Pace!

AcasaFAQCautareMembriInregistrareConectare
__Nu sta in poartă, intră!__
Dum Aug 24, 2008 8:37 pm Scris de Administrator

VIZITATORII au si ei o sansă de a posta pe acest Forum.
Doar pe acest topic - cine doreste acces la restul Forumului trebuie să se înregistreze.

Ca membri puteti avea acces total la subforumuri ce nu sunt afisate vizitatorilor, cum ar fi Muzică, Politică, Popasuri si altele.

Comentarii: 258
Ultimele subiecte
» OFF TOPIC
Astazi la 6:54 pm Scris de Anahoret

» Curiozitati si descoperiri
Astazi la 1:41 pm Scris de zaraza26

» POPASUL DOLION (III)
Ieri la 10:28 am Scris de dolion

» Știri muzicale
Mar Dec 12, 2017 12:21 pm Scris de zaraza26

» Evenimente, tirguri si expozitii
Mar Dec 12, 2017 12:20 pm Scris de zaraza26

» Cum se da premiul Nobel ?
Dum Dec 10, 2017 11:39 pm Scris de Anahoret

» Adevaratul Putin
Dum Dec 10, 2017 11:26 pm Scris de Anahoret

» ISTORIE DIVERSA
Dum Dec 10, 2017 11:13 pm Scris de Anahoret

» Limba română
Vin Dec 08, 2017 2:45 pm Scris de zaraza26

» CAMERA DE WHISKY
Joi Dec 07, 2017 11:48 pm Scris de Anahoret

» BANCURI
Mier Dec 06, 2017 1:27 pm Scris de zaraza26

» Veștile triste
Mier Dec 06, 2017 1:19 pm Scris de zaraza26

» Chestii funny
Mar Dec 05, 2017 10:06 am Scris de Anahoret

» CUVINTE DE FOLOS (III)
Mar Dec 05, 2017 9:54 am Scris de Anahoret

» Ce mi-a placut azi
Lun Dec 04, 2017 2:01 pm Scris de zaraza26

» Vorbe de duh spuse de un cinic
Lun Dec 04, 2017 1:52 pm Scris de zaraza26

» Tehnica(diverse)
Vin Dec 01, 2017 1:04 pm Scris de Anahoret

» TEATRUL ROMÂNESC
Sam Noi 25, 2017 9:57 am Scris de Ciprian

Cuvinte-cheie
problema triste sibiu 1 drumetie romana placut curiozitati este English comment-143 jazz istorie Când brasov nobel frig 23 Limba
Decembrie 2017
LunMarMierJoiVinSamDum
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
CalendarCalendar
Top postatori
Emil Condor

dolion

abbilbal

ostrovna

zaraza26

Anahoret

aurora

Cristina

Ion

zuum

Cautare

Rezultate pe:

Rechercher Cautare avansata

Distribuiți | 

CUVINTE DE FOLOS (III)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Urmatorul
AutorMesaj
dolion

Numarul mesajelor : 21698
Varsta : 66
Data de inscriere : 31/05/2009

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Mai 06, 2015 5:02 pm

Dacă plângi pentru că soarele a dispărut din viața ta, lacrimile te vor împiedica să vezi stelele.

Rabindranath Tagore

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Mai 06, 2015 5:05 pm

Dacă există în lume o forță, care poate să depășească frica pe deplin, să nimicească orice pericol, să rămână nepăsătoare la orice pagubă până și față de moarte, această forță este iubirea.

Rabindranath Tagore

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Mai 06, 2015 5:12 pm

Am închis ușile camerei ca să nu intre greșeala. Atunci adevărul m-a întrebat: Eu pe unde voi intra?

Rabindranath Tagore

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mar Iun 09, 2015 8:00 am

Încetează a osândi slăbiciunile omenești. Căci, vezi tu, dacă omul nu ar fi supus acestor slăbiciuni, ar fi o monstruozitate. Între om și viciu nu e loc decât pentru un ipocrit.

Dimitrie Bolintineanu

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Vin Sept 04, 2015 8:10 am

Când ne uităm la o pesoană, în realitate nu vedem aceea persoană: gândim doar că o vedem. Ceea ce vedem e ceva ce am fixat în mintea noastră. Primim o impresie și rămânem cu aceea impresie, continuând să vedem aceea persoană printr-un filtru al acelei impresii. Și asta o facem cam cu totul.

Anthony de Mello

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Vin Sept 04, 2015 8:12 am

Nu trebuie adăugat nimic pentru a fi fericiți, este de ajuns să ne lepădăm de ceva. Viața este ușoară, viața este încântătoare. Ea nu este grea decât pentru iluziile voastre, pentru lăcomia voastră și poftele voastre nesățioase.

Anthony de Mello

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Vin Sept 04, 2015 8:12 am

Fericirea este starea noastră naturală. Fericirea este starea naturală a micilor copii, cărora le aparține împărăția până vor fi contaminați și murdăriți de stupiditatea societății și culturii.

Anthony de Mello

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Vin Sept 04, 2015 8:13 am

Supunerea menține regulile. Iubirea știe când să le încalce.

Anthony de Mello

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Vin Sept 04, 2015 8:15 am

Iubirea adevărată este în afara fricii. Acolo unde este iubire nu sunt nici așteptări, nu sunt cerințe, nu este dependență. Nu îți cer să mă faci fericit; fericirea mea nu stă în tine. Dacă mă vei lăsa, nu am să îmi plâng de milă; mă bucur enorm de compania ta, dar nu mă agăț de tine.

Anthony de Mello

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Vin Sept 04, 2015 8:16 am

Dacă nu ai grijă de tine, dacă nu te iubești pe tine și nu îți faci binele pe care spui că îl faci pentru celălalt, consideri că asta te face altruist? Nu faci decât să te minți și să te sacrifici pe tine în favoarea celorlalți, crezând astfel că iubești oamenii și ai grijă de ei, dar de fapt îți hrănești propriul ego, îți alimentezi imaginea bună despre sine, de om bun.

Anthony de Mello

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Lun Oct 12, 2015 8:30 am

Să descoperi muzica citind despre ea e ca și cum ai face dragoste prin corespondență.

Luciano Pavarotti

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Sam Iun 04, 2016 7:28 am

Când eram mic, nu mă interesa ce haine port, pentru că mă îmbrăcau părinții... uitându-mă la pozele de atunci, e clar că nici pe ei nu îi interesa.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mar Noi 29, 2016 10:18 am

O să vă amintesc o fabulă a lui Esop, în care un sportiv grec spune: ”Pe când eram în Rhodos, am făcut un salt de o lungime uimitoare. Sunt martori care pot să certifice asta”.
La care, un ins din mulțime spune: ”Să zicem că aici e Rhodos, sări aici. Nu e nevoie de niciun martor”.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi Iun 08, 2017 7:21 am

La noi există încă acea credință greșită că mai mulți bani înseamnă musai o viață mai bună. Poți spune că traiul tău s-a îmbunătățit atunci când, dintr-o creștere salarială, îți poți permite bunuri și servicii mai multe și de mai bună calitate decât înainte. Bucuria unui supliment de trei-patru bancnote de 100 de lei e, de fapt, o amăgire, o beție cu apă rece, atâta vreme cât „îmbogățirea” e dublată de scumpiri.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Joi Iun 08, 2017 7:21 am

Citeam că firmele caută viitorii angajați de pe băncile școlii... le sugerez să-i caute pe terasele din centrul istoric: tineri frumușei, tatuați din creștet până-n tălpi și dornici de muncă în posturi bine plătite, în care să se poată juca pe calculator.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mar Oct 17, 2017 6:51 pm

Cea care aprobă sau refuză ceea ce le propune mintea, cu înțelegerea ei, este inima. Sufletul știe, mulțumită inimii, când înțelegerea este incompletă sau greșită. Inima acceptă sau neagă. Sufletul confirmă sau infirmă abilitatea minții de a desluși un adevăr. De asemenea, sufletul are puterea de a cere minții să uite și are dreptul să decidă în locul ei, câteodată. Sufletul are autoritatea de a porunci inimii să nu se teamă. Să nu sufere...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 8:55 am

Nu prea e bine să dai sfaturi, în primul rând pentru că e prea greu și răspunderea prea mare... în al doilea rând, tu dai sfatul după natura ființei tale, care însă, rareori se potrivește cu natura celui care te întreabă.
Una spui tu, alta înțelege el. Îl sfătuiești să fie prudent, el devine slab... îi ceri să fie puternic, el devine violent. Introduci un element străin în sufletul celuilalt și el își pierde măsura.

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 8:57 am

A susține că nimeni nu e de neînlocuit, e o prostie... fiecare dintre noi e unic și de neînlocuit, prin felul nostru de a fi, de a vorbi, de a ne purta! Nici gemenii nu sunt identici...

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 8:58 am

A nu avea încredere, nu înseamnă a fi prudent... este un defect, pe care, dacă nu-l poți depăși, e mai bine să-l ascunzi!

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 8:58 am

Ne batem cu pumnul în piept că știm totul despre noi... de fapt, ceea ce știm, e numai o parte, și poate cea mai mică, din ceea ce suntem fără să știm.

Numarul mesajelor : 8400
Varsta : 52
Localizare : Nasaud
Data de inscriere : 02/10/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 1:53 pm

@dolion a scris:
Nu prea e bine să dai sfaturi, în primul rând pentru că e prea greu și răspunderea prea mare... în al doilea rând, tu dai sfatul după natura ființei tale, care însă, rareori se potrivește cu natura celui care te întreabă.
Una spui tu, alta înțelege el. Îl sfătuiești să fie prudent, el devine slab... îi ceri să fie puternic, el devine violent. Introduci un element străin în sufletul celuilalt și el își pierde măsura.

De regula sfaturile nu sunt luate in considerare. De luat in serios, le iau cei cu discernamant. In rest, or fi multi care dau vina pe sfaturi, ca cica altii i-au invatat... Eu cred ca totusi faci dupa cum te taie capul... esti raspunzator de ceea ce faci, sau nu faci...
Sus In jos
http://www.zarazaitsme.blogspot.com/
zaraza26

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 1:54 pm

@dolion a scris:
A susține că nimeni nu e de neînlocuit, e o prostie... fiecare dintre noi e unic și de neînlocuit, prin felul nostru de a fi, de a vorbi, de a ne purta! Nici gemenii nu sunt identici...

Cand dispare sau pleaca cineva... si conditiile se schimba. In noile conditii apar alte persoane care preiau atributiile fostei persoane... dar totul s-a schimbat.
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 1:57 pm

@dolion a scris:
A nu avea încredere, nu înseamnă a fi prudent... este un defect, pe care, dacă nu-l poți depăși, e mai bine să-l ascunzi!

Un defect nu se ascunde, pentru ca va rabufni cand ti-e lumea mai draga. Un defect il tratezi cu respect si ti-l asimilezi, ii cauti partile bune si il tii aproape... sub observatie. Daca nu ai incredere... si stii asta... inveti sa ai incredere in tine insuti, in primul rand. Inveti despre incredere. Totdeauna imi calculez riscul de a ma baza pe altcineva. Imi asum riscul. Dar am incredere in mine ca voi trece peste probleme. Oricand se poate intampla ceva celuilalt...
Sus In jos
zaraza26

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 1:59 pm

@dolion a scris:
Ne batem cu pumnul în piept că știm totul despre noi... de fapt, ceea ce știm, e numai o parte, și poate cea mai mică, din ceea ce suntem fără să știm.

Sa fim constienti de ceea ce suntem, sa facem cate un mic pas in directia asta, din cand in cand. Niciun pas inapoi. Sa lasam textele din biblie si religii si sa fim atenti la intelepciune.
Sus In jos
Anahoret

Numarul mesajelor : 7033
Varsta : 56
Localizare : Deocamdată pe lumea asta
Data de inscriere : 11/12/2008

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   Mier Noi 15, 2017 6:31 pm

@dolion a scris:
Și nici măcar chinezii! Laughing

Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: CUVINTE DE FOLOS (III)   

Sus In jos

CUVINTE DE FOLOS (III)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 15 din 16Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
LUMINA LUMII :: POPASURI personalizate si întretinute de autori :: DOLION-
Mergi direct la: