Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum 24 Aug 2008, 20:37 Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 13:41 Scris de zaraza26

» POPASUL DOLION (III)
Ieri la 10:28 Scris de dolion

» Știri muzicale
Mar 12 Dec 2017, 12:21 Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Mar 12 Dec 2017, 12:20 Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum 10 Dec 2017, 23:39 Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum 10 Dec 2017, 23:26 Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum 10 Dec 2017, 23:13 Scris de Anahoret

» Limba română
Vin 08 Dec 2017, 14:45 Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi 07 Dec 2017, 23:48 Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier 06 Dec 2017, 13:27 Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier 06 Dec 2017, 13:19 Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar 05 Dec 2017, 10:06 Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar 05 Dec 2017, 09:54 Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun 04 Dec 2017, 14:01 Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun 04 Dec 2017, 13:52 Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin 01 Dec 2017, 13:04 Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam 25 Noi 2017, 09:57 Scris de Ciprian

» Stiri politice internationale
Vin 17 Noi 2017, 18:53 Scris de Ion

Cuvinte-cheie
frig curiozitati triste comment-143 nobel placut brasov drumetie 1 English este sibiu jazz romana 23 problema Când Limba istorie
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

Kiwi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21698
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: Kiwi   Mier 19 Noi 2014, 09:26

În istoria noastră am mai fost salvați de străini, însă cu adevărat loiali și salvatori ai Națiunii Române! Au fost doar doi străini germanici, anume Majestatea Sa Regele Carol I și Majestatea Sa Regele Ferdinand „Întregitorul”, care au întemeiat Casa Regală a României. Majestatea Sa Regele Mihai I – conducătorul nostru care a luptat împotriva instaurării comunismului și a fost înlăturat prin forță de pe Tronul Țării de bolșevici, dar și prin trădarea Occidentului – s-a născut pe pământ românesc, a fost botezat și crescut în credința ortodoxă, este deci român, nu străin.
Trebuie spus aici că asemănarea - de o candoare adolescentină - făcută de câțiva entuziaști susținători ai „neamțului” între MS Regele Carol I și Președintele de republică Klaus Iohannis este evident, forțată și inutilă.

Marcel Răduț
Preot și jurnalist

Numarul mesajelor : 7032
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Kiwi   Mier 19 Noi 2014, 09:32

@dolion a scris:
Da, alegerea luteranului Klaus Iohannis de către milioane de români ortodocși exprimă pe de o parte, neputința Bisericii Ortodoxe de a promova o agendă publică proprie...

Popii noștri n-au învățat nici în ceasul al 14-lea că Biserica n-are ce căuta în politică. Nu s-au dezbărat nici acum de vechile meteehne, începând cu turnatul la Securitate și terminând cu implicarea în politică. Stau și mă întreb dacă ceea ce avem noi acum în țară mai pot numi Biserică sau, mai degrabă S.C. Dumnezeu S.A. Asta fac popii noștri din credința ortodoxă: un mare SRL. Mai rămâne să înscrie Biserica și în Registrul Comerțului... dacă n-o fi făcut-o deja Suspect de Preafericitul Daniel.

dolion

MesajSubiect: Re: Kiwi   Mier 19 Noi 2014, 09:35

A aparut o dorința insistentă a tot mai multor români ca Biserica să practice o severă și enclavizantă neutralitate față de viața politică, cerand Bisericii să nu facă politică, cuvântul de ordine fiind o nouă lozincă scandată pe străzi, în aceste zile, de susținătorii clujeni ai Președintelui ales Klaus Iohannis: „În Biserică nu facem politică!” Care ar fi, în contextul unei republici laice și în curs de secularizare, aplicarea curată dogmatic și corectă din perspectivă civică a poruncii „Dați cele ce sunt ale Cezarului, Cezarului și cele ce sunt ale lui Dumnezeu, lui Dumnezeu” (Luca XX, 25)? Au respectat sau au încălcat această poruncă Martirii Închisorilor Comuniste, dintre care cei mai mulți preoți și mireni creștini ortodocși, atunci când au decis că Partidul Comunist și regimul democrației populare (forme de viață politică) sunt atât de nocive pentru Națiunea Română încât trebuie renunțat la „simfonia bizantină” și reacționat direct, prin predică și faptă? În vremurile noastre de relativă libertate și democrație, respectăm sau încălcăm această poruncă dacă păstrăm tăcerea, ca Biserică, și nu reacționăm atunci când conducătorii cetății (clasa politică) aruncă poporul (pe cetățeni) în sărăcie, boală, desfrânare, apostazie etc.?

Marcel Răduț
Preot și jurnalist

MesajSubiect: Re: Kiwi   Mier 19 Noi 2014, 09:42

România ortodoxă s-a transformat, deocamdată, în România protest(antă), căci românii au protestat împotriva vechilor rânduieli politice și au ales să creadă că vor fi salvați de protestantul neamț Klaus Iohannis. O lecție pe care Biserica noastră trebuie să o învețe bine. Creștinește este să încheiem rugând pe Dumnezeu să-l lumineze pe Președintele ales Klaus Iohannis și să-i dăruiască puterea de a rămâne loial promisiunilor făcute Națiunii Române. Dumnezeu să ne ajute!

Marcel Răduț
Preot și jurnalist

MesajSubiect: Re: Kiwi   Mier 19 Noi 2014, 09:44

Si cu asta, rog administratorul sa puna acest topic la pastrare... eu am incheiat disertatia pe aceasta tema!

Numarul mesajelor : 22383
Varsta : 58
Localizare : mereu cu voi
Data de inscriere : 23/08/2008

MesajSubiect: Re: Kiwi   Joi 20 Noi 2014, 02:08

@dolion a scris:
Da, apartenența religioasă a politicienilor români este (trebuie să fie!) importantă pentru Biserica Ortodoxă, pentru ierarhii, preoții și credincioșii săi, iar alegerea unui luteran în fruntea unui stat locuit în majoritate de creștini ortodocși reprezintă un eveniment istoric de importanță majoră pentru Biserica Ortodoxă, prin factorii care l-au generat și prin consecințele sale în viitorul imediat!

Marcel Răduț
Preot și jurnalist
BOR să-si tină nasul departe de politică altfel îsi pierde toti enoriasii care oricum se duc, se tot duc si nu se mai întorc. Si nu numai BOR, toate organizatiile religioase nu trebuie să amestece religia cu politica.

Vezi Dolion, sunt câteva aspecte pozitive în alegerea lui Klaus Johannis pentru postul de Presedinte, unele chiar fiind mentionate de tine în ultimele zile, dar cel mai important lucru este faptul că românii au realizat ce fortă pot reprezenta atunci când sunt uniti. E bine că acum stiu asta si garantez că nu vor uita nicicând.
Ponta arăta invincibil pentru alegerile ce doar au trecut si totusi a luat-o peste bot cum nimeni nu se astepta, asta doar datorită unitătii românilor de bună credintă.
Si tot la aspectul unitătii, alegerile din 16 Noiembrie au reusit cumva să unească România cu Diaspora română - e un lucru pe care multi se vor spijini în viitoarele lor hotărâri politice. Am convingerea că Johannis are deja câteva nume de români pe care îi doreste în viitorul tării, asta după ce partidul de dreapta o să preia puterea (Parlament, Guvern, orice...). Sunt foarte, foarte multi români capabili în Diaspora, oameni ce pot ajuta enorm la refacerea tării noastre.

Până si PSD a învătat ceva: nu trebuie să minti poporul că te frigi.
Oricum, viitorul acestui partid ruginit nu arată tocmai bine.

Anahoret

Numarul mesajelor : 7032
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: Kiwi   Joi 20 Noi 2014, 10:37

Eu nu m-am gândit nicio clipă că Iohannis nu este ortodox, nici măcar sas. L-am văzut la fel de român ca și pe mine. Sper să nu-mi dezamăgească votul așa cum s-a întâmplat cu ceilalți "români ortodocși și vii", ca să-l parafrazez pe Tudor Gheorghe.

@Emil Condor a scris:

Sper că și PDL-ul și-a învățat lecția și o să-și schimbe obiceiurile acum, după ce PNL-ul l-a scos din groapă. M-a amuzat când Blaga zicea că nu primește traseiștii în partid: vorbea de funie în casa spânzuratului! Twisted Evil Păi, când au plecat din PNL să se ducă la PD, de s-a făcut PDL-ul, atunci ce-a fost?! A... da, fuziune! tongue

Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Kiwi   Joi 20 Noi 2014, 14:48

@Emil Condor a scris:
@dolion a scris:
Da, apartenența religioasă a politicienilor români este (trebuie să fie!) importantă pentru Biserica Ortodoxă, pentru ierarhii, preoții și credincioșii săi, iar alegerea unui luteran în fruntea unui stat locuit în majoritate de creștini ortodocși reprezintă un eveniment istoric de importanță majoră pentru Biserica Ortodoxă, prin factorii care l-au generat și prin consecințele sale în viitorul imediat!

Marcel Răduț
Preot și jurnalist
BOR să-si tină nasul departe de politică altfel îsi pierde toti enoriasii care oricum se duc, se tot duc si nu se mai întorc. Si nu numai BOR, toate organizatiile religioase nu trebuie să amestece religia cu politica.

Vezi Dolion, sunt câteva aspecte pozitive în alegerea lui Klaus Johannis pentru postul de Presedinte, unele chiar fiind mentionate de tine în ultimele zile, dar cel mai important lucru este faptul că românii au realizat ce fortă pot reprezenta atunci când sunt uniti. E bine că acum stiu asta si garantez că nu vor uita nicicând.
Ponta arăta invincibil pentru alegerile ce doar au trecut si totusi a luat-o peste bot cum nimeni nu se astepta, asta doar datorită unitătii românilor de bună credintă.
Si tot la aspectul unitătii, alegerile din 16 Noiembrie au reusit cumva să unească România cu Diaspora română - e un lucru pe care multi se vor spijini în viitoarele lor hotărâri politice. Am convingerea că Johannis are deja câteva nume de români pe care îi doreste în viitorul tării, asta după ce partidul de dreapta o să preia puterea (Parlament, Guvern, orice...). Sunt foarte, foarte multi români capabili în Diaspora, oameni ce pot ajuta enorm la refacerea tării noastre.

Emil, nu e vorba doar de mintit poporul. Ei (psd si Plagi) si-au batut joc in ultimul hal, au fost aroganti. Acest lucru a fost taxat.

Eh, acum romanii si-au ales presedintele, de-acum asteapta sa "le dea"

Oare cand or sa inteleaga unii ca tinerii (pt ca ei au ales) l-au votat pe Iohannis ca sa fie DEMOCRATIE ?? Ca sa-i taxeze pt aroganta pe pesedisti, ca sa le micsoreze puterea celor de la psd, pentru ca justitia sa-si continue treaba inceputa. Si nu ca sa le dea cineva ceva concret.

Stiu, unii nu vor reusi sa priceapa asta niciodata.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator

MesajSubiect: Re: Kiwi   Joi 20 Noi 2014, 15:30

@Emil Condor a scris:
@dolion a scris:

Marcel Răduț
Preot și jurnalist
...
BOR trebuie sa se reformeze din temelii daca vrea sa atraga tineri. Peste 20 de ani nu o vad bine.

In prezent, cand stiinta este atat de avansata, nu poti sa le spui unor tineri care invata prin scoli ca e musai sa mearga la biserica deoarece, in caz contrar vor ajunge sa arda in focurile gheenei. Este ridicol daca ei se asteapta sa fie credibili si convingatori.
Asta poate sa mearga la votantii lui Plagi, aia cu 4 clase, care pana si pe alea le-au promovat copiind .
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Kiwi   

Sus In jos

Kiwi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: