim recompensă ?

Întrebările curg la Președinție.Pe unde se mai află domnul Klaus Werner Iohannis? A revenit din Florida? În ce stare este președintele României? Câte concedii are pe an? Se prezintă la procesul de la Brașov? Își va invita părinții să vadă Palatul Cotroceni? A renunțat cu totul să mai meargă la Bruxelles, la Consiliul European? S-a mutat în noua reședință de pe malul Herăstrăului? Mai trece prin București după weekend-urile la Sibiu?

Acesta este doar pachetul minim de curiozități firești ale cetățenilor țării care vor să aibă informații despre cel care conduce cea mai înaltă instituție a Republicii. Românii știu mai multe despre starea Familiei Regale decât despre familia prezidențială, deși în mod normal ar trebui ca lucrurile să stea invers.

Este o enigmă cum o figură politică de calibrul președintelui Iohannis, care a câștigat mandatul de la Cotroceni printr-o mobilizare a rețelelor de socializare, să devină brusc cel mai puțin comunicativ dintre președinții României. Asta se întâmplă în condițiile în care toți liderii lumii democratice țin o legătură permanentă cu cetățenii care i-au ales. Un film celebru, Discursul Regelui, a adus în atenție cum se pot corecta disfuncții de vorbire. Cazul nostru stă în alt registru. Domnul Iohannis a dovedit că vorbește fără probleme, a fost profesor de liceu, așa încât excludem mersul la logoped.

Ce se ascunde în izolarea președintelui? Chiar dacă nu este un orator de marcă, o minimă prezență în spațiul public prin adresări directe impune spargerea zidului tăcerii care s-a ridicat între cel ales și români. Administrația prezidențială și-a concediat purtătorul de cuvânt care reușise să transmită doar dorința proprie a echipării Palatului cu o bucătărie nouă. Postul a rămas vacant pentru că nimeni nu se mai încumetă să preia o catapultă de vorbe nerostite. În această ceață, ne putem întreba, mai grav, dacă mimează cineva funcția prezidențială.

Concediile în cascadă, după un calendar care pare scos din obiceiurile de când președintele era doar primar, nu se pupă cu răspunderea funcției actuale. Sunt cazuri când funcțiile îi încurcă pe unii oameni care au fost împinși spre ele, fără dorință. Dacă ar fi așa, problemele se rezolvă simplu, cu acordul părților. Sunt asemenea precedente, nu doar în Marea Britanie, ci și în România.

Dan Constantin

Nu s-a pierdut nici un presedinte,!!!! prostimea postacilor e lepra si cancer, inculti=fara discernamant, eu cred si consider ca Johanis e om si poate face ceva pentru ro,...daca nu il mananca lacustele ", Ponta a fost un prim ministru bun(a avut el problem. dar a fost un om correct= numa ca prostimea si gloata in curand striga; jos, numa o observati un fenomen;da e de regula; oricine ajunge presedinte sau prim ministru..etc, gloata nebuna fara discernamant=ziarele de cacat cu mirosuri pestilentiale striga; jos cu el "
Domnilor eu sunt om correct si am observant si politicienii=Iliescu (un 0 la patrat) cand nomenclatura a facut avere, Constantinescu= un 0 barat, eu eram mai bun Very Happy basescu =ok, omu o condus vapoare prin furtuni, Johanis nu vorbeste dar face=o sa faca ceva bun ca e neamt nu tigan din bucale sau din oltenia

Numarul mesajelor : 412
Data de inscriere : 31/08/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 08 Ian 2016, 07:21

da eu n-am treaba din anul 1980 eu nu mai merg la vot(ha ha, nu ma considerati martor al lui Jehova), nu merg, eu ma rog intotdeauna Lui Dumnezeu inainte de orice alegeri, ca El sa de-a raspunsul potrivit

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Joi 22 Dec 2016, 13:48

Felicitari PSD si Alde vad ca si UDMR .au votat multi tineri destepti  si in Timisoara ca s-au cam saturat de banditii pedelisti iar Iohanis e un penal nesimtit si un neamt parat care nu iubeste aceasta tara doar o vinde in continuare la austrieci,mii de camioane trec cu lemnul taiat de calaii nemti si austrieci RUSINE !Dragnea nu mi-e simpatic dar a dat dovada de politician destept peste Ponta cu mult ,il vad presedintele tarii cand scapam de neamtul parat si vanzator de copii!
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mar 27 Dec 2016, 15:50

Credeți că primesc răspuns?
I-am scris pe pagina oficială-president.ro
D-le președinte, actualmente sunt rezident legal în Norvegia, fiind în posesia documentelor eliberate de autoritățile norvegiene în acest sens, pe baza contractului individual de muncă. Vă scriu nu în legătură cu vreo problemă personală ci, în calitate de cetățean român cu drept de vot, pe care mi l-am exercitat la ambasada română din Oslo, să vă solicit respectuos care este motivația respingerii propunerii de prim ministru, făcută de actuala coaliție parlamentară. Sunt preocupat de siguranța națională și nu știu dacă respingerea nominalizării are legătură cu acest aspect. Vă mulțumesc anticipat
Aștept să văd răspunsul.un prieten
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 30 Dec 2016, 13:57

Felicitari Sorine stiu ca esti un om bun si frumos la suflet ,fii fericit impreuna cu familia ta frumoasa ,ne putem baza pe sinceritatea  ,educatia si inteligenta ta ,bravo carasanule <3 (Robu o sa se tunda si nu o sa se mai caneasca pe pleata-n vant ahahahah omul ce a vandut tot centru tiganilor si a distrus Piata Libertatii ,nu stiu ce a avut cu tunurile lui Tati ?cel mai bun om si un roman adevarat lacrimeaza din biblioteca cerului impreuna cu camarazii lui de arma Sad )
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 30 Dec 2016, 19:34

Ii vad pe unii jurnalisti ca sunt foarte contrariati de faptul ca Presedintele a transmis "desemnarea'' premierului prin SMS.
Nu inteleg ce ii deranjeaza.
Trebuia s-o trimita prin "SMT"?
Cu "tractorul"?

Unii jurnalisti erau sceptici. Spuneau ca ''ardeleanul din Presedinte'' ii va trimite raspunsul cu "postalionul" si ca acesta va ajunge de Paste.

Uite ca a gasit o modalitate mai rapida. Va dati seama ca, daca ar fi trebuit sa vorbeasca, ardeleanului  i-ar fi trebuit cateva ore
ca sa spuna "Succes!"??!!........

Nu pot sa nu ma intreb acum cu ce viteza a reactionat si "banateanul din Premierul desemnat"?!...

Eu ma bucur pentru faptul ca SG este de matematica, este tanar.
Nu este cu toporul de brau ca Ponta...
Sunt convins ca va face treaba buna, cu conditia sa nu se lase tarat in cearta cu Presedintele si, mai ales, cu Dragnea. Presa, Ponta, Tariceanu si altii, precum Basescu, abia asteapta asta.

Pe de alta parte, implementarea programului nu e un lucru usor.
Daca nu face singur calculul matematic, se va trezi cu multe "gauri" in buget.

Eu il felicit si ii urez "Succes!", sanatate si putere de munca.
Desi eu n-as vota niciodata partidele astea "zise de stanga" in teorie.
Dar, in fapt, sefii acestor partide sunt cei mai mari demagogi din lume.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 6842
Varsta : 55
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Sam 31 Dec 2016, 13:12

Am mai prins promisiuni de măriri în 2009, iar în 2010 a ieșit Băse cu toporu-n mână.
Profesorilor, care l-au votat cu frenezie, nu numai că nu le-a mărit lefurile, le-a ciuntit și mai mult.
Aștept cu înfrigurare (că n-au dat ăștia drumu la căldură) ce va urma în 2017.
Sper să fie altceva (mai bun) față de 2010.

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Sam 31 Dec 2016, 14:21

@Anahoret a scris:
Am mai prins promisiuni de măriri în 2009, iar în 2010 a ieșit Băse cu toporu-n mână.
Profesorilor, care l-au votat cu frenezie, nu numai că nu le-a mărit lefurile, le-a ciuntit și mai mult.
Aștept cu înfrigurare (că n-au dat ăștia drumu la căldură) ce va urma în 2017.
Sper să fie altceva (mai bun) față de 2010.

sotului meu i-au marit salariul la teatru cu 40% ceea ce nu e de colo si actorilor cu 50% deja i-au intrat pe card mwah!
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 04 Ian 2017, 22:17

Cat tupeu are nepoata lui "draga Stolo" si mama lui Kill Bill ,rusine ca subestimati romanii dupa cat rau a facut basescu si toti hotii pedelisti acum mari liberali,saracu Bratianu
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Joi 05 Ian 2017, 16:51

Ca un bărbat care se respectă fără sânge în veioză, Iohannis pune o femeie să ne anunțe cât de indignat e el că Avocatul Poporul atacă o lege la CCR.
N-ar fi mai bine să facă un efort și să promulge Legea eliminării celor 102 de taxe ?
E adevărat că Jerome K. Jerome sfătuia într-o nuvelă: ”Dumneata naște-te, spune guvernul german cetățeanului german, și noi facem restul. Dumneata să nu-ți bați capul.”, dar totuși .
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   

Sus In jos

Una... Alta... în politică
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 20 din 24Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: POLITIC :: INTERN-
Mergi direct la: