Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Vorbe de duh spuse de un cinic
Astazi la 17:35 Scris de dolion

» BANCURI
Astazi la 17:33 Scris de dolion

» Stiri politice internationale
Ieri la 18:53 Scris de Ion

» Trecut versus prezent
Joi 16 Noi 2017, 13:14 Scris de zaraza26

» ENGLISH
Mier 15 Noi 2017, 19:57 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mier 15 Noi 2017, 18:31 Scris de Anahoret

» Personalitatea zilei
Mier 15 Noi 2017, 14:12 Scris de zaraza26

» ISTORIE DIVERSA
Mier 15 Noi 2017, 14:11 Scris de zaraza26

» Va mai exista Romania ?
Lun 13 Noi 2017, 15:07 Scris de Anahoret

» Bășcălia la români
Lun 13 Noi 2017, 14:48 Scris de Anahoret

» Limba română
Lun 13 Noi 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» MAXIME, CUGETĂRI...
Sam 11 Noi 2017, 08:31 Scris de dolion

» JURNALISM
Vin 10 Noi 2017, 12:44 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Vin 10 Noi 2017, 10:20 Scris de zaraza26

» Subiectul zilei
Vin 10 Noi 2017, 09:29 Scris de Anahoret

» Născut în România... român
Joi 09 Noi 2017, 16:31 Scris de Anahoret

» 1 Decembrie 1918
Joi 09 Noi 2017, 16:23 Scris de Anahoret

» Invatamant
Joi 09 Noi 2017, 16:13 Scris de Anahoret

Cuvinte-cheie
drumetie English 23 romana problema 1 comment-143 brasov Limba curiozitati placut este istorie sibiu Când frig
Noiembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Una... Alta... în politică

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24
AutorMesaj
Ion

Numarul mesajelor : 4572
Data de inscriere : 29/10/2009

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 17 Feb 2017, 19:31

@Anahoret a scris:
@Ion a scris:
Sau, de ce nu, sa fie sport omologat la J.O.!!!???....
Păi nu știu dacă se mai doarme și în alte țări ca la noi! Nu te poți duce singur la J.O., trebuie să mai ai vreo doi pe lângă tine! Laughing
În Ucraina am văzut că se mai și caftesc între ei. Și, parcă, prin Coreea de Sud și-au mai cărat pumni unii altora. Măcar ai noștri sunt pașnici! tongue

Pasnici, pasnici, dar nu stii ce viseaza?

Ca fura, ca mint, ca sunt in concediu prin Dubai sau la Monte Carlo....

Si ce daca n-au concurenti? Asta pentru mooment.

Invata si altii de la ei, usor, usor....

Iata cum:
La Combinatul Chimic de la Craiova era o firma belgiana ( Cibetra se numea, nu stiu daca se scrie asa).
In fiecare dimineata, colegii romani stateau de vorba, pana pe la 11, cand intrau in pauza.
Se apucau de lucru mai tarziu, asa dupa pranz, daca aveau chef.

Belgienii, crezand ca sunt in greva, le spunea ca le pare rau ca ei nu pot participa la "greva" lor, pentru ca au de lucru.

Azi asa, maine asa, pana cand belgienii afla ca nu era vorba de nicio greva.

Si, cu timpul, au inceput si belgienii sa participe la "greva" colegilor lor romani.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7005
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Sam 18 Feb 2017, 23:58

Cioloș a prins gustul mierii și nu vrea să se dea de lângă stup. În emisiunea pe care Andreea Esca o are la Europa FM a zis că vrea să se facă util. Nu-i rău, dar mai util ar fi fost dacă i-ar fi venit ideea anul trecut, pe vremea asta. Dar și acum e bine. Are patru ani timp la dispoziție ca să-și facă temele, să treacă testele și, cine știe... în 2020, în 2024, în 2028... e tinerel, are timp! Laughing

Mai jos am postat teaserul pentru articolul din website-ul news.ro iar link-ul alăturat duce la înregistarea video a interviului integral de la Europa FM. Durează o oră și jumătate, ca să știți la ce vă îhnămați! ›› https://youtu.be/1JsMR1DMELQ

Cioloș spune că nu exclude să intre într-un partid sau să înființeze unul: Mă gândesc la toate soluțiile pentru a fi util

Fostul premier Dacian Cioloș a declarat, sâmbătă, la Europa FM, că se gândește la mai multe variante pentru "a fi de folos" în România, inclusiv intrarea într-un partid sau înființarea unuia nou, însă îi este "teamă" că "lumea se plictisește repede" de noile formațiuni, astfel încât analizează și alte forme de implicare.

Întrebat dacă ia în calcul înființarea unui nou partid, Cioloș a răspuns afirmativ. "Mă gândesc și la asta. Mă gândesc la toate soluțiile", a spus el, adăugând că dorește să "valorifice" momentul actual din societatea românească și dorește "să fie de folos" în România.

"Analizând stadiul în care sunt, mă duce cu gândul că în ultimii ani au apărut partide noi în România, dar cam toate au rămas acolo, se zbat să intre în Parlament. Unele dintre ele nici nu au reușit. Pe de altă parte, partidele mai vechi pe care le avem și-au pierdut încrederea. Mă întreb dacă soluția e ca de fiecare dată să faci un partid nou, rămânând în aceeași politică, sau să găsești modalitatea prin care să schimbi modul în care se face politică, indiferent de partid", a afirmat fostul premier.
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/KGXGdz

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Feb 2017, 00:45

Datorită bramburelii PNL și a trădării prin unirea cu PDL, USR a ajuns acolo unde nici nu îndrăznea să viseze! Avantajul lor este că au ieșit din spuma mării, ca Afrodita, nu au un trecut politic și nici nu au (încă) propriii baroni. De aceea multora li s-a părut o alternativă pentru a evita să pună ștampila pe partidele compromise. Acum, au început să se impună în Parlament, deocamdată prin imagine, afișând pancartele cu care l-au enervat pe Tăriceanu. Cam pueril după gustul meu, deoarece mi-aș fi dorit să-i văd atât de activi în campania electorală, bătând țara cu un program viabil de guvernare în mână. Dar să zicem că timpul este de partea lor și (dă Doamne!) om avea și noi pe cine vota (poate-or fi trecut naibii ăia 20 de ani ai lui Brucan, că nu se mai termină odată!). Părerea mea despre Cioloș am scris-o mai sus, n-are rost să repet.

Mai jos este interviul pe care "Academia Cațavencu" l-a luat Cosettei Chichirău, parlamentar USR. Sunt câteva idei interesante, râmâne ca timpul să demonstreze ce valoare au. Interviul este lung, recomand răbdare, ochelari și ochi odihniți! Very Happy

Cosette Chichirău, USR: "Dacă Dacian Cioloș se va hotărî să intre în politică, USR mi se pare singura lui opțiune!"

Ca să nu-i mai acuze lumea că nu se implică în viața Cetății, o mulțime de tineri au decis, în decembrie 2016, să-și pună pe ei niște haine mai rezistente, să-și tragă în picioare cizmele de cauciuc, să se țină cu degetele de nas și să intre în politica românească, poate-poate or mai curăța ceva.

Uniunea Salvați România, partidul-revelație al ultimelor alegeri. Chiar dacă sunt foarte puțini, comparativ cu clasicii baroni din Parlamentul României, prezența lor activă e suficientă pentru a-i scoate din sărite pe aceștia, după cum s-a văzut și la recentele proteste din plen. Acolo, "capul răutăților" a fost, printre alții, deputata Cosette Chichirău, care le-a făcut zile fripte lui Tăriceanu, Ciordache și celorlalte autorități (in)competente. Ce-o mână pe Cosette în luptă vă spune chiar ea, în rândurile următoare.

Ați stat 16 ani în America și v-ați întors în România. Nu v-a zis nimeni că Ceaușescu n-a murit, este Dragnea travestit?

Nu mi-a zis nimeni, dar nu mi-a luat mult timp să mă prind și singură. Totuși, să recunoaștem că situația, în ansamblul ei, e mult mai bună. "Binomul" are voința lui – nici de binom nu-mi spusese nimeni, am aflat când m-a înjurat cineva pe Facebook ce înseamnă acest termen – și avem mai multe partide, chiar dacă toate par la fel!
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/KGXGdz

Numarul mesajelor : 13536
Varsta : 60
Data de inscriere : 03/03/2009

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Feb 2017, 13:25

Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Feb 2017, 13:29

Am mai scris pe undeva că dormitul în Parlament este deja ramură sportivă.
Aștept primul campionat de somn, inițial între partidele celor două camere, apoi finala: Camera Deputaților contra Senat.
Pun rămășag că va avea cotație și la casele de pariuri!
so funny!

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Feb 2017, 16:02

@Anahoret a scris:
Am mai scris pe undeva că dormitul în Parlament este deja ramură sportivă.
Aștept primul campionat de somn, inițial între partidele celor două camere, apoi finala: Camera Deputaților contra Senat.
Pun rămășag că va avea cotație și la casele de pariuri!
so funny!

so funny!

Sus In jos
Emil Condor

Numarul mesajelor : 22381
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Feb 2017, 18:56

Ar trebui să se dea o Lege clară în privința celor ce dorm în serviciu.
Să doarmă acasă, nu pe tractor! :thumbs down:

Anahoret

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Feb 2017, 20:18

@Emil Condor a scris:

Da, dar legea aia tot ei trebuie să și-o dea. Ori parlamentarii sunt nesimțiți, nu tâmpiți! oh da!

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Dum 19 Feb 2017, 20:30

@Anahoret a scris:
@Emil Condor a scris:

Da, dar legea aia tot ei trebuie să și-o dea. Ori parlamentarii sunt nesimțiți, nu tâmpiți! oh da!

Ar trebui sa faca un protest soferii de autocamioane, conductorii de tren, pilotii, etc....
Ce s-ar intampla, daca acestia ar trage un pui de somn in timpul serviciului?
De ce nu si profesorii in timpul orelor?
Sau chirurgul in timpul operatiei, pana ii trece anestezia pacientului?

Sa-l opereze pe viu, uite asa, pe un parlamentar...
Dar, cum bine zici Anahoret, ca parlamentarii sunt nesimtiti, astia nici n-ar simti....
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mier 22 Feb 2017, 23:53

Sasone, zi si tu ceva, Fuhrere, ca este naspa rau la curul tau, te-a lasat Justitia, asa reformata-n gura cum este ea, fara o casa ciordita, iar daca te-a lasat fara casa ciordita, inseamna ca era ciordita, adica, ai ciordit o casa. Asa, descompus in propozitiile logice elementare si explicat ca pentru retardatii sever, intelegi?
Da si tu o explicatie, ceva, zi si tu o chestie gen "sa moara mama aia, a mea, cetatean german, s-nebuneasca tata ala, al meu, cetatean german si el, sa crape Merkel, alta mama de-a mea, tot cetatean german si aia, sa moara Coldea si Kovesi, cetateni americani de data asta, n-am furat, mi-au falsificat actele niste parinti, drept multumire ca le-am dat copiii la adoptie internationala". ( Mirel Curea)
Sus In jos
ostrovna

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 00:04

Bai, nene, eu tot nu am inteles. E mai bine sa furi #noapteacahotii sau #ziuacaiohannis?!? Nu de alta, dar sa stiu cum imi fac programul de somn. Luată de la Adriana.
Sus In jos
Ion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 01:34

@ostrovna a scris:
Bai, nene, eu tot nu am inteles. E mai bine sa furi #noapteacahotii sau #ziuacaiohannis?!? Nu de alta, dar sa stiu cum imi fac programul de somn. Luată de la Adriana.

Eu nu vad unde e furtul la Iohannis.

A cumparat o casa, cu acte in regula, de la un fals proprietar.
Asta li s-a intamplat multora in anii 2000, cand retrocedarile s-au facut pe baza de spaga.
Asa se face ca, in loc sa fie retrocedate adevaratilor proprietari, le-au luat niste falsi proprietari.
Care, de frica sa nu se descopere, le-au vandut la preturi mai mici.

Asa se face ca unii, cu bani multi, au devenit proprietarii unor case, cumparate la preturi mici.

La Iohannis asta nu se numeste furt. Ci inselaciune la drumul mare.
Eu, in locul lui, as da in judecata toata presa si pe cei care m-ar face hot, in aceasta situatie.
Si le-as cere despagubiri morale de milioane de dolari.

Pentru a se face dreptate, ar trebui sa se reia drumul invers si sa-i descopere si pe aceia care au facilitat retrocedari catre falsi proprietari.

I se cere sa dea inapoi chiria incasata pe casa statului.
Da, cu o conditie: sa i se dea banii inapoi pe valoarea casei, de catre falsul proprietar, la pretul pietii de azi.
Plus impozitele si taxele platite si investitiile in reparatia si intretinerea casei pe perioada respectiva.
Sa-l vezi pe Iohannis atunci castigand mai mult decat ar avea de dat inapoi, asa cum striga Minca si alti politicieni prin toate televiziunile.

Eu cred ca are avocati care sa-l sfatuiasca ce are de facut.
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 10:31

@ostrovna a scris:

Corect ar fi să nu furi nici noaptea, nici ziua. Dar asta e politica în Românica: "Furăm și noi, că și ăia fură!"

Numarul mesajelor : 8381
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 10:34

@Ion a scris:
@ostrovna a scris:

Asta li s-a intamplat multora in anii 2000, cand retrocedarile s-au facut pe baza de spaga.
Asa se face ca, in loc sa fie retrocedate  adevaratilor proprietari, le-au luat niste falsi proprietari.

Asa se face ca unii, cu bani multi, au devenit proprietarii unor case, cumparate la preturi mici.

Eu, in locul lui, as da in judecata toata presa si pe cei care m-ar face hot, in aceasta situatie.

Pentru a se face dreptate, ar trebui sa se reia drumul invers si sa-i descopere si pe aceia care au facilitat retrocedari catre falsi proprietari.

Da, cu o conditie: sa i se dea banii inapoi pe valoarea casei, de catre falsul proprietar, la pretul pietii de azi.
Plus impozitele si taxele platite si investitiile in reparatia si intretinerea casei pe perioada respectiva.
Sa-l vezi pe Iohannis atunci castigand mai mult decat ar avea de dat inapoi, asa cum striga Minca si alti politicieni prin toate televiziunile.

Asta a fost si miscarea. Castigi ceva ce nu-i al tau, vinzi, si ramai cu banii.
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 10:58

Pentru se discută despre hoție, să vedem ce mai face Dragnea, că tot este la concurență cu Iohannis (ținând seama ce case are Dragnea și ce case are Iohannis, neamțul mai are de învățat și de recuperat; dar are potențial, nu-i port grija).

Europa FM spune că ai lui Dragnea construiesc restaurația, adică să revenim la ce era înainte, când furam cu toții și ne era bine.

Vă propun articolul "Se pregătește masacrarea noii legislații care combate cu pedepse mai dure hoția de lemn în România" din website-ul Europa FM. Interesant este să ascultați fișierul audio. oh da!

ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/Ctg6VN

Numarul mesajelor : 8381
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 11:53

@Anahoret a scris:
Pentru se discută despre hoție, să vedem ce mai face Dragnea, că tot este la concurență cu Iohannis (ținând seama ce case are Dragnea și ce case are Iohannis, neamțul mai are de învățat și de recuperat; dar are potențial, nu-i port grija).

Europa FM spune că ai lui Dragnea construiesc restaurația, adică să revenim la ce era înainte, când furam cu toții și ne era bine.

Vă propun articolul "Se pregătește masacrarea noii legislații care combate cu pedepse mai dure hoția de lemn în România" din website-ul Europa FM. Interesant este să ascultați fișierul audio. oh da!

ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/Ctg6VN

Cui ii era bine? Nu aveam si atunci poluare? Vezi Copsa Mica etc. Au platit comunistii rascumparari celor pe care i-au inchis, i-au torturat, le-au confiscat casele, averile? Bine a fost in perioada '60-'70, dar cu ce pret!! Europa FM mai are de invatat istorie...
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
Anahoret

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 13:01

@zaraza26 a scris:
Cui ii era bine? Nu aveam si atunci poluare? Vezi Copsa Mica etc. Au platit comunistii rascumparari celor pe care i-au inchis, i-au torturat, le-au confiscat casele, averile? Bine a fost in perioada '60-'70, dar cu ce pret!! Europa FM mai are de invatat istorie...

Eeee... nu chiar atât de înainte! Mai încoace, mai pe vremea lui Iliescu și Năstase.
Că pe vremea lui Ceaușescu, la ce mausoleu și-a tras Dragnea, îl împușcau ca pe Ștefănescu-Bachus! oh da!

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 13:19

Circula o vorbă prin internet (cred c-am scris-o și aici) cu apropouri la grija politicienilor pentru condițiile din închisori: "Dacă politicienii au fi trecut prin școală, așa cum au trecut prin pușcărie, vă dați seama cum ar fi arătat învățământul românesc?"

Ei, uite cât îi roade grija pe aleșii noștri de supraaglomerarea din școli. Dar, mi se pare normal: mai ușor ajung la pușcărie, decât la școală.

La nouă școli din București, copiii au ajuns să meargă în trei sau două schimburi la ore. Clasele au și 34 de elevi

Creșterea numărului de locuințe noi din Capitală nu a ținut cont de infrastructura educa­țională, astfel că s-a ajuns în si­tuația în care, în anumite zone, copiii merg la școală în trei schimburi. În plus, adesea efectivele de elevi depășesc 30 de copii într-o clasă, deși legea învăță­mântului spune clar că într-o clasă nu pot învăța mai mult de 25 de copii.

În prezent, în nouă școli din București care au ciclul de învățământ primar copiii merg în trei schimburi la școală, în 338 de unități există câte două schimburi și doar în 74 este un singur schimb, potrivit datelor de la Inspec­toratul Școlar al Capitalei.

Astfel, 81% dintre elevi învață în două schimburi în București, în 18% merg într-un singur schimb, iar 2% merg în trei schimburi, potrivit ZF.

Cum s-a ajuns în această situație?
ARTICOLUL INTEGRAL ›› https://goo.gl/lxW6Yd

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 17:07

Sus In jos
Emil Condor

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 18:30

@Ion a scris:
@ostrovna a scris:

Asa se face ca, in loc sa fie retrocedate  adevaratilor proprietari, le-au luat niste falsi proprietari.

Ce spui tu, aici, Ion, nu poate fi înțeles ușor de prea mulți în țărișoara noastră - o fac doar cei cu ochii minții deschiși. Avem și dintre ei, chiar mulți, dar mult mai mulți sunt ceilalți, din păcate.

Emil Condor

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 18:34

@Anahoret a scris:
"Se pregătește masacrarea noii legislații care combate cu pedepse mai dure hoția de lemn în România"...
Asta reprezintă una dintre cele mai spinoase probleme ale României.
Generațiile viitoare vor avea mult de suferit din cauza decimării pădurilor.
Iar problema asta se poate fixa... Cât nu e prea târziu!

Ion

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Vin 24 Feb 2017, 23:39

@Emil Condor a scris:
@Ion a scris:
@ostrovna a scris:

Ce spui tu, aici, Ion, nu poate fi înțeles ușor de prea mulți în țărișoara noastră - o fac doar cei cu ochii minții deschiși. Avem și dintre ei, chiar mulți, dar mult mai mulți sunt ceilalți, din păcate.

In definitiv, aici avem de a face cu doi nefericiti: primul inselat de falsul proprietar, iar celalalt, proprietarul propriu-zis, care a trebuit sa lupte
pentru a-si castiga drepturile, cu primul nefericit.

Cine e de vina, pana la urma?
Sistemul de retrocedari, de legi proaste, care au putut fi conturnate usor de hoti si de mincinosi, intr-o perioada tulbure " a democratiei romanesti".
Cu concursul politicienilor, corupti pana in maduva oaselor.

Ii vad cum se lamenteaza pe la televiziuni ca legile, atentie! facute de ei, sunt proaste.
Care, pana la urma, s-au intors si impotriva lor.

Unde nu-i cap, vai de picioare!
Sus In jos
Anahoret

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Lun 27 Feb 2017, 10:01

Saga Ordonanței de Urgență a Guvernului României nr. 13/2017 prezentată într-un comunicat de presă al DNA. Concluziile le trage fiecare.

COMUNICATUL DE PRESĂ ›› http://www.pna.ro/comunicat.xhtml?id=8044

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   Mar 07 Noi 2017, 10:55

Un documentar găsit pe website-ul agenției de știri RADOR.

UDMR – de la autonomie la subordonare (I)
Fostul președinte al UDMR, Markó Béla cu ocazia unei ședințe a Consiliului Reprezentanților Unionali (organ de conducere colectiv al UDMR între două congrese) din anul 2001, a ținut un discurs programatic, cu titlul: Condamnat la autonomie.
Ideea fundamentală a discursului a fost că maghiarimea din România trebuie să-și păstreze autonomia atât față de guvernul din București, cât și față de guvernul de la Budapesta. În opinia politicianului, doar dacă UDMR își păstrează independența în ceea ce privește luarea deciziilor pentru comunitatea maghiară, va putea să-și păstreze credibilitatea față de propriul electorat. În momentul în care organizația – condusă de acesta la acea vreme – se va alătura instituțional unor forțe politice externe comunității maghiare din România și va deveni instrumentul acestora, își va pierde legitimitatea de a fi reprezentant al maghiarimii din România.

Acest discurs nu a fost rostit întâmplător. Și la acea vreme – precum și în prezent – principalul partid de guvernământ în Ungaria a fost Fidesz. Acest partid a fost primul care după schimbarea de regim din ’89 a fost prezent masiv în Transilvania și a dorit o colaborare cu organizațiile maghiare din România.
ARTICOLUL INTEGRAL »» https://is.gd/7yWEKx

MesajSubiect: Documentar: UDMR – de la autonomie la supunere   Mier 08 Noi 2017, 13:40

@Anahoret a scris:
Un documentar găsit pe website-ul agenției de știri RADOR.

A apărul și partea a doua a documentarului »» https://is.gd/LNMiwr
Citindu-l, am mai descoperit un articol interesant, care vine să-mi confirme niște bănuieli... »» https://is.gd/LYXVCx

MesajSubiect: Re: Una... Alta... în politică   

Sus In jos

Una... Alta... în politică
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 24 din 24Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 13 ... 22, 23, 24

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: SOCIAL-POLITIC :: POLITIC :: INTERN-
Mergi direct la: